#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/09/2013 19:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Τσίπρας αναλαμβάνει... τσάρος της οικονομίας!



 Ο Τσίπρας προσχώρησε στην… κυβέρνηση ΝΔ-ΠΑΣΟΚ. Δεν κάνουμε πλάκα, διότι αν διαβάσετε τι είπε στην αυστριακή εφημερίδα «Ντερ Στάνταρντ» θα νομίσετε ότι τα λέει υπουργός της κυβέρνησης, ο Στουρνάρας ίσως, ακόμη και ο ίδιος ο Σαμαράς.

Ξέχασε την προ μιας εβδομάδας συνέντευξή του στη ΔΕΘ και απέδειξε για ακόμη μια φορά πως άλλα λέει στην Ελλάδα για εσωτερική κατανάλωση κι άλλη στο εξωτερικό.

Ξέχασε στη συνέντευξή του να μιλήσει για μονομερή διαγραφή του χρέους, δεν είπε κουβέντα για τον τσαμπουκά που θα κάνει μόλις γίνει πρωθυπουργός και ξεκινήσει η διαπραγμάτευση. Ούτε καν μια κακή κουβέντα για τους δανειστές δεν είπε.

Αντιθέτως μίλησε αορίστως περί αναδιάρθρωσης. Είπε συγκεκριμένα: «Η λύση για την Ελλάδα και τον ευρωπαϊκό Νότο είναι η αναδιάρθρωση του χρέους και ένα πρόγραμμα ανάπτυξης». Μη μου πείτε: τα ίδια δε λέει και ο πρωθυπουργός;

 

Όπως σημειώνει ο κ. Τσίπρας «η αντίθεσή μας κατά των προγραμμάτων λιτότητας, έγκειται στο ότι αυτά έχουν ως αποτέλεσμα το αντίθετο από εκείνο που έπρεπε να έχουν και η λύση για την Ελλάδα δεν είναι νέα δάνεια, με τα οποία θα πληρωθούν παλιά δάνεια -κάτι που ανεβάζει μόνον στα ύψη το χρέος και εμποδίζει την πρόσβαση στις αγορές».

Ακριβώς αυτά δεν προσπαθεί να κάνει η κυβέρνηση; Ο Στουρνάρας προ ημερών δεν είπε πως δεν πρέπει να πάρει η Ελλάδα νέα δάνεια, αλλά αν το κάνει θα είναι χωρίς νέα μέτρα;

Αναφερόμενος στην αναδιάρθρωση του χρέους ο πρόεδρος του ΣΥΡΙΖΑ λέει ότι αν υπάρξει, οι αγορές, οι οποίες δεν δανείζουν την Ελλάδα διότι δεν πιστεύουν ότι τα χρήματα θα επιστραφούν ποτέ, θα αντιδράσουν διαφορετικά και από τη στιγμή που υπάρξει ένα βιώσιμο επίπεδο χρέους, θα υπάρξει και πάλι χρήμα και ανάπτυξη, παραπέμποντας στο γεγονός πως πριν την εφαρμογή του προγράμματος το 2010 το χρέος ανερχόταν στο 110% του ΑΕΠ και σήμερα στο 170%.

Αναφέρει ακόμη ότι ο ΣΥΡΙΖΑ στρέφεται κατά της πολιτικής των κυβερνήσεων, που έφερε τους ανθρώπους του Νότου σ' ένα αδιέξοδο και αργά ή γρήγορα και οι πολίτες στη Γερμανία ή την Αυστρία, θα πληρώσουν το τίμημα για ένα πρόγραμμα λιτότητας, που σε καμία περίπτωση δεν είναι βιώσιμο.

Ότι έχουν πει κατά καιρούς και από την κυβέρνηση. Μόλις το χρέος καταστεί βιώσιμο θα μπορεί να βγει στις αγορές και θα υπάρξει και πρόγραμμα ανάπτυξης.

 

Αναφερόμενος στο θέμα της επιστροφής του αναγκαστικού δανείου από τη Γερμανία, επισημαίνει πως αυτό, αποτελεί εδώ και πολύ καιρό πάγια θέση του κόμματός του και θα ήταν προς όφελος όλων, καθώς πρόκειται κατά βάση για ζήτημα ηθικής και ακόμη και αν επρόκειτο μόνον για ένα ευρώ, θα έπρεπε να είχε διευθετηθεί.

Αυτό είπε πριν μερικές εβδομάδες και ο αρμόδιος υπουργός, κ. Σταϊκούρας και το θέμα ήδη διερευνάται νομικά.

Τέλος, ο κ. Τσίπρας επισημαίνει πως θα πρέπει να αποκατασταθούν τα εγκλήματα των ναζιστών, προπάντων εξαιτίας της εκ νέου τώρα ανόδου της Ακροδεξιάς και αυτό το θέμα δεν αφορά μόνον τους Έλληνες, αλλά όλους τους Ευρωπαίους και σε αυτό θα πρέπει να επιτευχθεί μια συναίνεση.

Eίναι εντυπωσιακή η μετάλλαξή του. Λέτε το χαστούκι που έφαγε στο ταξίδι του στη Γερμανία από τους «αριστερούς» συντρόφους του να τον προσγείωσε στην πραγματικότητα; Άνετα θα μπορούσε ο κ. Σαμαράς να του προσφέρει έναν…. Υπουργικό θώκο. Τρέμε κ. Στουρνάρα, έρχεται ο νέος τσάρος της οικονομίας.

Δήλωση για τη συνέντευξη αυτή έκανε ο κυβερνητικό εκπρόσωπος. «Μετά την πρωτοφανή απαξίωση της επίσκεψής του στη Γερμανία από τους ίδιους τους "συντρόφους" του, ο κ. Τσίπρας άρχισε να τα μασάει...» δήλωσε ο κ. Κεδίκογλου και συνέχισε: "Βέβαια έχει πολύ δρόμο μέχρι να προσγειωθεί στην πραγματικότητα".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 21/09/2013 19:32:57

    Το έχουμε πεί: Έξω πάει εξαιρετικά. Μέσα πάει συνήθως για πουρνάρια...

  2. el eternauta avatar
    el eternauta 21/09/2013 19:35:54

    Από τον Στουρναρα πάντως καλύτερα θα τα παει

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ el eternauta 22/09/2013 01:03:15

      Γιατι? Μηπως εχει δουλεψει ποτε του? Μηπως μιλαει ξενες γλωσσες? Μηπως εχει γνωση οικονομικων η μηπως ειναι αυτοδημιουργητος?

    • Χαλκιδέος avatar
      Χαλκιδέος @ el eternauta 22/09/2013 13:11:38

      Το ξέρεις ότι το βιογραφικό του είναι γραμμένο με μπικ διαρκείας σε ένα κίτρινο φωσφοριζέ πόστ-ιτ; :) Κι από την μια μεριά μόνο!

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ Χαλκιδέος 23/09/2013 02:17:37

        :)

  3. MCA avatar
    MCA 21/09/2013 19:46:39

    Ευρώ και ΄΄αντιμνημονιακός΄΄ δεν γίνεται…

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ MCA 21/09/2013 20:01:25

      Η ΝΔ το ήξερε αυτό το 2011;

  4. πολίτης avatar
    πολίτης 21/09/2013 20:13:01

    Και ποια είναι η πραγματικότητα; Αυτή της υποτέλειας;
    Για να δούμε λοιπόν τη γενναία κυβερνητική διπραγμάτευση αυτή τη φορά.
    Οψόμεθα....

  5. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 21/09/2013 20:18:44

    Tί βλακείες λέει ρέ ὁ ἄνθρωπος!
    Τί θέμα ἠθικῆς ἡ ἐπιστροφή τοῦ κατοχικοῦ δανείου ἔστω κι ἑνός εὐρώ!
    Μά ἴσα-ἴσα,γιά νά μή συνεχίζεται ἡ κοροϊδία,πρέπει νά ἐπιστραφεῖ (λέμε τῶρα),ὅλο τό ποσό πού μᾶς χρωστοῦν.
    Καί νά παραδεχθοῦμε,γιατί ὄχι,ὅτι τῶρα εἶναι θέμα ἀνάγκης ἐκτός ἀπό ἠθικῆς κι ἄς λένε ὅ,τι θέλουν.
    Χορτάσαμε ἠθικές ἀποζημιώσεις καί ζητιανιές ...

  6. Eva avatar
    Eva 21/09/2013 20:24:48

    Γιατί να μην τα πεί?
    Μήπως θα φτάσουνε στ αυτιά των ψηφοφόρων?

  7. GJ avatar
    GJ 21/09/2013 21:14:56

    "Επιστροφή στην πραγματικότητα...". Από το Σεπτέμβρη στους κινηματογράφους. Πρωταγωνιστες:.... (Το cast θα το φτιάξετε εσεις, λιγο brainstorming δεν κανει κακό....)

  8. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 21/09/2013 21:26:44

    Να μην ειμαστε αχαριστοι! Ζητησαμε απο ολα τα κομματα συμπεια και συσπειρωση μπροστα στους εθνικους κινδυνους που αντιμετωπιζει η χωρα και τωρα που ο Τσιπρας ριχνει τους τονους βρισκουμε αλλα να πουμε.

  9. MCA avatar
    MCA 21/09/2013 21:37:27

    Η ΝΔ δεν είναι ΄΄επαναστατικό΄΄ κόμμα.

  10. WY avatar
    WY 21/09/2013 21:40:35

    ## ΄Όπως σημειώνει ο κ. Τσίπρας «η αντίθεσή μας κατά των προγραμμάτων λιτότητας, έγκειται στο ότι αυτά έχουν ως αποτέλεσμα το αντίθετο από εκείνο που έπρεπε να έχουν και η λύση για την Ελλάδα δεν είναι νέα δάνεια, με τα οποία θα πληρωθούν παλιά δάνεια -κάτι που ανεβάζει μόνον στα ύψη το χρέος και εμποδίζει την πρόσβαση στις αγορές»##.
    (Tσίπρας).

    ## Μάς κατηγορούν ότι τάζαμε λαγούς μέ πετραχείλια και τώρα δέν τηρούμε τίς υποσχέσεις μας.
    ΄Αλλά τότε σκοπός μας ήταν ή επικράτηση τής επανάστασης.
    Γίνεται επανάσταση χωρίς νά δίδουμε αφειδώς υποσχέσεις ;
    Τώρα είμεθα εξουσία καί τά πράγματα αλλάζουν.##
    (Λένιν,απαντώντας σέ κατηγορίες τών Ευρωπαίων σοσιαλιστών/1919.)

  11. Λόλα, να ένα μήλο avatar
    Λόλα, να ένα μήλο 21/09/2013 22:03:24

    Ελάτε τώρα, μην είστε ....στρεψοδίκης ακόμη ΚΑΙ εσείς! ''ακόμη και αν επρόκειτο μόνον για ένα ευρώ, θα έπρεπε να είχε διευθετηθεί.'' ''Ακόμη και αν'' είπε. Δεν είπε δώστε μας 1€ κι είμαστε εντάξει. Μη χάνουμε τη σοβαρότητά μας εντελώς πια......

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Λόλα, να ένα μήλο 21/09/2013 22:19:27

      Μᾶλλον δέ μέ καταλάβατε.
      Γιά μένα πρέπει νά ἀποσυνδεθεῖ κάπως τό θέμα τῶν ἀποζημιώσεων ἀπό τή βάση τῆς ἠθικῆς πλευρᾶς μόνο.
      Ἔχουμε ἀνάγκη τά λεφτά καί ἀφοῦ τά δικαιούμαστε ἄς μᾶς τά δώσουν. Μή ζητᾶνε μόνο λιτότητα.
      Υ.Γ.: Ἄν χάσει κάποιος ἀπό μᾶς τή σοβαρότητά του,δέν τρέχει καί τίποτα,πᾶμε παρακάτω...
      Ἄν τή χάσουν οἱ πολιτικοί μας,διακυβεύονται πολλά...

      • Λόλα, να ένα μήλο avatar
        Λόλα, να ένα μήλο @ Κυθήριος 21/09/2013 22:50:31

        Το να χάσει κάποιος από εμάς τη σοβαρότητά του προκειμένου να ''υπερασπιστεί'' τον πολιτικό χώρο του, αποδεχόμενος γι αυτό το σκοπό συνειδητά τη διαστροφή του προφανούς, είναι ασέβεια προς εκείνους που τον θεωρούν αντικειμενικό. Τη θέση και το δικαίωμα να απαιτήσουμε τις αποζημιώσεις τώρα με κάθε τρόπο που μας προσφέρεται (μιά στο καρφί-αναφορά στην ηθική και μιά στο πέταλο-διεθνή δικαστήρια), είναι κατανοητό οτι τα ενστερνίζεται ΚΑΙ ο Σύριζα. Αμετακίνητα πιστεύω, όσο και η ΝΔ.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Λόλα, να ένα μήλο 21/09/2013 23:55:24

          Δέν ὑπῆρξε καμμία διαστροφή! Ἀλλοῦ ἐστιάζει τό σχόλιό μου καί νά δεχθῶ ὅτι σέ ἄλλες δηλώσεις τοῦ ἀρχηγοῦ του τό ἐνστερνίζεται καί ὁ ΣΥΡΙΖΑ.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Λόλα, να ένα μήλο 22/09/2013 00:04:47

          Ἄν,συνεχίζοντας,καί κρίνοντας ἀπό τό ὕφος,τό πήρατε προσωπικά,προκειμένου νά ''ὑπερασπιστεῖτε'';,τόν πολιτικό σας χῶρο,νά θεωρήσω ὅτι μᾶλλον ἐσεῖς δέν εἶστε ἀντικειμενικός,-ή;

          • Λόλα, να ένα μήλο avatar
            Λόλα, να ένα μήλο @ Κυθήριος 22/09/2013 00:41:34

            ''Tί βλακείες λέει ρέ ὁ ἄνθρωπος!
            Τί θέμα ἠθικῆς ἡ ἐπιστροφή τοῦ κατοχικοῦ δανείου ἔστω κι ἑνός εὐρώ!''
            Μια χαρά καταλαβαίνω τι διαβάζω και το ύφος είναι απλώς ύφος ανθρώπου που αντιλαμβάνεται οτι ο απέναντι έκανε πως δεν κατάλαβε εκείνο που διάβασε. Ξέρετε επίσης πολύ καλά οτι στο συγκεκριμένο ζήτημα ο ''χώρος'' δε χρειάζεται ...υπεράσπιση. Έχει τον κ. Μανώλη Γλέζο. Καλή σας νύχτα.

          • Κυθηριος avatar
            Κυθηριος @ Λόλα, να ένα μήλο 22/09/2013 00:59:55

            Καλή σας νύκτα,να είστε καλά.

      • πΔπ avatar
        πΔπ @ Κυθήριος 22/09/2013 01:39:36

        "...Ἔχουμε ἀνάγκη τά λεφτά καί ἀφοῦ τά δικαιούμαστε ἄς μᾶς τά δώσουν..."

        Αγαπητέ Κυθήριε διαφωνώ κάθετα με τον συζευκτικό σύνδεσμο ΚΑΙ.
        Εάν κι εφ' όσον τα χρωστούν και τα ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΣΤΕ, θα τα δώσουν και θα πουν κι ένα τραγούδι!
        Ακόμα κι αν έχουμε θησαυρίσει από τους "υδατάνθρακες", ακόμα κι αν όλη η Ελλάδα κολυμπά σε αμύθητο πλούτο μεταλλευμάτων!
        Δεν θα πατσίσουμε κανένα χρέος προς το Δίστομο με τα χρέγια των ΠΑΣΟΚόσκυλων και δεν θα πατσίσουμε τις όποιες Πολεμικές Αποζημιώσεις με ένα χρέος εν πολλοίς δημιουργημένο από αυτούς (ή και την ανοχή των) επί σχεδόν μία 40κονταετία τώρα.

        Ο τσάμπας τελείωσε!
        Εδώ και τώρα!

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ πΔπ 22/09/2013 13:51:37

          Συμφωνῶ ἀπολύτως ἀγαπητέ πΔπ!

  12. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 22/09/2013 00:02:20

    Μια χαρά το πάει. Κάνει ό,τι μπορεί για να ξεπεράσει το έργο των Παπανδρέου. Προσπαθεί να μείνει στην ιστορία ως ο πολιτικός που απελευθέρωσε την Ελλάδα από τις αριστερές αγκυλώσεις.
    Αλέξη σε πάω και πιθανόν να σε στηρίξω στο δύσκολο έργο της εξόντωσης του αριστερισμού, που έχεις αναλάβει.

  13. τρικαλινος avatar
    τρικαλινος 22/09/2013 00:12:33

    Κανενα αρθρο για τον θεμο;;;μπααα μονο τσιπρας

  14. Ο θεωρητικός avatar
    Ο θεωρητικός 22/09/2013 10:58:14

    Ο άνθρωπος είναι συνηθισμένος στις πολιτικές καντρίλιες.

  15. Antinor avatar
    Antinor 23/09/2013 19:04:28

    Το τσάι που ήπιε στο Βερπλινο Νεα Υορκι και Βιέννη του έκανε καλο