#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/06/2011 00:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Γιούνκερ δεν ξέρει αν θα κοιμηθεί με Γιώργο πρωθυπουργό και ξυπνήσει με Αντώνη !



Για την επόμενη εβδομάδα, στην επίσημη σύνοδο του Eurogroup μετατέθηκαν οι δηλώσεις και η συμφωνία για τον τρόπο διάσωσης της Ελλάδας. Το χθεσινό άτυπο συμβούλιο δεν κατέληξε σε κάποια συμφωνία και οι δηλώσεις που ίσως περίμεναν στην κυβέρνηση δεν έγιναν. Άλλωστε, σίγουρα στις Βρυξέλλες έμαθαν ότι η κυβέρνηση Παπανδρέου παραπαίει και το να κάνεις δήλωση στήριξης σε μια κυβέρνηση που ίσως αύριο δεν υπάρχει, δεν είναι και το πιο συνετό. Οπότε, μια μικρή παράταση μέχρι να ξεκαθαρίσουν τα πράγματα στην Αθήνα, είναι αναγκαία για την Ευρωζώνη. Διότι και ο Γιούνκερ δεν ξέρει αν θα κοιμηθεί με Γιώργο πρωθυπουργό και ξυπνήσει με Αντώνη.

Στις Βρυξέλλες επιβεβαιώθηκε η διάσταση απόψεων που ήταν εμφανής μεταξύ Γερμανών και ΕΚΤ σχετικά με τη συμμετοχή ιδιωτών στο νέο πακέτο διάσωσης. Δεν βρέθηκε η φόρμουλα ώστε να μη θεωρηθεί «πιστωτικό γεγονός» η επιμήκυνση του χρόνου αποπληρωμής των δανείων που έχουν οι ιδιώτες στα χέρια τους.

Ο Φινλανδός υπουργός Οικονομικών υπογράμμισε ότι οι ΥΠΟΙΚ της ευρωζώνης αναζητούν μια λύση στην οποία θα είναι εφικτή η συμμετοχή του ιδιωτικού τομέα στην χρηματοδότηση της Ελλάδας.

«Πρέπει να βρούμε την λεπτή ισορροπία στην ιδιωτική συμμετοχή» δήλωσε ο κ. Γίρκι Κατάινεν, υπογραμμίζοντας ότι θα πρέπει να αποφευχθεί πάση θυσία μια επόμενη οικονομική κρίση.

Ο πρόεδρος του Eurogroup, Ζαν Κλωντ Γιούνκερ, τόνισε ότι η χθεσινή - άτυπη - συνάντηση συγκαλέστηκε για να προετοιμάσει τη συνάντηση του Eurogroup την επόμενη Δευτέρα.

Ο Γερμανός υπουργός Οικονομίας, Βόλφγκανγκ Σόιμπλε τόνισε οτι θα συζητηθεί η συμμετοχή των ιδιωτών στην ελληνική "λύση", σημείωσε το Reuters.

Η Αυστριακή ομόλογός του, λίγα λεπτά νωρίτερα, δήλωσε ότι η Πρωτοβουλία της Βιέννης έχει καταδείξει ότι είναι εφικτή μια εθελοντική συμμετοχή στο νέο πακέτο διάσωσης της Ελλάδας.

Τα πάντα λοιπόν θα κριθούν την ερχόμενη Δευτέρα καθώς εκεί θα αποφασιστεί πώς η λεγόμενη Πρωτοβουλία της Βιέννης (εθελοντική διακράτηση των ομολόγων και ανταλλαγή τους με νέα ομόλογα όταν λήξουν) θα υλοποιηθεί στην περίπτωση της Ελλάδας.

Γεγονός είναι ότι παραμένει σε εκκρεμότητα ακόμη η 5η δόση του δανείου και επί της αρχής απόφαση για την καταβολή της μπορεί να ληφθεί την επόμενη εβδομάδα στο Εurogroup και να υπάρξει μια σχετική δήλωση εγγύησης από τη Σύνοδο Κορυφής της ΕΕ για συνέχιση της χρηματοδότησης προς την Ελλάδα με δέσμευση για νέο πρόγραμμα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 15/06/2011 01:33:28

    Πού πας βρε κακομοίρη Ζαν-Κλωωωωωωντ

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Προφήτης 15/06/2011 07:00:45

      Αυτος αραγε ειναι ο κακομοιρης ή καποιοι αλλοι;

  2. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 15/06/2011 01:34:55

    Ο επίτιμος Πρόεδρος της Ν.Δ κάλεσε τον Σαμαρά να ψηφίσει το Μεσοπρόθεσμο...Αν γίνουν λέει εκλογές θα αναμετρηθούν οι Υπεύθυνοι με τους λαικιστές κι αυτός Ελπίζει να κερδίσουν οι Υπεύθυνοι!!!

    • sofia avatar
      sofia @ Υψηλάντης 15/06/2011 13:07:46

      ΑΜ, ΤΟ ΑΛΛΟ? ΕΙΝΑΙ ΛΕΕΙ ΑΔΙΚΟ ΝΑ ΑΠΟΛΥΟΝΤΑΙ ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΝΤΑΙ ΜΕ ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ. ΔΗΛΑΔΗ, ΑΝ ΚΟΥΤΣΑΘΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΠΟΔΙ, ΑΝΤΙ ΝΑ ΚΟΙΤΑΞΟΥΜΕ ΝΑ ΤΟ ΘΕΡΑΠΕΥΣΟΥΜΕ, ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΟΥΤΣΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ! ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΡΕ ΦΙΛΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΟΧΥΡΩΘΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ Η ΜΟΝΙΜΟΤΗΤΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΙΚΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ? ΘΑ ΑΙΣΘΑΝΘΟΥΝ ΠΙΟ ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΜΕΝΟΙ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΟΙ ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΙΔΙΩΤΙΚΟΥ ΤΟΜΕΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΜΕΝΟΙ ΤΟΥ ΔΗΜΟΣΙΟΥ? (ΦΑΝΤΑΣΟΥ ΕΝΑΝ ΑΠΟΛΥΜΕΝΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟΥ ΓΡΑΦΕΙΟΥ... ΠΟΣΟ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ ΑΠΟΛΥΜΕΝΟ ΕΦΟΡΙΑΚΟ, ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΟΛΠΑ ΕΚ ΤΩΝ ΕΣΩ?) ΕΓΩ ΘΑ ΣΑΣ ΑΛΛΑΞΩ ΤΟ "ΑΠΟΦΘΕΓΜΑ" ΚΥΡΙΕ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ: ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΝΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΜΟΝΙΜΩΣ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΟΙ ΜΙΣΘΩΤΟΙ (ΙΔΙΩΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΟΙ) ΚΑΙ ΝΑ ΕΥΝΟΟΥΝΤΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ ( ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΙΕΣ ΚΑΙ ΚΡΑΤΟΣ)? ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ (ΘΑ ΤΟ ΠΩ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΙΚΑ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΡΙΑ) ΕΥΗΜΕΡΟΥΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΜΕΤΑΛΕΥΣΗ ΤΗΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ ΤΗΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΤΩΝ ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΤΟΥΣ?

  3. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 15/06/2011 03:22:57

    Το άλλο με τον Τοτό το ξέρει ??????

  4. o kyrios lefta yparxoyn avatar
    o kyrios lefta yparxoyn 15/06/2011 04:03:22

    ΚΥΡΙΟΙ και ειδικα factorx,που κατα πασα πιθανοτητα θα κοψεις το σχολιο μου,επειδη εισαι απο τους πλεον χαρισματικούς στην γραφη,ανθρωπους,μπορεις να μεταδοσεις αυτο που εχεις ως σκεψη,πραγμα που σε κανει,,αν μη τι αλλο αξιοσεβαστο....θα ηθελα,ως παρακληση να ζητησω,να μην ασχολεισαι αυτες τις,στην κυριολεξια ΙΣΤΟΡΙΚΕΣ στιγμες,με των Αντωνη,γιατι στην καλυτερη,κανεις κακο κανεις.αθελα,εννοω.... βραζει ο κοσμος!!μιλαμε να μην εχουμε νεκρους πια......,καταλαβε φιλε μου την αγωνια μου,μην το δεις ασχημα,απλα σαν αντίληψη....μακαρι να κανω λαθος.....καλη δυναμη φακτορα!καλη δυναμη σε ολους μας!και ο Αντωνης,αν μη τι αλλο εχει το dna και ισως ερθει η ωρα που βοηθησει!αδερφια καλη δυναμη..........

  5. madprof avatar
    madprof 15/06/2011 04:41:56

    Ο ακατονόμαστος στον Παπαχελά ισχυρίστηκε πως :
    οι αγανακτισμένοι δεν έχουν αίτημα και ότι δεν σέβονται το πολιτικό σύστημα !.
    Αφού κάθισε στο σβέρκο μας έναν αιώνα και τακτοποίησε όλο το «οικογενειακό δένδρο» σε διάφορα κόμματα (sic !), μας νουθετεί να είμαστε υποτακτικοί, θυμίζοντάς μας την φτώχεια της κατοχής και του διχασμού, για να μας καθοδηγήσει η «άγια φαμίλια» στον 21ο αιώνα !.
    Ας ξεκινήσουμε από το πόθεν έσχες των «οικογενειακών δένδρων» για το ποιος είναι ποιος και όποιος βγει καθαρός ας διεκδικήσει δημόσιο θώκο, υπό τους νέους όρους του πολιτικού παιχνιδιού !.
    Οι Ευρωπαίοι και οι Αμερικάνοι κάτι κατάλαβαν, για το με ποιους έχουν να κάνουν, και τονίζουν σε όλους τους τόνους ότι στο θέμα της φορολογίας και της φοροδιαφυγής δεν έχουν γίνει βήματα.
    Αυτοί σφυρίζουν αδιάφορα και τσεκουρώνουν τους πολίτες αγνοώντας τους κινδύνους εκφυλισμού της κοινωνίας των πολιτών από την ανέχεια, τις (φονικές) ληστείες για ελάχιστα ευρώα, τα ναρκωτικά, την οικονομική δυσπραγία και την ανυπαρξία διεξόδου στην οποία τους έχουν εγκλωβίσει τα παχύδερμα της αρπαχτής της κάθε εξουσίας.
    Η φτώχεια λέει ο λαός είναι κακός σύμβουλος !. Ίδωμεν

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ madprof 15/06/2011 14:21:56

      πέστα!

      • madprof avatar
        madprof @ Strange Attractor 15/06/2011 14:24:47

        Τα γράφω από χτες το απόγευμα S.A.

  6. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 15/06/2011 06:17:48

    Η Μεταπολίτευση ΕΧΕΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ-ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ( ΑΥΤΟ ΤΟΥ 1974 ).
    http://politikokafeneio.com/Forum/viewtopic.php?p=199583#199583

    Λέει πολλά , ακόμα και σκέψεις για το τι θα μπορούσε να γίνει αύριο. Ο Πυρήνας όμως είναι ένα ¨Νέο Σύνταγμα¨ το οποίο θα κατοχυρώνει την Ανεξαρτησία της χώρας από όλους τους κινδύνους και τον ¨κοινωνικό χαρακτήρα του κράτους¨. Ασκεί κριτική , εκφράζει αμφιβολίες για αυτό τον τύπο της ¨άμεσης δημοκρατίας¨ που έχουν ασπαστεί σχεδόν όλες οι πολιτικές δυνάμεις από τα ¨αριστερά μέχρι τα δεξιά¨. Προσπαθεί να το ερμηνεύσει.

    Και προειδοποιεί με την σκέψη του για το τι θα μπορούσε να συμβεί αύριο και τις επόμενες ημέρες. Θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι , να μην τρομάξουμε και να φωνάξουμε ¨Κάτω τα Χέρια από την Ελλάδα...¨ , ¨ Ο Στρατός με τον Λαό¨ , ¨Τρις και Πέντε παίρνεται - τον Λαό δέρνεται ...¨ και όχι ¨εμφυλιοπολεμικά - γήπεδικά συνθήματα¨, ¨Λαός Ενωμένος - Ποτέ Ηττημένος¨

    Στέκεται κριτικά στην Αριστερά που δεν μπορεί να συλλάβει την ιστορική αναγκαιότητα ενός ¨Νέου Κοινωνικού Συμβολαίου¨ με πολύ καλλίτερες προϋποθέσεις για τους εργαζόμενους και την κοινωνία μπροστά στην παλινόρθωση της καπιταλιστικής βαρβαρότητας. Θα μπορούσε να αναδημοσιευτεί και αποσπασματικά , διατηρώντας τον πυρήνα της σκέψης του.

  7. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 15/06/2011 06:35:32

    Φάκτορα , ¨ΕΠΕΙΓΟΝ¨ ...,

    Ο Νέος πρόεδρος της Bundesbank , Jens Weidmann , σύμφωνα με δηλώσεις του στην σημερινή της Sueddeutsche Zeitung πιστεύει ότι είναι ¨πιθανή και λογική η διακοπή της οικονομικής βοήθειας προς την Ελλάδα ¨( VERKRAFTBAR ) και δηλώνει πως η ¨αλληλεγγύη δεν είναι μονόδρομος¨. Επίσης σύμφωνα με το Ρεπορτάζ της εφημερίδας για την πρόσφατη έκτακτη σύσκεψη του Eurogroup , οι περισσότερες Κρατικές Τράπεζες της Ε.Ε. που βρίσκονται στον ¨Γερμανικό Άξονα¨ δηλώνουν πως δεν είναι πλέον πρόθυμες για την συμμετοχή τους στην δανειοδότηση της Ελλάδας, Γι αυτό και προτάσσουν την συμμετοχή του ¨ιδιωτικού τομέα¨ ( ιδιωτικών τραπεζών ) στο ¨νέο πακέτο διάσωσης¨ ....Αρχικά όλοι καταλαβαίναμε ότι Γερμανοί ήθελαν ¨απλά¨ να εντάξουν και τον ιδιωτικό τομέα στην χρηματοδότηση , τώρα βγαίνει ¨ο λαγός¨ από το καπέλο και διαβάζουμε πως γενικά θέλουν να αποσυρθεί η Bundesbank και οι δορυφορικές της τράπεζες στην Μεσευρώπη .

    http://www.sueddeutsche.de/geld/vor-dem-krisentreffen-der-eu-finanzminister-milliardenhilfe-fuer-griechenland-in-gefahr-1.1108058

    http://www.spiegel.de/wirtschaft/soziales/0,1518,768287,00.html

  8. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 15/06/2011 07:11:26

    Ανεκαθεν το προβλημα ειναι με ποιον/α θα ξυπνησεις !!!

    ΠΠ