24/06/2009 00:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Oι Γυναίκες του Ιράν

Πολλοί δυτικοί αποδίδουν τα εύσημα, για την «εξέγερση» στο Ιράν, στον Ομπάμα, στον Μπους ακόμη και στο ... Twitter. Στην πραγματικότητα όμως, και σύμφωνα με την εφημερίδα Washington Post, οι κύριοι υπεύθυνοι είναι οι γυναίκες του Ιράν. Οι γυναίκες είναι αυτές που ξόδεψαν πολλά χρόνια οργανώνοντας  εκστρατείες και κινήματα για ίσα δικαιώματα και η σημερινή παρουσία τους στους δρόμους της Τεχεράνης διαδηλώνοντας κατά του καθεστώτος είναι ένα ισχυρό πλήγμα κατά  της θεοκρατίας. Απορρίπτοντας τον διαχωρισμό των φύλλων που επιβάλλει το Ισλάμ, οι δεκάδες χιλιάδες διαμαρτυρόμενες γυναίκες απορρίπτουν συγχρόνως και την υποτιθέμενη «ιερή εξουσία» των Ιρανών μουλάδων.

Δεν είναι καθόλου σύμπτωση που ο Μουσαβί υποσχέθηκε περισσότερα δικαιώματα για τις γυναίκες και κατέστησε την σύζυγό του, καθηγήτρια Πολιτικών Επιστημών, καίρια συνεργάτιδά του στην προεκλογική του εκστρατεία. Οι ειδικοί στα θέματα της Μέσης Ανατολής μπορεί να ισχυρίζονται πως η σταθερότητα, η ασφάλεια και το πετρέλαιο είναι πολύ πιο σημαντικά ζητήματα απ` ότι τα δικαιώματα των γυναικών.

Όμως «καθεστώτα  που καταπιέζουν τα ατομικά και τα πολιτικά δικαιώματα του μισού μέρους του πληθυσμού τους είναι εγγενώς ασταθή και αυτό φαίνεται στο Ιράν όπου βλέπουμε το ζήτημα να ξεδιπλώνεται...» γράφει η εφημερίδα.

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 24/06/2009 07:56:43

    Ο φόβος του Αγιατολάχ για μια «βελούδινη επανάσταση» πλέον δείχνει να τον στοιχειώνει. Δεν υπάρχει δυστυχώς τίποτα το βελούδινο όταν τεράστιοι αριθμοί πολιτών βγαίνουν στους δρόμους για να διαδηλώσουν. Τα ψήγματα πλουραλισμού που ήταν αποτέλεσμα τεράστιων προσπαθειών εκδημοκρατισμού του Ιρανικού πολιτικού συστήματος τα τελευταία χρόνια, έλιωσαν κάτω από τα χτυπήματα του καθεστώτος. Ο Ιρανικός λαός μάλλον θα καταλήξει με τον γιο του Σάχη.

  2. τρια πουλακια καθονταν avatar
    τρια πουλακια καθονταν 24/06/2009 09:17:18

    δεν εχω καμια ειδικοτητα στα του Ιραν.
    ωστοσο νομιζω οτι οι γυναικες παντα ηταν ενεργες στην δημοσια ζωη, οσο αφορα την συμμετοχη τους στις διαδηλώσεις.
    Θυμουμαστε τις γυναικες ποσο συμμετειχαν ισοτιμα στους δρομους, στην μεγαλη ιρανικη επανασταση και την ελευση του Αγιαντολαχ Χομεινι.
    ΟΙ καιροι αλλαξαν, τα αιτηματα αλλαξαν, αλλα οι γυναικες του Ιραν παντα στις αιχμιακες στιγμες ειναι στους δρομους.
    ειτε τυλιγμενες στη μαυρη μπουρκα σαν κορακια, ειτε με τη μαντιλα επιμελημενα ατημελητη, να πεφτει προς τα πισω για να αναδεικνυει το μακιγιαρισμενο ομορφο προσωπο τους

  3. F avatar
    F 24/06/2009 09:43:06

    Ωραιότατες οι Περσίδες, από τις πιο όμορφες Ευρωπαίες (φυλετικώς).

  4. Elva avatar
    Elva 24/06/2009 10:44:06

    Μπραβο στις γυναικες του Ιραν!

    Χρονια τωρα, ξερουν καλα, τι σημαινει θρησκευτικη,
    πολιτικη και κυριως ανδροκρατουμενη καταπιεση. Πολυ καλα κανουν και μαζι με τους προοδευτικους ανδρες της χωρας τους αντιστεκονται στο οπισθοδρομικο καθεστως στο Ιραν. Αν θυμηθειτε πως ηταν το Ιραν μερικες δεκαετιες πισω, τι ενδιαφερουσα πολιτιστικη ζωη υπηρχε τοτε και πως ειναι τωρα, σιγουρα ολοι καταλαβαινουμε γιατι ο κοσμος εκει επαναστατει! Κουραγιο στο δικαιο αγωνα τους,ευχομαι.

  5. lypon avatar
    lypon 24/06/2009 10:48:59

    Πέστα Attractor.

    Γιατί τελικά, έχω ένα προσωπικό μέτρο αξιολόγησης των διάφορων κοινωνικών συστημάτων, και αυτό είναι η συμπεριφορά προς τις γυναίκες.

    Και η θεώρηση αυτή μου έχει πολλές φορές ξεκαθαρίσει καταστάσεις.

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/06/2009 10:50:22

    οι γυναίκες είναι η ελπίδα για τον εκδημοκρατισμό όχι μόνο του Ιράν αλλά όλου του Ισλάμ

  7. Tηλέμαχος avatar
    Tηλέμαχος 24/06/2009 11:00:30

    Οι γυναίκες είναι πράγματι δραστήριες στο Ιράν.

    Για πάτε μια βόλτα λίγο πιο κάτω σε κάτι συμμάχους των Αμερικανών, πχ Σαουδική Αραβία, και άμα δείτε γυναίκα όχι να διαδηλώνει, να φωνάζει συνθήματα, να οργανώνεται και να πρωτοστατεί, αλλά να περπατά στο δρόμο και να μπορείτε να δείτε ένα ολόκληρο τετραγωνικό εκατοστό του σώματός της (έστω κεφάλι ή μάγουλο ή λαιμό ή χέρι), βγάλτε μία φωτογραφία παρακαλώ.

  8. Rogue avatar
    Rogue 24/06/2009 11:01:16

    Η Νέντα, η γυναίκα διαδηλώτρια που δολοφονήθηκε από ελεύθερο σκοπευτή ενώ πήγαινε σε διαδήλωση, ήταν διαλεγμένη να έχει το ιδανικό προφίλ μάρτυρα της αντιπολίτευσης. Όμορφη, κοινωνική, φοιτήτρια, το όνομά της σημαίνει "φωνή". Και η βολή παραήταν ακριβής. Και ο χαμός της βιντεοσκοπήθηκε και έκανε σε λίγες ώρες το γύρο του κόσμου....

  9. Lavazza avatar
    Lavazza 24/06/2009 11:29:37

    Προχθές είχα κατέβει στην Πειραιώς να δώσω κάποια τιμολόγια σε μια Καφετέρια.

    Ως συνήθως ο Ιδιοκτήτης κερνάει καφέ και καθόμαστε και τα λέμε λίγο.

    Εκεί που καθόμαστε βλέπω έξω στο δρόμο την εξής εικόνα:

    Προπορεύεται ένας Άνδρας (γύρω στα 40) με μουσουλμανικό σκουφάκι, μούσι (χωρίς μουστάκι), την ανάλογη ενδυμασία σαν φράκο (κλασικός Ιρανός) και κομπολόι στο χέρι και από πίσω περίπου 5-6 μέτρα ακολουθούσε μία κυρία η οποία ήταν με καπαρντίνα (με 35 βαθμούς μιλάμε), φασκιωμένη με μαντήλι και (ειλικρινά σας μιλάω) ήταν "ζαλωμένη" με 6-7 σακούλες Super Market!!!!!!!!!!

    Βλέπω εδώ μέσα όλοι οι αριστεροί και ακροαριστεροί, όταν λέμε κάτι για τους λαθρομετανάστες πνέουν μένεα αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις δεν ευαιασθητοποιούνται καθόλου...

    Γιατί άραγε δεν τους πειράζουν τέτοιες εικόνες ντροπής εν έτει 2009 σε μιά ευρωπαϊκή πρωτεύουσα και μάλιστα κοιτίδα του πολιτισμού;;;

    Γνωστή μου Ελληνίδα που εργάζεται στο Κατάρ έκατσε δύο μέρες φυλακή επειδή στο αεροδρόμιο σταυροφίλησε συγγενή της που πήγε εκεί να την επισκεφτεί!!!!!!!!!
    Με 50 βαθμούς θερμοκρασία οι Ευρωπαίες που εργάζονται εκεί δεν πρέπει μεν να φοράνε μπούργκα αλλά πρέπει χέρια πόδια να είναι σκεπασμένα (απαγορεύονται ρητά σορτς και κοντομάνικα)!!!
    Αλλά ακόμη κι έτσι, οι Άραβες εκεί τις χαρακτηρίζουν "πουτάνες"!
    Στο Ομάν απαγορεύεται ρητά να εισέλθει στη χώρα γυναίκα που δεν συνοδεύεται από Άντρα (μου φαίνεται καί στη Σαουδική Αραβία)!!!
    Πρέπει να βγει Άνδρας από την ελληνική πρεσβεία στα σύνορα ή στο Αεροδρόμιο για να εισέλθουν μαζί όταν π.χ. πάει κάποια γυναίκα manager για μια δουλειά!!!

    Οφείλει ο Καραμανλής να βγει δημόσια (όπως και άλλοι ευρωπαίοι ηγέτες) και να πει όσον αφορά τους μουσουλμάνους στην Έλλάδα (αυτοί που έχουν χαρτιά γιατί οι άλλοι πρέπει να εκδιωχθούν) οτι στην Ελλάδα του 2009:

    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η Μπουργκα!
    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ το "φάσκιωμα"!
    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ η δημόσια κακοποίηση γυναικών!
    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ο δημόσιος εξευτελισμός γυναικών!
    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κάνετε στις κόρες σας κλειτοριδεκτομή σε παράνομα υπόγεια!
    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να κόβετε τις κόρες σας από το σχολείο μετά το Δημοτικό (αυτοί οι λίγοι που τις στέλνουν)!
    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να παντρεύετε τις κόρες σας αιμομικτικά!
    ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να παντρεύετε τις κόρες σας από τα 10-12!

    Αυτοί στις χώρες τους απαιτούν να συμπεριφερόμαστε όπως θέλουν αυτοί αλλά εμείς εάν απαιτήσουμε στη χώρα μας να συμπεριφέρονται όπως θέλουμε εμείς (δηλαδή πολιτισμένα) τότε είμαστε ρατσιστές και φασίστες...

  10. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 24/06/2009 11:51:52

    @Lavazza ωραία τα λες
    λάβε και ένα σύνδεσμο που ασχολείται με τα θέματα αυτά
    http://www.emma.de/

  11. marcuze avatar
    marcuze 24/06/2009 11:55:13

    Ενα από τα πιο κουφα περιστατικά είναι και η ιστορία γυναίκας πιλότου μαχητικού των ΗΠΑ που επιχειρούσε στο Ιρακ το 1991. Η κυρία λοιπόν βομβάρδιζε καθημερινά με το αεροπλάνο της τους Ιρακινούς αλλά όταν επέστρεφε στη βάση της στη Σαουδική Αραβία απαγορευοταν να βγει στη πόλη χωρίς ανδρική συνοδεια και χωρίς μαντήλα στο κεφάλι.Απαγορευοταν μαλιστα να οδηγαει και αυτοκινητο (ενω λιγο πριν πετουσε βομβαρδιστικό!) και της είχαν μόνιμο δεκανέα ανδρα για να την οδηγαει και να την συνοδεύει. Αυτά τα κουφα είναι το ΙΣΛΑΜ. Και απορω που υπάρχουν γυναικες στην ελλάδα που λυπουνται τους καημενούληδες τους μουσουλμάνους οταν τους βομβαρδιζουν οι κακοί αμερικάνοι και τα εβραιάκια.

  12. Ξενητεμενος avatar
    Ξενητεμενος 24/06/2009 12:56:53

    @7: Φιλε Lavazza, εθεσες μια αλλη πλευρα της λαθρομεταναστευσης, που δεν ειχε θιγει ως τωρα και για την οποια οι "προστατες" των δικαιωματων των εισβολαιων (Γεωργακης Παπαντρεας, Παπαρηγα, Αλαβανος και λοιπες δημοκρατικες δυναμεις) δεν εχουν βγαλει αχνα. Γιατι φαινεται (δικο μου το συμπερασμα) θελουν να φερουν στην ιδια μοιρα, στη σκλαβια του αντρα, δηλαδη, και τις Ελληνιδες. Αληθεια, που ειναι οι γυναικες του ΠΑΣΟΚ, του ΚΚΕ και του Συριζα; Αχνα και αυτες;

  13. marcuze avatar
    marcuze 24/06/2009 13:31:44

    ΑΣΧΕΤΟ- "Σε τετράωρη στάση εργασίας, από τις 08:00 έως τις 12:00 το μεσημέρι, θα προχωρήσουν αύριο οι ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας, διεκδικώντας την ικανοποίηση θεσμικών, αλλά και πάγιων οικονομικών αιτημάτων τους."

    Οικονομικά αιτήματα;

    Ειναι οι μόνοι Δ. υπάλληλοι που παίρνουν περίπου 3.500 Ευρω πρώτο βασικό μισθό παρακαλώ.

  14. Lavazza avatar
    Lavazza 24/06/2009 13:45:41

    ΑΣΧΕΤΟ με το ποστ:

    Πέντε άτομα Ιρακινής υπηκοότητας, ηλικίας 21, 22, 28 (οι δύο) και 30 ετών, συνελήφθησαν στον Άγ. Παντελεήμονα για κατοχή και εμπορία ηρωίνης.
    Στην επιχείρηση που οδήγησε στην σύλληψή τους συμμετείχαν αστυνομικοί του τοπικού Αστυνομικού Τμήματος και της Ο.Π.Κ.Ε.
    Στην κατοχή τους βρέθηκε ηρωίνη συνολικού βάρους 22,8 γραμμαρίων, χωρισμένη σε 230 αυτοσχέδιες συσκευασίες, καθώς και 380 ευρώ.


    Μα βρε παιδιά, ούτε ένας ούτε δύο αλλά πέντε...;;;;;;

    Αυτοί ήρθαν εδώ και ζήτησαν άσυλο επειδή βομβαρδίζουν την πατρίδα τους οι κακοί ιμπεριαλιστές Αμερικάνοι...;;;

  15. Lavazza avatar
    Lavazza 24/06/2009 13:50:49

    Συνελήφθη στην Ομόνοια, από αστυνομικούς της Διεύθυνσης Αλλοδαπών, 34χρονος Ιρακινός σε βάρος του οποίου εκκρεμούσε ευρωπαϊκό ένταλμα σύλληψης των ιταλικών Αρχών.
    Ο 34χρονος είναι μέλος κυκλώματος που διακινεί μετανάστες από ασιατικές χώρες στην Ευρώπη και δραστηριοποιείται σε Ελλάδα και Ιταλία. Η σύλληψή του έγινε στο πλαίσιο της επιχείρησης «TICKET TO RIDE» των ιταλικών δικαστικών και διωκτικών Αρχών.
    Βρέθηκαν στην κατοχή του 10.600 ευρώ, τρία διαβατήρια αμφιβόλου γνησιότητας και ένα δελτίο ταυτότητας Ρουμανίας, επίσης αμφιβόλου γνησιότητας.

    ΒΡΕ, ΔΕΝ ΠΑΜΕ ΝΑ ΒΟΜΒΑΡΔΙΣΟΥΜΕ ΚΙ ΕΜΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ...;;;

  16. Stathis avatar
    Stathis 24/06/2009 13:53:04

    Θέλω να επισημάνω κάτι εδώ στο σχόλιο του marcuze για τους ελεγκτές εναέριας κυκλοφορίας: ναι μεν είναι ίσως από τους πιο καλοπληρωμένος δημ. υπαλλήλους, αλλά η δουλειά τους δεν έχει καμμία σχέση με ότι γνωρίζουμε στο Δημόσιο. Από τις ενέργειές τους κρέμονται χιλιάδες ανθρώπινες ζωές.

  17. donaE avatar
    donaE 24/06/2009 14:00:45

    Απο οτι φαινεται γυναικα θα ειναι το συμβολο-εικονα της πρασινης εξεγερσης στο Ιραν,η Νεντα.
    Παντως οι Ιρανιανες ητανε παντα πιο δυτικοποιημενες απο την δεκαετια του 70 που σπουδαζανε εξωτερικο,Ιταλια π.χ.Θυμαμαι και το προβλημα που φανηκε με τον Χομεινι τοτε.Γενικοτερα το Ιραν δεν συγκρινεται με τα εμιρατα.

  18. stelios avatar
    stelios 24/06/2009 14:13:44

    Μην ισοπεδωνουμε τους φουκαραδες που βλεπουν τις οικογενειες τους να κοματιαζονται γιατι μπορει στου γειτονα να κρυβεται καποιος που μοιαζει με καταζητουμενο με τους αρχιγκαγκστερ που ειναι στα κολπα.
    Ο Μουσαβι εκφραζει ανγκαστικα τα εκατομμυρια νεων μορφωμενων ανθρωπων που δεν εχουν καμια διαθεση να ζουν στο μεσαιωνα.Ομως ο ιδιος ειναι επικεφαλης της πιο διεφθαρμενης και αιμοσταγους νομενκλατουρας της συγχρονης ιστοριας.
    Οταν ο κοσμακης σφαζοταν στα ελη της μεθοριου με το Ιρακ,οι γονοι των οικογενειων τυπου Ραφσατζανι εκαναν σκι στα πολυτελη θερετρα.
    Φιλαρακι των Κασογκι και Χαλαγκ,ο τελευταιος τσονταρε για να αγορασει ο Σιδερενιος το κ@λοσπιτο της Μιμης.
    Ο Αχμαντζινενταν νικησε γιατι εζησε ως πενης μεχρι σημερα,χρησιμοποιοντας το λεωφορειο,αλλα και γιατι ειπε 5 πραγματα με το ονομα τους.
    Οι πλατιες μαζες λοιπον στο Ιραν δεν εχουν καμια σχεση με τις Ιρανες που πολλες απο αυτες σκιζουν οποιαδηποτε Ευρωπαια η Αμερικανα σε προσωπικοτητα και μορφωση.

  19. Helmut avatar
    Helmut 24/06/2009 14:59:16

    Για όσους θέλουν να μάθουν κάτι (λίγα) παραπάνω για το Ιράν και ταυτόχρονα να περάσουν ένα πολύ ευχάριστο 90λεπτο τους προτείνω να δουν το εξαιρετικό PERSEPOLIS της Marjane Satrapi.

    Πρόκειται για μία ασπρόμαυροη animated αυτοβιογραφική ταινία που εξιστορεί τα γεγονότα της πτώσης του Σάχη και της Ισλαμικής επανάστασης μέσα από τα μάτια μίας νεαρής Ιρανής που αναγκάζεται να εγκαταλείψει την χώρα της. Δείτε την οποσδήποτε.

  20. Limokontoros avatar
    Limokontoros 24/06/2009 15:10:40

    @16 Stathis κάνεις λάθος. Σε όλο τον κόσμο αλλά και στην υπόλοιπη ΕΕ οι ελεγκτές είναι του λυκείου και αμοιβονται νορμαάλ. Εδώ επειδή εκβιάζουν κάθε καλοκαίρι με απεργίες λόγω του ότι εξαρτώμαστε από τον τουρισμό ως οικονομία και αυτοί έχουν τη δυνατότητα να κόψουν αφίξεις πτήσεων, το κράτος τους συμπεριφέρεται αλλά και τους πληρώνει σαν να είναι βασιλιάδες.
    Κάποιος με 10 χρονια υπηρεσία γνωστός μου, παίρνει 5,400 ερώπουλα καθαρά το μήνα και είναι απλά μαθηματικός. Δηλαδή αλλού θα διορίζοταν του Αγίου Μάμα.

  21. Lavazza avatar
    Lavazza 24/06/2009 16:03:02

    @19 Limokontoros

    συμφωνώ κι επαυξάνω με χωριανό μου ο οποίος είναι ελεγκτής σε αεροδρόμιο της επαρχίας και παίρνει γύρω στο τάληρο για να διεκπαιρεώσει 2 πτήσεις την ημέρα (κι αυτές αν γίνουν)!!!

    Πτυχειούχος από "Ρουμανία", με πτυχείο παντελώς άσχετο με το αντικείμενο που μπήκε εκεί γιατί είχε "νταλαβέρι" με μια παντρεμένη, φίλη της Μιμής...

  22. Stathis avatar
    Stathis 24/06/2009 20:31:23

    Καλά, δεν αντιλέγω ότι έχουν μπει πολλοί και άσχετοι. Απλά αυτή είναι γενικά η αίσθηση που έχω για την σπουδαιότητα της δουλειάς τους και το πόσο υπεύθυνη είναι. Είναι γεγονός πάντως πως ένα λάθος τους θα στείλει στα θυμαράκια πολύ κόσμο.

  23. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 25/06/2009 09:03:08

    @22 έχεις μάλλον λάθος αίσθηση.