#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/07/2012 15:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Oι δήθεν..."φίλοι του Σαμαρά"



«Αγάπα τους φίλους σου με τα ελαττώματά τους», λέει ο σοφός ελληνικός λαός.

Συμφωνώ απόλυτα. Μόνο που όσοι βρίσκονται σε δημόσιες θέσεις θα πρέπει να γνωρίζουν και αν όντως είναι πιστοί φίλοι τους, ή τους χρησιμοποιούν για να υπάρχουν ως οντότητες.

Τα γράφω αυτά επειδή τελευταία ευδοκιμεί ένα νέο φαινόμενο: "οι αδικηθέντες φίλοι του Σαμαρά".

Δήθεν "φίλοι" που τριγυρίζουν από γραφείο σε γραφείο και απαιτούν μια θεσούλα, παρουσιάζοντας ως μοναδικό επιχείρημα την στήριξη που είχαν τάχα δώσει στον Σαμαρά στα χρόνια της πολιτικής ερημιάς.

Δήθεν «φίλοι» που στην πραγματικότητα δεν πιστέψαν ποτέ στον Σαμαρά, παρά μόνο στα προσωπικά τους συμφεροντάκια.

Δήθεν "φίλοι", που όταν ο Α. Σαμαράς βρισκόταν στην «πολιτική έρημο», αντί να τον στηρίζουν, υποστήριζαν δημοσίως ότι το πολιτικό κεφάλαιο «Αντώνης Σαμαράς» έχει τελειώσει.

Δήθεν "φίλοι", που έπαιζαν και παίζουν ακόμη και με τους εχθρούς του Σαμαρά, επειδή η πολιτική τους ανεπάρκεια τους οδήγησε στο περιθώριο.

Δήθεν "φίλοι", των οποίων οι προσπάθειες για παλινόρθωση πολιτικών απολιθωμάτων, έβλαψαν και βλάπτουν τον Σαμαρά, αλλά δεν τους ένοιαζε, καθώς μοναδικό  τους μέλημα ήταν και είναι η πάρτη τους.

Δήθεν "φίλοι", από αυτούς που όταν δεν παίρνουν κρατικά αξιώματα, γίνονται οι χειρότεροι εχθροί σου...

Να του λείπουν τέτοιοι "φίλοι" του Σαμαρά. Γιατί αν δεν υπήρχαν αυτοί οι "φίλοι", θα ήταν πρωθυπουργός από την δεκαετία του ΄90.

Οι πραγματικοί φίλοι του Σαμαρά δεν θα καταδέχονταν ποτέ να διαφημίσουν την σχέση τους. Ξέρουν και ξέρει ποιοι είναι. Βρίσκονται πάντα δίπλα του. Ανιδιοτελώς. Ακόμα και όταν δεν τους ξέρει κανείς.

Οι άλλοι... συνωμοτούν σε πλατείες και επαρχιακά καφενεία. Μάταια όμως, διότι η ιστορία τους ζύγισε και βρέθηκαν λειψοί....

Πάνος Ζ

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 28/07/2012 15:49:59

    ...ἄουτς

    • ΚΩΣΤΑΣ Α. avatar
      ΚΩΣΤΑΣ Α. @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 29/07/2012 14:21:58

      Συμφωνω με τον αρθρογραφο .Να το δουμε ομως και απο την αλλη οπτικη γωνια το θεμα ; Οταν ξεκινησε ο ΑΣ τον αγωνα του για την προεδρια της ΝΔ δεν συνεργαστηκε εξ αρχης με καποιους φιλους η οπως θελετε πεστε τους [προσωπικα πιστευω πως φιλους μπορεις να εχεις λιγους στην ζωη ]. Το αποτελεσμα αυτης της συνεργασιας ηταν θετικο αφου ο ΣΑΜΑΡΑΣ κερδισε και μαλιστα ΕΝΤΥΠΩΣΙΑΚΑ .Εκ του αποτελεσματος λοιπον φαινεται οτι αυτοι που ασχοληθηκαν ησαν ικανοι και πιστευαν στον ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ . ΕΣΕΙΣ Κ.ΑΡΘΡΟΓΡΑΦΕ ΚΑΙ ΣΥΜΠΕΡΑΙΝΩ ΚΑΙ ΦΙΛΟΣ ΤΟΥ Κ. ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ [και οχι του αντωνη οπως καποιοι λενε θελοντας να δειξουν κοντινοτητα σχεσης ] , δεν βρισκετε λογικο και συμφερον για την επιτυχια του εργου του να τους καλεσει να συνεχιζουν να τον βοηθουν ; ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ λογικο καποιοι οι οποιοι ηταν μεχρι τελευταια στιγμη αδιαφοροι η απεναντι και με παροτρυνσεις αλλων και αφου ζυγισαν τα πραγματα τελευταια στιγμη παιζουν σιγουρα και γινονται ΣΑΜΑΡΙΚΟΤΕΡΟΙ των προηγουμενων , να ειναι ΠΡΩΤΟ ΤΡΑΠΕΖΙ ΠΙΣΤΑ ,με μονη βεβαιη ικανοτητα την αυξημενη πονηρια για την διαφυλαξη της προσωπικης τους πολιτικης διαδρομης ; ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ,ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΡΑΒΗΞΑΝ ΤΟ ΚΑΡΟ ΑΠ ΕΞΩ ΩΣ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ; ΜΑ ΑΥΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΑΝ Η ΝΤΟΡΑ ΕΙΧΕ ΜΙΑ ΚΑΛΛΙΤΕΡΗ ΠΟΡΕΙΑ ΕΙΧΑΝ ΦΡΟΝΤΙΣΕΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ ΤΙΣ ΠΟΡΤΕΣ ΑΝΟΙΧΤΕΣ ΜΕΣΩ ΚΟΥΜΠΑΡΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΩΝ ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΕΓΚΑΤΕΛΕΙΠΑΝ ΠΡΩΤΟΙ . Μηπως λεω εγω ο ελαχιστος Μηπως πρεπει να το ξαναδειτε το εργο απο την αρχη !!!! ειμαι στην ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΑΣ και με αρκετη εμπειρια και χωρις ανταλλαγματα !!! εμεις λεβεντη μου αυτην την παραταξη μονο την πληρωνουμε !!!! ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΘΑ ΖΗΤΟΥΣΑ ΝΑ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΕ ΣΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ. Ν ΑΠΟΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ .ΕΧΟΥΜΕ ΑΚΟΜΗ ΜΑΝΤΡΙΑ -ΤΣΟΜΠΑΝΗΔΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΒΑΤΑ ΕΛΕΓΧΟΜΕΝΑ ΜΕ ΤΑΠΕΙΝΕΣ ΥΠΟΣΧΕΣΕΙΣ ,ΑΠΟΛΥΤΑ . ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΣΠΑΣΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ .ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΔΕΣΜΙΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΩΡΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΟΥΝ ΘΑ ΤΟΝ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ !!! για το καλο του,
      .ξερω τι λεω !!!

  2. theo1611 avatar
    theo1611 28/07/2012 16:03:34

    Golden Section, αυτή την εντολή πήρε ο ΑΣ να βρεί για να επιτύχει τους στόχους του.

    Από κει και πέρα "αρχή άνδρα δείκνυσι"

    ΥΓ: Η χρυσή τομή εξ ορισμού θα περιλαμβάνει και "φίλους" και "εχθρούς" και "υποτιθέμενους φίλους" και "υποτιθέμενους εχθρούς". Οι επιλογές είναι του ΑΣ, καθώς και οι διορθώσεις κατά την πορεία.
    Ας μην τον δυσκολεύουμε παραπάνω, μπας και μπει μια τάξη και κάτι αρχίσει να κινείται προς τα πάνω.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/07/2012 16:17:30

    Εκτός από τους αιώνιους θεσιθήρες υπάρχει κι ένα άλλο φρούτο που ευδοκιμεί:
    Προσωπικά, όντας μη νεοδημοκράτης, βλέπω (κυρίως) στον χώρο της δουλειάς μου, άτομα που ήταν κάποτε (και καλά) φανατικοί νεοδημοκράτες, και δη ντορικοί, οι οποίοι μετά το κάζο του -10% του 2009 εξαφανίστηκαν, και παρέμειναν εξαφανισμένοι τα τρια τελευταία χρόνια, πολλοί μάλιστα λοιδορώντας τον Σαμαρά, σήμερα να δηλώνουν Σαμαρικοί, παρόντες, και έτοιμοι να αναλάβουν πόστα.
    Ντροπή. Μάλιστα, υπάρχουν κάποιοι, που όταν τους μιλούσα υπέρ του Σαμαρά, με κορόιδευαν. Σήμερα επανήλθαν εμφανιζόμενοι ως εσαεί νεοδημοκράτες, και μάλιστα σαμαρικοί, και σύμφωνα με τα λεγόμενά τους λύνουν και δένουν στο κόμμα και στη κυβέρνηση, απειλώντας μάλιστα αυτούς που επί τρία χρόνια έγλυφαν.

    • fantomas avatar
      fantomas @ Strange Attractor 28/07/2012 16:25:26

      ΚΛΑΣΙΚΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ !!!

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ Strange Attractor 28/07/2012 17:38:23

      Ακριβώς έτσι είναι Πάνο. Strange, τους βλέπουμε δυστυχώς καθημερινά.

      • tak avatar
        tak @ Δαναός 28/07/2012 20:59:26

        Maestro Danaos, πόσους φίλους είχε ο καπετάν Αντώνης λίγο πριν τις τελευταίες εκλογές. Δεν αναφέρομαι σε σένα και σε μερικούς της πλέμπας, για "άρχοντες" μιλάμε... Του Κολωνακίου! Είχε κανέναν δίπλα του;
        Κι αυτός ο παράξενος Strange τι γκρινιάζει... Καλέ μου, δεν το κάνουν για τον εαυτό τους οι άνθρωποι, για τη ... μανούλα τους το κάνουν!

  4. panos avatar
    panos 28/07/2012 16:43:16

    Αυτοι οι φιλοι του Αντωνη...... ειχαν ετοιμη τη λαιμητομο στις εκλογες, αν η Ν.Δ. ερχοταν δευτερο κομα η επαιρνε κατω απο 25.

    • tak avatar
      tak @ panos 28/07/2012 21:02:16

      Τι λες Πάνο μου; Ακόμα έτοιμη την έχουν... Τη γυαλίζουν, τη λαδώνουν, την τροχίζουν κάθε μέρα, σε βεβαιώ! Αλλά, τι να του κάνω εγώ του λέλεκα... Που τους ανέχεται...

  5. Μαρία avatar
    Μαρία 28/07/2012 16:45:14

    like, like, like! Καρεκλοκένταυροι οι οποίοι μόλις διαπίστωσαν ότι ο Σαμαράς θα πάρει την εξουσία έτρεξαν δίπλα του να προλάβουν! Κάτι που δεν θα το θεωρούσα κακό αν δεν δημιουργούσε τόσα προβλήματα στην υλοποίηση της Ελλάδας που οραματίζεται ο Σαμαράς μιας και οι νοοτροπία αυτών των ανθρώπων δεν μου κάνει εντύπωση, συνηθισμένη κοινότοποι παρτάκιδες!! Μπράβο στον αθρογράφο...!!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Μαρία 28/07/2012 17:41:50

      h--p://www.antinews.gr/2012/06/15/166350/

  6. kkpk avatar
    kkpk 28/07/2012 17:01:12

    ΠΟΥ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΝΤΟΡΟΥΛΑ;

    • BLACKQUEEN avatar
      BLACKQUEEN @ kkpk 28/07/2012 20:47:41

      ......??? α. Για ιαματικά λουτρά στα Μέθανα
      β. Στην Κρήτη για διακοπές
      γ. Σε κρουαζιέρα του Royal Vikings Line (στο γύρο του κόσμου)
      δ. Ποιός νοιάζεται
      ε. Στα τσακίδια
      Έχω κι άλλες εκδοχές, αλλά όσο δεν εμφανίζεται, γιατί να αναρωτιόμαστε, γρουσουζεύοντας την καλή μας την τύχη;; :-))

      • Diamond Angel avatar
        Diamond Angel @ BLACKQUEEN 28/07/2012 21:41:12

        Xα,χα,χα....!!!!!

    • ΕΛΛΗΝ avatar
      ΕΛΛΗΝ @ kkpk 29/07/2012 00:13:00

      Μην ανησυχείς

      Είναι καλά κρυμμένη και περιμένει...............

      Ας όψονται αυτοί που την φέρανε πίσω.

      Ωρες - Ωρες απορώ με τον ΣΑΜ

      • BLACKQUEEN avatar
        BLACKQUEEN @ ΕΛΛΗΝ 29/07/2012 08:03:07

        ....Όσο και να περιμένει, εάν - ο μη γένοιτο - χρειαστεί κάποια στιγμή, θα υπάρξει ανάχωμα ικανό να την εμποδίσει να φτάσει εκεί που η πλειοψηφία των νεοδημοκρατών ΔΕΝ θέλει. Όσο για το ότι την ''έφερε'' ο Α.Σ πίσω καθώς και για το ότι μάζεψε τόοοοσα ασήμαντα ... σκουπιδάκια από παντού, αφού επέλεξε την οδό της...πανστρατιάς (στρατηγικός συμβιβασμός) και του βγήκε, το μέλλον θα δείξει αν διαθέτει και το...αντίδοτο.

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ kkpk 29/07/2012 13:44:26

      Στο Λονδίνο, επιβλέπει άγρυπνα μην περιπέσουν σε "ρατσιστικές" παρεκτροπές οι αθλητές μας...

  7. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 28/07/2012 17:07:30

    Ἔχετε δεῖ ὅμως καὶ κάτι φυντάνια ποὺ ὄντως καταφέρνουν νὰ πάρουν καρέκλες; Ἅμα μετρήσουμε τυπικὰ προσόντα (ἀλλὰ καὶ οὐσιαστικά, γιὰ τὴν ἀκρίβεια) θὰ γελάσει ὁ κάθε πικραμένος. Μακάρι νὰ πρόκειται γιὰ ἐξαιρέσεις.

    • Εύα avatar
      Εύα @ Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 28/07/2012 17:41:14

      Και καλό είναι αυτοί που αναφέρεις, να έχουν κολλήσει και κανένα ένσημο πραγματικής εργασίας κι όχι μόνο της πρόσφατης προεκλογικής...

  8. anastosd avatar
    anastosd 28/07/2012 17:50:28

    ΤΟΝ ΦΙΛΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΣΑΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ........ΓΙΑΤΙ Ο ΦΙΛΟΣ-....................ΕΙΝΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ..ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ.......

  9. Απλή σκέψη avatar
    Απλή σκέψη 28/07/2012 17:57:13

    Πραγματικοί φίλοι του Σαμαρά είναι πολλοί ανιδιοτελείς άνθρωποι, παλιοί και καινούργιοι, αλλά αυτό που έχει σημασία είναι, ότι ο Σαμαράς είναι ΦΙΛΟΣ όλων μας, κι΄αυτών που τον αγαπάνε κι΄αυτών που δεν τον αγαπάνε.
    Τα αισθήματα υπαγορεύονται από την συναίσθηση του καθήκοντος.
    Και την συναίσθηση αυτή την έχει στον μέγιστο βαθμό ο Σαμαράς, γι΄αυτό και του αξίζει να πετύχει. Μαζί μ΄αυτόν πετυχαίνουν όλοι οι Έλληνες, φίλοι και μη φίλοι.

  10. anastosd avatar
    anastosd 28/07/2012 18:03:45

    Ο φίλος τον φίλον εν κινδύνοις γιγνώσκει.

    Αρχαιοελληνική παροιμία

    • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
      ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ anastosd 28/07/2012 18:36:23

      +1000

    • Δαναός avatar
      Δαναός @ anastosd 28/07/2012 18:43:03

      Ας θυμηθούμε με ολόκληρο το κείμενο.
      "Πιστεύω τω φίλω.
      Πιστόν φίλον εν κινδύνοις γιγνώσκεις.
      Ο φίλος τον φίλον εν πόνοις και κινδύνοις ου λείπει.
      Τοις των φίλων λόγοις αεί πιστεύομεν.
      Ει κινδυνεύετε, ω φίλοι, τους των ανθρώπων τρόπους γιγνώσκετε.
      Οι μεν γαρ άπιστοι φίλοι ού μετέχουσι του κινδύνου, οι δε πιστοί συνκινδυνεύουσι τοις φίλοις.
      Πιστοίς φίλοις μάλλον ή χρυσώ και αργύρω πιστεύομεν.
      Οι αγαθοί άνθρωποι και εν κινδύνοις αεί αγαθόν έχουσι θυμόν. Τω γαρ θεώ πιστεύουσιν.
      Ώ φίλε, ο θεός τους αγαθούς ανθρώπους ού λείπει. Πολλοί άνθρωποι τω πλούτω μάλλον ή τω θεώ πιστεύουσι.

      • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
        ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Δαναός 28/07/2012 18:51:08

        Μπράβο Δαναέ!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Δαναός 28/07/2012 22:30:54

        πως αποκαλύπτονται οι ...Αρχαίοι!
        Το πρώτο ανάγνωσμα αρχαίων ελληνικών στην πρώτη τάξη Γυμνασίου στην εποχή των ....Παγετώνων!
        Ο Δαναός φορούσε ...προβιά και ο Strange ήταν ήδη υπερήλιξ!
        Είδα και έπαθα να τους ...γηροκομήσω!
        Επιβίωσαν οι ...Αθάνατοι!

        • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
          Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Κώστας Ροδινός 29/07/2012 11:59:30

          Εμείς ξεκινούσαμε με το "Ύστερον ότε Ξέρξης ήλθεν επί την Ελλάδαν αγείρας την αναρίθμητον στρατιάν..." ή κάπως έτσι. Παλιοεθνικιστικά πράματα..

          • Δαναός avatar
            Δαναός @ Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης 29/07/2012 13:00:44

            Κι εσύ αρχαίος τέκνον μου; Εσύ όμως είσαι εδώ:
            Οὐ πολλοῦ δέω χάριν ἔχειν, ὦ βουλή, τῷ κατηγόρῳ, ὅτι μοι παρεσκεύασε τὸν ἀγῶνα τουτονί. πρότερον γὰρ οὐκ ἔχων πρόφασιν ἐφ' ἧς τοῦ βίου λόγον δοίην, νυνὶ διὰ τοῦτον εἴληφα. καὶ πειράσομαι τῷ λόγῳ τοῦτον μὲν ἐπιδεῖξαι ψευδόμενον, ἐμαυτὸν δὲ βεβιωκότα μέχρι τῆσδε τῆς ἡμέρας ἐπαίνου μᾶλλον ἄξιον ἢ φθόνου• διὰ γὰρ οὐδὲν ἄλλο μοι δοκεῖ παρασκευάσαι τόνδε μοι τὸν κίνδυνον οὗτος ἢ διὰ φθόνον. καίτοι ὅστις τούτοις φθονεῖ οὓς οἱ ἄλλοι ἐλεοῦσι, τίνος ἂν ὑμῖν ὁ τοιοῦτος ἀποσχέσθαι δοκεῖ πονηρίας; εἰ μὲν γὰρ ἕνεκα χρημάτων με συκοφαντεῖ
            εἰ δ' ὡς ἐχθρὸν ἑαυτοῦ με τιμωρεῖται, ψεύδεται• διὰ γὰρ τὴν πονηρίαν αὐτοῦ οὔτε φίλῳ οὔτε ἐχθρῷ πώποτε ἐχρησάμην αὐτῷ, ἤδη τοίνυν, ὦ βουλή, δῆλός ἐστι φθονῶν, ὅτι τοιαύτῃ κεχρημένος συμφορᾷ τούτου βελτίων εἰμὶ πολίτης. καὶ γὰρ οἶμαι δεῖν, ὦ βουλή, τὰ τοῦ σώματος δυστυχήματα τοῖς τῆς ψυχῆς ἐπιτηδεύμασιν ἰᾶσθαι, [καλῶς]. εἰ γὰρ ἐξ ἴσου τῇ συμφορᾷ καὶ τὴν διάνοιαν ἕξω καὶ τὸν ἄλλον βίον διάξω,
            τί τούτου διοίσω;

          • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
            Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Δαναός 29/07/2012 13:46:57

            Τι μου θύμισες τώρα! Λυσίας, "Υπέρ του αδυνάτου"! Και το 'πιασα το υπονοούμενο, παλιομπαγάσα..

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/07/2012 19:02:25

    Αυτός το`γραψε;

    • Εύα avatar
      Εύα @ Strange Attractor 28/07/2012 19:10:13

      Στα νιάτα του, λέει...

      • abc avatar
        abc @ Εύα 29/07/2012 23:19:59

        Εύα είσαι σκέτο δηλητήριο!
        Σ' αυχαριστώ που γέλασα...

    • ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ avatar
      ΚΥΠΡΟΓΕΝΕΙΑ @ Strange Attractor 28/07/2012 20:08:56

      Γεια σου Strange!

    • Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης avatar
      Φαήλος Μ. Κρανιδιώτης @ Strange Attractor 29/07/2012 12:01:37

      Το έγραψε σε τετραήμερη άδεια από την Μακεδονική Φάλαγγα, μετά την Ισσό.

  12. Jack Sparrow avatar
    Jack Sparrow 28/07/2012 19:04:21

    Εγώ πάντως δεν έχω αναγκαστικά φίλους εκείνους, με τους οποίους έπαιζα βόλους μικρός, ούτε αυτούς που σε κάθε μου κοινωνική επιτυχία, κοιτάνε να ΑΥΤΟΕΞΕΥΤΕΛΙΖΟΝΤΑΙ (για να λέει ο κόσμος: «κοίτα με τι…λαμάκες κάνει παρέα αυτός»).
    Φίλους δεν έχω επίσης, εκείνους που ΧΑΡΙΕΝΤΙΖΟΝΤΑΙ με τον εχθρό μου…
    Ένα είναι όμως το βέβαιο: «με τους φίλους μου ΚΟΙΤΑΜΕ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΣΚΟΠΙΑ ΚΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΛΠΙΔΑ ΚΑΙ ΠΑΛΕΥΟΥΜΕ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΜΕ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΤΡΟΠΟ»…(ανάλογα με τα μέτρα, το ρόλο και την ιδιοπροσωπία του ο καθένας).
    Συνεργάτες όμως, έχω όλους όσους ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ, ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΑΝΑΘΕΤΩ…
    Όλοι μας ΑΥΤΟΥΣ έχουμε φίλους κι όλοι μας ΑΥΤΟΥΣ έχουμε συνεργάτες…Γιατί να διαφέρει ο Αντώνης Σαμαράς…???

  13. Diamond Angel avatar
    Diamond Angel 28/07/2012 21:11:46

    Σωστό το άρθρο . Αυτή είναι η ζωή , αυτοί είναι και οι άνθρωποι..... Πιστεύω όμως ότι ο ίδιος , είναι σε θέση όλα αυτά, να τα γνωρίζει πολύ καλά. Οτι έχει περάσει , τον έχει κάνει ν'ανακαλύψει τις δυνατότητές του , τα όριά του, αλλά και τους ανθρώπους που αξίζουν. Κάποιες καταστάσεις έχουν γράψει πολύ έντονα μέσα του , δίνοντάς του και την απαραίτητη δύναμη όχι μόνο για ν΄αντέχει, αλλά και για να προχωρήσει , αφήνοντας πίσω τους '' φίλους '' και τις πρακτικές τους.....

  14. cls avatar
    cls 28/07/2012 21:25:42

    Μπράβο και από μένα Δαναέ.
    @Έυα ο Δαναός είναι ακόμα πολύ, μα πάρα πολύ, νέος...

    • Εύα avatar
      Εύα @ cls 28/07/2012 23:48:30

      Χα..το ξέρω! αλλά έχει κι εξαιρετικό χιούμορ και πάντα σπεύδει να το αποδεικνύει στέλνοντας φωτό!
      ΥΓ: Και οι δυσκολίες δε φανερώνουν μόνο το ποιόν των φίλων..φανερώνουν επίσης και το αν κάποιος είναι Άνθρωπος ή άνθρωπος...

  15. BLACKQUEEN avatar
    BLACKQUEEN 28/07/2012 21:47:50

    Όταν μιλάμε για φιλία, δεν μιλάμε για κάτι σπάνιο, ουσιαστικό και ανεκτίμητο; Ένα είδος πολύτιμης ψυχικής σύνδεσης δοκιμασμένης σε συνθήκες αντίξοες, όπου και κτίστηκε μιά σχέση βαθειάς επικοινωνίας, αμοιβαίας εμπιστοσύνης, αλληλοσεβασμού και απόλυτης - ανά πάσα στιγμή- διαθεσιμότητας; Αν μιλάμε για όλα αυτά και όχι για επιφανειακές ανούσιες κοινωνικές συναναστροφές, ούτε για υποκριτικές και ιδιοτελείς καταθέσεις ….διαπιστευτηρίων που αποσκοπούν στην επίτευξη κάποιου ποθούμενου στόχου, νομίζω πως ο κ. Α.Σαμαράς (όπως και κάθε άλλος άνθρωπος), δεν μπορεί να πιστεύει πως διαθέτει μακρύ κατάλογο ΦΙΛΩΝ. Αυτού του είδους οι ανθρώπινες σχέσεις, είναι δύσκολο να αναπτυχθούν ανάμεσα σε διαφορετικής ποιότητας άτομα, είναι απαιτητικές και πολύπλοκες, άρα μπορεί να θεωρεί κανείς τον εαυτό του τυχερό αν καταφέρνει, να διαθέτει έστω κι έναν πολύ περιορισμένο αριθμό ‘’συγγενών’’ διανοητικοψυχικά ανθρώπων…. Ο κ. Αντώνης Σαμαράς, ως άτομο ευφυές και καλλιεργημένο, παρατηρώ πως επιλέγει τελικά να έχει κοντά του άτομα-φίλους-συνεργάτες, που εμπιστεύεται και που δεν τον εκθέτουν με τη συμπεριφορά τους. Επίσης έχει το ευγενές προτέρημα, να σέβεται και να ανταποδίδει την πίστη και την αφοσίωση που του προσφέρεται. Τώρα αν υπάρχουν κάποια …ανθρωπάκια θλιβερά και ασήμαντα, που τριγυρνούν απελπισμένα και παλεύουν να ….εξαργυρώσουν με οποιονδήποτε φθηνιάρικο τρόπο, τη γνωριμία, τη ΄΄φιλία΄΄, την ανοχή του….. Ποιός άραγε μπορεί να εμποδίσει επιτυχώς την περιρρέουσα χυδαιότητα και την εν αφθονία αναίδεια, να σέρνονται τριγύρω;;;

  16. Aφροδίτη avatar
    Aφροδίτη 28/07/2012 22:04:18

    Μα τί είπες ή μάλλον τί έγραψες τώρα, αγαπητέ Πάνο Ζ.; Ξέρεις πόσες περιπτώσεις και υποπεριπτώσεις φίλων του Αντώνη υπάρχουν; Ένα κατεβατό μπορούν ορισμένοι να σου παραθέσουν στο άρθρο σου, αλλά θα είναι πολύ σκληρό και για ορισμένους ήδη προσφάτως ζεστοθεσούληδες!
    Λέω προς το παρόν να πω μόνον τούτο: Συνήθως οι πραγματικοί φίλοι του Αντώνη και πραγματικοί είναι αυτοί που έχουν Αξιοπρέπεια, ποτέ δεν περίμεναν τίποτα για πάρτη τους και ζούσαν με την μοναδική προσδοκία να δουν τη δικαίωσή του. Αυτοί και τώρα είναι μακριά, στην απ’ έξω που λέμε στην καθομιλουμένη, ευτυχισμένοι όμως που τον βλέπουν πρωθυπουργό και ανήσυχοι πάντα για την πορεία του. Δεν διαμαρτύρονται, δεν ενοχλούν και δεν κάνουν περαντζάδες υποκλίσεων στους διαδρόμους.
    Ας σταματήσω εδώ, γιατί αν παρασυρθώ και επεκταθώ, τότε η φωτογράφιση θα είναι αρκετά ευκρινής!

    • victoria (true) avatar
      victoria (true) @ Aφροδίτη 29/07/2012 22:58:53

      Αφροδίτη δεν έχω ιδέα ποια είσαι, όμως προσυπογράφω αυτά που λες.
      Γιατί ο Πάνος τα λέει πολύ καλά στο άρθρο, όμως μερικές φορές ο Σαμαράς έχει 'επιβραβεύσει' τέτοιες λυκοφιλίες.
      Η πολιτική έχει συμβιβασμούς και όλοι το καταλαβαίνουμε, αλλά η ώρα που επιβραβεύεται η αξιοπρέπεια δεν νομίζω πως έχει έρθει ακόμα. Δυστυχώς.
      Και με το 'επιβραβεύεται' δεν εννοώ θεσούλες. Άλλοι ναι, έτσι το εννοούν. Και δεν τις διεκδικούν για να συστρατευθούν στον αγώνα του... ή την άμοιρη χώρα μας, εδώ γελάνε.

  17. Giorgos avatar
    Giorgos 28/07/2012 22:32:01

    Αγαπητε Αντωνη, δεν υπαρχουν φιλοι στην πολιτικη.... μονο Βιογραφικα... μου κανεις για την δουλεια, απεδειξε το... αν αποτυχεις, πας σπιτι σου και ερχεται ο επομενος... Τοσο απλα!

  18. Jim Bim avatar
    Jim Bim 28/07/2012 22:45:26

    ΠΕΣ ΤΑ ΠΑΝΟ, ΟΙ ΣΑΜΑΡΙΚΟΙ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟΙ, ΟΙ ΚΑΙΡΟΣΚΟΠΟΙ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΓΛΥΦΤΕΣ ΑΠΕΙΡΟΙ .....

  19. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 29/07/2012 00:28:19

    Δεν ξερω ουτε με νοιαζει ποιοι ειναι Σαμαρικοι, Ντορικοι, Καραμανλικοι κτλ... ΕΓΩ ΜΟΝΟ ΝΔ ημουν και ειμαι. Αλλα σιγουρα με υπουργους οπως ο κ. ΔΕΝΔΙΑΣ δεν θα παμε καλα, αν συνεχισει ετσι, κι ουτε προσφερουν στο Προεδρο καλες υπηρεσιες!!!!!!!!!!!

    Με αποφαση του κ. ΔΕΝΔΙΑ για ΠΡΩΤΗ χρονια φετος δεν υπαρχει το βαρεως τυπου πυροσβεστικο Ελικοπτερο στη Σουδα , το οποιο καλυπτε τους εξαιρετικα δυσβατους (και με παρα-παρα πολυ κοσμο το καλοκαιρι) νομους Χανιων & Ρεθυμνης. Και τωρα εχει καει το μισο νοτιο Ρεθυμνο το οποιο εκτος απο πανεμορφο ειναι και μεγαλη πηγη ΕΣΟΔΩΝ για το τουρισμο μας. Και επισης εχουν καει χιλιαδες στρεμματα κοντα στο Ελαφονησι Χανιων που και απο εκει το Ελληνικο Κρατος παιρνει ...χρημα.

    Κατα τα αλλα, οταν σε επερωτηση βουλευτη της ΝΔ για τη ΜΗ ΥΠΑΡΞΗ του πυροσβεστικου ελικοπτερου στη Σουδα για πρωτη φορα εδω και χρονια, ο κ. ΔΕΝΔΙΑΣ ειπε οτι η περιοχη ειναι υπερ-επανδρωμενη απο επιγειο προσωπικο , κι οτι πρεπει οι φωτιες να αντιμετωπιζονται κυριως απο επιγεια μεσα...!!! Βεβαια το οτι αυτοι οι 2 νομοί ειναι απ τους πιο δυσβατουςστην Ελλαδα και με απαραδεκτο οδικο δικτυο στην ενδοχωρα τους , ή δεν το γνωριζουν οι ..επιτελεις του, ή δεν τον νοιαζει..!!! . Και να πει κανεις οτι ειναι αρχες καλοκαιριου και δεν εχουν πιασει οι μεγαλες ζεστες κι οι αεριδες, οποτε το αφησε για λιγο αργοτερα το πυροσβεστικο ελικοπτερο για εξοκονομηση χρηματων, καπου να το καταλαβω. Αλλα εδω μπαινουμε στον Αυγουστο κι ηδη απο αρχες Ιουλη ειχαμε μεγαλες ζημιες, ενω εχουμε και σερι απο καυσωνες. Ελεοοοος!

    Κατα τα αλλα θελουμε να προασπισουμε το τουριστικο προιον και να στηριξουμε την Ελληνικη υπαιθρο. Αν καποιος νομιζει οτι το βλεπω λαθος, ή οτι εχω στενα τοπικιστικα κριτηρια, το συζηταω με επιχειρηματα.
    Ζηταω συγνωμη για τον εκνευρισμο μου, αλλα τα εβλεπα να καιγονται μπροστα μου, αφου αν και δεν ειμαι απο Ρεθυμνο, ειχα παει μια βολτα προς τα εκει.

  20. Iωάννης34 avatar
    Iωάννης34 29/07/2012 09:22:59

    Oταν είσαι Αρχηγός λογικό είναι όλοι να μαζεύονται γύρω σου.
    Δεν χρειάζεται να δηλώσει κάποιος αν είναι φίλος του Σαμαρά ή όχι.Οι πράξεις του θα το αποδείξουν,ειδικά αν διαχειρίζεται κυβερνητικό πόστο.
    Πιστεύω οτι αρκετοί θα εκπλήξουν ευχάριστα τον Πρωθυπουργό μέσα απο την δουλειά τους αν και δεν είχαν την ταμπέλα του ''φίλου''

  21. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 29/07/2012 12:13:58

    ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΦΙΛΟΙ
    ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΑΝΩΝΥΜΟΙ ΠΟΥ ΣΤΗΘΗΚΑΝ ΣΤΙΣ ΟΥΡΕΣ
    ΚΑΙ ΤΟΝ ΟΔΗΓΗΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗΓΙΑ ΤΗΣ Ν.Δ.
    ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΤΟΝ ΕΚΑΝΑΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΟ ΧΡΟΝΟ
    ΚΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ
    ΔΕΝ ΤΟΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ
    ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΙΕΙ ΚΑΦΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ
    ΑΛΛΑ ΜΕ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΑΦΗΝΟΥΝ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΤΟΥΣ
    ΚΑΙ ΤΙΣ ΖΩΕΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΟΥ
    ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΠΩΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ
    ΕΙΝΑΙ Ε Λ Λ Η Ν Α Σ !!!!!!!!!!!!!!!!!!

  22. marios avatar
    marios 29/07/2012 12:51:54

    Παρα πολλοι που ειναι στην κυβερνηση,για να ξερεις πανο,ειναι απο αυτους που λες οτι συνωμοτουν σε πλατειες και καφενεια.Οταν ερθει η στιγμη και αρχισει η αντιστροφη μετρηση για τον Αντωνη θα ειναι οι πρωτοι που θα τον αδειασουν.Το ποιο σημαντικο για μενα ειναι,οι πραγματικοι φιλοι του Προεδρου που καποιοι ειναι διπλα του, να μπορεσουν να δουν πολιτικα τα πραγματα ποιο καθαρα.Τα τελευταια 2 χρονια τον εχουν οδηγησει σε σοβαρα πολιτικα λαθη(χωρις βεβαια να το θελουν).Οσο για τους φιλους του Σαμαρα,ο ιδιος θα κανει ταμειο οταν σβησουν τα φωτα.Να ξερεις ομως οτι θα ειναι διπλα του φιλοι που δεν τριγυριζουν απο γραφειο σε γραφειο και δεν απαιτουν θεσουλες.