#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
27/06/2013 14:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

MRB: Προβάδισμα 1,2% της ΝΔ έναντι του ΣΥΡΙΖΑ



Προβάδισμα 1,2% της ΝΔ έναντι του ΣΥΡΙΖΑ-ΕΚΜ δείχνουν οι εξαμηνιαίες τάσεις της ΜRB και στην έρευνα που έγινε μετά τη δημιουργία της νέας κυβέρνησης συνεργασίας ΝΔ & ΠΑΣΟΚ.

Συγκεκριμένα, σε ό,τι αφορά την «πρόθεση ψήφου» (συλλογή στοιχείων στις 25 Ιουνίου) η ΝΔ καταγράφει προβάδισμα με ποσοστό 22%, ενώ ακολουθεί ο ΣΥΡΙΖΑ με 20,8%, η Χρυσή Αυγή με 9,1%, το ΠΑΣΟΚ με 6,1%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες με 5,5%, το ΚΚΕ με 5,1% και η Δημοκρατική Αριστερά με 3%. Το ποσοστό της "Αδιευκρίνιστης Ψήφου" αγγίζει το 21,7%.

Μιλώντας στον ραδιοσταθμό RealFM, ο διευθύνων σύμβουλος της ΜΡΒ Δ. Μαύρος σημείωσε ότι κατά τη συλλογή στοιχείων το διάστημα 13-21 Ιουνίου, η ΝΔ κατέγραφε ποσοστό 21,5%, ενώ ο ΣΥΡΙΖΑ 21,2%, δηλαδή η διαφορά των δύο κομμάτων ήταν στο 0,3%.

Τέλος, στην «Εκτίμηση Ψήφου», μετά και την ανακοίνωση της νέας κυβέρνησης, η ΝΔ λαμβάνει ποσοστό 28,1% και ο ΣΥΡΙΖΑ 26,6%. Ακολουθεί η Χρυσή Αυγή με 11,6%, το ΠΑΣΟΚ με 7,8%, οι Ανεξάρτητοι Έλληνες με 7,0%, το ΚΚΕ με 6,5%, η Δημοκρατική Αριστερά με 3,8%, οι Οικολόγοι Πράσινοι με 2,7% και "Άλλο Κόμμα" με 5,9%.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. MantisKalhas avatar
    MantisKalhas 27/06/2013 15:13:10

    Μας ψεκάζουν. Αλέξη βάλε το σφυροδρέπανο στη σημαία για να ξυπνήσουν μονομιάς. Άντε θύμα, άντε ψώνιο, άντε σύμβολο αιώνιο..

    • σοφοκλής avatar
      σοφοκλής @ MantisKalhas 28/06/2013 03:48:36

      Ποιός ασχολείται με τον Τσίπρα; Ας κάνουμε εμείς τις μεταρρυθμίσεις που απαιτούνται και ούτε Βουλή δε θα μπει το νεό ΠΑΣΟΚ της Κουμουνδούρου!

  2. dim avatar
    dim 27/06/2013 16:50:30

    Την διαφορά την περίμενα στις 5 μονάδες... Βέβαια η ίδια δημοσκόπηση (Τάσεις), έδιναν το Δεκέμβριο 2 μονάδες μπροστά το Σύριζα.. Άρα κέρδος ΝΔ = 3,2 %... Οπότε, αν όλα πάνε καλά και μέχρι το Δεκέμβριο έχουμε σταθεροποιηθεί ως οικονομία, πάμε για άλλο ένα 3,2% + 1,2% που είμαστε ήδη τώρα μπροστά = 4,4 %...

    Το καλό είναι ότι η ΧΑ παρουσιάζει στασιμότητα, και ότι από τους ψηφοφόρους που έτσι κι αλλιως θα επέλεγαν ανάμεσα σε ΠΑΣΟΚ ή ΔΗΜΑΡ, φαίνεται ότι επιβραβεύουν την ιδιοτελή μεν για το ίδιο, θετική δε για τη χώρα, απόφαση του ΠΑΣΟΚ να μη πάμε σε εκλογές, και καταποντίζεται η ΔΗΜΑΡ...

    • ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ avatar
      ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ @ dim 27/06/2013 17:37:45

      Ωραία. Πες μας και για τις κανονικές δημοσκοπήσεις τώρα

      • dim avatar
        dim @ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ 27/06/2013 19:11:36

        Όλες το ίδιο δείχνουν. Ακόμα και του Πανά, σε τεράστιο δείγμα, ανεξάρτητου φορέα... ΝΔ 1,5% μπροστα

        • mara M. avatar
          mara M. @ dim 27/06/2013 19:29:29

          Η δημοσκόπηση του Πανά έχει καταγγελθεί για μαγειρεμένη απο δημοσιογράφο του ΕΧΤΡΑ με λεπτομέρειες.

          • μεταρρυθμιστής avatar
            μεταρρυθμιστής @ mara M. 27/06/2013 22:37:43

            Από ποιόν δημοσιογράφο?

  3. 3-1=0.fe avatar
    3-1=0.fe 27/06/2013 19:45:20

    ΕΚΛΟΓΕΣ ΤΩΡΑ.!!!

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ 3-1=0.fe 27/06/2013 22:40:12

      Για να ζητάς εκλογές προφανώς θα ξέρεις και τι θα ψηφίσεις για να..σωθούμε, δε μας το λες κι εμάς μπας και βρούμε τη λύση που όλοι ψάχνουμε?

      • 3-1=0.fe avatar
        3-1=0.fe @ μεταρρυθμιστής 28/06/2013 18:21:36

        Δημιουργια Ξανα.....τι αλλο;

        • μεταρρυθμιστής avatar
          μεταρρυθμιστής @ 3-1=0.fe 28/06/2013 18:31:24

          Αν θες...μεταρρυθμίσεις νομίζω ο σύριζα ή οι ανελ είναι οι καλύτερες επιλογές!!!

          • 3-1=0.fe avatar
            3-1=0.fe @ μεταρρυθμιστής 28/06/2013 18:43:45

            Μπααα αυτοι ειναι κρατιστες.Εμεις στην δημιουργια επεξεργαζομαστε ενα πρωτοποριακο προτζεκτ και θα στο παρουσιασω αφου σιγουρα θα συμφωνησεις.Θα συστησει μια ΑΕ το κρατος στην οποια θα ανηκει ο ατμοσφαιρικος αερας της ελλαδας.Θα την βαλει στο ΤΑΙΠΕΔ και θα την πουλησει σε ιδιωτες.Συμφωνα με υπολογισμους μας θα πιασει το κολοσσιαιο ποσο των 5 εκατ. ευρω και θα βοηθησει στην μειωση του χρεους.Η εταιρεια θα τοποθετει στην τραχεια των ελληνων ηλεκτρονικο μετρητη αναπνοης που θα ελεγχετε απο δορυφορο.Η τιμολογηση του αερα θα υπολογιζεται με την καναλωση λιτρων αερα.Καποιος που δεν θα πληρωσει θα κλεινει αυτοματα και θα πεθαινει.Σκεψου τα εσοδα απο το ΦΠΑ που θα εχει το κρατος.Επισης θα δημιουργηθουν 100-150 θεσεις εργασιας και η συμβολη στην μειωση της ανεργιας θα ειναι καταλυτικη.Εμεις οι οριτζιναλ νεοφιλελευθεροι εχουμε πρωτοποριακες ιδεες οχι σαν εσας τους ντεμεκ μεταρρυθμιστες.

          • μεταρρυθμιστής avatar
            μεταρρυθμιστής @ 3-1=0.fe 28/06/2013 19:02:50

            Εμείς οι ορίτζιναλ μεταρρυθμιστές επιθυμούμε το πρόγραμμα Τσίπρα. Κρατικοποίηση του αέρα που αναπνέουμε μέσω ίδρυσης μια δημόσιας επιχειρήσεις και όταν το συνδικάτο αποφασίζει απεργία, θα κατεβαίνει ο διακόπτης ή θα μειώνονται οι ποσότητες. Οι απεργίες θα έχουν κύριο αντικείμενο την προστασία από την απόλυση συναδέλφων που κατηγορούνται για παιδεραστία, ναρκωτικά κ.λπ. Παράλληλα θα προσληφθούν σ'αυτή τη δημόσια επιχείρηση 1.500.000 άνεργοι, αφού λεφτά υπάρχουν.
            ΣυΡιζΑ: Μεταρρυθμίσεις όχι αστεία!

          • 3-1=0.fe avatar
            3-1=0.fe @ μεταρρυθμιστής 28/06/2013 19:39:20

            Εχει τετοια το προγραμμα του συριζα; Ενδιαφεροντα ακουγονται.Το διαβασα αλλα δεν τα ειδα.Κατι ανεδαφικα περι σεισαχθειας,εθνικοποιησης τραπεζων,κουρεμα δανειων μικρομεσαιων,φορολογηση ΑΕ και οφσορ,κρατος προνοιας και αλλες αρλουμπες.Οι ανθρωποι ειναι επικυνδυνοι μιλαμε.

          • akenaton avatar
            akenaton @ 3-1=0.fe 28/06/2013 19:50:13

            Όντως είναι! Και η κοινωνία τους έχει πάρει πρέφα ευτυχώς! Όσο επιμένουν δε στις αρλούμπες που κι εσείς αναφέρατε μόλις, θα σπεύδουν να απομακρυνθούν περισσότεροι πολίτες που αρχικά τους ψήφισαν. Είναι όντως επικίνδυνοι για την χώρα, καλά το λέτε.

          • μεταρρυθμιστής avatar
            μεταρρυθμιστής @ 3-1=0.fe 28/06/2013 20:12:17

            1) Σεισάχθεια= ανάγκη νέας μεγάλης ανακεφαλαιοποίησης τραπεζών, από που θα τα βρει τα χρήματα θα τα γεννήσει?
            2) Εθνικοποίηση τραπεζών εντός ευρωζώνης (!!!!!) και ΕΚΤ και μάλιστα όταν θα έχουν ανακεφαλαιοποιηθείμε χρήματα του ESM. Πιο σύντομο ανέκδοτο δεν υπάρχει.
            3) Κούρεμα δανείων μικρομεσαίων αυξάνει ακόμα περισσότερο τα χρήματα για την ανακεφαλαιοποίηση των τραπεζών. Θα τα γεννήσει κι αυτά ο Τσίπρας?
            4) Φορολόγηση ΑΕ σε συνθήκες παγκοσμιοποίησης. Εδώ δεν κάθισαν να φορολογηθούν στη Γαλλία (των μεγάλων συγκριτικών πλεονεκτημάτων) με τον Ολάντ, θα κάτσουν στην Ελλάδα του Τσίπρα?
            5) Το κράτος πρόνοιας για να υπάρξει πρέπει να υπάρχει ιδιωτικός τομέας για να το συντηρεί, δεν χρηματοδοτείται με δανεικά. Για να υπάρξει ιδ. τομέας θα πρέπει να γίνουν μεταρρυθμίσεις και να έρθουν ιδ. επενδύσεις για να βγάλουν κέρδος, αλλιώς θα πάνε αλλού.
            Το πιο σχιζοφρενικά χυδαίο είναι ότι μας λένε ότι αυτά θα γίνουν εντός ΕΕ και ΟΝΕ. Τσίπρας σημαίνει δραχμή και μόνο, όλα τα άλλα που γράφεις είναι στην κυριολεξία για τα απολίτικα όντα που έφυγαν από το ΠαΣοΚ και τη ΝΔ όχι γιατί ο κρατισμός και ο αντιμεταρρυθμισμός τους χρεοκόπησαν τη χώρα, αλλά γιατί νομίζουν ότι μπορεί να επαναληφθεί το κρατικίστικο πάρτι με δανεικά που τελείωσε το 2010, αυτή τη φορά από το ΣυΡιζΑ. Όπως έλεγε κι ο Ροϊδης: "έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας", τους Έλληνας κρατιστάς θα προσέθετα εγώ!

          • 3-1=0.fe avatar
            3-1=0.fe @ 3-1=0.fe 28/06/2013 20:25:19

            Συμφωνω και με τους δυο σας.Ειναι πολιτικοι απατεωνες.Στην επομενη βουλη πρεπει να μπουν υπευθυνες δυναμεις οπως η δ.ξ.Πρεπει επιτελους να λαβει και πολιτικο ρολο ξανα ο μεντορας μου Ανδριανοπουλος.

          • μεταρρυθμιστής avatar
            μεταρρυθμιστής @ 3-1=0.fe 28/06/2013 20:31:40

            Πάντζας,Στρατούλης,Θεοδωρίδης,Λαφαζάνης, Γαϊτάνη, Διαμαντόπουλος, Κουράκης,Σκουρλέτης,Παναγούλης, Σταθάς κ.ά. όταν υπάρχουν αυτοί οι ογκόλιθοι της πολιτικής που θα καταργήσουν το μνημονίο και θα μείνουμε στο ευρώ, τι να τον κάνουμε το Τζήμερο και τον Ανδριανόπουλο?

  4. MCA avatar
    MCA 27/06/2013 20:02:13

    Η αποχώρηση της ΔΗΜΑΡ από την κυβέρνηση έφερε άμεσα ένα τουλάχιστον +0,5% ψηφοφόρων της ΧΑ πίσω στη ΝΔ. Θεωρώ ότι είναι κοντά στο 1%, απλώς κάποιοι Νεοδημοκράτες δημόσιοι υπάλληλοι μάλλον κατευθύνθηκαν προς ΑΝΕΛ. Η ΔΗΜΑΡ έχασε τουλάχιστον 0,5% με την αποχώρηση ,εγώ πιστεύω ότι είναι 1% που πήγε ολόκληρο προς το ΠΑΣΟΚ. Πιθανόν αυτοί είναι οι ΄΄νεοφιλελεύθεροι αριστεροί΄΄ όπως ανέφερε πρόσφατα σε σχόλιο του ο 3-1=0.fe. Τσίμπησε όμως ο Κουβέλης και ένα 0,5% από ΣΥΡΙΖΑ.

    • mara M. avatar
      mara M. @ MCA 27/06/2013 23:36:38

      Κοίτα βρε παιδί μου κέρδισε η ΝΔ κέρδισε το ΠΑΣΟΚ, οι ΑΝΕΛ η ΔΗΜΑΡ.
      Εκτός απο το ΣΥΡΙΖΑ που έχασε και 0,5%. Αυτό που φοβόμαστε πάντα το ξορκίζουμε.

      • MCA avatar
        MCA @ mara M. 28/06/2013 00:36:04

        Νομίζω ότι είστε άδικη. Το σχόλιο μου αφορά τη σύγκριση των ποσοστών των κομμάτων στην ίδια έρευνα, μεταξύ των αποτελεσμάτων μέχρι της 21 Ιουνίου, ημερομηνία που αποχώρησε η ΔΗΜΑΡ και αυτών στις 25 Ιουνίου.
        Κερδισμένοι φαίνονται ΝΔ, ΠΑΣΟΚ, ΑΝΕΛ και χαμένοι ΣΥΡΙΖΑ, ΧΑ, ΔΗΜΑΡ, ΚΚΕ. Ανέφερα σκέτα νούμερα και προσπάθησα να ερμηνεύσω κάποιες μεταβολές.

  5. sceptic avatar
    sceptic 27/06/2013 22:28:05

    Ωραία λοιπόν σύμφωνα με τις δημοσκπήσεις εάν απολύσουν άλλες 100.000 τότε η αυτοδυναμία είναι σίγουρη....

    • μεταρρυθμιστής avatar
      μεταρρυθμιστής @ sceptic 30/06/2013 04:07:00

      Αν προσλάβουν 500.000 ΔΥ ακόμη πιο σίγουρη...

  6. mara M. avatar
    mara M. 27/06/2013 23:32:20

    To ΠΑΣΟΚ διαλύεται όσο κι αν προσπαθούν οι δημοσκόποι να μας πείσουν για το αντίθετο. Το επόμενο βήμα θα είναι γάμος ΠΑΣΟΚ - ΝΔ. Προσέξετε μόνο μη θέλει σε λίγο καιρό ο Βενιζέλος να γίνει και αρχηγός.

  7. Kostas avatar
    Kostas 27/06/2013 23:56:37

    Ας γίνει και αρχηγός.

    Ετσι και αλλιώς έχει πάψει να είναι το πατριωτικό κόμμα που ίδρυσε ο εθνάρχης Κ.Καραμανλής.

    • MantisKalhas avatar
      MantisKalhas @ Kostas 28/06/2013 10:53:39

      Στην καγκεμπίστικου τύπου προπαγάνδα δεν παίζεστε!!!

      • ΕΙ avatar
        ΕΙ @ MantisKalhas 28/06/2013 12:05:05

        Το ίδιο θα λέγαμε και δια ΕΣΑΣ

  8. σοφοκλής avatar
    σοφοκλής 28/06/2013 03:46:29

    Και λίγο είναι το 1.2% με τον Τσίπρα αντίπαλο!