#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/09/2012 17:50
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O...Χόρχε Τσίπρας ξαναχτύπησε



Φαίνεται ότι οι επικοινωνιολόγοι της Κουμουνδούρου του έχουν πει ότι αν παίξει το χαρτί της Αργεντινής θα πάρει πόντους καθώς αυτός θα έρθει σαν τον Αγιο Γεώργιο τον καβαλάρη και θα τρυπήσει το τέρας του Μνημονίου για να σώσει την Ελλάδα.

Έτσι, λοιπόν ο πρόεδρος του 15μελούς χτύπησε σήμερα δύο φορές, σαν τον ταχυδρόμο (της συμφοράς). Τη μία μιλώντας στην Κ.Ο. του ΣΥΡΙΖΑ και την άλλη δίνοντας συνέντευξη στην εφημερίδα Pagina12 της... Αργεντινής.

Αφού επανέλαβε για ακόμη μια φορά ότι είμαστε χειρότερα από την Αργεντινή, όταν τον ρώτησαν οι δημοσιογράφοι πιο μοντέλο είναι το ιδανικό για την Ελλάδα: ο Τσάβες της Βενεζουέλας, οι Κάστρο στην Κούβα, το παράδειγμα της Βραζιλίας ή ο περονισμός των Κίρσνερ στην Αργεντινή, ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ αναφέρει ότι η Λατινική Αμερική ανέκαθεν υπήρξε κοινωνικό και πολιτικό εργαστήρι που δίνει αποτελέσματα.

«Αυτό που βρίσκεται πιο κοντά στο ελληνικό μοντέλο είναι η Βραζιλία και η Αργεντινή. Από πλευράς κοινωνικής πραγματικότητας και ιστορικών αντιστοίχων, έχουμε μεγαλύτερη συνάφεια με αυτό που συνέβη στη Βραζιλία και την Αργεντινή. Ασφαλώς υπάρχουν κοινά σημεία με την Κούβα και τη Βενεζουέλα. Οι αντίπαλοί μας υποστηρίζουν ότι ο ΣΥΡΙΖΑ θέλει να κάνει την Ελλάδα Κούβα της Ευρώπης. Εμείς απαντάμε ότι αυτοί θέλουν να φτιάξουν μια Κούβα στην Ευρώπη, αλλά την Κούβα πριν το 1960. Εκεί θέλουν να μας φτάσουν» τονίζει. Τα συμπεράσματα δικά σας...

Όμως, το ατόπημα του κ. Τσίπρα ήταν στην ομιλία του στην Κ.Ο. εκεί όπου με στόμφο είπε μεταξύ άλλων: «Αυτός ο λαός έριξε δυο μνημονιακές κυβερνήσεις. Σειρά έχει να τριτώσει το κακό... για να μην τριτώσει το μνημόνιο. Μετά την πτώση των κυβερνήσεων Παπανδρέου και Παπαδήμου να τριτώσει το καλό για το λαό για να μην οριστικοποιηθεί η καταστροφή».

Κατ' αρχάς, ο κ. Τσίπρας πιστεύει ότι εκπροσωπεί αυτός το λαό και κανείς άλλος; Επίσης, πιστεύει ή του έχουν πει οι συνιστώσες του ότι η έξοδος από το ευρώ που οραματίζεται θα μας σώσει; Εκτός κι αν το θέλει πραγματικά για να γίνουμε Αργεντινή που τόσο επιθυμεί.

Από την άλλη, πώς εξισώνει την παρούσα κυβέρνηση με αυτή του Παπανδρέου που έφερε την καταστροφή και αυτή του Παπαδήμου που υπέγραψε το μνημόνιο για το οποίο σήμερα μιλάμε; Ο κ. Βενιζέλος δεν ήταν αυτός που την περασμένη άνοιξη έβαζε φαρδιά πλατιά την υπογραφή του στα μέτρα 11,5 δισ.; Δεν είχε συμφωνήσει για τις περικοπές στα ειδικά μισθολόγια, τη μείωση των συντάξεων και το ενιαίο μισθολόγιο των δημοσίων υπαλλήλων; αυτά που βρίσκουμε τώρα μπροστά μας ήταν συνομολογημένα εδώ και 8 μήνες.

Πώς λοιπόν ο κ. Τσίπρας εξισώνει τις κυβερνήσεις; Στο κάτω – κάτω η κυβέρνηση Παπανδρέου τα είχε φάει τα ψωμιά της, αυτή του Παπαδήμου ήταν περαστική και μόλις πριν 3 μήνες ο λαός απάντησε στον ΣΥΡΙΖΑ ότι θέλει τη διατήρηση της χώρας στο ευρώ. Πώς λοιπόν τώρα ο κ. Τσίπρας γίνεται το «στόμα» του λαού, ποιος του έδωσε τέτοια εντολή;

Αν θέλει ας ζητήσει εκλογές, αλλά δεν το κάνει διότι φοβάται μήπως κυβερνήσει και τότε θα δει πόσο δύσκολο είναι να γίνεσαι μέρος του τεράστιου προβλήματος.

Ασφαλώς τα λάθη της σημερινής κυβέρνησης είναι πολλά, αλλά τουλάχιστον οι περισσότεροι δεν φυγοπόνησαν ούτε προσπάθησαν να αποποιηθούν των ευθυνών τους; Σε αντίθεση με τους Πασόκους που κρύφτηκαν στις ζεστές αγκάλες του κ. Τσίπρα.

Τι καλό βλέπουν λοιπόν στην Κουμουνδούρου με το να πέσει η κυβέρνηση; Εκτός αν ονειρεύονται τον Μιχαλολιάκο στα έδρανα της αξιωματικής αντιπολίτευσης.

Μάλιστα, ο κ. Τσίπρας προσπάθησε να γίνει και ο βασικός εκπρόσωπος της Αριστεράς, ταυτίζοντας προφανώς τους αριστερούς αγωνιστές με τα «αριστερά» κόμματα.

 

«Υπάρχει ένα ενιαίο κέντρο προπαγάνδας και χυδαιότητας. Επιχειρούν να εξισώσουν την αριστερή και προοδευτική παράταξη με την ακροδεξιά και τους νεοναζί. Είναι ανιστόρητοι και επικίνδυνοι, στην προσπάθεια τους να σώσουν το σύστημα, γίνονται αβανταδόροι της ακροδεξιάς και νομιμοποιούν τη δράση της», παρατήρησε.

Μα είναι δυνατόν να μιλά ο κ. Τσίπρας ο οποίος έβλεπε ως νέος Νέρωνας να καίγεται η Αθήνα και γελούσε; Ο οποίος ουκ ολίγες φορές κάλυψε τις καταστροφές της πόλης στο όνομα της... αντίστασης; Άλλο αριστερός που αγωνίζεται με ήθος και αξιοπρέπεια για ένα καλύτερο μέλλον, κι άλλο μπαχαλάκης κύριε Τσίπρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αχταρμάς avatar
    Αχταρμάς 19/09/2012 18:05:53

    E και δεν χαιρεστε που κάνει τετοια χοντρά λάθη ??
    Η ικανή κυβέρνηση της ΝΔ στις επόμενες εκλογές (με την βοήθεια του Ψωμιάδη )
    θα πάρει 50% ..και βάλε !!

  2. nikos avatar
    nikos 19/09/2012 18:14:54

    Καλύτερα μοντέλο λατινικης αμερικής παρα Βουλγαρίας.

    Όσο για το αν η κυβέρνηση Σαμαρά είναι ίδια με του ΓΑΠ , δες λίγο στο τι πρόκειται να νομοθετήσει σε λίγες μέρες κατα του λαου.
    Αν βρεις διαφορές με τα πεπραγμένα του καθηγητή ΓΑΠ , τότε γραψτες.

    Μας πούλησαν και το ΠΑΣΟΚ και η ΝΔ φίλε μου.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ nikos 19/09/2012 19:05:06

      Όταν λέει μοντέλα δεν εννοεί εκδιδόμενες κοπελίτσες. Αν εσάς σας μοιάζει η κυβέρνηση Σαμαρά ίδια με του ΓΑΠ τότε το πρόβλημα δεν το έχει ο Σαμαράς, αλλά η ημερομηνία λήξεως των φαρμάκων σας.

      • Χμμμμ avatar
        Χμμμμ @ TopGunZ 19/09/2012 19:14:23

        +1000

      • Lampros avatar
        Lampros @ TopGunZ 20/09/2012 02:49:01

        Όχι, είναι πολύ διαφορετική.

        Επί ΓΑΠ ζήταγε η τρόικα και ο ΓΑΠ έδινε, ενώ τώρα δίνει ο Σαμαράς και ζητάει η τρόικα.

  3. IOKLOS ZARAS avatar
    IOKLOS ZARAS 19/09/2012 18:31:31

    To ότι η αριστερά πρέπει να φιλάει το χώμα που πατά η ΝΔ είναι πια προφανές. Αν η ΝΔ δεν είχε στις πλάτες της τη γλίτσα του "μεσαίου χώρου", αλλά ήταν μια Δεξιά σοβαρή, η αριστερά πάσης φύσεως (πασοκοσκώληκες, ερυθροσκόληκες και ροζουλί σκώληκες) θα ήταν προ πολλού μουσειακό είδος

  4. Enzo avatar
    Enzo 19/09/2012 18:50:58

    Η Αργεντινή όταν βαρεσε κανόνι δεν άνοιξε ρουθούνι γύρω της .
    Η Ελλάδα όμως είναι μέλος της ευρωζώνης , αν βαρεσει κανόνι τι θα γίνει γύρω της ;

    • GreekInLux avatar
      GreekInLux @ Enzo 19/09/2012 21:49:31

      Γύρω της όχι, στο εσωτερικό της όμως τα ρουθούνια και τα κεφάλια που άνοιξαν ήταν πολλά. Και όχι δεν αναφέρομαι στην χιλιοειπωμένο συμβάν με το ελικόπτερο.

  5. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 19/09/2012 18:57:13

    Ως λαός έχουμε μια διαφορά με τους νοτιοαμερικάνους.
    Δεν μασάμε φύλλα κόκας

    • Lampros avatar
      Lampros @ Χμμμμ 20/09/2012 02:49:44

      Και άλλη μια διαφορά: έχουμε πολλούς ξεφτίλες και προσκυνημένους.

  6. βαγγελης avatar
    βαγγελης 19/09/2012 19:39:48

    Απορω με μερικους απο σας που δεν βλεπουν ακομα τα προφανη. Η ΝΔ υπεγραψε το 2ο μνημονιο που καταστρεψε τα ασφαλιστικα ταμεια και εβαλε την χωρα στο καθεστως του αγγλικου δικαιου. Αρα μην εχετε αυταπατες και μονο οτι δεν προχωρησε σε εξεταστικη για να αποδωθουν ευθυνες για το αλυσοδεμα της πατριδας στο ΔΝΤ αποδεικνυει τις εγκληματικες ευθυνες της... Ας ξυπνησουμε επιτελους!!!

    • Χμμμμ avatar
      Χμμμμ @ βαγγελης 19/09/2012 19:53:49

      Προχωρεί σε εξεταστική, αποσύρει την στήριξη του το ΠΑΣΟΚ και πέφτει η κυβέρνηση.
      Μετά τι;
      ΣΥΡΙΖΑ ή Χρυσή Αυγή;
      Μπορει να γκρινίαζουμε, να λέμε ο καθένας το μακρύ και το κοντό του αλλά αν δεν βγει τουλάχιστον ο χρόνος δεν μπορούμε να κρίνουμε.
      Περιμένουμε και απλά ευχόμαστε να μην διαψευσθουν οι προσδοκίες μας.
      Εξάλλου το μέλλον της Ελλάδος δυστυχώς δεν ειναι ακόμα στα χέρια της.Αυτή η προσπάθεια γίνεται- με σωρεία σοβαρών λαθών και υποχωρήσεων-και ας ευχηθούμε να στεφθεί απο επιτυχία.

      • Lampros avatar
        Lampros @ Χμμμμ 20/09/2012 02:50:39

        Μπορει να γκρινίαζουμε, να λέμε ο καθένας το μακρύ και το κοντό του αλλά αν δεν βγει τουλάχιστον ο χρόνος δεν μπορούμε να κρίνουμε.

        Με τέτοια και με άλλα, περιμένουμε από το 1974 να κρίνουμε επιτέλους... Κάθε φορά κρίνουμε ότι υπήρξαμε μαλάκες με 10 χρόνια καθυστέρηση...

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ βαγγελης 19/09/2012 20:05:51

      Βαγγέλη, επειδή δεν έχουμε αυταπάτες με τη ΝΔ δεν σημαίνει ότι θα αφεθούμε στις τροπικές ονειρώξεις του ομπρελάτου σατραπίσκου...

  7. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 20/09/2012 00:31:25

    Πρωτοκλασάτος βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ έχει χάσει τον ύπνο του τελευταία. Γιατί όπως έχει...


    πληροφορηθεί αναμένεται να προκύψουν νέα στοιχεία για την υπόθεση υπεξαίρεσης(!) από πρώην συνεργάτες του, κατά την περίοδο που ασκούσε την επαγγελματική του δραστηριότητα.
    Και για την οποία έχει καταδικαστεί.

    Οι εμφανίσεις του στα κανάλια και τα λοιπά ΜΜΕ έχουν αραιώσει. Μάλιστα, από την ίδια την Κουμουνδούρου τον έχουν θέσει στο περιθώριο.
    Εκείνος, μάλιστα, έχει προστρέξει σε συνάδελφό του και εν ενεργεία δικηγόρο, προκειμένου να δει τι μπορεί να κάνει για να γλιτώσει τον διασυρμό.

    Τελευταία πληροφορία που μπορώ να σας δώσω είναι ότι την υπόθεση έκανε γνωστή και την «έσπρωξε» συνάδελφός που ανήκει σε άλλο κόμμα.

    Πηγή: lykavitos.gr

    • τσαλες avatar
      τσαλες @ Μεγάλες στιγμές 20/09/2012 00:55:03

      Αν με αυτά τα άρθρα θεωρείς ότι θα "κοντύνουμε " τον συριζα μάλλον προς την αυτοδυναμία τον σπρώχνουμε.
      Εξάλλου είναι γνωστό πως στο σπίτι του κρεμασμένου δε μιλάνε για σχοινί.
      Έχουμε και μεις μπουμπούκια....

      • Μεγάλες στιγμές avatar
        Μεγάλες στιγμές @ τσαλες 20/09/2012 01:03:38

        Φυσικά και έχουμε.Αλλά εμείς δεν παριστάνουμε τις παρθένες.

  8. peiraths06 avatar
    peiraths06 20/09/2012 08:13:14

    Το ιρλανδικό και το σουηδικό μοντέλο το ξέχασες??? Είδες σε τι χάλια μας έφεραν... Τώρα ντρέπονται να μας πουν για το βουλγαρικό μοντέλο!!!

  9. Προκόπιος avatar
    Προκόπιος 20/09/2012 10:30:23

    Να πάει ένα μήνα στην Αργεντινή. Να τα δει από κοντά. Να συνομιλήσει με απλούς ανθρώπους και αξιωματούχους. Εγώ αν μιλούσα με τόση αγάπη γι αυτήν την χώρα θα πήγαινα εκεί διακοπές τουλάχιστον. Καιρός είναι να πλησιάσει την πραγματικότητα. Αφού θέλει να κυβερνήσει να προσγειωθεί.Οι τοποθετήσεις του για το Ευρώ είναι καταστροφικές. Δημιουργεί κλίμα δυσπιστίας και μ΄αυτήν την στάση δημιουργεί μείζον θέμα για την ποσότητα του χρήματος που κυκλοφορεί στην αγορά. Φαντάζεται κάποιος ότι αν νοιώσουν κάποιοι ότι ενδέχεται να βγεί κυβέρνηση θα εξαφανιστούν τα Ευρώ από την αγορά! Ή μήπως αυτό θέλει!

  10. Μάρκος avatar
    Μάρκος 20/09/2012 11:30:06

    Εγώ πάντως απορώ γιατί δεν αναφέρεται στον Ισημερινό. Εκεί, που ο Ραφαέλ Κορέα μόλις εξελέγη, κατήγγειλε ως απεχθές το χρέος της χώρας του και έδιωξε τους απεσταλμένους του ΔΝΤ. Γιατί τον ξέχασε λοιπόν ως μοντέλο; Εκτός κι αν δεν θέλει να δίνει τέτοια παραδείγματα, μη τυχόν και του ζητήσουν να τα εφαρμόσει...

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 20/09/2012 18:50:42

    Για τους ρέκτες εκτος από την Αργενυτινή υπάρχει και η Παραγουάη.
    Ο μεγάλος Βασίλης Τσιτσάνης έγραψε:
    "Μεσ’ στην Παραγουάη, σε φίνο ακρογιάλι,
    θα στήσουμε τσαντίρι ζηλευτό,
    θα πίνουμε σαμπάνια, πριν πάμε για τα μπάνια,
    με μπουζουκάκι έξυπνο τρελό".

    Ακρογιάλι βέβαια βλέπω εκεί όσο και στην Αυστρία ή στην Fyrom.
    Αλλα το τσαντίρι το ζηλευτό, η σαμπάνια, τα μπάνια και τα μπουζουκάκια είναι ορατά τοις πάσι: Στον κόσμο του ο Τσίπρας, όπως και άλλοι πολλοί δεξιά και αριστερά.

  12. μπαρμπα Γιάννης κανατάς avatar
    μπαρμπα Γιάννης κανατάς 20/09/2012 20:06:18

    Ο Τσίπρας είναι τόσο ασυγκρότητος και επιφανειάδης που ένας έξυπνος και καλά προετοιμασμένος δημοσιογράφος μπορεί να τον ξεφτιλίσει σε μια εφ' όλης της ύλης συνέντευξη. Για δημοσιογράφο δεν έχω κάποιον υπ' όψιν μου.