#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/12/2010 18:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Nέες διαδηλώσεις σε πόλεις της Βρετανίας για τα δίδακτρα



Χιλιάδες φοιτητές και μαθητές διαδηλώνουν σήμερα στο κεντρικό Λονδίνο και σε άλλες μεγάλες πόλεις της Βρετανίας για να διαμαρτυρηθούν για τα σχέδια της κυβέρνησης να αυξήσει τα δίδακτρα των πανεπιστημίων από το 2011, ενώ μεγάλη δύναμη της αστυνομίας φρουρούσε την περιοχή κοντά στο βρετανικό κοινοβούλιο.



Το νομοσχέδιο αναμένεται να ψηφιστεί σήμερα το βράδυ από το κοινοβούλιο, όμως κάποια μέλη των Φιλελεύθερων Δημοκρατών, που παίρνουν μέρος στην κυβέρνηση συνασπισμού της Βρετανίας, αναμένεται να το καταψηφίσουν ή να απέχουν από την ψηφοφορία, ενώ και ορισμένοι βουλευτές του Συντηρητικού Κόμματος πρόκειται να ταχθούν κατά του νομοσχεδίου.

    "Η ψήφος για τα δίδακτρα θα είναι το πρώτο δύσκολο τεστ για το πώς θα καταφέρει να διατηρηθεί η κυβέρνηση συνασπισμού", δήλωσε ο Μπεν Πέιτζ επικεφαλής της εταιρείας δημοσκοπήσεων Ipsos MORI.

    Ο μήνας του μέλιτος έχει τελειώσει για τα κόμματα που παίρνουν μέρος στην κυβέρνηση, πρόσθεσε.

    Οι Φιλελεύθεροι Δημοκράτες είναι αυτοί που έχουν βρεθεί κυρίως στο στόχαστρο των φοιτητών γιατί προεκλογικά είχαν δεσμευθεί ότι ήταν αντίθετοι σε οποιαδήποτε αύξηση των διδάκτρων των πανεπιστημίων, ενώ δήλωναν ότι θα τα μείωναν σταδιακά τα επόμενα έξι χρόνια.



Η κυβέρνηση πάντως ισχυρίζεται ότι η αύξηση αυτή είναι αναγκαία για να μπορέσει να διατηρηθεί η μακροπρόθεσμη χρηματοδότηση της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης, ενώ οι επικριτές του σχεδίου ότι θα αποτρέπει τους λιγότερο εύπορους μαθητές από το να πηγαίνουν στο πανεπιστήμιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Orestios avatar
    Orestios 09/12/2010 18:49:43

    Επί Μπλέρ και Μπράουν ήταν σε ύπνωση όλοι αυτοί οι μαχητές του σοσιαλισμού.

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Orestios 09/12/2010 19:19:35

      Υπάρχει παγκόσμιο σοσιαλιστικό σχέδιο Ορέστιε, να πέσουν όλες οι συντηρητικές κυβερνήσεις.
      Η προσπάθεια ξεκίνησε από αρχαιοτάτων χρόνων με τους σοσιαλιστές Κλεισθένη και Περικλή που τελικά κατέστρεψαν την Αθήνα αλλά έσπειραν το άνθος του κακού στην Ευρώπη, συνεχίστηκε στα σύγχρονα χρόνια από τους σοσιαλιστές Χίτλερ και Στάλιν και φτάσαμε έτσι στον ΓΑΠ, τον Στρος Καν, τον Ολι Ρεν, τον Ομπάμα και την υπόλοιπη σοσιαλιστική φράξια που λυμαίνεται τον πλανήτη.
      Πολύ πιθανόν και ο Σατανάς να είναι σοσιαλιστής.
      Η ιστορία με τα τριάκοντα αργύρια του Ιούδα και τον αγρό του κεραμέως, θυμίζει πολύ, ύποπτες σοσιαλιστικές πρακτικές.
      Τυχαίο ;
      Δεν νομίζω!

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κάποιος 09/12/2010 19:26:26

        lol

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κάποιος 09/12/2010 19:27:51

        Τα έκανες όλα αχταρμά Κάποιε.
        Σαλάτα!

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Orestios 09/12/2010 19:36:08

          Ναι, αλλά δεν άρχισα πρώτος εγώ!

  2. Orestios avatar
    Orestios 09/12/2010 19:44:53

    ??????
    Σχολίασες πρώτος στην συγκεκριμένη ανάρτηση?

  3. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 09/12/2010 20:13:44

    Pίχνουν το ξύλο της αρκούδας οι πολιτσμάνοι στο London

  4. Κaiti avatar
    Κaiti 09/12/2010 20:18:20

    Ο Περικλής και ο Κλεισθένης είναι το αντίθετο τελείως από αυτό το χαρακτηρισμό που τους δίνεις Orestios. Ηταν και οι δύο άκρως δημοκράτες .Προσάπτεις σ'αυτούς το χαρακτηρισμό του σοσιαλιστή προφανώς γιατί και οι δύο προστάτευσαν τον λαό,τις λαικές μάζες.Ο μεν Περικλής δίνοντας τη δυνατότητα στους πτωχούς Αθηναίους διάφορες αυκαιρίες μάθησης δωρεάν.Ο δε Κλεισθένης μέσα στα πλαίσια των μεταρρυθμίσεων του χώρισε τους Αθηναίους σε 10 φυλές, αδιακρίτως. Μέσα σ'αυτές ανέμειξε και τους ευγενείς και κατά κάποιο τρόπο αποδυνάμωσε την ισχύ τους βοηθώντας και προστατεύοντας τον απλό λαό.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κaiti 09/12/2010 20:21:19

      Έδωσα εγώ τέτοιον χαρακτηρισμό?
      Είσαι με τα καλά σου?

    • Κάποιος avatar
      Κάποιος @ Κaiti 09/12/2010 21:34:53

      Δικαίως με μπέρδεψες Κaiti με τον Orestios γιατί εκείνος κατέχει τα σκήπτρα της αντισοσιαλιστικής ρητορείας.
      Μπορεί για τον Κλεισθένη να ήμουν λίγο υπερβολικός αλλά για τον Περικλή δεν σηκώνω κουβέντα.
      Πρώτος αυτός καθιέρωσε την μισθοφορά εγκαινιάζοντας ουσιαστικά τον θεσμό των δημοσίων υπαλλήλων που πληρώνονταν από τα λεφτά του συμμαχικού ταμείου.
      Ηταν ο πρώτος σοσιαλιστής ηγέτης στην ιστορία.
      Μέχρι και ο "δεξιός" Θουκυδίδης τον είχε καταλάβει και έγραψε στην Ιστορία του ότι μόνο στο όνομα είχε η Αθήνα δημοκρατία ενώ στην πράξη ήταν ενός ανδρός αρχή ( κατι σαν το ΓΑΠ δηλαδή μόνο που αντί για μουστάκι είχε γενειάδα και περισσότερα μαλλιά ίσως).
      Αυτά που γράφονται περί Χρυσού Αιώνα είναι προπαγάνδα των έμμισθων ιστορικών της εποχής που πληρώνονταν κρυφά από τα σοσιαλιστικά τσιράκια του Περικλή στον οπισθόδομο του Παρθενώνα.
      Ο πραγματικός χρυσός αιώνας ήταν επί των Πεισιστρατιδών που έφαγε ο κόσμος κρέας και έγιναν εκατοντάδες έργα υποδομής.
      Αν δεν ήταν οι τρομοκράτες πράκτορες του σοσιαλισμού Αρμόδιος και Αριστογείτων(που ήταν και gay, δηλαδή οι Βαλλιανάτοι της εποχής), δεν θα είχαν ποτέ την ευκαιρία οι αρχαίοι σοσιαλιστές να καταλάβουν την εξουσία.

      • Orestios avatar
        Orestios @ Κάποιος 09/12/2010 21:40:45

        Καλά εσείς οι σοσιαλιστές έχετε χάσει την μπάλα.
        Ακόμη θυμάμαι εκείνον τον συμπαθή σχολιαστή που εξομοίωνε τον Χριστιανισμό με τον σοσιαλισμό.
        Πάρτε το χαμπάρι. Ο σοσιαλισμός δεν έχει καμία σχέση με την δημοκρατία. Ο σοσιαλισμός είναι φασισμός και τυραννία.

        Κάποιε, αποκαλύπτεσαι ως εξαπτέρυγο.
        Κι ας το παίζεις ΚουΚουΕς.

        • Κάποιος avatar
          Κάποιος @ Orestios 09/12/2010 21:49:47

          Σου πέρασε από το μυαλό ότι μπορεί να είμαι και χερουβείμ ;

          • Orestios avatar
            Orestios @ Κάποιος 09/12/2010 21:50:24

            Κάτι σε αλλόκοτο μου φέρνεις έτσι όπως τα λες.

  5. Κaiti avatar
    Κaiti 09/12/2010 20:27:23

    Συγγνώμη Orestios γράψε λάθος.Ο Κάποιος τα μπέρδεψε.!

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κaiti 09/12/2010 20:33:06

      Συγχωρεμένη.

  6. The Saint avatar
    The Saint 09/12/2010 20:42:39

    Τα έγραψε η Dimi προχθές.
    Μέσα στο παγκόσμιο νεοταξικό σχέδιο γιά τη μείωση του πλυθησμου, ακτός απο την οικονομική καταρράκωση, είναι και η επιλεκτική μόρφωση.
    Θέλουν ανθρώπους υποχείρια, ανθρώπους στην ανέχεια, εύκολα ελεγχόμενους, και άρα κατευθυνόμενους, προκειμένου να διατηρηθεί -γιά την ακρίβει να ΕΠΑΝΝΕΚΙΝΗΣΕΙ- το δυτικο-καπιταλιστικό σύστημα ξανά...
    Το έχω γραψει εδώ και χρόνια, έχουμε γίνει ΠΟΛΛΟΙ. Το σύστημα δεν μπορεί πλέον να αντιμετωπίσει τα προβληματα -κοινωνικοοικονομικά περιβαλλοντικα κ.α.- και επειδή ένας πόλεμος είναι εκτός απο κοστοβόρος, και οικολογικά ασύμφορος, προσπαθούν με την τεχνητη οικονομική κρίση να περιορίσουν αρχικά τα demands του κόσμου, και εν συνεχεία τον ίδιο τον αριθμό του....

    • Orestios avatar
      Orestios @ The Saint 09/12/2010 20:43:57

      less is more

  7. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 09/12/2010 20:52:30

    Όταν πληρώνεις ζορίζεσαι.Βγαίνεις στο δρόμο και απαιτείς.
    Εδώ που είναι τσάμπα κάθεσαι στην Αριστοτέλους και ΦΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΤΑ!!!
    Μετά την συνταγματική αναθεώρηση θα κλάψουν μανούλες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 09/12/2010 21:44:05

      Όταν πληρώνεις απαιτείς να μαθαίνεις.
      Όταν δεν πληρώνεις οι καθηγητάδες γίνονται αυτοί που είναι σήμερα στα πανεπιστήμια.

  8. Orestios avatar
    Orestios 09/12/2010 23:10:23

    Επιτέθηκαν στον διάδοχο του Βρετανικού θρόνου.
    χο! χο!