#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/07/2013 23:40
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Φωτόπουλος αποχωρεί από την ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ



Σήμερα είναι μια μαύρη ημέρα για τον συνδικαλισμό. Ο πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ, Νίκος Φωτόπουλος, ανακοίνωσε ότι αποχωρεί από τη θέση του μεγάλου συνδικαλιστή που τίμησε τόσα χρόνια. Ο Νίκος Φωτόπουλος, προειδοποίησε παράλληλα ότι υπάρχει κίνδυνος διάλυσης της Ομοσπονδίας εξαιτίας των οικονομικών προβλημάτων που αντιμετωπίζει. «Η ΓΕΝΟΠ πεθαίνει», αναφέρει χαρακτηριστικά σε ανοιχτή επιστολή.

Ο κ. Φωτόπουλος ανήγγειλε ότι θα αποχωρήσει τις επόμενες ημέρες, θα παραμείνει ωστόσο μέλος του ΔΣ της επιχείρησης, θέση στην οποία εξελέγη πρόσφατα ως εκπρόσωπος των εργαζομένων.

Ο κ. Φωτόπουλος καταλογίζει έλλειψη ενότητας, σεβασμού, αλληλεγγύης και συναδελφικότητας στα μέλη της Ομοσπονδίας τονίζοντας ότι «Το μόνο που υπάρχει είναι απίστευτο μίσος, κακίες, μικροψυχίες, απολίτικες συμπεριφορές και σχεδιασμοί απαξίωσης και διάλυσης».

Σε δήλωσή του τέλος αναφορικά με την αύξηση του τέλους υπέρ των ανανεώσιμων πηγών ενέργειας ο κ. Φωτόπουλος επισημαίνει ότι « Η αύξηση αυτή είναι ένα ακόμα χαράτσι στις πλάτες των εκατομμυρίων φτωχών και άνεργων συνανθρώπων μας που σκοπό και στόχο έχει να καλύψει τα τεράστια ελλείμματα που δημιουργήθηκαν στο ΛΑΓΗΕ από την εφαρμογή των απαράδεκτων αποφάσεων όλων των κυβερνήσεων των τελευταίων 13 ετών στον τομέα της αγοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας».

Προφανώς ο κ. Φωτόπουλος επέλεξε τη θέση του δ.σ. της ΔΕΗ αντί της ΓΕΝΟΠ που πράγματι είναι ανύπαρκτη. Ίσως ως μέλος του δ.σ. να είναι καλύτερα αμoιβόμενος και να κάνει και καλύτερη τη δουλειά που θα του αναθέσει το νέο του αφεντικό… ο Τσίπρας. Ίσως πάλι στην κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ να αναλάβει πρόεδρος της επιχείρησης.

Αλλά θα μπορούσε να πει κανείς ότι τώρα που η ΓΕΝΟΠ διαλύεται, που δεν υπάρχουν χρήματα στη ζούλα, χορηγίες και λεφτά κάτω από το τραπέζι για συνέδρια, ο καπετάνιος να εγκαταλείπει το πλοίο που βουλιάζει.

Ποιος ξέρει. Το σίγουρο είναι ότι ο Φωτόπουλος θα μείνει στην ιστορία ως ένα κλασικό παράδειγμα του πώς οι συνδικαλιστές έχουν μερίδιο ευθύνης στο βούλιαγμα της χώρας.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. airman avatar
    airman 23/07/2013 00:41:37

    ''προειδοποίησε παράλληλα ότι υπάρχει κίνδυνος διάλυσης της Ομοσπονδίας εξαιτίας των οικονομικών προβλημάτων που αντιμετωπίζει''.
    Έτσι εξηγείται το γεγονός ότι μεταπήδησε στο ΣΥΡΙΖΑ, ψάχνει σπόνσορα!
    Αλέξη σπάσε τον κουμπαρά να δέσει η κουμπαριά!

  2. Π. Ευθυμιάδης avatar
    Π. Ευθυμιάδης 23/07/2013 02:59:46

    Όποιος είναι για φυλάκα σιγά σιγά αποστασιοποιείται .... το ξανάδαμε το έργο. Όσο μάσαγαν (η ΓΕΝΟΠ τάχαμου) τα εκατομμύρια των χορηγιών της ΔΕΗ δεν υπήρχε οικονομικό πρόβλημα , τώρα είναι δύσκολα και αφού δεν υπάρχει "αντικείμενο" τι να κάνουμε να κάτσουμε εκεί, κορόιδα είμαστε;
    Μιλάμε για θράσος . Ας τους μαζέψει όλους ο Σύριζα και θα δει το αποτέλεσμα (μαζί με Κοτσακάδες και λοιπό επιτελείο του Ακη , με Καλαφαγιάννηδες και λοιπούς Πασοκολεμούριους που πηδάνε απο κλαδί σε κλαδί όπου υπάρχει μάσα).

  3. Δρυς avatar
    Δρυς 23/07/2013 07:23:52

    Εγώ επιμένω στη γραμμή του Φαήλου. Πρώτα εκκαθάριση της Βουλής από το άχρηστο (+βυσματικό) υλικό.

    Μετά τα υπόλοιπα.

  4. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 23/07/2013 08:09:01

    Ξανασκεψου το.Δεν ειναι ωρα για να χανει η χωρα πολυτιμα μπρατσα και μυαλα!

  5. romeo avatar
    romeo 23/07/2013 08:17:25

    Και τώρα μωρ' νυφ';

  6. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 23/07/2013 09:10:32

    καλή πολιτική σταδιοδρομία.........

  7. Δημητριος avatar
    Δημητριος 23/07/2013 10:47:10

    Ας ηχησουν πενθιμα οι καμπανες
    Ας κυματισουν μεσιστιες οι σημαιες
    Ας φορεσουμε ολοι πενθος στο χερι
    Χαθηκε ο αητος της ΓΕΝΟΠ
    Χαθηκε ενα συνδικαλιστικο αποβρασμα

  8. Για τα Μπάζα Είμαστε. avatar
    Για τα Μπάζα Είμαστε. 23/07/2013 13:15:49

    Τα ποντίκια πάντα εγκαταλείπουν πρώτα το καράβι που βυθίζεται.

    • ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ avatar
      ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ @ Για τα Μπάζα Είμαστε. 23/07/2013 14:11:51

      ΔΕΝ ΠΑΡΑΙΤΗΘΗΚΕ ΑΚΟΜΑ, ΘΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΕΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ...
      ΑΜΗΝ ΚΑΙ ΠΟΤΕ, ΝΑ ΜΑΣ ΑΦΗΣΕΙ ΛΕΥΤΕΡΟΥΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΜΕ.
      ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΒΑΡΙΔΙ ΜΑΣ...ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ.

  9. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 23/07/2013 14:03:38

    Ο Φωτόπουλος ήταν και είναι αυτός που είναι!
    Αλλά όσο εξυπηρετούσε το κατεστημένο, κανένας δεν τον πείραζε και όλοι μηδενός εξαιρουμένου , τον "τάιζαν" κάτω από το τραπέζι!
    Όταν άρχισε να τους μπαίνει, γιατί λέει και σωστά πράγματα(!), τότε αυτοί οι ίδιοι τον απαξίωσαν και τον κατηγόρησαν ότι "έφαγε" όσα αυτοί κάτω από το τραπέζι του προσέφεραν!
    Αυτή είναι η αλήθεια!!

  10. Ελπιδοφορος avatar
    Ελπιδοφορος 23/07/2013 14:11:23

    Άντε τώρα να τον δεις αυτόν βουλευτή να παλεύει για τα δίκια του αγρότη εργάτη που χωρίς αυτόν γρανάζι δεν γυρνά, να “κουνάει το δάχτυλο στους φασίστες που πίνουν το αίμα του λαού”!

  11. Παστός Αστός avatar
    Παστός Αστός 23/07/2013 14:55:22

    Η φερόμενη ως δήλωση του Νικολού, ελέγχεται ως προς τη γνησιότητά της... Απουσιάζουν οι μαγικές λέξεις «αγώνες», «λαός» και «δικαιώματα» ενώ εισάγεται ένας όρος νέος, άγνωστος και καθόλα ύποπτος (σεβασμός).
    Στη διαδρομή «από την αφισοκόλληση, στο Δ.Σ.», μια αμφιβολία τυλίγει και τον αστικό μύθο, ότι σαν παιδί δεν τον άφηναν να πλησιάσει τον πίνακα του ηλεκτρικού ρεύματος, στο σπίτι.

  12. ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ avatar
    ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ 23/07/2013 15:15:55

    ΦΙΛΕ ΝΤΙΝΟ ΑΝ ΗΣΟΥΝ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΣ ΣΤΗ ΔΕΗ ΘΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΝΕΣ ΟΤΙ ΣΕ ΜΑΣ ΤΟΥΣ 19.000 ΕΚΑΝΕ ΤΡΟΜΕΡΗ ΖΗΜΙΑ.
    ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ, ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ, ΠΡΟΟΠΤΙΚΗ, ΧΡΕΗ ΩΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΡΩΤΟΑΝΑΦΕΡΩ ΦΙΛΕ...
    ΤΗΝ ΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΨΕΥΤΟΤΣΑΜΠΟΥΚΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΑΤΡΟ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΕ ΤΗΝ ΕΧΟΥΜΕ ΩΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΙ ΑΠΕΝΑΝΤΙ.

    2008 ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ, ΔΕΝ ΕΓΙΝΕ ΠΟΤΕ ΕΞΑΙΤΙΑΣ ΤΟΥ, ΗΤΑΝ ΟΙ ΜΠΟΥΚΕΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΤΟΝ ΤΑΚΗ ΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟ.
    ΤΩΡΑ ΘΑ ΗΜΑΣΤΑΝ ΜΙΑ ΠΑΝΙΣΧΥΡΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΚΕΡΔΗ ΓΥΡΩ ΣΤΟ 1 ΔΙΣ ΤΟ ΕΤΟΣ.

    • Π. Ευθυμιάδης avatar
      Π. Ευθυμιάδης @ ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ 23/07/2013 19:24:41

      Πες μας και για το τζάμπα ρεύμα που απολαμβάνετε και δίνετε και στους γείτονες (σε χαμηλή τιμή) να δέσει το γλυκό. Πες μας και πόσα παντελονιάζεις το μήνα να ακούσουν τα υπόλοιπα κορόιδα του δημοσίου που παίρνουν με σπουδές 650 ευρώ το μήνα (3 χρόνια προυπηρεσία).

      • ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ avatar
        ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ @ Π. Ευθυμιάδης 24/07/2013 08:19:53

        4.000 ευρω ΚΑΘΑΡΑ ΤΟ ΜΗΝΑ κ. ΕΥΘΥΜΙΑΔΗ.
        ΜΕΙΩΜΕΝΑ ΕΧΩ 4, ΔΙΝΩ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗ ΓΕΙΤΟΝΙΑ.
        ΜΑΓΚΙΑ ΒΓΑΖΕΙΣ κ. ΕΥΘΥΜΙΑΔΗ ΕΤΣΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΚΡΥΒΩ ΚΑΙ ΑΛΛΑ.

  13. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 23/07/2013 15:49:32

    ΜΑΛΛΟΝ ΤΑ ΠΟΣΤΑ......ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΟ ΖΕΡΒΟ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΚΕΡΔΟΦΟΡΑ. ΑΝΤΕ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΔΡΑΝΑ ΤΟΥ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΜΕΝΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ.......ΠΑΡΕΑ ΜΕ ΤΑ ΜΠΟΥΜΠΟΥΚΙΑ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ.

  14. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 23/07/2013 16:30:48

    Αγαπητέ φίλε ΝΙΚΟ, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, αλλά και συ πρέπει να συμφωνήσεις ότι το κυνηγητό άρχισε , ΜΟΝΟ όταν κατάλαβε ότι τον πουλάνε.
    Και ας μην ξεχνάμε ότι στα "Μπουκαρίσματα" στον Αθανασόπουλο, αμέριστη συμπαράσταση είχε από τον "αλήστου μνήμης", Παπακωνσταντίνου!

    • ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ avatar
      ΝΙΚΟΣ-ΔΕΗ @ ΝΤΙΝΟΣ 24/07/2013 08:22:27

      ΦΙΛΕ ΝΤΙΝΟ ΕΧΕΙΣ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ.

  15. sotiris avatar
    sotiris 26/07/2013 22:22:35

    Ελεγα καί εγώ ότι πάει γιά δουλειά ο Κος Φωτόπουλος????????????