#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/08/2011 13:27
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Κολοκοτρώνης τι θα κάνει;



O Kώστας Κιλτίδης, με ενδιάμεση στάση την φυλλορροούσα ΔΗΣΥ, κατέληξε στο ΛΑΟΣ.

Και όπως ανακοίνωσε, θα πολιτευτεί στην Α’ Περιφέρεια Θεσσαλονίκης!

Έχουμε τρία ερωτήματα:

 

Πρώτον, θα την κάνουν και άλλοι από τη ΔΗΣΥ;

Όχι κατ΄ανάγκην προς το ΛΑΟΣ;

Γιατί κάποια πουλάκια τιτιβίζουν…

 

Δεύτερον, ο βουλευτής  της  Α’ Θεσσαλονίκης κ. Κολοκοτρώνης, θα παραμείνει στο κόμμα του κ. Καρατζαφέρη;

Γιατί εκεί στην Παναγία Σουμελά, πολύ κοντά στον Σαμαρά τον έβλεπα. Τυχαίο ήταν βεβαίως…

 

Τρίτον, αληθεύει ότι η κα Μπακογιάννη, απογοητευμένη από την έλλειψη ανταπόκρισης του κόμματος της (άτιμοι ψηφοφόροι) συζητάει στα σοβαρά να μην κατέλθει στις επόμενες εκλογές; Αλλωστε δεν έχει και καμιά ενδιαφέρουσα πρόταση.

 

Σε κανένα από τα τρία ερωτήματα, δεν έχουμε τις απαντήσεις!

Τις υποψιαζόμαστε μόνον..

Όφις Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. anonymous avatar
    anonymous 19/08/2011 13:31:19

    Κακίες! τι σας έκανε το κορίτσι και το πειράζετε, αφήστε να τελειώσει τα μπάνια του και θα ανασυνταχθεί... καθοδικά οδεύοντας.

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/08/2011 14:24:56

    Η Ντόρα:
    ή θα θυσιαστεί για την Πατρίδα
    ή θα θυσιαστεί για την οικογένεια
    ή θα υπονομεύσει τον Σαμαρά
    ή θα προχωρήσει ακάθεκτη προς υλοποίηση του οράματός της
    ή θα μάθει βελονάκι...

    • danaos avatar
      danaos @ ΕΥΑ 19/08/2011 14:54:16

      Βελονάκι ξέρει.Και πλακοραφή.Και μετρητό.Και σουρφιλέ. Όλο κεντά! Το πώς δια ζώσης...την ώρα του φροντιστηρίου!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ danaos 19/08/2011 15:00:44

        Δαναέ,
        μένω άναυδος!
        Τέτοιες γνώσεις!
        Να δώ εσένα και τον Strange να κεντάτε (κεντάτε αλληγορικώς ούτως ή άλλως) και τι στον κόσμο!
        Εκτος και αν λόγω της κρίσης αναζητάτε άλλες επαγγελματικές λύσεις!

        • danaos avatar
          danaos @ Κώστας Ροδινός 19/08/2011 15:15:05

          Έχουμε πάρει και ειδικότητα.Κοπτοράπτες στη Σίγγερ!

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ Κώστας Ροδινός 19/08/2011 21:46:15

          Τι να κεντήσουν κύριε Ροδινέ, ρωτάτε αν μπορούν να ξεχωρίσουν την βελόνα από το καλαμάκι του καφέ? Μετά από κάποια ηλικία, βλέπετε, τα μάτια δεν....

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ danaos 19/08/2011 15:09:17

        Ντρέπομαι που ως γυναίκα δεν έμαθα ποτέ κανένα είδος κεντήματος...εύγε και πάλι εύγε Δαναέ...

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ ΕΥΑ 19/08/2011 15:11:47

          EYA,
          O Δαναός, όπως κατάλαβες, ανοίγει ...φροντιστήριο.
          Μέχρι τώρα έχει έναν μαθητή: τον Strange.
          Δεν ξέρω αν σε εξυπηρετούν οι αποστάσεις, αλλά για να του τονώσεις το ηθικό, γράψου και εσύ.
          Αργότερα θα παραδίδει μαθήματα και on-line.
          Τώρα μαθαίνει στο Skype.

          • danaos avatar
            danaos @ Κώστας Ροδινός 19/08/2011 15:19:56

            Ο danaos αποφάσισε να μονάσει και έκλεισε και για σένα.Τέλος τα εγκώσμια! Ανησύχιος ο κατά κόσμον danaos
            κι εσύ Ησύχιος ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος!

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ danaos 19/08/2011 15:29:34

            Προς τον ...Ανησύχιο:

            «Στα μάτια και στο πρόσωπο φαίνοντ΄ οι στοχασμοί τους.
            Τους λέει μεγάλα και πολλά η τρίσβαθη ψυχή τους,
            Αγάπη κι έρωτας καλού, τα σπλάχνα τους τινάζουν.
            Τα σπλάχνα τους κι η θάλασσα ποτέ δεν ησυχάζουν.
            Γλυκιά κι ελεύθερ’ η ψυχή σαν να’τανε βγαλμένη
            Κι’ υψώνονται με χαμόγελο την όψη την φθαρμένη»
            "Ελεύθεροι Πολιορκημένοι"

          • danaos avatar
            danaos @ Κώστας Ροδινός 19/08/2011 15:36:32

            "Το σκουλικάκι βρίσκεται σ' ώρα γλυκιά κι εκείνο..."
            “Ελεύθεροι Πολιορκημένοι”

          • ΕΥΑ avatar
            ΕΥΑ @ Κώστας Ροδινός 19/08/2011 15:23:00

            Και χωρίς απόδειξη;;;;;
            Κ. Ροδινέ, πώς θα παταχθεί η φοροδιαφυγή;
            Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι και τον ανταγωνισμό με τον Strange...Είναι ήδη προχωρημένος...

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ ΕΥΑ 19/08/2011 15:30:40

            Ευα.
            μην ανησυχείς, κόβει αποδείξεις για τη σωτηρία της εθνικής μας οικονομίας

          • danaos avatar
            danaos @ Κώστας Ροδινός 19/08/2011 15:37:32

            Τρυπημένες.Με γαζί.

      • juliet avatar
        juliet @ danaos 19/08/2011 17:48:20

        Κατέχει καλά το ζακάρ και το πουαντέρι ,με ειδικότητα στις ανάγλυφες πλέξεις και στις αζουρέ.Πρακτική από το 2004-2009.

    • nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
      nickname@taleftaiparhoun.gap @ ΕΥΑ 19/08/2011 16:33:41

      ή θα μάθει να φτιάχνει ωραία ντολμαδάκια σαν την ..θεία Μαρίκα!! (να τρώει ο Μαθουσάλας !)

  3. Krax avatar
    Krax 19/08/2011 14:26:44

    Και κλάμα η Κυρία...
    http://www.youtube.com/watch?v=eoMHvmO3qj0

  4. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 19/08/2011 14:43:22

    Παιδιά πήγαν ΤΖΑΜΠΑ και κυριολεκτώ όταν το λέω, τα ιδιαίτερα φροντιστήρια του ΚΟΥΤΡΑ (δεξί χέρι του ΜΠΟΜΠΟΛΑ ΣΤΗΝ ΤΕΧ. ΕΤΑΙΡ. ΑΚΤΩΡ), από αρχές
    του 2008 μέχρι τα τέλη Σεπτεμβρίου 2009. Τα φροντιστήρια ήταν δωρεάν τότε γιατί αμφότεροι περίμεναν την ΜΕΓΑΛΟΚΟΠΕΛΑ πρώτη στην αναμέτρηση ΜΕ ΤΟΝ ΣΑΜΑΡΑ και αποπληρωμή των φροντιστηρίων με τους γνωστούς τρόπους. Τώρα όμως που ήρθαν τα πάνω κάτω πρέπει κάποιος να τα πληρώσει. Ποίος;

  5. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 19/08/2011 14:48:55

    Ο κεντροδεξιός χώρος,από τη μεταπολίτευση και μετά,διακρινόταν από ισχυρή μονοκομματική παρουσία.Μικρότερα κόμματα,κατά τη πορεία του χρόνου,δεν άντεξαν και ήταν θνησιγενή.Όσον αφορά τη Νέα Δημοκρατία,εκείνο που πρέπει να την ενδιαφέρει είναι πως οφείλει να είναι πανέτοιμη διότι,από φθινόπωρο και μετά,οι πολιτικές εξελίξεις,πιθανόν,να είναι ραγδαίες.

  6. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 19/08/2011 14:49:16

    Καμιά ΜΚΟ ίσως;

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΕΥΑ 19/08/2011 14:51:00

      Για το ερώτημα του Σπύρου

  7. aris. A avatar
    aris. A 19/08/2011 14:55:34

    Η Ντόρα δεν θα κατέβει στις επόμενες εκλογές.

    Τώρα που περνάει το γινάτι που τα πράγματα έχουν την δική τους δυναμική το σύστημα Μητσοτάκη θα πέσει πάνω στον Κυριάκο προσπαθώντας μέσα από αυτόν να έρθει πάλι στα πράγματα.

    Για να συντηρηθεί ο μηχανισμός τους θέλουν έλεγχο μεγάλου κόμματος και όχι αποκόμματος.

    Δεν είναι τυχαίο ότι η Ντόρα όπως και ο μπαμπάς εδώ και πολύ καιρό έχει σταματήσει τις επιθέσεις εναντίον της ΝΔ και Σαμαρά γιατί κατάλαβαν ότι έχουν δημιουργήσει τεράστιο πρόβλημα στον Κυριάκο.

    Εαν ο Κυριάκος δεν έχει την στήριξη του Μητσοτακικού μηχανισμού στην Β Αθηνών θα πατώσει και αν δεν μπει και η Ντόρα στην βουλή οι εξελίξεις θα είναι καταστροφικές για το Μητσοτακέικο.

    Αρα η Ντόρα αποσύρεται μένει με την ανάμνηση διαδοχής Καραμανλή και Πρωθυπουργίας και πλέον θα δούμε πολλά επεισόδια στην προσπάθεια ανάδειξης του Κυριάκου σε δελφίνου εντός ΝΔ.

    • SERT avatar
      SERT @ aris. A 19/08/2011 15:05:50

      έχει μια λογική αυτό που λες.Αλλά ο Κυριάκος θα κουβαλάει το στίγμα της οικογενειοκρατίας.Επιπλέον πρέπει να αποποιηθεί το μητσοτακισμό, τώρα που πλέον αυτός είναι μια μειοψηφία.Επιπρόσθετα θα πρέπει να αποποιηθεί και το φιλελευθερισμό.Αποδείχτηκε ότι η ΝΔ είναι λαικό και όχι φιλελεύθερο κόμμα, με τον πλέον πανυγηρικό τρόπο.Ο Κούλης έχει πολλά να μπαλώσει προκειμένου να γίνει όνομα που να μπορέσει να μπει στο παιχνίδι ηγεσίας της νδ.....και κυρίως να αλλάξει το ονομά του.
      Τώρα για τη ντορα.Αυτό που έγινε στη νδ την τελευταία 2ετία είναι ότι στην κυριολεξία ύποβαθμίστηκε η νεοφιλελεύθερη συνιστώσα του κόμματος.Η παρουσία της δείχνει πόσο άσχημο είναι να μην έχεις καμία πρόταση και να προσπαθείς να λάβεις το κληροδότημα που σου είχαν δώσει ως αντάλλαγμα της σιωπής σας.Προσωπικά δε μου λείπει καθόλου η συγκεκριμένη.......όσο καιρό η νδ ήταν στην αντιπολίτευση μόνο εσωκομματικά προβλήματα δημιουργούσε.Δυστυχώς ο Καραμανλής την ανέχτηκε.....αυτό ήταν από τα μεγαλύτερα λάθη της θητεία του.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ aris. A 19/08/2011 16:47:53

      Εξαιρετική ανάλυση!

      Πράγματι, το ζήτημα γι' αυτούς είναι να συντηρήσουν το μαγαζί. Με τη ΔΗ.ΣΥ. δεν συντηρείται το μαγαζί. Χρειάζονται εξουσία και τη χρειάζονται οπωσδήποτε.

      Και πράγματι, ο Κυριάκος χρειάζεται στήριξη στη Β΄ Αθηνών από όλο το μηχανισμό. Δεν γίνεται να διασπαστούν οι δυνάμεις του Μητσοτακέικου. Άσε που όσο πάει και μειώνονται...

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ aris. A 20/08/2011 02:58:21

      Συμφωνώ και το έχω πει από μήνες...:

      "Eντός των νεοδημοκρατών είναι πολύ διαδεδομένη η πεποίθηση πως το κομματίδιο της Ντόρας θα κατέβει στις εκλογές, με μόνο στόχο να αποκόψει κρίσιμο κομμάτι ψηφοφόρων από τη ΝΔ. Δεν είμαι καθόλου σίγουρος πως τελικά θα συμβεί αυτό. Διότι ακόμη και αν-υπόθεση εργασίας-καταφέρει να αποσπάσει ένα 2% εμποδίζοντας την αυτοδυναμία της ΝΔ, η ίδια θα έχει τελειώσει οριστικά και αμετάκλητα. Προσωπικά προβλέπω να ανευρίσκεται μία πρόφαση(“έντονη πόλωση με ευθύνη των δύο μεγάλων κομμάτων” κλπ) και να ΜΗΝ κατεβαίνει στις εκλογές. Οι εκλογές δεν είναι παίξε-γέλασε. Θέλουν ιδεολογία, πολιτική ατζέντα, πρόσωπα. Τί από αυτά έχει το κομματίδιο-γινάτι; Τίποτα. Ξεθωριασμένα νεοφιλελεύθερα κλισέ, εξαπτερυγιωτισμό και απεγνωσμένους πολιτευτές έχει. Και μία αντιπαθέστατη στην συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων αρχηγό. Θεωρώ πως θα της δοθεί η κατάλληλη συμβουλή και σε συνδυασμό με το δέος που θα αισθανθεί όταν το 2% των δημοσκοπήσεων αρχίσει να μείωνεται στο 1+, θα αποσυρθεί ευσχήμως…"
      http://www.antinews.gr/2011/03/24/93020/

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 19/08/2011 15:02:45

    το σενάριο φαίνεται λογικό.

  9. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 19/08/2011 15:36:09

    Αυτός ο "γάμος" του Κιλτίδη με τον ομογάλακτο αδελφό της ατυχήσασας, εμένα μου κάνει την επισημοποίηση του τριγώνου. «Από δω η γυναίκα μου και από κει το αίσθημά μου»! Πάει μάλλον η ιστορία για συγκατοίκηση, τουτέστιν για εκλογική συνεργασία.
    Σιγά μην αποχωρήσει η Ντόρα από την πολιτική, σας έχει δώσει καμιά τέτοια εντύπωση; Και τον Κυριάκο ακόμα, δεν τον βλέπει ως μέλλον αλλά ως το σκαλοπάτι της, ή ως εκείνον που μπορεί να της κρατήσει την πόρτα ανοικτή! Το γωνιακό μαγαζί θέλει διακαώς, τώρα που η ΔΗ.ΣΥ. της έδυσε, γι αυτό άλλωστε σπατάλησε τα νιάτα της , γι αυτό απέκτησε και τον επίζηλο τίτλο της διπλωματούχου υπονομεύτριας. Μη λέμε κι ότι θέλουμε.

    • juliet avatar
      juliet @ Aφροδίτη 19/08/2011 17:53:49

      Έρχεται και άλλος από πίσω ....το όνομα Κώστας Μπακογιάννης σου λέει κάτι;Δεν ξεμπερδεύουμε εύκολα.Απο μας εξαρτάται το πολιτικό τέλος τους.

  10. ΛΕΥΘΕΡΗΣ avatar
    ΛΕΥΘΕΡΗΣ 19/08/2011 18:31:01

    Ότι θέλει ας κάνει ο Κος Κολοκοτρώνης, ο Κος Κιλτίδης, η Κα Μπακογιάννη ή οποιοσδήποτε άλλος. Αυτό που πρέπει να κάνει ο Αντώνης Σαμαράς είναι να προχωρήσει μπροστά, να προβάλει την ιδεολογία, την δομή και λειτουργία του κόμματος και τα ΝΕΑ ΣΤΕΛΕΧΗ. Είναι ανάγκη να γίνει μεγάλη ανανέωση στα πρόσωπα (δεν είναι ανάγκη να είναι έμπειρα άλλα έντιμα) και να φύγουν από το προσκήνιο φάτσες που θυμίζουν το φθαρμένο χθές. Δεν μας χρειάζεται άλλος ιδεολογικός αχταρμάς. Τα μέλη και οι φίλοι της ΝΔ πρέπει να νιώθουν υπερήφανοι για την ιδεολογία και τον τρόπο λειτουργίας του κόμματος, δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να απαγοητευθούν πάλι. Λαϊκό κόμμα η ΝΔ όλα τα άλλα είναι παραμύθια. Μία φωνή, μια γραμμή μία γροθιά.

  11. Δεξιός avatar
    Δεξιός 19/08/2011 21:36:59

    Μια είναι η θέση: ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟΥΣ ΟΛΟΥΣ ΑΥΤΟΥΣ! Δε μπορεί πια η Ελλάδα να κουμαντάρεται από τυχάρπαστα ανθρωπάρια....

    • juliet avatar
      juliet @ Δεξιός 19/08/2011 21:44:58

      Εμείς τους έχουμε ξεχάσει,το κακό που έγινε και που δεν ξέρουμε που θα μας οδηγήσει, εξαιτίας τους, πως θα το ξεχάσουμε;Μη μου πεις ότι δεν είναι άμοιροι ευθυνών.

  12. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 19/08/2011 23:35:20

    θα σας δωσω τροφη για σκεψη τωρα. συμφωνα με τον εκλογικο νομο παυλοπουλου η αυτοδυναμια του πρωτου κομματος εξαρταται σε μεγαλο βαθμο και απο το συνολικο ποσοστο που θα μαζεψουν τα εκτος βουλης κομματα.
    αν τα εκτος βουλης κομματα παρουν ενα ποσοστο της ταξεως του 10% λιγο πανω η λιγο κατω το πρωτο κομμα σχηματιζει αυτοδυναμια ακομη και με 35%.
    βλεποντας λοιπον η ντορα πως με το 1,5 εως 2 το πολυ τις εκατο που θα παρει στις εκλογες βοηθαει αθελα της τον ΣΑΜΑΡΑ να παρει μεγαλυτερη αυτοδυναμια.
    και επειδη η ντορα δεν ειναι χαζη και τα ξερει ολα αυτα τα παιχνιδια του εκλογικου νομου θα αποσυρθει απο τις εκλογες θελοντας ετσι να δυσκολεψει την αυτοδυναμια σαμαρα. και το 1,5-2% της ντορας δεν ειναι σιγουρο οτι θα παει στη ν.δ. αν δεν κατεβει η ντορα. τι λετε καλο?

    • Aφροδίτη avatar
      Aφροδίτη @ mhtsos karditsa 20/08/2011 00:31:57

      Τώρα πράγματι μ' έβαλες σε σκέψεις! Λες να φθάνει μέχρι εκεί το μυαλό της, ή μόνον το μίσος της αρκεί; Εγώ λέω πως μάλλον είδε την πρόωρη δύση της και ψάχνει διακαώς για συμμαχική στέγη, ως πολύφερνη νύφη, με άδηλη προίκα! Αυτά τα περί ενδεχόμενης μη καθόδου της σε εκλογές, είναι μηνύματα προς πάντα ενδιαφερόμενο που θα ήθελε το 0,5 περίπου, που θα έχει ως τότε.

    • Diamond Angel avatar
      Diamond Angel @ mhtsos karditsa 20/08/2011 00:50:37

      Μήτσο Καρδίτσα, είσαι σατανικός!!!! Αρε Πρόεδρε, αξέχαστος της έχεις μείνει!!!!

  13. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 20/08/2011 00:43:52

    με την νδ πρωτο κομμα αφροδιτη μου αποκλειεται να συμμαχησει με την ντορα. απο κατω να χτυπιεται. στο μονο που μπορει να προσδοκα η ντορα ειναι μια συνεργασια με το πασοκ στην απιθανη περιπτωση που βγει το πασοκ πρωτο κομμα. οποτε η πολιτικη της δυση ειναι μαλλον κοντα.

  14. epsa2011 avatar
    epsa2011 20/08/2011 01:40:33

    Τον Κολοκοτρώνη , τον "άδειασε " ο Καρατζαφέρης . Δεν τον χρειάζεται
    πιά αφού η Ντόρα (η "μεγάλη αδελφή" του κόμματος ΛΑΟΣ) αποφάσισε
    να στηρίξει τον δικό της άνθρωπο που είναι ο Κιλτίδης >

    Τώρα το τι θα κάνει ο Κολοκοτρώνης είναι δικό του θέμα και μόνον.
    Το πιό πιθανό είναι να κάνει ό,τι έκανε και πριν. Δημοσιογράφος ήταν ο
    άνθρωπος , δημοσιογράφος θα ξαναγίνει.

  15. AZ avatar
    AZ 20/08/2011 09:34:20

    Μα πως να παει μπροστα το κομμα οταν και ο αδερφος (?) της δεν το ενεκρινε?????

    • juliet avatar
      juliet @ AZ 20/08/2011 09:51:50

      Πιστεύεις στις κόντρες τους;

  16. DEMETRIUS avatar