22/11/2008 15:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Προϋπολογισμός και το domino effect που έρχεται

Προσωπικά δεν με ενοχλεί που καθυστέρησε ή που αναθεωρήθηκε ο Προϋπολογισμός. Όταν οι σημερινοί υπουργοί το έσκαγαν από τα μαθήματα όταν ήταν φοιτητές και παρόλα αυτά τους επέτρεψαν να μπαινοβγαίνουν στο Μαξίμου ,αυτά παθαίνει κανείς. Και δεν μπορεί να περιμένει κανείς τίποτα καλύτερο από έναν υπουργό Οικονομικών που τον άφησαν να καταστρέψει οικονομικά την Ελλάδα επειδή πρώτον όλοι υποκλίνονται περιδεείς στους τραπεζίτες τους φίλους του και δεύτερον επειδή ο πρωθυπουργός δεν ήξερε γρυ από οικονομικά.

Θεωρώ επίσης ότι οι κριτικές των άλλων κομμάτων είναι  τουλάχιστον...ποιητικές, για να το πω κομψά. Ο προϋπολογισμός κύριοι του ΣΥΡΙΖΑ, δεν «σπρώχνει» σε ύφεση, έχετε μπερδέψει το λογιστήριο με τις πωλήσεις. Το ΚΚΕ, το βιολί του, με τα κέρδη του κεφαλαίου. Καλοί μου άνθρωποι, κεφάλαιο είναι και ο εισαγωγέας πετρελαίου που δεν έχει ρίξει ακόμα την βενζίνη, κεφάλαιο είναι και ο μαραγκός που έχει μηδενικές πωλήσεις από τον Φλεβάρη και μετά... Μην μπερδεύεστε, και αν έχετε το κουράγιο, βάλτε τα ευθέως με τους ακατονόμαστους επώνυμους και τα καρτέλ, και αφήστε τον μαραγκό ήσυχο. Μόνο το ΛΑΟΣ ζητάει λιγότερους φόρους  και θα το συμπαθούσα, αν, όπως λέει ο Φάκτορας, είχε άλλο αρχηγό, αφαιρούσε το «Ο» και ανανέωνε κατά το 90% το στελεχιακό δυναμικό του.

Εύχομαι να τα καταφέρουμε το 2009, χωρίς πολλά θύματα. Επειδή εκείνα που δεν απεικονίζονται στον προϋπολογισμό είναι η θεωρούμενη ως βέβαιη πλέον πτώση στην οικονομική δραστηριότητα και τα φορολογικά έσοδα. Το εξανέμισμα γκρίζων χρημάτων που συντηρούν την ρευστότητα (αν πχ πάει να τα φορολογήσει).  Η απότομη και ανεξέλεγκτη περιθωριοποίηση αφανών μικροαστών. Η απότομη επιδείνωση της καταναλωτικής πίστης. Το πάντα ορατό ενδεχόμενο ξεφουσκώματος κάποιας τράπεζας (τις θεωρώ όλες 20% με 30% υπερτιμημένες). Το domino effect ενός κανονιού, που δεν ξέρω ποιο θα είναι.  Και φυσικά, η απρόβλεπτη αύξηση στο κόστος του κρατικού δανεισμού. Λεπτές ισορροπίες. Ειλικρινά εύχομαι να τα καταφέρουμε.

ΔΠ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ερευνητής avatar
    ερευνητής 22/11/2008 16:16:14

    Δεν θα τα καταφέρουμε.

  2. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 22/11/2008 16:29:20

    Ακόμη κι αν περάσει το 2009 κάποια στιγμή η φούσκα θα σκάσει γιατί το πρόβλημα που έχουμε είναι δομικό κοινωνικό πρόβλημα και πάνω στις δομές που προκαλούν τα προβλήματα δεν έγινε τίποτε.
    Η μόνη λογική που κρύβεται από πίσω είναι φέρτε φόρους. Φέρτε φόρους σε μια περίοδο οικονομικής δυσπραγίας. Φέρτε φόρους από το 10% των ελ. επαγγ. που καταργείται το αφορολόγητο. Πέραν της αντισυνταγματικότητας που έτσι και καταθέσουν ομαδικές προσφυγές δε θα εισπράξει μια.

    Θυμάμαι σε μια σοβαρή χώρα πριν από κάτι χρόνια είχαν ταμειακό πρόβλημα. Δε βγήκε να πει κανείς κάτι για φοροκλέφτες. Είπαν το πολύ απλό. Έχουμε ύφεση, όλα τα ινστιτούτα το λένε, οι επιχειρήσεις δεν κερδίζουν και αφού δεν κερδίζουν δεν έχουν φοροδοτική ικανότητα. Απλά περιμένουμε να βγούμε από την ύφεση. Στην Ελλάδα ύφεση δεν υπάρχει ποτέ.

  3. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 22/11/2008 16:32:51

    Υπόψιν ότι το μεγαλύτερο μέρος των φόρων προέρχεται από τον ενιαίο φόρο ακινήτων. δηλ. φορολογεί την κατοχή περιουσίας που έχει αποκτηθεί με φορολογημένα χρήματα και όχι το εισόδημα και από την κατάργηση του αφορολογήτου των ελ. επαγγ.
    Από τα 7 δις αύξηση φόρων το 1 είναι από τους ελ. επαγγ.
    Έτσι για να δείτε σε τι αδιέξοδο είναι και πόση ζημιά έκαναν όλα αυτά τα χρόνια στην οικονομία.

  4. Nick avatar
    Nick 22/11/2008 16:35:48

    Προλαβαίνετε να πάρετε φαγητό για τους δύσκολους μήνες που έρχονται.

  5. Lara avatar
    Lara 22/11/2008 16:45:54

    Μετα απ' τα θυρανοιξια των ιερων, οσιων και δικαιων λογαριασμων της Εφραιμιας Αμαρτωλης Κλικας και την αποπερατωση της ολης ερευνας για την περαιτερω διαπομπευση του εγληματικα κεκτημενου χρηματος οπισω απο οποια οφ σορ παπαδομαγαζα,
    θα αναμεναμε εμεις τα ταπεινα 11 εντος και 12 εκτος εκατομμυρια υπηκουοι αυτης της χωρας
    την οσονουπω δημευση ολων των λογαριασμων
    και χρηση τους στην ωραιοποιηση του κουτσουρεμενου προυπολογισμου,
    με σκοπο τη φοροαπαλλαγη των πολιτων απο την απαραδεκτη φορομπηχτικη πολιτικη.

  6. kwstas t avatar
    kwstas t 22/11/2008 16:54:19

    Εγω φιλε για το ΚΚΕ το μονο που βλεπω ειναι μια Παπαρηγα που μπαινει κατοπιν εορτης στο κοινοβουλιο κ λεει στην ουσια παλι σκατα τα κανατε.Δεν εχω δει να κανει το ΚΚΕ καμια προταση για την υφεση περαν της καταστροφολογιας για να μαζεψει καμια ψηφο.
    Κ το αρθρο πολυ καλα τα λεει... Αφου εσυ μπαινεις στα φορουμ του ΚΚΕ για πες μας τις προτασεις που εχουν γιατι στη Βουλη δεν λενε τιποτα...
    Το θεμα ειναι οτι πρεπει να μπουν στην ιδια μοιρα αυτο λεει αυτο το αρθρο διοτι μονο οι ελευθεροι επαγγελματιες πληρωνουν φορους. Η ΧΑΛΙΒΟΥΡΓΙΚΗ φιλε περισυ πληρωσε 10.000 ευρω φορους... Λιγοτερα κ απο μενα δλδ...

  7. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 22/11/2008 17:14:31

    Έχετε ακούσει ποτέ το ΚΚΕ να βάζει στην ίδια μοίρα τον μεγαλοκαρχαρία,τους επιχειρηματικούς κολοσσούς,τα μονοπώλια με τον επαγγελματοβιοτέχνη, με τον αυτοαπασχολούμενο,με τον μικροεπιχειρηματία…

    Ναι αμέ!!! Από τέτοια....... Πέρυσι δε βγήκαν κι έλεγαν τους αγρότες της φράουλας στην Ηλεία μεγαλοαγρότες καπιταλιστές?

  8. ΔΠ avatar
    ΔΠ 22/11/2008 17:15:48

    Προς ΚΚΕ:

    Το "μαραγκός" είναι σχήμα λόγου. "Μαραγκοί" είναι 15-20 μεγάλες για τα ελληνικά δεδομένα επιχειρήσεις, με 100-1000 εργαζομένους, βιομηχανίες που εσείς θεωρείτε τον καταπιεστή του λαού. Δεν κλέβουν, δεν φοροδιαφέυγουν, δεν το παρακάνουν με το περιβάλλον, δεν εξαπατούν τους μικρομετόχους τους, αν έχουν. Δεν θέλουν να απολύουν, έχουν καλή σχέση με τον κόσμο τους. Τόσο καιρό δουλεύουν για τις τράπεζες.

    Λίγο η ενέργεια, λίγο η αλλοπρόσαλλη φορολογία, λίγο το "σκληρό" ευρώ, λίγο η αδιαφορία της Κυβέρνησης αυτή για τους μικοαστούς που δεν είναι εφοπλιστές, τους έχει γονατίσει αυτούς τους "μαραγκούς". Και φυσικά δείτε τα κέρδη των τραπεζών... Όλες οι τράπεζες μαζί είναι μεγαλύτερες από όλη την βιομηχανία.

    Θα χαθούν μερικοί από αυτούς στους επόμενους μήνες. Και δεν θα υπάρχει καν ελληνικός κινηματογράφος να μας τους δείχνει, να θυμόμαστε.

    Θα τελειώσουν οι "κακοί, θα τελειώσουν. Πείτε μου κυρίες και κύριοι του ΚΚΕ και του ΣΥΡΙΖΑ. Τα παιδιά σας, αν έχετε, τι θα κάνουν όταν μεγαλώσουν; Φραπέ ο ένας στον άλλον;

  9. Μακρης Κ. avatar
    Μακρης Κ. 22/11/2008 17:16:02

    …….Το ΚΚΕ έχει επανειλημμένως πεί πως θεωρεί ώς φυσικούς κοινωνικούς συμμάχους του πέραν των φτωχών εργαζομένων και εργατοϋπαλλήλων(άλλωστε είναι κόμμα της εργατικής τάξης),τους φτωχούς και τους μικρομεσαίους αγρότες, τους αυτοαπασχολούμενους,τους βιοτέχνες,τους ανθρώπους που έχουν μια μικρή επιχείρηση ακόμα και με 1,2,3 άτομα προσωπικό……….
    Φιλε, μας λες όμως ΤΙ ΘΕΩΡΟΥΝ αυτοι ολοι που θεωρει φυσικους κοινωνικους συμμαχους το ΚΚΕ γι αυτη την συμμαχια;

  10. KaryID avatar
    KaryID 22/11/2008 17:29:13

    Να σας πώ εγώ για τους "μαραγκούς" δήθεν κεφαλαιοκράτες, θέμα που γνωρίζω καλά και έχω μαράζι. Πως πέθανε η περίφημη ελληνική ξυλουργική βιοτεχνία-μεταποίηση-βιομηχανία, πως μαράζωσαν οι περίφημοι τεχνίτες μας, πως μας έπνιξαν τα εισαγόμενα κινέζικα χαραγμένα με παντογράφο, ελεεινές απομιμήσεις χαραγμένες σε ΤΡΟΠΙΚΗ ξυλεία από ελεεινά αμοιβόμενους πεινασμένους Ινδονήσιους, άσε, κλαίμε με μαύρο δάκρυ. Οι εγχώριες μεγάλες εταιρείες κατασκευής επαγγελματικού εξοπλισμού με κάτι δάνεια ναααααα, κατά τα άλλα μόνο μεγαλοεισαγωγές δήθεν ευρωπαϊκών (που από κάτω γράφει: made in Vietnam), άσε τώρα.

  11. kwstas t avatar
    kwstas t 22/11/2008 17:31:17

    Χαιρω πολυ... Ειναι κοινωνικη συμμαχοι η μικρομεσαια ταξη για το ΚΚΕ... κατι μας ειπες. Εγω σε ρωτησα ποιο ειναι το σχεδιο σας. Εγω μη φοβασαι δεν ειμαι με κανενα κομμα κατα τη γνωμη μου ολη τα ιδια ειναι και κακως υποστηριζετε δεξιο αριστερες ιδεολογιες απο παλιες αυτοκρατοριες των παγκοσμιων πολεμων.
    Εμενα π.χ. η γνωμη μου ειναι οτι η μονη λυση για την Ελλαδα ειναι να κανει η κυβερνηση ενα συμβιβασμο με τους off-shore ελληνες επιχειρηματιες (π.χ. εφοπλιστες, πλοιοκτητες) και να τους πεισει να επιστρεψουν τις εδρες τους στην ΕΛλαδα απο τη Μαλτα το Παναμα κ το Ντουμπαι αλλαζοντας τη φορολογηση π.χ. στο 2% για τη ναυτιλια στο 10% για τα αναλωσιμα κ παει λεγοντας εχοντας ετσι μια πιο μαζικη εισροη στο φορολογικο εισοδημα απο τις μεγαλες εταιριες κ αφηνοντας τους μικρομεσαιους να αναπνευσουν αναπτυσοντας ετσι τη τοπικη οικονομια κ τις εξαγωγες.

  12. ataktos avatar
    ataktos 22/11/2008 18:00:22

    καλα anonymous εχεις κουραγειο και τα διαβαζεις τοσα μασαλια .Αυτοι εχουν μηχανισμο (γαρ) εμεις ενα φαει δεν προλαβαινουμε να φαμε εδω .

  13. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 22/11/2008 18:11:29

    @kwstas t

    Η φορολογία για τη ναυτιλία είναι στο 0% σχεδόν και είναι κατοχυρωμένο και στο ελληνικό σύνταγμα. Πάντως δεν είναι υψηλότερη από του Παναμά και της Λιβερίας. Το πρόβλημα των εφοπλιστών είναι το κόμπλεξ της ελληνικής κοινωνίας με όσους τα καταφέρνουν και βγάζουν χρήματα, ακόμη και με αυτούς που βγάζουν χρήματα δίκαια.

  14. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 22/11/2008 18:17:18

    Μια χαρά είναι οι εφοπλιστές. Καλό θα ήταν να μην έχουμε ΜΟΝΟ εφοπλιστές και μικρούς. Οι εφοπλιστές να είναι αφορολόγητοι δεν με ενοχλεί... Οι μικροί είναι αφορολόγητοι ούτως ή άλλως, μαντέψτε ποιοί πληρώνουν τον λογαριασμό.

  15. kwstas t avatar
    kwstas t 22/11/2008 18:28:48

    @Επωνυμος

    Συγνωμη για τη λαθος διατυπωση τη ναυτιλια προσπαθουσα να τη φερω σαν παραδειγμα. Συμφωνω απολυτα μαζι σου οτι φταιει το κομπλεξ της ελληνικης κοινωνιας για τους εφοπλιστες αυτο που ηθελα να πω ομως ειναι οτι η κομμουνιστικη ιδεολογια οικονομικα τουλαχιστον ειναι λαθος διοτι οι μεγαλες βιομηχανιες κ επιχειρησεις ειναι αυτες που μπορουν στο τελος να φερουν σοβαρα οικονομικα οφελη στα κρατη ενισχυοντας ετσι τις μεσαιες ταξεις, βλεπε Γερμανια. Αν κ παει αλλου η συζητηση πιστευω οτι μια κυμαινομενη φορολογηση οπως στο Ντουμαι θα βολευε καλυτερη την Ελλαδα. Αυτο ομως θα ηθελε ριζικες αλλαγες στο σημερινο συστημα.

  16. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 22/11/2008 18:48:09

    Θα βόλευε πολύ να φτιάχναμε ένα κράτος όπου κανένας να μην μπορεί να ξεφύγει. Θυμάμαι ότι κάποτε είχαμε κάνει ένα πάρτυ μέσα στο Πανεπιστήμιο όταν είχε βάλει το ωράριο ο Παπαθεμελής. Είχαμε φέρει κόσμο από μεγάλα νυχτερινά μαγαζιά, ορχήστρες, είχαν έρθει με ειδικές πτήσεις από Αθήνα για το πάρτυ. Εγώ ήμουν στην περιφρούρηση του χώρου μπροστά από τις ορχήστρες. Ήταν μόνον ένας, ένας, τρελός λιγάκι, που δεν έφευγε με τίποτα από το χώρο μπροστά από την ορχήστρα και έμεινε εκεί να χορεύει μόνος του για τη μαγκιά του. Βγάλτε τον, έλεγα στους μπράβους των μαγαζιών που είχαν έρθει και αυτοί και είχαν και "όγκο", τι σε πειράζει, άστον μου έλεγαν οι μπράβοι. Να μην σας τα πολυλογώ, τελικά από εκείνον τον έναν κατέρρευσε όλη η περιφρούρηση και η ορχήστρα πνίχτηκε. Γιατί μετά έμπαινε κι ο άλλος και σου έλεγε τον πρώτο γιατί τον αφήνεις. Πού να του εξηγήσεις ότι είναι τρελός ή ότι σε γράφανε οι μπράβοι που τους έλεγες να προστατέψουν την ορχήστρα του δικού τους μαγαζιού. Μετά κι ο άλλος κι ο άλλος και τελικά μπήκαν όλοι.

    Αυτό γίνεται και με τη φορολογία. Αν όλοι φορολογούνται σωστά και κανένας δεν κλέβει το κράτος ή όποιος κλέβει ξέρουμε ΣΙΓΟΥΡΑ ότι θα πάει φυλακή μόλις τον πάρουν χαμπάρι, τότε δεν θα έχει κανένας αντίρρηση να φορολογηθεί και όλοι θα πληρώνουμε ευχαρίστως τους φόρους γιατί θα ξέρουμε ότι πάνε σε καλό σκοπό. Αν όμως έστω κι ένας είναι υπεράνω του νόμου και κλέβει ανενόχλητος ή περίπου ανενόχλητος, τότε όλοι θα κλέψουν τελικά.

    Αυτή είναι και η μικρή θλιβερή ιστορία του ΠΑΣΟΚ. Πρώτα έκλεβαν μόνον όσοι είχαν την κουτάλα στο χέρι. Τύχαινε να είναι οι δεξιοί, γιατί αυτοί είχαν καβαλήσει την εξουσία. Μετά ήρθε ο Ανδρέας και είπε "γιατί να κλέβουν μόνον λίγοι, να κλέψουν όλοι". Αυτό έγινε τη δεκαετία 80. Κλέβαμε όλοι το κράτος, με νόμιμους και παράνομους τρόπους. Αυτό δεν γινόνταν να γίνεται για πάντα και το 1989 είχαμε ήδη σχεδόν χρεωκοπήσει. Μετά ήρθε ο Σημίτης και τα κανόνισε επιστημονικά να μην κλέβει ο λαός και δημιουργήθηκε η ευγενής τάξη των λαμογιών, που διατηρείται και επί Κωστάκη.

    Καλά το είπε ο τελευταίος ότι θέλει επανίδρυση, αλλά άλλο να το λες, άλλο να το κάνεις. Οπότε, αφού είδε σχετικά γρήγορα ότι δεν μπορούσε, υποτάχθηκε στη μοίρα του. Εξακολουθώ να πιστεύω πάντως ότι είναι καλύτερος από τους άλλους που έχουμε (ο ΚΚ εννοώ).

  17. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 22/11/2008 18:54:09

    Επώνυμος Says:

    Το πρόβλημα των εφοπλιστών είναι το κόμπλεξ της ελληνικής κοινωνίας με όσους τα καταφέρνουν και βγάζουν χρήματα, ακόμη και με αυτούς που βγάζουν χρήματα δίκαια.

    Εδώ έχεις απόλυτο δίκιο. Αν ήμουν εφοπλιστής δε θα ερχόμουν στην Ελλάδα. Η Ελληνική κοινωνία επιτέθηκε στους βιομηχάνους της δεκαετίας του 60 και τώρα επιτίθεται στις τράπεζες. Αν έρθουν οι εφοπλιστές αύριο θα τους την πέσει. Οι άνθρωποι επιβιώνουν γιατί είναι στο νερό κι όχι στην Ελλάδα.

  18. kwstas t avatar
    kwstas t 22/11/2008 18:54:47

    @Επώνυμος

    Ο καλυτερος των χειροτερων... Κατι ειναι κ αυτο θα μου πεις...

  19. ataktos avatar
    ataktos 22/11/2008 19:53:55

    Anonymous-με γεια σου και χαρα σου .Εμεις ο καθενας το δρομο του και παντα μαζι.

  20. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 22/11/2008 20:48:35

    Λάρα,

    εγκρίνεται. Πάρτε όμως και κάτι ακόμα, μιά και μιλάμε για τον Αλογοσκούφη.

    Το Εμπίριαλ Κόλετζ στο Λονδίνο, εδώ και μερικούς μήνες ζητάει απο τους φοιτητές του οικονομικού Τμήματος, που προέχονται απο ξένη χώρα, να υπογράφουν υπεύθυνη δήλωση, όπου θα υπόσχονται ενυπογράφως ότι, δεν θα επιχειρήσουν μετά απο την αποφοίτηση τους να γίνουν υπουργοί οικονομικών στην πατρίδα τους. Διαφορετικά θα τους ακυρώσουν το δίπλωμα και θα τους ενάγουν για προσβολή και δυφήμηση του ιδρύματος !

    ΠΕΛΙΑΣ

  21. Lara avatar
    Lara 22/11/2008 21:04:58

    Πελια,

    Και βεβαια το γνωριζω οπως και ολοι οσοι εχουν μια υποτυπωδη ενημερωση.
    Αλλα του Αλογοσκουφη μην ξεχασεις να το πεις για να γνωριζει ο καψερος την εκπληξη, που του επιφυλασει το αυριο.
    Θα' ναι πικρο και ζοφερο
    και προπαντος με ενα Lebenslauf
    τελειως αδειανο

  22. osaperas avatar
    osaperas 22/11/2008 21:21:46

    @Lara
    Θα είναι πικρό και ζοφερό το αύριο του Αλογοσκούφη αλλά και των λοιπών θλιβερών της κυβέρνησης;
    Είναι dhlad;h πικρό και ζοφερό του παρόν του Τζοχατζόπουλου ή του Παπαντωνίου και των λοιπών;

  23. ataktos avatar
    ataktos 22/11/2008 22:23:44

    osaperas- τουλαχειστων ο Ακης ηταν ειναι και θα πεθανει αριστερος ΠΑΣΟΚΟΣ!!!!!!!!!! .ΧΑ ΧΑ ΧΑ .

  24. Nick avatar
    Nick 23/11/2008 08:13:28

    Όλες οι χώρες του Δυτικού κόσμου είναι χρεωκοπημένες...

  25. ΑΤΑΚΤΟΣ avatar
    ΑΤΑΚΤΟΣ 23/11/2008 09:45:55

    anonymous -το καθε χρεος εχει ονοματεπωνιμο συνηθος κυβερνιτικο η καποιου μεγαλου

  26. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 23/11/2008 12:17:23

    "ΓΙΑΤΙ Η ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΑΠΑΞΙΩΘΗΚΕ";


    O πιο χρεοκοπημένη χώρα του κόσμου, οι ΗΠΑ, είναι και ο ηγεμόνας του, -ξέρω εγώ.

    "Ε εδώ είναι το ζητούμενο… αυτά που προτείνει το ΚΚΕ να τα κάνει να φτάσουν ολόκληρα και με πληρότητα στους ανθρώπους και σε αυτούς που το εκτιμούν και προσβλέπουν σε αυτό και σε όλους τους άλλους…":

    Καλά, πόοοοοσα χρόνια θέλει το ΚΚΕ για να το κάνει αυτό; Μήπως είναι αδύνατο, το έχεις σκεφτεί; Γιατί τα ΙΔΙΑ προτείνει το κοινοβουλευτικό ΚΚΕ, 34 τώρα χρόνια, ΑΛΛΑ μικραίνουν τα ποσοστά του, αντί να αυξάνονται. Και ΑΝ με τέτοια Κρίση δεν "φτάνουν" εκεί που απευθύνονται, τότε, πότε θα "φθάσουν"; Το "φτάνουν" σε παρένθεση, γιατί, προφανώς, εννοείται "αφομοιώνονται", επειδή φτάνουν, αλλά δεν τα ενστερνίζεται το "target group, ή η "στοχοποιημένη ομάδα" πολιτών- ψηφοφόρων που αναφέρθηκε, στην οποία απευθύνονται.

    Οπότε, η καλή ερώτηση για το ΚΚΕ είναι: "ΓΙΑΤΙ ο κόσμος γυρνάει την πλάτη στο ΚΚΕ;". Αποκλείεται η απάντηση Λεβέντη, "γιατί είναι ΖΩΑ". Διότι τα ίδια "ζώα" είχαν κάνει, ΚΑΠΟΤΕ, το ΚΚΕ πρώτη δύναμη και άλλοτε το είχαν πριμοδοτήσει γενναιότατα. ΑΝ το ΚΚΕ δεν μπόρεσε να σταθεροποιηθεί εκεί, δεν φταίνε τα "ζα", αλλά ο τσοπάνης. Ας κάνει, λοιπόν, την αυτοκριτική του ο "τσοπάνης", μπας και μπορέσει να δει "τι έχουν τα έρμα και ψοφάνε;"... Και όχι μόνο τού ψοφάνε, αλλά και δεν γεννάνε.

    Η ερώτηση έχει, φυσικά, παγκόσμια διάσταση, όσον αφορά την κομμουνιστική ιδεολογία. Γιατί ό,τι συμβαίνει με το ΚΚΕ, συμβαίνει και παντού στον Κόσμο: η κομμουνιστική ιδεολογία είναι αντι-δημο-φιλής. Από κει που πυρπολούσε τον ενθουσιασμό για ΜΆΧΗ τού κάθε καταπιεσμένου, ή αξιοπρεπή αστού, για να μην ξεχνιόμαστε-, ΤΩΡΑ, "δεν ...'τεμαχίζει' μύδι", ή "δεν σκίζει ...βρεγμένη εφημερίδα".

    Και, ΜΑΛΙΣΤΑ, μάχη χωρίς εισαγωγικά: ΕΝΟΠΛΗ. Ήτοι, με διακύβευμα την ίδια την ζωή του συμμετέχοντος, και όχι με τα νυν ανέξοδα "νάχαμε να λέγαμε και γόπες να φουμέρναμε" μπλα- μπλα, με γεύση κανέλλας...
    *****

    "ΓΙΑΤΙ Η ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΗ ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ ΑΠΑΞΙΩΘΗΚΕ";

    Η απάντηση είναι απολύτως πολύτιμη, σήμερα, που και το "αντίπαλον δέος" της, ο "Νεο- φιλελευθερισμός, ή το άκρον άωτον του καπιταλισμού, κάτα-κατακάτα- καταρρρρρρρέειιιι..., ρεεεεεεε!..

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 23/11/2008 16:33:44

    Μα νήπιε γέροντα, είναι απλό: οι πεινασμένοι κομμουνιστές πείνασαν περισσότερο και για περισσότερο καιρό από τους πεινασμένους άλλους. Οι πεινασμένοι κομμουνιστές ψήφισαν με τα πόδια τους και όπου φύγει φύγει. Θα ψήφιζαν ακόμα, αν υπήρχαν.

    Εξ άλλου αν θες κοινοχτημοσύνη στο διαμέρισμά μου μολών λαβέ.

    Γι αυτό απαξιώθηκε η κομμουνιστική ιδεολογία.