#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
17/12/2013 15:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Λιάπης ως παράδειγμα προς μίμηση και προς αποφυγή



(Ανανεωμένο) - Ένας πρώην υπουργός, γόνος μιας από τις σημαντικότερες πολιτικές οικογένειες της χώρας, ανιψιός του Κωνσταντίνου Καραμανλή, συλλαμβάνεται γιατί είχε πλαστές πινακίδες στο πολυτελές τζιπ του, δεν είχε μαζί του δίπλωμα οδήγησης, άδεια, ασφάλεια, ταυτότητα και πέρασε και με κόκκινο.

Ο Μιχάλης Λιάπης κρατείται στο αστυνομικό τμήμα και θα οδηγηθεί στον εισαγγελέα για χρήση πλαστών εγγράφων, αν και μάλλον με ένα καλό πρόστιμο ή με μια εξαγοράσιμη ποινή θα την σκαπουλάρει. Εκτός φυσικά από το γεγονός ότι έχει τρωθεί το γόητρό του, λαϊκιστί έχει ξεφτιλιστεί στο πανελλήνιο. Όμως, τι τον νοιάζει;

Ωστόσο, αυτό που πρέπει να μείνει από όλη αυτή την υπόθεση είναι γιατί ο κ. Λιάπης έκανε αυτό που έκανε. Θυμίζουμε ότι ήταν υπουργός Μεταφορών, επομένως είχε γνώση του τι σημαίνει Κώδικας Οδικής Κυκλοφορίας και θεωρητικά πρέπει να έχει μια μεγαλύτερη ευαισθησία σε θέματα οδικής συμπεριφοράς.

Θυμίζουμε επίσης τι έχουν πει για τον Μιχάλη Λιάπη στο παρελθόν. Πως αν το επώνυμό του ήταν Καραμανλής κι όχι Λιάπης θα γινόταν πρωθυπουργός διότι ήταν αγαπημένος ανιψιός του αείμνηστου ηγέτης της δεξιάς παράταξης.

Ο λόγος, λοιπόν, που ο Λιάπης έγινε «πειρατής» των δρόμων είναι το χαρακτηριστικό που αναπτύσσουν οι περισσότεροι Έλληνες πολιτικοί. Το «υπερεγώ». Θεωρούν ότι είναι κάποιοι, ότι βρίσκονται στο απυρόβλητο. Ότι μπορούν να κλέβουν, να παίρνουν μίζες, να τρώνε στα κότερα, να κάνουν πολεοδομικές παραβάσεις ή να… δέρνουν τη γυναίκα τους χωρίς καμιά τιμωρία.

Αυτό το αίσθημα της ατιμωρησίας τους έχει κάνει ανεξέλεγκτους, δεν δίνουν λογαριασμό σε κανέναν, δεν υπολογίζουν από δικαιοσύνη.



Πιστεύει κανείς ότι ο Μιχάλης Λιάπης δεν είχε να πληρώσει φόρο πολυτελούς διαβίωσης και τέλη κυκλοφορίας για το πολυτελές τζίπ του; Για να γλιτώσει φόρους κατέθεσε τις πινακίδες και έφτιαξε πλαστές; Όχι βέβαια. Όμως, αυτή η λογική του «τζάμπα» σε συνδυασμό με το «ξέρεις ποιος είμαι εγώ ρε» δημιουργεί τους… Λιάπηδες όλης της χώρας.

Ο πρώην υπουργός πίστευε ότι και να τον σταματήσουν οι τροχονόμοι, μόλις τους πει ότι είναι ο πρώην υπουργός, θα τον αφήσουν ήσυχο, δεν θα τον ψάξουν και θα πάει ήσυχα στη δουλειά του. Να που υπάρχουν και οι εκπλήξεις, που υπάρχουν και αστυνομικοί που είτε δεν καταλαβαίνουν από ονόματα είτε δεν ξέρουν ποιος είναι ο Λιάπης.

Το έχουμε ξαναδεί το έργο, μόνο που είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα. Θυμηθείτε τον Κίμωνα Κουλούρη που έβριζε τους τροχονόμους. Και για να πάμε στα πιο «χοντρά» περιπτώσεις τιμωρίας έχουμε με τον Ακη, με τον Παπαγεωργόπουλο και ακολουθούν ο Μαντέλης, ο Γιάννος κ.λπ.

Δυστυχώς για την Ελλάδα της Μεταπολίτευσης η έλλειψη κοινωνικής δικαιοσύνης είναι το βασικό πρόβλημα. Ο κόσμος ζητά επιτακτικά την τιμωρία των πολιτικών που έκαναν αξιόποινες πράξεις. Από ένα πταίσμα, όπως ο Λιάπης, μέχρι ένα κακούργημα όπως οι μίζες ή ο παράνομος πλουτισμός.

Ίσως ο Μιχάλης Λιάπης, ο απρόσιτος, σνομπ πολιτικός που πολλές φορές έδειχνε να μας κάνει τη χάρη που είναι υπουργός, να γίνει παράδειγμα προς αποφυγή για τους άλλους πολιτικούς. Και ίσως η σύλληψή του να γίνει παράδειγμα προς μίμηση για την αστυνομία και τη Δικαιοσύνη για το πώς πρέπει να κάνουν καλά τη δουλειά τους, ανεξάρτητα από το όνομα, την κοινωνική θέση, τα λεφτά του συλληφθέντα.

Α.Ψ.

Ποινική δίωξη για ψευδή βεβαίωση και πλαστογραφία ασκήθηκε σε βάρος του Μιχάλη Λιάπη, ο οποίος παραπέμφθηκε να δικαστεί στο Αυτόφωρο, από όπου αναμένεται να ζητήσει προθεσμία.

Επιπλέον του επιβλήθηκαν τρία διοικητικά πρόστιμα για ανασφάλιστο όχημα, κοτσαδόρο και φιμέ τζάμια.

Ο πρώην υπουργός οδηγήθηκε ενώπιον του εισαγγελέα αφότου συνελήφθη, διότι οδηγούσε ανασφάλιστο αυτοκίνητο με πλαστές πινακίδες.

Ο κ. Λιάπης, μιλώντας στους δημοσιογράφους μετά τη σύλληψή του, έκανε λόγο για απερισκεψία, λέγοντας πως έσφαλε, ενώ σε δηλώσεις του από την Ευελπίδων το απόγευμα είπε: «Τον Αύγουστο κατέθεσα τις πινακίδες για οικονομικούς λόγους, για το τεκμήριο. Συνταξιούχος είμαι. Η κρίση είχε αγγίξει και μένα. Δεν λέω ότι είμαι φτωχός. Το αυτοκίνητο το είχα σε μια αποθήκη στο Πόρτο Ράφτη και επειδή θα έφευγα για Ασία φοβήθηκα για τη μπαταρία. Είχα πληρώσει τα τέλη κυκλοφορίας για το 2013. Ασφάλεια δεν είχα γιατί δεν το κυκλοφορούσα. Ήταν η κακία η ώρα. Θα τιμωρηθώ όπως πρέπει».

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 17/12/2013 12:50:02

    Καί ὄχι ἀπλά Ὑπουργός,ἀλλά πρώην Ὑπουργός Μεταφορῶν καί Συγκοινωνιῶν...

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Κυθήριος 17/12/2013 14:43:56

      !!!!!!!!!

    • tassos avatar
      tassos @ Κυθήριος 17/12/2013 21:05:29

      Και ο Παπαντωνίου Εθνικής Οικονομίας ήταν!!!

  2. Δαρβινος avatar
    Δαρβινος 17/12/2013 12:52:49

    Xρησιμοποιουσε "μη γνησιες" πινακιδες ; Θελετε να πειτε πλαστες πινακιδες ; Αυτη η ατιμη η γλωσσα ! Ειναι σαν να λεμε οτι οι παραχαρρακτες διωκονται επειδη εκτυπωνουν "μη γνησια χαρτονομισματα" !! (Επισης, οι ληστες, επειδη "οικειοποιουνται ξενη ιδιοκτησια, χωρις την συναινεση του κατοχου της" !).

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ Δαρβινος 17/12/2013 15:28:59

      Χα χα, μετα τον Δαρβινο τον φυσιοδιφη ο Δαρβινος ο γλωσσολογος, εγραψες.....

  3. Simulation Theory V85 avatar
    Simulation Theory V85 17/12/2013 13:09:06

    Λουστείτε μεταπολίτευση...

    • Δρυς avatar
      Δρυς @ Simulation Theory V85 17/12/2013 13:21:05

      Μη το πιείτε και αυτό, μόνο λουστείτε. Είναι και 2 σε 1. Η άσπρη κρέμα πάει μαζί με το σαμπουάν.

  4. Χαζούλης avatar
    Χαζούλης 17/12/2013 13:09:52

    Είχε παραδώσει τις πινακίδες για το όχημά του και χρησιμοποιούσε μη γνήσιες

    Δηλαδή πλαστές.
    Και ξέρετε γιατί μπορεί ένας πρώην υπουργός να κυκλοφορεί τζιπ μεγάλου κυβισμού με πλαστές πινακίδες;

    ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ

  5. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 17/12/2013 13:11:56

    Τί είναι πάλι τουτο? Πλαστές πινακίδες??? Εδώ δε μιλάμε για μιά απλή παράβαση του ΚΟΚ!

  6. Τί να λέμε; avatar
    Τί να λέμε; 17/12/2013 13:15:43

    Έχουμε και λέμε;
    - Ο Λιάπης είναι ο πρώην υπουργός ΜΕΤΑΦΟΡΩΝ ο οποίος εξέδωσε το νεώτερο ΚΟΚ !!!!!!
    - Οι αριστεροί είναι ζάμπλουτοι...
    - Η κόρη της (πρώην) επικεφαλής του ΚΚΕ στο Αμερικανικό Κολλέγιο...

    Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΤΡΕΒΛΩΣΗ...
    Τί θα ψηφίσει ο κοσμάκης και ΠΟΥ ΘΑ ΣΤΡΑΦΕΙ;;;;;
    Ο Κίνδυνος: έχει διαμορφωθεί μία εύπλαστη μάζα φτωχών Ελλήνων οι οποίοι εύκολα θα ακούσουν διάφορες πονηρές Σειρήνες..."αφού αριστεροί και δεξιοί ΈΛΛΗΝΕΣ μας κλέβουν, καλύτεροι οι..."
    γκε-γκε;

    • aris avatar
      aris @ Τί να λέμε; 17/12/2013 15:32:44

      Μεχρι τωρα ξεραμε οτι ο κοσμος για κυβερνηση αποκλειεται να ψηφισει ΠΑΣΟΚ. Τωρα εχουμε τρανταχτη αποδειξη οτι η ΝΔ εμαθε καλα το μαθημα απ' το Πασοκ και εγινε ακομα χειροτερη.Αρα,οπως φαινεται ο κοσμος την αποκλειει κι αυτην. Το ΚΚΕ αν δεν εισαι Σταλικος δε σε θελει, οποτε κραταει σταθερα το "καθαρο" 5%.
      Αρα; μονοδρομος παλι...

  7. Anonymous avatar
    Anonymous 17/12/2013 13:17:50

    Μιχαλάκη, εσύ τον ξεπέρασες τον Βουλγαράκη. Οι πλαστές πινακίδες είναι ούτε νόμιμο, ούτε και ηθικό. Και μιας και ανδρώθηκες πολιτικά δίπλα στον Εθνάρχη εις Παρισίους, αν ζούσε θα σου έλεγε ότι το "l'etat c'est moi est mort, mon neveu Michel"

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Anonymous 17/12/2013 22:23:00

      Θα τον πηγαινε με κλωτιες και σφαλιαρες μεχρι τις Σερρες

  8. kotstak avatar
    kotstak 17/12/2013 13:19:07

    Συμπέρασμα:
    Δεν έπαιρνε "μίζες", δεν έχει εκατομμύρια στο "σεντούκι" κλπ, κλπ.

    Δε νομίζω πως ένας εκατομμυριούχος πολιτικός θα έκανε κάτι τέτοιο, ...εκτός εάν το έκανε για "ξεκάρφωμα".
    Σε αυτήν την περίπτωση θα επιθυμούσε να συμβεί αυτό που συνέβη και ίσως να έκανε κάτι ώστε να συμβεί (μην πάει το μυαλό σας στο πονηρό, να κάνει συνεχώς βόλτες έξω από την τροχαία μέχρι να τον σταματήσουν για έλεγχο εννοώ..)

    ΥΓ. Έχει ενδιαφέρον να δούμε τι δήλωνε στο πόθεν έσχες.

    • makis stefanatos avatar
      makis stefanatos @ kotstak 17/12/2013 14:16:14

      Άνθρωπε μου πρέπει να είσαι case study μ' αυτά που γράφεις...

      • kotstak avatar
        kotstak @ makis stefanatos 17/12/2013 15:55:42

        Εάν το σχόλιό μου δεν το είχα γράψει με χιουμοριστική διάθεση, αυτό που γράφω στο υστερόγραφο (και το οποίο δεν το γράφω με χιουμοριστική διάθεση) θα το έγραφα στο σχόλιο.

    • Τσάρος avatar
      Τσάρος @ kotstak 17/12/2013 14:57:19

      Δε νομίζω πως ένας εκατομμυριούχος πολιτικός θα έκανε κάτι τέτοιο, …εκτός εάν το έκανε για “ξεκάρφωμα”.

      Δηλαδή και φτωχόπαιδο με το Τουαρέγκ ο Λιάπης...

      Τι άλλο θα ακούσουμε. Μια χαρά θα έκανε ένας εκατομμυριούχος και αυτό και άλλα. Γιατί; Γιατί έτσι γουστάρει και έτσι έχει μάθει...

      • kotstak avatar
        kotstak @ Τσάρος 17/12/2013 16:02:25

        Απάντησα λίγο πιο πάνω.

  9. Agrofylakas avatar
    Agrofylakas 17/12/2013 13:19:49

    Χοντρο ακουγεται. Ειδομεν.

  10. k. avatar
    k. 17/12/2013 13:25:26

    τί τσίπης θεέ μου! ιδού η αστική τάξη της Ελλάδας!

    • flatiron avatar
      flatiron @ k. 18/12/2013 13:02:37

      Να κυριολεκτουμε, (και στην Ελληνικη): ΦΤΗΝΙΑΡΗΣ...

  11. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 17/12/2013 13:28:25

    Κι εμενα σήμερα με φλασάρισε η κάμερα της Τροχαίας στην Αττική οδο (με το ένα πόδι στον τάφο ,και κάτω απο 180 δεν μπορώ να πάω, τρομάρα μου!) και τρέμω μη μου πάρουν τις πινακίδες ή δίπλωμα. Αλλα αν τελικά μου τις πάρουν , δε θα κυκλοφορώ με πλαστές!

  12. christof avatar
    christof 17/12/2013 13:31:53

    τι τσιπης θειε μου.....

  13. ΑΚΤΗΜΩΝ avatar
    ΑΚΤΗΜΩΝ 17/12/2013 13:35:46

    Δεν εχει κανει ακομα χαρακιρι;

    • Vee avatar
      Vee @ ΑΚΤΗΜΩΝ 17/12/2013 20:22:18

      Γιατί έχεις εσύ ακούσει κανένα γαιδούρι να κάνει χαρακίρι; Εδώ στη φωτογραφία ο Λιάπακας γελάει!

  14. αλλήθωρος avatar
    αλλήθωρος 17/12/2013 13:37:23

    Αν είναι δυνατόν!!!! Ο Μισέλ;;;;
    Καλέ,αυτός ξεπέρασε και τον Μπούκουρα...

  15. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 17/12/2013 13:37:45

    Πολιτικός υπό-Κόσμος.

  16. ΝΑΥΤΗΣ avatar
    ΝΑΥΤΗΣ 17/12/2013 13:56:32

    1. Σοβαροτατο πλήγμα για το πολιτικό κατεστημένο, όπως και αν το δει κανείς.
    2. Ειναι ή όχι μια μορφή βίας εναντίον του απλού πολίτη ?
    3. Θα ήταν μη πολιτικά ορθό, να τον κάνουν τουλούμι στο ξύλο οπου τον δουν να κυκλοφορεί? (Γιατί αυτός θα ξεμπλέξει εύκολα, ο απλός πολίτης?).
    4. Η βία γεννα βία, και αυτό που έκανε ο Λιάπης , είναι βιασμός του απλού πολίτη...

  17. Β7 avatar
    Β7 17/12/2013 13:56:55

    Ο ξάδελφος του είναι ακόμα ελεύθερος;

  18. Γ.Ι.Σ. avatar
    Γ.Ι.Σ. 17/12/2013 14:01:55

    Συνελήφθη ο πρώην Υπουργός Μεταφορών, να κυκλοφορεί με πλαστές πινακίδες!
    Τι εξευτελισμός! Δεν σεβάσθηκε τον εαυτό του, αλλά ούτε τη μνήμη του θείου του... Τέτοια υποκείμενα κυβέρνησαν και κυβερνούν την Ελλάδα, ανεξαρτήτως κομμάτων. Και τους ανεχόμαστε ακόμα... Τι δικός μας εξευτελισμός...

    • Επισκέπτης avatar
      Επισκέπτης @ Γ.Ι.Σ. 18/12/2013 09:43:28

      @ Γ.Ι.Σ.

      Σωστότατο σχόλιο. Μας κυβερνούν οι κατ' ομοίωσίν μας.

      Θυμάται κανείς σήμερα τον Κουλούρη, το "ξέρεις ποιος είμ' εγώ;" και τα ... κόκκινα φανάρια (όχι της ... Καρέζη) πού περνούσε, αρνούμενος να υποβληθεί σε αλκοτέστ; Τι απέγινε μ' αυτόν;

      • Επισκέπτης avatar
        Επισκέπτης @ Επισκέπτης 18/12/2013 10:21:42

        παρακαλώ, βάλτε την διόρθωση που έκανα, ώστε να μην μένω εκτεθειμένος:

        καθ' ομοίωσιν και όχι κατ'. Ζητώ συγγνώμη.

    • occultist avatar
      occultist @ Γ.Ι.Σ. 19/12/2013 00:28:15

      @Γ.Ι.Σ. είπε:
      ""Δεν σεβάσθηκε τον εαυτό του, αλλά ούτε τη μνήμη του θείου του""
      Διευκρίνισε, σε παρακαλώ, ποιόν θείο εννοείς. Μήπως αυτόν με τα ΄βραχώδει οικόπεδα΄, που είχε δώσει στον Αχιλλέα την αποκλστική εισαγωγή παστού μπακαλιάρου και ΄παραχώρησε τον χώρο των Σαλαμινομάχων για διαλυτήριο πλοίων, που έβαλε τον Εβερτ να κρατικοποιήσει τον ΗΣΑΠ και την τράπεζα για να εκδικηθεί τον Ανδρεάδη για την έξωση που του έκανε οσο ήταν στην Γαλλία; Για να καταλάβουμαι. Οι μεγάλοι άνδρες έχουν μικρόψυχα πάθη.

  19. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 17/12/2013 14:10:19

    And the Oscar goes to......
    .....Mike !!!!

    • Ιαπετός avatar
      Ιαπετός @ Uncle Stgm 17/12/2013 22:31:34

      ... and Alexis.
      http://taxalia.blogspot.de/2013/12/video_17.html#more

  20. Nick63 avatar
    Nick63 17/12/2013 14:11:57

    "Φτύσαμε αίμα" για να πληρώσουμε την ασφάλεια και το σήμα του Ι.Χ. (17ετίας παρακαλώ) για να είμαστε νομοταγείς, αν και άνεργοι...
    Κι εδώ διαβάζεις αυτά και φρικάρεις... Αν είναι δυνατόν!
    Να ήταν κάποιος νεόπτωχος, το καταλαβαίνω... αλλά ο ...Μισέλ;;;

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ Nick63 17/12/2013 17:45:30

      Εγώ πάλι έχω μια θεία (συνταξιούχος εκπαιδευτικός για να καταλάβετε επίπεδο εισοδημάτων) η οποία επιμένει για συναισθηματικούς λόγους να πληρώνει κάθε χρονιά τέλη κυκλοφορίας, ασφάλεια, ΚΤΕΟ και service για μια Alfa Romeo 33 που οδηγούσε ο συγχωρεμένος ο μπάρμπας μου (και αδερφός της).
      Η θεία δεν οδηγεί. Το αυτοκινητάκι το κινώ εγώ μία στο τόσο για να μη χαλάσει η μπαταρία και το δανείζω όποτε τύχει και σε όποιον γνωστό μου το ζητήσει για να κάνει τη δουλειά του.
      Η λέξη ξεφτίλα είναι λίγη.

      • Cynthia avatar
        Cynthia @ kapar13 18/12/2013 07:01:51

        Αχ ! Αυτές οι συν-αισθηματικες θείες , στον αντίποδα της αν-αισθησίας των Λιάπηδων , αυτές που μόρφωσαν εμάς κ τα παιδιά μας κ μας βοηθούν να αντέχουμε τους Λιάπηδες κ Κατσαπλιάδες .
        Να την συμβουλεύσετε να δωρήσει το αυτοκίνητο σε κάποιον καλό άνθρωπο , να απαλλαγεί από τα έξοδα κ να κάνει έτσι το καλύτερο μνημόσυνο στον μπάρμπα !

        • Ρηνα avatar
          Ρηνα @ Cynthia 18/12/2013 08:01:18

          Cynthia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
          Ετσι εκαναν καποιοι γνωστοι μου χωρις παιδια. Δωρισαν το δευτερο σπιτι τους,κατασκευης 2007, σε οικογενεια πολυτεκνων, οπως ηταν επιπλωμενο με τα ολα του!!! Τα εξοδα μεταβιβασης τα εβαλε καποιο μοναστηρι!!!
          "Υπαρχει μαγια, Χριστιανοι πανω στους οποιους αναπαυεται ο Θεος" γεροντας Παϊσιος
          Λετε οι πολιτικοι μας να διαβαζουν Πατερικη Θεολογια; Μπορει και να ησαν καλυτεροι αν διαβαζαν.....

  21. Ιαπετός avatar
    Ιαπετός 17/12/2013 14:15:45

    «Για Ένα Νέο Ήθος». Γιά μιά πολιτική αξιοπρέπεια ζεί καί εργάζεται ο Μιχάλης. Αυτός ο πολιτικός, πού άν δέν είχε τό επίθετο Λιάπης αλλά Καραμανλής, πιθανόν νά ήταν πρωθυπουργός στήν θέση τού Κωστάκη τού βραχύ.
    Η συγκεκριμένη πράξη του ήταν καθαρά αντιστασιακού περιεχομένου, αλλά λίγοι θά τόν καταλάβουν. Οι εκλεκτοί.

    Από http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9C%CE%B9%CF%87%CE%AC%CE%BB%CE%B7%CF%82_%CE%9B%CE%B9%CE%AC%CF%80%CE%B7%CF%82

    Από τον Μάρτιο του 2004 μέχρι και το Σεπτέμβριο του 2007 διετέλεσε Υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών. Μετά τις βουλευτικές εκλογές του 2007 του ανατέθηκε η θέση του Υπουργού Πολιτισμού, την οποία διατήρησε μέχρι και τον ανασχηματισμό της 7ης Ιανουαρίου του 2009.[1]

    Στις 3 Σεπτεμβρίου ανακοίνωσε την απόφασή του να μην είναι υποψήφιος στις εκλογές της 4ης Οκτωβρίου χαρακτηρίζοντας ως "ιστορικό λάθος για τη χώρα και ατόπημα για την παράταξη" την προκήρυξη πρόωρων εκλογών.[2] Έχει συγγράψει τρία βιβλία πολιτικού περιεχομένου: «Για Μια Ριζοσπαστική Ανανέωση», «Για Ένα Νέο Ήθος» και «Για Μια Δημιουργική Ανατροπή».

    • Vee avatar
      Vee @ Ιαπετός 17/12/2013 20:24:38

      Πιθανόν να μην ήταν υπουργός; Ηρθε κιόλας η Πρωταπριλιά; Ούτε βοηθός μπακαλόγατου δε θα ήταν!

  22. regeneration avatar
    regeneration 17/12/2013 14:17:59

    Κλωτσές

  23. benny avatar
    benny 17/12/2013 14:23:30

    ....δυστηχως οι περισσοτεροι πολιτικοι ειναι τσιπιδες......κ το λεω απο την εμπειρια μου σε εστιατορια πολυτελειας.....

  24. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 17/12/2013 14:24:43

    Εμεις τα μαζευουμε ευρω-ευρω για τα τελη και κατι ξεφτιλες πλαστογραφοι με τα τζιπ τους βολταρουν

  25. benny avatar
    benny 17/12/2013 14:43:09

    .....βουλευτινα νδ εκανε τραπεζια με 50 % εκπτωση. αλλος νδατης παντρεμενος που κουνουσε το δαχτυλο,εφερνε την γκομενα , αλλος υπουργος τωρα οταν εκανε την θητεια του,εκανε τραπεζι στο καε με φανταρους αντι για σερβιτορους ,αλλα ενας ηταν ο αρχοντας : o Ακης ,μεγαλα τραπεζια ,καλα τυχερα....

  26. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 17/12/2013 14:46:31

    Αν ήταν αυτός ο κύρος, ο πρώην και ξάδερφος και κάποιοι άλλοι πολύ γνωστοί μας, πρώην και αυτοί του πολιτικού ΥΠΟΚΟΣΜΟΥ σε ΕΥΡΩΠΑΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ, τώρα θα ήταν στη ΣΤΕΝΗ.....για πολλά που έχουν κάνει......Ξέρουν αυτοί.

  27. Ρηνα avatar
    Ρηνα 17/12/2013 14:52:36

    "ο υψων εαυτον ταπεινωθησεται..."

    • daresome avatar
      daresome @ Ρηνα 17/12/2013 15:10:45

      Αυτά σε άλλα σύμπαντα .... Προς το παρόν "ταπεινωνόμαστε" εμείς με επαίσχυντους φόρους ώστε να διατηρούνται "ανυψωμένοι" όλοι αυτοί και το συνάφι τους ....

  28. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 17/12/2013 14:59:22

    Ά ρε Βουλγαράκη, μου ήθελες να είσαι νόμιμος (άν και μη ηθικός)...
    Σε "ξέσκισε" ο Μιχαλάκης. Tο έκανε το ντάμπλ!

  29. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 17/12/2013 15:01:38

    Πλεον δεν υπαρχουν λογια..

  30. apollon avatar
    apollon 17/12/2013 15:12:08

    Το συμβάν είναι απόδειξις της επιπολαιότητος του ανδρός. Ούτε πένης είναι ούτε αναξιοπαθής. σε παλαιότερες εποχές θα απαλασσόταν λόγω ευηθείας. Αυτό δεν σημαίνει, βεβαίως, "καλόν ήθος" αλλά...βλακεία!!!

  31. 520 χλμ βόρεια avatar
    520 χλμ βόρεια 17/12/2013 15:12:08

    Μερικές φορές λείπει η σταγόνα για να ξεχειλίσει το ποτήρι. Αυτή η αφορμή την προσφέρει .
    Τίποτα λιγότερο να μην ανεχτούμε ,απο αυτά που προβλέπονται για τον καθένα μας .
    Εάν και θα έπρεπε να ειναι τρεις φορές χειρότερα ακριβώς λόγω της εμπλοκής τους με τα κοινά.
    Έν πασει περιπτωσει , εάν με την εξέλιξη των γεγονότων δεν του καταλογιστούν και ακολουθηθούν οι διαδικασίες που συνηθίζουν για εμάς , και δεν αντιδράσουμε , τότε πολυ απλά είμαστε Ζ Ω Α , και καλα μας κάνουνε , και θα μας κάνουν και περισσότερα.
    Θα ήθελα επίσης την θέση του factorx και κάποιων συχνών σχολιαστών του site ( ρόδινος, φαηλος κλπ κλπ) σχετικά με την πράξη του και την τιμωρία του.

  32. θηραία avatar
    θηραία 17/12/2013 15:43:05

    Σιγάααα !!!!
    Τόσα καταδικαστικά σχόλια, δεν είχε ούτε η χθεσινή ανάρτηση για την απόφαση άφεσης των ενόχων του χρηματιστηρίου, ούτε οι αναρτήσεις για τις πολιτικές μελλοντικές βλέψεις του Σημίτη ... !!!
    Αν μη τι άλλο ο Μισέλ ... σιωπά, απέχει, μονάζει και προσπαθεί να αποτινάξει το επιπόλαιον του χαρακτήρος του. Δεν τα καταφέρνει πάντα, αλλά προσπαθεί!

  33. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 17/12/2013 15:43:29

    Είμαι σίγουρος πως όλοι αυτοί οι μαϊντανοί διάσημοι, που τόσα χρόνια κυκλοφορούν ανεξέλεγκτοι, βασιζόμενοι στο «ξες ρε ποιος είμαι εγώ;», τελευταία τα έχουν βρει μπαστούνια για δυο λόγους:
    1-Οι σημερινοί 20αρηδες και 25αρηδες της ΔΙΑΣ και της ΕΛΑΣ δεν ξέρουν ποιοι είναι αυτοί, και ούτε τους νοιάζει, και:
    2-Με τα smartphones έτοιμα ανά πάσα στιγμή, και τα μπλογκς να καραδοκούν, καμιά τέτοια παρασπονδία δεν μπορεί να καλυφτεί όσο και αν το προσπαθήσουν κάποιοι.

    • litsa avatar
      litsa @ Strange Attractor 17/12/2013 16:49:18

      Πολύ εύστοχο το σχόλιο σας Strange Attractor.

    • Aris avatar
      Aris @ Strange Attractor 17/12/2013 18:48:03

      Τωρα καταλαβαίνεις γιατί ο Ρομάνο Πρόντι αλλα και ο Μαριο Μόντι είπαν νομίζω οτι η Ελλάδα υπολείπεται τουλάχιστο 20 ετων εξέλιξης προκειμένου να γίνει Ευρωπαική χώρα. Δεν γίνεται σε 2-3 χρόνια με το στανιό, όσα μνημόνια και να της ρίξεις στο κεφάλι. Η πρόοδος έρχεται αργά αλλα σταθερά οταν δεν υπάρχει βία με πλήρη εξάντληση του απαιτούμενου χρόνου και όχι με άλματα τα οποία φέρνουν μεγαλύτερη οπισθοδρόμηση παρά πρόοδο.

    • ΝΑΥΤΗΣ avatar
      ΝΑΥΤΗΣ @ Strange Attractor 17/12/2013 18:52:55

      Ευχομαι να μην είναι τόσο τυχαία η αντίδράση της αστυνομίας...
      Ελπίζω (οχι και πάρα πολύ είναι η αλήθεια) να είναι μία πάγια εντολή της πολιτικής ηγεσίας του υπουργείου...

    • Κασσάνδρα avatar
      Κασσάνδρα @ Strange Attractor 17/12/2013 23:18:12

      Εγώ πάλι, με το σημερινό περιστατικό θυμήθηκα εκείνους τους αστυφύλακες στην Κρήτη που είχαν καταγγείλει τον συγχωρεμένο-ασυγχώρητο πατέρα της νυν υπουργού Τουρισμού, τον μέγα και πολύ κάποτε Κεφαλογιάννη, ο οποίος τους "πίεζε" ποικιλοτρόπως ν' αφήσουν ελεύθερους εμπόρους ναρκωτικών φίλους και ψηφοφόρους του. Οι αστυνομικοί αρνήθηκαν και πέρασαν τα πάνδεινα! Ελπίζω να είναι πλέ0ν καλά οι ίδιοι και οι οικογένειές τους και εφεξής κανείς να μην φοβάται να κάνει το καθήκον του. Και μία τεράστια Κάθαρση παντού!

  34. Ρηνα avatar
    Ρηνα 17/12/2013 15:52:30

    "....σιωπα, απεχει, μοναζει και προσπαθει να αποτιναξει το επιπολαιον του χαρακτηρος του", μηπως πιο απλα εχει καβουρια η τσεπη του;

  35. Χμμμμ avatar
    Χμμμμ 17/12/2013 15:58:00

    Ευτυχώς που βρέθηκαν σωστοί τροχονόμοι και τον γράπωσαν μπας και επί την ευκαιρία γίνει καμιά σοβαρή έρευνα από το κράτος για το πόσοι συμπολίτες μας κυκλοφορούν ή με πλαστές πινακίδες ή με πινακίδες ξένης χώρας. Και δώστου μετά να αυξάνονται τα τέλη επειδή ο λογαριασμός δεν βγαίνει.

  36. Περιπλανώμενος...Αιγαίου. avatar
    Περιπλανώμενος...Αιγαίου. 17/12/2013 16:15:40

    Σήμερα πλήρωσα τα τέλη με οτι είχα μαζέψει από δω και από κει...(1600cc,2002 αμάξι).Μετα διαβάζω για τον Λιαπη.
    Τα χάπια μου...
    Ντρέπομαι για αυτή την χώρα όπως την έχετε καταντήσει.
    Η ξεφτίλα σε όλο της το μεγαλείο.
    Η οργή είναι μεγάλη και θα συμπαρασύρει και αυτούς που δεν φταίνε.

  37. Balafara Hunter avatar
    Balafara Hunter 17/12/2013 16:28:36

    Δηλαδή μετά τα παξιμάδια, φτιάχνουν και πινακίδες οι πολιτικοί μας; Όλα πρέπει να τα μαγαρίσουν; Δεν υπάρχει κανένας φραγμός πια;

    • flatiron avatar
      flatiron @ Balafara Hunter 18/12/2013 13:09:26

      ΑΠΑΙΧΤΟΣ!!!

  38. partyman avatar
    partyman 17/12/2013 16:37:02

    πρώην υπουργός μεταφορών να κυκλοφορεί με πλαστές πινακίδες + ανασφάλιστος + παραβίαση stop

    και όταν τον ρωτάνε οι τροχονόμοι, να απαντά.. "έβγαλα αυτοσχέδιες πινακίδες για να κόβω καμμιά βόλτα"..

    και σας ρωτάω .. τι ψηφίζατε(-με) ρε μ****** τόσα χρόνια?

    και δεύτερη ερώτηση : πιστέυετε ότι υπάρχει σωτηρία για αυτή την χώρα?

    • George avatar
      George @ partyman 17/12/2013 17:45:53

      ....να κόβω βόλτες για να γεμίζει η μπαταρία" είπε, μην τον αδικείτε λοιπόν που ρίσκαρε με τις πλαστές πινακίδες. Για την Μπαταρία ρε γ@...το.

  39. Κούκος avatar
    Κούκος 17/12/2013 16:38:31

    Με τέτοια αμφίεση ο Mike πως να μη ξεγελάσει τους ταλαίπωρους αστυνομικούς. Με καπελάκι και μαύρο μπουφάν, και σε τόσο μπανάλ λαική συνοικία...
    Μήπως συμμετείχε ινγκόγκνιτο σε κάποια ομάδα εργασίας για την ανασύσταση του πατριωτικού, νεοφιλελεύθερου, ριζοσπαστικού, δημοκρατικού κλπ χώρου?
    Εκτός και αν πήγε για να ενισχύσει χρηματικά κάποιους φτωχούς συμπατριώτες μας, αυτός ο τίμιος και ευπατρίδης νεοδημοκράτης..

  40. Tassos avatar
    Tassos 17/12/2013 16:40:30

    Αυτή η ιστορία κρύβει το μυστικό της αποδοχής της κυβέρνησης Σαμαρά από τον κόσμο, γι' αυτό και δεν υπάρχουν σοβαρές αντιδράσεις. ΟΛΟΙ, φτωχοί και πλούσιοι έχουν μοιραστεί την πτώση του βιοτικού εισοδήματος αναλογικά το ίδιο. Και αυτή η κυβέρνηση δεν χαρίστηκε σε κανέναν. Μέχρι και 4-5 χρόνια πριν αυτή η ιστορία θα είχε λήξει με ένα τηλ. στο υπουργείο.

    • guest avatar
      guest @ Tassos 17/12/2013 18:13:52

      Το όργανο που έτυχε να τον σταματήσει για έλεγχο όταν διαπίστωσε την παρανομία και με ποιον είχε να κάνει το ανέφερε καλού κακού στο διοικητή του. Αυτός ρώτησε παραπάνω και πήρε το ΟΚ να προχωρήσει κανονικά για να μπορούμε να λέμε οτι «αυτή η κυβέρνηση δεν χαρίστηκε σε κανέναν»

  41. benny avatar
    benny 17/12/2013 16:55:16

    ....αυτος δεν ηταν που τον ειχε στειλει στο euro με τζαμπα εισητηρια κ ξενοδοχειο ο Χριστοφορακος? ......αν γινεται καποιος πολιτικος, γυφτος για τα τελη, θα πει οχι σε μιζες ?

    • kapar13 avatar
      kapar13 @ benny 17/12/2013 18:02:30

      Μα τι λαϊκισμός, τι εμπάθεια, τι συκοφαντίες!
      Άκου στο Euro...
      Formula 1 ήταν κύριε.
      Ανασκευάστε αμέσως!

    • AkriAkri avatar
      AkriAkri @ benny 17/12/2013 20:12:23

      Ε, τώρα κι εσείς.... Κακομοίρης, ψιλικατζής κι αναξιοπρεπής ευρωφονιάς, γεννιέσαι. Δε γίνεσαι.

  42. orion avatar
    orion 17/12/2013 17:03:41

    Καθε χωρα εχει τουσ πολιτικους που της αξιζουν,τις εφημεριδες που της αξιζουν την TV που της αξιζει κ.τ.λ κ.τ.λ ........
    Οσο πικρο και αν ακουγεται.

  43. apergospastis avatar
    apergospastis 17/12/2013 17:19:19

    Σίμο ή Άννα-Μισέλ, όποιος και αν είσαι δεν σκας επιτέλους; Μας κούρασες με τις γραφικότητές σου.

  44. Panos avatar
    Panos 17/12/2013 17:29:50

    Και τάκα... τάκα... στον εισαγγελέα για να αφεθεί ελεύθερος μη τυχόν και μείνει στο τμήμα το βράδυ.
    Αν ήταν κανένας άλλος θα τον πήγαιναν αύριο όπως γίνεται συνήθως.
    Γειά σου ρέ αγαπημένε ανηψιέ του εθνάρχη...! Πάντα τέτοια...

  45. benny avatar
    benny 17/12/2013 17:30:11

    free Liapis

  46. Uncle Stgm avatar
    Uncle Stgm 17/12/2013 17:31:58

    Το τουίτερ έβγαλε μαλλιά. Με δυσκολία κρατιέμαι να μην κατουρηθώ.
    Ένας αθεοφοβος γράφει:
    "Στο μεταξυ ο ξαδερφος στη Ραφηνα τσιπαρε το Playstation 4".

    • Art of War avatar
      Art of War @ Uncle Stgm 17/12/2013 21:53:52

      Αυτό πριν απο λίγες μέρες βγήκε στα ράφια...πότε πρόλαβε ο αθεόφοβος;

      • Uncle Stgm avatar
        Uncle Stgm @ Art of War 17/12/2013 22:24:10

        Ο Speedy Gonzalez...

  47. George avatar
    George 17/12/2013 17:52:15

    Υπάρχει και πιό matcho και politically correct εξήγηση: ετοίμαζε απαγωγή γόνου γνωστής εφοπλιστικής οικογένειας για να δώσει τα λύτρα στον Στουρνάρα για το πρωτογενές Δεν μπορεί να το πει όμως γιατί τότε η Eurostat δεν θα μετρήσει τα λύτρα όλων μας και τότε αντίο ελάφρυνση χρέους :-)

  48. δημης avatar
    δημης 17/12/2013 18:38:04

    Σιγά μη μας πείτε ότι ειναι πρείπτωση ΝΕΠΟΤΙΣΜΟΥ ...... αυτά μόνο στα Παν/μια .....

    • δημης avatar
      δημης @ δημης 17/12/2013 22:43:07

      "περίπτωση"
      Α ξεχάσαμε και τον eye liner Κουλούρης ...ένα άλλο μπουμπούκι ...αξιοκρατίας και σοσιαλισμού..

  49. Χου-χου avatar
    Χου-χου 17/12/2013 19:10:04

    Αν ο Μισέλ έκανε ότι έκανε για να κερδίσει 4-5 χιλιάρικα (πόσο κάνουν τέλη και φόρος πολυτελείας)τώρα που είναι απλός πολίτης,μπορείτε να φανταστείτε τι θα μπορούσε να κάνει(υπογράψει)για 50 ή 500 όσο ήταν υπουργός;

  50. ανδρεας avatar
    ανδρεας 17/12/2013 19:17:51

    Δωστε Λιαπη στον Λαο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  51. Μεγαλες στιγμες avatar
    Μεγαλες στιγμες 17/12/2013 19:26:27

    Και να δεις που το προστιμο θα ειναι μικροτερο απο τα κανονικα τελη.Ωραιο παραδειγμα στους πολιτες απο τον 29 χρονια βουλευτη και 0 ωρες δικηγορο

  52. AkriAkri avatar
    AkriAkri 17/12/2013 20:08:53

    ''Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα.'' (άπειρη η γενιά των ηλιθίων)
    Σιμωνίδης ο Κείος

    • Cynthia avatar
      Cynthia @ AkriAkri 18/12/2013 07:08:09

      Εξαιρετικό !

  53. ΖΗΜΕΝΣ avatar
    ΖΗΜΕΝΣ 17/12/2013 20:19:06

    Σιγα μην τον βγαλουμε και αφελη!Ειναι ενας απατεωνας ικανος για ολα!καλα να κυκλοφορεις χωρις πινακιδες !αλλα να μπεις στην διαδικασια να κανεις πλαστες!ε αυτο λιγοι το κανουν

    • AkriAkri avatar
      AkriAkri @ ΖΗΜΕΝΣ 18/12/2013 07:25:28

      Ο εκατομμυριούχος συνταξιούχος βουλευτής με τα τριαντατόσα ακίνητα, τα 3 αυτοκίνητα και ποιός ξέρει πόση ακόμη περιουσία, όταν καταφεύγει στην...πλαστή πινακίδα για να ....ξεμπουκώσει το αυτοκίνητό του αξίας εκατόν τόσων χιλιάδων Ευρώ, πρώτα και πάνω απ΄όλα, είναι Ηλίθιος.
      Οι άλλοι χαρακτηρισμοί, σωστοί μεν, αλλά αποτελούν παρεπόμενα της βασικής του ιδιότητας, αυτής του Βλακός.

  54. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 17/12/2013 20:21:10

    Ήλθε πια η ώρα να καταλάβουμε τι γίνεται στον ...οίκο.

  55. Kosmas avatar
    Kosmas 17/12/2013 20:22:13

    Μην ξεχνατε οτι εκτος απο υπουργος μεταφορων ηταν ΚΑΙ Πολιτισμου

  56. Eva avatar
    Eva 17/12/2013 20:24:20

    Μου αρέσει να βλέπω πολιτικούς με χειροπέδα.
    Απο τη σύλληψη Κουλούρη έχουμε βίντεο?

  57. MAYRO XABIARI avatar
    MAYRO XABIARI 17/12/2013 20:26:57

    Τσ τσ τσ, δεξιοί τσίπηδες με πλαστές πινακίδες στο Tuareg, αριστεροί συνδικαλιστές με πλαστά πιστοποιητικά αριστερών φρονημάτων, ναζιστές-εθνικιστές με ... αεροβόλα Καλάσνικοφ, αν αποδειχτεί κι ότι η Νατάσα Θεοδωρίδου έκανε πλαστική, μόνο το Made in China θα λείπει από τη χώρα...

  58. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 17/12/2013 20:45:01

    Tελικά δέν ἦταν οἱ πινακίδες πλαστές ἀλλά τό τζίπ,ἀπό μέσα ἦταν Lada.

  59. Κωστας avatar
    Κωστας 17/12/2013 21:40:33

    Αυτο το ΙΖΑ στην πινακιδα το σκεφτηκε απο το μιζα η' ειναι το χαιδευτικο του ΣΥΡ-ΙΖΑ ?

  60. ΔΗΜΗΤΡΗΣ avatar
    ΔΗΜΗΤΡΗΣ 17/12/2013 21:45:01

    Καί μετά, μάς φταίει δήθεν η Τρόϊκα!
    Δέν νομίζετε ότι όλοι αυτοί πού μάς απασχόλησαν μέ τίς πράξεις καί τίς δηλώσεις τους, (φορολογικές καί μή), νομιμοποιούν καί μονιμοποιούν τήν όποια Τρόϊκα;

    ΕΚΚΛΗΣΗ!!!
    Αρχηγοί τών κομμάτων, άν θέλετε νά σάς υπολογίζουν καί αύριο, αποκηρύξτε τους καί διαγράψτε τους απο τά "κιτάπια" σας, ως ελάχιστη ένδειξη πολιτικού ήθους, πρός όλους εμάς πού τραβάμε τά ζόρια καί κινούμαστε στή νομιμότητα.

    Υ.Γ. Καί όσοι δέν έχουν αυτοκίνητα, πηγαίνουν μέ τά πόδια, ή μέ τή δημόσια συγκοινωνία τήν οποία ο Λιάπης κάποτε, σάν Υπουργός, "ευλόγησε".

  61. airman avatar
    airman 17/12/2013 21:53:03

    ''Ήταν η κακία η ώρα.''
    Εγώ ξέρω ότι στην "κακιά την ώρα" αποδίδεται ένα ατυχές/ανώδυνο συμβάν στο οποίο δεν μπορεί να αποδοθεί δόλος. Μάλλον όμως εννοεί την ώρα που τον "τσίμπησε" η ΔΙΑΣ!
    Υ.Γ. Μπράβο στα παιδιά που "οργώνουν" τους δρόμους νύχτα-μέρα υπό συνθήκες που κάποιοι σαν τον κ. Λιάπη όχι μόνο αγνοούν αλλά και δεν μπορούν να αντιληφθούν.

  62. Κ.Π. avatar
    Κ.Π. 17/12/2013 21:56:40

    Παραδειγματική τιμωρία για τον αναξιοπρεπέστατο κ. Λιάπη (το Touareg με... φυμέ κρύσταλλα, που το ξέθαψε; Τrop banal!). Η ζημιά που έγινε σε επίπεδο συμβολισμών είναι πολύ μεγάλη. Κι ύστερα ψαχνόμαστε που παίρνει κεφάλι ο γιός του μεγαλοεργολάβου._Κ.Π.

  63. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 17/12/2013 21:56:51

    Πρώτη φορά ήταν; Ή μήπως ο μόνος; Απλώς, μαθεύτηκε και δεν είναι τραγικό....ο άνθρωπος το'βαλε μπροστά με πλαστές πινακίδες για να φορτίσει την μπαταρία ...Προετοιμάζονται για τις γιορτινές εξορμήσεις στην Ελβετία της Ελλάδας, τα σαλέ και χωρίς συνωστισμό ... εντός κι εκτός Επικρατειας.... Ε, και;...
    Τα κορόϊδα .... θα εξορμήσουν .....στην ανέχειά τους....
    Όλοι τους είναι προνομιούχοι και προστατευμένοι από νομοθεσία, διατάξεις ... Όλα στα μέτρα των εντολοδόχων τους και τα δικά τους(....). Κανείς απ'αυτούς δεν θα βρεθεί ΡΑΚΕΝΔΥΤΟΣ για τα χρέη που φόρτωσε και φορτώνει στους Έλληνες, ακόμα κι αν λογοδοτήσει στην Ελληνική Δικαιοσύνη...
    Αυτοί (εντολείς) και οι κολλητοί τους, διασώζονται και θα διασώζονται...και θα καταδικάζουν και εξοντώνουν όλους τους υπόλοιπους έξω από την παρέα και συμφέροντα...Όλα αυτά πληρώνει ο κάθε πολίτης και οι μετέπειτα γενιές και για όλους αυτούς, αφού λεφτά υπάρχουν ... απλώς είναι αχόρταγοι....Αλοίμονο, στα "κορόϊδα" αφού νομοθετούν " όλοι αυτοί, ( διορισμένοι..., κυβερνώντες και αντιπολιτευόμενοι) και η παρέα τους για την εξόντωσή μας....
    Αλλά τους διαφεύγει ότι είναι καταδικασμένοι να μην ικανοποιούνται και αυτοί και η σπορά τους όσα κι αν έχουν αποκτήσει (ακόμα και να έχουν την όποια "χασούρα") ή αποκτούν ... όσους κι αν καταδικάσουν .....Αυτό κι αν είναι κατάρα!....
    Απλώς ,κ.κ. βαρεθήκαμε και σιχαθήκαμε.

  64. tk avatar
    tk 17/12/2013 22:11:12

    Τόσοι φόροι πια ζαλίστηκε ο καψερός πως να τα βολέψει, βγήκε στην παρανομία, βλέπεις είναι κι αυτός....συνταξιούχος άνθρωπος...!

    Μετά αναρωτιούνται γιατί τους έχουν σιχαθεί όλους αυτούς οι πάντες!
    Φαντάζομαι πόσα τρις χειρότερα γίνονται και δεν μαθαίνουμε τίποτα ποτέ.

    • Ρηνα avatar
      Ρηνα @ tk 18/12/2013 08:13:05

      Αγαπητε να μη φανταζεστε, ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΒΕΒΑΙΟΣ.

  65. Καλό κουράγιο ΟΛΙ...... avatar
    Καλό κουράγιο ΟΛΙ...... 17/12/2013 22:38:05

    οχι απο το ΜΙΖΑ βγαινει

  66. Thraphsorchis avatar
    Thraphsorchis 17/12/2013 22:59:10

    Οι φορτιστές μπαταριών είναι φτηνότεροι από τις πλαστές πινακίδες και δεν σε κάνουν και ρεζίλι στο πανελλήνιο.
    Δεν ήξερε... δεν ρώταγε;

  67. dimx avatar
    dimx 17/12/2013 23:23:20

    Καλα ποσο Λιαπης μπορει να ειναι για να φτιαξει πλαστη πινακιδα με νουμερο 4000 !!!
    Ολοστρογγυλο νουμερο + τζιπουρα = κομπλεξικος η νεοπλουτος που προκαλει καθε τροχονομο των 800 ευρω για τα περαιτερω.

  68. slowriver avatar
    slowriver 17/12/2013 23:49:19

    Πωλουνται πινακιδες σε τιμη ευκαιριας
    Πληροφοριες κος Μιχαλης

  69. GKK avatar
    GKK 18/12/2013 00:13:24

    Αυτά κάνουν οι γνωστοί-άγνωστοι (ξαδέρφια - θείοι- κουμπάροι) της κρατικό διαίτης εξουσίας , ότι γουσταρουν για να περνάνε αυτοί κ το συναφη τους καλά. Παλιά Δεξιά η ΣΥΡΙΖΑ/Πρώην ΠΑΣΟΚ όλοι τα ίδια. Ακόμη όλοι στον μεταπολιτευτικό κόσμο τους , η κρίση δε τους αγγίζει αυτούς. Ο Λιαπης ζωγραφίζει πινακίδες, ο Συριζαιος επενδύει σε αριστερά funds της JP Morgan , ο Ταμήλος είναι πυροσβέστης της κρίσης για τους ψηφοφόρους του κτλ Κάποια στιγμή θα βγει μπροστά μια νέα κίνηση με νέους Έλληνες κ θα πρέπει να έχει συμμετοχή κ της Διασποράς . Ανθρώπων που έχουν αποδείξει τον εαυτό τους σε άλλο επίπεδο, όχι στα μπουζούκια, κ ξέρουν πως να οργανώσουν ένα χάος.Μεχρι τότε...θα δούμε πολλά δυστυχώς

  70. benny avatar
    benny 18/12/2013 08:50:27

    Ποσο τσιφουτης μπορει να εισαι οταν ετοιμαζεσαι για ταξιδι χριστουγεννιατικο στην ασια -κατα δηλωση του-κ να τσιγκουνευεσε τα τελη ?

  71. benny avatar
    benny 18/12/2013 08:51:17

    σημερα κυκλοφοουν τα μονα ,αυριο τα ζυγα κ μεθαυριο τα πλαστα

  72. tak avatar
    tak 18/12/2013 09:06:41

    Να ανοιχθεί πάραυτα τραπεζικός λογαριασμός αλληλεγγύης για τον ... "αναξιοπαθούντα" πολιτικό! Εμπρός να συνεισφέρετε άπαντες!

    • εναςάσχετος avatar
      εναςάσχετος @ tak 18/12/2013 10:10:47

      Θα μπεί ειδικό χαράτσι στο λογαριασμό της ΔΕΗ.
      Θα το φροντίσει ο κος Στουρνάρας με ΠΝΠ και ο πρόεδρος της Δημοκρατίας θα την υπογράψει πάραυτα!

    • Φελίζα avatar
      Φελίζα @ tak 18/12/2013 10:35:32

      Διαθέτω την προκαταβολή επιδόματος θέρμανσης 84 ευρώ!

      • mambo italiano avatar
        mambo italiano @ Φελίζα 18/12/2013 12:04:45

        Εσείς είστε, εκ προοιμίου, φίλα διακείμενη!
        ΙΖΑ, -ίζα, προσέξτε το!

      • tasos1 avatar
        tasos1 @ Φελίζα 18/12/2013 19:26:38

        84 ευρώ, ε; Πολλά λεφτά! Τι θα τα κάνετε κ. Φελίζα, αν δεν τα δεχθεί ο κ. Λιάπης;

  73. Νικος87 avatar
    Νικος87 18/12/2013 09:10:18

    Ηταν ανηψιός. Ηταν ξάδελφος. Ήταν υπουργός. Ήταν βουλευτής. Τι του έλειπε?? Του έλειπε η αλήθεια. Η αλήθεια όμως ποτέ δεν έχασε. Ηρθε η ώρα της αλήθειας λοιπόν για τον άχρηστο συγγενή, ο οποίος όμως κρίθηκε ικανός για να ορίζει τις τύχες μας. Να ξεμπροστιαστούν κι άλλοι. Απορία: το σόϊ δεν ήξερε τίποτα για το ακέραιο..... του χαρακτήρα??? Γιατί τον προωθούσε??? Να τελειώνουν τα σόγια επιτέλους.

  74. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 18/12/2013 09:56:25

    οι καθ' (και όχι ασφαλώς"κατ'") ομοίωσίν μας.
    Συγγνώμη.

  75. vassilis avatar
    vassilis 18/12/2013 10:02:18

    Εγω πιστευω οτι το μηλο κατω απο τη μηλια θα πεσει.Για να εχει τετοιο ηθος ο πρωην υπουργος σημαινει οτι ετσι τον εκπαιδευσαν ,δεν εκανε τιποτα αλλο απο οτι κανουν ολοι τους!

  76. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 18/12/2013 10:03:09

    Παράπλευρη ἀνάρτηση "Τσουκαλᾶς. . ." σχόλια 19, παροῦσα 103!!! Τελικά τά τρόλια ἐκ δεξιῶν καί ἐξ εὐωνύμων φαίνεται νά ἑνώνουν τίς δυνάμεις τους γιά μελλοντική συγκυβέρνηση!! :D

    • mambo italiano avatar
      mambo italiano @ Φωτεινή 18/12/2013 12:21:47

      Και εμείς αγαπάμε και μάλιστα πολύ αλλά...
      Φωτεινή, η απίστευτη ξεφτίλα του Λιάπη έρχεται σαν συνέχεια του προσωπικού και πολιτικού εκτροχιασμού του, των τελευταίων δέκα περίπου, χρόνων.
      Δυστυχώς, ακριβώς λόγω του ότι είναι μέλος της συγκεκριμένης πολιτικής οικογένειας, μας κάνει να τον μεμφόμαστε αυστηρότατα, οπότε δικαιολογημένα τα πολλά και αυτού του ύφους σχόλια.
      Μιλάμε για απίστευτη ηλιθιότητα!

  77. Επισκέπτης avatar
    Επισκέπτης 18/12/2013 10:24:23

    Μία ερώτηση για όποιον ξέρει να με διαφωτίσει:

    Ποινική δίωξη για ψευδή βεβαίωση και πλαστογραφία ασκήθηκε σε βάρος του Μιχάλη Λιάπη..."

    Η πλαστογραφία είναι κακούργημα, ή όχι; Αν ναι, πώς θα την ξεσκαπουλάρει μ' ένα πρόστιμο;

  78. Φωτεινή avatar
    Φωτεινή 18/12/2013 12:47:08

    Σκέψου συριζαίϊκα. . . :D

  79. benny avatar
    benny 18/12/2013 13:38:16

    Φωτεινη ,κοιτα καθαρα....ο τσουκαλας εκμεταλευτηκε νομους που εχουν ψηφισει για την παρτη τους οι πολιτικοι μας.....για τους συνδικαλιστες τους......που γινονται βουλευτες .αλλα δεν εκανε κατι παρανομο.......

  80. Αιρετικός avatar
    Αιρετικός 18/12/2013 13:58:04

    Η αλήθεια για τον Λιάπη:
    Δεν είναι τόσο ηλίθιος...Απλώς τσέκαρε την εφαρμογή του ΚΟΚ, που σαν δικό του παιδί το πονάει, τώρα που δεν είναι στα πράγματα... Ήταν μία κίνηση για να διαπιστώσει τα να αντακλαστικά της δημόσιας διοίκησης...Αμάν πια!...

    • Αιρετικός avatar
      Αιρετικός @ Αιρετικός 18/12/2013 20:04:02

      ενν. αντανακλαστικά...

  81. βασίλειος avatar