#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/06/2011 14:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

New York Times: ο Κυριάκος είναι η «νέα» Νέα Δημοκρατία !!!



Ο βουλευτής της Νέας Δημοκρατίας και γιος πρώην πρωθυπουργού προκάλεσε αναταραχή με την πρότασή του να μειωθούν οι βουλευτές από 300 σε 200, να σταματήσει η καταβολή διπλών συντάξεων, να κοπούν οι αμοιβές στο Δημόσιο για συμμετοχή σε επιτροπές αλλά και, κυρίως, να αρθεί η ασυλία για υπουργούς και βουλευτές και να ελεγχθούν τα οικονομικά των κομμάτων, αναφέρει το δημοσίευμα, γράφουν οι New York Times για τον Κυριάκο Μητσοτάκη και προσθέτουν:

"Η υποδοχή των προτάσεων ήταν εξαιρετικά θετική από το μέσο πολίτη στο δρόμο, αλλά όχι και τόσο καλή από τους συναδέλφους μου", φέρεται να σχολίασε ο κ.Μητσοτάκης. (Ο Κυριάκος) προέρχεται από τον ιδιωτικό τομέα (!!!), έχει σπουδάσει στο Χάρβαρντ και "σαφώς τοποθετεί τον εαυτό του ως τη "νέα" Νέα Δημοκρατία, μεταξύ άλλων και επειδή έχει στηλιτεύσει την πλήρη αντίθεση του κόμματος στα μέτρα λιτότητας". "Αντιμετωπίζουμε ένα θεμελιώδες πρόβλημα εμπιστοσύνης στην Ελλάδα. Ζητάμε από το λαό να κάνει τεράστιες θυσίες τις οποίες εμείς δεν είμαστε διατεθειμένοι να κάνουμε", φέρεται να σχολιάζει ο κ.Μητσοτάκης. "Κάτι δεν πάει καλά με αυτή τη στάση".

Δεν θα αναφερθούμε στην υποδοχή που είχαν τον κόσμο, εκτός από τις θέσεις του κ. Μητσοτάκη για τους βουλευτές, και τα τιμολόγια της Ζήμενς, στα οποία η συνάδελφος που έγραψε το πόνημα των NYT  αποφεύγει να αναφερθεί, όπως άλλωστε και ο ελληνικός Τύπος που ανακάλυψε ξανά τελευταία τον υιό Μητσοτάκη. Ας αναφερθούν σε αυτό οι συνάδελφοί του (Πασόκοι, γαλάζιοι και αριστεροί") της Θαπτικής, συγνώμη "εξεταστικής", για την Ζήμενς. Ούτε φυσικά θα αναφερθούμε στο εξοργιστικό γεγονός ότι ένας ακόμα γόνος της Αγίας Οικογενείας συνεχίζει να απασχολεί την επικαιρότητα, τέτοιες ώρες.

Θα αναφερθούμε μόνο στο προφανές. Ότι την ώρα που οι δανειστές επιτίθενται ποικιλοτρόπως στον αρχηγό της ΝΔ, ο Κυριάκος εμφανίζεται ως ιδρυτής της "νέας Νέας Δημοκρατίας", πράγμα που χρειάζεται θράσος χιλίων πιθήκων για να το κάνει κάποιος αφού όλοι γνωρίζουν ότι ο όρος χρησιμοποιήθηκε πρώτη φορά από τον Σαμαρά.. Ο ίδιος θα σπεύσει ασφαλώς να εξηγήσει στην Συγγρού, ότι δεν το είπε αυτός, αλλά "το έγραψε η δημοσιογράφος". Ναι από το κεφάλι της το κατέβασε.

Και θα ερμηνεύσουμε ότι ο υιός Μητσοτάκη σπεύδει - ιδία πρωτοβουλία φυσικά και όχι κατόπιν υποδείξεως το πατρός - να πάρει θέση στη Νέα Μεταπολίτευση. Πως; Ως αρχηγός ενδεχομένως μιας επανέκδοσης του Κόμματος των Φιλελευθέρων. Και επειδή προφανώς ορισμένοι δεν το κατάλαβαν ακόμα στην Συγγρού, γι αυτόν τον λόγο έμεινε στη ΝΔ ο Κυριάκος. Για να ...ηγηθεί των φιλελεύθερων απόψεων και ή να αποτελέσει το "αντίπαλον δέος" (ωιμέ), ή να κάνει μια ακόμα αποστασία, αναλόγως των εξελίξεων. Άλλωστε ποτέ δεν θα γινόταν "νούμερο δυο" στη αδελφή  του τη Ντόρα.

Επιμένουν όμως όλες οι ...εκδοχές της Αγίας Οικογενείας να μην αντιλαμβάνονται ένα πράγμα: Ότι η επιτυχία των πολιτικών συσχετισμών κρίνεται κυρίως από την απήχησή τους στον λαό και όχι από την αποδοχή τους στα κρατικοδίαιτα σαλόνια

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 26/06/2011 14:41:00

    Πόσο θα προσβάλλουν τη νοημοσύνη μας όλοι αυτοί της χυδαίας οικογενειοκρατίας?

  2. AZ avatar
    AZ 26/06/2011 14:43:44

    Δηλαδη η νεα της νεας = παλια νεα Δημοκρατια (λιγο αλγεβρα θελει). Παλαιονεοδημοκρατικός λοιπον ο Κυριακος....

    ΑΖ

  3. Aggelos avatar
    Aggelos 26/06/2011 14:45:25

    τι θα κανει ο Σαμαρας με αυτον?

    σαν πληγη που δεν κλεινει φαινεται..

  4. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 26/06/2011 14:58:20

    ΣΕΜΝΑ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΑ: Άνθρωποι σαν τον Κυριάκο Μητσοτάκη δεν θα μπορέσουν ποτέ να νιώσουν τον απλό λαό και δεν θα μπορέσουν ποτέ να εκφράσουν τα συμφέροντα του. Ο λόγος που ασχολούνται με την πολιτική είναι οι προσωπικές τους φιλοδοξίες και το ενδιαφέρον τους για τον λαό είναι προσχηματικό. Και δεν φταίνε αυτοί. Όλα έτοιμα τα είχαν στην ζωή τους. Και σαν τον Κυριάκο υπάρχουν και άλλοι αλλά οι πατεράδες τους είναι λιγάκι πιό σεμνοί και λιγότερο προκλητικοί.

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 26/06/2011 14:58:37

    Είδες ρεύμα ο Καραταϊδης?

  6. o βουνίσιος avatar
    o βουνίσιος 26/06/2011 15:07:28

    Εύκολα τώρα καταλαβαίνει κανείς από ποιους και γιατί διακινείται το σενάριο της μείωσης των βουλευτών και της ενοχοποίησης των αμοιβών, γενικά!
    θέλουν να δημιουργήσουν μια κλειστή και απόλυτα ελεγχόμενη ομάδα πολιτικών.
    Δεν θα μπορέσουν όμως για πολύ να πάνε κόντρα στις ανάγκες και τα θέλω της κοινωνίας. Τότε και η ώρα αυτή δεν θα αργήσει να έρθει, οι ακραίες νεοφιλελεύθερες απόψεις, θα μπουν στο ράφι της ιστορίας, για πάντα.

  7. peter13 avatar
    peter13 26/06/2011 15:08:55

    Παναγια μου τι αλλο θα δουμε!!

  8. periklis avatar
    periklis 26/06/2011 15:09:48

    Αισχος.... αν κι εγω νομιζω οτι μεχρι το τελος του Χρονου, μπορει ο Κουλης να καταλαβει που ειναι το ΣΥμφερον του και να μεινει...Αλλιως Αντε γεια !
    ΥΓΤ Παντως απο τη Κομανετσι Δημοιοσχεσιτισα της Ανω Συγγρου, ειναι πολυ εξυπνοτερος...και δε τονιζει και το ¨ΤΣε" ....

  9. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/06/2011 15:10:52

    Στη φωτο, ο Εμιρης της Μιζας και ο Κακομοιρης της Πολιτικης.

    ΠΠ

  10. arlecchino avatar
    arlecchino 26/06/2011 15:11:52

    Έλεος πια με αυτή την "οικογένεια"!!!
    Τόσα χρόνια πίνουν το αίμα του λαού. Δεν χορταίνουν με τίποτα αυτοί οι βρυκόλακες. Σας μάθαμε. Σας σιχαθήκαμε. Τόσες προσπάθεις, τόσα χρήματα πεταμένα, και δεν ξεκολάτε από το 1%. Ας πάει και ο Κ.(ανένας) Μητσοτάκης να φτιάξει άλλο ένα 0,5% να ηρεμήσει και αυτός και εμείς. Βρε ούστττ!!!!!

  11. Γιώργος Μεσσηνία avatar
    Γιώργος Μεσσηνία 26/06/2011 15:12:32

    Η πρότασή του είναι και σωστή και εσφαλμένη παράλληλα.
    Σωστή, ως κίνηση συμβολισμού αλλά και ουσίας ως ένα ελάχιστο βαθμό, που επηρεάζονται τα δημόσια οικονομικά.
    Αλλά παράλληλα και εσφαλμένη καθώς προέρχεται από μια καθαρά ελιτίστικη αντιμετώπιση του θεσμού, χωρίς ορθολογικό περιεχόμενο (κλείνω το κανάλι της βουλής, αντί να το βελτιώσω, σκοτίστηκα για τη δημοσιότητα των εργασιών με ενδιαφέρει το περιτύλιγμα).
    Στους παροικούντες στην Ιερουσαλήμ, που είναι πολύ μικρή η άτιμη, γνωρίζουμε ή αντιλαμβανόμαστε τα κίνητρα του... Καραταΐδη, που ε'ιπε εύστοχα ο Γιάννης πιο πάνω...
    Επιπλέον, η φιλαυτία και τα ματαιόδοξα καμώματα είναι ό, τι πιο αντιαισθητικό στα μάτια του κάθε πολίτη, συνεπώς δεν πείθονται με αυτά τα βεγγαλικά!

  12. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 26/06/2011 15:14:28

    Οι θέσεις που έχει ο Κυριάκος για τις βουλευτικές συντάξεις είναι σωστές μόνο που δεν είναι δικές του. Το ΚΚΕ έχει προτείνει την κατάργηση των βουλευτικών συντάξεων και των αποζημιώσεων που παίρνουν οι βουλευτές όταν μετέχουν σε επιτροπές.

    • o βουνίσιος avatar
      o βουνίσιος @ Χρήστος Δημάρης 26/06/2011 15:28:23

      Χρήστος Δημάρης
      κομμουνισμός και νεοφιλελευθερισμός δεν διαφέρουν
      αυτό που αλλάζει είναι ο κάτοχος των μέσων παραγωγής, ο λαός είναι στο ίδιο σημείο.
      γι αυτό μπορούν και συνυπάρχουν στην Κίνα.

      Υ.Γ. σ ότι αφορά τις συντάξεις, είναι ένα ζήτημα που αφορά άλλη συζήτηση, εξαρτάται τι σύστημα θέλουμε;
      αναδιανομή ή ανταπόδοση.;

      • Χρήστος Δημάρης avatar
        Χρήστος Δημάρης @ o βουνίσιος 26/06/2011 16:04:01

        Βουνίσιε το ΚΚΕ πρότεινε το εξής απλό: Τα χρόνια που είναι κάποιος βουλευτής να αναγνωρίζονται σαν συντάξιμα χρόνια στο ταμείο που ήταν πριν γίνει βουλευτής.

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/06/2011 15:15:13

    Οι τρεις πυλώνες της πολιτικής μας (κατάντιας): Ο απέθαντος βαμπίρ, ο γουρλομάτης ψιλικατζής, και η αδελφή του η ψηλιά...

  14. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/06/2011 15:15:51

    χαχαχαααα

    ΠΠ

    • Κρητικός avatar
      Κρητικός @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/06/2011 15:28:19

      Σου ειχα βαλει παλια ενα ερωτημα:
      Γιατι και με ποια ιδιότητα ο ΚΜ είχε επισκευτει ττον διευθυνοντα του ΔΝΤ ,και μάλιστα το ανεφεραν τα περισοτερα ΜΜΕ χωρις κανενα σχολιο απο την ΝΔ.
      Τωρα λοιπον απλα πιστευω οτι κάποιοι απο αυτα τα ΜΜΕ του επιδεικνυουν τα τιμολογια για να δημιουργήσει προβλημα στν Σαμαρα.
      Ο δωσιλογισμοσ ειναι καταγεγραμενος στο DNA κάποιων οικογενειών απο σύστασης τοπυ νεοελληνικού κράτους το 1830-31

    • kiki avatar
      kiki @ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 26/06/2011 18:26:01

      Τωρα που στα πραγματα ειναι ο συνεταιρος Μπενυ, ξετσουμισε ο γουρλοματης.
      Κυβερνηση Μητσοτακη , φιλοι και συνεταιροι Μαμιδακης Μπακατσελος.
      Κριση με τα Σκοπια, μυστικες συνομιλιες Γρυλλακη και με Λαμπρακη , και με τους ανωτερω , ποσα βγαλαν απο το εμπαργκο ? απο την πωληση στον Μυτηληναιο των ορυχειων? και απο το λαθρεμποριο μεσω Βουλγαριας?
      Θυμαστε την μουρη του Μπενυ οταν πεθαινοντας ο Τσατσος [ αλλος μεσα στο παιχνιδι] οτι αφησε την προεδρεια του Ινστιτουτου στην Ντορα , ενω αυτος ηταν ο διαδοχος και συνταγματολογος.
      Με αυτα και αυτα , ολοι τους σε ενα κρεβατι π@@νται, και οι υπηκοοι πληρωνουν.

  15. Γιάννης Παπαζαχαρίας avatar
    Γιάννης Παπαζαχαρίας 26/06/2011 15:35:27

    Εάν είναι δυνατόν...
    Τελείωνε πρόεδρε με δαύτους!
    Μας κούρασαν...

  16. SZAE avatar
    SZAE 26/06/2011 16:09:32

    Δεν χρειαζεται καμια αναφορα στην αγια οικογενεια. Τελειωσαν οριστικα και αμετακλητα χωρις να ειναι οι μονοι τελειωμενοι.....

  17. Komis Montechristo avatar
    Komis Montechristo 26/06/2011 16:19:39

    Πλέον,δεν μου προξενεί εντύπωση τίποτα πια...Την ώρα που πάει η παράταξη να σηκώσει κεφάλι,κάτι γίνεται από τους ΙΔΙΟΥΣ ανθρώπους.....Και μετά,αρχίζουν τις κλασικές,φτηνές,δικαιολογίες...Λες και εμείς είμαστε ''άσχετοι'' και δεν καταλαβαίνουμε τι γίνεται....

  18. vaggelis avatar
    vaggelis 26/06/2011 16:28:00

    Nα δωσει το παραδειγμα ο πατερας του που παιρνει ΤΡΕΙΣ συνταξεις πρωθυπουργου δικηγορου και εκδοτη (εφημεριδα φιλελευθερος κρητη) και στον ΠΑΠΑΓΕΛΑ σε ερωτηση μην εχουμε θυματα για το μεσοπροθεσμο λογο των απεργειων απαντησε ΑΣ ΕΧΟΥΜΕ ΘΥΜΑΤΑ

    • kiki avatar
      kiki @ vaggelis 26/06/2011 18:15:20

      vagelli,
      αυτο το ακουσα με τα αυτια μου εκεινο το βραδυ, και αναπηδησα απο τον κυνισμο του.
      Αν ειναι ναχουμε νεκρους , τοτε γιατι δεν προηγειται το βαμπιρ ,λογω ηλικιας.

  19. proteas avatar
    proteas 26/06/2011 17:35:53

    ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΟΥ ΚΡΕΜΜΑΣΜΕΝΟΥ, ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ ΓΙΑ ΣΧΟΙΝΙ...

  20. Θάνος avatar
    Θάνος 26/06/2011 17:43:54

    φιλοι μην ανεβαζεται πιεση...εχουν λυσσαξει που ο Σαμαρας ειναι ο ΜΟΝΟΣ αρχηγος που εξελεγει απο τον Λαο ! Στις επομενες εκλογες ο Λαος θα βαλει στο χρονοντουλαπο την μισητη οικογενεια και θα πεταξει και τα κλειδια!Στον αγυριστο βρυκολακες!!

    • rally monkey avatar
      rally monkey @ Θάνος 26/06/2011 19:12:14

      Θανο γνωριζεις τι ποσοστο πηρε ο γιος της Ντορας στις δημοτικες... (και καλο να ειναι το παιδι..δεν το ξερω..) παλι δεν υπαρχει ελπις

  21. vaggelis avatar
    vaggelis 26/06/2011 19:08:10

    συγγνωμη επανερχομε εκτος απο τις ΤΡΕΙΣ συνταξεις χρηματοδοτειτε απο τον κρατικο προυπολογισμο και το ιδρυμα ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ

  22. Προφήτης avatar
    Προφήτης 26/06/2011 20:53:08

    Εγώ στις επόμενες εκλογές θα ψηφίσω ...Τέρυ Χρυσό

  23. Κοινὸς νοῦς avatar
    Κοινὸς νοῦς 26/06/2011 21:45:30

    Τὸ πλῆρες ἄρθρο μὲ τίτλο "Distrust of Government Impedes Reform in Greece" (= Ἡ ἔλλειψη ἐμπιστοσύνης ἐμποδίζει τὴν ἀναμόρφωση τῆς Ἑλλάδος) ἐδῶ

    Ὁ μόνος πολιτικὸς μὲ τὸν ὁποῖον συνομιλεῖ ἡ ἐφημερίδα εἶναι ὁ ἑξῆς ἕνας: Κυριάκος Μητσοτάκης, a Harvard-educated former venture capitalist who is clearly positioning himself as the “new” New Democracy, κλπ., κλπ.

    Σημείωση: Venture capitalist εἶναι ὁ entrepreneur ποὺ ρισκάρει (δικά του) κεφάλαια ἐπενδύοντας σὲ καινοτομίες. Ὁ κ. Κ. Μητσοτάκης δὲν ἦταν venture capitalist, ἀλλὰ στέλεχος στὴν Ἐθνικὴ Ἐπιχειρηματικῶν Συμμετοχῶν, θυγατρικὴ τῆς Ἐθνικῆς Τράπεζας, ποὺ σήμερα δὲν ὑπάρχει.

  24. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 26/06/2011 22:10:32

    Η αγια οικογένεια πάντα επι τω εργω. Σώσον Κύριε τον λαόν σου !!!!! Ο θρασύτατος υιός, εμφανίζει ως ίδιες, τις προτάσεις που ο Αρχηγός της Νέας Δημοκρατίας έχει παρουσιάσει πρό πολλών ετών. Εμφανίζεται ως αντιγραφέας γυμνασίου προκειμένου να περάσει το μάθημά του. Το ίδιο κάνει και η συγγενής του κα Μητσοτάκη συνεχώς. Τους διακατέχει το άγχος της δημοσιότητας. Λειτουργούν σε βάρος του Αντώνη Σαμαρά. Και κάτι συγκεκριμένο για να αποκαλυφθεί η πολιτεία του υιού Μητσοτάκη. Ως επικεφαλής της εταιρείας επιχειρηματικού κεφαλαίου της Εθνικής Τράπεζας, θέση που έλαβε κατόπιν πιέσεως του πατέρα του στον αποθανόντα τότε Διοικητή της τράπεζας, χρηματοδότησε εξαγορά ηλεκτρονικού εξοπλισμού αρκετών εκατομμυρίων της Siemens !!!!!! από εταιρεία, που τη συγκεκριμένη εποχή, δεν ικανοποιούσε τα απαραίτητα πιστοληπτικά κριτήρια. Αυτός είναι ο κύριος !

  25. Y. avatar
    Y. 26/06/2011 23:24:02

    Μιά φορά Γερμανός, πάντα Γερμανός

  26. δημης avatar
    δημης 27/06/2011 00:21:22

    "New York Times: ο Κυριάκος είναι η «νέα» Νέα Δημοκρατία !!!"
    ΜΕ ΑΛΛΑ ΛΟΓΙΑ:
    " ΟΥΤΟΣ ΕΣΤΙΝ ΟΥΙΟΣ ΜΟΥ Ο...ΑΓΑΠΗΤΟΣ...."
    ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ..ΤΕΤΟΙΑ "ΕΥΛΟΓΙΑ"....... ΑΝΤΕ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ...ΠΑΤΡΙΑΡΧΗΣ...
    ΕΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝ...ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΕΤΕ......

  27. ΕΛΛΗΝ avatar
    ΕΛΛΗΝ 27/06/2011 01:09:02

    Πρόεδρε
    Τελείωνε με δαύτον όσο είναι νωρίς .

    Θα σου ξαναθυμήσω το ανέκδοτο με την τσαγιέρα που έγινε αργότερα τρένο......

  28. daughter of mercy avatar
    daughter of mercy 27/06/2011 05:18:32

    Τι λένε σ αυτές τις περιπτώσεις?
    Να τους ζήσει?

  29. ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ avatar
    ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 27/06/2011 10:30:39

    Ο Κων. ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ οδήγησε την Ν.Δ στο 47% όταν όλοι την θεωρούσαν αναχρονιστική .
    Οι εχθροί των ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΔΩΝ έχουν να προσφέρουν μόνο κακό στην Ν.Δ.
    Η ΝΔ χωρίς την αναζωογονητική δύναμη των κεντρώων φιλελευθέρων θα γίνει το ανέκδοτο της επόμενης δεκαετίας.
    Οι ακραίες απόψεις που ακούω να εκφράζουν κάποιοι τελευταία έχουν απίστευτη πέραση στα σκοτεινά καφενεία της επαρχίας άλλα δεν έχουν μέλλον στην αυριανή Ελλάδα.
    Το 90 αποκαλούσαμε τον ΣΑΜΑΡΑ μικρό αρχηγό αφού μεγάλος ήταν ο ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ.Δεν θα ήθελα κάποιοι να τον παρασύρουν να γίνει πάλι μικρός αρχηγός.

    • juliet avatar
      juliet @ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ 27/06/2011 12:06:11

      Που ο μεγάλος αρχηγός ''έριξε '' την κυβέρνηση τότε και αυτό το χρέωσε στο ''μικρό'' αρχηγό για να μη σηκώσει ποτέ κεφάλι.
      Φίλε ,δεν θα πάρουμε ,ο καθένας μας εμπνέει σύμφωνα με την κρισιμότητα και τις αποφάσεις του απέναντι στην ΕΛΛΑΔΑ .Να πάνε να πνιγούνε τα τζάκια και οι σωτήρες ,δεν τους θέλουμε .Θ έλουμε ΕΛΛΗΝΕΣ. Επομένως τέρμα οι νουθεσίες.......................

  30. Πάνος avatar
    Πάνος 27/06/2011 15:01:11

    "η επιτυχία των πολιτικών συσχετισμών κρίνεται κυρίως από την απήχησή τους στον λαό και όχι από την αποδοχή τους στα κρατικοδίαιτα σαλόνια."

    Η πρόταση του Κ. Μητσοτάκη βρήκε μεγάλη απήχηση στους πολίτες. Μόνο ορισμένοι κρατικοδίαιτοι βο(υ)λευτες διαμαρτυρήθηκαν γιατί τους περιορίζει το μπαχτσίσι. Ο Παγκαλος κλείνει δημόσιους οργανισμούς αλλά περικοπές στα προνόμιά του δεν κάνει! Καλά τα λέει ο Μητσοτάκης ο νεώτερος! Βενετίες, Cape Σούνιο και άλλα τέτοια κομμένα!!!!

  31. KATEΡΙΝΑ ΒΛΑΧΟΥ avatar
    KATEΡΙΝΑ ΒΛΑΧΟΥ 27/06/2011 18:16:43

    Είτε συμπαθούμε είτε όχι τον Κυριάκο οι θέσεις του για τα προνόμια των βουλευτών είναι σωστές.Το περίεργο είναι ότι βρέθηκαν φωνές από το Κοινοβούλιο να διαφωνήσουν...Πόσο ακόμα θα προκαλούνε το λαό?

  32. anonimos13 avatar
    anonimos13 27/06/2011 21:04:31

    ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ...ΠΑΛΙ Ο ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗΣ ΦΤΑΙΕΙ ΓΙΑ ΟΛΑ...ΒΕΒΑΙΑ...ΠΟΥ ΤΟΥ ΠΗΡΑΝ ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΩΣ ΑΠΟΦΟΙΤΟ ΤΟΥ ΧΑΡΒΑΡΝΤ,ΠΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΜΕΤΡΑ ΓΙΑ ΛΙΤΟΤΗΤΑΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΚΑΙ ΑΔΙΚΑΙΛΟΓΗΤΕΣ ΑΠΟΛΑΒΕΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΑ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ...ΑΥΤΟΣ ΚΑΙ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΤΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΟΤΑΝ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΕ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙ ΤΑ ΑΣΥΜΑΖΕΥΤΑ ΤΟΥ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ...ΑΥΤΟΣ ΦΤΑΙΕΙ ΟΤΑΝ Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΤΟΥ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΕΨΕΙ ΕΠΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ...ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΚΟΙΜΟΜΑΣΤΑΝ ΦΥΣΙΚΑ...ΑΣ ΑΣΧΟΛΗΘΟΥΜΕ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥΣ ΥΠΕΥΘΥΝΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΤΩΝ,ΕΦΟΣΟΝ ΤΙΘΕΤΑΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟ ΖΗΤΗΜΑ..ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΗ ΓΝΩΣΗ ΙΣΤΟΡΙΑΣ...ΟΧΙ 200 ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ 100 ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ ΣΕ ΕΝΑ ΚΡΑΤΟΣ 10 ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ ΠΟΛΛΟΙ ΕΚ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΜΕ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗΣ..ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΥΜΕ ΞΑΝΑ ΚΡΑΤΟΣ ΤΟΤΕ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΓΙΑ ΑΡΙΘΜΟΥΣ ΚΑΙ ΠΡΟΝΟΜΙΑ..

  33. Νίκη Χρυσή avatar
    Νίκη Χρυσή 27/06/2011 21:24:48

    Αντίπαλος της Ν.Δ δεν είναι ο Κυριάκος Μητσοτάκης ο οποίος ξεκάθαρα έχει στηρίξει τις θέσεις του Προέδρου μας.Αντίπαλος μας είναι το ΠΑΣΟΚ και ο Γιώργος Παπανδρέου η πολιτική του οποίου οδηγεί στο ξεπούλημα της δημόσιας περιουσίας στην οικονομική κατάρρευση με απρόβλεπτες συνέπειες για την κοινωνική συνοχή.Η εσωστρέφεια τώρα που η Ν.Δ δικαιώνεται για τις θέσεις της δεν βοηθάει.

  34. Nisiotis avatar
    Nisiotis 27/06/2011 23:29:37

    Σε ένα πολιτικό συστημά το οποίο βρισκέται υπό αμφισβήτηση μόνο κάλο δεν κάνουν τέτοιυς είδους σχολιασμοί και προσωπικές επιθέσεις. Εγω δεν είδα κανένα Πάγκαλο, Τσοχατζόπουλο, κλπ να προτείνει να δοθεί στην δημοσιότητα το Πόθεν Έσχες των τελευταίων ετών, ούτε να ζητά περικοπές στις Βουλευτικές αποζημιωσεις και προνόμια. (Όπως έγινε πρόσφατα με τις προτάσεις Μητσοτάκη). Πόσο πάτο πρέπει να πιάσουμε για να σταματήσουμε να είμαστε μηδενιστές και κακόβουλοι; Πόσο μας ενοχλεί η διαφορετικότητα, όσον αφορά την πολιτική προσεγγιση των πραγμάτων. (Διότι πάσχουμε από εναλλακτικές πολιτικές προτάσεις). Ο λάος βλέπει και κρίνει και είναι ο μοναδικός ΔΙΚΑΙΟΣ κριτής.

  35. Τάκης avatar
    Τάκης 27/06/2011 23:36:47

    Ο Σαμαράς φαίνεται να μην 'μασάει' από τις επιθέσεις που δέχεται για συναινεση. Στο Ευρωπαικό Λαικό Κόμμα τούς είπε ότι διαφωνώ με την συνταγή! Θέλω άλλα μέτρα, αναπτυξιακά...!!!
    Ο Κ. Μητσοτάκης λέει στο εσωτερικό ότι λένε και οι πολίτες. Δεν γίνεται να έχουνε χάσει όλοι 15-20% της αγοραστικής τους δύναμης και οι Βουλευτές να τα βλέπουν όλα ως ''εξωτερικός αναγνώστης''. Πρέπει κ αυτοί να συνεισφέρουν!!! Απλά, λαικά και κατανοητά! Χωρίς περιστροφές και συνταγματικές αλλαγές, τα περισσότερα μέτρα που προτείνει γίνονται αύριο το πρωί!
    Και οι δύο μαζί δρουν συμπληρωματικά ώστε η ΝΔ να προβάλλει το σχέδιό της για την έξοδο της χώρας από την κρίση!
    Θέληση από τους 300 και τον Παπανδρέου υπάρχει;

  36. Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης avatar
    Ἀστυάναξ Καυσοκαλυβίτης 28/06/2011 00:11:31

    Τἰ βαρετὸς καὶ προβλέψιμος τύπος τὸ παιδὶ μὲ τὰ ἐκφραστικὰ μάτια