O Τσίπρας έπεσε στα πόδια του Γλέζου για να τον βγάλει από το αδιέξοδο
24/04/2014 18:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Τσίπρας έπεσε στα πόδια του Γλέζου για να τον βγάλει από το αδιέξοδο

Μπροστά στο αδιέξοδο που έχει δημιουργηθεί, ο κ. Τσίπρας αποφάσισε να επιστρατεύσει τον γηραιό πολιτικό, Μανόλη Γλέζο, προκειμένου να κλείσει το ευρωψηφοδέλτιο

Το δράμα του ΣΥΡΙΖΑ με τους υποψηφίους για την ευρωβουλή συνεχίζεται καθώς αποφασίστηκε η παραμονή σ’ αυτό του «τουρκόφιλου» Δημήτρη Χριστόπουλου, παρά τις νέες αποκαλύψεις για στήριξη «μακεδονικής μειονότητας» στην Ελλάδα.

Από την άλλη, μπροστά στο αδιέξοδο και το βαρύ κλίμα που έχει δημιουργηθεί, ο κ. Τσίπρας αποφάσισε να επιστρατεύσει τον γηραιό πολιτικό, Μανόλη Γλέζο, προκειμένου να κλείσει το ευρωψηφοδέλτιο. Μάλιστα στον ΣΥΡΙΖΑ το παρουσιάζουν ως συμβολική κίνηση προκειμένου να διεκδικήσει η Ελλάδα τις γερμανικές αποζημιώσεις, λες και τόσα χρόνια που ο κ. Γλέζος δεν ήταν ευρωβουλευτής, δεν είχε θέσει το θέμα πολλές φορές και μάλιστα έχει αναγνωριστεί διακομματικά ο αγώνας του.

Και είναι απορίας άξιον πώς εφόσον εκλεγεί ο κ. Γλέζος, θα μπορεί να ασκεί τα καθήκοντά του στην Ευρωβουλή αν σκεφτεί κανείς την ηλικία του και τα προβλήματα που αντιμετωπίζει. Είναι φανερό, λοιπόν, ότι ο κ. Τσίπρας έπεσε στα πόδια του κ. Γλέζου για να αλλάξει το κλίμα και να δώσει έναν τόνο νίκης.

Στη συνεδρίαση της Πολιτικής Γραμματείας, που δεν παραβρέθηκε ο κ. Τσίπρας,οι πασοκογενείς, δηλαδή ο Μιχελογιαννάκης, ο Μητρόπουλος και οι υπόλοιποι, που διαφωνούν με την επιλογή Χριστόπουλου, έκαναν τις «κότες» και δεν άνοιξαν το θέμα για το οποίο παρασκηνιακά έλεγαν ότι θα θέσουν. Ο ΣΥΡΙΖΑ επιχειρεί να κλείσει την υπόθεση των υποψηφιοτήτων και ειδικά τα όσα έχουν σχέση με τη Θράκη και θα προσπαθήσει να αλλάξει την ατζέντα μπας και δει άσπρη μέρα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Θόδωρος 17.06.2014 avatar
    Θόδωρος 17.06.2014 24/04/2014 19:00:53

    Ρε Συριζαίοι, τι να κυβερνήσετε την Ελλάδα? Εδώ ένα ευρωψηφοδέλτιο της προκοπής δεν μπορείτε να φτιάξετε. Για γέλια είστε, πάρτε το χαμπάρι! Και όταν δεν σας "κάθετε", συκοφαντίες, λοιδωρίες, ψεύτικες κατηγορίες. "Για την επανάσταση και τον σοσιαλισμό", δλδ. Α, ρε, καημένοι, για τα πανηγύρια είστε!.. Υ.Γ. Θα έγραφα κι άλλα αλλά: 1. Δεν αξίζει για τους παλαιοπασόκους συριζαίους, είναι κατάντια να ασχολείσαι μαζί τους 2. Δεν έχω και χρόνο

    • Θόδωρος 17.06.2014 avatar
      Θόδωρος 17.06.2014 @ Θόδωρος 17.06.2014 24/04/2014 19:07:40

      "κάθεται", όχι "κάθετε". Αν και argo..

      • Κώστας Ταλιμης. avatar
        Κώστας Ταλιμης. @ Θόδωρος 17.06.2014 24/04/2014 21:26:22

        argo δε σημαίνει ότι θα γράφουμε ανορθόγραφα. Καλά κάνεις και τον διορθώνεις

        • EVANGELOS avatar
          EVANGELOS @ Κώστας Ταλιμης. 24/04/2014 23:15:20

          τον εαυτό του διόρθωσε

  2. iconology2009 avatar
    iconology2009 24/04/2014 19:46:30

    Μπορεί κανείς πολύ άνετα να το εκλάβει και σαν προσβολή σε βάρος του Μανώλη Γλέζου: υπήρχε σαν πρώτη επιλογή ο Λάκης Λαζόπουλος και ελλείψει της τηλεπρσόνας πηγαίνει σαν αντικαταστάτης του ο Γλέζος. Εντάξει η πολιτική τα κατανοεί αυτά αλλά πάντως η προσβολή επί της ουσίας υπάρχει. Γενικά αυτό που αποκομίζει κανείς από όλη αυτή την απίθανη περιπέτεια με τα λογής ψηφοδέλτια του ΣΥΡΙΖΑ είναι ότι ο ιθύνων νους αλλά και όσοι τον πλαισιώνουν δεν είναι σε θέση να κάνουν σωστές επιλογές προσώπων. Αυτό είναι μια πολύ κρίσιμη αδυναμία, ειδικά για κάποιον που φιλοδοξεί να κυβερνήσει. Έχω την εντύπωση ότι σε ολόκληρο τον μεταπολιτευτικό βίο κάτι ανάλογο δεν έχει ξανασυμβεί. Προφανώς αυτό είναι η συνέπεια της συγκυριακότητας που ανέδειξε το ΣΥΡΙΖΑ σε δεύτερη πολιτική δύναμη. Οι άνθρωποι είναι εξόφθαλμα ανέτοιμοι ακόμη και στα στοιχειωδέστερα της πολιτικής δράσης, όπως είναι η επιλογή υποψηφίων. Το ένστικτο μου μού λέει ότι δεν θα πάει καλά στις εκλογές και η πρωτιά που φαινόταν τόσο σίγουρη μοιάζει πια για χαμένη.

    • ανεπιθυμητος avatar
      ανεπιθυμητος @ iconology2009 24/04/2014 20:38:03

      To ενστικτό σου σου λέει αυτό που θέλεις. Μόνο το λεκανοπέδιο που είναι μακράν πρώτος του φτάνει για τη νίκη/

      • iconology2009 avatar
        iconology2009 @ ανεπιθυμητος 24/04/2014 20:57:45

        Τόχεις δέσει κόμπο ε; Κι εσύ έχεις κάνει ας πούμε και όχι προώθηση κάποιου διακαούς σου πόθου, ε; Μήπως θα σας βόλευε και να μην ψηφίζαμε κιόλας;

      • ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ avatar
        ΑΓΙΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΤΗΣ @ ανεπιθυμητος 25/04/2014 14:22:14

        ΤΙΣ ΤΟΥΡΚΙΚΕΣ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΥΠΡΙΑΚΟ, ΠΟΤΕ ΘΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΔΙΕΚΔΙΚΕΙ Ο ΣΥΡΙΖΑ ? Υ.Γ. ΣΤΟΥΣ ΨΗΦΟΦΟΡΟΥΣ ΠΟΥ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΕΛΙΚΑ ......

  3. test tester avatar
    test tester 24/04/2014 20:15:41

    O syriza einai to pleon anthelliniko komma mazi me tin upoloipoi aristera Oute mia elliniki psifos sto skoupidario tou syriza.

    • Κώστας Ταλιμης avatar
      Κώστας Ταλιμης @ test tester 24/04/2014 21:26:57

      Δοκίμασε να γράψεις ελληνικά για αρχή αν θες να σε πάρουν στα σοβαρά.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ test tester 24/04/2014 22:36:49

      Μακάρι να το καταλαβαίναμε όλοι...

  4. Κωνσταντίνος Σπ avatar
    Κωνσταντίνος Σπ 24/04/2014 20:53:03

    Ο μικρός Αλέξης στενοχωρημένος από το σχολείο, επειδή δεν μπορούσε να συμπληρώσει ποδοσφαιρική ομάδα (έβαζε τον έναν κι έβγαινε ο άλλος), πήγε στον παππού Μανώλη να τον βοηθήσει να συμπληρώσει το κενό, ώστε να μπορέσει να κερδίσει την ομάδα του. «Παππού, βοήθησέ με, σε παρακαλώ, να κερδίσουμε τον Αντώνη, γιατί διαφορετικά θα με φάει η Ζωίτσα, την επομένη ημέρα, σαν τον Βαγγέλη το 2007, ο οποίος κατήγγειλε τον δικό του αρχηγό, τον Γιωργάκη, όταν έχασε στον τελικό του 2007!». Κι ο μπαρμπα-Μανώλης σαν στοργικός παππούς δέχθηκε να βοηθήσει το χαϊδεμένο του και να σταματήσει να κλαίει.

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Κωνσταντίνος Σπ 24/04/2014 22:37:07

      Καλό!

  5. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 25/04/2014 09:56:23

    Να δω ως πότε ο κύριος Γλέζος θα αποτελεί την σιλικόνη του Σύριζα.

  6. Ραβινος avatar
    Ραβινος 25/04/2014 10:30:19

    Σιγα τον τιτανοτεραστιο πολιτικο ον Γλεζο.Γυρολογος καθε τσαντιριου ηταν και ειναι παλαιοτερα της Πασοκολαμογιας και τωρα της Συριζοσυμμοριας Τσιπριστων-Λαφαζανιστων.Την μια να'ναι μπροσταρης για τις Γερμανικες αποζημιωσεις κανοντας τουμπεκι την αρνηση του αδελφου Γερμανικου αριστερου κομματος που εκπροσωπος του ως υποψηφιος επιτροπος της Ευρωπαικης Επιτροπης ειναι ο Τσιπροελαχιστος αδαης περι του Ευρωπαικου γιγνεσθαι, την αλλη μας προβαλλεται ως ο μεγας αντιστασιακος της Γερμανικης κατοχης με το κατεβασμα της Γερμανικης σημαιας απο την Ακροπολη οταν αποχωρουσαν ηττημενα τα Γερμανικα στρατευματα {α ρε Σιαντα εφυγες νωρις και χωρις καμια αναγνωριση την πηρε ολη ο Γλεζος }.Την αλλη σε διαδηλωση μοστραρε την φατσα του δακρυσμενος απο τα δακρυγονα της αστυνομιας .Απο την αλλη οταν δεν ειχε παλκο για προβολη πηγε κοινοταρχης σε χωριο της Ναξου {νομιζω}.Τι να πει κανεις ολο αυτοπροβολη για εθνοσωτηριες επεμβασεις ο Γλεζος νατον τωρα να σωσει τον Συριζα απο τον πολιτικο διασυρμο του χειρισμου της υποθεσης Σουλειμαν & Χριστοπουλου .Μονο που τωρα τους πηραμε χαμπαρι οτι εκπροσωπουν ο,τι ανθελλληνικο στο Μακεδονικο,Αιγαιο,Θρακη,Αλβανικο ζητημα με αμεση αποδειξη στις επερχομενες εκλογες αυτοδιοικητικες και ευρωκοινοβουλιου με την παραμονη τους εκει στην Β! Εθνικη εκπροσωποι της παλαβης αριστερας του χαβιαριου και της σαμπανιας .

    • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Ραβινος 25/04/2014 14:07:56

      Αγαπητέ Ραβίνε, ακόμα κι αν είχες έστω και σε ένα σημείο δίκιο, το ψευδώνυμό σου σε διαψεύδει. Αλλάξέ το μπας και σε προσέξουμε...

      • Ραβινος avatar
        Ραβινος @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 25/04/2014 16:46:59

        Aγαπητε Δημητριε μην αναζητειτε πεμπτοφαλαγγιτες στην ριζοσπαστικη δεξια στην οποια εντασσομαι .Το ειδος ευδοκιμει στην αριστερα πασης αποχρωσης.Το nick με ενα 'β' αποτελει φορο μνημης σε προσωνυμιο προωρα χαμενου φιλου λογω της ιδιορρυθμης κοτσιδας του .Προχωραμε λοιπον ?

        • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
          ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Ραβινος 25/04/2014 17:41:24

          Συγγνώμη, δεν θα μπορούσα να το μαντέψω, αλλά θα έπρεπε να προσέξω το ενα β. Αν και με τόση ανορθογραφία απ' την οποία όλοι μας πάσχουμε, πού να σταθούμε σε τέτοιες λεπτομέρειες...Ομως κι εγώ Κομμουνιστής δεν ήμουν ούτε θα είμαι ποτέ, όπως δεν θα μπορούσα να διανοηθώ τον εαυτό μου φασίστα. Και σαφώς κλίνω το γόνυ στο ολοκαύτωμα των Εβραίων και συμπαθώ τον λαό τους. Αλλά να αποκαλέσω τον Εθνικό μας ήρωα Μανώλη Γλέζο που στην ιστορία του σχολείου μου διδάχτηκα οτι κατέβασε την Σβάστικα των Φασιστών απ' την Ακρόπολη μέσα στην κατοχή,"γυρολόγο κάθε τσαντιριού" ακόμα κι αν το κόμμα μου ήταν η ΕΡΕ του Κωνσταντίνου Καραμανλή , δεν θα το έκανα, διότι μετά, ένα μικρό βήμα μένει για να γίνω και δωσίλογος, αν π.χ. ο εχθρός μου ζητούσε να καταδόσω αυτόν τον γύφτο Συριζοσυμμορίτη... Y.Γ. Δεν έχει μόνο η δική μας πλευρά ήρωες...

    • Κώστας ΜΠ avatar
      Κώστας ΜΠ @ Ραβινος 25/04/2014 15:00:53

      Είναι όμως πραγματικός διεθνιστής. Στον βασανιστή των Ελλήνων της Βορείου Ηπείρου σύντροφο Εμβερ Χότζα( γνωστό δημοκράτη) απέτισε τις απαραίτητες τιμές. https://www.youtube.com/watch?v=xB1jHhU2OZQ

      • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
        ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Κώστας ΜΠ 25/04/2014 21:23:10

        Και ο τατούλης ήταν Τροτσκιστής κάποτε..

        • Κώστας ΜΠ avatar
          Κώστας ΜΠ @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 26/04/2014 14:25:32

          Oι Συριαζαίοι ( δηλαδή οι παλαιοπασόκοι , που το 2009 ψηφίσατε ΓΑΠ) τα πάντα διακαιολογείτε. Εδώ φηφίσατε ΓΑΠ γιατί σας έταζε αυξήσεις. Σιγά μην σας ενοχλήσουν τέτοια αίσχη σαν του Γλέζου σαν την απόδοση τιμής σε στυγνό δικτάτορα και φονιά Ελλήνων. Πανω από όλα η έφοδος στο Κράτος, παλιά με τον Ανδρέα και τον Μένιο , το 2009 με τον ΓΑΠα, τώρα με τον Αλέξη...

          • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Κώστας ΜΠ 26/04/2014 15:11:45

            Και πως ξέρουμε οτι εσύ δεν ψήφισες ΠΑΣΟΚ κάποτε? Και εν πάσει περιπτώσει "εμείς " δεν συγκυβερνήσαμε με τους παλαιοπασόκους και μάλιστα τους πιό ένοχους για την κρίση απ' αυτούς...Εκτός αν ο Βενιζέλος, ο Στουρνάρας, ο Χρυσοχοίδης και ο προετοιμαζόμενος για την "Νέα Ελλάδα" Λοβέρδος είναι κατ' εσέ "καθαροί" παλαιοπασόκοι...

          • Κώστας ΜΠ avatar
            Κώστας ΜΠ @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 26/04/2014 15:37:02

            Χαχαχα, έχετε πλάκα!!! Τρόμερο επιχείρημα! "Ναι ήμουν παλαιοπασόκος , αλλά στο διαδίκτυο είμαστε μπορεί να είσαι και εσύ"!!! Οι κολοβές αλεπούδες.... Λοιπόν, για να είμαστε ξεκάθαροι: οι συριζαίοι ψηφοφόροι , εκτός του αρχικού 3% , είστε οι ΕΝΟΧΟΙ για την κατάντια της Πατρίδας. Και να μην προκαλείτε. Το 2009 ψηφίσατε ΓΑΠ και δεν ντρέπεστε! Οι παλαιότεροι εξ υμών υπήρξατε οι χειροκροτητές του ολετήρα Ανδρέα και αποθεώνατε ως πιθήκια τον Μένιο Κουτσόγιωργα, διαβάζατε Αυριανή συμβάλλατε στο ξεθεμελίωμα της Ελλάδας τη δεκαετία το 80. Συνεχίσατε με το Σημιτιστάν για να γεύεστε το άρμεγμα του Κράτους, δηλαδή των φόρων μας. Η πασοκοκράτια που αποτελεί το κύριο χαρακτηριστικό των τελευταίων 30 ετών είναι το αποτέλεσμα της ιδιοτελούς σας συμπεριφοράς. Γι΄αυτό και το 2009 φτάσατε στο έσχατο σημείο εξαθλίωσης να ψηφίσετε τον ΓΑΠα, ενώ όλοι μοιριζόμασταν πως έρχονται ζόρια, μόνο και μόνο επειδή σας έταζε αυξήσεις. Μετά , όταν κόπηκαν τα δανεικά τη στρίψατε προς τον αρχηγό του Πάντζα, με οδηγούς στην Έξοδο τους τσοχατζοπουλικούς, την Υπουργό Οικονομίας και Εργασίας του πρώτου Μνημονίου Λούκα, με τον Φωτόπουλο και τον Μπαλασόπουλο, με τον διαγραφέντα για τα αίσχη Στέγγου το 2004 Κουρουπλή, με τον Κοτσακά και με όλο το συνδικαλιστικό Πασόκ και όλη του τη μούργα. Ψηφοφόροι του ΓΑΠ είσασταν, ψηφοφόροι του Κρίτωνα Αρσένη παραμένετε. Είστε ένοχοι διαχρονικά για την κατάντια της χώρας και να μην προκαλείτε. Θα αντιμετωπίζεστε δε με μηδενικό σεβασμό όπως αξίζει στους ολετήρες για ίδιον όφελος της χώρας. Πήγαινε να σταυρώσεις Χριστόπουλο τώρα...

          • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Κώστας ΜΠ 27/04/2014 10:15:42

            Εσείς είστε και δικαστικώς ΕΝΟΧΟΙ ως κυβερνήσαντες. Για να πιστέψουμε οτι είμαστε και εμείς ένοχοι πρέπει να μας το γράψεις εκατό φορές πρώτα και μετά θα κάνουμε γκάλλοπ να δούμε αν είσαι ο μόνος που το πιστεύει ή υπάρχουν κι άλλοι...Χα,χα,χα.

          • airman avatar
            airman @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 26/04/2014 16:08:35

            "... εν πάσει περιπτώσει "εμείς " δεν συγκυβερνήσαμε με τους παλαιοπασόκους ..." Η ανάγκη να καταβληθεί κάθε προσπάθεια ώστε να περισωθεί ό,τι ήταν δυνατό οδήγησε στο σχηματισμό της τρικομματικής Κυβέρνησης το 2012, από την οποία αποχώρησε το ένα κόμμα. Στην περίπτωση που ο Αλέξης είχε τον πρώτο λόγο, οι παλαιοπασόκοι του ΣΥΡΙΖΑ και οι "κυβερνώντες" παλαιοπασόκοι θα τα κατάφερναν μια χαρά! Ευτυχώς μας φύλαξε ο Θεός! Μάλλον μας το χρώσταγε! Υ.Γ. "Καθαρός" και παλαιοπασόκος σε επίπεδο πολιτικών είναι είδος σπανιότερο και από ... λευκή νυχτερίδα!

  7. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 25/04/2014 15:23:11

    O Tσιπρας ειναι ασχετος . Νομιζει οτι ειναι σχολειο. Με μορφωση χαμηλου επιπεδου, με αγνοια ξενων γλωσσων, με λαθη που δεν κανει ενας σοβαρος εικοσαχρονος στηριζεται στον Γλεζο. Και ο Γλεζος? Αντι να παει σπιτι του και να μεινει στην ιστορια κανει παρα την ηλικια του και αυτος πολλα λαθη. Κατι στο παρελθον στην Αλβανια, κατι κατα καιρους αστοχες δηλωσεις αντι να παιξει λογω ηλικιας υπερκομματικο ρολο παιζει 2ο βιολι στην ξεχαρβαλωτη ορχηστρα του Τσιπρολαζανη. Δυστυχως μια υπεροχη του συριζα στις εκλογες θα φερει την Ελλαδα στον διχασμο του 47 και στην καταστροφη. Και τα γραφω εγω που ειμαι ανενταχτος πολιτικα και χωρις φανατισμο . Δυστυχως ομως αν αναλυσει καποιος τις δηλωσεις των τελευταιων 2 ετων των Τσιπρολαζανων θα δει οτι δεν υπαρχει προγραμμα, γνωση, πατριωτισμος και οραμα. Το μονο που υπαρχει ειναι μια ακατασχετη υποσχεσιολογια , μια εμπαθεια σε καθε τι υγειες και μια συμπαθεια σε καθε συντεχνια, σε καθε λαθρομεταναστευση και σε καθε μειονοτικη ομαδουλα του περιθωριου....

    • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
      ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Ρεαλιστης 25/04/2014 17:55:52

      Δηλαδή φίλε Ρεαλιστή εσύ θες τώρα να μας πείσεις οτι αν και είσαι ανενταχτος πολιτικα και χωρις φανατισμο, θα ψήφiζες "αντικειμενικά" ακόμα και ΝΔ επειδή αυτη τη φορά σ' αυτό το κόμμα "υπαρχει προγραμμα, γνωση, πατριωτισμος και οραμα"? Και είσαι έτοιμος να προσχωρήσεις στον Εθνικό διχασμό έτσι και κερδίσει ο Τσίπρας στις εκλογές? Και σε στενοχωρεί που ο ανέκαθεν Κομμουνιστής Γλέζος δεν εγκαταλείπει την Αριστερά για να το παίξει υπερκομματικός?. Σαν τον Μίκη κι αυτός αντιμνημονιακός και αβανταδόρος του Τσίπρα? Και πιστεύεις οτι θα μας πείσεις, εδώ στο antinews?

      • Ρεαλιστης avatar
        Ρεαλιστης @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 26/04/2014 12:18:52

        Η φωνη ενος ανενταχτου πολιτικα, σας πειραζει? Πρεπει ντε και καλα να ειναι καποιος ΣΥΡΙΖΑ? Δεν χρειαζεται να πεισω εσας Δημητριε . Αρκει που τα εχω καλα με την συνειδηση μου. Αρκει που ποτε δεν εγινα κομματικος πελατης, ΔΥ και κρατικοδιαιτος. Αρκει που ανηκω στις εξαιρεσεις που πληρωνα τους φορους μου και δεν παρασειρθηκα απο χρηματιστηρια, διακοποδανεια κλπ. Οσον αφορα την ΝΔ , ναι θα την ψηφιζα χωρις 2η σκεψη , διοτι εχει εναν μορφωμενο εργασιομανη πρωθυπουργο και καποια στελεχη που πανε αντιθετα στο ρευμα της 30ετους συντεχνιας , που βλεπουν οτι η Ευρωπη παρα τα προβλημματα ειναι μονοδρομος. Εσεις δεν πειραζει , ψηφιστε Τσιπρα, αιωνιο φοιτητη Λαφαζανη, δημαρχο στον Πειραια τον υποστηρικτη του φοροφυγα ταβερνιαρη στην Υδρα, συνδικαλιστες εκατομμυριουχους, δραχμη, υποστηρικτες της Τουρκικης και της ψευτομακεδονικης μειονοτητας, υποψηφιο Δημαρχο των Εξαρχειων, τ. Πασοκους, οπαδους της χουντας της Βενεζουελας . .... Τελος ο ρολος καθε πατριωτη πολιτικου με ιστορια ειναι και πρεπει να ειναι υπερκομματικος και οχι οπαδικος. Ο Γλεζος εχασε την ευκαιρια ...Δυστυχως ..... Ακομα ενα λαθος των ερασιτεχνων του ΣΥΡΙΖΑ

        • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
          ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Ρεαλιστης 26/04/2014 14:04:42

          Τι να πω τώρα...Μας έπεισες ότι όχι μόνο είσαι ανένταχτος, αλλά και πολιτικά απόλυτα αντικειμενικός . Μάλιστα θα έλεγα συμπαθών της Αριστεράς, μιας και νοιάζεσαι για την υστεροφημία του Γλέζου και μάλλον αντιπαθών τη Δεξιά και την ΝΔ, με εξαίρεση τον Σαμαρά όχι τόσο για την πολιτική του αξία, όσο διότι είναι μορφωμένος!(πράγμα μάλλον σπάνιο για Πρωθυπουργό) εργασιομανής και κάπως ανεξάρτητος απο την ΝΔ, άλλωστε μην ξεχνάμε οτι κατα βάθος παραμένει ΠΟΛ.ΑΝ...

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 27/04/2014 01:55:27

            Δεν θα συνεχισω γιατι παντου τρολαρετε εξυπνα υπερ του Συριζα. Ειστε συνδικαλιστης τ. ΠΑΣΟΚ η ΔΥ που βλεπει το εδαφος να τρεμει ?

          • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Ρεαλιστης 27/04/2014 09:51:03

            Αγαπητέ Ρεαλιστή , πέσατε εντελώς έξω. Θα σας δώσω ενα περίγραμμα της πλιτικής μου θέσης για να με καταλάβετε καλύτερα. Το'χω ξαναπεί οτι το Δημόσιο για μένα είναι κάτι σαν ΟΑΕΔ . Οπου καταλήγουν οι αποτυχημένοι επαγγελματικά, με πρώτους και καλύτερους τους πολιτικούς μας.(αυτοί είναι οι πλέον υψηλόβαθμοι Δ.Υ.) Συνδικαλιστής υπήρξα στην ΔΚΜ της ΝΔ, από το 1983 ως το 1993. Και μια φορά υποψήφιος αντιδήμαρχος το 1990 με την ΝΔ. Την καταστροφή της Ελληνικής παιδείας, άρα και της χώρας εκτέλεσε κατόπιν σχεδίου ο Ανδρέας Παπανδρέου, εισάγοντας τα κόμματα με τις παρατάξεις τους στα Πανεπιστήμια και στα Γυμνάσια ακόμα. Διέλυσε κάθε κίνητρο των Δ.Υ. για εργασία, με το ενιαίο μισθολόγιο και την κατάργηση των επιθεωρητών και κάθε αξιολόγησης γενικώτερα. Ηταν τελείως amoral και πράκτορας της CIA όπως όλη η οικογένειά του. Δεν ψήφισα ποτέ ΠΑΣΟΚ διότι απο φοιτητής ουδέποτε το εμπιστεύτηκα. Το 1990 ψήφισα μαζί με τον Διονύση Σαββόπουλο τον Μητσοτάκη για να φύγει απο πάνω μας αυτή η λέρα, αλλα και γιατί πίστευα στον Στέφανο Μάνο. Απογοητεύτηκα απο την "αγία οικογένεια" και τη ΝΔ γενικώτερα, με μια αναλαμπή με τον Κώστα Καραμανλή απο τον οποίο απογοητεύτηκα με το σκάνδαλο των κουμπάρων και τα γάλατα που απεδείχθη οτι συνεχίζεται μέχρι και σήμερα. Βεβαίως και το Βατοπαίδι ή ο Ζαχόπουλος δεν ήταν πολιτικά σκάνδαλα υπαρκτά, αλλά κατασκευασμένα. Ομως ο Καραμανλής δεν έπρεπε να εγκαταλείψει έστω μέχρι το Μάρτη του 2010, διότι τα μέτρα Παπαθανασίου στο τέλος του 2009 θα μας έβγαζαν απο τα "ραντάρ" των αγορών . Βεβαίως αφου τα PIIGS είχαν ήδη στοχοποιηθεί απο τον Ιούνιο του 2009, δεν υπήρχε περίπτωση να μην πέσουμε στην Παγκόσμια κρίση της Leehman brothers, όμως θα πέφταμε χωρίς μνημόνιο, όπως η Ιταλία και η Ισπανία, μάλιστα σε "καλύτερη" σχετικά θέση απο την Ισπανία. Στη ΝΔ πήγα και γράφτηκα λόγω Σαμαρά, προκειμένου να φύγει η Ντόρα. Οταν την ξανάβαλε μέσα και αφού είχε κάνει την κολωτούμπα με το μνημόνιο, αποφάσισα Τσίπρα. Δεν ήμουν ούτε θα είμαι ποτέ Συριζαίος, ούτε με ενδιαφέρει τι πιστεύουν και τι όχι. Να φανταστείς οτι δεν ήξερα τι είναι οι "συνιστώσες". Απο τον Τσίπρα μόνο 2 πράγματα ελπίζω: 1. Nα βγεί έστω για μια μέρα Πρωθυπουργός και να πάρει την "κουτάλα" απο ΠΑΣΟΚ-ΝΔ που τα βρήκαν σαν τους ληστές που μοιράζονται τη λεία τους. 2. Να πάει στις Βρυξέλλες και να τους μιλήσει μόνο Ελληνικά, κυριολεκτικά και μεταφορικά. (Δεν καταλαβαίνω γιατί μόνο ο Ελληνας Πρωθυπουργός να μη μιλάει τη γλώσσα του στο Ευρωκοινοβούλιο όπου πληρώνουμε εκατομμύρια για διερμηνείς. Απο εκεί αρχίζει η δουλοπρέπεια). Αντί δηλαδή στην ερώτηση Σόιμπλε πώς πάμε? να απαντήσει,οπως ο Σαμαράς, οτι προχωράμε εφαρμόζοντας κατά γράμμα τα συμφωνηθέντα έστω και με δυσκολίες που μας δημιουργούν κάποιοι βουλευτές, να του πεί την αλήθεια, οτι δηλαδή έχουμε πλήρη οικονομική και κοινωνική καταστροφή μεγαλύτερη απο εκείνην που μας δημιούργησε η Γερμανία στον Β' Παγκόσμιο πόλεμο και έχουμε άμμεση ανάγκη βοηθείας απο την ΕΕ για την αντιμετώπιση της μεγάλης ανθρωπιστικής κρίσης που περνάμε. Ως εκ τούτου είμαστε αναγκασμένοι να μην εφαρμόσουμε πλέον αυτά που συμφωνήσατε με τον Σαμαρά, και να ζητήσουμε κούρεμα χρέους και ρήτρα ανάπτυξης διότι δεν επιθυμούμε αποχώρηση απο το Ευρώ και την ΕΕ. Το αν αυτοί αποφασίσουν άμμεσα να μας κυρήξουν ανεπιθύμητους στην ΕΕ και να μας πετάξουν έξω επωμιζόμενοι τις συνέπειες και τις αποζημιώσεις που θα μας οφείλουν σε αυτή την περίπτωση, αν και το βλέπω εντελώς απίθανο,γιατί αυτοί πάντα σε Τούρκικο παζάρι καταλήγουν όταν βλέπουν αντίσταση, δεν το αποκλείω. Ομως το να συρθούμε για πάντα στα γόνατα πίσω απο εταίρους που μας σιχαίνονται και θέλουν να απαλλαγούν απο εμάς, το θεωρώ πολύ μεγαλυτερη καταστροφή απο την πλήρη πτώχευσή μας με διάλυση και επανίδρυση του κράτους των Ελλήνων. Και κυρίως είναι ο απόλυτος εξευτελισμός για τα παιδιά μας (έχω δύο τελειόφοιτους φοιτητές στην Αθήνα) . Καλύτερα να πεινάσουν και να γυρίσουν στα χωράφια... Και προς αποφυγήν της παραπληροφόρησης, ο Τσίπρας έχει ξακάθαρα δηλώσει αν συμβεί αυτό το απίθανο να αποφασίσουν οτι δεν μας θέλουν πια στην ΕΕ, δεν θα το παίξει Τσε Γκεβαρα, αλλα θα κάνει Δημοψήφισμα ώστε ως λαός να αποφαίσουμε αν θα ζήσουμε ως δουλοπάροικοι στους πλούσιους "εταίρους", ή ελέυθεροι και φτωχοί μέχρι να ξαναχτίσουμε μια νέα Πατρίδα. Αν δεν κάνει τίποτε απ' όλα αυτά και συνεχίσει την πολιτική της συγκυβέρνησης, αυτό θα αποτελεί δικαίωση για τον Σαμαρά διότι θα αποδειχθεί οτι μας έλεγε αλήθεια οτι η πολιτική της πλήρους υποταγής είναι μονόδρομος. Μαλιστα θεωρώ προτιμώτερο αυτή την απεχθή πολιτική, να μην την εφαρμόσει άλλο ο Σαμαράς. Δεν νομίζω οτι θα στενοχωρηθεί ιδαίτερα που θα χάσει την "κορώνα" του Πρωθυπουργού, αφού ούτως ή άλλως ομολογεί οτι το 90% των "συνεργατών" του εξ ανάγκης τους έχει σε θώκους...

          • Ρεαλιστης avatar
            Ρεαλιστης @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 27/04/2014 14:58:02

            Σας ευχαριστω !!!!! Συγγνωμη αν ημουν αποτομος παραπανω . Σεβομαι αυτα που γραφετε αλλα θα ηθελα να προσθεσω κατι... Πιστευετε πραγματικα οτι ο Τσιπρας ειναι η λυση? Μονο η γνωση ξενων γλωσσων βλεπετε να ειναι το προβλημα? Δεν βλεπετε οτι η κουταλα πηγε εκει? Το βαθυ Πασοκ? Οι συνδικαλιστες του ΠΑΣΟΚ? Δεν βλεπετε οτι οι επιχειρηματιες των ΜΜΕ που χρεοκοπησαν και χρωστουν στους εργαζομενους ονειρευονται δραχμη? Δεν βλεπετε τον ερασιτεχνισμο του ΣΥΡΙΖΑ σε εθνικα θεματα? Εδω και παρα πολυ καιρο γραφω οτι η λυση ηταν μια Κυβερνηση Εθνικης ενοτητας με συμμετοχη και του ΣΥΡΙΖΑ και των ΑΝΕΛ περαν των αλλων κομματων ΝΔ , ΠΑΣΟΚ και ΔΗΜΑΡ. Δυστυχως ομως καποιοι προτιμησαν να ομιλουν περι ψεκασμων και καποιοι αλλοι να καταγγελουν τα παντα , ακομα και τα σωστα. Δεν μπορω να πιστεψω αγαπητε μου οτι ο αιωνιος φοιτητης αρχηγος της αρστερας πτερυγας του ΣΥΡΙΖΑ, ο τ. συνδικαλιστης του ΟΤΕ οταν ηταν κρατικη εταιρια, ο συνδικαλιστης της τραπεζας που ελαβε εφαπαξ 1 εκ. , ο υποψηφιος δημαρχος στον Πειραια που ανοιχτα υποστηριξε τον ταβερνιαρη φοροφυγα, οι πολυεκατομμυριουχοι επενδυτες στην J P Morgan, ο Δημοσιογραφος που εβγαλε την λιστα Λαγκαρντ αλλα ξεχασε να αναφερει το ονομα του μεγαλοεπιχειρηματια συνεταιρου του, οι Σκοπιανολαγνοι, οι Τουρκολαγνοι ............κλπ θα φερουν ενα καλλιτερο αυριο. Ειμαι σιγουρος οτι η Ουκρανια θα ειναι παραδεισος σε συγκριση με την Ελλαδα στην περιπτωση που θα βγει ο ΣΥΡΙΖΑ. Τελος πολλες φορες εχω αναφερει οτι την κριση την δημιουργησαμε εμεις δυστυχως και οχι η ΕΕ. Εμεις σπαταλησαμε τις επιδοτησεις , εμεις δεν πληρωσαμε τους φορους, εμεις δεν πληρωσαμε εισφορες, εμεις διωξαμε καθε επενδυση , εμεις ειχαμε μισος απεναντι σε καθε επιχειρηματια, εμεις ειχαμε συνταξεις μαιμου . Εμεις γεμισαμε με αυθαιρετα ολην την Ελλαδα, εμεις ψηφισαμε τους περισσοτερους επιορκους Πολιτικους και γεμισαμε τα γραφεια τους για καποιον διορισμο. Συνεπως το μονο που χρειαζομαστε ειναι: Πρωθυπουργο που να δουλευει , που να εχει γνωση και που να λεει την αληθεια. Καποιους πολιτικους που να γνωριζουν το αντικειμενο και να δουλευουν . Πολιτες που επιτελους να γινουν υπευθυνοι απεναντι στις υποχρεωσεις που εχουν. Δεν χρειαζομαστε το version2 του ¨λεφτα υπαρχουν¨, των επανακρατικοποιησεων, της επαναφορας των μισθων των ΔΥ σε επιπεδα προ κρισης. Δεν χρειαζομαστε ψευτικες υποσχεσεις και μελωδιες που χαιδευουν τα αυτια και σκοτωνουν τον οργανισμο. Χρειαζομαστε οραμα και προγραμμα για να δουν τα παιδια μας/σας καλλιτερες μερες. Χρειαζομαστε παιδεια και οχι παραεμποριο στα Πανεπιστημια. Χρειαζομαστε σπουδες και οχι αιωνιους φοιτητες να ρυθμιζουν το μελλον των παιδιων μας. Χρειαζομαστε ενοτητα και οχι απειλες Παναγουληδων περι εκτ. αποσπασματων.

  8. Marcelos avatar
    Marcelos 25/04/2014 17:44:40

    Δηλαδή για να καταλάβουμε, ο Γλέζος 92 ετών θα μπαίνει 2-3 φορές τη βδομάδα στο αεροπλάνο για Βρυξέλλες;;;

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Marcelos 25/04/2014 20:31:46

      Δηλαδή, για να καταλάβουμε, η (επιστημονικώς αμφισβητούμενη) κυβερνησιμότητα του Σύριζα, εξαρτάται κατά αποκλειστικό τρόπο, από την μακροημέρευση και το physique, του 92χρονου, κυρίου Γλέζου ;

      • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
        ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ roadrunner 25/04/2014 21:21:45

        Κατ' αρχήν που ξέρουμε οτι οσοι υποβάλλουμε αυτή την ερώτηση θα ζήσουμε περισσότεριο απο τον Γλέζο?. Κι αν λάβουμε υπ' όψιν οτι στο νησί του Γλέζου το προσδόκιμο ζωής είναι τα 105 χρόνια (Τεκμηριωμένο απο Αμερικανικά Πανεπιστήμια) και πολλοί ηλικιωμένοι υπερβαίνουν εκεί και τα 110. είναι προφανές οτι θα χρειαστεί και δεύτερη τετραετία ο Τσίπρας για να ολοκληρώσει τη θητεία του ο Γλέζος...

        • roadrunner avatar
          roadrunner @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 25/04/2014 21:49:31

          Αποδείξατε Δημήτριε, την κυβερνησιμότητα του Σύριζα ... Εύγε !! χα χα χα......

          • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ roadrunner 26/04/2014 14:12:27

            Ευχαριστώ πολύ αγαπητέ roadrunner, δεν ήταν και δύσκολο, ο Γλέζος σίγουρα θα θάψει αρκετούς απο μας ακόμα...Ο Θεός να μας κόβει χρόνια και να του δίνει μέρες διότι βλέπουμε πόσο σπανίζουν τέτοιοι Πατριώτες απο την πολιτική μας σήμερα με αποτέλεσμα τον διασυρμό της Ελλάδας, της "μήτρας του Δυτικού πολιτισμού" όπως την αποκαλούν χωρίς να κοκκινίζουν οι Ευρωκράτες.

          • Marcelos avatar
            Marcelos @ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ 26/04/2014 14:55:15

            Μπα που να φας τη γλώσσα σου, άκου να μας κόψει χρόνους ο Θεός για να τρέχει ο Γλέζος στις τριτοκοσμικές χώρες και να εκθειάζει τις "επαναστάσεις" των ανθρωποφάγων...

          • ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ avatar
            ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ @ Marcelos 27/04/2014 09:52:53

            Eντάξει φίλε Marcelos, εσύ εξαιρείσαι, όπως και κάθε διαφωνών.

  9. airman avatar
    airman 25/04/2014 22:20:40

    Ο Αλέξης έχει πέσει θύμα των επιτελικών οργάνων του ΣΥΡΙΖΑ και των επιτελών του. Δεν είναι συμβατό με την πολιτική λογική να βολιδοσκοπείς πρώτα το μετρ της σάτιρας και αφού "φας πόρτα" να στρέφεσαι προς αναπλήρωση της "απώλειας" σε ένα σύμβολο της Αριστεράς. Η συγκατάβαση του κ. Γλέζου να στρατευθεί με αυτό τον τρόπο δείχνει ότι τα πράγματα δεν πάνε καθόλου καλά για το ΣΥΡΙΖΑ και κυρίως μέσα στο ΣΥΡΙΖΑ. Οι μετανάστες/νοσταλγοί της εξουσίας κλονίζονται, οι αριστερές τάσεις τσατίζονται, οι φωνές των όποιων ρεαλιστών αγνοούνται. Γι' αυτό και ο πύχης για τις εκλογές της τοπικής αυτοδιοίκησης τέθηκε στο ύψος της εισόδου στο δεύτερο γύρο. Όσο για τις Ευρωεκλογές, όπου τα αποτελέσματα της κάλπης θα είναι σαφώς ευθέως συγκρίσιμα, μόνο πονοκέφαλο προκαλούν. Σε κάθε περίπτωση, κοντός ψαλμός αλληλούια!

  10. Δημήτρη εσύ superstar avatar
    Δημήτρη εσύ superstar 27/04/2014 12:20:46

    Μιλάμε για τον καθηγητή που πριν χρόνια είχε βάλει θέμα στους φοιτητές του τον Χριστούλη να κβαντώνει το πεδίο με μια τραγουδιάρα ντυμένη καλόγρια. Για τον άνθρωπο που έκανε ομιλία για τους Τσάμηδες.
    Τον διανοούμενο που ζήτησε στέγη ΄μακεδονικού΄ πολιτισμού στην Φλώρινα
    Τον ακαδημαϊκό που υπέγραψε για το σχέδιο Ανάν παίρνοντας κάποια μαύρα κουρκουμπίνια από ΜΚΟ.
    Τον υποψήφιο που τον ενόχλησε η Σουλεϊμάν της "Ελπίδας" και όχι ο Κουρτ των ¨Γκρίζων Λύκων¨
    Που χαρακτήρισε την μουσουλμανική μειονότητα της Θράκης 'ενιαίο, συμπαγές, τούρκικο πράμα'
    Τον θέλουμε στην Πάντειο να ... εκπαιδεύει τα παιδιά μας ή στις Βρυξέλλες να ... ενημερώνει το Ευρωκοινοβούλιο?