#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/01/2013 20:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Metron Analysis: «Ισοπαλία» Νέας Δημοκρατίας – ΣΥΡΙΖΑ



«Ισοπαλία» Νέας Δημοκρατίας – ΣΥΡΙΖΑ τόσο στην πρόθεση ψήφου, όσο και στην εκτίμηση αποτυπώνει δημοσκόπηση της Metron Analysis για την εφημερίδα «Επενδυτής» που δημοσιεύεται στην αυριανή έκδοση (19/01).

Η Ν.Δ. χάνει περίπου μία ποσοστιαία μονάδα στην πρόθεση ψήφου σε σχέση με τον Σεπτέμβριο (από 19,6% σε 18,7%), το ΠΑΣΟΚ δύο μονάδες (από 7,3% σε 5,2&) και η ΔΗΜΑΡ μία (από 4,8% σε 3,8%). Τις απώλειες που καταγράφουν στην πρόθεση ψήφου δεν τις καρπώνεται κανένα από τα κόμματα της αντιπολίτευσης, ούτε η αξιωματική που εμφανίζεται κι αυτή με απώλεια δυο μονάδων στην πρόθεση ψήφου σε σχέση με τη μέτρηση του Σεπτεμβρίου.



Ο ΣΥΡΙΖΑ έχει ένα ανεπαίσθητο προβάδισμα μόλις 0,1% στην πρόθεση ψήφου έναντι της Ν.Δ., ενώ η «ισοπαλία» αυτή αποτυπώνεται και στην εκτίμηση ψήφου με αναγωγή επί των εγκύρων: ΣΥΡΙΖΑ πρώτος με 28%, Ν.Δ. δεύτερη με 27,8%.

Επίσης, στην έρευνα διακρίνεται μια αίσθηση υπέρβασης των αδιεξόδων και της κρισιμότητας των περιστάσεων για τη χώρα. Για πρώτη φορά από τότε που ξέσπασε η κρίση, το ποσοστό όσων πιστεύουν ότι η χώρα θα αποφύγει την χρεοκοπία, είναι ισχυρά πλειοψηφικό με 62% (σχεδόν δύο στους τρεις) παρουσιάζοντας σημαντική άνοδο δέκα ποσοστιαίων μονάδων από τον περασμένο Σεπτέμβριο. Η συμφωνία του Δεκεμβρίου φαίνεται ότι αποδίδει καρπούς σταθερότητας και ασφάλειας ως προς την προοπτική της χώρας.

Από την άλλη πλευρά η εικόνα του κομματικού και ευρύτερα του πολιτικού συστήματος, συνεχίζει να επιδεινώνεται. Η πολιτική εμπιστοσύνη (η οποία μετράται με την εμπιστοσύνη προς τον ύψιστο θεσμό της Δημοκρατίας, το Κοινοβούλιο) πέφτει και πάλι (μέση τιμή στην κλίμακα 0-10, μόλις 2.6). Είναι χαρακτηριστικό ότι το 37% των ερωτηθέντων, βαθμολογούν την εμπιστοσύνη που νοιώθουν για το Κοινοβούλιο με 0 (μηδέν), δηλαδή με τη χειρότερη δυνατή βαθμολογία.



Τέλος, δεν καταγράφονται σημαντικές ανακατατάξεις στις δημοτικότητες των πολιτικών αρχηγών σε σχέση με τη δημοσκόπηση του Σεπτεμβρίου. Ο Φώτης Κουβέλης διατηρεί την πρωτιά (46% θετικές γνώμες), αλλά σε σταθερά φθίνουσα τροχιά, και ανάλογη τροχιά ακολουθούν όλοι οι αρχηγοί, με εξαίρεση την γραμματέα του ΚΚΕ Αλέκα Παπαρήγα που εμφανίζει καλύτερη επίδοση σε σχέση με τον Σεπτέμβριο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. GSV avatar
    GSV 18/01/2013 20:45:30

    Ειναι προφανες αυτο που εχει διαπιστωθει εδω και ημερες, ο ΣΥΡΙΖΑ δεν τραβαει! Ειναι πρωτοφανες για τα πολιτικα χρονικα και δεδομενων των ιδιαιτερων συνθηκων που επικρατουν, η αξιωματικη αντιπολιτευση να φθειρεται με μεγαλυτερο ρυθμο απο οτι η κυβερνηση! Σε κομματικο καθως και σε επιπεδο αρχηγων!

    Πρεπει να καταλαβουν επιτελους οτι η στειρα αντιπολιτευση που βασιζεται απλως σε καταγγελτικο λογο χωρις να προσφερει γονιμες λυσεις και προτασεις δεν αρκει για να κερδιθει η εμπιστοσυνη του εκλογικου σωματος.

    Πρεπει επισης να καταλαβουν τα κομματα της αντιπολιτευσης που στηριζονται εξ'ολοκληρου στο καταγγελτικο λογο οτι Ελλαδα δεν ειναι μονο οι μισθωτοι και οι συνταξιουχοι της Αθηνας, ειναι και οι αγροτες, οι κτηνοτροφοι, οι μικροεπαγγελματιες της επαρχιας! Η μεγαλη δυναμη της κυβερνησης βρισκεται στην επαρχια, εκει που η εξαρτηση απο το δημοσιο τομεα του μεσου ψηφοφορου ειναι σαφως μικροτερη απο οτι στα μεγαλα αστικα κεντρα.

    • Γιωργος Μακρης avatar
      Γιωργος Μακρης @ GSV 19/01/2013 00:59:28

      μην παραμυθιαζεστε ετσι ευκολα, το μιντιακο κατεστημενο, οι επιχειρηματιες, τα συμφεροντα και οι διαπλεκομενοι θα στηριξουν με καθε τροπο την τρικομματικη κυβερνηση του Βενιζέλου - Σαμαρα -Κουνελη. Οσες δημοσκοπήσεις και αν βγουν η αληθεια δεν κρυβεται αν κατεβειτε να μιλησετε με τον κοσμο. Η κριση θα βαθαινει και η φτωχεια θα απλώνεται...δυστυχως αυτη ειναι η αληθεια, με 27% ανεργια δεν πας πουθενα οσο και αν λυσσασμενα σε στηριζουν

      • Μικρασιάτης avatar
        Μικρασιάτης @ Γιωργος Μακρης 19/01/2013 03:39:17

        ΕΤΣΙ... πες τα ρε φιλε, ΖΗΤΩ ο Al Tsipras, για να φαμε γλυκο ψωμι. Και να εχουμε και $$ στη τσεπη.

      • Γεώργιος Τ. avatar
        Γεώργιος Τ. @ Γιωργος Μακρης 19/01/2013 10:08:04

        Άσε τις γενικεύσεις περί κοινωνίας! Άλλο αν κάποιος είναι δυσαρεστημένος με τις περικοπές και τους φόρους και άλλο αν παραμυθιάζεται από το λαϊκισμό Τσίπρα-Καμμένου-Μιχαλολιάκου...

  2. dim avatar
    dim 18/01/2013 20:48:21

    Η διαφορά που έδινε η ίδια εταιρία υπερ του Σύριζα στις 7/12/12 ήταν 2,2% και με αναγωγή 3,0%... Και ένα μήνα μετά η διαφορά είναι 0,1%, και με αναγωγή 0,2%...

    Η ΝΔ μέσα σε ένα μήνα κάλυψε διαφορά 2,8%... Αν το συνδυάσεις αυτό με την άλλη εκτίμηση ψήφου που έδινε 4,5 μονάδες μπροστά το Σύριζα, και τώρα δίνει 0,5 μονάδα μπροστά τη ΝΔ, προβλέπω από τον επόμενο μήνα, όλες οι δημοσκοπήσεις θα δίνουν τη ΝΔ 2 με 3 μονάδες μπροστά, με τη ψαλίδα κάθε μήνα να ανοίγει και τον Σύριζα να επιστρέφει σε μονοψήφια νούμερα μέχρι το τέλος του χρόνου…

    Επίσης, αν προσθέσεις στη καθίζηση του Σύριζα, το ότι η ΧΑ χάνει 1,8% σε ένα μήνα, οι ΑΝΕΛ 1,7% και σε λίγο θα μένουν εκτός βουλής, είναι προφανές ότι τα άκρα και το αντιμνημονιακό μπλόκ ξεφουσκώνουν… Μακάρι να συνεχιστεί αυτή η τάση, για να ξεπεραστεί το όποιο κλίμα αβεβαιότητας υπάρχει ακόμα πάνω από την οικονομία μας, γιατί μόνο αν εδραιωθεί ένα κλίμα σταθερότητας στη χώρα, θα έρθουν και οι πολυπόθητες επενδύσεις, η ανάπτυξη και οι νέες θέσεις εργασίας…

    • greekfournaris avatar
      greekfournaris @ dim 19/01/2013 00:00:35

      δε μπορεί να είσαι τοσο πορωμένος...
      περιμένω σχόλιο στο θέμα της έκθεσης του ΔΝΤ!

      • dim avatar
        dim @ greekfournaris 19/01/2013 01:52:47

        Που την βλέπεις τη πόρωση? Τη πραγματικότητα περιγράφω... και κάνω και μια ευχή, να συνεχιστεί αυτή η τάση της κοινής γνώμης... Εσένα τι σε χαλάει? Άμα η κοινή γνώμη συνεχίζει να εκφράζει τη προτίμηση της στη ΝΔ αντί τον Σύριζα εσένα τι σε πειράζει? Δε σέβεσαι τη γνώμη του λαού?

        • greekfournaris avatar
          greekfournaris @ dim 19/01/2013 03:53:20

          Τη σεβομαι απολυτα... καθε αλλο
          Δε θα μπω σε συζητηση σε καθαρα ''κομματικο'' επιπεδο... απλά μου εκανε εντυπωση η προσεγγιση σου!
          Γνωμη μου ειναι πως καθως περναει ο καιρος θα αυξανονται οι δυσαρεστημενοι απο την κυβερνητικη πολιτικη (πες τους αν θες αντιμνημονιακούς) και κατ' επέκταση θα αυξάνονται οι αντιπολιτευτικες δυναμεις. Το που θα πανε οι απογοητευμενοι (αριστερα, δεξια, ακροδεξια) ειναι αποτελεσμα κατα τη γνωμη μου πολυπαραγοντικό, αλλά οπου και να πανε -και παλι κατα την εκτιμηση μου- η πιεση που θα ασκησουν θα ειναι τοσο μεγαλη που τελικα το δημοσιονομικο προγραμμα θα μεινει μετεωρο (κοινως θα αποτυχει, ή τουλαχιστον δε θα ολοκληρωθει,) και κατι πιο φιλολαικο εκ των πραγματων θα κληθει να το αντικαταστήσει!

    • Βαγγέλης avatar
      Βαγγέλης @ dim 19/01/2013 00:33:19

      Μάλλον βλέπεις όνειρα θερινής νυκτός

      • dim avatar
        dim @ Βαγγέλης 19/01/2013 01:55:53

        Εσύ δε βλέπεις δηλαδή ότι και οι 2 δημοσκοπήσεις που έχου δει ως τώρα τη δημοσιότητα, έχουν ανατροπή 5 και 2,8 μονάδων αντίστοιχα υπερ της ΝΔ και κατά του Σύριζα? Η αποτύπωση της πραγματικότητας είναι όνειρο θερινής νυχτός? Ή θεωρείς όνειρο, τη ευχή-πρόβλεψη να ανοίξει η ψαλίδα άλλο ένα 3% σε ένα μήνα? Η τάση αυτό δείχνει... δεν είναι κάτι παράλογο...

        • Tryphoon avatar
          Tryphoon @ dim 19/01/2013 04:17:50

          Ναι dim με αυτή την λογική ο ΣΥΡΙΖΑ που πήγε από το 4% στο 27% μέσα σε 2 χρόνια το 2015 θα έχει φτάσει στο 60%. Τί άλλο θα διαβάσουν τα ματάκια μας?

          • dim avatar
            dim @ Tryphoon 19/01/2013 04:25:37

            Δεν είπα που θα φθάσει ο ένας ή ο άλλος... Συγκριτικά το κοιτάζω, και βλέπω ότι από +5% και +3% ο Σύριζα, τώρα στη μια είναι η ΝΔ μπροστά με +0,5% και στην άλλη ο Σύριζα με 0,2%....

            Και όλα αυτά μέσα σε ένα μήνα... Αν η αλλαγή του κλίματος συνεχιστεί και τα πράγματα βελτιωθούν, που ελπίζω όλοι να το εύχονται αυτό, η ψαλίδα θα ανοίγει υπερ της ΝΔ... Αν τα πράγματα δεν πάνε καλά για τη χώρα, που πιστεύω κανένας δε το εύχεται, θα ανέβουν ξανα τα άκρα, τι το περίεργο βλέπεις σε αυτό?

    • Eθνικοφρων avatar
      Eθνικοφρων @ dim 19/01/2013 11:36:07

      η δημοσκοπηση της ΜΑ ειναι επιεικως γελοια (μακραν η πιο καθεστωτικη εταιρεια, μαζι με την GPO)

      μειωση συριζα 2%
      μειωση ΝΔ 1 %
      μειωση ΧΑ 1. κατι %
      μειωση πασοκ 2 %
      μειωση Δημαρ 1%

      μαγειρεματα

  3. Ραβινος avatar
    Ραβινος 18/01/2013 21:00:27

    Σωστες ερμηνειες +++!

  4. απλη λογικη avatar
    απλη λογικη 19/01/2013 00:14:20

    18% Τωρα? Δηλαδη σε 6 μηνες που θα χουμε πνιγει στα χαρατσια εφοριες κτλ θα μιλαμε για ενα 12-15% και χαιρομαστε? που παμε ?

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ απλη λογικη 19/01/2013 03:43:44

      Μονο με Αλ Τσιπρα θα εχουμε ΟΛΟΙ παλι τους μισθους, τις συνταξεις, και γενικα τα εισοδηματα που ειχαμε στις αρχες του 2009. Παμε γερα ΟΛΟΙ Τσιπρα, ολοι στους δρομους για το μεγαλο ηγετη της επαναστασης. Ολοι μαζι για μια νεα Βορ Κορεα.

      Αλ Τσιπρα, και οι κορμορανοι του Βοτανικου , μαζι σου....

  5. *partyman avatar
    *partyman 19/01/2013 03:39:41

    μου αρέσουν αυτές οι ερωτήσεις.. "θα αποφύγει η χώρα την χρεωκοπία..?"
    Καλά, αυτό που ζούμε τέσσερα χρόνια τώρα τι είναι?
    το 27% επίσημη ανεργία (=min.35%)?

    και βεβαίως οι ψηφοφόροι των ΝΔ-ΠΑΣΟΚ (απόλυτη ταύτιση, στην κοσμάρα τους όπως πάντα) απαντούν Ναι, θα την αποφύγει..

    πολύ γελάω με όλες αυτές τι κατευθυνόμενες ερωτήσεις, ακόμα περισσότερο με τις απαντήσεις των ..ψηφοφόρων..

    και κάπου εκεί σταματούν τα γέλια, και αρχίζει το κλάμμα για την κυριολεκτικά απίστευτων διαστάσεων τραγωδία μας..

  6. Κυψελιώτης avatar
    Κυψελιώτης 19/01/2013 15:01:23

    Κάποιοι στην ΝΔ πρέπει να αφήσουν τα φοβικά σύνδρομα και τα συμπλέγματα του παρελθόντος.
    Το πολιτικό τοπίο στη κοινωνία είναι ξεκάθαρο και τα 3 απο τα 4 πρώτα κόμματα δεξιά.
    Όταν γίνουν οι εκλογές εντός του 2013 όπως ακούγεται μια δεξιά συγκυβέρνηση ΝΔ-ΑΝΕΛΛ-ΧΡΥΣΗ ΑΥΓΗ είναι ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ.
    Δεν υπάρχει άλλη επιλογή για την ΝΔ και καλύτερα.
    Προτιμώ μια πατριωτική συγκυβέρνηση παρά αυτή με την Ρεπούση και τους κλέφτες του ΠΑΣΟΚ
    Πρέπει επιτέλους οι φωνές σαν του Φαήλου να επικρατήσουν στην Συγγρού.
    Οι δημοσκοπήσεις δεν απέχουν πολύ απ την πραγματικότητα.
    Οι Ιταλοί ,οι Ολλανδοί ,οι Αυστριακοί κ.α που είχαν αντίστοιχες δεξιές συγκυβερνήσεις δεν ήταν νεοναζί και μπούρδες.
    Μην μασάτε απο την σπέκουλα των μαρξιστών και την αριστερή χούντα της μεταπολίτευσης.

    • περήφανος δεξιός avatar
      περήφανος δεξιός @ Κυψελιώτης 20/01/2013 03:21:51

      πας καλα ρε φιλε??θα κυβερνησεις με τον καμμενο και τον κασιδιαρη??μη λεμε οτι θελουμε..

  7. λαλακης avatar
    λαλακης 20/01/2013 13:14:48

    Μερικες διαπιστωσεις
    - Ο Συριζα κρατα δυναμεις αλλα μονο αυτο. Ειναι ξεκαθαρο οτι δεν θελουν
    εκλογες και φοβουνται. Θα θελαν εκλογες το 2014.
    - Η ΝΔ φενεται και αυτη να κρατα δυναμεις . Αξιοπεριεργο μιας και η φθορα
    αφορα και αυτην
    -Το Πασοκ πεθαινει . Το 5,5% που εμφανιζει σε ενα οχταμηνο μπορει να εχει
    γινει 3,5%. Προκειται για κομμα ηλικιωμενων που το ψηφιζουν συναισθηματικα.
    - Για τους Ανελ δεν ξερεις τι να πεις και αν θα συνεχισουν να υπαρχουν.
    -Η ΧΑ ειναι μια συμπαγης οργανωση με παγιωμενη την τριτη θεση
    και δε μου φενεται παραξενο.Μπορει να ανεβουν κι αλλο.
    - Η Δημαρ οδευει σε πολιτικο αφανισμο ,θα την απορροφησει ο Συριζα
    με τετοια ποσοστα δεν παει πουθενα.
    - Το ΚΚΕ στον κοσμο του.

    Ειναι νωρις να εκτιμηθουν οι πολιτικες εξελιξεις αν και εκτιμω οτι θα γινουν
    προωρες αμεσως μετα τις Γερμανικες εκλογες και εν οψη νεων μετρων.
    Το Σαμαρα και τη ΝΔ τους συμφερει να κανουν αιφνιδιαστικα εκλογες την Ανοιξη καθως και το Πασοκ θα πιεσουν ασφυκτικα και η διαφορα απο το Συριζα φενεται πολυ μικρη. Η δυσκολια θα βρισκεται στο σχηματισμο κυβερνησης

    • Kώστας ΜΠ avatar
      Kώστας ΜΠ @ λαλακης 20/01/2013 14:00:37