#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/06/2011 10:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O γάμος, η προίκα και ο …κουμπάρος;



Πριν από μερικές ημέρες ο Πρωθυπουργός συναντήθηκε με τον Διευθύνοντα Σύμβουλο της Εθνικής Τράπεζας κ. Ταμβακάκη (να υπενθυμίσουμε εδώ επειδή έχει ενδιαφέρον για τη συνέχεια ότι ο κ. Ταμβακάκης προέρχεται από τον Όμιλο Λάτση)

Οι πρώτες φήμες έλεγαν ότι στον κ. Ταμβακάκη προτάθηκε κάποια θέση εν όψει αλλαγών στο κυβερνητικό σχήμα με την είσοδο τεχνοκρατών.

Εσχάτως, διάφορα παπαγαλάκια διακινούν πληροφορίες ότι στο παρασκήνιο μεθοδεύεται γάμος μεταξύ Εθνικής και Eurobank!

H Εurobank, ως γνωστόν είναι συμφερόντων του κ. Λάτση  (να γιατί προαναφέραμε την …προέλευση του κ. Ταμβακάκη!)

Μάλιστα, τα ίδια παπαγαλάκια διαδίδουν, ότι η κυβέρνηση προτίθεται να …προικοδοτήσει το γάμο γενναιόδωρα!

Η …προίκα ακούει στο όνομα Ταχυδρομικό Ταμιευτήριο!

Το ερώτημα είναι το εξής:

Από τον γάμο (αν ισχύουν οι φήμες) αυτό ποιος βγαίνει κερδισμένος;

Η Εθνική ή η Eurobank;

Να υποθέσουμε, επίσης, ότι ο Πρωθυπουργός και ο κ. Ταμβακάκης δεν συζήτησαν αυτό το θέμα στη πρόσφατη συνάντησή τους.

Όφις

Υ.Γ. 1: Η Eurobank επίσης σύμφωνα με τη WSJ είναι και σύμβουλος της Κυβέρνησης  για την  αξιοποίηση  της  περιουσίας του δημοσίου.

Υ.Γ. 2:  Για το ίδιο θέμα (την αξιοποίηση της περιουσίας του δημοσίου), άκουσα ότι ασχολείται   και η κα. Αγαπητίδου.

Άσχετο. Μήπως η κα Αγαπητίδου είναι η …σύζυγος του κ. Αλογοσκούφη;

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 07/06/2011 11:17:35

    Η Εθνική έχει 20 δις ομόλογα και η Alpha 4,5. Γι αυτό ήθελαν να φάνε την alpha για να μοιραστεί το κόστος των ομολόγων.

    Τώρα η συγχώνευση εθνικής eurobank δεν προσφέρει κανένα πλεονέκτημα σε καμιά τράπεζα. Τα ανοίγματα είναι τα ίδια. Κυκλοφορεί κι ένα σενάριο για παρεμβολή της deutsche bank στη συγχώνευση εθνικής eurobank. Υπενθυμίζω ότι η γερμ. τράπεζα είχε ένα 10% στην τράπεζα του Λάτση το οποίο και ρευστοποίησε.

    Το ΤΤ πρέπει να συγχωνευθεί με την Αγροτική, να βγουν από το χρηματιστήριο και να μετατραπούν σε λαϊκή τράπεζα δηλ. να εξυπηρετούν τον κοσμάκη.
    Η εθνική πρέπει να μείνει μόνη της και οι ιδιωτικές να κάνουν ότι θέλουν.

  2. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 07/06/2011 11:20:05

    Ποιός βγήκε κερδισμένος από ΕΛΠΕ-Πετρόλα;

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ archaeopteryx 07/06/2011 12:44:15

      Ο κύριος Σπύρος και η παρέα του.

  3. ΑΡΚΑΣ avatar
    ΑΡΚΑΣ 07/06/2011 12:44:59

    Η ΟΤΟΕ έχει ΘΕΣΜΙΚΗ ΕΥΘΥΝΗ για το ΞΕΠΟΥΛΗΜΑ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ, ΤΗΣ ΑΓΡΟΤΙΚΗΣ και του Τ.Τ.

  4. Κωστας Ε. Χριστοδουλου avatar
    Κωστας Ε. Χριστοδουλου 07/06/2011 13:11:14

    Αλλοιμονο στην Ε.Τ.Ε. αν δεν ειχε την Finance Bank !!!! Θελω να γραψω πολλα ,αλλα τα αφηνω στη "σκεψη" σας .Αυτα ....

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κωστας Ε. Χριστοδουλου 07/06/2011 13:14:05

      Γιατί δεν τα γράφεις;
      Επί τη ευκαιρία να θυμίσω και τον πόλεμο που είχε δεχθεί η κυβέρνηση Καραμανλή οταν είχε γίνει η εξαγορά.

  5. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 07/06/2011 13:34:22

    Όλοι οι αναφερόμενοι αποτελούν μια Ομάδα συμφεροντολόγων, απίστευτα εκμεταλλευτών. Να υπενθυμίσομε για τον ιστορικό του μέλλοντος: όταν η Eurobank, με προτροπή του κ. Σημίτη και με απειλή τοποθέτησης Επιτρόπου, εξαγόρασε την Τράπεζα Αθηνών το 1995 η οποία ήταν listed στο Χρηματιστήριο Αθηνών και, δια του τρόπου αυτού, εισήλθε στο Χρηματιστήριο η ίδια, με λόγο ανταλλαγής 19:1 !!!!!!, η απορρέουσα κεφαλοποίηση της Eurobank υπερέβη την αντίστοιχη κεφαλοποίηση της Εθνικής Τράπεζας την εποχή εκείνη. Ξαφνικά με $ 13 εκατομμύρια, αυτό ήταν το τίμημα εξαγοράς της Τράπεζας Αθηνών, η αξία της Eurobank έφτασε τα δισεκατομμύρια !!!!, μόνο και μόνο με μια απλή πράξη ανταλλαγής, ΚΟΙΝΩΣ, ΜΕ ΑΕΡΑ ΚΟΠΑΝΙΣΤΟ. Αν γινόταν αυτό σε μια αναπτυγμένη κεφαλαιαγορά, όλοι τους, συμπεριλαμβανομένων των υπευθύνων μελών της τότε κυβέρνησης, "θα έμπαιναν στην κλειστή αμέσως". Στη χώρα των διαπλεκομένων επιχειρηματιών, ούτε γάτα ούτε ζημιά. Και μία άλλη λεπτομέρεια: Για να πραγματοποιηθεί η εξαγορά της Τράπεζας Αθηνών από τη Eurobank, ο κάτοχος των προνομιούχων μετοχών της, δηλαδή, η ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ και, ειδικά, ο πολύ διαπλεκόμενος αποθανών, τότε υπεύθυνός της, έδωσε το πράσινο φώς για τη συναλλαγή.
    Όταν ερωτήθηκε ο Υπεύθυνος της Eurobank, "πώς είναι δυνατόν η κεφαλαιοποίηση της τράπεζάς του, μετά την εξαγορά της Τράπεζας Αθηνών, να είναι μεγαλύτερη από την αντίστοιχη τότε κεφαλαιοποίηση της Εθνικής Τράπεζας, απήντησε με Θράσος και Υφος καρδιναλίου: " Εμείς, αυτή θεωρούμε την πρέπουσα κεφαλαιοποίηση της Eurobank". Και όλοι οι αυτοί που συμετείχαν στο έγκλημα, αντιμετωπίζονται ως οι υποψήφιοι σωτήρες της Ελλάδος.........

  6. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 07/06/2011 16:27:02

    Η Εθνική θα έπρεπε να είναι σε θέση να εξαγοράζει. Οχι να εξαγοράζεται.

  7. Μπαμπης avatar
    Μπαμπης 09/06/2011 23:29:01

    η αποταμιευση ειναι πιο σημαντικη στις μερες μας οσο ποτε και το Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο ειναι ο μοναδικος εκπροσωπος αυτης της εννοιας, η μοναδικη τραπεζα που υποστηριζει την αποταμιευση με καθαρους και απλους ορους. Οi υπολοιπες εμπορικες τραπεζες ολα αυτα τα χρονια,θελοντας να κερδισουν χρηματα ωστε να ικανοποιησουν τα απληστα΄'θελω' των μετοχων τους, μας εμαθαν να εχουμε τα παντα ευκολα με ενα δανειο και μια πιστωτικη καρτα, μας 'εφτιαξαν' βολεμενους-καλομαθημενους χωρις να εχουμε ονειρα, πιστευω, οραματα...Πρεπει να εχουμε υποψη οτι ο υπερμετρος δανεισμος ειναι το πιο δυνατο μεσο εκδουλευσης και υποταγης. Επισης πρεπει να εχουμε υποψη οτι στις μερες μας εν μεσω κρισης αυτο το μαγαζι πουλιεται...στα συμφεροντα των ιδιων που μας εφτασαν μεχρι εδω.

  8. Νικόλαος Γάμος avatar
    Νικόλαος Γάμος 22/07/2011 17:39:32

    Το Ταχυδρομικο Ταμιευτηριο είναι η μόνη αξιόπιστη τράπεζα που μας έχει μάθει από παιδιά την αποταμίευση. Πρέπει να παραμείνει έτσι.