17/12/2009 13:28
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O αργός θάνατος και η S&P!

Στα μάτια της διεθνούς επενδυτικής κοινότητας, η S&P θεωρείται η πλέον αυστηρή, συντηρητική και αξιόπιστη εταιρεία ανάμεσα στο τρίο που απαρτίζεται από την ίδια, την Moody’s και την Fitch.

Δεν είναι τυχαίο ότι η Standard & Poor’s ανακοίνωσε την υποβάθμιση της χώρας σε BBB+ από Α- μόλις δυο μέρες μετά την καθοριστική ομιλία του πρωθυπουργού για τα δημοσιονομικά της χώρας και λίγες μόλις μέρες μετά την σχετική προειδοποίηση που εξέδωσε.

Κάποιοι ίσως θεωρήσουν ότι η S&P το έκανε επίτηδες ώστε να συμπέσει το τάιμινγκ της υποβάθμισης με το οδοιπορικό παρουσιάσεων του κ. Παπακωνσταντίνου στο Λονδίνο. Καμία έκπληξη, άλλωστε στην Ελλάδα ζούμε.

Αντίθετα, η Moodys, η οποία μας έχει βάλει στο προθάλαμο για υποβάθμιση από τον Νοέμβριο, προτίμησε να στείλει κλιμάκιο στην Αθήνα για να εκτιμήσει την κατάσταση για μια ακόμη φορά πριν λάβει τις αποφάσεις της....

 (Συνεχίζεται... http://www.euro2day.gr/specials/dr_money/131/articles/561670/Article.aspx )

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 17/12/2009 15:38:48

    Στα ίδια θα μας πάει και η Μούντις. Αλληλοεπικοινωνούμενο ολιγοπώλιο αποτελούν αι τρεις κυρίαι.

    • ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ avatar
      ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ @ Y. 17/12/2009 15:53:41

      γιατι?
      πιστευεις οτι λενε ψεματα?

      • Y. avatar
        Y. @ ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ 17/12/2009 16:00:12

        Φυσικά κια όχι. Τη σημασία του σχολίου, δώστην στον αναφερόμενο οικονομικό όρο της β` πρότασης.

  2. Orestios avatar
    Orestios 17/12/2009 16:29:55

    Κι ενώ η χώρα είναι στην εντατική, για να χρησιμοποιήσω την ατάκα του Πρωθυπουργού, μας φταίνε τα θερμόμετρα.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Orestios 17/12/2009 16:32:23

      ούτε καν τα θερμόμετρα... Μας φταίει ο κλητήρας που μετέφερε τον αριθμό που διάβασε ο εκφωνητής...

      • Orestios avatar
        Orestios @ archaeopteryx 17/12/2009 16:38:49

        Τί είναι τούτοι οι καρνάβαλοι βρε αρχαίε? Ερασιτέχνες τελευταίας διαλογής.

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ Orestios 17/12/2009 16:52:59

          το περίεργο είναι ότι ένας ένας και έχουν εμπειρίες και δεν είναι "κακά παιδιά". Απλά, όπως σε κάθε οργάνωση, έχουν προηχθεί σε θέσεις πέραν των ικανοτήτων τους, καννα-δυό είναι εμπαθείς, η ιδεολογία τους ήταν τρία πουλάκια κάθονταν (καλοπροαίρετη ή όχι), και ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΡΙΣΗ. Η χειρότερη κρίση που έχουν αντιμετωπίσει τα καλά αυτά παιδιά είναι κρίση δίαιτας, κρίση "χάλασε το Γκολφ", κρίση "βρέχει στο Λονδίνο και δεν βρίσκω ταξί".

          Είναι εκ πολιτικής πεποιηθήσεως κλέφτες (φέρε πλούσιε τα λεφτά να τα δώσω στον φτωχό) και αφελείς ή ψεύτες ή φαύλοι (πράσινη ανάπτυξη). Να πάνε στο χωριό να φυτεύουν ραπανάκια και μετά λίγο stage εμπειρίας να ξανάρθουν.

  3. o aristos avatar
    o aristos 17/12/2009 20:43:58

    Αποκλειστικό: Δηλώσεις Αλμούνια για την Οικονομία


    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/blog-post_6627.html

  4. xm... avatar