17/11/2010 17:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Oι Ευρωπαίοι αμφισβητούν πάλι τα στοιχεία που στέλνει η κυβέρνηση

Νέα βόμβα έριξε η Ευρώπη κατά της Ελλάδας μετά την αναβολή της καταβολής τη τρίτης δόσης του δανείου. Αφού μας δίνουν συγχαρητήρια για την πρόοδο που έχουμε κάνει ταυτόχρονα εκφράζουν αμφιβολίες για την ικανότητα των ελληνικών αρχών να δώσουν αξιόπιστα στατιστικά στοιχεία.

«Το Συμβούλιο έχει παροτρύνει τις ελληνικές αρχές για την επίλυση των θεσμικών και μεθοδολογικών ζητημάτων. Ένα σχέδιο δράσης για τα ελληνικά στατιστικά στοιχεία εγκρίθηκε τον Μάιο του 2010 και έχει επιτευχθεί πρόοδος στην αποκατάσταση της εμπιστοσύνης,» τονίζεται σχετικά.

«Ωστόσο,» υπογραμμίζεται, «υπάρχουν ακόμα κενά σε σχέση με την ικανότητα των ελληνικών αρχών» ενώ επικροτείται η προσπάθεια των ελληνικών αρχών για να διορθώσουν τα προβλήματα στο στατιστικό τους σύστημα.

Με λίγα λόγια οι Ευρωπαίοι αμφισβητούν και πάλι τα στοιχεία που τους στέλνει η κυβέρνηση προκαλώντας ένα ακόμη πονοκέφαλο στο οικονομικό επιτελείο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. σιδεράκιας avatar
    σιδεράκιας 17/11/2010 18:42:14

    Τις προάλλες μας έλεγαν ότι η τελευταία αναθεώρηση του ελλείματος ήταν κι η οριστική.
    Δεν πάνε να δουν αν ερχόμαστε;! Αι σιχτίρ πιά!
    Στα σκατά είμαστε μαθημένοι, μου φαίνεται ότι ήρθε η ώρα να τα μάθουν κι αυτοί!

    Κούρεμα τώρα! Το τέταρτο ράιχ μέσα!

  2. ataktos avatar
    ataktos 17/11/2010 18:55:16

    μα είναι ποτέ δυνατών ..να αμφιβάλουν για έναν "ακέραιο" , "λαοπρόβλητο "αρχηγό ."..ανεξάρτητου" κράτους μέλους κοινότητας .... .όχι δεν το πιστεύω ..πρόκειται για κλασική υπονόμευση ξένων δυνάμεων

  3. 3birdssitting avatar
    3birdssitting 17/11/2010 19:15:38

    Κατάλαβε κανείς οτι ο κ. Παπακωνσταντίνου κρύβει την αποτυχία των εσόδων του 2010 σε δηθεν εκ νεου αξιολόγηση του ελλέιματος του 2009 ?

    Κοινώς τα εκαναν χάλια το 2010, και το αποδίδουν στο 2009.

  4. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/11/2010 19:19:14

    Γιατί να μην τα αμφισβητούν;
    Στην ιστοσελίδα του ΥΠΟΙΟ δεν ανέβηκε ότι πάνω από τους μισούς δήμους δεν έχουν απαντήσει στην εγκύκλιο για την αποστολή των μηνιαίων στοιχείων στο πλαίσιο του μηχανισμού στήριξης; (από τους 1034 απάντησαν 481...)
    Οι Ευρωπαίοι νομίζουν οι καημένοι ότι ήρθαν σε χώρα και ανακαλύπτουν ότι ο Α υπουργός δεν έχει διαβάσει τι ψήφισε, ο Β δεν ξέρει να κάνει πρόσθεση, ο Γ δεν μπορεί να μαζέψει φόρους ....και τους την πέφτει και η Πετρούλα στο αγόρι με τα μπλε μάτια.
    Τι να κάνουν;
    Για να μιλήσουμε λίγο σοβαρά:

    -δεν ξέρουμε πόσα χρωστάμε
    -δεν μπορούμε να ελέγξουμε τα στοιχεία που συγκεντρώνουμε

    αλλά καταρτίζουμε και εκτελούμε προϋπολογισμούς και δίνουμε ενυπόγραφες υποσχέσεις.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 17/11/2010 19:20:46

      ...για όσους θέλουν να κλάψουν έχει ανέβει ήδη στο minfin το προσχέδιο του προϋπολογισμού...

      ή όπως διάβασα σε τοίχο:

      δεν ελπίζω τίποτα
      δεν φοβάμαι τίποτα
      είμαι άνεργη

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 17/11/2010 19:25:04

        2.6 προβλέπει ύφεση
        14.5 ανεργία
        2.2 πληθωρισμό
        4.5 μείωση ιδιωτικής κατανάλωσης
        8 μείωση δημόσιας κατανάλωσης

        ...καλό ταξίδι αδέρφια....

        • man8os avatar
          man8os @ Ο Ιθαγενής 17/11/2010 19:32:20

          Kαι αυτα ειναι οι προβλεψεις, που συνηθως πεφτουν εξω...

  5. Orestios avatar
    Orestios 17/11/2010 19:23:59

    ΠΑΣΟΚ: Κυβέρνηση αναξιοπιστίας

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Orestios 17/11/2010 19:31:21

      φίλε μου σελίδα 23:

      1000 εκ αύξηση ΦΠΑ
      600 εκ αύξηση ΕΦΚ
      900 εκ περικοπές 13 14 μισθού και συντάξεων
      -100 περαίωση

      κλπ κλπ κλπ

      • Orestios avatar
        Orestios @ Ο Ιθαγενής 17/11/2010 21:47:27

        Ευτυχώς που νομιμοποίησαν την απάτη με τις εκλογές.

        • 11888 avatar
          11888 @ Orestios 18/11/2010 01:32:11

          Ξεκολλα με τις εκλογες 70% ηταν η αποχη.Κανενας δεν νομιμοποιησε τιποτα.Ποτε ξαναειδες τοσο κοσμο σε εορτασμους του πολυτεχνειου τελευταια?Μονο η μπατσαρια ηταν πανω απο 7000(επισημα γιατι ανεπισημα...).

          • Orestios avatar
            Orestios @ 11888 18/11/2010 02:16:55

            Αλήθεια?
            Δεν νομιμοποιήθηκε τίποτα?
            Περίμενε να δεις τα νέα μέτρα και πες πως σου κάνουν πλάκα

          • man8os avatar
            man8os @ 11888 18/11/2010 02:19:05

            Η κυβερνηση ειναι νομιμοποιημενη να παρει τα μετρα.
            Η πλειοψηφια των εκλογεων υπερψηφισε τις επιλογες της. ενω στον δευτερο γυρο εξελεξε 8 περιφεριαρχες.

  6. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 17/11/2010 19:33:43

    και μιλάει για μέτρα του 2010 που θα έχουν απόδοση το 2011... ενώ ο πίνακας λέει το μέγεθος του ...αγγουριού.