#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/02/2011 01:49
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Nα πως πούλαγε το ΠΑΣΟΚ: Κοψοχρονιάς, χωρίς ανοικτό διαγωνισμό...



Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, κατόπιν εμπεριστατωμένης έρευνας, κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η τιμή πώλησης των Μεταλλείων Κασσάνδρας στην Ελληνικός Χρυσός το 2003 ήταν κατώτερη της πραγματικής αγοραίας αξίας τους, και ότι, ως εκ τούτου, η εταιρεία έλαβε επιδοτήσεις κατά παράβαση των κανόνων της EE περί κρατικών ενισχύσεων. Το ύψος της επιδότησης υπολογίστηκε σε 14 εκατ. ευρώ. Δεδομένου ότι η εταιρεία δεν επιβαρύνθηκε ούτε με φόρους επί των συναλλαγών, το συνολικό ποσό που το Δημόσιο πρέπει να ανακτήσει από τον δικαιούχο ανέρχεται σε 15,3 εκατ. ευρώ, συν τους τόκους.

Κατόπιν εμπεριστατωμένης έρευνας, η οποία κινήθηκε τον Δεκέμβριο του 2008 (βλ. IP/08/1927), η Ευρωπαϊκή Επιτροπή κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η τιμή των 11 εκατ. ευρώ που καταβλήθηκε για την πώληση των Μεταλλείων Κασσάνδρας στην Ελληνικός Χρυσός το 2003 ήταν κατώτερη της πραγματικής τους αξίας. Τα μεταλλεία βρίσκονται στην περιοχή της Κασσάνδρας Χαλκιδικής, στη βόρεια Ελλάδα. Είναι γνωστά για την παραγωγή χρυσού, αλλά και χαλκού, ψευδαργύρου, μολύβδου και αργύρου. Η Ελληνικός Χρυσός ιδρύθηκε με σκοπό την αγορά των μεταλλείων. Επί του παρόντος ανήκει στην καναδική μεταλλευτική εταιρεία European Goldfields.
Η πώληση πραγματοποιήθηκε χωρίς ανοικτό διαγωνισμό ή εκτίμηση των περιουσιακών στοιχείων των μεταλλείων από ανεξάρτητο εκτιμητή. Επίσης, η πωλητήρια σύμβαση προέβλεπε απαλλαγή από τους φόρους συναλλαγών. Η Επιτροπή έλαβε σχετική καταγγελία τον Ιούλιο του 2007.
Έκθεση σχετικά με την Ελληνικός Χρυσός, η εκπόνηση της οποίας ανατέθηκε λίγο μετά την πώληση, υπολόγισε την αξία των μεταλλείων σε 25 εκατ. ευρώ. Οι φόροι που θα έπρεπε να είχαν καταβληθεί επί της πώλησης ανέρχονται σε 1,34 εκατ. ευρώ.
Για τους ανωτέρω λόγους, η Επιτροπή κατέληξε στο συμπέρασμα ότι η Ελληνικός Χρυσός έλαβε παράνομη κρατική ενίσχυση, την οποία η Ελλάδα οφείλει να ανακτήσει, μαζί με τους τόκους.

Διαβάστε τι αναφέρει το δελτίο τύπου η Ε.Ε

ΣΧΟΛΙΑ

  1. loretta avatar
    loretta 25/02/2011 01:57:56

    κλασικο πασοκ!! γιατι να μας κανει εντυπωση???

  2. Παστός Αστός avatar
    Παστός Αστός 25/02/2011 03:29:53

    Και το 10% ο αρμόδιος κρατικός παπατζής σε αρμονία με τα μιζαδόρικα ήθη;
    Παλιοκλέφτες!
    32εκ δημοπρασία (1996), 11εκ πώληση (2003), 440εκ αποτίμηση μεταπώλησης (2007)
    Τους φτύνουν και από το Στρασβούργο [ h++p://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2009:056:0045:0051:EN:PDF ]

    Στο τέλος χάρισαν και τους φόρους, ενώ έχουν το θράσσος να ζητούν αυτόφορο για 5000.
    :shock:
    "(48) Συγκεκριμένα, η Επιτροπή ζήτησε τις εξής πληροφορίες:
    - την τιμή που κατέβαλε η Ελληνικός Χρυσός Α.Ε. για τα
    70 επιπλέον περιουσιακά στοιχεία, που είχε αγοράσει η
    TVX HELLAS A.E. μεταξύ 1996 και 2003 και τα οποία
    αναφέρει ο καταγγέλλων,
    - το ποσό που αντιπροσωπεύει η μείωση των δικηγορικών,
    συμβολαιογραφικών και λοιπών αμοιβών,
    - το συνολικό ύψος της απαλλαγής από τον φόρο μεταβί-
    βασης ή οποιοδήποτε άλλο φόρο τον οποίο θα έπρεπε να
    καταβάλει η Ελληνικός Χρυσός Α.Ε. στο πλαίσιο της
    πώλησης.
    ...
    Η Ελλάδα δεν προσδιόρισε ποσοτικά το ύψος της μείωσης
    των δικηγορικών, συμβολαιογραφικών και λοιπών αμοιβών
    και απλώς ανέφερε ότι η μείωση αυτή εφαρμόσθηκε προκει-
    μένου να διευκολυνθεί και να επιταχυνθεί η μεταβίβαση.
    ...
    Δεδομένου ότι η Ελλάδα δεν διαβίβασε τις πληρ-
    οφορίες αυτές παρά την αποστολή υπενθύμισης, η Επιτροπή
    κρίνει σκόπιμο να εκδώσει διαταγή παροχής πληροφοριών."

  3. katalytikos avatar
    katalytikos 25/02/2011 08:53:29

    Μη ξεχνάμε ότι τώρα ευρίσκεται σε εξέλιξη η περιβαλλοντική αδειοδότηση της εταιρείας, για την οποία μάλιστα το ΥΠΕΚΑ είχε εξαγγείλει διαβούλευση, που όπως φαίνεται μας τελείωσε...
    Οι αντιδράσεις στην περιοχή θυμίζουν Κερατέα.

  4. antonis avatar
    antonis 25/02/2011 09:35:52

    Αυτό είναι Fast track με τα όλα του...
    Ψεκάστε, Πουλήστε, τελείωσατε..

  5. παρατηρητής avatar
    παρατηρητής 25/02/2011 09:40:55

    Αυτοί είναι ικανοί μόνο να πουλάνε τα ασημικά και τα χρυσαφικά όσο όσο - φθάνει να βγαίνει η μίζα τους. Το μεγάλο φαγοπότι το ετοιμάζουν για τον ορυκτό και ενεργειακό πλούτο της χώρας, τον ΟΣΕ, την ΑΤΕ, τη ΔΕΗ, την ΕΥΔΑΠ, το Ελληνικό ( όπου θα γίνει το μεγαλύτερο πάρκο της Ευρώπης , κάτι σαν τη πράσινη ανάπτυξη δηλαδή ), τα εκατοντάδες νησάκια όπου ξένοι όμιλοι θα φτιάξουν τουριστικές μονάδες και μαρίνες, τα λιμάνια κ.ο.κ.
    Δεν μπορεί να βρεθεί ένας Έλληνας Πούτιν να τους βάλει όλους αυτούς στη θέση τους ;

  6. Richthofen 2 avatar
    Richthofen 2 25/02/2011 10:36:52

    ....Η Ελλάδα δεν είναι έτοιμη να χορηγήσει στην European Goldfields άδεια για δυο χρυσωρυχεία στην περιοχή της Χαλκιδικής, λόγω αντιδράσεων από τοπικές ενώσεις, όπως δήλωσε η υπουργός Περιβάλλοντος Τίνα Μπιρμπίλη κατά τη διάρκεια συνέντευξης Τύπου, μεταδίδει το Reuters.

    Όπως αναφέρει το πρακτορείο, η κ. Μπιρμπίλη δήλωσε πως θέλει να διασφαλίσει ότι το project δεν θα είναι ρυπογόνο για τα αποθέματα υπόγειων υδάτων, ενώ δεν υπέδειξε το πότε θα υπάρξει τελική απόφαση.

  7. Richthofen 2 avatar
    Richthofen 2 25/02/2011 10:46:12

    χθεσινή πτώση μετοχής της European Goldfield στο χρηματιστήριο -20%!!!!

  8. Richthofen 2 avatar
    Richthofen 2 25/02/2011 10:53:23

    2004-2010 πτώση παραγωγής λιγνιτικής παραγωγής 5 .000MWh η ...10 εκ.τον λιγνίτη!!!! ...δεν το λέμε ενεργειακή πίνα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  9. Κατερίνα Κ. avatar
    Κατερίνα Κ. 25/02/2011 18:47:40

    Το ΠΑΣΟΚ , ο ιδρυτής του ,αλλά και οι μετέπειτα αρχηγοί του, ευθύνονται ιστορικά γιατί αφήρεσαν τα ηθικά ανακλαστικά του κοινωνικού σώματος και τους κατέστησαν όλους συνυπεύθυνους. Γι΄αυτό σήμερα ο Αντιπρόεδρος ανερυθρίαστα φθέγγεται το " Μαζί τα φάγαμε."