28/03/2011 18:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Oι ειδικοί πιστεύουν ότι η Ελλάδα θα κάνει στάση πληρωμών

(Ανανεωμένο). Απανωτά είναι τα χτυπήματα που δέχεται η κυβέρνηση η οποία επιμένει ότι με την πολιτική της θα φέρει τη χώρα στην έξοδο από την κρίση χωρίς να χρεοκοπήσει. Μετά το Spiegel που λέει ότι δε θα αποφύγει η Ελλάδα την αναδιάρθρωση, έρχεται τώρα και το BBC να διενεργήσει μια δημοσκόπηση πραγματικό σοκ. Διότι στην έρευνα λαμβάνουν μέρος σημαντικοί οικονομολόγοι, πανεπιστημιακοί, άνθρωποι της αγοράς οι οποίοι ρωτώνται αν η Ελλάδα θα κηρύξει στάση πληρωμών. Δύο στου τρεις λοιπόν λένε ότι πιθανότατα η Ελλάδα να μην μπορέσει να πληρώσει τα χρέη της, να σταματήσει δηλαδή να πληρώνει σε τρία – τέσσερα χρόνια του πιστωτές της. Μάλιστα, λένε ότι παρά τη χρεοκοπία το ευρώ θα συνεχίσει να υφίσταται. Οι οικονομολόγοι τονίζουν ότι αιτία της στάσης πληρωμών, δηλαδή της χρεοκοπίας, θα είναι “θα έρθει επειδή δεν θα καταφέρει να πιάσει τους απαιτούμενους δημοσιονομικούς και αναπτυξιακούς στόχους”. Οπερ σημαίνει ότι η κυβέρνηση μας οδηγεί προς τον γκρεμό χωρίς φρένο. Μάλιστα, τρεις στους δέκα οικονομολόγους πιστεύουν πως η Ελλάδα θα συμπαρασύρει και την Ιρλανδία και οι μισοί από αυτούς βάζουν στην ίδια λίστα και την Πορτογαλία.

Το θέμα είναι γιατί επιμένει ο κ. Παπακωνσταντίνου και η κυβέρνηση ότι σε λίγο θα βγούμε από την κρίση, θα ξεκινήσει η ανάπτυξη, θα πληρώσουμε τα χρέη μας και άλλα τέτοια. Ή είναι φωστήρας ο υπουργός Οικονομικών και ηλίθιοι όλοι οι άλλοι οικονομολόγοι του πλανήτη ή έχει σχέδιο η κυβέρνηση, να διαλύσει τα πάντα.

Το δημοσίευμα του Spiegel

«Όλο και περισσότεροι εκτιμούν ότι η Ελλάδα δεν θα αποφύγει τελικά την αναδιάρθρωση του χρέους της» σημειώνει σε δημοσίευμά του το γερμανικό περιοδικό «Der Spiegel» το οποίο αναφέρεται στη «Συμφωνία για το Ευρώ» των 27 ηγετών της Ευρωπαϊκής Ένωσης.

Ο συντάκτης του άρθρου υπογραμμίζει ότι κατά την τελευταία σύνοδο κορυφής της ΕΕ, η Ελλάδα «έλαβε πιο ευνοϊκούς όρους και στο εξής θα καταβάλλει επιτόκιο 4% για τα δάνεια που έχει συνάψει». Ωστόσο «η κατακόρυφη πτώση των δημοσίων εσόδων από τη φορολόγηση εισοδημάτων κατά 10% τους δύο πρώτους μήνες του έτους» καθιστά «εξαιρετικά δύσκολο να αποφευχθεί η λήψη ακόμα περισσότερων μέτρων λιτότητας από την κυβέρνηση».

Οι δυσμενείς δημοσιονομικές συνθήκες Ελλάδας, Ιρλανδίας και Πορτογαλίας αντικατοπτρίζονται και στο διαρκώς αυξανόμενο κόστος δανεισμού των τριών χωρών, αναφέρει το Spiegel. Συνολικά, το «σύμφωνο για τη διάσωση του ευρώ» συνιστά «μια πιο μετριοπαθή εκδοχή οικονομικής διακυβέρνησης και τη μερική εναρμόνιση της φορολογικής πολιτικής των χωρών-μελών της ευρωζώνης».
Όπως εξηγεί το περιοδικό «οι ηγέτες της ΕΕ κατέληξαν στον προσδιορισμό των οικονομικών στόχων που θα τίθενται κάθε χρόνο και στη συνέχεια θα εφαρμόζονται σε εθνικό επίπεδο μέσω διαρθρωτικών μεταρρυθμίσεων».
Στο ίδιο δημοσίευμα αποκαλύπτεται ότι η συμφωνία ολοκληρώθηκε την τελευταία στιγμή, κατά την πρόσφατη σύνοδο της ΕΕ, καθώς η γερμανίδα καγκελάριος δεν ήθελε να συναινέσει στην αύξηση της συμμετοχής της χώρας της στον ευρωπαϊκό μηχανισμό. Η αρχική συμμετοχή του Βερολίνου περιοριζόταν στα 10 δισ. ευρώ σε μετρητά. Η συμβιβαστική λύση που απεδέχθη η γερμανική πλευρά είναι η τμηματική καταβολή 21,7 δισ. ευρώ (από τα 80 δισ. ευρώ του μηχανισμού) καθώς αυτό διευκολύνει και τους πολιτικούς σχεδιασμούς της κυβέρνησης. Επιπλέον η Γερμανία θα καταβάλει 168.3 δισ. ευρώ σε εγγυήσεις από το σύνολο των 620 δισ. ευρώ.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/03/2011 15:17:01

    Eαν γνωριζα τη μετοχιοκη συνθεση του DER SPIEGEL, θα ειχα καλυτερη αποψη απ αυτη που εχω τωρα διαβαζοντας το αρθρο !!!!... μην ξεχναμε οτι ειναι ΜΜΕ!!! και δη Γερμανικο... τι δανεια εχει.. ποιοι ειναι οι μετοχοι και σε ΠΟΙΟΝ ΑΠΕΥΘΥΝΕΤΑΙ ΤΟ ΑΡΘΡΟ...!!!!??
    ΠΟΙΟΣ ΤΟ ΣΥΝΕΤΑΞΕ ???

    Αν ρωτησουμε τον ΠΑΠΑΚ θα πει.. περιοδικο ειναι... χαχαχααα εχει μια αποψη!
    Μασαμε εμεις??

    Παντως στο ΓΑΠ δεν απευθυνεται!!! ουτε στο ΔΝΤ. ΘΑ ψαξω τα πιο πανω και θα σας πω.. εκτος εαν καποις συντροφος γνωριζει!!

    ΠΠ

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/03/2011 15:56:22

      Δεν ξέρω σε ποιον ανήκει, αλλά συχνά λέει τα ίδια πράγματα που πιστεύω και εγώ... (δεν είναι δικό μου χαχαχάαα!)

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ archaeopteryx 28/03/2011 17:10:45

        εσυ ποια εισαι ειπαμε??? χαχαχα

        ΠΠ

        • archaeopteryx avatar
          archaeopteryx @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/03/2011 17:36:53

          Θα σου στείλω φωτό να πάθεις χαχαχάαα!

    • anideos avatar
      anideos @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 28/03/2011 17:58:15

      Το Σπιγκελ ειναι γνωστων αριστερων, σοσιαλστηκων πεποιθησεων, δλδ ΙΔΕΟΛΟΓΗΚΑ ειναι οι ανθρωποι αριστεροκεντρωοι, αυτοι ειναι που "ρηξανε" τον Στραους στη Βαυαρια με λογο την "κρυφη ατζεντα", ειναι απο τα πιο αντικειμενηκα οσο τους επιτρεπει η κατασταση.
      Τωρα ποιοι βρησκονται απο πισω, χρηματοδωτες κλπ, δεν γνωριζω αλλα στη Γερμανια οταν γραψει κατι το Σπιγκελ δεν ειναι να μην το παρεις στα σοβαρα,
      απο τα λιγα ΜΜΕ που αξιζει να κανει κανεις τον κοπο να διαβασει.

      • ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
        ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ @ anideos 28/03/2011 18:18:31

        οκ....

        παντως οταν μιλανε ο αναγνωστης πρεπει να ειναι γνωστης, σε ποιον απευθυνονται.. αι στην περιπτωση μας, στο εσωτερικο..και που??? σε ποιον??
        "Μας" λενε δλδ, η Ελλαδα θα χρεοκοπησει, και μη δινετε αλλα δανεια, διοτι οταν ερθει η "αριστερα" πανω θα τα κοψει ολα και θα ζητησει και τα παλια??? διοτι δεν βγαινει ο λογαριασμος??

        ΠΠ

  2. anonymous avatar
    anonymous 28/03/2011 16:39:34

    Για να αποφύγουμε την αναδιάρθρωση πρέπει να γίνουν μερικά πραγματάκια.
    1) Να μας πουλήσει ο Τρισέ τα ομόλογα στην τιμή που τα πήρε δηλ. -30%.
    2) Για τα υπόλοιπα να διακόψουμε την τοκοφορία με κάποιο τρόπο.
    3) Αν γίνουν τα παραπάνω και πληρώνουμε 20 δις το χρόνο χρεολύσια σε 10 χρόνια εξαφανίζεται το χρέος.
    4) Αν δε γίνει τίποτε και πάμε όπως πάμε τότε σε 2-3 χρόνια θα είναι μη διαχειρίσιμο διότι θα πρέπει να πηγαίνει το σύνολο των εσόδων του προϋπολογισμού για τόκους.

    • anonymos avatar
      anonymos @ anonymous 28/03/2011 19:11:47

      Απλά πράματα Πόσα πήραμε (κεφάλαιο) τόσα +5% νόμιμος τόκος αυτά τους χρωστάμε
      αν τους τα έχουμε πληρώσει αντε στα τσακιδια αν δεν τους χρωστάμε τη διαφορά
      θα δείτε ότι θα βγει να μας χρωστάνε κιολας.

  3. giannis avatar
    giannis 28/03/2011 18:39:59

    δεν έχει σημασία μόνο σε ποιον ανήκει ένα περιοδικό, αλλά και γιατί επιλέγει να κάνει επίθεση ή να υποστηρίξει κάποια κυβέρνηση ας πούμε, τη συγκεκριμένη στιγμή... τα ίδια άλλωστε συμβαίνουν και σε μας, με μπόμπολες, αλαφούζους, κουρήδες, τράγκες, και λοιπούς να φτύνουν εκεί που έγλειφαν και να φιλάνε εκεί που κατουρούσαν... μόνο και μόνο γιατί πήραν -ή έχασαν κατά περίπτωση- το χ έργο και την ψ μίζα...

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 28/03/2011 18:50:08

    To ότι εκεί πάμε, δεν χρειάζεται να είσαι πολύ ειδικός για να το δεις, φαίνεται, και το΄λέμε εδώ από την αρχή. Για αυτό, ακόμα και τώρα, καλύτερα ΤΩΡΑ πάρά σε 3 χρόνια που θα έχουν στραγγίξει τα πάντα.

    ΤΩΡΑ στάση πληρωμών. Ειδεμή θα γίνει, η ίδια σταση πληρωμών, όταν ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ! Δεν βρίσκουν κανένα τραπεζοϋπάλληλο από τμήμα εμπλοκών να τους το εξηγήσει;

    • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
      τηλέμαχος αναγνώστου @ archaeopteryx 28/03/2011 19:10:39

      Έχει ενδιαφέρον το ότι τη στάση πληρωμών την ενστερνίζονται και την προπαγανδίζουν πλέον μόνο κάποιες τροτσκιστικές ομάδες, η ανταρσυα, και (η) αρχαία φτερούγα. Θα με ενδιέφερε η άποψη σου γιατί ακόμη και ο συνασπισμός ας πούμε είναι αντίθετος με αυτή τη θέση.

      • archaeopteryx avatar
        archaeopteryx @ τηλέμαχος αναγνώστου 28/03/2011 20:47:39

        την στάση πληρωμών σαν ισχυρό διαπραγματευτικό εργαλείο για λύση συμφέρουσα για την Ελλάδα, την υποστηρίζω από τότε που φάνηκε ότι πάμε για ξεπόυλημα. Αυστηρή και επίμονη 12μηνη δημοσιονομική διαχέιριση πρότεινα και 2-3 μήνες πριν τις εκλογές του 2009. Τώρα είμαστε σε εκκαθάριση εν λειτρουργία. Η πτώχευση θα γίνει όταν έχουν πάρει όσοι μπορούν, ότι προλάβουν. Φυσικά, εάν γίνει πόλεμος ή μεγάλη υποτίμηση στο ευρώ, είναι ctrl-alt-del, και AYTO έχει γίνει και στο παρελθόν.

        Τι είναι οι Τροτσκιστές; Κάτι σαν πιροσκί χωρίς λουκάνικο;

        • τηλέμαχος αναγνώστου avatar
          τηλέμαχος αναγνώστου @ archaeopteryx 28/03/2011 21:39:54

          Το ότι η στάση πληρωμών είναι η μόνη δυνατή διέξοδος επειδή με το Μνημόνιο (αλλά και οτιδήποτε άλλο δεν διαγράφει αμέσως το 50% του δημόσιου χρέους) "οι αριθμοί δεν βγαίνουν" το ξέρω. Το γιατί η νδ δεν το αποδέχεται το καταλαβαίνω (είναι πιο αστικό κόμμα από το πασόκ έτσι κι αλλιώς). To γιατί ενώ εσύ που είσαι και σύμβουλος του Σαμαρά ή κάτι τέτοιο το υιοθετείς ενώ ο συνασπισμός δεν θέλει να το ακούσει μπορείς να μου το εξηγήσεις (αν ξέρεις) ;
          Οι τροτσκιστές είναι κομμουνιστές που διαβάζουν.

          • archaeopteryx avatar
            archaeopteryx @ τηλέμαχος αναγνώστου 29/03/2011 00:11:58

            εγώ είμαι optimizer και ελεύθερο πουλί χαχαχάαα

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 28/03/2011 20:01:18

      Μα είναι απόφοιτοι του LSE βρε Αρχαίε!

    • Φακ Κωστας avatar
      Φακ Κωστας @ archaeopteryx 29/03/2011 03:16:08

      Φυσική Επιλογή (κατά τη βιολογία). Όταν ψεκάζεις τις μύγες, πάντα κάποιες ελάχιστες θα επιβιώνουν, οπότε δυναμώνει ο πληθυσμός των μυγών…την επόμενη χρονιά τα ψεκαζόμενα δηλητήρια πρέπει να είναι πιο δυνατά ώστε να έχουν αποτελεσματικότητα..

      Αυτό θα γίνει και με τον κόσμο..Τα δηλητηριώδη μέτρα θα επιτρέψουν στους πιο ισχυρους να επιβιώσουν…Για τους πιο αδύνατους ενδιαφέρεται κανείς? …Μπα…αυτοί εξάλλου θα ψοφήσουν..

      Οπότε τι να γινει τώρα τι σε 2 χρόνια η χρεοκοπία...το ίδιο είναι..

  5. Y. avatar
    Y. 28/03/2011 18:59:46

    Συνολική επαναδιάπραγμάτευση του Μνημονίου, με όρους και προϋποθέσεις που θα ορίσουμε εμείς, με πάτωμα όσα αναφέρει ο ανώνυμος δυό πιό πάνω.

  6. Greece Pleading avatar
    Greece Pleading 28/03/2011 21:29:53

    Να αναλογιστουμε οτι η Γερμανια αποκτισε την πιο εχθρικη σταση της απεναντι στην Ελλαδα επι κυβερνησεως ΓΑΠ και γκαφας των spread.
    Προφανως κυριο ρολο εκτος απο την συνοχη του ευρω εχει και ο γεωπολιτικος παραγων εφοσων δεν διατηρουμε καμια αμυντικη σταση απεναντι στην Αμερικη και τη Τουρκια, ενω το μεταναστευτικο μας ειναι για τα μπαζα. να σωσει ποιον η Γερμανια και γιατι αφου καταντουμε συνεχως υποχειρια των Αμερικανων και των Τουρκων? Για να ερθουν μετα αυτοι και να προκαλεσουν περαιτερω αποσταθεροποιηση αφου μας δωσει λεφτα η Γερμανια για να αναγκαστει να πεσει και το ευρω? Αμερικη Τουρκια κανενα προβλημα δεν εχουν αν φυγει το ευρω. Στους Τουρκους ετσι κι αλλιως παλι ισχυρα ευρωπαϊκα νομισματα θα εισρρεουν απ το τουρισμο τους ακομη κι αν φυγει το ευρω. Προβλημα εχει η Γερμανια και η Ρωσια που παρεπιττοντως τωρα ειναι καλοι συμμαχοι,. Επισης η Κινα αν δει γενικα το ευρω να εγκαταλειπεται απο την ευρωζωνη.

    • Greece Pleading avatar
      Greece Pleading @ Greece Pleading 28/03/2011 21:40:57

      εχουμε κυβερνηση μιας μαριονετας του Σορου που δεν ειναι καθολου αγαπητος στη Μερκελ, Ρωσια και Κινα, ειναι πολυ ευκολο να καταλαβουμε γιατι δεν μας εμπιστευονται οι Γερμανοι. Οι Χριστιανοδημοκρ. της Μερκελ εχουν και αυτοι ΤΩΡΑ την ιδια σταση απεναντι στη Ρωσια και πιθανον και Κινα που ανεκαθεν ειχαν οι ΣοσιαλΔημοκρατικοι του Γκερχαρντ Σροεντερ που ανεπτυξε πολυ τις σχεσεις Γερμανιας Ρωσιας και το 2005 πριν φυγει Γερμανιας Κινας.
      Δηλαδη και οι δυο πτερυγες στη Γερμανια αυτη τη στιγμη ειναι γενικως Ρωσιας, Κινας-(με επιφυλαξη), και εναντιων Τουρκιας (με επιφυλαξη) και Αμερικης.

      Εμεις ως Ελλαδα ειμαστε στη μεση και διαχειριζωμαστε, μαλλων χανουμε τη διαχειρηση του Αιγαιου απο τους Τουρκους, δηλαδη της εισοδου των Ρωσων στην Μεσογειο αλλα και εξαφανιζεται πλεον ΕΝΤΕΛΩΣ το γεωπολιτκο μας υποβαθρο το οποιο αν υπηρχε και οι εξελιξεις στη Λιβυη θα ηταν εντελως διαφορετικες αλλα και οι "επαναστασεις" του Σορου στη Βορεια Αφρικη, που επισης δε βολευουν καθολου Γερμανους, Ρωσους, Κινεζους αλλα Αμερικανους Τουρκους, Αγγλους. Απλα ειναι τα πραγματα.

      • Greece Pleading avatar
        Greece Pleading @ Greece Pleading 28/03/2011 21:45:09

        δηλαδη Γερμανια δε μας δινει λεφτα επειδη ο ΓΑΠ μας πουλησε για ενα κομματι ψωμι σε Τουρκους και Αμερικανους. Φυσικα τα πασοκια δεν θελουν να το αντιληφυει αυτο με τιποτε ο κοσμος.

  7. η Dimi avatar
    η Dimi 28/03/2011 22:27:03

    «Πτώση δολλαρίου και αμερικανικών ομολόγων» προβλέπει ο Warren Buffett.
    «Δεν θα συμβούλευα την επένδυση σε μακροπρόθεσμα αμερικανικά ομόλογα. Αν με ρωτάτε αν το Αμερικανικό δολλάριο θα διατηρήσει την αγοραστική δύναμη που έχει το 2011 και σε 5, 10 ή 20 χρόνια από σήμερα θα σας πω ότι αυτό δε θα συμβεί.»

    «Η κατάρρευση του ευρωπαϊκού νομίσματος δεν είναι αδιανόητη. Γνωρίζω μερικούς ανθρώπους που θεωρούν πως η κατάρρευση του ευρώ είναι αδιανόητη» είπε ο δισεκατομμυριούχος επενδυτής Warren Buffett συμπληρώνοντας: «εγώ δε νομίζω ότι είναι αδιανόητη».

    Θα υπάρξουν τεράστιες προσπάθειες για να διατηρηθεί το ευρώ, σύμφωνα με τον Buffett αλλά στο μεταξύ οι παραπαίουσες περιφερειακές οικονομίες όπως η Πορτογαλία θα πρέπει να βρουν έναν τρόπο να λύσουν τη δημοσιονομική τους κρίση. Δε μπορείς να έχεις τρεις, τέσσερις ή πέντε χώρες που στην ουσία απολαμβάνουν την παραμονή τους στο ευρώ χωρίς να τηρούν τις προϋποθέσεις –πρέπει να βάλουν τα του οίκου τους σε δημοσιονομική αρμονία», υποστηρίζει ο Buffett.

    Τέλος, σχετικά με το ευρώ ο Buffett τόνισε πως «δεν είναι το τέλος του κόσμου αλλά αν είναι το νόμισμα να διατηρηθεί θα χρειαστούν πολύ μεγάλες προσαρμογές». ~ΧrimaNews.gr 28/3/2011

    • irida avatar
      irida @ η Dimi 29/03/2011 10:38:53

      Όλα θα καταρρεύσουν κι ευρώ και δολάριο. Πως αλλιώς θα προωθηθεί το παγκόσμιο νόμισμα; Ο ΓΑΠ ως τώρα πόσες φορές μίλησε για πακόσμια διακυβέρνηση; Αρκετές. Και δε νομίζω να έκανε γκάφες απλά, έκανε επιτηδευμένες γκάφες. Στημένο το παιχνίδι κι ελεγχόμενο. Οι στόχοι βαθιά οικονομικοί κι όχι μόνο. θα φανούν εξ΄λλου σύντομα σχετικά. Ο κόσμος, το ενα κομμάτι προετοιμαστηκε για ολοκληρωτικά καθεστώτα. Το άλλο ελέγχθηκε μεσω του καπιταλισμού. Μένει να δούμε ποιο είναι πιο προτιμητέο για έλεγχο του ανθρώπου.

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ irida 29/03/2011 17:33:46

        Προσωπικά, πιστεύω ότι αυτή τη φορά, τα Elite σχέδια του παγκοσμιοποιητή Warren Buffett, θα διαψευστούν. Πιστεύω ότι, την ύστατη αυτή ώρα, υπάρχει Ελπίδα! Επειδή, εξακολουθώ να πιστεύω στον αστάθμητο και απρόβλεπτο παράγοντα που λέγεται, ΕΛΛΗΝΑΣ!

        Ο οποίος Ελληνας, αν και πρόσκαιρα «ΚΑΘΗΛΩΜΕΝΟΣ», ΔΕΝ συμβιβάζεται με την «άνευ όρων» προδοτική παράδοση της Πατρίδας του στο παγκοσμίως αποτυχημένο ΔΝΤ και στους νυν τοκογλύφους δανειστές του (και επί 70+ χρόνια Οφειλέτες του, Γερμανούς).

        Και όλες αυτές οι αλλοπρόσαλλες, κοινωνικά φονικές ΤΕΧΝΗΤΕΣ πρακτικές απαξίας, αποδόμησης, αφελληνισμού, εξαθλίωσης, εξόντωσης, εξισλαμισμού και κυρίως, εξευτελισμού της Αξιοπρέπειας του Ελληνα, ΔΕΝ γίνονται γιά πολύ, ανεκτές.
        `
        Και όσο αυτό το ΤΕΧΝΗΤΟ αδιέξοδο μεγαλώνει και γίνεται εξόφθαλμο, τόσο ο Ελληνας σταδιακά «ΑΠΟΚΑΘΗΛΩΝΕΤΑΙ» και ο πόνος του αρχικού shock, υποχωρεί. Και όσο ο πόνος θα υποχωρεί, τόσο εκρηκτικά θ’απελευθερώνεται το πληγωμένο ΦΙΛΟΤΙΜΟ και το τεράστιο, απρόβλεπτο, θαυμαστό-αστάθμητο ΔΥΝΑΜΙΚΟ της Ελληνικής Κοινωνίας!

        Aγγέλα, Φοβού τους Ελληνες και ΤΕΧΝΗΤΑ χρέη φέροντες.
        Μην απειλείς τους Ελληνες με χρεοκοπία, επειδή,
        ή, βοηθάς την Ελλάδα (€ 163+ Δις της χρωστάς)
        ή, αποθανέτω η ψυχή σου μετά των λεπρών αλλοφύλων σου...

        Βεβαίως, οι αποζημιώσεις γιά τη «Σταύρωση» της Ελλάδας από τον Χίτλερ. Η οριστική απαλλαγή μας από το ΔΝΤ. Η εκ νέου παρουσία μας στις Αγορές, δίχως τα παρανοϊκά και ληστρικά spreads. Η ΟΡΙΣΤΙΚΗ ΛΥΣΗ των Εθνικών μας Θεμάτων. Και, κυρίως,

        Η γενική ανάταξη του Ελληνικού «esprit de corps», προϋποθέτει Ελληνική Κυβερνητική Ηγεσία. Οχι, καρικατούρα.

  8. zame avatar
    zame 28/03/2011 22:36:23

    και οσο περναει ο καιρός & ΣΦΙΓΓΟΥΝ ΟΛΟΕΝΑ & ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ τα οικονομικά..θα ερχονται απανωτα τα "χαστουκια" οχι μονον στην κυβερνηση αλλα και σε ΕΜΑΣ..μπας & συνελθουμε απο την ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΥΣΚΟΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ που βρεθηκαμε..απο τα '"παπατζιλικια" τους..
    που οι τωρινοί κυριολεκτικά ομως ΠΡΟΧΕΙΡΟΙ-ΑΝΙΚΑΝΟΙ & ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΑΝΙΔΕΟΙ που μόνον ασκήσεις και υποθέσεις επί χάρτου κάνουνε ροκανιζοντας τον χρονο.. (επιδεινωνοντας περισσοτερο την ίδει επιβαρυμένη κατασταση)...περιμένοντας τους επόμενους να τα ΥΛΟΠΟΙΗΣΟΥΝΕ..& πολύ φοβάμαι πως θα ΑΝΑΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ποιοι ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ .

    Η ΝΔ αν & όταν θα ειναι έτοιμη για να κυβερνήσει θα προσπαθούν να ΠΡΑΓΜΑΤΩΣΟΥΝ ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΙΓΜΑ πολιτικής θα τους αντιπολιτεύονται ΑΓΡΙΑ ότι δεν εφαρμόζουν αυτά που λέγανε οι "ασκησεις"-υπογραφες τους.

  9. cobra avatar
    cobra 29/03/2011 01:55:19

    ean epalh8eutoun oi profhteies twn eidikwn oute oi kotes den tha exoun dakrya na sas klapsoun.. na doume tote poioi tha vroun to magiko ravdi gia na vgaloun lagous apo to kapelo opws sas yposxonte. to mana mia fora epese apo ton ourano se ligo tha to vriskete sta XYTA..

  10. tasos avatar
    tasos 29/03/2011 09:42:17

    Στάση πληρωμών στο εσωτερικό θα κάνει...

  11. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/03/2011 11:41:21

    Το Spiegel δημοσιεύει πολύ διαφορετικές απόψεις.
    Αλλα "αριστερό - σοσιαλιστικό" ΜΜΕ ασφαλώς δεν είναι. Ούτε "δεξιό".
    Δια τους γνωρίζοντες την Γερμανική πολιτική, η καλύτερη περιγραφή του είναι "χριστιανοδημοκρατικο - ελευθεροδημοκρατικο - σοσιαλδημοκρατικο - πράσινο".
    Αλλά πάλι, έχει έναν διακριτικά διαγραφόμενο, αλλά εμφανή "σκληρό πυρήνα" CDU/FDP: "Γκενσερικής -Κολικής κοπής", δια τους έχοντες ιστορικήν γνώσιν ("λέγε με Σόιμπλε"). Σε καμμιά περίπτωση Μερκελικής - Βεστερβελικής, έτερον εκάτερον. Τελευταία με έντονες Πράσινες υβριδικές προσμίξεις, "αντιπυρηνικές" κυρίως ("Κάποτε ήταν η πυρηνική ενέργεια", τίτλος πρόσφατου εξώφυλλου).
    Τους Σοσιαλδημοκράτες πάντως, διαχρονικά "δεν τους πάνε" ιδιαίτερα. Από την εποχή του ιδρυτή Ρούντολφ Άουγκστάιν.

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/03/2011 11:48:53

    Η "γραμμή" του Spiegel για την κρίση χρέους και ιδιαίτερα για το Ελληνικό πρόβλημα, δεν είναι αυτή που διαφαίνεται στο post ετούτο. Ασφαλώς δεν είναι. Γιατί, άν και δημοσιεύει αντικρουόμενες απόψεις, στο θέμα αυτό έχει σαφώς "γραμμή". Την διαβλέπεις από τους τίτλους που βάζουν κάθε φορά στα άρθρα ή συνεντεύξεις οι αρχισυντάκτες. Δύο από τους τελευταίους ήταν "Η Γερμανία επωφελείται τα μέγιστα από το ευρώ" και "Για όσους θέλουν το Ευρώ, είναι αδιανόητη η χρεωκοπία χώρας της Ευρωζώνης".

  13. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 29/03/2011 15:45:15

    Αγαπητέ anideos,
    Tον Φράντς Γιόζεφ Στραους της Βαυαριας, για όσους θυμούνται, τον έρριξαν τα F-104 Starfighter, τα λεγόμενα και "ιπτάμενα φέρετρα".
    Ήταν τότε Ομοσπονδιακός υπουργός άμυνας, έκανε τις μαζικές παραγγελίες των μαχητικών της Lokheed (αντίθετα με τις συστάσεις των ειδικών και αποκλέιοντας τα Mirage), και μετά άρχισαν να πέφτουν....
    Το Spiegel έκανε απλώς τις αποκαλύψεις. Προπάντων έθεσε το ερώτημα γιατί δεν πήραν τα πολύ ανώτερα από τεχνική άποψη Μιράζ. Μετά έγινε γνωστό ότι πληρώθηκε από τη Lokheed τερατώδες Schmiergeld (δηλαδή λάδωμα) σε πολιτικούς και υπηρεσιακούς παράγοντες. Βέβαια η Εξεταστική επιτροπή της Γερμανικής Βουλής τον Στράους τον απάλλαξε. Σας θυμίζει τίποτα;
    Τελικά, η Lokheed είναι για τους Γερμανούς ότι η Siemens για τους Έλληνες, και έχουν δίκιο όσοι λένε, ότι τη διαφθορά δεν την σταματάνε ούτε ολόκληρες Άλπεις.
    Μόνο που από τα 900 συνολικά Starfighter της Bundeswehr, συνολικά 292 έπεσαν από βλάβες ( 1 στα 3 !) και σκοτώθηκαν 116 πιλότοι.