27/06/2009 03:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Michael Jackson's Moonwalk

[youtube gRsM_rU_80g&feature=featured]

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Limokontoros avatar
    Limokontoros 27/06/2009 10:03:07

    Εχουμε τέτοιους πολλούς στον Δενδροπόταμο αλλά φαντάζομαι πως ευδοκιμούν αρκετοί παρόμοιοι και στο Μενίδι. Πιο παλιά ήταν μαζεμένοι στην Αγία Βαρβάρα.

  2. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 27/06/2009 10:19:03

    Εν'τάξει ρε παιδιά. Κρίμα που πέθανε ο άνθρωπος, αλλά δεν έχασε και η Βενετιά βελόνι.
    Και ως γνωστόν η μετα θάνατον θεοποίηση, θα εκτοξευσει τις πωλήσεις CD του εκλειπόντος στα ύψη.

  3. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/06/2009 11:37:00

    Limokontoros Says:
    June 27th, 2009 at 10:04 am

    Πέθανε ο Διεθνής Φλωρινιώτης. Λίγο σεβασμό παρακαλώ.

    Καλό!

  4. Ξένος Δάκτυλος avatar
    Ξένος Δάκτυλος 27/06/2009 12:12:20

    Τέτοια ακούστηκαν και στον θάνατο του εμπορικού Presley (φλώρος με λαμπάκια) ή του Morrison (πρεζόνι με άποψη).

  5. bgt avatar
    bgt 27/06/2009 13:14:26

    Υποθετω οτι οταν πεθανουν κι αλλοι μουσικοι του διαμετρηματος του Jackson θα ειστε εδω για να τους απαξιωσετε κι αυτους. Δεν μπορω να διανοηθω τι θα γραφατε αν μας αφηνε η Μαντονα (αυτη η εμπορικη επιφανειακη τυπεσα που καποτε το Spin την ειχε καταξει στους πιο influental artists μαζι με τους Nirvana).

    Δεν ειμαι καν φαν του εκλιποντως αν και μου αρεσουν αρκετα τραγουδια απο τα off the wall και thriller.
    Αλλα δε μπορω να διαβαζω τοση αγνοια, εμπαθεια και ξερολοελιτισμο μαζεμενα.

    Τι κανει αληθεια ενα καλλιτεχνη μεγαλο? Οι πρωτοπορειακες συνθεσεις? Το ταλεντο? Η ενεργεια στη σκηνη? Το ποσο καλα μπορει να ψυχαγωγησει το κοινο του? Η δημοφιλια και η εμπορικοτητα του? Η διαχρονηκοτητα του? το πως η μουσικη του περναει στον κοσμο? Το οτι βρεθηκε στο σωστο τοπο τη σωστη ωρα?

    Τι παει να πει επιφανειακη μουσικη? Ποιος ειναι ο σκοπος της μουσικης? Να ειναι δυσκολοχωνευτη ή ευπεπτη? Να ειναι πρωτοπορειακη ή να ευφραινει καρδιας?
    Μηπως απλα να ευχαριστησει τους ακροατες της?
    Μηπως καλη μουσικη ειναι αυτη που απλα γεννα συναισθηματα σε εναν ανθρωπο?
    Εχει σημασια αν ειναι το 3ο του Ραχμανινοφ ή το τελευταιο χιτ της Βανδη ρε γαμωτο?
    Δηλαδη οποιος ακουει οπερα και Ξενακη ειναι ανωτερο ον απο αυτον που ακουει σκυλαδικα?

    Να παρει, ο ανθρωπος πουλησε 750 εκατομυρια δισκους. Σε εκατομμυρια ανθρωπους ανα τον κοσμο προσφερε ψυχαγωγια. Ο δευτερης διαλογης αυτος καλλιτεχνακος που τοσο λοιδωρειτε. Δικαιωμα σας φυσικα. Οπως και δικο μου να απεχθανομαι τον αλλαζονικο σας ξερολισμο.

    ή μηπως ειναι φθονος?

  6. donaE avatar
    donaE 27/06/2009 13:29:23

    Μεγαλη ειναι η τεχνη οταν αφηνει ανεξιτηλα σημαδια.Αλλα μην κανετε ετσι και η ποπ και το ροκ εμπορικες μουσικες ειναι.Αυτο κρυβει απολαυσεις αλλα και κινδυνους,και ο καθενας αναλμβανει τις ευθυνες του.Ποσο κακη μπορει να ειναι στο φιναλε η μουσικη?

  7. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 27/06/2009 14:26:45

    @5
    "Δηλαδη οποιος ακουει οπερα και Ξενακη ειναι ανωτερο ον απο αυτον που ακουει σκυλαδικα?"

    Άφησα τα υπόλοιπα διότι συμφωνούμε. Δεν καταλαβαίνω την τάση μας να αποενοχοποιούμε τα σκυλάδικα, να μην καταλαβαίνουμε τι ακριβώς είναι, και να τα θέτουμε ως όρο σύγκρισης.

    Φυσικά και είναι κατώτερο όν αυτός που ακούει σκυλάδικα (εννοώ στις στιγμές που τα ακούει και χάνει την ευγένεια του λαικού ανθρώπου... Ενώ εγώ εκστασιάζομαι με Morton Feldman και δεν μιλάω γιά μήνες στην αδερφή μου)!

    Τραγούδια με τους χυμούς και την ευρηματικότητα του "Rock With You", δεν γίνεται να υπερασπίζονται με την χρήση του όρου "σκυλάδικο", αν μη τι άλλο δείχνει έλλειψη φαντασίας & κατανόησης.

  8. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 27/06/2009 14:28:30

    @2
    Αστεία λες. Είχε το παγκόσμιο ρεκόρ πωλήσεων εν ζωή. Αυτός στον οποίο αναφέρεσαι είναι ο Νικόλας Ασ(χ)ιμος.

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/06/2009 17:08:47

    @5 bgt:
    Άλλο Ροναλντίνιο άλλο Χαριστέας
    άλλο Κάλυ Καρατζά άλλο Νίκος Καζαντζάκης
    άλλο "ο Ιούδας Φιλούσε Υπέροχα" άλλο to "Πόλεμος και Ειρήνη"
    Άλλο Λένιν άλλο Τσίπρας
    Άλλο Μαρία Κάλας άλλο Στέλλα μπεζεντάκου
    Άλλο Αl Πατσίνο άλλο διάλεξε όποιον θέλεις εσύ...

    R U beginning to get the point now?
    Μην τα ισοπεδώνουμε όλα αν δεν μπορούμε να εμβαθύνουμε σε κάποιον τομέα και μασάμε τα έτοιμα...
    ΥΓ=Ξέρω πολύ καλά ότι το σι ντι των παπαροκάδων πούλησε πολύ περισσότερα κομμάτια από τον Νικ Κέιβ πριν από κάποια χρόνια.
    Ε και λοιπόν; Είναι καλύτερη μουσική;

  10. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 27/06/2009 18:28:12

    @9
    Μου θυμίζεις το: "Parents just don't understand".

    H πρώτη παραγραφός σου είναι τελείως εκτός εφ'όσον δεν κατανοείς στο ελάχιστο τον Μιχάλη ως έννοια και κάνεις άστοχες συγκρίσεις...

    Γυρνώντας στην μουσική.Το καλύτερο τραγούδι του Καρβέλα "Έχω τόσα να θυμάμαι" είναι καλύτερο από το χειρότερο του Χατζιδάκι(Χασάπικο 40 -ηλιε μου βασιλιά μου).Αν το ήξερες αυτό το "Liberian Girl" θα είχε διασχίσει το φράγμα των γούστων σου, όσο και να επέμενες σε αυθαίρετους διαχωρισμούς!

  11. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/06/2009 18:48:12

    @10 Περιέργως έπεσες μέσα διότι το Liberian Girl είναι το μόνο του Τζάκο που μου αρέσει (Λίγο και το she`s out of my life)
    Τώρα όσον αφορά αυτό που λές για Καρβέλα και Χατζηδάκη μήπως έκανες λάθος στη σύνταξη της πρότασής σου; Μήπως εννοούσες πώς το καλύτερο του καρβέλα είναι χειρότερο από το χειρότερο του Μάνου Χ.;
    Αλλιώς είσαι για λαστιχένιο δωμάτιο και ιατρική 24ωρη επιτήρηση....

  12. Καραμήτρος avatar
    Καραμήτρος 27/06/2009 18:57:56

    @10 Όχι η σύνταξη είναι εντάξει.
    Πρώτη φορά ακούω για το λαστιχένιο δωμάτιο ...
    Θα μου κάνει καλό;

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 27/06/2009 19:33:31

    Αποτρέπει τον αυτοτραυματισμό.
    Μπορείς να χτυπάς το κεφάλι σου στους τοίχους δηλαδή όσο θέλεις χωρίς κίνδυνο.

  14. defer avatar
    defer 29/06/2009 13:55:58

    Συμμφωνώ με τα σχόλια και του φάκτορα και του Καραμήτρου κλπ.. Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί επιχειρούμε να κάνουμε αυτή τη συζήτηση εδώ. Η ελλαδική κοινωνία έχει μια μοναδική στα διεθνή δεδομένα -και τα ευρωπαϊκά με τα οποία αρέσκεται να συγκρίνεται- εσωστρέφεια και βλαχιά, την οποία ανέδειξε περίτρανα, μοναδική στην υφήλιο, και εν προκειμένω. Στην τελική αυτό δεν πρόκειται να κάνει διαφορά σε κανέναν -oύτε η υστεροφημία ούτε το legacy του MJ θα επηρεαστούν, έστω στο ελλάχιστο.. Από κει και πέρα, αστε τους βλάχους να μιζεριάζουν. "Τα άγια τοις κυσί".

    Πάρτε το χαμπάρι: δε μιλάμε για θέμα προσωπικής εκτίμησης, μουσικού γούστου ή άποψης του καθενός. Αυτά είναι AΔΙΑΦΟΡΑ. Mιλάμε για τον πιο αναγνωρίσιμο άνθρωπο στην ιστορία, -στατιστικά. Από το Τόκυο μέχρι το Ρίο ντε Τζανέιρο, από προχτές χιλλιάδες κάνουν vigils, τα media έχουν αναστείλει την κανονική ροή του προγράμματος τους και ασχολούνται ΜΟΝΟ μ'αυτό, και ανοίγουν hotlines υποστήριξης γι'αυτούς που σκέφτονται ν'αυτοκτονήσουν.
    Γι'αυτό το φαινόμενο μιλαμε. Μέχρι που φτάνει, σε σχέση μ'αυτό, ο Καμπουράκης και η Βαγιάνη, είναι πραγματικά significantly less than sporadically important..

  15. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 29/06/2009 17:31:16

    @14 Και η Μπρίτνευ μεγάλη καλλιτέχνις ε;