19/04/2010 09:13
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Oι εφοπλιστές διορίζουν υπουργούς!

Θα το διαβάσατε, υποθέτω, ότι με Προεδρικό Διάταγμα, οι σχετικές με την Ναυτιλία μας αρμοδιότητες, μετεφέρθησαν με από το υπουργείο «Οικονομίας, Ανταγωνιστικότητας και Ναυτιλίας», στο Υπουργείο Προστασίας του Πολίτη, δηλαδή στον κ. Χρυσοχοϊδη!

Θα διοριστεί, μάλιστα και ειδικός υφυπουργός, στο υπουργείο ΠΡΟ.ΠΟ. που θα χειρίζεται τα θέματα της Ναυτιλίας!

Μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος με ποια λογική γίνονται όλα αυτά!

Η Ναυτιλία είναι ένας από τους βασικούς πυλώνες της ελληνικής οικονομίας και η κυβέρνηση του κ. Παπανδρέου, αφού πρώτα κατήργησε το αρμόδιο Υπουργείο, τώρα δημιουργεί υφυπουργείο στο υπουργείο Προστασία του Πολίτη;

Έχουν ανάγκη …προστασίας οι …εφοπλιστές;

Το βασικό επιχείρημα που άκουσα, είναι ότι οι  εφοπλιστές, λέει, διαμαρτυρήθηκαν ότι δεν μπορούν να συνεργαστούν αρμονικά με την κα. Κατσέλη, και πρότειναν τον… κ. Χρυσοχοϊδη!

Για να το εμπεδώσετε καλύτερα το επαναλαμβάνω: επειδή οι εφοπλιστές δεν μπορούσαν να συνεργαστούν, με την κυρία Κατσέλη, ο κ. Παπανδρέου (που υπενθυμίζω δε χρωστάει σε κανέναν), πήρε τις αρμοδιότητες από την Υπουργό του και τις μετέφερε στον κ. Χρυσοχοϊδη!

Συγγνώμη, αλλά τους Υπουργούς τους διορίζει ο Πρωθυπουργός, όχι οι εφοπλιστές!

Αν αύριο, δηλαδή, οι εργολάβοι, διαμαρτυρηθούν ότι  δεν μπορούν να συνεργαστούν με τον κ. Ρέππα, ο κ. Παπανδρέου θα του πάρει τις αρμοδιότητες;

Αν την επομένη οι πρυτάνεις, επισκεφθούν τον κ. Παμπούκη και του διαμηνύσουν ότι δεν μπορούν να συνεργαστούν με την κυρία Διαμαντοπούλου τι θα γίνει;

Αυτά δεν είναι σοβαρά πράγματα!

Θα επαναλάβω και τη συνήθη ερώτηση. Για σκεφτείτε να γίνονταν κάτι ανάλογο από τον Καραμανλή; Πόσες εκπομπές, πόσα πρωτοσέλιδα, πόσες καταγγελίες!

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 19/04/2010 09:40:06

    Εκτός των άλλων, το παγκόσμιο παράδοξο να αναλαμβάνει ένα υπουργείο ασφάλειας αρμοδιότητες... αμιγώς οικονομικού χαρακτήρα (!), δεν το υπολογίζει κανένας στην κυβέρνηση. Το γεγονός ότι γίνονται συλλογικά γελοίοι (και μαζί γελοιοποιούν έτι περαιτέρω και τη χώρα) στο εξωτερικό, καθόλου δεν φαίνεται να τους απασχολεί.

  2. ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ avatar
    ΜΠΑΡΟΥΤΟΜΥΛΟΣ 19/04/2010 09:52:35

    Ποιός κυβερνάει αυτή την χώρα??? οεο ????

  3. anonymous avatar
    anonymous 19/04/2010 09:55:50

    Αυτό που έγινε με τη διάλυση του υπουργείου Ναυτιλίας ήταν τραγικό λάθος. Τώρα μεταφέρει την ασφάλεια των λιμανιών δηλ. το λιμενικό στον ΠΡΟ-ΠΟ

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ anonymous 19/04/2010 09:58:49

      Το Λιμενικό Σώμα είχε ήδη υπαχθεί στον υπουργό ΠΡΟ-ΠΟ, αμέσως με τη σύσταση του νέου υπουργείου. Αυτό που μεταφέρεται τώρα είναι και οι οικονομικές αρμοδιότητες της Ναυτιλίας.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Αυριανιστής 19/04/2010 10:44:11

        Δεν το ήξερα, λάθος. Τι δουλειά έχει ο ΠΡΟ-ΠΟ με τ ναυτιλία;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Αυριανιστής 19/04/2010 10:59:25

        Με τη ναυτιλία μπορεί να μην έχει, με τους εφοπλιστές όμως,ποιός ξέρει; Μπορεί να την αναπτύξει!

  4. Νίκος avatar
    Νίκος 19/04/2010 10:13:45

    Ισως η μονη απαντηση στο αγωνιωδες ερωτημα σου Αδεξιε Δεξιε ειναι η εξης:
    Απο την πολη ερχομαι και στην κορφη κανελλα.
    ΠΑΣΟΚΙσταν ειναι αυτο, και κανει ο,τι θελει...

  5. Greenhorses avatar
    Greenhorses 19/04/2010 10:21:38

    Φαντάσου τι είδαν στο υπουργείο της Κατσέλη.

  6. ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ avatar
    ΣΠΑΡΤΑΚΟΣ 19/04/2010 10:42:03

    Γεράσιμε,δύο τινά συμβαίνουν: ή δεν συμβουλεύεις σωστά τη Λούκα,ή την συμβουλεύεις κι αυτή, πέρα βρέχει. Σε γράφει κανονικά.Αφού ο μαγεμένος ποδηλάτης,έβαλε πρώτα το κυκλάμινο να την ξεπουπουλιάσει,τώρα προχωράει στον ξεφτιλισμό της και με τον γίγαντα Πουαρώ.Αντε με το καλό,σειρά στο μάδημα της Λούκας,παίρνει και η Φωφίτσα.Διερωτώμαι,άν έχει πάτο το βαρέλι του αυτοσεβασμού(κύριε Χαρούλη μας,πως μου είσθε ;;;;;).

  7. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 19/04/2010 11:48:37

    Ποιος ξέρει. Αν διαμαρτυρηθούν οι εκδότες, λέτε να δούμε υφυπουργό Τύπου π.χ. στο Παιδείας ή το Άμυνας;

  8. NAYTHS avatar
    NAYTHS 19/04/2010 11:55:25

    Μωραίνει Κύριος ον βούλεται απολέσαι...
    Πόσες φορές θα το πούμε ακόμα ?
    Μου φαίνεται όμως ότι θα μας πάρει η μπάλλα ΟΛΟΥΣ !
    Πάντως από όσα γνωρίζω, μεταξύ των άλλων, ήθελε η Κα Υπουργός να υπογράφει η ίδια τίς ανανεώσεις των αδειών επαγγελματικών σκαφών, διαδικασία που γιά χρόνια έκαναν πλωτάρχες του ΛΣ μέσα σε 5 μέρες.Τώρα απαιτούνται 30-45 μέρες και οι επγγελματίες περιμένουν, και χάνουν ναύλους. Βεβαίως φροντίζει να ιδρύεται εταιρεία με ένα βήμα, ξεχνά όμως να ρυθμίσει πως θα λειτουργεί αυτή η εταιρεία, μέσα στον δαίδαλο της γραφειοκρατείας...
    ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ !!!!!!!!!!!

  9. ΝΗΣΙΩΤΗΣ avatar
    ΝΗΣΙΩΤΗΣ 19/04/2010 12:05:07

    Αληθεια ποιος μπορει υπευθυνα να πει στον Ελληνικο λαο ,ποσοι υπηρετουν στο λιμενικο σημερα,ποσα χρηματα κοστιζουν οι μισθοι τους,και τι εργο ακριβως προσφερουν ολοι αυτοι.
    Ασφαλως να εξαιρεθει το προσωπικο των πλοιων του λιμενικου της παραμεθοριου.Βεβαιως στην παραμεθοριο πρεπει να πανε ολα τα σκαφη του λιμενικου,τα ποιοα κοστιζουν πολλα εκατομυρια στον Ελληνικο λαο.
    Για την αποεπιβιβαση των επιβατων στα πλοια δεν ειναι αναγκαια η παρουσια των λιμενικων, με τις σφυριχτρες.Μπορουν να το κανουν καποιοι υπαλληλοι των ακτοπλοικων εταιρειων.Αρκει να τοποθετηθουν τα σχετικα καγκελα στους χωρους των λιμανιων απο τα λιμενικα ταμεια η τους δημους,για καθε πλοιο .
    Το πλεοναζον προσωπικο του λιμενικου να μεταταχθει στην ΕΛΑΣ οπου οι αναγκες ειδικα στα νησια ειναι τεραστιες.Οι ειδικες δυναμεις του λιμενικου να δουλεψουν για την Αστυνομια.
    Υπαρχουν πολλα νησια μας με ενα πλοιο την ημερα και με δεκα λιμενικους χωρις ουσιαστικο αντικειμενο εργασιας. Τα ιδια νησια ομως εχουν δυο Αστυνομικους με τεραστιο αντικειμενο εργασιας.
    Τις βαρκες και τα καικια θα τα εξυπηρετει η τοπικη αυτοδιοικηση. Την λαθραλιεια η Αστυνομια.
    Εδω πρεπει να μαθει ο κοσμος οτι οι λιμενικοι προσλαμβανονται με διαγωνισμο εκτος Πανελληνιων εξετασεων.Πεστε μας κυριοι ποσοι προσεληφθησαν τα τελευταια δεκα χρονια στο Λιμενικο και μη μας πειτε για αξιοκρατια.
    Ας δουμε θετικα την πρωτοβουλια της κυβερνησης. Ισως εχει τους ιδιους προβληματισμους.Ισως τελικα γινει και κατι σωστο.

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 19/04/2010 12:11:33

    Ενα αλανθαστο σημαδι αυταρχικου ή δικτατορικου καθεστωτος ειναι η αναληψη απο την αστυνομια (γιατι αυτο ειναι η "Προστασια του Πολιτη") οικονομικων τομεων του κρατους.Ειναι ενα μακρινο προμηνυμα του μελλοντος ή αβλεψια-θα δειξει.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ ψυχραιμια 19/04/2010 12:34:55

      καλόοο Ψυχραιμία! ούτε μακρινό ούτε μελλοντικό ούτε ασαφές το προμήνυμα

      • aengus avatar
        aengus @ αλλενάκι 19/04/2010 20:48:12

        Μάλλον ως «μετα-μήνυμα» το εκλαμβάνω τώρα πια

    • gEO75 avatar
      gEO75 @ ψυχραιμια 19/04/2010 13:28:10

      Δεν πιστεύω πλέον ότι υπάρχει το "τυχαίο", τουλάχιστον στην πολιτική. Βήμα - βήμα γίνονται πλέον τα πάντα. Τα φράγματα δεν γκρεμίζονται σε μια νύχτα. Αρκεί όμως μια μικρή τρυπούλα και ο χρόνος θα κάνει την δουλειά.

  11. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 19/04/2010 20:32:28

    Ο νησιώτης πρέπει να ξέρει ότι το Λιμενικό Σώμα είναι αστυνομία. Τουλάχιστον αυτή είναι η αποστολή του στα νησιά. Επίσης πρέπει να ξέρει ότι σε πιο ανώτερο επίπεδο έχει αρμοδιότητες προστασίας και διάσωσης στη θάλασσα. Επίσης πρέπει να ξέρει ότι μέχρι τώρα ασκούσε τη ναυτιλιακή πολιτική με μεγάλη επιτυχία. Επίσης πρέπει να ξέρει ότι αν έχεις ένα οργανισμό , μια ομάδα που τα πάει καλά δεν τη διαλύεις . Αυτό λέγεται κρετινισμός.

    • aengus avatar
      aengus @ Νικηφόρος Ουρανός 19/04/2010 20:48:58

      Τίνος;

  12. δήμης avatar
    δήμης 19/04/2010 20:49:12

    Μήν ξεχνάμε και τη"δήλωση" Βγένόπουλου στον Χατζη.... "το πολιτικό προσωπικό
    της χώρας είναι ανεπαρκές" ενώ εμείς δεν γνωρίζουμε ποίοι επί της ουσίας διορίζουν Βουλευτές και υπουργούς....

  13. ΝΗΣΙΩΤΗΣ avatar
    ΝΗΣΙΩΤΗΣ 20/04/2010 10:17:15

    Κυριε Ουρανέ, το Λιμενικο δεν ειναι Αστυνομια.Εχει αρμοδιοτητα μεσα απο την παραλια και προς τη θαλασσα. Τιποτα παραπερα. Οσο για την" Ναυτιλιακη Πολιτικη "που ασκουσε μεχρι τωρα, χωρις καμοια θεσμοθετημενη αρμοδιοτητα για αυτο,ευτυχως που επιτελους το καταλαβε μια κυβερνηση και το σταματησε.
    Το εργο της προστασιας και διασωσης στη θαλασσα,Κ ασκειται επικουρικα απο το Λιμενικο διοτι οι φρεγατες ,τα αεροπλανα και τα ελικοπτερα ανηκουν στις Ενοπλες δυναμεις μεχρι σημερα.
    Τωρα αν σαν οργανισμος λειτουργουσε καλα μεχρι σημερα,αφηστε να το κρινει ο Ελληνας πολιτης.
    Κατι για την ταμπακιερα ???????
    Σας παρακαλω να δεχθειτε οτι η διαφορετικη απο την δικη σας αποψη δεν ειναι κρετινισμος.