09/12/2009 15:44
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Νιώτης επιτίθεται στο Χρυσοχοίδη

Επικίνδυνη για τη δημοκρατία και αντιδημοκρατική, χαρακτηρίζει ο αντιπροέδρος της Βουλής την προληπτική φυλάκιση που υποστηρίζει ο υπουργός Προστασίας του Πολίτη. Ο κ. Νιώτης μιλάει και για τα παιδιά του και τις κατηγορίες που αντιμετωπίζουν "στην υπόθεση Κερατσίνι".

Ακολυθεί ολόκληρη η συνέντευξη που παραχώρησε στα «ΝΕΑ» και την Μαρία Νταλιάνη.

Είστε πολλά χρόνια στη μάχιμη πολιτική και έχετε δώσει αγώνες. Σ΄ αυτόν τον αγώνα κυριαρχεί το πατρικό ένστικτο ή το πολιτικό καθήκον;

Στην άσκηση της πολιτικής κυριαρχεί το πολιτικό μου καθήκον, ενώ στη σχέση του πατέρα με τα παιδιά, η πατρική ευθύνη και το πατρικό ένστικτο. Όταν η πολιτική δράση συνυπάρχει με τη συμπεριφορά των παιδιών μας, πιστεύω ότι ισχύει η δημοκρατική αρχή της εξατομίκευσης της πολιτικής ευθύνης. Δεν υπάρχει οικογενειακή πολιτική ευθύνη. Τα παιδιά μας δεν είναι υπεύθυνα για τις πολιτικές πράξεις των γονιών τους και αντιστρόφως. Στη δική μου περίπτωση, στη στάση μου απέναντι στα παιδιά μου και στη στάση μου απέναντι στον θεσμό της Δικαιοσύνης, εισέπραξα μεγάλο κύμα ανθρώπινης, πολιτικής και κοινωνικής συμπάθειας, στήριξη, αλληλεγγύη και κατανόηση.

Από την προσωπική σας εμπειρία, έχετε να δώσετε κάποιο μήνυμα στα παιδιά του χώρου;

Εμείς, η γενιά μας, αγωνιζόμασταν πάντα μαχητικά και ανυποχώρητα, στο πλαίσιο των συνταγματικών μας δικαιωμάτων και ελευθεριών. Ας μην ξεχνάμε ότι προέχει η στήριξη των συλλογικών μας ελευθεριών και της κοινοβουλευτικής μας δημοκρατίας. Η χρήση βίας, έστω και ως απάντηση σε τυχόν κρατική βία, δεν οδηγεί πουθενά. Είναι δράση σε ένα αδιέξοδο. Άλλωστε, το κράτος είναι πάντα πιο ισχυρό. Υπάρχουν θεσμοί, στους οποίους μπορούμε να προσφύγουμε, ενάντια στις τυχόν αυθαίρετες και αντισυνταγματικές στάσεις κρατικών οργάνων. Από την άλλη, απορρίπτω την άσκηση της προληπτικής Δικαιοσύνης. Είναι αντιδημοκρατική συμπεριφορά. Σε φυλακίζω προληπτικά, δηλαδή, γιατί θα μπορούσες να κάνεις κάτι παράνομο. Είναι αυθαιρεσία και στάση επικίνδυνη για τους θεσμούς και τη δημοκρατία.

Με τα στοιχεία που έχουν οι αρχές, πιστεύετε ότι στοιχειοθετούνται κατηγορίες;

Δήλωσα ότι έχω απεριόριστη εμπιστοσύνη στη Δικαιοσύνη. Ήδη, από το στάδιο της ανάκρισης, το βαρύτερο αδίκημα της «εγκληματικής οργάνωσης» έφυγε. Τώρα, η Δικαιοσύνη θα κρίνει αν τα άδεια μπουκάλια και λίγο πετρέλαιο θέρμανσης είναι ή μπορεί να είναι εκρηκτική ύλη. Ας περιμένουμε. Πάντως τα παιδιά μου και τα άλλα παιδιά δεν έφτιαξαν μολότοφ, δεν έβαλαν φωτιές, δεν έκαψαν περιουσίες. Είναι όμως κατηγορούμενοι. Ας περιμένουμε.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. LUXOR avatar
    LUXOR 09/12/2009 16:18:07

    Κύριε Νιώτη,

    εάν βρισκόσασταν στην Αγγλία ή σε οποιαδήποτε χώρα της ΕΕ θα είχατε τουλάχιστον το ΦΙΛΟΤΙΜΟ, καταρχήν, να παραιτηθείτε από τη θέση του Αντιπροέδρου του Ελληνικού Κοινοβουλίου.

    Μετά θα μπορούσατε να δίνατε οπουδήποτε συνεντεύξεις απαντώντας σε προκατασκευασμένες "αυθόρμητες" ερωτήσεις.

    Επίσης, θα σας παρακαλούσα να μου στείλετε τρεις άδειες εισόδου στη Βουλή στο θεωρείο των επισήμων έτσι ώστε να μπορέσω να έρθω με τα δύο τέκνα σας να κάνουμε λίγο χαβαλέ με τη χειροβομβίδα κρότου λάμψης.
    Έτσι για να κάνουμε ένα χάπενιγκ!!!
    Τι λέτε;

  2. maximos avatar
    maximos 09/12/2009 16:33:42

    Τα "παιδιά"

    Τα "παιδιά" του κυρίου Νιώτη είναι η τελευταία λέξη στην προσπάθεια παραπληροφόρησης της κοινής γνώμης.
    Ακούγοντας τα σχόλια των διαφόρων των ΜΜΣ(κοταδισμού) σχηματίζεις την εντύπωση ότι πρόκειται περί ανηλίκων που τα καημένα παρασύρθηκαν. Η κοινή γνώμη έπρεπε να ψάξει για να μάθει ότι πρόκειται περί ενός συντρόφου και μίας συντρόφισσας στα 30 τους. Ακούγοντας "τα παιδιά" αντί ο γιος και η κόρη αμέσως το μυαλό του απλού ανθρώπου θα πάει σε μικρά παιδιά που τα καημένα μπλέξαν στα γρανάζια της τρομοκρατίας και το νεαρόν της ηλικίας είναι το τεκμήριο αθωότητας. Θα μπορούσαμε να πούμε ο πατέρας των τρομοκρατών/βανδάλων και οι τρομοκράτες/βάνδαλοι γιος και κόρη του υπουργού. Δεν θα ακολούθησουμε όμως το παράδειγμα της Ελευθεροτυπίας που κάθε φορά που αναφέρεται στο Θάνο Πλεύρη βάζει δίπλα:ο γιος του ναζιστή Κώστα Πλεύρη και όταν αναφέρεται στο Κώστα Πλευρη προσθέτει: ο ναζιστής πατέρας του βουλευτή Θάνου Πλεύρη. Ο κύριος Νιώτης δεν φέρει καμία ευθύνη για το τι είναι και τι κάνουν "τα παιδιά" του, αυτό είναι έργο της δικαιοσύνης να το κρίνει και να αποφασίσει.

    • ΠΕΤΡΟΣ avatar
      ΠΕΤΡΟΣ @ maximos 09/12/2009 20:06:16

      Δεν είναι θέμα ντροπής.
      Υπάρχει και μια ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ!!!
      Μάλλον όμως είναι άγνωστη λέξη για τον κ. Αντιπρόεδρο.

  3. Orestios avatar
    Orestios 09/12/2009 17:15:46

    Ακόμη να παραιτηθεί ο Αντιπρόεδρος? Δεν καταλαβαίνει ότι απαιώνει με τη στάση του τον θεσμό?

    • fantomas avatar
      fantomas @ Orestios 09/12/2009 17:18:13

      Για να παραιτηθει αναγκαια και ικανη συνθηκη ειναι να εχει ο πολιτικος ανδρας αξιοπρεπεια, φιλοτιμο και τσιπα!!!
      Βλεπεις να εχει κατι απο αυτα ?

      • Orestios avatar
        Orestios @ fantomas 09/12/2009 17:28:15

        Οι θεσμοί καταρρέουν και στην κυβέρνηση ασχολούνται με τα παιδιά τους. Ο θεσμικός ρόλος του Αντιπροέδρου της Βουλής δεν είναι να γυρνά από ραδιόφωνο σε ραδιόφωνα και να επηρεάζει τη δικαιοσύνη κατηγορόντας τους πάντες για την ανεπάρκειά του τόσο ως πατέρας όσο και των παιδιών του. Δεν μας ενδιαφέρει στο κάτω κάτω. Να αναλάβει την πολιτική ευθύνη της πράξης αυτής και να πάει σπίτι του να τα βρεί με τα παιδιά του αν του δημιουργούν πρόβλημα. Η κοινωνία δεν αντέχει και δεν συγχωρεί όσους σφετερίζονται τους θεσμούς για ίδιον ή οικογενειακό όφελος.

  4. Orestios avatar
    Orestios 09/12/2009 17:16:07

    Ακόμη να παραιτηθεί ο Αντιπρόεδρος? Δεν καταλαβαίνει ότι απαξιώνει με τη στάση του τον θεσμό?

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/12/2009 17:24:07

    Όχι μόνο να παραιτηθεί αλλά και να μεταναστεύσει πρέπει. Τόση υποκρισία; Απ`τη μια να απολαμβάνουμε ως οικογένεια όλα τα προνόμια της αστικής δημοκρατίας και της απόλυτης εξουσίας,(λιμουζίνες, οδηγούς, ατέλεια, ασυλία, μετακλητούς υπαλλήλους, μαγκιά...κλπ. ) και απ`την άλλη να συμμετέχουμε ενεργά σε αντικαθεστωτική ομάδα δράσης με αντιεξουσιαστικές πρακτικές (κάψτε τις μερσεντές, βάλτε βόμβες στις ΔΟΥ κλπ κλπ) Ωραία πράγματα. Η σχιζοφρένει σε όλο της το μεγαλείο. Ο ΓΑΠ τι στο καλό κάνει; Δεν το πήρε χαμπάρι ακόμη;

    • fantomas avatar
      fantomas @ Strange Attractor 09/12/2009 17:34:48

      Σιγα φιλε....... η πατριδα κοιματε!!!
      Εδω εχει καει ο τοπος με τα οικονομικα και ο ΓΑΠ δεν λεει να ξυπνησει !!

  6. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 09/12/2009 19:58:07

    Το πιο αηδιαστικό, είναι όταν οι νεαροί αντιεξουσιαστές, μετά απο λίγα χρόνια χαβαλέ,"αναγνωρίζουν" τα λάθη της νεότητάς τους και μετατρέπονται σε τρομοκράτες με τα λευκά κολάρα και τις γραβάτες και αποφασίζουν με απίστευτη κυνικότητα, ότι ο κοσμάκης πρέπει να σφίξει κι άλλο το ζωνάρι.

    • donaE avatar
      donaE @ εναςάσχετος 09/12/2009 20:04:12

      Σωστα τα λες.Η ιδια λογικη ειναι συσσωρευμενος θυμος και στερηση.

      • εναςάσχετος avatar
        εναςάσχετος @ donaE 09/12/2009 20:11:34

        Ο Αλμούνια, αν δεν κάνω λάθος, ήταν πρώην μαοϊκός, όταν σπούδαζε στην Ελβετία.

        • ΠΕΤΡΟΣ avatar
          ΠΕΤΡΟΣ @ εναςάσχετος 09/12/2009 20:16:01

          Δεν πιστεύω να έσπαγε βιτρίνες και να πέταγε μολότωφ!!!

        • donaE avatar
          donaE @ εναςάσχετος 09/12/2009 20:17:28

          Αμα 'τελειωσει' και η δεξια και η αριστερα μεσα σου μετα ερχεται ο κυνισμος.Μεταμοντερνο.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ εναςάσχετος 09/12/2009 23:17:37

          Γκραν παράδειγμα ο Τσουκάτος. Από το ΕΚΚΕ στα κότερα!

        • νέος avatar
          νέος @ εναςάσχετος 10/12/2009 11:31:37

          Ένας chic αντιεξουσιαστής πρέπει να σπάει τις βιτρίνες του Fauchon στο Παρίσι όταν είναι μικρός και όταν μεγαλώνει να γίνεται ένας καλός λομπίστας στην ΕΕ (κατά προτίμηση ευρωβουλευτής πράσινος).

        • Α.Κ. avatar
          Α.Κ. @ εναςάσχετος 10/12/2009 14:08:55

          Δεν ξέρω για τον Αλμούνια, πάντως ο Μπαρόζο ήταν Μαοϊκός.

        • εναςάσχετος avatar
          εναςάσχετος @ εναςάσχετος 10/12/2009 18:15:42

          @ Α.Κ
          Μάλλον έχεις δίκιο

      • Giorgos_T avatar
        Giorgos_T @ donaE 09/12/2009 23:18:45

        + 1

  7. syn avatar
    syn 09/12/2009 20:30:48

    βρε δεν ντρέπεστε? αφήστε τον άνθρωπο ήσυχο να περάσει την μπόρα του... κακιασμένοι είστε...

    • Σαος avatar
      Σαος @ syn 10/12/2009 09:46:37

      Ναι αλλά εμάς δεν θα μας αφήσει ήσυχους αυτός και, γενικότερα, η συμμορία των 300 βολευτών.

  8. χρεωκοπία avatar
    χρεωκοπία 09/12/2009 23:59:14

    Επικίνδυνη για τη δημοκρατία και αντιδημοκρατικές είναι οι πράξεις των 30χρονων αθώων παιδιών του.

    Έχουμε ρεκόρ θρασύτητας, βλακείας και σαπίλας.

    Ποιος μιλάει όμως; Τα κανάλια τηρούν σιγή ιχθύος. Γιατί όμως;
    (εδώ εκκρεμεί το ταξικό ζήτημα φίλοι αντιεξουσιαστές)

  9. sirmar avatar
    sirmar 10/12/2009 00:14:49

    Τι τσίπρα και κουραφέξαλα τι μ@@@ ας είναι να χάσει το παραδάκι .Λαμογιο δεν είναι επάγγελμα δικηγόρος από ότι καταλαβαίνω .Αλήθεια δεν το γνωρίζω υποθέτω.
    Όσο για τα κοπέλια του κάπου είναι βολεμένα και πέρνουν το μηνιατικο ΜΠΑΜΠΑ βουλευτη εχουν τι αναγκη. Ας κανουμε και λιγη αντισταση να λεμε μπαμπα βουλευτη εχουμε. Ας παει καποιος να τους καψει το σπιτι το αυτοκινητο να δούναι τι γλύκα έχει.
    Όχι που λένε μακριά από εμένα και ας μπει στου αλλού το Π.
    Κ. ΓΑΠ ξύπνα πρώτου σε καπελώσουν και εσένα όπως το κουμπεμπε ΚΚ

  10. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 10/12/2009 01:11:49

    Επαναλαμβάνω για την ισορροπία του πράγματος:
    όπως έγραψε και το κουρδιστό πορτοκάλι: πάντως τα παιδιά του δεν τα είχε βολέψει σε ημέτερες θέσεις... (όπως έκανε ο Στρατηγός Άνεμος για παράδειγμα)

  11. Fotini avatar
    Fotini 10/12/2009 08:14:20

    Οτι το νομιμο ειναι και ηθικο; Ετσι δεν ρωτουσαν τα πρασινα λαμογια;

    Φαντασθειτε τι θα γινοταν αν τα "παιδια" ανηκαν σε Γαλαζιες οικογενειες ποσο μαλλον στον Αντιπροεδρο του Ελληνικου Κοινοβουλιου. Επι μηνες η κ. Μακρη του Αλτερ θα εβγαζε αφρους απο το στομα!!!!

  12. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 10/12/2009 11:14:51

    παραιτησου ρε Νιώτη να υσυχάσεις. Θα βρεθεί κάποιος να καλύψει τη θεση σου

  13. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 10/12/2009 11:15:50

    οσο για τα γαλαζια παιδια μπαίνουν από τα γενοφασκια τους στο μηχανισμό αφους τους κόψουν το λειρί πρώτα

  14. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 10/12/2009 12:21:03

    Το ατόπημα του Νιώτη δεν είναι ότι τα παιδιά του ήθελαν να το "παίξουν" αντιεξουσιαστές (με τις τσέπες γεμάτες, φυσικά).
    Το ατόπημά του είναι ότι
    1. Δεν παραιτείται από ευθιξία (αλλά μήπως παραιτήθηκε ο Βούτσης, μπαμπάς αναρχολήσταρχου, με φιλαράκια που τα σπάγανε σε ένδειξη συπαράστασης;).
    2. Εξακολουθεί να υπονοεί ότι τα μπουκαλάκια δεν σημαίνουν τίποτα, ότι μπορεί να ήταν για...ανακύκλωση. Ούτε οι βαριοπούλες άραγε; Και αυτές ήταν για οικολογικούς λόγους, για δεντροφύτευση του ΣΚΑΪ; Και γίνεται τελικά καταγέλαστος.
    Γιατί όμως άραγε η πλειοψηφία των αντιεξουσιατών να είναι παιδιά νεόπλουτων οικογενειών, που σπεύδουν να ζητήσουν τη βοήθεια του ελληναρά υπερπροστατευτικού μπαμπά και μαμάς μόλις τους αγγίξει το "κακό" κράτος;
    Είναι τυχαίο ότι τα lifestyle δωρεάν περιοδικά Faq, Athens Voice, Lifo, το παίζουν φίλα προσκείμενα στην light "αντιεξουσιαστική" Αριστερά και χύνουν μαύρο δάκρυ για την αντίσταση σε "όσα μας σκοτώνουν"; (προφανώς σ'αυτά δεν περιλαμβάνονται οι πανάκριβες μάρκες και τα πανάκριβα στέκια που διαφημίζουν στις σελίδες τους).
    Μήπως γιατί τελικά ο "αντιεξουσιασμός" στην Ελλάδα είναι άμεσα συνδεδεμένος με την "κουλτούρα της μαιζονέτας", την έλλειψη οποιασδήποτε παιδείας από το πλήθος των νεόπλουτων "αστών" (αστοί χωρίς αστική κουλτούρα) και το αξιακό κενό;

  15. παύλος avatar
    παύλος 10/12/2009 13:31:35

    Πως κάνετε έτσι ρε παιδιά...? Eίναι προφανές...!

    Mε τα μπουκάλια τα ανήλικα "παιδιά" των 30 ετών σκόπευαν να κάνουν ανακύκλωση ή να τα δώσουν στον ψιλικατζή της γειτονιάς μπας και βγάλουν κανά φράγκο, μιας και περνάμε και οικονομική κρίση και ακόμη κι'αυτός ο μισθός του βουλευτή δεν φτάνει για να καλύψει τις ανάγκες των μικρών τους παιδιών. Φαντάζομαι περίμεναν τη νέα εξαγγελία του ΣKAI για να το κάνουν ομαδικά μαζί με τους υπόλοιπους ευυπόληπτους πολίτες.

    Mε την κηροζίνη (ή οποιοδήποτε εύφλεκτο υλικό βρέθηκε) τα "παιδιά" ήθελαν να ζεστάνουν το κοκκαλάκι τους στη σόμπα.

    Όσο για τις βαριοπούλες και τα λοστάρια, παρακαλώ σταματήστε τις πονηρές σκέψεις.....κάτι μερεμέτια είχαν να φτιάξουν τα "παιδιά", παλιό βλέπεις το σπίτι, κάτι σάπιοι σωλήνες, κάτι υδραυλικά, κάτι ο τοίχος που επρεπε να γκρεμιστεί διότι είχε ρωγμές από το σεισμό του '99, κάτι μικροδουλίτσες στον κήπο κλπ κλπ.

    Aντιασφυξιογόνες μάσκες.....τα "παιδιά" βρήκαν τον καλύτερο τρόπο να προστατευτούν από την γρίπη των χοίρων κατά τη διάρκεια της πορείας.

    Όσο για τα κράνη τίποτα περισσότερο παρά νομιμόφροσύνη απέναντι στον κ.ο.κ

    (Όσο για τον υπολογιστή που προσπάθησαν ανεπιτυχώς να καταστρέψουν, απλώς έπαιζαν play station και δεν ήθαλαν οι μπάτσοι να γνωρίζουν τα παιχνιδάκια τους)

    Δεν πιστευώ σε κανέναν από εσάς να έρχονται στο μυαλό "αναίτιες" πονηρές σκέψεις ότι τα "παιδιά" χρησιμοποιούσαν τα συγκεκριμένα "οικιακά εργαλεία" προκειμένου να προβούν σε σπασίματα καταστημάτων και αυτοκινήτων ή ότι σκόπευαν να τα χρησιμοποιήσουν και αυτές τις μέρες.
    Όπως είπαν και μερικοί δεν πρόκειται παρά για μία "αναίτια επίθεση σε πολιτιστικό στέκι". Πολύ κουλτούρα ρε παιδάκι μου. Aπορώ πως δεν τους έχει ακόμη χρηματοδοτήσει το Yπουργείο Πολιτισμού (εύχομαι να διαβάζει η Άντζελα)

    MA KAΛA.......ΓIA ΠOΣO MAΛAKEΣ MAΣ ΠEPNANE ??????????????????

    • ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ avatar
      ΙΠΤΑΜΕΝΟΣ @ παύλος 10/12/2009 19:20:02

      πολιτιστικό στέκι !!!

      Θυμασε ποια ελεγε ο Γιανοπουλος πολιτιστικα στεκια?

      Τα σκυλαδικα!!!

      χαχαχαχαχχαχααα!!!!

      μαλλον ειχε δικιο ο συχορεμενος!!!!
      σε πολιτιστικα στεκια αυτης της μορφης συχναζουν σκυλια!!
      σκυλια κατα της δημοκρατιας!!!