#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/05/2010 20:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Monopoly PASOK



xilapetres.blogspot.com

ΣΧΟΛΙΑ

  1. sawas avatar
    sawas 24/05/2010 20:35:26

    Λευτα υπαρχουν????

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ sawas 24/05/2010 20:42:45

      ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ....ΚΤΙΖΕΤΑΙ Η ΔΑΝΙΑ ΤΟΥ ΝΟΤΟΥ ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ...
      ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΔΙΑΣΗΜΟΙ ΑΡΧΙΤΕΚΤΟΝΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΣΠΕΡΙΑ...
      ΓΡΗΓΟΡΕΙΤΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣΘΕ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΦΕΥΓΕΤΕ ΤΙΣ ΠΟΝΗΡΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ...

    • Factorx avatar
      Factorx @ sawas 24/05/2010 20:52:26

      πολύ καλό

  2. Νικόλας avatar
    Νικόλας 24/05/2010 20:47:26

    Το παιχνίδι παίζεται όπως παίζεται παγκοσμίως το παιχνίδι των τραπεζιτών και των χρηματιστών: με αέρα κοπανιστό! με ψεύτικα χρήματα χωρίς αντίκρυσμα. Αλλά με αληθινές συνέπειες! Κάπως έτσι δεν πάει το πράγμα;

    Y.Γ.1: Ευχαριστώ το Antinews δια την διαφήμιση!
    Υ.Γ.2: Η εικόνα είναι ανάποδα!! Αν δεν κάνει κόπο, τσιμπήστε το πρωτότυπο απ'εδώ:
    http://xilapetres.blogspot.com/2010/05/blog-post_16.html

    • Factorx avatar
      Factorx @ Νικόλας 24/05/2010 20:56:56

      αν ειναι δικό σας να επανορθωσω και να βάλω λινκ
      μου το εστειλαν με email

      • Νικόλας avatar
        Νικόλας @ Factorx 25/05/2010 00:31:36

        ναι, έχει και το όνομα του blog στην κεντρική εικόνα, κάτω αριστερά.

        ευχαριστώ

  3. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 24/05/2010 20:57:09

    Κερδοσκοπία μέσω εφημερίδων και διακεκριμένων καθηγητών
    Πώς έπαιξαν κατά της Ελλάδας αποκάλυψε ο Λορέντσο Μπίνι Σμάγκι της ΕΚΤ

    Το πρόβλημα αναχρηματοδότησης του δημοσίου χρέους της Ελλάδας θα μπορούσε να είχε αντιμετωπιστεί νωρίτερα και με πολύ χαμηλότερο κόστος, εξήγησε αναλύοντας τις περίπλοκες σχέσεις ανάμεσα στις εξελίξεις στις χρηματοπιστωτικές αγορές και τις διαδικασίες λήψης πολιτικών αποφάσεων ο Λορέντσο Μπίνι Σμάγκι, μέλος του προεδρείου της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας, σε πρόσφατη ομιλία του. Την εβδομάδα μετά το Ευρωπαϊκό Συμβούλιο Κορυφής της 11ης Φεβρουαρίου, η ελληνική κυβέρνηση είχε πάρει όλες τις αναγκαίες αποφάσεις, άλλες κυβερνήσεις όμως δίστασαν, αντιμέτωπες με μιαν αρνητική κοινή γνώμη, με αποτέλεσμα τη γνωστή επιδείνωση.

    Εξαιρετικά ενδιαφέρουσες είναι όμως οι παρατηρήσεις του σχετικά με τη διαμόρφωση της κοινής γνώμης, αλλά και των τάσεων στις αγορές: Αναλυτές κατηγορούσαν για χαλαρότητα την απόφαση της ΕΚΤ να αγοράζει ελληνικά ομόλογα ανεξαρτήτως διαβάθμισης, μολονότι οι ίδιοι προηγουμένως επέκριναν την Τράπεζα ως υπερβολικά αυστηρή. Διαβάζοντας όμως προσεκτικά τί έγραφαν πριν, βλέπει κανείς ότι θεωρούσαν την αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους αναπόφευκτη. Με άλλα λόγια, συνιστούσαν την πώληση ελληνικών ομολόγων, οπότε η απόφαση της ΕΚΤ να τα διατηρήσει επιλέξιμα ήταν σαφώς αντίθετη προς τα συμφέροντά τους.

    Τα μέσα ενημέρωσης συχνά δεν αντιλαμβάνονται τις συγκρούσεις συμφερόντων και καταγράφουν απόψεις χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων χωρίς να λένε ότι πιθανώς έχουν πάρει κερδοσκοπικές θέσεις στη μία ή την άλλη κατεύθυνση, παρατηρεί ο Μπίνι Σμάγκι. Και συνεχίζει: Το ίδιο ισχύει για τις απόψεις πολλών επαγγελματιών σχολιαστών ή και πανεπιστημιακών, οι οποίοι είναι σύμβουλοι χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων, από όπου αντλούν την πληροφόρησή τους, σπάνια όμως αναφέρεται η επαγγελματική τους σχέση σε κάποια υποσημείωση. Κατάπληκτος, όπως λέει, διάβαζε τις μέρες προτού ολοκληρωθεί το πρόγραμμα προσαρμογής της Ελλάδας άρθρα διακεκριμένων καθηγητών, πολλοί εκ των οποίων ήσαν σύμβουλοι επενδυτικών τραπεζών και -συμπτωματικά -είχαν απόψεις παραπλήσιες με των τραπεζών, δεν το ανέφεραν όμως.

    Ερωτηματικά προκαλούν και οι αποφάσεις να δημοσιεύονται γνώμες που πηγαίνουν όλες στην ίδια κατεύθυνση στο μέσο περιόδων μεγάλης αναταραχής, όπως συνέβη με την Ελλάδα, προσθέτει. Οι γνώμες αυτές, με μικρό αναλυτικό περιεχόμενο, επαναλάμβαναν το ίδιο Τρισάγιο: Η προσαρμογή που ζητείται από την Ελλάδα απαιτεί πολύ μεγάλες θυσίες, οπότε μία είναι η μόνη λύση: Χρεωκοπία ή αναδιάρθρωση του ελληνικού χρέους. Κανείς δεν διευκρίνιζε τι είδους θυσίες επέβαλλε η πτώχευση ενός κράτους. Κανείς δεν εξηγούσε την επίπτωση στο χρηματοπιστωτικό σύστημα, τη μετάδοση στις άλλες χώρες, και αν οι θυσίες αυτές θα ήσαν μεγαλύτερες ή μικρότερες για τον λαό από την εναλλακτική υπόθεση. Γινόταν λόγος για μερική χρεωκοπία, λες και υφίσταται τέτοια έννοια και έχει δοκιμαστεί. Γίνονταν γελοίες συγκρίσεις με την Αργεντινή...

    Εφόσον όμως η πιθανότητα χρεωκοπίας μιας χώρας εξαρτάται εν μέρει από τη δημοκρατική διαδικασία στην ίδια τη χώρα και στις άλλες χώρες που θα μπορούσαν να τη βοηθήσουν, μπορεί να συμφέρει παίκτες που έχουν στοιχηματίσει στη χρεωκοπία να επενδύσουν μέρος από τα μελλοντικά τους κέρδη για να πείσουν τον κόσμο ότι δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Όσο περισσότεροι πείθονται ότι «αφού θα πτωχεύσει η Ελλάδα, η βοήθεια είναι άχρηστη», τόσο πιθανότερη γίνεται η έκβαση που επιδιώκουν, αντίθετα προς το γενικό συμφέρον.
    (Κυριακάτικη Αυγή, 23/05/2010)

    • Θραξ Αναρμόδιος avatar
      Θραξ Αναρμόδιος @ Sic transit gloria mundi 24/05/2010 21:12:36

      -πιθανότητα χρεωκοπίας μιας χώρας
      -παίκτες που έχουν στοιχηματίσει στη χρεωκοπία
      -επίπτωση στο χρηματοπιστωτικό σύστημα
      -απόψεις χρηματοπιστωτικών ιδρυμάτων
      -άρθρα διακεκριμένων καθηγητών, πολλοί εκ των οποίων ήσαν σύμβουλοι επενδυτικών τραπεζών
      -χρηματοπιστωτικές αγορές και τις διαδικασίες λήψης πολιτικών αποφάσεων
      -αρνητική κοινή γνώμη

      H ιερότητα των αγορών!!!
      Εναντίον του απλού ανθρώπου.
      Που δεν διαθέτει κανένα μέσο να αμυνθεί.

      Και αυτούς που επέλεξε να τον υπερασπίσουν τον προδίνουν για μια ακόμη φορά.

      Πατρίδα έρμη.

      Θραξ Αναρμόδιος

  4. Γιωργος Χ avatar
    Γιωργος Χ 24/05/2010 20:59:52

    Η μπλογκόσφαιρα απαντά, με εξαιρετική τεκμηρίωση, για τα λεφτά που εκλάπησαν στο χώρο της Υγείας.

    Από τον Έρμιππο, με διευθύνσεις και ονόματα ...;
    Μέρος 1ο
    http://ermippos.blogspot.com/2010/05/blog-post_17.html

    Μέρος 2ο
    http://ermippos.blogspot.com/2010/05/2.html

    Μέρος 3ο
    http://ermippos.blogspot.com/2010/05/3.html

    Μέρος 4ο

    http://ermippos.blogspot.com/2010/05/blog-post_24.html

    • Γιάννης Χριστόπουλος avatar
      Γιάννης Χριστόπουλος @ Γιωργος Χ 24/05/2010 22:13:21

      Φίλε Γιώργο X έχω σοκαριστεί με αυτά που διάβασα! Είναι πραγματικά απίστευτο και καλά τεκμηριωμένο με έγγραφα και ΦΕΚ! Είναι φοβερό...

    • ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
      ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ @ Γιωργος Χ 24/05/2010 23:05:04

      TOΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ...ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ Ο ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ.
      ΑΛΛΑ ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΠΑΛΙ Η ΓΝΩΣΤΗ ΚΟΛΥΜΒΗΘΡΑ ΤΟΥ ΣΙΛΩΑΜ...ΕΛΑΤΕ ΤΩΡΑ ΜΗΝ ΚΑΝΕΤΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΤΕ..ΤΙ ΧΡΩΜΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΝΕΡΑ ΤΗΣ...!!!
      ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ ΚΥΡΙΟΙ ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΛΛΟΥ...ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΑΙΖΑΜΕ ΒΙΟΛΙ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΕΤΣΙ....ΕΞΩ ΤΩΡΑ..ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ...
      ΠΟΤΕ ΘΑΒΡΕΘΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΕΙΣ ΤΙΜΙΟΙ ΚΑΙ ΤΑΠΕΙΝΟΙ ΝΑ ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΗ ΧΩΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΜΑ;
      Η ΑΣΤΙΚΗ ΤΑΞΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΠΑΘΗΣ......

    • greekpoliticalreview avatar
      greekpoliticalreview @ Γιωργος Χ 25/05/2010 00:25:07

      Πραγματικά αν αυτό τεκμηριώνεται νομικά και το σηκώσουν 5 τοπ site μιλάμε για ΒΟΜΒΑ μεγατόνων


      Συγχαρητήρια!!

    • (A)θανάσης avatar
      (A)θανάσης @ Γιωργος Χ 25/05/2010 01:41:00

      Τι "αν" ρε παιδιά... μπροστά στα μούτρα μας είναι, και θα περάσει στο ντούκου...

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 24/05/2010 21:19:52

    Ακριβώς! Πατρίδα έρμη!
    Παραφράζοντας και έναν αλήστου μνήμης, "σορτάρετε, σορτάρετε, στο τέλος κάτι θα μείνει"!

  6. ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ avatar
    ΡΗΓΑΣ ΦΕΡΑΙΟΣ 24/05/2010 22:36:39

    ΠΡΙΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΒΑΖΑ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΑΓΓΕΛΟΥ ΒΛΑΧΟΥ ΜΕ ΤΙΤΛΟ "ΕΝΑΣ ΦΙΛΕΛΛΗΝΑΣ ΔΙΗΓΕΙΤΑΙ ΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΤΑ ΤΟΥ 1821"
    ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΑΥΤΟΥ ΦΙΛΕΛΛΗΝΑ (ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΣΥΓΓΡΑΦΕΑ) ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΤΑΙ Η ΠΟΡΕΙΑ Ο ΑΓΩΝΑΣ ΚΑΙ Η ΛΑΧΤΑΡΑ ΤΟΥ ΕΘΝΟΥΣ ΓΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΑΙ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ.ΑΦΟΥ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΝΑΥΜΑΧΙΑ ΤΟΥ ΝΑΥΑΡΙΝΟΥ ΠΟΥ ΤΗΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΕΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΘΑΥΜΑ-ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΩΣΤΕ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΑΝ ΔΕΝ ΓΙΝΟΤΑΝ Η ΝΑΥΜΑΧΙΑ ΑΥΤΗ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΑΥΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΗΤΑΝ ΑΒΕΒΑΙΟ - Η ΔΙΗΓΗΣΗ ΤΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΠΩΣ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΑΙ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΟΥ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ Η ΝΕΟΣΥΣΤΑΤΗ ΧΩΡΑ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΘΑΥΜΑ ΑΥΤΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΗΦΘΕΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΠΑΛΛΗΚΑΡΙΣΜΟΥΣ ΚΑΤΑ ΤΟΥ ΔΝΤ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΥΠΟΥΡΓΟΥΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΛΟΙΠΟΥΣ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΦΩΣ ΔΕΝ ΦΑΙΝΕΤΑΙ.
    Η ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ...ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΤΤΑ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΚΑΙ Ο ΛΑΙΚΟΣ ΒΑΡΔΟΣ(5,5 ΕΚ €)

  7. Orestios avatar
    Orestios 24/05/2010 23:53:59

    Πολύ έξυπνο.