#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/12/2011 12:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Παπαδήμος έφαγε τη θέση της Έλσας και του Πετσάλνικου




Ο πρώην πρωθυπουργός Γιώργος Παπανδρέου, σύμφωνα με το Πρώτο Θέμα, το πρώτο όνομα που έθεσε στο τραπέζι του Συμβουλίου Αρχηγών με Παπούλια, Σαμαρά, ήταν αυτό της Έλσας Παπαδημητρίου, παλιάς φίλης και εποχιακής νταντάς της οικογένειας...

Μπορεί να απέτυχε ως Πρωθυπουργός, ως Πρόεδρος του ΠΑΣΟΚ και ως Πρόεδρος της Σοσιαλιστικής Διεθνούς, αλλά το πολιτικό αισθητήριο υπάρχει στο DNA του. Η Έλσα ήταν η καλύτερη για μεταβατικός πρωθυπουργός. Θα έπαιρνε αγκαζέ τον Πάγκαλο και τον Βενιζέλο και θα «όργωνε» την Ευρώπη για να τους πείσει ότι στην Ελλάδα πεινάμε.

Καλλιτεχνική φύση, ατίθαση, αγέρωχη, το καμάρι της Αργολίδας θα έβαζε τη Μέρκελ στη θέση της, θα έπαιρνε 6-7 δόσεις μαζεμένες από την τρόικα, θα άλλαζε το χρώμα μαλλιών του Ράιχενμπαχ και θα έκανε γλυκούλη τον ξινό Τόμσεν. Αφήστε που αν κολλάγε πουθενά θα έπαιρνε την κολλητή της τηλέφωνο να την ξεμπλοκάρει.

Πραγματικά δεν ξέρουμε οδηγούμαστε ως Έθνος, όταν τα κυκλώματα των τραπεζικών θάβουν τέτοιες λαμπρές υποψηφιότητες. Είμαστε άξιοι της μοίρας μας. Αυτό που δεν αποκαλύπτει η καλή εφημερίδα είναι η τελική τοποθέτηση του ΓΑΠ;

«Παπαδήμας, Παπαδημητρίου, Παπαδόγγονας, μη στεκόμαστε σε λεπτομέρειες. Σημασία έχει η «μεγάλη εικόνα»…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 04/12/2011 13:08:23

    Δε θέλαμε το Ελσάκι ε; μας πείραζε η χάρη, η φρεσκάδα και η τσαχπινιά της, ε; δεν ανεχτήκαμε να δώσουμε τα ηνία σε μια γυναίκα, που όμοιά της δεν υπάρχει στα Βαλκάνια, ε;..αυτά είναι...να έχεις το χρυσάφι μέσα στα χέρια σου και να το αφήνεις να χάνεται...μα πού βαδίζουμε ως Έθνος...

  2. 0030salvador avatar
    0030salvador 04/12/2011 14:04:14

    Από την αρχή έβλεπα μια εννονή του Γιώργου σε πρωθυπουργό με πρώτο συνθετικό το παπα,ίσως βλέπει κηδεία και προσβλέπει σε φτηνά μνημόσυνα!

  3. Παντελάκος από το Βόλο. avatar
    Παντελάκος από το Βόλο. 04/12/2011 17:59:18

    ….και όσο αφορά τον Πετσάλνικο… τον έχει αναλάβει η Ρώπα από το τσαντίρι και τον έχει κάνει “Ρώμπα”…!!!

  4. Θ avatar
    Θ 04/12/2011 19:57:02

    καημένε Λαζόπουλε, έχασες!

    • http://chomatery.blogspot.com avatar
      http://chomatery.blogspot.com @ Θ 05/12/2011 11:44:19

      υπάρχουν και χειρότερα, λοιπόν, από Πατσέλνικο9 πρωθυπουργό. Πρωθυπουργός η Έλσα!

  5. Θ avatar
    Θ 04/12/2011 19:58:43

    και ζήλια η Dώρα!

  6. juliet avatar
    juliet 04/12/2011 21:16:03

    Kαι άντε να πείσεις μετά τους δανειστές ότι πεινάμε ,ενώ ο Πελτσάνικος με φάτσα σαν κλαμμένο ....παιδί .Και ο κλήρος έπεσε στον τρίτο τον καλύτερο,τυχερή Ελλάδα !τόσα φυντάνια ο μπαξές και λένε ότι δεν παράγουμε γεωργικά προΐόντα ,αυτά τι είναι ;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ juliet 04/12/2011 23:48:36

      Η Έλσα; αγουρίδα μήπως...;

  7. vaggelis avatar
    vaggelis 05/12/2011 00:38:55

    πρωθυπουργος ελσα ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ κυβερνητικος εκπροσωπος οχι ο καψης ο ΜΠΑΜΠΗΣ ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ τι χανουμε!!!!!!!

  8. Αυτηκοος avatar
    Αυτηκοος 05/12/2011 17:37:41

    Η κα Παπαδημητριου παντως εδηλωσε σε δημοσιο χωρο προς τον κο Κυριακο Μητσοτακη οτι έχουν βγει με το Φαηλο καμμια εικοσαριά φορες και ότι θα διαμεσολαβήσει να βρεθουν και μεταξυ τους οι δυο άντρες.

    Ποιος δουλεύει ποιον τελικα;