O Τζιτζικώστας δεν θα είναι υποψήφιος περιφερειάρχης (όλο το παρασκήνιο)
06/02/2014 20:53
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Τζιτζικώστας δεν θα είναι υποψήφιος περιφερειάρχης (όλο το παρασκήνιο)

Ήταν μεσημέρι της Τετάρτης. Στο ξενοδοχείο «Μεγάλη Βρετανία» επικρατούσε το αδιαχώρητο στην καφετέριά του. Ένα δίδυμο όμως συγκέντρωνε τα βλέμματα πολλών. Ήταν ο περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολος Τζιτζικώστας και ο βουλευτής Α΄ Θεσσαλονίκης και πρώην υφυπουργός Γιάννης Ιωαννίδης.

Η συζήτησή τους άναψε κάποια στιγμή και οι φωνές τους αναστάτωσαν τους παρευρισκόμενους. Η ένταση στην ομιλία τους τάραξε τα ήρεμα νερά. Το θέμα τους ήταν ο Δήμος Θεσσαλονίκης και η περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας.

Ο νεαρός Τζιτζικώστας («Τζίτζι» για τους φίλους) και κολλητός του γραμματέα της ΝΔ, Ανδρέα Παπαμιμίκου εξοργίστηκε όταν ο «κόουτς» του ξέκοψε να μην σκέπτεται πλέον την περιφέρεια.

Η εντολή του Αντώνη Σαμαρά ήταν σαφής: Υποψήφιος του κόμματος για την περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας θα είναι ο Γιάννης Ιωαννίδης και ο Τζιτζικώστας θα πρέπει να δώσει την μάχη στον Δήμο Θεσσαλονίκης. Ο νεαρός δεν ήθελε καν να το ακούσει…Απάντησε αρνητικά και ο διαπληκτισμός ξάφνιασε πολλούς…

Για να ηρεμήσουν τα πνεύματα χρειάστηκε να τηλεφωνήσει το πρωί της Πέμπτης ο ίδιος ο Πρωθυπουργός στον Τζιτζικώστα για να του ανακοινώσει ότι δεν θα είναι υποψήφιος για την περιφέρεια. Ο νεαρός που προκάλεσε αρνητικές αντιδράσεις με την κίνησή του τον περασμένο Οκτώβριο να καλέσει στην παρέλαση τους χρυσαυγίτες, αντέδρασε και αρνήθηκε να δώσει την μάχη στον Δήμο Θεσσαλονίκης.

Και δεν έφτανε μόνο αυτό…Ο Τζιτζικώστας που είχε στηρίξει την Ντόρα Μπακογιάννη το 2009 στην εσωκομματική αναμέτρηση, ευρισκόμενος σε πλήρη σύγχυση και θέλοντας προφανώς να εκβιάσει πολιτικά, ανακοίνωσε την υποψηφιότητά του για την περιφέρεια, ως ανεξάρτητος, κάνοντας το δικό του «αντάρτικο».

Σε ένα διήμερο που τα ΜΜΕ μιλάνε για τον Καρυπίδη με τις αντισημιτικές απόψεις που στέγασε πολιτικά ο ΣΥΡΙΖΑ και τον έχρισε υποψήφιο περιφερειάρχη Δυτικής Ελλάδας, ο Τζιτζικώστας έβαλε αυτογκόλ!

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Francisco de Toledo avatar
    Francisco de Toledo 06/02/2014 21:25:48

    Νομίζω πως είναι η τελευταία ευκαιρία του Σαμαρά να κάνει τη υπέρβαση που κάποτε ευαγγελιζόταν. Να στηρίξει σε Αθήνα Καμίνη και σε Θεσσαλονίκη Μπουτάρη, 2 κατά τεκμήριο επιτυχημένους δημάρχους παρά τις οικονομικές συγκυρίες, έντιμους που δεν αποπνέουν μούχλα σαν τους εκλεκτούς της ΝΔ στις τελευταίες δεκαετίες... Όλοι οι εκλεκτοί της ΝΔ ειδικά στην Αθήνα ασέλγησαν στην πόλη και την είχαν απλά σαν εργαλείο για τις πολιτικές τους φιλοδοξίες. Με την πρώτη ευκαιρία την έκαναν από το δήμο αφού έκαναν το κομμάτι τους, άσχετο βέβαια το ότι μετά όλοι ανεξαιρέτως φάγανε τα μούτρα τους. Στήριξη λοιπόν των κατά τεκμήριο επιτυχημένων για να εξιλεωθεί η παράταξη για τη φύρα που φόρτωσε στις πόλεις και στις νομαρχίες...

    • Ό,τι νάναι avatar
      Ό,τι νάναι @ Francisco de Toledo 06/02/2014 23:25:40

      Τι πίνεις Francisco de Toledo και δεν μας δίνεις; Εκεί στην ιερή κολώνα του DaCapo που κάθεσαι, κάνει πολύ κρύο;

    • TAKIS avatar
      TAKIS @ Francisco de Toledo 07/02/2014 00:08:25

      ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΣ? ΑΝ ΣΤΗΡΙΞΕΙ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ 2 Η ΝΔ ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΟΧΙ ΔΗΜΟ , ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ!!!!

    • ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
      ΓΙΩΡΓΟΣ @ Francisco de Toledo 08/02/2014 00:11:58

      Francisco de Toledo ΠΛΑΚΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙΣ ΒΕΒΑΙΑ...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Francisco de Toledo 08/02/2014 03:57:27

      Τίμιος ο Καμίνης με την φάμπρικα των Ελληνοποιήσεων; Επιτυχημένος ο τουρκολάγνος Μπουτάρης που έπνιξε τους δρόμους της Θεσσαλονίκης στα σκουπίδια; Πιο απορριπτέοι και νεοταξίτες από αυτούς τους δυο δεν υπάρχουν. Όποιος στηρίξει αυτούς, κηρύσσει πόλεμο στη βάση.

  2. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 06/02/2014 22:14:07

    Δηλαδή ο Μπουτάρης θα ξαναεκλεγεί;

    • Vavel avatar
      Vavel @ MantisKalhas 07/02/2014 06:31:02

      Μάντης είσαι;

  3. Διογένης avatar
    Διογένης 06/02/2014 22:18:18

    Ο Σαμαράς προφανώς επιχείρησε μια κίνηση που θα μπορούσε να δώσει στη ΝΔ και την Περιφέρεια και τον Δήμο. Διότι ο Τζιτζικώστας φαινόταν υποψήφιος που μπορούσε άνετα να κερδίσει τον Μπουτάρη. Ενώ και στην Περιφέρεια ο Ιωαννίδης θα χτυπούσε με αρκετές αξιώσεις την εκλογή του, χωρίς σοβαρό αντίπαλο από τα άλλα κόμματα ή αναγνωρίσιμο ανεξάρτητο υποψήφιο. Ο Τζιτζικώστας, όμως, προτίμησε την "σιγουριά", όπως θεωρούσε, της Περιφέρειας. Τώρα, αν δεν υποχωρήσει ο Σαμαράς (από πού κι ως πού θα υποχωρήσει ο αρχηγός δηλαδή και το στέλεχος θα "κερδίσει" μια τέτοια αναμέτρηση), ο Τζιτζικώστας, όσο και να προσποιείται τον "ανεξάρτητο", θα γελάσουν και οι πέτρες με το παιδί του κομματικού σωλήνα της ΝΔ που θα ισχυρισθεί κάτι τέτοιο. Δεν θα εκλεγεί περιφερειάρχης, πιθανότητα βέβαια λόγω της διάσπασης δεν θα εκλεγεί ούτε ο Ιωαννίδης. Και ίσως η ΝΔ χάσει πάλι τον Δήμο. Οι εναπομείναντες οπαδοί της ΝΔ ποιον θα κατηγορήσουν; Τον Σαμαρά που έκανε μια επιλογή ορθολογική, με βάση τις δημοσκοπικές επιδόσεις Τζιτζικώστα και με βάση την σημειολογία του Δήμου Θεσσαλονίκης; Ή τον Τζιτζικώστα που παρακούει τόσο τρανταχτά την εντολή της ηγεσίας; Η νομιμοφροσύνη του κομματικού οπαδού στην ηγεσία είναι δεδομένη. Πολύ λίγοι θα πάνε "απέναντι", μόνον όσοι θα πηγαιναν έτσι κι αλλιώς. Ο Τζιτζικώστας απειλείται λοιπόν με ολοσχερή καταστροφή της πολιτικής του καριέρας για ένα πείσμα και η ΝΔ με ολοκληρωτική εκλογική καταστροφή στη Θεσσαλονίκη και την Κεντρική Μακεδονία για το ίδιο πείσμα. Είνα απίστευτος ο ανορθολογισμός των ανθρώπων, όταν φθάνουν να πιστεύουν στον εαυτό τους και όταν η αλαζονεία και η έλλειψη επαφής με την πραγματικότητα γίνονται σύμβουλοι. Ας ελπίσουμε να συνέλθει το παλικάρι και να ζητήσει συγγνώμη από τον αρχηγό του κόμματός του και από τον εναπομείναντα κόσμο της ΝΔ και να αναλάβει την όχι και αμελητέα τιμή να είναι υποψήφιος του κυβερνώντος κόμματος στη Θεσσαλονίκη, και πιθανότατα αύριο και δήμαρχός της για τα επόμενα πέντε χρόνια. Σε έναν πόλεμο τις αποφάσεις τις παίρνουν οι στρατηγοί. Αν οι λοχαγοί και οι ταγματάρχες κάνουν του κεφαλιού τους, ζήτω που καήκαμε. Ακόμη και λάθος να θεωρούν την απόφαση οι λοχαγοί (που δεν ήταν λάθος η συγκεκριμένη), ακόμη και ρίξιμο του εαυτού τους να την θεωρούν, δεν έχουν το δικαίωμα να παρακούσουν. Πόσο μάλλον όταν ήταν ακριβώς η σημερινή ηγεσία της ΝΔ που επέβαλε τελεσιγραφικά τον Τζιτζικώστα ως Περιφερειάρχη, κόντρα στην οικογενειοκρατική επιλογή Ψωμιάδη, που προωθούσε τον αδερφό του. Όταν αποφάσιζε τότε η ηγεσία να τον κάνει περιφερειάρχη ήταν καλά και τώρα δεν είναι καλά; Ας καθήσει να σκεφθεί λιγάκι ποια είναι η θέση του, και να δώσει ένα τέλος σε αυτό το κακόγουστο και αυτοκαταστροφικό θέατρο.

    • ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ avatar
      ΑΓΡΑΦΙΩΤΗΣ @ Διογένης 07/02/2014 00:08:05

      Για πόλεμο κάνεις λόγο και για λοχαγούς και ταγματάρχες... Παραστρατιωτική οργάνωση η δεξιά παράταξη.?? -.- (προφανώς με διάθεση αστεϊσμού ;) )... Πού θέλω να καταλήξω και τι εν τέλει εννοώ.??? Ποιον πόλεμο αδελφέ και ποια υποταγή και στρατιωτική πειθαρχία μου ψάχνεις σε αριβίστες της κακιάς ώρας στα κόμματα μέσα...... (προφανώς και αυτό αφορά σε αναρίθμητους άλλους "λοχαγούς" και "λοχίες" και δεξιόστροφους και αριστερόστροφους.... -.- )
      Μην κοροϊδεύομαστε μεταξύ μας αγαπητοί, την ανιδιοτέλεια δεν θα την βρεις εκεί που την ψάχνεις, τουλάχιστον όχι στην πολιτική και ιδίως στα κόμματα και αποκόμματα.. Για μένα απόλυτα προφανής η επιλογή του.... Το περίεργο θα ταν να έσκυβε το κεφάλι και να λεγε "διατάξτε αρχηγέ".....-.-
      Δεν ξέρω ρε παιδιά..ώρες ώρες σκέφτομαι τι καθόμαστε και ψάχνουμε σωτήρες και πρόθυμους και ανιδιοτελείς στην πολιτική.... Σαν τα μικρά παιδάκια μου φαίνεται πως λειτουργούμε μερικές φορές, που περιμένουν τον Αη Βασίλη.. :/
      δεν φέρω..μπορεί να είμαι και λάθος βέβαια.... :/

  4. MMM avatar
    MMM 06/02/2014 22:37:37

    Ο κύριος τυχαία προέκυψε πειφερειάρχης.Δεν εκλέχτηκε.Προφανώς λόγω του πατέρα του (τον γνώρισα για λίγο προσωπικά.Τίποτα ιδιαίτερο). Κι όμως καβάλησε το καλάμι και σήκωσε μπαϊράκι.Αυτήν είναι η ποιότητα των νέων ανθρώπων; Αδίστακτοι ,οπορτουνιστές παρταολάκηδες; Κρίμα. Σαμαρά διώξε με κάθε τρόπο τους γόνους και τους κληρονομικώ δικαίω . δημάρχους,υπουργούς.γραμματείς.Μην επιτρέπεις να συνεχιστεί η καθοδική πορεία. Αυτή η αλαζονία μας έφερε στο σημερινό χάλι!Δεν αντέχουμε άλλο προσωπικές στρατηγικές και ατομισμό σε βαθμό αηδίας.

  5. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 06/02/2014 22:38:14

    Αμύνεσθαι περί πάρτης._Κ.Π.

  6. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 06/02/2014 22:39:27

    Υπάρχει ηγεσία στο κόμμα, Πρωθυπουργός της κυβέρνησης και ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ να σηκώνει μπαϊρακι .... Ιδιαίτερα ΣΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ !!!!
    Δεν παμε πουθενά χωρίς πειθαρχία και τάξη και μην ξεχνάτε ΔΕΝ ΕΚΒΙΑΖΕΤΑΙ - δεν φοβάται την σύγκρουση, έχει κάνει στην έρημο !!!!
    ΥΓ : οι ερημίτες έχουν δει τη ζωή απο άλλη πλευρά !

    • tassos_k avatar
      tassos_k @ JIM BEAM 06/02/2014 21:56:06

      Σιγά σιγά θα μας πεις ότι έκανε και νηστεία στο Αγ. Όρος..... Και είναι αλήθεια ότι δεν σηκώνει εκβιασμούς. Το είδαμε στην "ντροπολογία" για τους Αγροτοσυνδικα-ληστές

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ JIM BEAM 06/02/2014 22:19:16

      Πώς μπαίνει η κενή σειρά μεταξύ των παραγράφων; Την βάζω με Enter, αλλά δεν μου την δείχνει.

      • Τσιριγώτης avatar
        Τσιριγώτης @ Διογένης 06/02/2014 22:47:02

        Με το κουμπί με το αριστερό βέλος πάνω από το shift.

        • Διογένης avatar
          Διογένης @ Τσιριγώτης 06/02/2014 22:31:33

          Τρομερά έξυπνο. Για δοκίμασε να αφήσεις κενή σειρά με το Enter να δεις αν αφήνει. Παραπάνω το πάτησα δύο φορές το Enter, αλλά λογικά πάλι θα την εμφανίσει κολλημένη με την προηγούμενη.

          • Τσιριγώτης avatar
            Τσιριγώτης @ Διογένης 06/02/2014 23:10:02

            Δε σε δουλεύω Διογένη. Εγώ το πατάω το Enter και αλλάζω σειρά,όσες θέλω.

        • Πρόσεχε τι εύχεσαι avatar
          Πρόσεχε τι εύχεσαι @ Τσιριγώτης 06/02/2014 23:05:17

          Χαχαχαχα! Ωραίο Avatar Κυθήριε.

          • Τσιριγώτης avatar
            Τσιριγώτης @ Πρόσεχε τι εύχεσαι 06/02/2014 23:19:54

            Το δικό σου πρώτο! Προφητικό;...

  7. ΒΟΡΕΙΟΣ avatar
    ΒΟΡΕΙΟΣ 06/02/2014 23:10:06

    "Ο νεαρός...ο νεαρός". Εντάξει, το καταλάβαμε. Είναι σαραντάρης και όχι εβδομηνταπεντάρης σαν τον Μπουτάρη. Ας τον συγχωρήσουμε γι' αυτό και ας δούμε τα γεγονότα: Υποτίθεται ότι η ΝΔ δεν θα ανακοινώσει υποψηφίους αλλά θα στηρίξει άξια άτομα της παράταξης που θα θελήσουν να δώσουν τη μάχη. Επομένως τι είναι τα τελεσίγραφα "ή στο Δήμο ή πουθενά;". Κοροϊδευόμαστε; Αν δεν τον κρίνουν άξιο (γιατί όμως;) στηρίζουν άλλον. Και χάνουν μια σίγουρη περιφέρεια. Ο Τζιτζικώστας ήταν άξιος μέχρι χθες που έκανε την "βρώμικη δουλειά" με τον Ψωμιάδη ενώ σήμερα δεν είναι; Γιατί ο Σαμαράς εξαντλεί την "αυστηρότητα" του πάντα στην Περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας (Ψωμιάδης, Τζιτζικώστας) και δεν κάνει το ίδιο με το Δήμο Αθηναίων όπου η Κεφαλογιάννη ενώ κερδίζει αρνείται να κατέβει; Γιατί δεν της θέτει το τελεσίγραφο ή στο Δήμο ή σπίτι σου; Η στήριξη των αποτυχημένων πασόκων, όπως έντονα φημολογείται, Καμίνη, Σγουρού, Μπουτάρη δεν είναι απλά ομολογία ήττας πριν δοθεί καν η μάχη αλλά ξεφτίλα. Ψηφίζω την παράταξη ανελλιπώς από το 1985 σε κάθε είδους εκλογές. Ας μη με αναγκάσει η ηγεσία για πρώτη φορά να μην το κάνω. Δεν μπορεί να είναι τόσο πολύ αποκομμένη από το λαό...

    • Francisco de Toledo avatar
      Francisco de Toledo @ ΒΟΡΕΙΟΣ 06/02/2014 23:22:33

      Δηλαδή Bόρειε όλα αυτά τα χρόνια ψήφιζες Παπαγεώ, Ψωμιάδη κλπ λόγω του ότι ήταν της παράταξης;

  8. ΒΟΡΕΙΟΣ avatar
    ΒΟΡΕΙΟΣ 06/02/2014 23:20:27

    Αυτός είναι ο Μπουτάρης που κάποιοι θέλουν να τον στηρίξει η ΝΔ. http://www.makeleio.gr/?p=54585#more-54585 Μην πείτε μα το μακελειό θα δούμε; Δείτε τι δείχνει όχι ποιός το δείχνει.

  9. Ιων avatar
    Ιων 06/02/2014 23:27:56

    ε βεβαια πως ειναι δυνατον να καλει στην παρελαση ενα κομμα το οποιο το ψηφισαν τοσοι ανθρωποι... Τι φασιστας θεε μου! Υγ αυτος που κανει το πρωτο σχολιο και λεει για πετυχημενους Μπουταρη και Καμινη να φανταστω ειναι troll ετσι; Δεν μπορει να τα γραφει σοβαρος ανθρωπος αυς.. Κατα τα αλλα το κομμα συνεχιζει να ειναι μακρια απο την βαση του

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Ιων 07/02/2014 11:00:35

      Δεν εννοείτε να καταλάβετε ότι ΧΑ ως κόμμα δεν υφίσταται. Οι ίδιοι το επέλεξαν. Στη Δημοκρατία επιτρέπονται όλα πλην εκείνων που την καταργούν. Αν δεις το άρθρο 110 του Συντάγματος θα καταλάβεις τι εννοώ. Εν ολίγοις λέει ότι η μορφή του Πολιτεύματος δεν αλλάζει με ΚΑΝΕΝΑΝ τρόπο και καμία πλειοψηφία. Πάρε λοιπόν εσύ τις δηλώσεις Ν. Μιχαλολιάκου ότι δεν είναι Δημοκράτης, πρόσθεσε βία, όπλα και στρατιωτικές παρελάσεις και περίμενε να κάνεις την πλειοψηφία που θα σου δώσει τη δυνατότητα για ....εγέρθητου και άλλα τέτοια συμπαθητικά εκμεταλευόμενοι τους Δημοκρατικούς τύπους, ότι τους ψήφισαν Έλληνες πολίτες και τέτοια. Κούνια που σας κούναγε.

  10. Λούκιος avatar
    Λούκιος 06/02/2014 23:32:38

    Αν το έγκλημα του ''νεαρού''είναι η τήρηση του νόμου αναφορικά με την πρόσκληση των βουλευτών κατά τις επίσημες εκδηλώσεις,τότε σίγουρα το αυτογκόλ ανήκει σε άλλους.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ Λούκιος 07/02/2014 10:31:26

      Ο Περιφερειάρχης είναι Πολιτικός Ηγέτης, δεν είναι πρωτοκολλατζής να κάνει ότι λέει το πρωτόκολλο.

  11. Ζ.Χ.Π. avatar
    Ζ.Χ.Π. 07/02/2014 08:12:12

    Με αυτά που διαβάζω, αναγκαστικά θα γίνω "δικηγόρος του..." Τζιτζικώστα. Κατ'αρχήν, δεν μπορεί να λέγεται ότι δεν είναι εκλεγμένος! Αντιπεριφερειάρχης Θεσσαλονίκης εκλέχτηκε. Μετά την αποπομπή Ψωμιάδη, έβαλε υποψηφιότητα με τον Διονύση και εξελέγη αυτός στη θέση του Περιφερειάρχη (ποιος "τρελός" θα τα έβαζε με το σύστημα Ψωμιάδη;;;). Δεύτερον, το ρόλο του τον τιμά με το παραπάνω. Από τη μέρα που ανέλαβε, βρίσκεται ανά πάσα στιγμή σε όποιο νομό της περιφέρειας απαιτείται (σ.σ. ζω στην Μακεδονία), είτε για επίσκεψη... φωτογραφίας (ναι, δεν τα γλιτώνει κανείς απ'αυτά) είτε για κλειστές συσκέψεις με αγρότες, με επιμελητήρια και αμέτρητα τέτοια ειδικά θέματα ουσίας. Τρίτον, το άδειασμα που προφανώς του έγινε προχθές, είναι πολύ χοντρό. Δικαίως, αντιδράει είναι και 35 χρονών, πώς θέλουμε δηλαδήτους 30ρηδες; Άνευρους; Αναίσθητους; Τέταρτον, τον Ιωαννίδη στην επαρχία τον ξέρουμε ΜΟΝΟ από την τηλεόραση. Μια χαρά τα είχαν σχεδιάσει Τζιτζικώστας για περιφέρεια και Ιωαννίδης για δήμο. Τι τους έπιασε και τα μπερδέψαν! Υ.Γ.: Όσο για το επιλεκτικό καρφάκι,αγαπητο antinews, ότι ο Τζιτζικώστας στήριξε Ντόρα, θα σχολιάσω μόνο το εξής: Ο κατατ τα άλλα "κολλητός" του Σαμαρά, ο Ιωαννίδης, ποιον είχε στηρίξει;;;

  12. ΝΙΚΟΣ Π avatar
    ΝΙΚΟΣ Π 07/02/2014 09:14:41

    και γιατι δεν βαζουν για δημο τον ιωαννιδη και ν'αφηνανε το τζιτζικωστα στη περιφερεια ασχετα αν του βγηκε τη προηγουμενη φορα απο σποντα;

    • Uncle Stgm avatar
      Uncle Stgm @ ΝΙΚΟΣ Π 07/02/2014 11:43:15

      Τρελός είναι ο Ιωαννίδης "να τα βάλει με την αρκούδα"; Άλλωστε μια ενδο-Αρειανή σύγκρουση για το Δήμο Θεσσαλονίκης θα ήταν το μόνο που κανείς δεν θα περίμενε. Άν το δώ και αυτό, μετά θα είμαι πανέτοιμος για το "μεγάλο ταξίδι". Θα τα έχω δεί όλα. ΟΛΑ.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Uncle Stgm 08/02/2014 03:59:41

        Περίμενε 3-4 χρόνια ακόμα να δεις τη νίλα της Γερμανίας σου και μετά φύγε καρφωτός.

  13. Κόρη καραβοκύρη avatar
    Κόρη καραβοκύρη 07/02/2014 11:23:49

    Μήπως ήρθε η ώρα να αποτινάξουμε τον ζυγό της μεταπολίτευσης, μήπως ήρθε η ώρα οι άνθρωποι που θα τοποθετούνται υποψήφιοι για τις περιφέρειες και τους δήμους να μην είναι παιδιά του κομματικού σωλήνα, μήπως ήρθε η ώρα να ψάξουμε τους κατάλληλους, τους μορφωμένους, τους διατεθιμένους να εργαστούν με συνείδηση στις τοπικές κοινωνίες χωρίς κομματικές ταυτότητες?

  14. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 07/02/2014 11:38:51

    Σε όλα τα κόμματα υπάρχει προεκλογική απώλεια ψυχραιμίας, υπερκινητικότητα και σλάλομ ανάμεσα σε μπανανόφλουδες, με αποτέλεσμα ψιλοσπασίματα και μώλωπες. Θα μείνει μόνο σ΄αυτά τα ψιλά ή θα χρειασθούν ορθοπαιδικοί; Σημειώνω τα εντελώς πρόσφατα: Σύριζα: Τα loop του ψεκαστή απο την Κοζάνη ("όσο που να πάμε στη Λοζάνη, το φορτίο θα τό 'χουμε τρομπάρει"). ΝΔ: Στο πάλαι ποτέ "προπύργιο" θα δούμε τον "Τζίτζι" με Βάσκικο ανταρτικό μπερέ να κατεβαίνει με το λόχο του από το Χορτιάτη. Δίπλα ο μπαρμα-Γιάννης περιμένει τον αντίπαλο, και καλού-κακού, προπονεί την αρκούδα για τη μάχη Στους ΟΠ μόλις τα "βρόντησε" ο επανειλλημμμένα αρχιξιφομάχος τους Νίκος Χρυσόγελος - και το μέλλον αόρατον. Εντελώς. Οι ΔΗΜΑΡατοι, εκεί που μπορούσαν να συνεργασθούν με σχεδόν όλους, τώρα "παίζουν ξύλο" με όλους: Με τους ΠΑΣΟΚες, με τους Συριζαίους, με την ΝΔ, με τους 58 (είναι μέσα και μέρος της ΔΗΜΑΡ). Στους ΑΝΕΛ, τα γνωστά. Το ΠΑΣΟΚ, ...δεν είναι εδώ. "Φοβάμαι για όλα αυτά που γίνονται, για μένα, χωρίς εμένα"