ΣΧΟΛΙΑ

  1. nyfitsa avatar
    nyfitsa 01/07/2009 08:40:55

    Εποχή του «ασπρόμαυρου» τελείωσε. Πάρτε το χαμπάρι, όλοι εσείς οι καπνιστές.(Αυτά τα «πρότυπα» έχουν ήδη πεθάνει από το καρκίνο.)
    Και τώρα ας βγουν οι μανικοί οπαδοί του καπνίσματος. Προτιμώ να μου λένε «ρατσιστής» κατά αυτής της ομάδας, παρά να τραβιέμαι στα νοσοκομεία με τα πνευμόνια μου – μαύρο καμένο χαρτί….

  2. Vass avatar
    Vass 01/07/2009 09:23:55

    Στη Θεσσαλονίκη τα 327 από τα 330 καταστήματα υγειονομικού ενδιαφέροντος κάτω των 70 τμ. δηλώθηκαν από τους ιδιοκτήτες τους ως χώροι που επιτρέπεται το κάπνισμα. Ο φόβος μην χάσουν την θεριακλίδικη πελατεία τελικά οδήγησε στα αντίθετα αποτελέσματα: Ο μη καπνιστής να είναι ο παρείσακτος. Φυσικά δεν περίμενε κανείς ένα νομοσχέδιο από τον Χατμάνο να δίνει λύσεις αλλά μόνο προβλήματα. Βέβαια σε κάθε ευκαιρία θα βγαίνει στο γυαλί για να μας λέει πόσο τον νοιάζει η υγεία του πολίτη.

  3. nyfitsa avatar
    nyfitsa 01/07/2009 09:38:23

    ..αφού δεν διαθέτουν τέτοια "αρ..δια", όπως οι υπόλοιποι ηγέτες των ευρωπαϊκών χωρών…..τι περιμένουμε τότε!

  4. marcuze avatar
    marcuze 01/07/2009 09:39:33

    Νάχαμε έναν Putin.

  5. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 01/07/2009 09:42:05

    δεν έχει «εσείς» και «εμείς». Η νικοτίνη είναι εθιστική (σαν την ηρωίνη) και το τσιγάρο σκοτώνει. Η Αμερική το έχει κόψει. Η Αγγλία το έχει κόψει. Όσο πιο φτωχός και υπανάπτυκτος ένας λαός τόσο πιο πολύ εγκωμιάζεται το κάπνισμα. Η στατηγική των Ελληνικών καπνοβιομηχανιών δεν είναι η κατάκτηση των χωρών της πρώην ΕΣΣΔ;

    μια απόφαση είναι, κόψτε το (και σημειωτέον, δεν κόβεται, απλά παρατείνεται η άκαπνη περίοδος). Άρχισα το 1991, και έχω να καπνίσω από το 2001 (αχ και να είχα ένα...)

  6. nyfitsa avatar
    nyfitsa 01/07/2009 09:45:23

    Άλλο ο Έλλην. Έχει το «κόντρα στα πάντα,» και ας είναι για το καλό του. Έτσι, βρε φίλε, να υπάρχει αντίδραση - επανάσταση στα όλα.

  7. donaE avatar
    donaE 01/07/2009 10:57:18

    Ο Μπαγκυ!!Τι λεγαμε καποτε,το τσιγαρο,το ποτο και ο τροπος πυο οδηγει χαρακτηριζουν εναν αντρα.Παει το ενα...

  8. Στελιος avatar
    Στελιος 01/07/2009 11:19:44

    Απο τη στιγμη που εξαιρεθηκαν τα ψυχιατρικα ιδρυματα θα επιτρεπεται παντου αφου ως γνωστο "Η χωρα ειναι ενα απεραντο φρενοκομειο".

  9. El Gekko avatar
    El Gekko 01/07/2009 11:33:22

    @2

    Σε όσα καταστήματά δηλωθούν ώς χώροι όπου επιτρέπεται το κάπνισμα θα απαγορέυεται η είσοδος ανηλίκων ακόμη και με συνοδεία !!!

  10. matakis avatar
    matakis 01/07/2009 11:48:27

    @2 : Σκέψου όμως και το και το συγκριτικό πλεονέκτημα που θα έχουν οι τρεις αυτές επιχειρήσεις ! Θεσσαλονικιός μη καπνιστής θα ξέρει που να πάει ! Να δεις πως θα σκάνε σαν μανιτάρια αντίστοιχες επιχειρήσεις η μία πίσω από την άλλη - και άσε τους θεριακλήδες να σαπίσουν στην αηδία τους....

  11. greekpoliticalreview avatar
    greekpoliticalreview 01/07/2009 11:56:40

    Πως και πως τα περίμενα τα μέτρα ούτως ώστε να καταφέρω αυτό που καταφέρνω στο Παρίσι.

    Να καπνίζω με συχνότητα απόλαυσης κι όχι μηχανιστικά.

    Τελικά απ' ότι έχω καταλάβει οι μισοί γελάνε με τα μέτρα ("σιγά μην το κόψουμε εμείς οι Ελληναράδες") και οι άλλοι μισοί έχουν αρχίσει πόλεμο.

    Τίποτα μα τίποτα δεν μπορεί να οργανωθεί σωστά σε τούτη τη χώρα απλά γιατί εμείς ως λαός είμαστε απλά ένας wannabe μ@λ@κ@ς που νομίζει ότι η χώρα,οι δρόμοι,οι φόροι κτλ του ανήκουν.

    Υπανάπτυκτοι νταήδες.

  12. nyfitsa avatar
    nyfitsa 01/07/2009 12:19:16

    Να σεβαστεί ο λαουτζίκος τον καινούργιο νόμο, λέει ο κ. Αβραμόπουλος. Καλό αυτό.
    Ακουσα και αυτή την απάντηση από ένα ραδιοφ. σταθμό.
    ¨….»Όσο σέβονται τους νόμους οι υπουργοί της ΝΔ.» !!

  13. kirk avatar
    kirk 01/07/2009 12:43:16

    ευτυχώς που τήρησε και ότι σε χώρους καπνιστών απαγορεύονται τα παιδιά...

    και αν έχω δει παιδότοπους να έχουν χώρους καπνιζόντων

    (βέβαια με φυλακίζει εμένα που πλέον δεν θα μπορώ να πάω σε κάποια καφετέρια με τα παιδιά μου παρέα)

    α ρε διπλωμάτη με τους νόμους σου

  14. marcuze avatar
    marcuze 01/07/2009 13:18:49

    Ειδατε ποτέ κανέναν πολιτικό να φοράει κράνος σε μηχανή; Αντιθέτως οι τροχονόμοι στη Βουλή και αλλού τους χαιρετάνε στρατιωτικά. Θα απέχουν οι πολιτικοί και οι βουλευτές μας από το κάπνισμα; Δεν νομίζω. Εδώ είναι Ελλάδα. Τέλος.

  15. μη καπνιστης avatar
    μη καπνιστης 01/07/2009 14:22:35

    Δηλαδη το οτι εγινε ρυθμιση για τα μαγαζια ανω των 300 τετραγωνικων ολους εσας δεν σας αγγιζει. Να συνεχισουν να κονομανε οι μεγαλες πιστες ενω τα μικρομαγαζα να ειναι με την μεζουρα στο χερι μπας και βρουν κανα τροπο να κοψουν κανα τετραγωνικο μην τους φαει την πελατεια ο απεναντι που ειναι στα 69.
    Δεστε κατι ευρωπαιους ρε παιδια που μου αλλαξαν συνηθειες σε ενα μηνα. Ετσι κανουνε και στη Σουηδια και θελουμε να τους μοιασουμε, ε;

  16. μη καπνιστης avatar
    μη καπνιστης 01/07/2009 14:23:28

    Και υπογραφω σαν μη καπνιστης.Οχι αντικαπνιστης.

  17. μη καπνιστης avatar
    μη καπνιστης 01/07/2009 14:27:25

    Και επειδη τα πηρα λιγο...
    Γιατι παρακαλω το πακετο με τα τσιγαρα να μην εχει 15 ευρω, ωστε να μην μπορει να το αγορασει ο πιτσιρικας και ο θεριακλης να το περιορισει;
    Αλλα η δουλεια θα παει αλλου. Οι πιτσιρικαδες θα αρχισουν να ψωνιζουν τσιγαρα απο εκει που πουλανε και χορτα, drugs κλπ.Και θα καπνιζουν παρεα με τα junkies, γιατι απλα απαγορευεται...

  18. Νικόλας avatar
    Νικόλας 01/07/2009 14:43:01

    Πριν ενα χρονο ημουν στην μακρινη Νεα Ζηλανδια...Οδηγουσε ο πατερας μου και μαζι μας ειχαμε και τον γιο του ξαδερφου μου(15 χρονων)...ο πατερας μου καπνιζε ενω οδηγουσε...και τσουπ σταματα μηχανη τροχαιας διπλα μας και μας εκοψε κληση επειδη καπνιζε και μεσα στο αμαξι υπηρχε παιδι κατω των 18...αυτα ειναι

  19. green avatar
    green 01/07/2009 15:12:37

    το κλ@σιμο στο αυτοκίνητο με κλειστά παράθυρα τι κλήση να έχει?

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/07/2009 20:42:20

    Θυμάστε τις πινακίδες παλαιότερα στα καφενεία κλπ.;
    Απαγορεύεται το παίζειν επί χρήμασι.
    Απαγορεύεται το πτύειν επί τω εδάφω.

    Θυμάστε πινακίδες στους τοίχους;
    Απαγορεύεται το ουρείν.

    Υπήρχε τουαλέτα κάποτε στον λευκό πύργο που είχε την εξής πινακίδα:
    Το αφοδεύειν δραχμάς 5
    Το ουρείν δραχμή 1.
    Χάρτος υγείας: 1 δρχ. το μέτρο.

    Και κάποιος είχε συμπληρώσει από κάτω με το χέρι: Εκάστη π...ή τιμάται δραχμάς 2!

  21. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/07/2009 20:43:03

    Έτσι και τώρα. Απαγορέυεται το καπνίζειν.

  22. Vass avatar
    Vass 01/07/2009 22:50:14

    Το ζήτημα είναι ποιός θα πληρώνει το πρόστιμο; Ο συνοδός που παρέβλεψε την πινακίδα κι έβαλε το ανήλικο παιδί σε χώρο καπνιζόντων ή ο καταστηματάρχης που δεν τους έβγαλε έξω; Νόμοι του κώλου...