#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
19/06/2011 07:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Γιούνκερ προτείνει …επαναδιαπραγμάτευση του Μνημονίου!




Ακόμα και μέχρι χθές μας έλεγαν ότι το Μνημόνιο είναι …αδιαπραγμάτευτο! Ό,τι δεν αλλάζει τίποτα!

Κατηγορούσαν τον Σαμαρά ότι λαϊκίζει, όταν ζητάει  την επαναδιαπραγμάτευση!

Και ήρθε σήμερα ο καθ΄ ύλην αρμόδιος, ο Πρόεδρος του Eurogroup, να προτείνει:

Πρώτον, νέα επέκταση της χρονικής διάρκειας του Μνημονίου Ι

Δεύτερον, περαιτέρω μείωση του επιτοκίου δανεισμού!

Τρίτον, χρηματοδότηση των μεγάλων έργων από την ΕΕ χωρίς εθνική συνεισφορά!  Αυτό σημαίνει ότι μπορεί να εισρεύσει στην Ελλάδα «ζεστό χρήμα» ύψους περίπου 20 δις!!!

Άρα, και περιθώρια  υπήρχαν και καλύτερους όρους μπορούσαμε να εξασφαλίσουμε και η Ε.Ε. δεν είναι τελικά και τόσο ,,αντίθετη στην επαναδιαπραγμάτευση!

Λογικό είναι να ρωτήσουμε:

Πρώτον, γιατί ο κ. Παπανδρέου  δεν διαπραγματεύτηκε καλύτερους όρους στο Μνημόνιο Ι;

Δεύτερον, γιατί τόσον καιρό παραπλανά συστηματικά τον ελληνικό λαό, λέγοντας ότι δεν υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης των όρων του Μνημονίου;

ΚΡ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εnzo avatar
    Εnzo 19/06/2011 07:37:42

    γιατι εχουμε να κανουμε με αλητες.
    πρασινης αποχρωσης.

    Καλημερα σας.

  2. ant95388 avatar
    ant95388 19/06/2011 08:08:34

    Γιατί μαυτά(τα περί κακοδιαχείρισης Καραμανλή) και με τα περι Τιτανικου αυτός και τα ΜΜΕ εκτελουσαν διατεταγμένη υπηρεσία!

  3. ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ avatar
    ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 19/06/2011 08:13:21

    Σταματήστε να λαϊκίζετε. Το Μνημόνιο είναι από την αρχή πλήρως διαπραγματεύσιμο. Έχει αλλάξει μέχρι σήμερα 4 φορές. Και το αρχικό επιτόκιο χαμήλωσε και η χρονική του διάρκεια μεγάλωσε (βλ αποφάσεις 17ης Μαρτίου) και τα πάντα, είναι on going διαπραγμάτευσις. Το σύνθημα περί Αναδιαπραγματεύσεως του Μνημονίου, είναι το εφεύρημα για να περάσει η Ν.Δ. από τις λεγόμενες "Αντιμνημονιακές" δυνάμεις, στις "Μνημονιακές". Επαναδιαπραγμάτευσις του Μνημονίου, σημαίνει ότι επί της Αρχής αποδέχομαι το Μνημόνιο, αλλά διαφωνώ με τους συγκεκριμένους όρους. Υπενθυμίζω ότι εμάς μας κατηγορείτε τόσο καιρό, διότι ψηφίσαμε επί της Αρχής ναι, αλλά καταψηφίσαμε τα άρθρα, δηλ τους συγκεκριμένους όρους. Δεν νομίζετε ότι έχει έρθει η ώρα επιτέλους να μιλήσουμε σοβαρά και αληθινά στον κόσμο και να του εξηγήσουμε, ότι εδώ που είμαστε δρόμος εκτός Μνημονίου απλά δεν υφίσταται;
    Υ.Γ. Η Ε.Ε. θέλει να μας βοηθήσει, διότι το συμφέρον της είναι να τα καταφέρουμε, αλλά η Ν.Δ. κάνει ό,τι μπορεί για να παρουσιάσει στον μέσο έλληνα την Ευρώπη περίπου ως τον εχθρό προς τον οποίον ο Σαμαράς λέει τα μεγάλα και μάλιστα τα Μεταξικά (σχόλιο Λαζαρίδη) όχι. Μά είναι λογικό αυτό για το κόμμα που μας έβαλε στην Ευρώπη;

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 19/06/2011 10:22:48

      Eπαναδιαπραγμάτευση κύριε σημαίνει αυτό που έκανε η Ιρλανδία.
      Που πέρασε η -νέα κύβερνηση- μέτρα( πχ επαναφορά κατώτερου ημερομισθίου στα προ μνημονίου επίπεδα) που έρχονταν σε σύγκρουση με το Ιρλανδικό μνημόνιο. Μέτρα και προγράμματα( πχ πρόγραμμα δημιουργίας θέσεων εργασίας) που αποτέλεσαν αντικείμενο διαπραγμάτευσης την νέας ιρλανδικής κυβέρνησης με την Τρόικα. Τελικά η Τρόικα τα αποδέχθηκε παρά το ότι έρχονταν σε σύγκρουση με το αρχικό μνημόνιο όπως είχε ψηφιστεί από την προηγούμενη ιρλανδική κυβέρνηση.

      Εσείς λαικίζετε και μάλιστα ασύστολα. Λέγοντας πως ψηφίσαμε μόνο το άρθρο 1, γιατί τάχα αλλιώς θα χρεοκοπούσαμε. Ε, τότε γιατί δεν ψηφίζετε και το Μνημόνιο ΙΙ, αφού όπως λέγεται χωρίς αυτό δεν παίρνουμε την πέμπτη δόση και χρεοκοπούμε. Ή ήταν σωστή η θέση σας τότε ή είναι σωστή η θέση σας τώρα. Και τα δύο πάντως δεν συνδυάζονται.
      Μόνο λαικιστές τύπου Καρατζαφέρη ανερυθρίαστα αλλάζουν έτσι στάση.

      υγ: έχετε ρωτηθεί και στο παρελθόν αλλά δεν απαντάτε στο εξής. Μπορείτε να μας πείτε τις θέσεις του Γ. Καρατζαφέρη για το Σκοπιανό το καλοκαίρι του 1993, όπως αυτές εκφράζονταν από τον τηλεοπτικό του σταθμό; Αν τολμάτε στείλτε αντίγραφα των εκπομπών εκείνων στον παρόντα, ή σε κάποιο άλλον ιστότοπο. Να δούμε τί έλεγε τότε και πως εναρμονιζόταν πλήρως στη γραμμή Μητσοτάκη...

      υγ2: ο αρχηγός σας προ εβδομάδων στη Λάρισα τάχθηκε υπέρ της αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους. Εξακολουθείτε να έχετε την ίδια θέση;

    • Νίκος Αργεάδης avatar
      Νίκος Αργεάδης @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 19/06/2011 10:47:37

      Πέστα Κώστα, γιατί ο Κος Γεωργιάδης φωνασκεί για να καλύψει την ΈΛΛΕΙΨΗ ουσιαστικών διαπραγματεύσεων αλλά και την κωλοτούμπα του ΛΑΟΣ.

      Κε. Γεωργιάδη, και μόνο το γεγονός ότι ο Παπανδρέου άλλα έλεγε και άλλα έκανε, ακόμα και πριν την υπογραφή της προτεκτοροποίησης, τα λέει όλα.

      Τέλος, θέλετε να μας πέιτε ότι η ΕΕ κόπτεται για το συμφέρον μας; Ποιός κοροϊδεύετε;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 19/06/2011 10:51:46

      Μετά τον συνταγματολόγο - οικονομολόγο μας προεκυψε και ο πλασιέ - οικονομολόγος

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Orestios 19/06/2011 11:18:35

        Λες να μας υποκλεψει τα σχολια/αρθρα και να τα εκδοσει ?? χαχαχαχααα
        ΜΑΚΑΡΙ !!!!

        ΠΠ

        • Orestios avatar
          Orestios @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 11:46:34

          Ανθρώπους (τέλως πάντων) που ψηφίσαν το μνημόνιο τους έχω ικανούς για όλα.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 19/06/2011 11:08:25

      Αδωνι,
      σχολιασε στο σχολιο μου για ν ασχοληθω μαζι σου ! Διαφορετικα εσυ στα βιβλια κ εμεις πλατεια !
      η ουσια ειναι αλλου...
      Τι διαπραγματευεσαι? Εχει βαση αυτο το πραμα? η μηπως με την διαπραγματευση του δινεις ΕΣΥ ΒΑΣΗ και ΥΠΑΡΞΗ ?

      Εσυ φωναζεις γαι την Τουρκια και το Αιγαιο... " μην συζητατε μαζι τους, δεν εχουμε θεμα συζητησης, ειδικα σε οσα φερει στο τραπεζι ο μεμετης !"
      Ειμαι ΜΑΖΙ ΣΟΥ !! 100%

      ΓΙΑΤΙ να συζητησω ενα παρανομο Μνημονιο ? για να το νομιμοποιησω ?

      ΠΠ

    • geopan avatar
      geopan @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 19/06/2011 11:12:54

      Και ο δρόμος που φτάσαμε και είναι μονόδρομος που οφείλεται;Μήπως στην πολιτική του πρωθυπουργού που εσκεμμένα μας οδήγησε στο μνημόνιο;Επίσης Κε Γεωργιάδη εσείς λέγατε ότι χωρίς το μνημόνιο δεν θα είχαμε να πληρώσουμε μισθούς και συντάξεις ΑΛΛΑ στην εκπομπή σας κατηγορήσατε ανοιχτά τον Κο Κασιμάτη λέγοντας ότι όταν ήταν σύμβουλος του Ανδρέα Παπανδρέου η Ελλάδα πήρε δάνειο το 1985 το οποίο αποπληρώνουμε τώρα με τα λεφτά του μνημονίου ύψους περίπου 50 δις!!Τελικά πληρώνουμε μισθούς κα συντάξεις ή παλαιά δάνεια;Γιατί είμαι σίγουρος ότι ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ πως με το μνημόνιο πληρώνουμε παλαιά δάνεια και όχι μισθούς και συντάξεις!!Εσείς λαικίζετε λέγοντας πως μας σώσατε από την χρεωκοπία!Και μια τελευταία ερώτηση:αν χρεωκοπήσει η χώρα(ή όταν χρεωκοπήσει) ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΧΡΕΩΚΟΠΗΣΕΤΕ ΟΠΩΣ Ο ΑΠΛΟΣ ΛΑΟΣ ΠΟΥ ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΕΙ;(όπως εμφατικά τονίζετε;)

    • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
      ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 19/06/2011 11:14:54

      Κύριε Γεωργιάδη,

      Το πρόβλημα της ψήφισης του Μνημονίου από το Πασόκ, την κόρη του πατέρα της και εσάς το Λαος δεν εστιάζεται τόσο στο ότι εμείς που δεν συμφωνούσαμε με αυτό επί της αρχής προσπιούμαστε δήθεν ότι "δρόμος εκτός Μνημονίου απλά δεν υφίσταται".

      Το πρόβλημα είναι δικό σας και έγκειται στο ότι αποτέλεσε την Κερκόπορτα για την έλευση των πολιτικο-οικονομικών συμφερόντων αυτών που θέλουν την πλήρη υποδούλωση της χώρας μας και το ξεπούλημε του εθνικού της πλούτου.

      Το τατουάζ του Μνημονίου δεν βγαίνει πάνω από αυτόν που το ψήφισε έστω και επί της αρχής. Το στίγμα αυτό δεν εξαλείφεται όσο και να το ξύνει κανείς με σοφιστίες περί δήθεν μονοδρόμων και έλλειψης αξιόπιστων εναλλακτικών λύσεων.

      Ο άλλος - και μόνος αξιόπιστος - δρόμος που ο Αντώνης Σαμαράς αρχηγός της ΝΔ παρουσίασε στο Ζάππειο 1 και εξειδίκευσε/επικαιροποίησε στο Ζάππειο 2, δηλαδή το προτεινόμενο μίγμα περιστολής δαπανών/μείωσης φορολογίας/διεύρυνσης φορολογικής βάσης/αναπτυξιακών κινήτρων (απαλλαγές φορολογίας, ασφαλιστικών εισφορών, επιδοτήσεις τόκων στεγαστικών δανείων) /αξιοποίησης δημόσιας περιουσίας χωρίς απώλεια κυριότητας/στοχευμένων παρεμβάσεων στο εσωτερικό και στην ΕΕ ως προς την ροή των χρηματοδοτήσεων του ΕΣΠΑ με την 5ετή αναστολή καταβολής του εθνικού σκέλους κ.α. είναι ένας δρόμος που δεν έχει ως προαπαιτούμενο κανένα Μνημόνιο.

      Δηλαδή, τα προτεινόμενα με το Ζάππειο 1 και 2 μέτρα θα έπρεπε να έχουμε υιοθετήσει πολύ πριν το Μνημόνιο γιατί θα έκαναν καλό στην Ελλάδα και την ανάπτυξή της. Αυτή και μόνη η διαπίστωση δείχνει ότι όσοι ψήφισαν το Μνημόνιο (όπως εσείς δυστυχώς) δεν κατάλαβαν τι έκαναν και δεν έλαβαν υπόψη (ή γνώριζαν) ότι ουδεμία διαπραγμάτευση έγινε. Υπέργαψαν ένα κείμενο χωρίς να το διαβάσουν.

      Πέσανε στη φάκα και απέδειξαν ότι δεν έχουν πολιτική στρατηγική με όραμα για τη χώρα πέραν της πρόσκαιρης δημιουργίας λαϊκίστικων εντυπώσεων με προσδοκία να "τρουπώσουν" στην εξουσία και τίποτε άλλο παίζοντάς το νομιμόφρονες και ευρωπαίοι.

      Καληνύχτα σας

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 19/06/2011 11:25:05

        Θυμίζω ότι το Μνημόνιο ψηφίστηκε 6/5/.

        Το Ζάππειο 1 έγινε στις 7/7/2010 όταν ακόμα όλοι οι πρόθυμοι του Μνημονίου πίστευαν ότι θα τους "έβγαινε" και θα έσωζαν τη χώρα (τρομάρα τους).

      • ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
        ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. @ ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 19/06/2011 11:28:18

        Διορθώσεις:

        ... ξεπούλημα

        Υπέγραψαν ...

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 19/06/2011 11:28:46

      Για να δούμε...
      Τολμάει να απαντήσει στα ερωτήματα ο κ. Γεωργιάδης; Θα ξαναεμφανιστεί ή θα κρυφτεί;
      Η απλά πέταξε κάτι και τώρα σχεδιάζει ως μη λαικιστής την καταπολέμηση της ανεργίας μέσω της ....ανασύστασης της ΜΟΜΑ;

    • sxolioblog avatar
      sxolioblog @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 19/06/2011 11:29:22

      Κυριε Γεωργιαδη ολα ειναι εσαει διαπραγματευσιμα ετσι ειναι η ζωη. Κομιζετε εις Αθηνας ... Αλλα επειδη δεν ειμαστε αμεση Αθηναικη δημοκρατια αλλα αντιπροσωπευτικη εχει σημασια ποιος σ εκπροσωπει στις διαπραγματευσεις και αν τον πιστευεις ... και σε διαζυγιο οταν παιρνεις δικηγορο κοιτας ποιος ειναι, τι εχει κανει, τι εχει πει και τι υποθεσεις κερδισε η εχασε.

      Και δυστυχως, χωρις να θελω να σας θειξω, ο ΓΑΠ, εσεις ως ΛΑΟΣ, και η Ντορουλα, δεν επιδειξατε στην πρωτη "α-διαπραγματευση", αντανακλαστικα που να επιτρεπουν να σας παρουμε δικηγορους ....

      Χωρις να σας στενοχωρει οκ ? Πολιτικος ειστε οπως καταλαβαινετε ειναι θεμιτο να μης σας εχουμε εμπιστοσυνη, δεν αποτελει προσβολη.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sxolioblog 19/06/2011 11:54:39

        Συγγνωμη, μας αποκαλει λαικιστες !! χαχαχ και του μιλατε στον Γαλλικο πληθυντικο ??? μη με τρελλαινετε !

        Ο Αδωνις, ο Κάδρονις. Καδρονι εχει στο κεφαλι !

        ΠΠ

        • sxolioblog avatar
          sxolioblog @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 12:52:29

          ΠΠ

          ne m excite pas !!! και αρχισω τα Γαλλικα

          κανω προσπαθεια να ειμαι ευγενης

          Και ο αδωνις δικαιουται να χασει το μετρο τι να κανουμε ?

          Τηλεοραση ειναι αυτη

    • Νίκος Α avatar
      Νίκος Α @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 19/06/2011 11:31:23

      Τι δουλειά έχει η αλεπού στο παζάρι.

    • Αρράκις الراقص avatar
      Αρράκις الراقص @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 19/06/2011 12:41:48

      Ακόμα και στα γραπτά του έχει ύφος χιλίων καρδιναλίων! 8O

    • anonymous avatar
      anonymous @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 19/06/2011 13:14:50

      Καμιά χώρα δε θα επιβίωνε αν της έκοβαν πλήρως τη χρηματοδότηση και την πετούσαν έξω από τις αγορές. Σε εμάς όμως το έκαναν.
      Εκείνο που χρειάζεται η χώρα είναι ένα σοβαρό πρόγραμμα, με ορίζοντα 10ετίας-15ετίας, που θα ρυθμίζει τι θα πληρώνουμε κάθε χρόνο πίσω, τι χρηματοδότηση θα λαμβάνουμε και πως θα έχουμε ανάπτυξη. Δηλ. θα κινείται στο τρίπτυχο, μείωση χρέους, αναχρηματοδότηση μέρους αυτού και ανάπτυξη. Αποσπασματικά μέτρα τύπου μνημονίου είναι άχρηστα.
      Το μνημόνιο ούτε μείωση κάνει, ούτε ανάπτυξη φέρνει ούτε σοβαρή αναχρηματοδότηση είναι. Μόνο διόγκωση χρέους προκαλεί.

      ΥΓ. Σας είχα ψηφίσει εγώ και η οικογένειά μου. Στις επόμενες εκλογές δε θα σας ψηφίσουμε διότι ψηφίσατε το μνημόνιο και δε βάλατε πλάτη στο μεταναστευτικό. Νερόβραστες αντιδράσεις. Βασικά προδώσατε και καπελώσατε τους ψηφοφόρους σας. Δεν έχετε σαφές ιδεολογικό στίγμα ούτε ιδεολογική συνέπεια.

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 19/06/2011 23:25:15

      Ωρα 23: 25...

      Και ο Σπυρίδων Γεωργιάδης δεν απάντησε...

  4. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 08:38:20

    Καλημερα Κωστα,
    εύλογα τα ερωτήματά σου που είναι και δικά μας απ τον Απρίλιο του 2010.

    Η Τρόίκα ακύρωσε το Ζάππειο ΙΙ με ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙΣ!!! Οι Τύποι Διαπιστώνουν αυθαίρετα ότι το Ζάππειο ΙΙ είναι ΑΣΥΜΒΑΤΟ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΤΟΧΟΥΣ ΤΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑΣ.
    Που είναι η ΑΝΤΙκοστολόγηση? ΠΟΥΘΕΝΑ !

    Το Μνημόνιο αποτελεί ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΗ εκταμίευσης!!!

    Επαναδιαπραγμάτευση Μνημονίου ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΑΛΛΑΓΗ της ΔΑΝΕΙΑΚΗΣ ! Τα δύο κείμενα είναι άρρηκτα δεμένα !

    (8) Νομίζω και (6) της Δανειακής !!!
    Η διαθεσιμότητα των Δανείων που έπονται του πρώτου εξαρτάται από τη θετική απόφαση των Κρατών Μελών της Ευρωζώνης (εκτός της Ελλάδας) μετά από διαβούλευση με την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (εφεξής «ΕΚΤ»), με βάση τα πορίσματα της επαλήθευσης από την Επιτροπή ότι η εφαρμογή της οικονομικής πολιτικής του Δανειολήπτη συμφωνεί με το πρόγραμμα προσαρμογής ή όποιους άλλους όρους προβλέπονται στην απόφαση του Συμβουλίου δυνάμει των Άρθρων 126 (9) και 136 της ΣΛΕΕ και του Μνημονίου Συνεννόησης.-

    Η «Σύμβαση Δανειακής Διευκόλυνσης» (στο εξής «Σύμβαση») μεταξύ της Ελλάδας και των δανειστών της περιλαμβάνει συγκεκριμένες διατάξεις, οι οποίες πάσχουν από…..
    ΑΠΟΛΥΤΗ ΑΚΥΡΟΤΗΤΑ,
    κατά το Ενωσιακό Ευρωπαϊκό Δίκαιο, και δημιουργούν πολιτικές παρενέργειες ως προς την ουσία τους.Αρχικώς, παρατηρείται ότι στο «Προοίμιο» της Σύμβασης (βλ. άρθρο 6) έχει τεθεί ο όρος συνάρτησής της με το «Μνημόνιο Συνεννόησης» (στο εξής «Μνημόνιο»), το οποίο «μπορεί κατά διαστήματα να τροποποιηθεί / ή και να συμπληρωθεί» – όπως επιχειρείται προσφάτως.

    και......... έρχονται σε αντίθεση με την αρχή της δοτής αρμοδιότητας (άρθρα 4 παρ.1 και 5 της Συνθήκης της Λισσαβώνας -Ευρωπαικό Σύνταγμα, σε συνδυασμό με τα άρθρα 2-6 της Συνθήκης της Λισσαβώνας για την λειτουργία της ΕΕ, σύμφωνα με τα οποία η άσκηση της εισοδηματικής κοινωνικής και φορολογικής και Ασφαλιστικής πολιτικής (στις οποίες αναφέρονται τα Μνημόνια) ανήκει στην ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΑΡΜΟΔΙΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΑΥΤΟΔΥΝΑΜΩΝ ΚΑΙ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΝ ΚΡΑΤΩΝ – ΜΕΛΩΝ της Ευρωπαικής Ένωσης (ΕΕ) !!!!..... :)

    …..Ευρωπαικής Ένωσης (ΕΕ) η οποία (ΕΕ) μπορεί (στα πλαίσια των άρθρων 126 παρ.9 και 136 της Συνθήκης της Λισσαβώνας) να πάρει αποφάσεις που καθορίζουν ΜΟΝΟ τους γενικούς μακροοικονομικούς στόχους των κρατών-μελών που βρίσκονται σε επιτήρηση λόγω υπερβολικών ελλειμμάτων (Επ2., σελ. 36-37 των Επικαίρων).

    - Συνεπώς, η ψήφιση των διατάξεων του πρώτου Μνημονίου (ν.3845/2010) και της Δανειακής Σύμβασης της 08-05-2010, αλλά και η υπογραφή από τον υπουργό οικονομικών των διατάξεων του δευτέρου Μνημονίου (της 06-08-2010), συνιστούν κατάχρησης πληρεξουσιότητας αυτών (ΠΚ 151), δεδομένου ότι οι διατάξεις των, αντίκειται στα άρθρα 4 παρ.1 και 2-6 της Συνθήκης της Λισσαβώνας. :) !!!!!!!!!!!

    Να μην κουράσω περισσότερο, ΑΛΛΑ, οι Δανειστές Παράνομα μας ΕΔΕΣΑΝ το Δάνειο με το Μνημόνιο !! Γεγονός το οποίο φυσικά ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΚΑΜΙΑ ΛΟΓΙΚΗ σε Δανειακή Σύμβαση ( antinews.gr/2011/06/10/105690/ ).-

    ΑΛΛΑΓΗ ΤΗΣ ΔΑΝΕΙΑΚΗΣ οχι ΕΠΕΚΤΑΣΗ ή ΤΡΟΠΟΙΠΟΙΗΣΗ !
    ΕΙΝΑΙ Η ΠΑΓΙΔΑ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ !!! Θα νομιμοποιηθούν τα πάντα όλα!

    Τα Μνημόνια είναι "μέτρα" προς υλοποίηση, έστω στοχοποιημένα.

    Οταν όμως ο Δανειστής είναι ΑΥΤΟΣ που σου βάζει στόχους και μέτρα αχχαχααα
    (και ΤΑ ΔΕΝΕΙ ΜΕ ΤΗ ΔΑΝΕΙΑΚΗ), τα οποία ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ, τότε δε σου δίνει δόση ( όπως έχει προβλέψει κ εσύ έχεις υπογράψει !! ) και φτου κ απ την αρχή ο ΕΚΒΙΑΣΜΟΣ .

    Πως να το πω να το καταλάβουν όλοι οι φωστήρες???

    Πας με μια Τράπεζα, ζητάς 10.000 δανειο, η Τράπεζα ελέγχει εαν είσαι "αξιόχρεος" και σου τ εγκρίνει !!!. ΝΑΙ ? Εαν σου βάλει πίσω απ το δάνειο ένα Μνημόνιο με όρο " δε θα πας διακοπές για 5 χρόνια, 8α πουλήσεις το αυτοκίνητό σου, θα πίνεις ΜΟΝΟ Ελληνικό καφέ, θα κόψεις το κομμωτήριο και θα ψωνίζεις στα παζάρια, ΔΙΟΤΙ εάν δε πιάσεις τους "στόχους ΜΟΥ???" Δε θα σου εκταμιεύω την δόση "
    - ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΥΠΕΓΡΑΦΕ ??
    - ΠΟΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΘΑ ΤΟ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ?? εφόσον σε έχει κρίνει έιδη αξιόχρεο ?? χαχαχχαχα

    Εμένα δε πρόκειτε ΠΟΤΕ να με μπερδέψουν οι Πράσινοι !! Προσέξτε να μην μπερδεύεστε κ εσείς !!! Είναι απλά τα πράγματα.

    Κώστα σ ευχαριστώ για την ευκαιρία π μ δίνεις να το εξηγήσω !

    Οσον αφορά στον Γιουνκερ αχαχα το φίλο μου, του απάντησα χτες !
    ΦΩΤΙΑ στα Κατσάβραχα Holdings.- και τους ΜΑΥΡΟΥΣ λογαριασμούς στα Πλυντήρια με θέα.

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 09:22:19

      ΔΑΝΕΙΑΚΗ
      (7) Η διαθεσιμότητα του πρώτου Δανείου εξαρτάται από την υπογραφή του Μνημονίου Συνεννόησης και την έναρξη ισχύος της παρούσας Σύμβασης.

      (8) Η διαθεσιμότητα των Δανείων που έπονται του πρώτου εξαρτάται από τη θετική απόφαση των Κρατών Μελών της Ευρωζώνης (εκτός της Ελλάδας) μετά από διαβούλευση με την Ευρωπαϊκή Κεντρική Τράπεζα (εφεξής «ΕΚΤ»), με βάση τα πορίσματα της επαλήθευσης από την Επιτροπή ότι η εφαρμογή της οικονομικής πολιτικής του Δανειολήπτη συμφωνεί με το πρόγραμμα προσαρμογής ή όποιους άλλους όρους προβλέπονται στην απόφαση του Συμβουλίου δυνάμει των Άρθρων 126 (9) και 136 της ΣΛΕΕ και του Μνημονίου Συνεννόησης.

      ΟΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΒΓΑΛΕΙ ΤΑ (7) κ (8) ΑΠΌ ΤΗ ΔΑΝΕΙΑΚΗ, ΝΑ ΜΗΝ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΕΙΣ - ΣΤΑΧΤΗΣ. ! ΝΑΙ ????

      Να Επαναδιαπραγματευτούν ΚΑΙ το επιτόκιο στο ΜΙΣΟ !!! Ολοι θα πουν ΝΑΙ !!!
      Θα τους μειώσει το ρίσκο, και ΔΕ ΘΑ τους βαζει χέρι και ο Ομπάμας !

      ΠΠ

  5. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 19/06/2011 08:39:19

    ενα λινκ στη γερμανική εφημερίδα;

  6. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 19/06/2011 09:02:54

    Κώστα, καλημέρα.
    Ακριβώς την ίδια ερώτηση έκανα πριν μερικές μέρες (http://www.antinews.gr/2011/06/04/104609/) εδώ στα φιλόξενα ΑΝΤΙνέα.
    Παράλληλα ερωτήματα:

    Τρίτον, με τι τους εκβιάζουν;
    Τέταρτον, ποιοί από τον κύκλο του κερδοσκοπούν από την όλη ιστορία (και εις βάρος της Ελλάδας) ;

    ΚΑι όπως λέει ο ΠΠ, "- ΠΟΙΟΣ ΘΑ ΤΟ ΥΠΕΓΡΑΦΕ ??"

    Μα μόνο οι δικοί μας ραγιαδέλληνες, όταν ακόμα και η μικρούλα Ισλανδία ΑΡΝΗΘΗΚΕ την πληρωμή για της Ολλανδικές και Αγγλικές τράπεζες.

    Το ζήτημα έχει, συγκριτικά, μεγάλο -δικαστικό- μέλλον.

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ Νίκος Αργεάδης 19/06/2011 11:13:07

      Νικο καλημερα,
      "Αρα το χρεος η θα λυθει πολιτικα η θα χρεωκοπησουμε τελεια και παυλα."
      ΝΑΙ !!
      Αρκει να μην υπογραφουν Μνημονιο και Επεκταση Δανειακης ΙΙ !

      Οποιος ΓΝΩΡΙΖΕΙ και ΔΕΝ ΕΜΠΟΔΙΣΕΙ ειναι προδοτης !! Τι να το κανω εγω μετα απο 10 χρονια να βρουμε το δικιο μας, ενω η Ελλαδα θα εχει πουληθει και θα χρωσταει 600Δις ?

      ΠΠ

      • Νίκος Αργεάδης avatar
        Νίκος Αργεάδης @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 13:24:15

        Καλημέρα ΠΠμ ή μάλλον καλησπέρα (είναι ήδη 1:20 μμ).
        Έτσι ακριβώς. Το χρέος μπορούμε να το εννοήσουμε κυρίως ως πολιτικό εργαλείο η σημασία του οποίου αλλά και η εναντίον μας αποτελεσματικότητά του αυξάνεται μέρα με τη μέρα.
        Αυτό αυξάνει και τις πιθανότητες να το χρησιμοποιήσουν (οι-ας γελάσω-"εταίροι" μας) εναντίον μας σε ανύποπτο χρόνο. Οι μέχρι τούδε ενέργειες της -ο Θεός να την κανει- κυβέρνησης υποδηλώνουν ότι δεν το βλέπουν έτσι αλλά απλά ως οικονομικό Ελληνικό προβλημα που θα το λύσουν τα ...επί πλέον δάνεια. Ουδεμία έκπληξη ως πρός αυτό: Ας αναρωτηθούμε μόνο τι είδους αντιαναπτυξιακό μοντέλο επέβαλλε μέχρι τώρα η ξενοκρατούμενη ελίτ μας για να αντιληφθούμε γιατί δεν το βλέπουν έτσι.
        Δάνεια κάνεις ΜΟΝΟ όταν η οικονομία σου αναπτύσεται γιατί η παραγόμενη αξία μπορεί να υπερκαλύψει τα επιτοκια δανεισμού, πράγμα που όχι μόνο δεν θα συμβεί, αλλά και θα μας "χανατκώσει" για πολλές δεκαετίες.
        Δεν χρειαζομαστε διαφορικό λογισμό αλλά απλή αριθμητική για να καταλάβουμε πρός τα που πάμε με την αφελληνισμένη ελιτ.

  7. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 09:37:41

    Βλεπω ΜΕΓΚΑ !!
    χαχαχαχ
    Τι ειναι Επαναδιαπραγματευση?? ειναι Κουρεμα?? αυτο ρωτουν οι Φωστηρες του ΜΕΓΚΑ !! χαχαχαχααααα ΠΟΙΟΝ ?? το Βαρουφακη !! χαχαχαα

    ρε γελοιοι, επαναδιαπραγματευση ειναι διαδικασια ΟΧΙ ΟΡΟΣ !!! τι πουλατε τα απουλητα ?? αλλαξτε τ ακουστικο στο αλλο αυτι που δεν εχει Πρασινη Μπιχλα !

    Φωστηρας ΜΕΓΚΑ - " μα αν σου χρωσταω 100 σε ενα μηνα και σου πω θα στα δωσω σε 2 μηνες αντι για εναν μαζι με τον τοκο, ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ??? "

    Βαρουφακης - " αυτο ειναι επιμηκυνση " !!

    Φωστηρας ΜΕΓΚΑ - " ναι αλλα δεν ειναι κουρεμα " χαχαχαχαχααααα

    Βαρουφακης - " γνωριζετε τη διαφορα αναδιαρθωσης και επιμηκυνσης " !!

    Φωστηρας ΜΕΓΚΑ - " η Επαναδιαπραγματευση, δεν ειναι κατ αναγκην κουρεμα " χαχαχααα

    Ιορδάνης - "οι εξελιξεις που εχουν γινει απο δω και περα!!"

    αχαχαχαααα δε αντεχω αλλο !! ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ !


    ΠΠ
    Φωστηρας ΜΕΓΚΑ ο Μανωλης Αναγνωστακης !

  8. ΣΥΝΕΣΙΟΣ avatar
    ΣΥΝΕΣΙΟΣ 19/06/2011 10:01:32

    Υπάρχει πρόβλημα στη δημοκρατία μας.Βέβαια δε δημιουργήθηκε τώρα ,αλλά αυτή τη στιγμή έχουμε φτάσει σε αδιέξοδο.Κ δε θα έπρεπε να μας ξαφνιάζει αυτό.
    Το πολίτευμα μας λειτουργεί κάπως παράδοξα .Έχουμε έναν ανώτατο άρχοντα που δεν εκλέγεται από το λαό κ δεν έχει σχεδόν καμία εξουσία,ενώ στην πράξη θα έπρεπε να είναι η αρχή της εκτελεστικής εξουσίας κ εγγυητής της ανεξάρτητης κ ομαλής λειτουργίας του δικαστικού μας συστήματος.
    Από την άλλη έχουμε πανίσχυρα κοινοβούλια πολυπληθέστατο για τα δεδομένα της χώρας,με ανυπολόγιστες συνέπειες για το χαρακτήρα του πολιτεύματός μας που οι περισσότεροι από εμάς έχουμε βιώσει.Οι βουλευτές μας απολαμβάνουν ιδιαίτερα προνόμια που φαντάζουν εξωτικά στα μάτια των αφελών ψηφοφόρων τους κ αποτελούν ύβρη για το θεσμό της δημοκρατίας μας.Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το "βουλευτιλίκι" να έχει καταντήσει ένα ελκυστικότατο επάγγελμα που να μεταπηδά από τον παππού στον εγγονό!
    Αλλά το κακό δε σταματά εδώ.Οι κυβερνήσεις μας εκτός από το να νομοθετούν κ να κυβερνούν
    έχουν αναλάβει σχεδόν πραξικοπηματικά εκτελεστικά καθήκοντα.
    Χειραγωγώντας τη δικαστική εξουσία έχουν καταφέρει να δημιουργήσουν ένα κράτος φέουδο της εκάστοτε κυβέρνησης.
    Τώρα αν συνυπολογίσουμε τα κίνητρα κ τα προνόμια των κυβερνώντων μας είναι θαύμα πως επιβιώσαμε τόσα χρόνια.
    Τι πρέπει να γίνει από εδώ κ πέρα έτσι ώστε να μην επιτρέψουμε να ξανασυμβούν αυτά.
    Πρώτα απ όλα δραστική μείωση των βουλευτών μας, δραστική περικοπή των προνομίων τους.
    Κατά δεύτερο λόγο ενίσχυση του πρόεδρου της δημοκρατίας με απευθείας εκλογή από το λαό,με συμβουλευτικό όργανο την ακαδημία Αθηνών , ουσιαστικό αρχηγό του κρατικού μηχανισμού , της άμυνας της χώρας μας κ εγγυητή της ανεξαρτησίας του δικαστικού μας συστήματος.
    Χρειαζόμαστε μια συντακτική εθνοσυνέλευση από ανθρώπους μακριά από κόμματα , μηχανισμούς που θα έχουν την ικανότητα να καθορίσουν ενδελεχώς τα όρια των εξουσιών αποτρέποντας άτομα ή κ φορείς που θα προσπαθήσουν να τα υπερβούν.
    Με τη δημιουργία αποτελεσματικών μηχανισμών ελέγχου θα καταφέρουμε να ξεπεράσουμε την κρίση , να έχουμε τη δυνατότητα να απολαύσουμε μια κοινωνία ευμάρειας,ισοπολιτείας,ανάπτυξης κ ευρυνομίας.
    Συνέσιος

  9. Ανώνυμος avatar
    Ανώνυμος 19/06/2011 10:01:42

    Εκεί κάτω στη Συγγρού τί κάνουν; Γιατί δεν προβάλλουν την "επαναδιαπραγμάτευση Γιούνκερ";

  10. sxolioblog avatar
    sxolioblog 19/06/2011 10:19:49

    Πορτα να σε ρωτησω κατι ?

    Ζαπειο Ι και ΙΙ και ΙΙΙ αμα θες συμφωνω μαζι σου. Οτι θες...
    Και επαναδιαπραγματευση και απο ολα...
    Και τι θα πει επαναδιαπραγματευση ? ολα μπορει να ειναι ακομα και να βαψουμε το μνημονιο μπλε, πρασινο, κοκκινο κλπ. Και να το παμε αρθρο αρθρο οπως εσυ στα σοβαρα.

    Αυτο που θελω να μου πεις ειναι αλλο : και μην μου ξαναπεις ασε τους αριθμους και τις στατιστικες γιατι εσυ πρωτος τα λες...

    ΥΠΑΡΧΕΙ περιπτωση να πληρωθει αυτο το χρεος που εχουμε στην ονομαστικη του αξια και με τους τρεχοντες ορους ? Ακομα και με μηδεν Ετησιο ελλειμμα , και πρωτογενες πλεονασμα ( που εχει γινει τωρα μοδα ) ποσο θες 2-3 % του ΑΕΠ ? Ποσα χρονια και ποσες γενιες θελουμε οχι για να ξοφλησουμε αλλα να παμε σε βιωσιμα νουμερα (60-70 % του ΑΕΠ ). Ποσα χρονια ?

    Δεν γινεται ειτε με Μνημονιο ειτε με Ζαπειο ΙΙ & ΙΙΙ. Αλλο αν το Ζαπειο ειναι καλυτερο.

    Αρα το χρεος η θα λυθει πολιτικα η θα χρεωκοπησουμε τελεια και παυλα.

    Εγω πιστευω οτι δεν εχουν τεραστιες επιλογες και θα λυθει πολιτικα. Και γι αυτο καλυτερα να διαπραγματευεται ο Σαμαρας παρα ο ΓΑΠ. Αλλα με το μνημονιο Ι και το μεσοπροθεσμο θα εχουν σηκωσει οτι μπορουν κυριαμεσω των αποκρατικοποιησεων, της ακινητης περιουσιας και ενδεχομενως του ορυκτου πλουτου και των φυσικων πορων.

    Το παιχιδι εκει ειναι κυριως, αμα τα παρουν ολα φτηνα και επιμικυνσεις θα κανουν και επιτοκια θα χαμηλωσουν και κουρεματα πρωτογενη η δευτερογενη θα κανουν. Και θα τα βαφτισουν οπως θελουν.

    Και επιεδη εκει ειναι το παιχνιδι κατα τη γνωμη μου πλεον το κριτηριο δεν ειναι η επιμονη στην επαναδιαπραγματευση. Αυτο ο Σαμαρας το κερδισε και το επεβαλλε και στη συνειδηση του κοσμου και στην ευρυτερη ευρωπαικη γνωμη αργα η γρηγορα τα το δεχτουν.

    Τα κριτηρια τωρα κατα την ταπεινη μου αποψη ειναι δυο

    - να αποκατασταθουν σε λογικα επιπεδα για να υπαρξει καταναλωση οι περικοπες των χαμηλομισθων και χαμηλοσυνταξιουχων και να σταματησει η αυτοκτονικη ανεργια στον ιδιωτικο τομεα.

    - να μην γινει ξεπουλημα για ταμειακους λογους χωρις βιομηχανικο στρατηγικο σχεδιο και χωρις ελεγχο του δημοσιου.

    Το παιχνιδι ειναι στις αποκρατικοποιησεις πλεον..

    Α και δεν ειμαι κατα των αποκρατικοποιησεων αλλα οχι των ταμειακων ..

  11. aganaktismenoi avatar
    aganaktismenoi 19/06/2011 10:20:09

    ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΕΠΑΝΑΔΙΑΠΡΑΓΜΑΤΕΥΣΗ ΤΗΣ ΣΩΤΗΡΙΑΣ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ

    http://aganaktismenoi-aganaktismenoi.blogspot.com/2011/06/blog-post_7160.html

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ aganaktismenoi 19/06/2011 11:10:46

      Παρε τα σχολια μας και κανε τα φυλλαδια !!!!
      τερμα οι θεωριες ! να περασει η ΓΝΩΣΗ στο Λαο !

      Απο εμενα εχεις το ελευθερο ν αντιγραψεις οτι σου κανει, αρκει να αναφερεις παντα την φιλοξενη πηγη του ΑΝΤΙΝΕΑ!

      ΠΠ

  12. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 11:02:34

    Καλημερα
    αρχικα ριξε μια ματια σε αυτη τη συζητηση εχει 190 σχολια !!
    antinews.gr/2011/05/19/101595/

    "Αρα το χρεος η θα λυθει πολιτικα η θα χρεωκοπησουμε τελεια και παυλα."
    ΣΥΜΦΩΝΟΥΜΕ ΑΠΟΛΥΤΑ !!! απλα στο σχολιο μου αναφερομαι στη λαθος διαπραγματευση πανω σε λαθος υποθεσεις και ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ορους !

    Πολυ σωστα ! 58 εσοδα, 62 τοκοχρεωλυσια και τοκοι !! 65 εξοδα (= 7 ελλειμα ! )
    ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ουτε αυτο, ουτε το επομενο ουτε τα προηγουμενα ! με την καμια.

    ΑΟΖ, πετρελαια, και "Νησια=Εθνικα θεματα" ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟ ΜΝΗΜΟΝΙΟ ΙΙ ??????

    Επιμηκυνση σε λαθος "δανειο = βαση υπολογισμων! " ισουται με εξτρα 16δις κοστος ( εχω κανει πραξεις μια μερα ) = πολλαπλα λαθος προσεγγιση.-

    Τα 2 κριτηρια που βαζεις τα συνυπογραφω. Να σε ρωτησω πχ τα 400 του ΟΤΕ που πηγαν ?? γνωριζει κανεις? πιστωθηκαν σε λογαρισμο του κρατους? ( ασχετο εαν ηταν ξεπουλημα, εγινε ), ταμειακες λες... το τσεκαρες?? χαχαα

    Τα εσοδα απο τις ΞΕΠΟΥΛΗΜΑΤΙΚΕΣ Αποκρατικοποιησεις που θα πανε?
    Θα κανει μια επερωτηση η ΝΔ να μαθουμε κ εμεις οι ηλιθιοι ?

    Υπαρχουν πολλοι τροποι να πετυχουμε, ΕΙΔΙΚΑ ΣΗΜΕΡΑ οπου ολοι στριμωχνονται να βρουν "λυση".... ΑΡΚΕΙ να ΠΕΙΣ οτι αυτοι που κρατουν το τεντωμενο σχοινι ειναι οι Τραπεζες ! Τελεια και Παυλα. Εντος κ εκτος!

    Δε μπορει οι Τραπεζες της ΕΕ να εχουν ακομη τοξικα ( του 2007/8 ), εσυ σαν κρατος (ΕΕ) να εκβιαζεσαι απο τον καθε Ακκερμαν... και ΣΥΓΧΡΟΝΩΣ να ασχολεισαι με το Δανειο της Ελλαδας και να τρομοκρατεις το Λαο σου !!!
    Ο Γερμανος πχ. δεν γνωριζει τη Μαυρη Τοξικη Τρυπα της Φουσκας ΗΠΑ !!
    Ο καθε Γερμανος λεει ? ως ποτε θα πληρωνω τους διαφθαρμενους κατα ΓΑΠ-ΝΧ Ελληνες !!

    ΠΠ

    • sxolioblog avatar
      sxolioblog @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 11:18:05

      Συμφωνω απολυτα και ενα πραγμα που μπορει να κανει αμεσα η ΝΔ ειναι να ζητησει την καταργηση της δυνατοτητας που δινει ο 3049 περι αποκρατικοποιησεων να οριζει ο καθε υπουργος οικονομικων το καθε τραπεζιτη η κηπουρο - θυμησου τον πιτσιρικα του ΠΑΠΑΚ - συμβουλο αποκρατικοπιησης που τα παιρνει απο δυο μεριες επισημα και ανεξελεγκτα ... Αλλα ...

      Τωρα αν θες τη γνωμη μου αν η ΝΔ δεν ζητησει απολυτη διαφανεια στις αποκρατικοποιησεις, ακομα και προτεινοντας αλλα οργανα με συμμετοχη της βουλης και των μικροτερων κομματων θα δεις οτι θα στηθει ενας οργανισμος ελεγχομενος απο ξενους και ντοπιους μεταπρατες. τσοντα τοπικη, που θα τα παρουν τζαμπα.

      Και μετα θα λέμε για επαναδιαπραγματευση

      Και να τονισω ειμαι υπερ των αποκρατικοποιησεων σε πολλες περιπτωσεις

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sxolioblog 19/06/2011 11:22:05

        Μα το ειπε ο "φιλος μου" ο Γιουνκερ, Treuhand ! οπως με Αν Γερμανια!
        εχω γραψει !
        αυτο θελουν.. μεχρι και τα δαση θ αγορασουν !!

        υπερ αποκρατικοποιησεων ειμαι κ εγω !
        ΥΠΕΡ ΚΡΑΤΙΚΟΠΟΙΗΣΕΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ομως ειμαστε λιγοι !! χαχαχα

        Κρατικοποιω Τραπεζες, μιας και μου ανηκουν με τοσες εγγυησεις ! και τοσες τρυπες ! ΚΑΙ
        σε 5-10 χρονια τις Ξαναπουλαω !! και βγαζω τα 5πλά!
        ΝΑ ΟΡΑΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΓΟΡΕΣ !!!

        ΠΠ

        • sxolioblog avatar
          sxolioblog @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 11:33:20

          Αρρωστε ...
          προσεχε βρε ..
          μπορει να τις κρατικοποιησουν την στιγμη που θα γραφουν απωλειες και επισφαλειες και παλι να πληρωνεις ..
          Οποτε ευκαιρεις - αν θες - επειδη δεν διαφωνω για τις τραπεζες, ριξε μια ματια εδω οταν διαφοροι κλαιγονται για δαυτες (http://to-sxolio.blogspot.com/2011/04/blog-post.html , Το απίστευτο θράσος του τραπεζικού συστήματος και η αναδιάρθρωση)

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sxolioblog 19/06/2011 11:51:30

            Aψογη αναλυση !!! Μπραβο.
            Οσον αφορα στο "γραφουν επισφαλειες κλπ " χαχαχαχα
            ας ερθουν να μου το πουν !! σ εμενα που δεν ειναι Πολιτικος !

            ΠΠ

          • sxolioblog avatar
            sxolioblog @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 12:55:42

            επισφαλειες επισφαλειες ...
            σιγα μην το πουν σε σενα
            Αλλα τι σχεση εχει ? ξερεις πολυ καλα οτι οι ισολογισμοι και οι ισχυρισμοι των τραπεζων ειναι ευαγγελιο

            Δεν ειναι Ισημερινος εδω :)

            Παρεπιμπτοντως ξερεις τι επισφαλειες εγραψε ο ΟΤΕ για να πεσει η μετοχη του απο το ξεπουλημαε επι ΝΔ στα 26-26 στα 8 ? :)

          • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
            ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ sxolioblog 19/06/2011 13:00:39

            Εγω εχω δει και off ballance νουμερα !...
            ασεμε ! μη με φορτωνεις !! χαχαχαχααα
            Με τα Ευαγγελια εχουν γινει τα μεγαλυτερα εγκληματα !!! ειδικα οσα εχουν νουμερα και δεικτες !

            το "σε μενα" ειναι σχηματικο !

            ΠΠ

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 11:09:17

    απαντησα αλλα μπηκε απο κατω !

    ΠΠ

  14. alakran avatar
    alakran 19/06/2011 12:32:22

    Μπραβο Πόρτα-Πόρτα!Είσαι παντα έξοχος.
    Κατά τ΄άλλα χαίρομαι που από το πρωί ο Αδωνις έχει την ανάγκη να διαβάζει Antinews (8 13 το σχόλιό του)

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 13:17:08

    "Προωθουμε την Κοινωνικη Οικονομια" !! ?? τι λεει ο ανθρωπας !

    Οταν διαβαζει μετρα κανει σαδραμ του κερατα, οταν πουλαει Δανεια και Μνημονια δεν κανει κανενα !!! αχχαχαχααα ( εκτος απο ενα που μου το κοψαν οταν το εβαλα!) αλλα θα γελασει ο καθε πικραμενος!!

    Τι σαρδαμ μπορει να συμβει στη λεξη , " αξιόπιστα " οεο !! χαχαχαχααααααααααααααααααααα

    Αυτο που ειπε το το ΕΠΙΣΤΡΕΦΩ ΟΠΩΣ ΤΟ ΕΙΠΕ !! εισαι και φαινεσαι !

    που θα μου πεις οτι " ολοι περναμε δυσκολα" κ εσυ μαζι μας?
    και ο Δασκαλοπουλος το ιδιο ειπε!!-"θα πεινασουμε" κ αυτος δεν βγαινει με το 1 τρις Ευρω στην Ελβετια/Λουξεμβουργο!

    ΠΠ

  16. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 19/06/2011 13:19:44

    Δημοψίσμα ΜΕΤΑ !! χαχαχχαχα ΟΧΙ πριν !!
    Πρωτα τα Δανεια και το Μνομονιο ΙΙ ( με τα μετρα μεσα και υπογραφες !! ) χαχαχα
    και μετα δημοψηφισμα σε τι??? χαχαχαχχαχαααα στο αν θα μειωθει ο Δ Τομεας?
    αν αλλαξει ο Εκλογικος Νομος ???

    Το δουλεμα στον καθρευτη ΣΟΥ, ΓΑΠ-ΝΧ... εδω ειναι ΤΟΙΧΟΣ !!

    ΟΧΙ ΟΧΙ

    ΠΠ

  17. Anatoli avatar
    Anatoli 19/06/2011 14:30:49

    Αξιότιμε κ. Γεωργιάδη,

    Με τον φόβο του καλού Θεού στην καρδιά, με το χέρι στην καρδιά και ευήκοα ώτα στίς φωνές όλων των συνανθρώπων μας που εκφράζουν δίκαια την αγανάκτησή τους, δεν είναι υποτιμητικό να παραδεχθείτε ότι κάνατε λάθος. Γιατί κάνατε λάθος. Είναι σημάδι αυτογνωσίας που πιστεύω ότι θέλετε να έχετε.
    Εύχομαι να μην το επαναλάβετε και ελπίζω να μη συντελέσετε στο ξεπούλημα της πατρίδας μας.

    Με εκτίμηση
    Ανατολή Κιοτσέκογλου

  18. ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ avatar
    ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 20/06/2011 09:09:51

    Συγγνώμη για την καθυστέρηση να απαντήσω:
    1ον Σε εκείνον που είπε, ότι δεν πρέπει να νομιμοποιήσουμε ένα "παράνομο" μνημόνιο. Μά το αίτημα για επαναδιαπραγμάτευση δεν είναι νομιμοποιήση. Για να επαναδιαπραγματευθείς κάτι, πάει να πει ότι το συζητάς. Άρα το αποδέχεσαι επί της Αρχής. Ο κ. Σαμαράς και σωστά δεν αμφισβητεί την νομιμότητά του, διότι τότε θα έλεγε θα το καταγγείλω, όχι θα το επαναδιαπραγματευθώ, όμως τότε θα έπρεπε να βρει και από αλλού λεφτά. Ο κ. Σαμαράς καταγγέλει την αποτελεσματικότητά του. Συμφωνώ αν και προσωπικά θεωρώ υπεύθυνη για την αποτυχία την Κυβέρνηση Παπανδρέου περισσότερο.
    2ον Στον φίλο που είπε ότι δήθεν δεν έβαλα πλάτη στο μεταναστευτικό. Εγώ αγαπητέ αυτά που έχω κάνει εγώ για το μεταναστευτικό εσύ δεν τα έχεις δει ούτε στον ύπνο σου. Από την εποχή που με έλεγε ο Υπουργός Εσωτερικών της Ν.Δ. Προκόπης Παυλόπουλος ακραίο διότι έθετε θέμα ποσοστώσεως και απελάσεων μέχρι σήμερα, που είμαι ο βουλευτής που έφερε τους κατοίκους του Αγίου Παντελεήμονος στην Βουλή, όταν η Ν.Δ. εξακολουθεί να κοιμάται όρθια. Και αν αμφιβάλλεις δεν λίγο τις συνεδριάσεις της Επιτροπής Μεταναστευτικού της Βουλής να δούμε ποιό κόμμα μιλάει και ποιο όχι. Όσον αφορά το ορθό αίτημα του κ. Σαμαρά για την κατάργηση του Λαθρονόμου, η κατάργηση του δεν λύνει το πρόβλημα. Και πριν από τον νόμο αυτόν 200.000 έρχονταν εδώ ετησίως. Οι απελέσεις θα λύσουν το πρόβλημα και τα σκληρά μέτρα. Αλλά όπως φάνηκε και στην περίπτωση της Υπατίας, όταν αρχίζουν τα σκληρά η Ν.Δ. εξαφανίζεται.
    3ον Για να κλείσουμε το θέμα του Μνημονίου, εάν πάρετε το προεκλογικό πρόγραμμα της Ν.Δ. του 2004 περί Επανιδρύσεως του Κράτους και το Μνημόνιο, είναι ζήτημα εάν θα βρείτε 10 διαφορές. Τα δημοσιονομικά μέτρα ήταν αποτέλεσμα της χρεωκοπίας μας και της ανικανότητος Παπανδρέου. Όμως το Μνημόνιο φέρνει μία σειρά από διαρθρωτικά μέτρα που όλοι όσοι έχουν σώας τας φρένας ξέρουν ότι πρέπει να γίνουν.
    4ον Το χρέος μας δεν είναι βιώσιμο και όλοι το ξέρουν αυτό. Όμως καμμία συζήτηση δεν μπορεί να γίνει για το πώς θα το διαχειριστούμε (κούρεμα, αναδιάρθρωση, επαναγορά ομολόγων με έκπτωση κλπ) όσο έχουμε πρωτογενές έλλειμμα. Στον φίλο που έχει φάει αμάσητη την αριστερή προπαγάνδα, ότι δήθεν όλα τα δανεικά πάνε μόνο σε τοξοχρεωλύσια θα του απαντήσω, μακάρι να ήταν έτσι. Εγώ προσωπικά εάν ήμουν η Ε.Ε. δεν θα μας έδινα ούτε ένα ευρώ πέραν των δανείων μας, πέραν δηλ των χρημάτων που χρειαζόμαστε για να μήν κηρύξουμε χρεωκοπία. Όμως εκείνοι μας δίνουν. Έτσι το περυσινό πρωτογενές (δηλ άνευ τοκοχρεωλυσίων, σαν να είχαμε χρέος μηδέν) ήταν -3,5%. Αυτά τα χρήματα από κάπου βρέθηκαν και πληρώθηκαν, δηλ από δάνεια! Σταματήστε λοιπόν αυτή την καραμέλα.
    Κλείνοντας η χθεσινή ομιλία Σαμαρά στην Βουλή ήταν εντυπωσιακή στο εξής σημείο, ότι μίλησε υπέρ της Ε.Ε. επιτέλους, υπέρ της Τρόϊκας τις διαπιστώσεις της οποίας μάλιστα ανέγνωσε ως έπαινο για την Ν.Δ. κλπ ίσως σιγά σιγά αυτή η αντιμνημονιακή τρέλα να τελειώνει.
    Άδωνις Α. Γεωργιάδης

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 20/06/2011 16:03:52

      δες απο κατω

      ΠΠ

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ ΑΔΩΝΙΣ Α. ΓΕΩΡΓΙΑΔΗΣ 20/06/2011 16:15:20

      Καλά για την Ιρλανδία δεν απαντήσατε. Λογικό αφου αγνοείτε παντελώς το θέμα Ιρλανδία- Αναδιαπραγμάτευση από την κυβέρνηση του Εντα Κένι.

      Βλέπω ούτε στα άλλα που σας ρώτησα απαντάτε. Και αυτό λογικό και κατανοητό βέβαια. Να σας τα θυμίσω:

      "υγ: έχετε ρωτηθεί και στο παρελθόν αλλά δεν απαντάτε στο εξής. Μπορείτε να μας πείτε τις θέσεις του Γ. Καρατζαφέρη για το Σκοπιανό το καλοκαίρι του 1993, όπως αυτές εκφράζονταν από τον τηλεοπτικό του σταθμό; Αν τολμάτε στείλτε αντίγραφα των εκπομπών εκείνων στον παρόντα, ή σε κάποιο άλλον ιστότοπο. Να δούμε τί έλεγε τότε και πως εναρμονιζόταν πλήρως στη γραμμή Μητσοτάκη…

      υγ2: ο αρχηγός σας προ εβδομάδων στη Λάρισα τάχθηκε υπέρ της αναδιάρθρωσης του ελληνικού χρέους. Εξακολουθείτε να έχετε την ίδια θέση;"

      Όταν τα καταφέρετε μου απαντάτε. Όταν και αν...

  19. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 09:20:51

    9:20 της επομενης, και ακομη γραφει τις απαντησεις.
    μ εχει αγχωσει !

    ΠΠ

  20. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 12:02:24

    Αδωνι
    σχολιασε συγκεκριμενα τα σχολια μου 8:38 am και 9:22 am.
    Ο καθενας εχει μια αποψη, τσαμπα ειναι. Η ουσια ειναι αλλη. Οι μνημονιακοι οροι - κατα μεγαλο ποσοστο εστω ειναι σωστοι και κοινης λογικης νοικοκυρεματος.
    ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΗ ΔΑΝΕΙΑΚΗ? ΠΩΣ ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ ΤΟ ΔΑΝΕΙΟ ΚΑΙ Η ΕΚΤΑΜΙΕΥΣΗ ΔΟΣΕΩΝ ΑΠΟ ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΥΣ ΟΡΟΥΣ?

    Σιγουρα εχεις παρει Δανειο προσωπικο, εταιρικο. Απαντας σε παρακαλω στο παραδειγμα μου στο 9;22 am ??
    ΕΣΥ ΘΑ ΥΠΕΓΡΑΦΕΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΔΑΝΕΙΟ ΜΕ ΕΞΑΡΤΗΜΕΝΟΥΣ "ΜΝΗΜΟΝΙΑΚΟΥΣ" ΟΡΟΥΣ ΑΠΟ ΠΙΣΩ ? φανταζομαι ΟΧΙ.
    Σου εχει προτεινει ποτέ Τραπεζα Ορους, ΕΦΟΣΟΝ σε εχει κρινει ΑΞΙΟΧΡΕΟ?
    Ειτε εισαι ειτε δεν εισαι ! Δεν εχει δικαιωμα να σστο προτεινςι. Εαν το ειχε θα το εβαζε πισω απ ολα τα δανεια !

    ΚΑΙ ΕΡΩΤΩ.. Εφοσον προσωπικα καν εις δε θα υπεγραφε, ΓΙΑΤΙ υπογραψατε για την ΕΛΛΑΔΑ ?? Αυτη ειναι η ταμπακιερα και οχι τα μετρα του μνημονιου ουτε το επιτοκιο του Δανειου ( περαν των ληστρικων ορων !! σε αλλη συζητηση αυτο το Αντιοσυνταγματικο θεμα )

    Το δε ΠΑΠΑΚι υπεγραψε ΜΟΝΟΣ του Δανειακη 2 μερες ΠΡΙΝ βγει ο Νομος !
    ( 8 Μαιου υπεγραψε, 10 Μαιου ο Νομος )
    ΥΠΕΓΡΑΨΕ ΠΑΡΑΝΟΜΑ !!! χωρις την Ουσιαστικη Εξουσιοδοτηση!
    ΤΟ ΔΕΧΕΣΑΙ σαν Ελληνας και σαν Βουλευτης του Κοινοβουλιου?

    Τελος οταν μιλω για Νομιμοποιηση, γνωριζω πολυ καλυτερα απο πολλους τι λεω !
    Γνωριζεις οτι η Νεα Δανειακη θα ειναι ΕΠΕΚΤΑΣΗ της ΠΑΛΑΙΑΣ ?
    Ρωτα τη σημαινει "επεκταση" και τα ξαναλεμε...

    ΠΠ

    • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
      ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 20/06/2011 12:09:25

      και δεν ειμαστε φιλοι, ουτε "φιλοι", οταν ο αρχηγος σου ειναι αρχων της κυβισθησης με καναλι ( αερατο )..... κ εσεις ολοι απο πισω, σε ΟΤΙ ΛΕΕΙ ο στομας του χωρις καμια κριτικη ! Εαν το γουσταρετε προβλημα σας. Τουλαχιστον εστω και οψιμα κλπ μερικοι ΠΑΣΟΚΟΙ εφυγαν ! Πολλοι διαφωνησαν δημοσια !
      Της ΝΔ επισης ! ΕΣΕΙΣ ?? συμφωνειτε σε ολα με τον αρχηγο??
      ΝΑΙ ή ΟΧΙ ?

      Συνευθυνη = δωσε καρεκλα.
      Το"εγω απ εξω" αλλα εσεις ολοι μαζι, ειναι μεταχρονολογημενη επιταγη !
      Τα μπαλαμουτια των ΜΜΕ και τις "πιασαρικες ατακες" τα εχω διδαξει.

      Σχεδιο ΑΝΑΝ, ΝΑΙ-ΟΧΙ
      Λαθρομεταναστες, ΝΑΙ-ΟΧΙ
      ΑΟΖ, ΝΑΙ-ΟΧΙ

      Παρτε ΜΙΑ ΘΕΣΗ, ΣΤΑΘΕΡΗ ΠΑΡΑΚΑΛΩ να ξερουμε τι μας γινεται.

      ΠΠ