#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/12/2011 22:21
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Σαχινίδης δεν ξέρει το ύψος του ελλείμματος!!!



(Ανανεωμένο). «Είναι δύσκολο αυτή τη στιγμή να σας δώσω μια εκτίμηση για το πού θα διαμορφωθεί το έλλειμμα της γενικής κυβέρνησης το 2011», ενώ παραδέχθηκε «ότι η κυβέρνηση έχει πέσει έξω σε βασικές υποθέσεις που αφορούν την πορεία δημοσιονομικών μεγεθών».

Αυτά δήλωσε  ο Αναπληρωτής Υπουργός Οικονομικών και Υπεύθυνος για την εκτέλεση του προϋπολογισμού Φίλιππος Σαχινίδης.

Είναι δυνατόν, 10 μέρες πρίν κλείσει το  οικονομικό έτος, να μην γνωρίζουν το έλλειμμα της γενικής διακυβέρνησης;

Υποτίθεται οτι αποκαταστάθηκε η αξιοπιστία της χώρας, παρακολουθούνται καλύτερα οι δαπάνες, έχουμε  τους επιβλέποντες ελεγκτές της τρόϊκας, η οικονομία μας βρίσκεται στο μικροσκόπιο των αγορών  και παρ’ όλα αυτά, δεν ξέρουμε τι μας γίνεται! Βαδίζουμε στα τυφλά;

Και  πως παίρνει μέτρα ο Βενιζέλος, αφού δεν γνωρίζει το έλλειμμα;

Βλέποντας και κάνοντας;

Στα κουτουρού;

Αναρωτιέμαι ποιά ιδιωτική εταιρεία θα κρατούσε, έστω και για ένα λεπτό, Διευθυντή Λογιστηρίου που θα δήλωνε ανερυθρίαστα οτι δεν ξέρει την πορεία των οικονομικών της εταιρείας!

Και ο  Σαχινίδης παραμένει Υπουργός!

Η δήλωση του  είναι αποκαλυπτική του ποιοί μας κυβερνούσαν και ποιοί δυστυχώς συνεχίζουν ακόμα να κατέχουν καίριες θέσεις.

Μας υποψιάζει και για κάτι άλλο: φαντάζεστε τι  αλχημείες έκαναν με το έλλειμμα το τελευταίο τρίμηνο του 2009 για το φτάσουν στο 15% του ΑΕΠ;

Αλήθεια, ο  Σαχινίδης αντιλαμβάνεται τη βαρύτητα των λεγομένων του και τις επιπτώσεις που αυτά μπορούν να προκαλέσουν στην αγορά;

Τώρα εξηγείται γιατί πέφτουν έξω σε όλες τις εκτιμήσεις τους.  Οι άνθρωποι έχουν χάσει τη μπάλα! Δυστυχώς δεν είναι μόνο ανίκανοι, είναι  και επικίνδυνοι.

Τέλος, για να μην  ξεχνιώμαστε: θυμάστε τον   Παπανδρέου που ρωτούσε τον Καραμανλή τον Σεπτέμβριο του 2009,  να του πεί πού θα κλείσει το έλλειμμα στο τέλος του χρόνου;

Θυμάστε πόσες φορές, τα τελευταία δυο χρόνια, ο Παπανδρέου και το ΠΑΣΟΚ  κατηγόρησαν  τον Σαμαρά ότι δήθεν δεν ήξερε την πορεία του ελλείμματος του 2009;

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 19/12/2011 22:46:26

    ΑΡΧΙΠΑΣΟΚΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ: ΕΛΛΕΙΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΛΕΟΝΑΣΜΑΤΑ: Σαχινίδη τώρα τελευταία η ΠΑΣΚΕ διαλάλησε σε όλον τον κόσμο τι είστε: Αρχιπασόκοι!!! Και αν δεν με πιστεύεις δες και την αφίσα της: http://www.antinews.gr/2011/12/19/139447/ Σαχινίδη να σου πω εγώ ποιό είναι το πρόβλημα της πατρίδας μας που τόσο πολύ αγαπήσατε όλοι εσείς οι αρχιπασόκοι τώρα τελευταία. Το πρόβλημα Σαχινίδη είναι ότι ενώ όλοι οι αρχιπασόκοι υπουργοί ξέρετε πόσο θα είναι τα ατομικά σας οικονομικά πλεονάσματα την ίδια στιγμή κανείς από εσάς δεν ξέρει πόσο θα είναι το οικονομικό έλλειμα της Ελλάδας. Και όχι μόνο δεν το ξέρετε Σαχινίδη αλλά δεν πρόκειται και να το μάθετε ποτέ αφού όπως σου είπα στην αρχή όλοι σας είσατε αρχιπασόκοι. Για πες μου τώρα Σαχινίδη: Με αρχιπασόκους υπουργούς νομίζεις ότι μπορεί να προκόψει η χώρα μας;

  2. Orestios avatar
    Orestios 19/12/2011 22:58:24

    Να τον βοηθήσουμε τότε. 11 πλάς (που είναι και της μόδας το πλας)

  3. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 19/12/2011 23:06:14

    Μας οδήγησαν,ΤΕΛΕΙΑ σκηνοθετημένα,στο μνημόνιο,λέγοντάς μας ΤΟΣΟ καιρό πως όλα γίνονται για το ''καλό'' μας,μας αφαίμαξαν,μας τσακίζουν ΣΥΝΕΧΩΣ με ΒΑΡΒΑΡΑ και ΕΞΟΥΘΕΝΩΤΙΚΑ μέτρα και έρχονται ΤΩΡΑ και παραδέχονται τη ΧΡΕΩΚΟΠΙΑ της ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΙΚΗΣ πολιτικής του παπανδρεϊσμού....Η δήλωση Σαχινίδη είναι η τέλεια ομολογία.ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΟΥΝ από προσώπου γης.....

    • ierofantis avatar
      ierofantis @ Komis Montechristo 19/12/2011 23:08:27

      Εναλλακτικά, η δήλωση μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε Ειδικό Δικαστήριο, ως ομολογία αποτυχίας...!

  4. δημης avatar
    δημης 19/12/2011 23:39:15

    "Ο Σαχινίδης παραδέχεται ότι δεν μπορούν να βρούν πόσο είναι το έλλειμμα!!":
    ΕΙΔΑΤΕ...ΕΙΔΑΤΕ......
    -ΕΝΩ ΤΑ..ΣΤΟΜΑΤΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΣΕΠΕΣ ΤΟΥΣ ΤΙΣ...ΕΥΡΙΣΚΑΝ (ΚΑΙ ΤΙΣ ΒΡΙΣΚΟΥΝ) ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ...
    100% ΕΥΣΤΟΧΙΑ...

  5. victoria (true) avatar
    victoria (true) 19/12/2011 23:43:22

    Αυτός είναι αγαθούλης τελικά. Και για το ΔΝΤ του ξέφυγε τότε

  6. Εύμηλος avatar
    Εύμηλος 20/12/2011 01:12:30

    Μετά από τέτοια δήλωση κι είναι ακόμη Υπουργός;
    Αλλά πείτε μου τη λέξη παραίτηση από ποιόν να τη μάθει!

  7. rally monkey avatar
    rally monkey 20/12/2011 01:49:23

    Μαλιστα,
    ο άλλος οδηγησε τη χωρα στη χρεωκοπία και εξακολουθει να κανει τον υπουργό (με διακομματικη στηριξη!) και μας ενοχλει ο καθε.. Σαχινιδης που δεν ξερει το υψος του ελλειματος..
    Δεν λεω για ανέκδοτο (μαυρο χιουμορ μαλλον..) καλό ειναι,
    αλλα φαινεται πως χαθηκε η αισθηση του μετρου.
    ΟΚ ο Σαχινιδης πρεπει να παραιτηθει
    ο ΓΑΠ με τον Παπακωνσταντινου που επρεπε να βρισκονται ..

  8. Ανδρεας avatar
    Ανδρεας 20/12/2011 07:02:02

    Τ0 2009 το ελλειμα που λενε οτι αφησε η ΝΔ το βρηκαν στο τσακα τσακα γιατι ετσι τους ταιριαζε καλιτερα.Τωρα αλλα λογια ν'αγαπιομαστε.

  9. kakofonix avatar
    kakofonix 20/12/2011 09:07:59

    Ξέρει πολύ καλά πόσο είναι το έλλειμμα, αλλά πως να το πει. Αν ο υφποικ δηλώσει από το κοινοβούλιο έλλειμμα 11% θα σταματήσουν αυτοστιγμεί οι ''διαπραγματεύσεις'' του PSI. Κοινώς θα πέσουν τα τελευταία προσχήματα και θα ξεβρακωθεί το πουλαίν του εκσυχρονισμού.

  10. Σ.Ε avatar
    Σ.Ε 20/12/2011 09:36:25

    Και γιατί να μην είναι υπουργός;
    Ο τεχνοκράτης έχει τα κότσια να απολύσει τον σύντροφο;
    Αφού δεν ξέρει το έλλειμμα,ξέρει τουλάχιστον πόσα κονομάει, για μην ισχυριστεί αργότερα και ότι τον κλέβαμε.

  11. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 20/12/2011 11:06:39

    Η δικαιοσύνη εκτός από τυφλή είναι και κουφή?Υπάρχουν δικαστές που ακούνε τέτοια νούμερα να μας δουλεύουν μπροστά στα μάτια μας και δεν κάνουν τίποτα?Δεν υπάρχει φρένο σε αυτούς τους άθλιους?Καταστρέψανε τη χώρα μας για δεκαετίες,θα χαθούνε δύο τουλάχιστον γενιές και δεν τρέχει τίποτα?Τα συσσίτια που μας δείχνουν τα κανάλια της διαπλοκής είναι το μέλλον μας?Ποιός αλήθεια νοιάζεται για το πως τα βγάζουν οι οικογένειες κάθε μήνα?Πλησιάζει όμως η ώρα τους και θα πρέπει να γνωρίζουν ότι η πείνα είναι κακός σύμβουλος,μη νομίζουν ότι θα στηθούμε όλοι σε μια ουρά για μια ελεημοσύνη από το χέρι του κάθε Καμίνη.Αλίμονο τους για αυτά που κάνανε και κάνουνε.....