#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/04/2010 19:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Βγενόπουλος "εκτελεί" Σηφουνάκη

 Το μεσημέρι δια του Κυβερνητικού εκπροσώπου ο κ. Σηφουνάκης δήλωσε ότι ως υπουργός Αιγαίου δεν πήρε ούτε μια δραχμή από τον Ανδρέα Βγενόπουλο για την αναδάσωση της Σάμου. «Ο κ. Ν. Σηφουνάκης διευκρινίζει ότι δέχτηκε τον κ. Α. Βγενόπουλο στις πυρκαγιές της Σάμου, συνοδευόμενο από δημοσιογράφους και τηλεοπτικές κάμερες και τον ενημέρωσε για τις προσπάθειες της κυβέρνησης. Ο κ. Βγενόπουλος ενημέρωσε τον κ. Σηφουνάκη ότι προτίθεται να βοηθήσει με ένα ποσό, το οποίο ουδέποτε προσκόμισε».

Προ ολίγου η MARFIN έδωσε στη δημοσιότητα την επιταγή των 50.000.000 δραχμών και το δελτίο τύπου που είχε εκδοθεί εκείνη την εποχή από το Υπουργείο Αιγαίου. 

 


 

 

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΑΙΓΑΙΟΥ

ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΥΠΟΥ                                                       

ΑΘΗΝΑ  5-2-2001

 ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

 Μία σημαντική πρωτοβουλία για την ανασύσταση του κατεστραμμένου από την περσινή μεγάλη πυρκαγιά Σαμιώτικου ελαιώνα αναλαμβάνει το Υπουργείο Αιγαίου σε συνεργασία με τον ιδιωτικό τομέα και συγκεκριμένα τον Όμιλο Εταιρειών MARFIN και την Τοπική Αυτοδιοίκηση Σάμου.

Σε συνέντευξη τύπου που παραχώρησε σήμερα Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου, ο Υπουργός Αιγαίου, Νίκος Σηφουνάκης, μαζί με τον Δήμαρχο Πυθαγορείου, τον Βουλευτή Νομού Σάμου, Πυθαγόρα Βαρδίκο και τον Πρόεδρο της Εταιρείας MARFIN, Ανδρέα Βγενόπουλο, ανακοίνωσε την ανασύσταση του καμένου ελαιώνα της Σάμου με την αποστολή σε πρώτη φάση περίπου 50.000 δενδρυλλίων, την δαπάνη των οποίων αναλαμβάνει εξ΄ολοκλήρου η Εταιρεία MARFIN.

Ο Υπουργός Αιγαίου, χαρακτήρισε ως σημαντικά τα μέτρα που εξήγγειλε ο Πρωθυπουργός, Κώστας Σημίτης, για την αποκατάσταση των ζημιών και την ανακούφιση των πληγέντων στη Σάμο και τόνισε ότι το Υπουργείο Αιγαίου από την πλευρά του επιχειρώντας να συμβάλλει στην αποκατάσταση των ζημιών, μέχρι σήμερα έχει διαθέσει εκατό εκατομμύρια (100.000.000) δραχμές στην Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση και τους Ο.Τ.Α. της Σάμου.  Από αυτά, όπως τόνισε ο κ. Σηφουνάκης, τα πενήντα εκατομμύρια (50.000.000) διατέθηκαν για έργα αναδάσωσης και δενδροφύτευσης και τα υπόλοιπα πενήντα (50.000.000) δραχμές για έργα πυροπροστασίας, ενώ παράλληλα το Υπουργείο προμηθεύτηκε και απέστειλε στην Νομαρχιακή Αυτοδιοίκηση Σάμου και τους Ο.Τ.Α. πυροσβεστικό όχημα, διασωστικά εργαλεία, αντιπυρικές στολές, αντλίες νερού κ.α.

Όπως τόνισε ο κ. Σηφουνάκης, η πυρκαγιά του καλοκαιριού εκτός από το Κράτος ευαισθητοποίησε και τους ιδιωτικούς φορείς, όπως η MARFIN, η οποία προσφέρθηκε να συμβάλλει στην αποκατάσταση των ζημιών, ενώ επεσήμανε ότι το Υπουργείο Αιγαίου, έφερε σε επαφή την Εταιρεία με την τοπική Αυτοδιοίκηση Σάμου και αφού εξετάστηκαν από κοινού διάφορες προτάσεις κατέληξαν στη συγκεκριμένη μορφή προσφοράς.

Ο Υπουργός Αιγαίου υπογράμμισε με έμφαση ότι η Τουριστική περίοδος  του 2001 για την Σάμο, με τα μέχρι τώρα στοιχεία φαίνεται αισιόδοξη και πως η Σάμος θα εξακολουθήσει να αποτελεί ένα σημαντικό πόλο τουρισμού.  Ακόμα ο κ. Σηφουνάκης, υπογράμμισε ότι υπάρχει και ένα δεύτερο στάδιο συνεργασίας με την ιδιωτική πρωτοβουλία και αφορά στη δημιουργία ενός Μουσείου Αγγειοπλαστικής, στο χωριό Μαυραντζέοι που υπέστη μεγάλες καταστροφές από την πυρκαγιά, όπου θα αγοραστεί

και θα αναστηλωθεί ένα από τα κατεστραμμένα κτίρια, όπου θα στεγαστεί το Μουσείο.

Ο Βουλευτής του Νομού Σάμου, Πυθαγόρας Βαρδίκος, ευχαρίστησε την Εταιρεία MARFIN για την προσφορά της και τόνισε ότι οι κρατικές ενισχύσεις για την Σάμο θα ξεπεράσουν τα τέσσερα (4) δισεκατομμύρια.  Ο Δήμαρχος Πυθαγορείου Νικόλας Μάρκου, ευχαρίστησε τον Υπουργό Αιγαίου για την ευαισθησία που έχει επιδείξει για την αποκατάσταση του φυσικού περιβάλλοντος του νησιού και χαρακτήρισε σημαντική την προσφορά της MARFIN, η οποία όπως είπε με τα 50.000 ελαιόδεντρα θα αποκαταστήσει την ελαιοπαραγωγή και θα συνδράμει στο εισόδημα των αγροτών.

Από την πλευρά του ο Πρόεδρος της MARFIN, Ανδρέας Βγενόπουλος, υπογράμμισε ότι υπάρχει ευαισθησία στον ιδιωτικό τομέα και πως οι επιχειρήσεις δεν είναι μόνο ζωντανό κύτταρο για την οικονομία, αλλά και για την κοινωνία και επιθυμούν να συμπαραστέκονται στο κοινωνικό σύνολο όταν αυτό περνάει δοκιμασίες.  Υπογράμμισε ότι η καταστροφή της Σάμου από την πυρκαγιά άγγιξε όλους και αμέσως η Εταιρεία αναζήτησε τρόπους να συμβάλλει στην αποκατάσταση των ζημιών και των πληγέντων και υπογράμμισε με έμφαση ότι «είμαστε υπερήφανοι για αυτή μας την προσφορά».

Ο κ. Βγενόπουλος τόνισε ακόμα ότι στόχος της προσφοράς αυτής που ξεπερνάει τα 50.000.000 (πενήντα) εκατομμύρια δραχμές είναι να μην επεκταθεί περαιτέρω η ερήμωση της υπαίθρου και να βοηθηθούν οι κάτοικοι να ζήσουν στον δικό τους τόπο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. nbechr avatar
    nbechr 20/04/2010 20:19:51

    Πότε φεύγει ο Σηφουνάκης ; Απόψε το βράδυ ή αύριο το πρωί ;

    • nick avatar
      nick @ nbechr 20/04/2010 22:05:17

      Μιλάμε για τέτοιο σύστημα ξεδιαντροπιάς-ψεύδους-αηδίας-ξεφτίλας που πολύ αμφιβάλλω αν θα παραιτηθεί ή θα τον παραιτήσουνε...

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ nbechr 20/04/2010 22:44:36

      Νομίζω ότι επειδή η υπόθεση είναι πολύ σοβαρή πρέπει να ανατεθεί στον κ. Ζαγοριανό ή έστω σε μια Εξεταστική Επιτροπή της Βουλής για να είμαστε σίγουροι για το αποτέλεσμα και τον εντοπισμό της αλήθειας.

      Θραξ Αναρμόδιος

      • pizza avatar
        pizza @ Θραξ Αναρμόδιος 21/04/2010 16:15:08

        Τωρα μιλησες σαν τον Κωστακη

  2. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 20/04/2010 20:31:04

    το λυπηρό φάκτορα είναι ότι έτρεξε ο ΠΕΤΑΛΩΤΗΣ σήμερα το πρωί να καλύψει τον ΣΗΦΟΥΝΑΚΗ ,πίστευα ότι αυτή η κυβέρνηση σε τέτοια θέματα ήταν τίμια ,στο διάλο όλοι τους .

  3. anonymous avatar
    anonymous 20/04/2010 20:34:13

    Θα στόλιζα το Σηφουνάκη με κάποια κοσμητικά επίθετα αλλά θα με κόψουν, οπότε αρκούμαι να πω ότι τον θεωρώ διαχρονικά αναξιόπιστο.

    • Fotini avatar
      Fotini @ anonymous 20/04/2010 21:44:52

      @ anonymous

      Τωρα εγω δλδ που θα γραψω οτι ειχα ακουσει οτι ο Σηφουνακης ηταν αναμεμειγμενος με τρομοκρατια, θα μου θαψουν το σχολιο;

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ anonymous 20/04/2010 23:28:27

      χμ... κάτι για εξηντάρη αρχιτέκτονα ακούστηκε, αλλά δεν είναι αυτός

  4. loretta avatar
    loretta 20/04/2010 20:37:16

    Σιγα μην ιδρωσει κανενα ΠΡΑΣΙΝΟ ΑΥΤΙ!!! τι ηταν 50.000.000 τοτε για εναν ΠΑΣΟΚΟ? Στραγαλια...!!

  5. ΚΜ avatar
    ΚΜ 20/04/2010 20:39:13

    Άντε πάρε το κουβαδάκι σου Σηφουνή μου και χαιρέτα μας... Και άλλη φορά κοίτα να κουνηθείς σε κανέναν που είναι στα κυβικά σου...

  6. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 20/04/2010 20:40:14

    Σιγά μην χάσει η Βενετιά βελόνι,απ'την απουσία του κυρίου.Παρ'ολ'αυτά,χαμένος δεν θα πάει.Διότι και 'κολλητός' είναι,αλλά και ως παιδί φρονίμων, 'μαγείρεψε' από πολύ καιρό πρίν φθάσει στο σημείο να πεινάσει.

    • MΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
      MΑΝΩΛΗΣ Μ @ ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 20/04/2010 23:50:58

      Και υβριστής του αειμνήστου Χριστόδουλου.

  7. Ζάχος avatar
    Ζάχος 20/04/2010 20:41:05

    ενώ για τους ΝΕΟΔΗΜΟΚΡΑΤΕΣ δεν είναι στραγάλια... Πάρτε χαμπάρι ότι στη μάσα είναι ενωμένοι.

    • ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
      ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ @ Ζάχος 20/04/2010 21:07:49

      Εσύ πάλι γιατί ξινίστηκες;;;Κολλητός σου είναι;;Η σ'έρριξε στη μοιρασιά;

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Ζάχος 21/04/2010 00:03:45

      Δεν είναι έτσι, Ζάχο, τον καιρό εκείνον της παντοδυναμίας Σημίτη "50 χαρτιά" ήταν ψίχουλα, μπροστά στη μάσα που έπεφτε. Ο Νεοδημοκράτης θα τα έπαιρνε και θα έλεγε κι ευχαριστώ. Άλλες εποχές, που δυστυχώς τις ξεχάσαμε πολύ γρήγορα, τι μάσα έπεσε την περίοδο 1996-2004.

  8. ΚΜ avatar
    ΚΜ 20/04/2010 20:49:00

    Τώρα τα 50; Πάνε! Πέρασε ο πράσινος Σήφουνας, που τα κάνει αόρατα.

  9. loretta avatar
    loretta 20/04/2010 20:50:13

    δεν θα διαφωνισω αγαπητε αλλα στην προκειμενη σε Πασοκ υπουγρο αναφεροταν συνεπως....αυτο σχολιασε.!!

    Μην ξεχνας βγηκε το ξανθο αυτιστικο εκπρόσωπος τυπου και βιαστηκε να υπερασπιστει τον Σηφουνακη....!! συνπεως σιγα μην τον ξαποστειλουν.!!!...μπορει να του ειπαν και λιγα εφαγες..!!

  10. Αθωος περαστικος avatar
    Αθωος περαστικος 20/04/2010 20:51:39

    Πως ειναι δυνατον ανθρωπαρια σαν τον Σηφουνακη να ειμαι υπουργοι επι σειρα ετων, μα δεν ειναι δυνατον! Δυσκολευεται να το πιστεψει κανεις! Ποσο χαμηλα θα πεσει το επιπεδο ακομα!

    • fitsulas avatar
      fitsulas @ Αθωος περαστικος 20/04/2010 21:09:23

      Υπάρχει και πιο κάτω: Μαντούβαλος. Δεν φταίνε αυτοί, τέτοιοι είμαστε, τέτοιους θέλουμε. Όταν ο ΓΑΠ συνέφαγε με τον Ντέμη, λυσάξαμε μήπως μπει στη βουλή κανα σωστό άτομο.

      • πολίτης avatar
        πολίτης @ fitsulas 20/04/2010 22:58:47

        Μαντούβαλος! Αυτός πήρε δρόμο από νωρίς αγαπητέ! Τουλάχιστον μέχρι να καθαρίσει το ονομά του, που δεν το βλέπω... Συνεπώς δεν ταιριάζει το παράδειγμα, βρες κάποιον άλλον.

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Αθωος περαστικος 21/04/2010 00:05:31

      Η απορία σου έχει βάση: Ο Σηφουνάκης έγινε υπουργός επειδή ήταν γαμπρός του Δασκαλαντωνάκη. Μεγαλοστέλεχος (ανδρεϊκός) του ΠΑΣΟΚ μου είχε πει ότι ο ίδιος ο Μητσοτάκης είχε πάρει το Σημίτη τηλέφωνο και του είχε πει "θέλω να κάνεις το Σηφουνάκη υπουργό" και ο Σημίτης φυσικά... υπάκουσε!

      • anetos avatar
        anetos @ Επώνυμος 21/04/2010 08:00:57

        Έχει ακουστεί και για κάποια παλιά κόντρα μεταξύ Βγενοπουλου και μελών της οικογένειας Δασκαλαντωνακη για ξενοδοχειακές μονάδες ...Φυσικά δεν ακουσε για πρώτη και τελευταία φορά ο Βγενο για τον Σιφουνατσι στην Σάμο για το δάσος ...

  11. Alex avatar
    Alex 20/04/2010 20:57:58

    ΤΗν καταγγελια Μιχαλου στο ΜΕγκα την ειδε χτες κανεις????????????

    • δρόμος avatar
      δρόμος @ Alex 20/04/2010 23:31:12

      δες την ανάρτηση για το σκάνδαλο των ομολόγων

  12. ΑΝΤΥΠΑΣ avatar
    ΑΝΤΥΠΑΣ 20/04/2010 20:58:26

    που τα πήγες τα λεφτά Σηφουνάκη!!!!1
    Ήθελες να διαχειριστείς και τη περιουσία της Εκκλησίας;

    ΑΙΣΧΟΣ!!!!

  13. Ζάχος avatar
    Ζάχος 20/04/2010 20:58:27

    Και ο Βγενό όμως φοβερό μνημονικό! Τα "ξέχασε" τα 50 χαρτιά για 9 χρόνια και δυόμιση μήνες και τα θυμήθηκε τώρα...

    • Σαος avatar
      Σαος @ Ζάχος 20/04/2010 21:01:46

      Τώρα είναι επείγον να φύγουν τα λαμόγια από την μέση. Με τέτοια πρόσωπα σαν τον Σηφουνάκη, τον Πάγκαλο και Σια, δεν θα δούμε ποτέ προκοπή.

    • ΑΡΚΑΣ avatar
      ΑΡΚΑΣ @ Ζάχος 20/04/2010 21:53:42

      Μεταξύ 2004 - 2009 από ποιον να τα ζητούσε? Από τον Ευρωβουλευτή Σηφουνάκη, τον οποίο τον χώσανε στο Ευρωκοινοβούλιο για να μην τον χώσουν μέσα για τις αυθαιρεσίες και την καταστροφή των Κυκλάδων?

  14. ωχαδελφέ avatar
    ωχαδελφέ 20/04/2010 21:00:39

    kai mono pou thn ekane o Mixalos den shmainei apolutws tipote

    • Alex avatar
      Alex @ ωχαδελφέ 20/04/2010 21:04:13

      Σημαινει φιλε μου....αν ισχυει πρεπει να διερευνηθει....αν οχι να διαψευσθει......το οτι κανουν την παπια ειναι το ανηυχιτικο....αν ηταν η Ν.Δ κυβερνηση ισχυε δεν ισχυε θα ηταν πρωτο θεμα!!!!!!

  15. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 20/04/2010 21:04:37

    Καλώς τηνε.Που χάθηκες μικρή μου;Κύτταξε να γαντζωθείς γερά στην δημόσια καρέκλα σου,γιατί ο δικός σου μας είπε,πως το ΔΝΤ,είναι ήδη εδώ.Τα σέβη μου.

  16. ΚΜ avatar
    ΚΜ 20/04/2010 21:05:32

    Ας πούμε ότι ο Βγενόπουλος ήξερε πότε να κάνει την κίνησή του, ως δυνατός παίκτης που είναι. Και στην τελική, δικά του ήταν τα φράγκα.

    Ο Σηφουνίσκος όμως πού πήγαινε ξυπόλητος; Εντάξει, σου αρέσουν τα στραγάλια (ως Πασόκος που είσαι), όμως με τί το'χεις παραγεμισμένο το κεφάλι σου υπουργάρα μου; Δε σου φτάνει που έκανες «συνετή διαχείριση» τα 50 που τώρα αγνοούνται, ήθελες και διάψευση από πάνω ρε σαΐνι; Λούσου τώρα!

  17. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 20/04/2010 21:05:53

    Άντε και στου Πάγκαλου ......

  18. Maya avatar
    Maya 20/04/2010 21:20:31

    ΣΗΦΟΥΝΑΚΗ ΘΕΕ ΠΑΡΕ... ΤΗΝ ΠΑΕ!

  19. γιωργος avatar
    γιωργος 20/04/2010 21:21:23

    Ακομα ο σηφουνακης ειναι στη θεση του;Αν ηταν η νδ στην κυβερνηση θα ηταν πρωτο θεμα στις ειδησεις.Ολοι οι δημοσιογραφοι θα ειχαν ανεβει στα δεντρα.
    Το συστημα πασοκ δουλευει καλα.

  20. Αφροδίτη avatar
    Αφροδίτη 20/04/2010 21:23:52

    Η "διάψευση" του πρώην υπουργού διά του κυβερνητικού εκπροσώπου μάλιστα, ήρθη πριν ο αλέκτωρ λαλήσει! Ή οι άνθρωποι έχουν ξεσαλώσει εντελώς, ή θεώρησαν αφελώς "αφελή" τον κ. Βγενόπουλο!
    Για τα μάρκα της Seimens μπορεί να μην υπάρχουν παραστατικά, γιατί το μαύρο χρήμα δεν συνοδεύεται ασφαλώς από αποδείξεις, αλλά τα χρήματα μιας περιβαλλοντικής παρέμβασης όπως είναι η αναδάσωση, ήταν επόμενο να συνοδεύονται από πλήρη παραστατικά!
    "Κύριε κυβερνητικέ εκπρόσωπε μήπως και το Δελτίο Τύπου είναι πλαστό ή δεν το αναγνωρίζετε πια, αφού προέρχεται από το υπουργείο Αιγαίου που σπεύσατε να καταργήσετε αμέσως;"

  21. fatfat avatar
    fatfat 20/04/2010 21:37:41

    εφόσον εκδόθηκε η σχετική τραπεζική επιταγή, η οποία και προφανώς κατατέθηκε στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων, δεν είναι (λίγο ως πολύ) παράλογο κανένας από την ΜΑΡΦΙΝ να μην τηλεφώνησε στο υπουργείο Αιγαίου ή σε κάποιο δήμο της Σάμου ή στην αρμόδια νομαρχία όπου υπάγεται η Σάμος, για να τους πει ότι τα χρήματα είναι ήδη κατατεθειμένα στο ΤΠΔ και πλέον στην διάθεσή τους?
    Δεν ξέρω, αλλά μήπως τους παραπάνω φορείς μπορούσε να ενημερώσει και το ίδιο το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων?

  22. elem avatar
    elem 20/04/2010 21:55:03

    Το Σηφουνάκη το σύστημα Σημίτη δεν τον ήθελε. Τους τον πρότεινε με προσωπική παρέμβαση στο Σημίτη ο... Μητσοτάκης (για να εκπληρώσει αντίστοιχο αίτημα του μεγαλοξενοδόχου πεθερού του Σηφουνάκη)

    • ataktos avatar
      ataktos @ elem 20/04/2010 22:01:17

      καλά και υπάρχει το σύστημα .... συγκοινωνούντων δοχείων …και μας έσωσαν ..

    • loretta avatar
      loretta @ elem 20/04/2010 22:09:46

      elem
      αυτο ειναι αληθεια...!!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ elem 21/04/2010 00:08:32

      Συγγνώμη, διαβάζοντας με τη σειρά τα σχόλια δεν είδα ότι το είχες ήδη γράψει και το ξαναέγραψα κι εγώ παραπάνω. Άρα το ξέρουμε δύο σε αυτή τη σελίδα το ίδιο πράγμα, προφανώς από διαφορετικές πηγές.

  23. nick avatar
    nick 20/04/2010 22:09:40

    Καλά ο ίδιος δεν έχει τσίπα (αποδεδειγμένα πλέον) και τα ΜΜΕ δεν εχουν καμία ντροπή... Ο μεγάλος κωπηλάτης που ήθελε διαφάνεια και πράσινα άλογα που είναι? Πάρτε τα κανό σας και εξω από εδώ!

  24. Orestios avatar
    Orestios 20/04/2010 22:29:57

    Σε αυτές τις δύσκολές στιγμές για την πατρίδα, όπως μας λένε, κανείς δεν πρέπει να μείνει εκτός αγώνα. χο! χο!
    Αγώνα για την μάσα από το ΠΑΣΟΚ. 50 εκατομμύρια είναι τα φανερά.
    Πόσα είναι τα κρυφά?

    Τί πλάκα!

  25. iketis avatar
    iketis 20/04/2010 22:43:50

    Και τι θα γίνει με τον άλλο, τον παχουλούλη. Θα κάθεται πολύ ακόμα να καμαρώνει στα κεραμμύδια;

  26. ΓΙΩΡΓΟΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΟΣ 20/04/2010 22:46:25

    ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΣΟΚ! ΡΕΜΟΥΛΑ ΨΕΥΔΟΣ ΥΠΟΚΡΙΣΙΑ ΑΠΥΘΜΕΝΟ ΘΡΑΣΟΣ! ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ Ο ΚΩΠΗΛΑΤΗΣ ΤΟΥ ΑΙΓΑΙΟΥ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΚΕΦΑΛΙΑ? ΣΥΝΤΟΜΑ ΘΑ ΦΑΝΕ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΓΙΑ ΑΡΧΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ ΓΙΩΡΓΟΣ 20/04/2010 23:00:32

      Ακριβώς. Πρέπει να διώξουμε (και πάλι) το ΠαΣοκ.

      Και όχι μόνο αυτό, αλλά να βάλουμε (και πάλι) στην θέση του ΠαΣοκ την ΝΔ. Από τις τάξεις της οποίας έχουν εκλείψει πλέον οι στιγματισμένοι και οι "ύποπτοι" πολιτευτές.

      Θραξ Αναρμόδιος

    • AUD avatar
      AUD @ ΓΙΩΡΓΟΣ 21/04/2010 14:06:20

      Δεν μπορώ να πιστέψω ότι μετά από το κραυγαλέα σκάνδαλα ΠΑΣΟΚ και ΝΔ όλα αυτά τα χρόνια, ο κοσμάκης παίρνει ακόμη πολιτική θέση με ιδεολογική σύνδεση σε κόμματα κλπ... είμαστε όλοι ΖΩΑ….
      ΣΑΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΟ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΜΑΣ ΝΑ ΕΚΛΥΨΟΥΝ... ΝΑ ΠΑΙΘΑΝΟΥΝ... ΟΙ ΙΔΕΟΛΟΓΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΕΩΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΘΑΜΕΝΕΣ... ΣΗΜΕΡΑ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΠΟΙΟΣ (ΚΟΜΜΑ ΣΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ) ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΕΙ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΛΕΦΤΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΤΣΕΠΗ ΜΟΥ... ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΤΕ???????

  27. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/04/2010 22:52:02

    αν αρχίσει το Κεφάλαιο να κελαϊδάει, θα έχουμε εξελίξεις. Όταν το Κεφάλαιο βλέπει "θάνατο" θα κελαϊδήσει.

  28. dim avatar
    dim 20/04/2010 23:14:49

    ΜΙΧΑΛΑΚΗ ΧΡΥΣΟΧΟΙΔΗ ΣΤΗ ΓΙΑΦΚΑ ΤΟΥ ΣΗΦΟΥΝΑΚΗ ΚΡΥΒΟΝΤΑΙ 50.000.000.
    ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΟΝ ΣΥΛΛΑΒΕΙΣ????

  29. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 20/04/2010 23:16:30

    εκείνο το εκατομμύριο του Τσουκάτου, γιατί ξεχάστηκε;

    • iketis avatar
      iketis @ Βρασίδας 21/04/2010 11:14:26

      Ααααα, ναι! Το εκατομμύριο. Καλά είναι και μας χαιρετάει…. Δες εδώ και θα καταλάβεις!
      «Δηλαδή υπάρχει τώρα η υπόθεση SIEMENS. Η υπόθεση SIEMENS παίρνει κολοσσιαίες διαστάσεις στο μυαλό των συμπολιτών μας. Γιατί δε λέμε εν πάση περιπτώσει τι αδικήματα υπάρχουν ρε παιδιά εδώ; Πήρε ο Τσουκάτος κάτι λεφτά, τα πήγε σε ένα κόμμα, δηλαδή το ΠΑΣΟΚ. Τι αδίκημα είναι αυτό; Με βάση το τι αδίκημα είναι αυτό να το στείλουμε στη Δικαιοσύνη. Και με την ευκαιρία, να μου επιτρέψετε να σας ρωτήσω, τι αδίκημα είναι αυτό, γιατί λίγο – πολύ όλοι έχουμε τσαλαβουτήσει στα νομικά (…). Δηλαδή τι αδίκημα είναι; Παίρνω από μια ιδιωτική εταιρεία λεφτά και τα πάω σε ένα κόμμα, είναι αδίκημα κάποιου είδους; (…). Αλλά τι αδίκημα είναι; Γιατί εδώ μιλάμε για Δικαιοσύνη, έτσι; Τι αδίκημα είναι να πάρω λεφτά και να τα πάω σε ένα κόμμα;»
      (Θ. ΠΑΓΚΑΛΟΣ, δηλώσεις στο Ρ/Σ «ΦΛΑΣ», 5/5/2009)
      !!!! ;;;;;;;;;; !!!!!!

      • Θραξ Αναρμόδιος avatar
        Θραξ Αναρμόδιος @ iketis 21/04/2010 11:37:16

        Γιατί είναι αδίκημα μια εταιρία να τα "ακουμπήσει" σε ένα κόμμα; Γιατί είναι αδίκημα ακόμη-ακόμη, μια εταιρία να "παραφρονήσει" και να χαρίσει σε έναν βουλευτή ή κομματικό στέλεχος, από σφοδρή αγάπη, έρωτα, συνοικέσιο ή ότι άλλο, ένα εκατομμύριο, ας πούμε;

        Γιατί είναι αδίκημα μία εταιρία να μισθοδοτεί την πλειοψηφία των βουλευτών (όπως στέλεχός της υπερηφανεύθη); Δύο εταιρίες; Τρεις; Περισσότερες;

        Δεν είναι νόμιμο;
        Τι το επιλήψιμο;

        Εξάλλου αν υπάρξει αδίκημα έχουμε Δικαιοσύνη. Με ισχυρότατα αντανακλαστικά και ανακριτές διαμάντια. Η ολομέλεια του Αρείου Πάγου μπορεί να διαλύσει οποιαδήποτε αμφιβολία σας επ' αυτού.

        Παν αδίκημα πατάσσεται αυτομάτως και το δημόσιο συμφέρον προστατεύεται από την ακοίμητη φρουρό Ελληνική Δικαιοσύνη.

        Είμεθα ευνομούμενη χώρα. (και ολίγον πολυ-νομούμενη)

        Θραξ Αναρμόδιος

      • iketis avatar
        iketis @ iketis 21/04/2010 12:52:43

        Είμεθα! Τα ερωτήματα είναι αμείλικτα. Εάν προκύψη έρως, παραδείγματος χάριν ( το γαρ πολύ του έρωτος είναι παραφροσύνη). Ομολογώ ότι επείσθην!

  30. φουκαρας avatar
    φουκαρας 20/04/2010 23:25:31

    Ούτε το Σηφουνάκη θα διώξει,ούτε τον Πάγκαλο.Θα τους φάμε στη μάπα για πολλά χρόνια ακόμα.
    Ασε που μπορεί να μην κάνουν ούτε εκλογές για....οικονομία.

  31. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 20/04/2010 23:33:24

    Η αγανάκτηση του μακαριστού αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου για τα όσα υβριστικά του έλεγε ο περί ου υπουργός, δεν μπορεί , θα έχει ανταπόδοση.

    • ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ avatar
      ΙΩΑΝΝΗΣ ΕΝΑΤΟΣ @ Νικηφόρος Ουρανός 20/04/2010 23:44:03

      Ν' αγιάσει το χεράκι σου φίλε Νικιφόρε!!! Ο ψεύτης κι οκλέφτης τον πρώτο χρόνο! Και ο προικολάγνος Σηφουνάκης είναι και ψεύτης και κλέφτης!

  32. Kὀριννα avatar
    Kὀριννα 20/04/2010 23:54:41

    Καλά,βρέθηκε γυναῖκα πού παντρεύτηκε τόν Σηφουνάκη; Μέγας εἶσαι Κύριε!

  33. Mak avatar
    Mak 20/04/2010 23:55:02

    Το είπα ότι δωρεά μέσω εταιρείας χωρίς παραστατικά και αποδείξεις δεν υπάρχει. Απίστευτος ερασιτεχνισμός η διάψευση Πεταλωτή που εξέθεσε όλη την κυβέρνηση.

    Επιτέλους άρχισα να καταλαβαίνω τι εννοούν όταν λένε για πράσινη ανάπτυξη. Στον Τσουκάτο τα έδωσε μαζί με το ένα εκατομμύριο € της Siemens!

    Άμα το βρούνε εκείνο, θα βρούνε και τα 50εκ.δραχμές...

    Τα καθεστωτικά μμε δεν ασχολούνται με ψιλά, εκτός και αν είναι τα 100.000€ του Παυλίδη...

  34. nikolas avatar
    nikolas 21/04/2010 02:26:53

    ΘΕΛΩ ΝΑ ΔΩ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΩΡΑ! ΘΕΛΩ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΔΩ!
    ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΠΟ ΚΑΝΑΛΙΑ, ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ, ΠΑΣΟΚ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΥΣ ΟΤΑΝ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΤΑΝ ΜΕ ΕΓΡΑΦΑ ΚΑΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΙΑ ΑΝΑΛΟΓΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΣΤΕΛΕΧΟΥΣ ΠΟΥ ΑΝΗΚΕ ΣΤΗΝ Ν.Δ. ΘΑ ΗΤΑΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΕΚΙΝΟΥΣΑΝ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΝΑΝ ΤΟ ΒΡΑΔΥ. ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΛΥΣΣΑΞΕΙ ΘΑ ΕΙΧΕ ΒΟΥΙΞΕΙ Ο ΤΟΠΟΣ. ΤΩΡΑ ΟΛΑ ΚΑΛΑ ΟΛΑ "COOL".
    ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΑ MEDIA ΕΧΟΥΝ ΧΑΖΕΨΕΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΤΟ ΠΙΠΙΛΙΣΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΚΑΝΟΥΝ. ΕΦΤΑΣΑΝ ΝΑ ΜΑΣ ΠΛΑΣΑΡΟΥΝ ΩΣ ΚΑΛΟ ΤΟ Δ.Ν.Τ., ΝΑ ΣΦΥΡΙΖΟΥΝ ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΣΚΑΝΔΑΛΑ ΠΡΑΣΙΝΩΝ ΣΤΕΛΕΧΩΝ, ΟΙ ΑΣΗΜΑΝΤΕΣ ΕΙΔΗΣΕΙΣ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΩΤΟ ΘΕΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΑ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΝΑ ΠΕΡΝΟΥΝ ΣΤΑ "ΨΙΛΑ".
    ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΚΤΑΤΟΡΙΑ ΤΩΝ ΜΕΣΩΝ; ΩΣ ΠΟΤΕ ΤΟ ΚΟΥΤΟΧΟΡΤΟ ΣΕ ΕΝΑΝ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΛΑΟ;

  35. Arnaoutis avatar
    Arnaoutis 21/04/2010 08:01:15

    ΣΟΥΦΡΟΝΑΚΗΣ

  36. Lewnidas avatar
    Lewnidas 21/04/2010 10:10:21

    Αυτος σας πειραξε? θυμαστε τι των ρωτησε ο σηφουνακης τον βγενοπουλο? " τι θελετε απο την κυβερνηση"?

  37. mavro kounavi avatar
    mavro kounavi 21/04/2010 10:22:14

    Μετά τη δημοσιοποίηση της επιταγής των 50.000.000 δραχμών (147.000 ευρώ) εν έτει 2001 από το Βγενόπουλο θα βγει άραγε ο αξιότιμος κύριος Πάγκαλος να δηλώσει ότι τα μέχρι στιγμής στοιχεία δείχνουν ότι ο Σηφουνάκης είναι κάτι περισσότερο από δωρολήπτης (μιας και το ποσό δεν προοριζόταν για "δώρο" αλλά για δάσος) ή τέτοιου είδους Παγκαλικές δηλώσεις αφορούσαν μόνο τον ιδρυτή του . . . κινήματος και τότε αρχηγό του; Θα κάνει λοιπόν κάποια δήλωση ο αντιπρόεδρος-βαθμολογητής της κυβέρνησης ή μήπως τον εμποδίζουν οι κατά Βγενόπουλο . . . κουμπαριές του; Όσον αφορά το Σηφουνάκη ειλικρινά πέφτω από τα σύννεφα. Ήμουν σίγουρος ότι ο μετέπειτα σύζυγος Δασκαλαντωνάκη ήταν υπεράνω χρημάτων. . . Γέλια πάντως που θα κάνει από ψηλά ο Χριστόδουλος για τη περίπτωσή του . . .

  38. aengus avatar
    aengus 21/04/2010 10:46:27

    Στη ΝΕΤ- ΠΡΩΪΝΗ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ είπαν ότι ο Βγενόπουλος είπε αυτά που είπε …..αλλά ο κυβερνητικός εκπρόσωπος τον διέψευσε!!!!! Τίποτε άλλο….Ούτε γάτα ούτε ζημιά…. Ποια επιταγή; Δεν άκουσαν τίποτε!

  39. trellakias avatar
    trellakias 21/04/2010 11:32:19

    Το πασοκ είναι εδώ ενωμένο δυνατό! Πάντα στην μάσα εννοείτε, δεν θέλω λάθη!!!!!!!!!!!!!!!

    • NAYTHS avatar
      NAYTHS @ trellakias 21/04/2010 11:57:25

      TO ΠΑΣΟΚ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΕΝΩΜΕΝΟ ΔυΝαΤο . (κλεμμένο από Λαζόπουλο)

  40. ataktos avatar
    ataktos 21/04/2010 11:46:51

    και πάλι η υποθέσει δεν αγγίζει καθόλου τον ΓΑΠ ,αυτός ...δεν ξέρει τίποτα

    • iketis avatar
      iketis @ ataktos 21/04/2010 12:44:26

      Πρέπει πάση θυσία να διασωθή ο Άναξ και οι Πρίγκιπες δια να ευτυχή η Βασιλομήτωρ. Ακόμη κι όταν καταρρεύσουν τα πέριξ. Λόγοι συμβολικοί και επενδυτικοί.

  41. tiramola avatar
    tiramola 21/04/2010 13:51:39

    Να αλλάξει ο τίτλος του ποστ και να αντικατασταθεί με "Η βλακεία ως άλλοθι"...

  42. fatfat avatar
    fatfat 21/04/2010 15:16:12

    - στο όνομα ποιου δικαιούχου κατατέθηκε η τραπεζική επιταγή των 50.000.000 δραχμών στο Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων?

    - έγινε ποτέ ανάληψη αυτών των χρημάτων από το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων?
    Αν ναι, πότε και από ποιον?

    - Όποιος μάλιστα έκανε την ανάληψη αυτών των 50.000.000 δραχμών ΠΟΥ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΕ?

  43. fatfat avatar
    fatfat 21/04/2010 15:57:10

    ο τότε δήμαρχος Πυθαγορείου Σάμου σε ανακοίνωσή του τονίζει:

    "...το Δημοτικό Συμβούλιο Πυθαγορείου με την υπʼ αριθμ. 3/2001 απόφασή του ενέκρινε ομόφωνα τον τρόπο διάθεσης στους πληγέντες και αποδέχθηκε την πρόθεση της δωρεάς της MARFIN. Κατόπιν τούτων η εταιρεία κατέθεσε απευθείας για το Δήμο Πυθαγορείου στον Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων το ποσό των 50 εκατομμυρίων δραχμών.
    Στη συνέχεια το Δημοτικό Συμβούλιο Πυθαγορείου αποδέχθηκε την δωρεά και ενέγραψε το ποσό στον προϋπολογισμό του (αρ. Απόφασης 58/2001). Επίσης με τις προβλεπόμενες νόμιμες διαδικασίες έγινε η αγορά των δενδρυλλίων από διάφορα φυτώρια της πατρίδας μας. Με τα 50 εκατομμύρια αγοράστηκαν συνολικά περίπου 75.000 δενδρύλλια, ελαιόδεντρα διάφορων ποικιλιών και εσπεριδοειδών τα οποία διατέθηκαν σε όλους τους καταγεγραμμένους πληγέντες – οι οποίοι ήταν περισσότεροι από 2.000 – αναλογικά με το ύψος της καταστροφής που είχαν υποστεί.
    Ο Δήμος Πυθαγορείου ευχαρίστησε θερμά την εταιρεία για την προσφορά της και δημοσίευσε ευχαριστήριες ανακοινώσεις στον Τύπο.
    Όπως συνάγεται από τα προαναφερθέντα ο Δήμος ήταν ο αποκλειστικός αποδέκτης της δωρεάς και διαχειριστής της διάθεσής της.
    Κανείς κρατικός φορέας, Υπουργείο ή πολιτικό πρόσωπο δεν ενεπλάκη στη διαδικασία...."

    Άρα ο τότε δήμαρχος Πυθαγορείου Σάμου σαφώς ξεκαθαρίζει ότι ο ο Δήμος Πυθαγορείου Σάμου ήταν ο αποκλειστικός αποδέκτης της δωρεάς των 50.000.000 δραχμών και διαχειριστής της διάθεσής της......

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ fatfat 21/04/2010 16:11:13

      Μας εντυπωσίασε ο κ. Βγενόπουλος προχθές βράδυ με το σχετικό θέμα των ελαιόδενδρων των 50 εκατομμυρίων δραχμών.

      Αλλά κατόπιν όσων παραθέτει ο fatfat δεν φαίνεται να εμπλέκεται στην διαχείριση των ελαιο-χρημάτων ο κ. Σηφουνάκης. Και τα λεφτά της Marfin φαίνεται πως πιάσαν τόπο (αποφάσεις Δημ. Συμβουλίου κλπ κλπ) όπως σωστά έπρεπε.

      Αρα;
      Επρόκειτο για φραστική υπερβολή εκ μέρους του κ. Βγενόπουλου ("δείξτε μου το δάσος ή δώστε μου τα λεφτά πίσω");
      Για κάτι άλλο;
      Δεν ξέρω/δεν απαντώ;

      Θραξ Αναρμόδιος

  44. pizza avatar
    pizza 21/04/2010 16:21:58

    Εγω θελω να δω τον Καζακο να στειση τραπεζι στον αγνωστο στρατιωτη για να τους δικαση ολους....

  45. enianos avatar
    enianos 21/04/2010 16:48:16

    5o εκατομμύρια δια 75 χιλιάδες μας κάνουν 666,666 δρχ το δενδρύλλιο ελιάς ? Κοίτα κάτι συνειρμοί !

  46. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 21/04/2010 17:03:24

    Aυτό είναι ΔΙΑΣΠΟΡΑ ΡΙΣΚΟΥ του χαρτοφυλακίου, όχι παίζουμε!

  47. fatfat avatar
    fatfat 21/04/2010 18:28:14

    @ Θραξ Αναρμόδιος...το θέμα τώρα μετατίθεται στον συγκεκριμένο δήμο...δηλαδή πρέπει να ελεγχθούν άμεσα :

    - αν όντως με την δωρεά των 50.000.000 δρχ αγοράστηκαν τα 75.000 (περίπου) δενδρύλλια, όπως λέει ο πρώην δήμαρχος (να γίνει εξονυχιστικός έλεγχος στα τιμολόγια, κατά είδος,ποσότητα και αξία)

    - αν τα δενδρύλλια που αποδειχθεί ότι τελικά αγοράστηκαν με τα χρήματα της δωρεάς, φυτεύχθηκαν όντως στον ελαιώνα που κάηκε - για αυτό τον σκοπό μάλιστα έγινε η σχετική δωρεά.

  48. ΟΛΓΑ δΕΛΗΓΙΆΝΝΗ avatar
    ΟΛΓΑ δΕΛΗΓΙΆΝΝΗ 08/05/2010 17:04:16

    Δεν είναι αναγκαίο να παραιτηθεί. Αρκεί να κηρυχθεί έκπτωτος από το βουλευτικό αξίωμα , αφού δεν ορκίστηκε, παραβαίνοντας το Σύνταγμα. Από τα άρθρα του Συντάγματος δεν επιλέγουμε άλλα που τα σεβόμαστε και άλλα όχι.¨Εχει προβλεφθεί τρόπος για την αναθεώρηση τους. Δεν είναι η επιδεικτική άγνόησή τους. Γιατί έτσι κινδυνεύουμε, εκτός των άλλων, να μας κουβαληθεί και ο πρώην, ο Κωνσταντίνος, και να μας πεί με αθώο ύφος,
    ε,τί πειράζει ν α παραβώ κι' εγώ μερικά άρθρα του Συντάγματος , όπως και τόσοι άλλοι! Μαντάμ Ντεφάρζ