#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/03/2008 17:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O αντικομφορμισμός της BMW

Μου την έχουν …σπάσει εντελώς με αυτή την μοτοσικλέτα του Τσίπρα. Το έκαναν ολόκληρο θέμα, επειδή πήγε στο προεδρικό μέγαρο με αυτήν. Προσέξτε το παρακάτω απόσπασμα από σημερινή συνέντευξη του στον ΕΤ:
Ερώτηση: Κάποιοι σας κατηγόρησαν για την «τρέντι» εμφάνισή σας στο Προεδρικό Μέγαρο την προηγούμενη εβδομάδα. Τελικά, είστε μόδα, κύριε πρόεδρε;
Απάντηση:
Είμαι ο εαυτός μου. Αν εννοείτε ότι πήγα με τη μοτοσικλέτα, δεν μου φαίνεται τόσο αντισυμβατικό. Αντισυμβατικό είναι να κυκλοφορείς μέσα στην πόλη με τζιπ μόνο και μόνο για να κάνεις επίδειξη στάτους. Η μοτοσικλέτα διευκολύνει την κυκλοφορία και καταναλώνει σαφώς λιγότερα καύσιμα. Αλλά, πέραν τούτου, νομίζω ότι κάθε καινούργια παρουσία σχολιάζεται ούτως ή άλλως. Σιγά σιγά θα συνηθίσει ο κόσμος. Και θα στρέψει την προσοχή του στα προβλήματα που έχουμε να συζητήσουμε, και που είναι πολύ σοβαρότερα…».

Το ίδιο θέμα απασχολεί το σύνολο σχεδόν του σημερινού Τύπου. Ειρωνικά, ή όχι, τα σχετικά δημοσιεύματα είναι μέρος ενός καλά ενορχηστρωμένου επικοινωνιακού παιχνιδιού. Ένας ηγέτης της Αριστεράς δεν κυκλοφορεί με Μερσεντές, αλλά με μηχανή. Και την οδηγεί μάλιστα και ίδιος. Εγώ πάντως θυμάμαι και τον Πολύδωρα να φωτογραφίζεται με μια Ηarley, τον Βουλγαράκη με βέσπα και άλλους πολλούς. Σιγά την πρωτοτυπία και τον αντικονφορισμό. Αν πήγαινε με παπάκι και όχι με μια πανάκριβη BMW θα το καταλάβαινα. Αλλά αυτά παθαίνει η Αριστερά, επειδή του ήρθε κάποτε του Τσε Γκεβάρα να ταξιδέψει με μια Norton στη Λατινική Αμερική
 

ΥΓ:  Να με συγχωρεί ο κ. Τσίπρας, αλλά εγώ θεωρώ τις BMWμηχανές για …ξενέρωτους. Εμένα μου άρεσαν τα 1000αρια FZR, τσίτα τα γκάζια, με το αυτί στην άσφαλτο στις στροφές και «ψαρωμένος» στην Εθνική με 275. Δεν πήγαινε παραπάνω το μπ…..

ΣΧΟΛΙΑ

  1. "χωσιά" avatar
    "χωσιά" 09/03/2008 18:40:36

    Το ΥΓ είναι όλα τα λεφτά!
    Αν υπήρχε τέτοιος αρχηγός, θα είχαμε κάνει κατάληψη στις ...Βρυξέλες! Και μια ιδέα: την επόμενη φορά που θα μας αυξήσουν τα τέλη κυκλοφορίας, να κατέβουμε όλοι στην Αθήνα και στις άλλες πόλεις με τα μηχανάκια και να πηγαίνουμε όπως τ' αυτοκίνητα, ο ένας πίσω από τον άλλο, χωρίς άσπρη λουρίδα, προσπερέσματα διπλής γραμμής και τα ρέστα! Να γίνει, -το πολύ σε μια ωρίτσα!-, ο ..."αυτοκτονικός ιδεασμός" επιδημία κι ο Νικολιτσό περδίκι, γιατρέ μου!!

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 09/03/2008 19:10:28

    Θυμάται κανείς την Βίκη Leandros που οδηγούσε μόνη της την Ρολς-Ροϋς φορώντας μπλου-τζηνς?

  3. YiannisM avatar
    YiannisM 09/03/2008 20:36:40

    Και γώ θυμάμαι ένα ταξίδι στη Σκιάθο με μια γριά 900 Ninja ενός καλού φίλου το 91. Βάλτε να πάνε.. Τι να μας πουνε και οι Τσιπραίοι για μηχανές..
    Στο πίσω κάθισμα ποιός είναι ο αστυφύλακας;

  4. mefistofelis avatar
    mefistofelis 09/03/2008 21:35:59

    "FZR 1000"?

    Μέσα στην Αθήνα?

    Χαλάρωσε ρε γιε του ανέμου, μάλλον καλύτερα με το BMW του Trendo-Τσίπρα...

    Όσο για τον άλλο γρήγορο που θυμάται ακόμα το '91 με το Ninja, ε ναι, τι να σου πει ο Trendo-Τσίπρας, εσύ πήγες το '91 βόλτα με 900...!!!

    Μπράβο, είσαι ο πρώτος που ακούω να τα έχει καταφέρει...

  5. Nick avatar
    Nick 09/03/2008 22:18:04

    Ρε τι λέει ο Τσίπρας;;;

    Δεν κατάλαβα τι ακριβώς πάθαμε που έμεινε δύο μέρες κλειστό το Χρηματιστήριο. Ούτε θεωρώ ότι το Χρηματιστήριο είναι ζωτικός οικονομικός τομέας της χώρας. Συναλλαγές είναι, από τις οποίες η πραγματική οικονομία ωφελείται ελάχιστα.

    http://www.e-tipos.com/newsitem?id=28548

    ΩΧ, ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ!!!!

    Καλά ρε μεγάλε που ζείς;

  6. Factorx avatar
    Factorx 09/03/2008 22:49:58

    Για να πηγαίνω ταξίδια τη είχα. Και τις Κυριακές για φραπεδάκι στην Βάρκιζα

  7. R1100S avatar