#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/08/2011 14:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Oι τυρόπιτες και τα σουβλάκια θα λύσουν το πρόβλημα των εσόδων!




 Ο δρόμος  προς τη γελοιοποίηση είναι μια δρασκελιά.

Την κάνεις και αυτό ήταν! Και μετά δεν έχει γυρισμό!

Ο υπουργός Οικονομικών πιστεύει ότι θα λύσει το πρόβλημα των εσόδων του κράτους αυξάνοντας τον ΦΠΑ στα σουβλάκια και τις  τυρόπιτες;

Εδώ δεν το έλυσε  η αύξηση των φόρων στα καύσιμα!

Τι θα καταφέρει ο κ. Βενιζέλος:

Πρώτον, να γελοιοποιηθεί, αλλά αυτό είναι το μικρότερο κακό!

Δεύτερον, να επιφέρει  ένα μεγάλο πλήγμα στον τουρισμό, τον μόνο κλάδο της ελληνικής οικονομίας, που εν μέσω κρίσης, προσπαθεί κάτι να κάνει.

Τρίτον, να κλείσει πολλά μικρά μαγαζιά που επιβίωναν, έστω και με μεγάλη δυσκολία.

Τέταρτον, να επιβαρύνει τα λειτουργικά έξοδα των νοικοκυριών.

Τουλάχιστον δεν είχε την ευφυΐα να εξαιρέσει τις τυρόπιτες και τα σουβλάκια!

Και περνιέται για έξυπνος!

Βρήκαν πάλι  δουλειά η γελοιογράφοι και οι σκιτσογράφοι!

Όφις  Ιοβόλος

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/08/2011 15:07:08

    Η πλάκα είναι που διαφοροποίησε τον ΦΠΑ μεταξύ takeaway και delivery! Αν τα παίρνεις μόνος σου από το μαγαζί, θα πληρώνεις ΦΠΑ 13%, ενώ αν σου τα φέρνουν στο σπίτι θα πληρώνεις 23%!

    Ακόμα και το ευρώ ή το πενηνταράκι που δίνουμε στο ντιλιβερά, θα μας κάνουν πια να το σκεφτόμαστε αφού θα το έχουμε πληρώσει σε επιπλέον χαράτσι!

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Αυριανιστής 09/08/2011 15:09:04

      Με τον τρόπο αυτό πάντως, ανοίγεται πεδίον δόξης λαμπρόν για φοροδοτική αντίσταση. Θα πηγαίνεις στο ψητοπωλείο, θα κάθεσαι να φας κανονικά σε τραπέζι τα σουβλάκια, αλλά στο τέλος θα τα βρίσκεις με το μαγαζάτορα ότι, δήθεν, τα πήρες μαζί σου... ;-)

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Αυριανιστής 09/08/2011 15:24:18

      δηλαδή άλλη τιμή στο ....καθιστό και άλλη στο .....όρθιο;
      Φοβερή σύλληψη!

      • Αυριανιστής avatar
        Αυριανιστής @ Κώστας Ροδινός 09/08/2011 16:21:54

        Κώστα, με 10% αυξημένη τιμή, το καθιστό θα καταντάει... καρεκλάτο!

        • Κώστας Ροδινός avatar
          Κώστας Ροδινός @ Αυριανιστής 09/08/2011 21:15:57

          !!!!

      • Βασίλης avatar
        Βασίλης @ Κώστας Ροδινός 10/08/2011 00:14:05

        Μπα, στα πανυγήρια ανα όλη την Ελλάδα (γνωστά κατά περιοχές και ως παζάρια), οι καντίνες (οχι οχήματα, λυόμενες κατασκευές) προσφέρουν εδώ και πολλά χρόνια διαφορετική τιμή στα σουβλάκια.
        Ακόμη θυμάμαι τις ταμπέλες ''Σουβλάκι όρθιο - σουβλάκι καθιστό''.

  2. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 09/08/2011 15:13:41

    Περίμενα μια αντίδραση από τον Φτωχό Πάγκαλο..πώς θα παραγγέλνει τώρα ε; πώς;

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ ΕΥΑ 09/08/2011 15:16:49

      Ναι, τον καημένο... πέρυσι είχε πληρώσει στο King George, μαζί με άλλα 3 άτομα, 800 ευρώ στην καθισιά του... για ένα γεύμα δηλαδή. Το κρασί παλιό, το τυρί μουχλιασμένο... καταραμένη φτώχεια!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Αυριανιστής 09/08/2011 15:23:18

        Aυριανιστή,
        "το κρασί παλιό, το χαβιάρι μαύρο, το τυρί μουχλιασμένο.."
        Μέγας Χάρυ Κλύν!!!
        Μήπως έχεις κανένα ηχητικό γιατί δεν το βρίσκω;

        • ΕΥΑ avatar
          ΕΥΑ @ Κώστας Ροδινός 09/08/2011 15:27:14

          Μου χαλάσατε τα σχέδια...πού θα ΄΄κλείσω΄΄ τώρα τραπέζι;

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Κώστας Ροδινός 09/08/2011 16:23:26

          Δεν έχω, δυστυχώς!

        • Νίκος Αργεάδης avatar
          Νίκος Αργεάδης @ Κώστας Ροδινός 09/08/2011 16:59:18

          Κώστα, τόχω σε κασεττα. Φτάνει;

          • Κώστας Ροδινός avatar
            Κώστας Ροδινός @ Νίκος Αργεάδης 09/08/2011 17:16:16

            σε κασέτα το έχω και εγώ!
            Να δούμε τι θα κάνουμε γιατί είναι απίστευτος ο διάλογος!

      • θοδωρης avatar
        θοδωρης @ Αυριανιστής 09/08/2011 16:18:04

        στην tv ειπε οτι τον φιλοξένησε φίλος του, μαζί και η οικογενειακή σουίτα για το βράδυ

        • TopGunZ avatar
          TopGunZ @ θοδωρης 09/08/2011 20:17:46

          O οποίος φίλος ήταν ο πεθερός άλλου μεγαλοπασόκου, ιδιοκτήτης του ξενοδοχείου, αν δεν κάνω λάθος του Σηφουνάκη?

    • After Midnight avatar
      After Midnight @ ΕΥΑ 09/08/2011 19:54:19

      Μα, πού τα βρίσκουν...απορώ...τι αρρωστημένα μυαλά...τι θλίψη...delivery θα παραγγείλει//χεστήκαμε βασικά//

  3. φωνη avatar
    φωνη 09/08/2011 15:17:53

    Είναι πολύ αργά, αλλά ακόμα και τώρα πρέπει να σοβαρευτούμε εμείς, όχι το ΠΑΣΟΚ, και να τους πετάξουμε έξω από τα γραφεία τους.

    Μπορεί τα σουβλάκια του Βενιζέλου να προσφέρονται για κωμωδία, αλλά η αλήθεια είναι ότι οι Έλληνες έχουμε γίνει σουβλάκια και μας ψήνουν στις ζεματιστές σχάρες της Wall Street ( και δεν πληρώνουν καν φόρους οι κύριοι που μας τρώνε τις σάρκες.)

    Είμαστε γελοιωδέστατοι εμείς που δεν μπορούμε να διώξουμε τους γελοίους χωρίς (ή με )βια.

  4. Lampros avatar
    Lampros 09/08/2011 15:38:41

    Σταματηστε τις ειρωνίες. Εχει ξεκινήσει δίαιτα ο Benny.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Lampros 09/08/2011 17:16:54

      Να η πρώτη απώλεια...εσόδων!

  5. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ. 09/08/2011 15:41:05

    Να αρχίσουμε να τους κράζουμε όπου βρούμε.

    Έξω οι ανίκανοι!

    Αυτοί που μας έφεραν ως εδώ, δεν είναι αυτοί που θα μας βγάλουν από το τέλμα!

    Καμία ψήφος σε όσους διαχειρίστηκαν δημόσιο χρήμα και εξουσία τα τελευταία 20 χρόνια τουλάχιστον και έχουν αποδεδειγμένα αποτύχει.

  6. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 09/08/2011 15:43:18

    ρε παιδια ο τουρκογλου ειναι συνταγματολογος.
    που να ξερει απο οικονομικα.
    δεν πιστευω να συμβαινει και αλλου στον κοσμο,το υπουργειο οικονομικων να μην εχει καποιον υπουργο,σχετικα με σπουδες οικονομικων...
    οποιος εχει πληροφοριες σχετικες,ας δημοσιευθουν.
    οσο για την φασιστικη μορφη τουρκογλου,μονο καταληση του συνταγματος μπορει να φερει.

    • Enzo avatar
      Enzo @ λαικη δεξια 09/08/2011 19:52:54

      γιατι ξερει απο συνταγμα?

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Enzo 10/08/2011 04:02:52

        Δεν κατέχει τίποτα απολύτως!
        Τυχερός ο Σαμαράς,θα παίζει χωρίς αντίπαλο!

  7. manos avatar
    manos 09/08/2011 16:49:24

    Τραγική κατάσταση από μια επικίνδυνη κυβέρνηση.
    Κάπου είχα διαβάσει ότι θα βάζανε ΦΠΑ και στο νερό άρδευσης στην ύπαιθρο. Ξέρει κανείς κάτι?

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 09/08/2011 17:17:46

    μάλλον το πήραν πίσω, εκτός και αν το επαναφέρουν κανένα βράδυ

  9. mhtsos karditsa avatar
    mhtsos karditsa 09/08/2011 17:58:57

    να αρχισουν να τρωνε καθε μερα σουβλακια καταρχην οι δυο χοντροι αντιπροεδροι του πασοκ εξω, για να εφαρμοσουν το νομο φυσικα μπας και αυξησει τα εσοδα το κρατος. πρεπει να δειχνουν το καλο παραδειγμα. οχι φυσικα να τα παιρνουν οι ιδιοι και να φευγουν αλλα να καθοναται εκει ατα μαγαζια και να τα τρωνε με φ.πα 23%.
    εχει να πεσει γιαουρτι απο τον σεπτεμβριο χαμος θα γινει.

    • Βασίλης avatar
      Βασίλης @ mhtsos karditsa 10/08/2011 00:16:35

      Ερώτηση

      Τους συμφέρει αυτούς τους δυο η αύξηση του ΦΠΑ στα σουβλάκια;
      Γιατί δεν νομίζω να την βγάζουν μόνο με ένα.

      • ΕΥΑ avatar
        ΕΥΑ @ Βασίλης 10/08/2011 01:06:36

        Στα 100 σουβλάκια δώρο το ΦΠΑ...

  10. armagedon avatar
    armagedon 09/08/2011 18:16:13

    ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟΙ ΚΑΙ ΒΛΑΚΕΣ...2 ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ ΤΑ ΚΑΝΑΝ ΣΚ...Α.

  11. Κώστας Δημητρίου avatar
    Κώστας Δημητρίου 09/08/2011 18:43:06

    ...ΚΙ όμως αν ήθελαν να βάλουν 23% και στην εστίαση και στον τουρισμό , μπορούσαν να το κάνουν αναίμακτα...

    Θα μπορούσε στην εστίαση το 23% να επιβληθεί μόνο σε καταστήματα εστίασης πολυτελείας ...
    Ο λαός δεν φταίει. Αυτή τη στιγμή κανείς δεν σκέφθηκε ότι κινδυνεύει ακόμα και η ...μπάλλα... Όταν βλέπει κανείς αγώνα θέλει ή πίτσα ή σουβλάκι ....


    Όσο για τον τουρισμό! ... 23% σημαίνει ότι αν υπήρχε κάποιος Έλληνας που να σκεφτόταν να πάει κάπου ..., τώρα πια καθηλώνεται στο σπίτι του...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Κώστας Δημητρίου 09/08/2011 18:47:04

      Λίαν προσεχώς, ξέχνα τη τη μπάλα. Ούτε για δορυφορικό χαζοκούτι θα υπάρχουν λεφτά, ούτε για διαδικτυακό. Για ελεύθερη δε εκπομπή, ούτε λόγος από μία διαλυμένη ΕΡΤ να αγοράσει δικαιώματα. Με τούρκικα τηλεσκουπίδια θα τη βγάζουμε.

      • manos avatar
        manos @ Αυριανιστής 09/08/2011 19:36:20

        Για μας νοιάζεται ο άνθρωπος. Δεν φταίει αυτός που εμείς είμαστε αχάριστοι.
        Θα μάθουμε τζάμπα τούρκικα. Για φαντάσου τι λεφτά θα έδινες στην linguaphone !!!
        Μόνο το είχαμε ξεφτιλίσει με το ποδόσφαιρο. Για να μην αναφέρω και το καλό που έκανε στις γυναίκες μας που κόψαμε τα νόβα.
        Τώρα όλοι μπροστά στο χαζοκούτι να βλέπουμε τον Εμβέρ, την Εζέτ, και τον Αμπτουλάχ. Σε λίγο θα ξαναδούμε και τον Χασάν με τα ένσημα.

  12. ΖΑΡΙΑΝΟΣ avatar
    ΖΑΡΙΑΝΟΣ 09/08/2011 20:12:57

    Εμένα που ο γιός μου κάνει delivery, όταν φέρνει σουβλάκια στο σπίτι πόσο ΦΠΑ θα πληρώνω;

  13. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 09/08/2011 20:41:25

    23

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Αυριανιστής 10/08/2011 04:10:18

      Εγώ πάλι θυμήθηκα το ανέκδοτο με τους δύο φίλους,που πήγαν σ'ένα σουβλατζίδικο και παρήγγειλαν 99 σουβλάκια.
      Ο ταβερνιάρης τους ρώτησε ευγενικά:
      -Μάγκες να τα κάνουνε 100;
      -Όχι ρε φίλε ποιος να τα φάει τόσα;

  14. barman avatar
    barman 10/08/2011 04:19:59

    Ο μύθος της αισχροκέρδειας στη μαζική εστίαση
    Πριν από μερικά χρόνια και μετά από 27 χρόνια εργασίας σε διάφορους εργοδότες, αρχικά ως απλός υπάλληλος και μετέπειτα από τη θέση του υπευθύνου σε καταστήματα café bar, αποφάσισα να επενδύσω τις οικονομίες μου σε μια δική μου μικρή επιχείρηση café bar.Το αναφέρω αυτό για να κατανοήσετε ότι κατέχω τη γνώση του αντικειμένου, και να τονίσω επίσης ότι όσο και μικρή να είναι αυτού του είδους η επιχείρηση τα χρειάζεται τα λεφτάκια της, εάν σέβεσαι τον εαυτό σου και το πελατολόγιο που θέλεις να απευθυνθείς .
    Η επιχείρηση αυτή λειτουργεί ως Ο.Ε. σε μια επαρχιακή πόλη σε σχετικά κεντρικό σημείο, καθώς εάν επέλεγα ένα μη κεντρικό σημείο η αποτυχία του εγχειρήματος για μια τέτοια δουλειά θα ήταν δεδομένη και το κεφάλαιο της επένδυσης σίγουρα χαμένο(περιπτώσεις τέτοιες όλοι θα γνωρίζετε).
    Με την επιλογή μου αυτή «εξασφάλισα» να πληρώνω για ενοίκιο ένα ποσοστό μεσοσταθμικά επί του τζίρου μου 11% χωρίς να παραπονιέμαι ιδιαίτερα τηρουμένων των αναλογιών και των ενοικίων της περιοχής.
    Για να μην κουράζω, συγκεντρωτικά θα αναφέρω ότι το ποσοστό επί του τζίρου που αναλογεί σε υποχρεώσεις όπως ΤΕΒΕ, ΔΗΜ. ΦΟΡΟΣ, πνευματικά δικαιώματα σε ΑΕΠΙ και ΑΠΟΛΛΩΝ, ΔΕΚΟ, ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ, κάθε χρόνο παράβολα στο ΔΗΜΟ και στο ΥΓΕΙΝΟΜΙΚΟ για ανανέωση ΑΔΕΙΑΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ, ετήσια συνδρομή ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟΥ, συνδρομή στο επαγγελματικό σύλλογο, ετήσιος έλεγχος ΠΥΡΟΣΒΕΣΤΗΡΩΝ, ΑΜΟΙΒΗ ΛΟΓΙΣΤΗ, ΙΚΑ, ΦΠΑ και μια υποτυπώδη προβολή (διαφήμιση) του καταστήματος είναι στο 34%.
    Έρχομαι τώρα στις αμοιβές του προσωπικού(εκτός του ΙΚΑ το οποίο το συμπεριέλαβα πιο πάνω). Τέτοιου είδους επιχειρήσεις λειτουργούν πολλές ώρες της ημέρας-νύκτας , άρα και τις νεκρές ώρες πρέπει να απασχολείς άτομο η άτομα, όπως επίσης και τις νεκρές μέρες που όλο και αυξάνονται . Το ποσοστό των αμοιβών τους σε σχέση με τον τζίρο ανέρχεται στο 21% παρόλο που εγώ και ο συνέταιρος μου δουλεύουμε και οι ίδιοι καλύπτοντας θέση εργαζομένου. Εάν μέχρι τώρα έχετε αθροίσει τα ποσοστά, έχουμε ένα σύνολο 66%.
    Πάμε τώρα και στο ποσοστό ΕΞΟΔΩΝ ΤΩΝ ΠΡΩΤΩΝ ΥΛΩΝ που από εκεί πληρώνονται όλα αυτά που ανέφερα παραπάνω και που πολύς λόγος γίνεται. Η γνώση και η εμπειρία μου λέει ότι για να είναι βιώσιμη μια τέτοια μικτή επιχείρηση(καφέ και ποτού) δεν πρέπει το ποσοστό επί του τζίρου των πρώτων υλών να ξεπερνά το εύρος του 19%-24%(αν ρωτήσετε φίλους σας που έχουν τέτοιου είδους μαγαζιά, στην καλύτερη περίπτωση να σας πουν ότι το ποσοστό αυτό είναι στο 30%). Αν τώρα αθροίσουμε και την καλύτερη δυνατή περίπτωση του 19% της πρώτης ύλης στο προηγούμενο συγκεντρωτικό ποσοστό του 66%, αισίως φτάσαμε στο 85% του τζίρου σε έξοδα και ακόμα δεν έχει πάρει λεφτά ο επιχειρηματίας!!! Προσθέστε τώρα και ένα 4-5% σε είδη που προσφέρεις χωρίς να πουλάς (ξ. καρποί, chips, λαχανικά, τυριά αλλαντικά κλπ) συμπεριλαμβανομένου των ετησίων εξόδων χαρτικών-καθαριστικών ειδών, και άλλων αναλωσίμων(ποτήρια, κούπες), κάποιες ζημιές σε μηχανήματα και συντηρήσεις αυτών, και φτάσαμε στο 90%.
    Θα μείνω εδώ χωρίς να μιλήσω για έκτακτα έξοδα(περαιώσεις, έκτακτες εισφορές κλπ) .
    Αυτό το 10% που μένει ως κέρδος, θα φορολογηθεί καθώς είναι Ο.Ε., το 50% με ενιαίο συντελεστή 25% και το υπόλοιπο ως διαχειριστική αμοιβή στην κλίμακα ατομικού εισοδήματος.
    Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι το 10% κέρδος της επιχείρησης είναι π.χ. 20.000 ευρώ, τα 5000 ευρώ τα δίνεις ως φόρο του ενιαίου συντελεστή και τα υπόλοιπα 15000 ευρώ τα μοιράζεστε δύο φορολογούμενοι ξανά, στην κλίμακα του ατομικού εισοδήματος. Όπως αντιλαμβάνεστε εάν όντως μένει ένα 10% κέρδος σε τέτοιες επιχειρήσεις είτε Ο.Ε. είτε ατομικές, πρέπει αυτό το 10% να μεταφράζεται σε τουλάχιστον 40.000 ευρώ προ φόρου για να πετύχεις εισόδημα καθαρό όσο ενός δημοσίου υπαλλήλου με κάποια χρόνια προϋπηρεσίας. Οι καταστάσεις σήμερα όμως είναι τέτοιες που λιγοστεύουν συνεχώς οι επιχειρήσεις, όχι μόνο στο δικό μας αλλά σε κάθε κλάδο, που έχουν έστω μικτά τέτοια κέρδη, και οι περισσότεροι βγάζουν ζημιές.
    Η νέα αύξηση του ΦΠΑ στα καταστήματα εστίασης θα επιδεινώσει το πρόβλημα και πολλές μικρομεσαίες επιχειρήσεις θα κλείσουν.
    Υ.Γ. Πρέπει να λάβετε υπόψη σας ότι δεν αναφέρομαι σε εστιατόρια η καταστήματα που ασχολούνται με το φαγητό διότι δεν γνωρίζω το αντικείμενο, αλλά δεν νομίζω να διαφοροποιούνται πολύ αυτά που γράφω, καθόσον έχουν και τη φύρα της πρώτης ύλης. Επίσης δεν αναφέρομαι στις μεγάλες και πολύ μεγάλες επιχειρήσεις, που εν συγκρίσει με τις 700.000 περίπου του κλάδου μας, ως ποσοστό είναι μικρό.

    • The Saint avatar
      The Saint @ barman 12/08/2011 00:28:06

      Μιάς και όπως μας λές αγαπητέ, πρέπει το 10% να είναι τουλάχιστον 40.000€ γιά να έχετε μιά απόδοση όση ενός Δ.Υ, τότε μπορείς να μου εξηγήσεις πως γίνεται και τέτοιου είδους επιχειρήσεις ξεπηδησαν την τελευταία 15ετία σαν μανιτάρια?
      Γιατι βεβαίως στον παραπάνω υπολογισμο σου δεν έχεις συμπεριλάβει και την ΑΠΟΣΒΕΣΗ του αρχικού επενδεδυμένου κεφαλαίου (στο οποίο αναφερεσαι παρ'αυτα), οπότε όπως μας τα λές, μάλλον πρέπει να είναι κανείς "βλάκας" γιά να ανοίξει τέτοια επιχείρηση, και δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καφετέριες...
      Αφήνω δε, επίτηδες απ'έξω περιπτωσεις περιοχών που είναι γεμάτες καφετέριες, και υπάρχουν αναφορές για ...μαφία που τα παίρνει για "προστασία" απο τους μαγαζάτορες, ως κακεντρεχείς...
      Επειδή δεν θεωρώ ότι οι επιχειρηματίες αυτού του είδους ανήκουν στην κατηγορία των "βλακών" ερωτώ ευθέως:
      ΤΙ ΔΕΝ μας έχεις πεί;