#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/12/2011 22:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Βενιζέλος ... κουράστηκε να σώζει την Ελλάδα



Ο υπουργός κουράστηκε. Να σώζει την Ελλάδα, να παίρνει μέτρα λιτότητας, να κάνει συνεντεύξεις κενολογίας. Το ακούσαμε κι αυτό από τον κ. Αντιπρόεδρο και τσάρος της Οικονομίας. Ευάγγελο Βενιζέλο.

Απαντώντας σε ερώτηση δημοσιογράφου ο οποίος είπε: «Λυπάμαι που θα σας το πω αλλά μου φαίνεστε καταβεβλημένος αυτή τη στιγμή, τουλάχιστον έτσι σας ακούω εγώ» ο κ. Βενιζέλος τόνισε τα εξής απίθανα: «Πρέπει να σας πω ότι χαίρομαι γιατί είπατε ότι με βλέπετε καταβεβλημένο. Το θεωρώ αυτό πολύ ενθαρρυντικό, γιατί εγώ νιώθω εξουθενωμένος, δε νιώθω απλώς καταβεβλημένος. Έχω αναλάβει στα μέσα Ιουνίου την ευθύνη αυτής της θέσης, γνωρίζοντας πάρα πολύ καλά τι έχω να αντιμετωπίσω και πρέπει να σας πω ότι ανέλαβα αυτή την ευθύνη έχοντας πολύ συγκεκριμένες απόψεις για το τι έπρεπε να γίνει από τον Οκτώβριο του 2009, έως το Μάιο του 2010, οπότε και συνήφθη η πρώτη δανειακή σύμβαση και η χώρα εισήλθε στην εποχή του μνημονίου».

Λοιπόν ο κ. Βενιζέλος είναι καταβεβλημένος, ένα πτώμα. Είναι αυτό που λέμε ότι ίδρωσε τη φανέλα από το τρέξιμο για τη σωτηρία της πατρίδας. Νιώθει εξουθενωμένος από την υπερπροσπάθεια του τελευταίου εξαμήνου. Λίγο το έχεις άλλωστε να ετοιμάσει το μεσοπρόθεσμο του καλοκαιριού, να αποφασιστεί το κούρεμα 21% τον Ιούλιο, μετά να πάνε όλοι διακοπές και να διαλυθεί το κράτος; Στη συνέχεια να έρθουν τον Σεπτέμβριο και να πουν ότι τα μέτρα δε φτάνουν και ο κ. Βενιζέλος να έρθει να μας σώσει με το πολυνομοσχέδιο; Κι από τότε να ανακοινώνει συνεχώς μέτρα με αποκορύφωμα το φιάσκο με το χαράτσι στους λογαριασμούς της ΔΕΗ;

Να σοβαρευτούμε τώρα. Από που κουραστήκατε κ. Βενιζέλο; Από την προσπάθεια να αποτυγχάνετε σε όλους τους στόχους που έχετε θέσει; Έλεος πια με τους κουρασμένους. Και κάποιος άλλος είχε διαρρεύσει το 2009 ότι ήταν κουρασμένος και λίγους μήνες μετά έχασε με 11 μονάδες διαφορά.

Αλλά να έρχεται ο κ. Βενιζέλος και να μας δηλώνει εξουθενωμένος πάει πολύ. Τότε τι να πει ο κόσμος που στενάζει από τη φορολογική μπότα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/12/2011 22:05:24

    Αγγαρείαν κάνει....
    Ποινήν εκτίει....

  2. danaos avatar
    danaos 12/12/2011 22:15:27

    Το μπιφτέκι να δεις πως το εξουθενώνει!

  3. manos avatar
    manos 12/12/2011 22:18:17

    Βαγγέλη,

    Συγνώμη. Δεν είχαμε καταλάβει πόσο εξοντωτικό είναι να εξοντώνεις ένα ολόκληρο λαό.
    Πραγματικά πρέπει να είσαι πολύ κουρασμένος.
    Πρέπει να είμαστε πολύ αχάριστοι που δεν έχουμε καταλάβει το μέγεθος της διάνοιας που κουβαλάς. Το μέγεθος του βράχου που σαν σύγχρονος σύσιφος είσαι αναγκασμένος να μετακινείς.
    Συγνώμη Βαγγέλη. Ολοι εμείς εδώ, θα μαζέψουμε λεφτά να πας σε κάποιο σπα να ξεκουραστείς. Αμα σου αρέσει, θα βάλουμε κι άλλα λεφτά να κάτσεις εκεί για πάντα.

  4. βουλα ελευθεριαδου avatar
    βουλα ελευθεριαδου 12/12/2011 22:21:15

    οποιος κουραστηκε πρωτη πορτα αριστερα η εξοδος, να αναλαβει κανενας φρεσκος

  5. IOANNIS avatar
    IOANNIS 12/12/2011 22:34:57

    ΕΙΔΑΤΕ ΤΟ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΠΙΑΣΕ Ο ΠΟΝΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΒΕΝΙΖΕΛΟ.ΜΕΤΑ ΑΝΑΡΩΤΙΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑΤΙ Η ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΙΑ ΠΝΕΕΙ ΤΑ ΛΟΙΣΘΙΑ

  6. Kargia avatar
    Kargia 12/12/2011 22:49:38

    Άλλος είχε το όνομα (κουρασμένος) και άλλος την χάρη. Εκτός και αν το εξουθενωμένος το είπε με την έννοια του πεινασμένος.

  7. bunga-bunga avatar
    bunga-bunga 12/12/2011 23:10:31

    πληρώνω απο το υστέρημα μου για να τον στείλω διακοπές στον αγύριστο

  8. ΜΠ avatar
    ΜΠ 12/12/2011 23:18:41

    Για την κούραση παίρνω: tonotil, βιταμίνη c, τρώω πολλά λαχανικά και φρούτα και όχι κόκκινο κρέας. Πίνω δε πολύ νερό και συμπληρώνω με γαλακτοκομικά. Ενίοτε η σπιρουλίνα βοηθάει, αλλά θα την πάρω ελεγχόμενα. Εννοείται ότι πρέπει να κοιμάμαι και σωστά, 7ωρο το λιγότερο. Αυτά. Ελπίζω να βοήθησαν τα παραπάνω. Α! Και πολύ πράσινο τσάι! Είναι καλό τονωτικό :)

  9. neokosmitis avatar
    neokosmitis 12/12/2011 23:53:51

    ΤΟ ΠΡΑΣΙΝΟ ΤΣΑΙ ΛΕΝΕ ΟΙ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΕΣ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΤΟ ΠΟΥΛΙ.ΑΣ ΠΙΝΕΙ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΔΥΟ ΚΙΛΑ ΓΙΑΤΙ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΞΕΠΑΤΩΣΕΙ......

  10. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 13/12/2011 00:47:12

    για να τον λυπηθει ο κοσμος τα κανει αυτα. τωρα που βλεπει την πλατη του λοβερδου αρχιζει να τα χανει . θα κανει και χειροτερα θα το δειτε.
    οχι βεβαια πως ο λοβερδος ειναι καλυτερος μην τρελαθουμε κιολας? ολοι ειναι συνυπευθυνοι για την καταντια της χωρας.

  11. Ο Καθένας avatar
    Ο Καθένας 13/12/2011 09:10:25

    Κάτι άσχετο με το ανηρτημένο θέμα,
    αλλά πολύ σημαντικό όμως, είναι και η κλήτευση του επικεφαλής της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής ΑΝΔΡΕΑ ΓΕΩΡΓΙΟΥ, την 12-12-2011 για να καταθέσει με την ιδιότητα του υπόπτου για την διάπραξη αδικήματος, στο πλαίσιο της έρευνας των καταγγελιών για τεχνητή διόγκωση του αναθεωρημένου ελλείμματος του 2009 .
    Η υπόθεση , για την οποία καλείται ως ΥΠΟΠΤΟΣ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ, αφορά τις καταγγελίες του πρώην μέλους του ΔΣ της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής Ζωής Γεωργαντά, για σκόπιμη και με την υπόδειξη της EUROSTAT, διόγκωση του αναθεωρημένου ελλείμματος ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΟΥΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΥΣΜΕΝΕΣΤΕΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΕΤΡΑ!
    Η καταγγέλουσα καθηγήτρια υποστηρίζει ότι "σκοπίμως και εν μέσω πιέσεων, της Ευρωπαϊκής Στατιστικής Αρχής, η ΕΛΣΤΑΤ με μη επιστημονικές μεθόδους διόγκωσε το αναθεωρημένο έλλειμμα του 2009 από περίπου 12-13% σε 15,4%, με στόχο να επιβληθούν στην χώρα περισσότερα και σκληρότερα δημοσιονομικά μέτρα".

    Τους ισχυρισμούς της κυρίας Γεωργαντά, που, ήδη, έδωσε κατάθεση στον Εισαγγελέα, φέρεται να επιβεβαίωσε στην κατάθεση και ο πρώην αντιπρόεδρος της ΕΛΣΤΑΤ Νίκος Λογοθέτης.
    ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΜΩΣ ΘΕΜΑ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗ .

  12. litsa avatar
    litsa 13/12/2011 09:40:34

    Τον τελευταιο καιρο νιωθω σαν να παρακολουθω μια κακοπαιγμενη θεατρικη παρασταση,σαν να βλεπω εφιαλτη διαρκειας,γενικα συμβαινουν πραγματα που δεν μου φαινονται αληθινα,πραγματα που πριν δυο χρονια εμοιαζαν αδιανοητα.Τι ειναι ολα αυτα που μας συμβαινουν?Που θα σταματησει αυτο?Εχουμε σκυψει ολοι το κεφαλι απο τις πολλες κλοτσιες κ τα πολλα χαστουκια και μας εχουν πεισει οτι δεν μπορουμε να κανουμε κ τιποτα.Η κριση μπορει να ειναι παγκοσμια αλλα αυτο δεν μας εμποδιζει να την περασουμε με λιγη αξιοπρεπεια κ περιφανεια..Αυτοι ολοι τους δεν ντρεπονται να βγαινουν κ να λενε τετοια πραγματα,εμεις γιατι τους ανεχομαστε?Μηπως εμεις ειμαστε αυτοι που κουραστηκαμε κ εχουμε πια παραιτηθει?Εγω δεν ξερω τι πρεπει να κανω αλλα ειμαι προθυμη κ ετοιμη να ακουσω κ να ακολουθησω καποιον που θα μπορεσει να βγει μπροστα,εναν ηγετη αξιο των περιστασεων δηλαδη,γιατι κακα τα ψεμματα το κοπαδι χρειαζεται παντα το βοσκο γιατι αλλιως το τρωει ο λυκος..

  13. Ο Καθένας avatar
    Ο Καθένας 13/12/2011 09:47:58

    Ένα άσχετο με το ανηρτημένο θέμα,
    αλλά πολύ σημαντικό όμως, είναι και η κλήτευση του επικεφαλής της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής Ανδρέα Γεωργίου, την 12-12-2011 για να καταθέσει με την ιδιότητα του υπόπτου για την διάπραξη αδικήματος, στο πλαίσιο της έρευνας των καταγγελιών για τεχνητή διόγκωση του αναθεωρημένου ελλείμματος του 2009 .
    Η υπόθεση , για την οποία καλείται ως ΥΠΟΠΤΟΣ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ, αφορά τις καταγγελίες του πρώην μέλους του ΔΣ της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής Ζωής Γεωργαντά, για σκόπιμη και με την υπόδειξη της EUROSTAT, διόγκωση του αναθεωρημένου ελλείμματος ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΠΙΒΛΗΘΟΥΝ ΣΤΗ ΧΩΡΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΚΑΙ ΔΥΣΜΕΝΕΣΤΕΡΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ ΜΕΤΡΑ!
    Η καταγγέλουσα καθηγήτρια υποστηρίζει ότι "σκοπίμως και εν μέσω πιέσεων, της Ευρωπαϊκής Στατιστικής Αρχής, η ΕΛΣΤΑΤ με μη επιστημονικές μεθόδους διόγκωσε το αναθεωρημένο έλλειμμα του 2009 από περίπου 12-13% σε 15,4%, με στόχο να επιβληθούν στην χώρα περισσότερα και σκληρότερα δημοσιονομικά μέτρα".

    Τους ισχυρισμούς της κυρίας Γεωργαντά, που, ήδη, έδωσε κατάθεση στον Εισαγγελέα, φέρεται να επιβεβαίωσε στην κατάθεση και ο πρώην αντιπρόεδρος της ΕΛΣΤΑΤ Νίκος Λογοθέτης.
    ΓΙΑ ΤΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΜΩΣ ΘΕΜΑ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΑΝΑΡΤΗΣΗ .

  14. MPAMPHS avatar
    MPAMPHS 13/12/2011 10:50:01

    ΣΑΠΙΛΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ.
    ΒΡΩΜΑ ΚΑΙ ΔΥΣΩΔΙΑ ΠΑΝΤΟΥ.
    ΑΥΤΟ ΘΕΛΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ.
    ΜΗ ΤΑΡΑΖΕΤΕ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΟΥ ΒΟΥΡΚΟΥ ΓΙΑΤΙ ΒΡΩΜΑΕΙ ΠΟΛΥ.

  15. ΑΝΤΡΕΑΣ avatar
    ΑΝΤΡΕΑΣ 13/12/2011 13:07:27

    ΒΑΣΤΑ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΡΕ ΒΑΓΓΕΛΗ!!!
    ΚΟΥΡΑΓΙΟ!
    ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!

  16. NIKOS avatar
    NIKOS 13/12/2011 20:21:39

    να φυγεις τωρα απο εδω και κλεισε και την πορτα.