#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/08/2011 15:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

O Έβρος καίγεται, αλλά ο πρωθυπουργός κάνει μπάνιο στην ... Καλαμάτα

 



Στις Ελιές της Καρδαμύλης στην Μεσσηνία διανυκτέρευσε χθες ο Γιώργος Παπανδρέου. Σήμερα το πρωί αναχώρησε για άγνωστη κατεύθυνση στην ίδια περιοχή για να κάνει το μπάνιο του μακρυά από τα αδιάκριτα βλέματα.

Συνοδεύεται από τον διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδας κ. Προβόπουλο και το ζεύγος Παπακωνσταντίνου. Οπότε μπορούμε να ελπίζουμε ότι ο καλαματιανός αέρας μπορεί να τους κατεβάσει και καμιά καλή ιδέα για την Οικονομία ή την σωτηρία της χώρας που συνεχίζει να καίγεται.

Σε εξέλιξη παραμένουν στο μεταξύ τρία μέτωπα της μεγάλης πυρκαγιάς που εκδηλώθηκε το μεσημέρι της Τετάρτης στον Έβρο και μέχρι στιγμής έχει κάψει περισσότερα από 70.000 στέμματα δασικής έκτασης και καλλιεργειών.

Επίσης ο κ. Προβόπουλος είναι "ανεξάρτητος" επικεφαλής της κεντρικής τράπεζας

Ενημέρωση, Κυριακή 28/08/2011

Όπως γράφει σήμερα η http://www.eleftheriaonline.gr/ το ζεύγος... Αναγνώστου και την παρέα του περίμεναν να δουν την Παρασκευή το απόγευμα στο μικρό ξενοδοχείο στα Ριτσά της Καρδαμύλης και τελικά αντίκρισαν τον πρωθυπουργό Γιώργο Παπανδρέου με τη σύζυγό του Αντα και την προσωπική τους ασφάλεια. Ο Γιώργος Παπανδρέου επέλεξε την Καρδαμύλη για ολιγοήμερες διακοπές, όπου την Παρασκευή το απόγευμα έκανε βόλτα στη μανιάτικη κωμόπολη, ενώ το βράδυ συνέφαγε με τη σύζυγό του και τον διοικητή της Τράπεζας της Ελλάδος Γιώργο Προβόπουλο στην ταβέρνα “Ελιές” μπροστά από το ξενοδοχείο που διαμένει. Φυσικά τα μέτρα ασφαλείας στην περιοχή ήταν ιδιαιτέρως αυξημένα, αλλά διακριτικά με σκοπό να μην προκαλέσουν τους υπόλοιπους επισκέπτες και να περάσουν όσο το δυνατόν απαρατήρητοι. Ο πρωθυπουργός χθες έκανε την εμφάνισή του και πάλι στα Ριτσά για απογευματινό μπάνιο, ενώ σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες επιδόθηκε και στο αγαπημένο του σπορ το κανό. Στην μυστικότητα της επίσκεψης συνέβαλε και η Ολλανδέζα σύζυγος του υπουργού Περιβάλλοντος και Κλιματικής Αλλαγής Γιώργου Παπακωνσταντίνου Jacoline Vinke, η οποία ως συγγραφέας τουριστικών οδηγών φρόντισε να κάνει κράτηση για το πρωθυπουργικό ζεύγος και την ασφάλειά του σε άλλο όνομα για ευνόητους λόγους. Μάλιστα πληροφορίες αναφέρουν ότι ενδέχεται στην περιοχή να βρεθεί και το ζεύγος Παπακωνσταντίνου, αφού υπήρχε κράτηση στο συγκεκριμένο όνομα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tigris avatar
    tigris 27/08/2011 15:43:27

    Επειδή είμαι Μακεδόνας δεν ξέρω αν υπάρχουν λιαστές ελιές να τον παρομοιάσω σαν λιαστή ελιά, γιατί πολύ λιάζεται το παιδί, μαζεύει ενέργεια για πότε;
    Σε όλες τις γωνιές της Ελλάδος έχει λιαστεί ακόμη και φέτος.

    • Μεσσήνιος avatar
      Μεσσήνιος @ tigris 28/08/2011 11:46:46

      Και λιαστές ελιές υπάρχουν και λεφτά υπάρχουν.
      Δυστυχώς πιράνχας στο μεσσηνιακό κόλπο δεν υπάρχουν.
      Ο κ. Πρωθυπουργός ΚΑΤΑΝΤΗΣΕ χειρότερος κι από το Νέρωνα της αρχαίας Ρώμης.

  2. kp8 avatar
    kp8 27/08/2011 15:43:53

    Αφού ολοκλήρωσε τις διαδικασίες για την κυκλοφορία του βιβλίου του "στ΄ακρογυάλια του Αιγιαίου με τον Γιώργο Παπανδρέου", ξεκινά οδοιπορικό στις παραλίες της ηπειρωτικής Ελλάδας, με στόχο μέχρι το Δεκέμβριο που θά' χουν σφίξει τα κρύα και μπορεί να μην ενδείκνυνται τα λουτρά, νά΄χει συλλέξει αρκετό υλικό και για ένα δεύτερο ακόμη βιβλίο του οποίου ο τίτλος προς το παρόν αναζητείται.

  3. tigris avatar
    tigris 27/08/2011 15:45:31

    Κάτι σαν ηλιοηλεκτρογεννήτρια πάει να γίνει μάλλον να συμβάλει και έμπρακτα στην πράσινη ανάπτυξη...

  4. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 27/08/2011 15:51:07

    Σε όποια ταβέρνα και να μπει θα δει μια φωτογραφία του Αντώνη μέσα...Σε Σαμαρικό περιβάλλον και ο Παπανδρέου λοιπόν...αλλά στη Μεσσηνία ειδικά δεν φαντάζεται πόσο αγαπούν τον Αντώνη Σαμαρά και πόσο «θαυμάζουν» την πολιτική του...!!

  5. Υψηλάντης avatar
    Υψηλάντης 27/08/2011 15:52:36

    Εννοώ πόσο «θαυμάζουν» την πολιτική του ΓΑΠ ως Πρωθυπουργού αυτής της χώρας...

  6. jkr avatar
    jkr 27/08/2011 16:19:18

    Με τον Προβόπουλο;;; Καλά στερνά!

  7. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 27/08/2011 16:24:49

    Μπορεῖτε νὰ φαντασθεῖτε διευθύνοντα σύμβουλο ἑταιρείας ὑπὸ χρεωκοπίαν νὰ κάνει ἕνα δίνει στὸν ἑαυτὸ του ἕνα μῆνα διακοπές; Θὰ εἶχε ἀπολυθεῖ τὴν ἑπομένη...

    • φωνη avatar
      φωνη @ Κοινὸς νοῦς 27/08/2011 16:48:03

      Θα είχε απολυθεί πολύ νωρίτερα. Από την πρώτη στιγμή που θα διαπιστώνονταν η υπονόμευση της εταιρίας μέσω αυτού. Και θα είχε απεριόριστο χρόνο για διακοπές μπροστά του.

      Στην πολιτική μπορεί να είναι πιο περίπλοκα τα πράγματα...αλλά κοντεύει η ώρα που θα πάει για μόνιμες διακοπές.

  8. jkr avatar
    jkr 27/08/2011 16:39:32

    Στον αποτεφρωμένο 'Εβρο καμιά βόλτα δεν πάει...εκτός αν δεν τον θεωρεί επικράτεια.

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ jkr 27/08/2011 17:11:26

      Κι εκεί πού θα κάνει μπάνιο; στο ποτάμι; αν και νομίζω ότι άδικα τον κατηγορούμε...με εισιτήρια κοινωνικού τουρισμού μετακινείται και διανυκτερεύει...

    • Θοδωρής Κολοκοτρώνης avatar
      Θοδωρής Κολοκοτρώνης @ jkr 28/08/2011 09:22:22

      Έλεος πια με αυτές τις αντιλήψεις που θέλουν τους πολιτικούς -υπουργούς, νομάρχες, βουλευτές, κ.λ.- να εμφανίζονται στο χώρο της καταστροφής με κουστούμι χωρίς γραβάτα -ένδειξη ότι έτρεξαν τόσο γρήγορα εκεί που τους καλούσε το χρέος και δεν πρόλαβαν- συνοδευόμενοι βεβαίως βεβαίως από τα κανάλια.
      Ναί, δεν είναι καιρός για έναν προθυπουργό να γυρίζει από παραλία σε παραλία, αλλά τι να κάνει στις πυρκαγιές; Πυροσβέστης είναι να τις σβήσει. Ξέρει πως αντιμετωπίζεται μια πυρκαγιά ή μια πλημύρα για να δώσει εντολές;
      Ο ρόλος των πολιτικών βρίσκεται αλλού. Να έχουν ετοιμοπόλεμο τον κρατικό μηχανισμό, με άριστα εκπαιδευμένο προσωπικό, αξιόπιστη και ικανή διοίκηση, χωρίς ιδιοτελείς κομματικές παρεμβάσεις, που θα ξέρουν τι πρέπει να κάνουν και να μπορούν να το κάνουν.
      Όλα τα άλλα είναι εκ του πονηρού.

      • Δεξιός avatar
        Δεξιός @ Θοδωρής Κολοκοτρώνης 28/08/2011 17:43:36

        Αυτά δε θα τα έλεγες αν αφορούσαν τον Πολύδωρα!!!!

        • Θοδωρής Κολοκοτρώνης avatar
          Θοδωρής Κολοκοτρώνης @ Δεξιός 28/08/2011 21:47:01

          Πως είσαι σίγουρος ότι δεν το έλεγα, λαγωνικό μου;

      • parsifal avatar
        parsifal @ Θοδωρής Κολοκοτρώνης 28/08/2011 23:36:46

        Ακριβώς ! Αυτό είναι το πρόβλημα ? Να πάει αλλος ενας αχρηστος κουστουμαρισμένος μ@αλάκας στον τόπο της φωτιάς ?
        Αλλα θα επρεπε να κάμουν ΠΡΙΝ την φωτιά, ΠΡΙΝ την βεβαία κάθε καλοκαίρι "πύρινη λαίλαπα".

  9. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 27/08/2011 16:42:27

    Αηδία έχει καταντήσει πια.........Δεν έχει αφήσει παραλία για παραλία , νησί για νησί.........Καλά ρε ανόητοι πασόκοι, τόσο τυφλωμένοι πιά; Δεν βλέπετε που έχει γραμμένους και μας και τη χώρα;;;;;

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/08/2011 20:35:10

    Ειρωνία της ιστορίας;
    Αν θυμάμαι καλά, όταν το 1986 η Καλαμάτα είχε καταστραφεί από σεισμό, ο πατέρας του σημερινού πρωθυπουργού, τότε προωθυπουργός, έκανε τα μπάνια του στο κότερο Γκουανταλαχάρα!
    Τα θυμάμαι καλά ή όχι;

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 27/08/2011 20:45:55

      Το καλοκαίρι του 88 ήταν η κρουαζιέρα μαζί με τη χυμώδη αεροσυνοδό, αφού ο Φάνης είχε ολοκληρώσει κάτι ψηφιακές αναθέσεις...

    • ο Μήτσος avatar
      ο Μήτσος @ Strange Attractor 27/08/2011 21:18:00

      Και όμως θυμάσαι καλά! Το 1987 έκανε κρουαζιέρα με τη Λιάνη. Δήλωσε ότι δεν μπορούσε να παραστεί στην επίσημη επέτειο του σεισμού της Καλαμάτας λόγω φόρτου εργασίας, αλλά αποκαλύφθηκε από τους δημοσιογράφους ότι αρμένιζε με τη Δήμητρα και έγινε ψιλορόμπα...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ο Μήτσος 27/08/2011 21:29:37

        Έτσι!
        Άντε γιατί άρχισα να πιστεύω ότι φαντάζομαι πράγματα, ή ότι γέρασα επικίνδυνα...

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 27/08/2011 21:47:27

          Κι όμως φίλοι μου ήταν το 88 η κρουαζιέρα και τότε καιγόταν η Αθήνα και η Ελλάδα και είχαμε νεκρούς από θερμοπληξία...Αλλά τι σημασία έχει ο χρόνος?

        • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
          Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 27/08/2011 21:52:33

          Η σχετική πληροφορία προέρχεται από το βιβλίο του...Ζάετς της πολιτικής, Η Λιάνη στηρίζει την Αλλαγή...Τεκμήριο!..

      • apis22 avatar
        apis22 @ ο Μήτσος 27/08/2011 22:34:47

        Μια χαρά θυμάσαι.
        H Καλαμάτα είχε καταστραφεί και ο ΑΓΠ βολτάριζε με τη Λιάνη στο κότερο του Κασιδόκωστα.

    • alakran avatar
      alakran @ Strange Attractor 28/08/2011 00:42:08

      Θυμάσαι πολύ καλά!!!

    • danaos avatar
      danaos @ Strange Attractor 28/08/2011 17:53:33

      Άσε τα σάπια.Τίποτα δεν θυμάσαι.Να είναι καλά ο Ροδινός που σε τροφοδοτεί με ιστορικά στοιχεία!

  11. victory avatar
    victory 27/08/2011 23:27:34

    και μετα η γνωστή συνέχεια με τους δανειστές της φωλίτσας μεταξύ άλλων τον κ.παπουλια, ειχε φρέσκο, άρει το εμπόλεμο με την γειτονιά του και μετά πως τα φέρνει αυτή η παλιοζωή με το Λιβανέζο χαλαγκ όπου παρεμπιπτόντως η οικογένεια πάλι τώρα μέσω blackrock μας ελέγχει, βλέπε sitehttp://blackrock.mobi/global/home/AboutUs/ManagementTeam/index.htm , ένας χαλαγκ ακόμα βρε συμπτώσεις ο δε πρόεδρος, αλήθεια πλέρωσε το φπα του δανεισμού? μας ποδηγετεί και μας νουθετεί για οικονομία και κουράγιο εισπράττοντας απο το φτωχό μας χωριό ετησίως άνω των 380.000 euro ...

  12. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 28/08/2011 00:27:06

    Το επόμενο βήμα τους είναι να φορολογήσουν τις καταθέσεις 25%. Με την πρώτη ευκαιρία όμως ΘΑ ΤΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΟΥΝ.

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 28/08/2011 00:48:00

    Να προσθέσω εδώ ότι το καλοκαίρι του '88, τις μέρες που αρμένιζε με τη Μιμή στο κότερο, δεν είχε συμβεί ο σεισμός της Καλαμάτας, ούτε ήταν η επέτειός του, αλλά είχε συμβεί ο δεύτερος (μετά από εκείνον του '87) φονικός καύσωνας, καθώς και το πολύνεκρο χτύπημα στο κρουαζιερόπλοιο "Σίτυ οφ Πόρος".

  14. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 28/08/2011 02:41:40

    Μαύρη η εικόνα της οικονομίας, μαύρα τα καμμένα δάση, μαύρο κυριαρχεί στους δρόμους της Αθήνας, μαύρος κι ο Gap από το πολύ ήλιο για να συνηθίζει στο μαύρο που θα φάει στις επόμενες εκλογές. Μαύρη μαυρίλα πλάκωσε και είπανε να νομιμοποιήσουν και το μαύρο μπας και φάνε λιγότερο μαύρο : σου λέει αν μας ψηφίσουν οι μαύροι, τα μαστούρια και τα λαμόγια δεν θα βγάλει αυτοδυναμία ο Σαμαράς. Οι καμμένοι όμως είναι δυστυχώς πολλοί περισσότεροι . Εδώ τώρα κολλάει το ¨μην περιμένετε να χιονίσει για να δείτε άσπρη μέρα." Οργανωθείτε !
    Όσοι ζουν κοντά σε δάση ας φτιάξουν ομάδες εθελοντών για τη προστασία τους, όσοι ζουν σε υποβαθμισμένες αστικές περιοχές ας φτιάξουν ομάδες για την ασφάλεια των γηγενών και εναντίον των εμπόρων ναρκωτικών, όσοι ζουν σε αγροτικές και κτηνοτροφικές περιοχές οργανωθείτε σε συνεταιρισμούς.
    Η δύναμη των πολλών είναι ισχυρότερη από την δύναμη των λίγων όσο ισχυροί και να νομίζουν ότι είναι.