#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
05/05/2010 21:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Merkel: λάθος που επιτράπηκε στην Ελλάδα να συμμετάσχει στην ευρωζώνη



Με φόντο το δράμα που παίζεται σήμερα στην Ελλάδα, οι Γερμανοί ψάχνονται για το τι ακριβώς οδήγησε τη κατάσταση έως εδώ. Στην ομιλία της σήμερα στη Bundestag, η καγκελάριος Merkel επανέλαβε την άποψή της πως ήταν λάθος που επιτράπηκε στην Ελλάδα να συμμετάσχει στην ευρωζώνη, πριν από δέκα χρόνια. Αυτό βέβαια είναι ένα ακόμη κλείσιμο του ματιού προς τις αγορές, προκειμένου να μην εμπιστευτούν το πρόγραμμα διάσωσης της χώρας. Η Merkel επανέλαβε την έκκλησή της προς την υπόλοιπη Ευρώπη, να σφίξει κι` άλλο τους ελέγχους  των προϋπολογισμών έτσι ώστε να μην ακολουθήσουν και άλλα κράτη τη πορεία της Ελλάδας. Αυτό σημαίνει πως θα γίνει ακόμη πιο δύσκολο για νέα μέλη να μπουν στη νομισματική ένωση.

Η εφημερίδα Bild Zeitung, που αποτελεί βαρόμετρο της γερμανικής κοινής γνώμης, δημοσίευσε τρισέλιδο άρθρο ρωτώντας «Ποιος άφησε τους Έλληνες να μπουν στην ευρωζώνη;». Μα αυτοί που συμμετείχαν στη κρίσιμη σύνοδο του 2000, όπως οι Tony Blair,  Jospin και Chirac, ο  Schröder, ο Guterres, και άλλοι. Κανένας δεν παραδέχεται ότι το έκανε, λέει η εφημερίδα. Μια πηγή μέσα από τη γερμανική κυβέρνηση δηλώνει στην εφημερίδα πως «Η Ελλάδα δεν θα έπρεπε να αφεθεί να μπει στο ευρώ το 2001. Κανένας όμως δεν πίστευε πως η μικρή Ελλάδα θα είχε τη δυνατότητα να ταρακουνήσει ολόκληρη την Ευρώπη». Αυτό από μόνο του δείχνει την οικονομική αφέλεια που υπήρχε όταν η Ευρώπη σχεδίαζε την οικονομία του ευρώ.

Εν τω μεταξύ, οι σημερινές μάχες της Αθήνας αναστατώνουν για τα καλά τις οικονομικές αγορές. Το ευρώ έπεσε στο $1.2916, και ο FTSE 100 έπεσε κατά 38 μονάδες στο 5373. Οι ελληνικές τραπεζικές μετοχές έπεσαν 2% σήμερα.

Πέραν των παραπάνω, τα στοιχεία δείχνουν πως  κατάσταση στον ελληνικό τουρισμό δυσχεραίνεται ακόμη περισσότερο. Υπάρχουν σαφείς ενδείξεις πως μεγάλος αριθμός Γερμανών έχουν ακυρώσει τις διακοπές τους στην Ελλάδα, η οποία παραδοσιακά αποτελεί τον πλέον δημοφιλή τουριστικό προορισμό για αυτούς, ή θα την αποφύγουν παντελώς φέτος το καλοκαίρι λόγω της κακής χημείας που επικρατεί στην Ελλάδα εξαιτίας της γερμανικής διστακτικότητας να τη βοηθήσουν. Σβάστικες έχουν αναρτηθεί σε σημεία της Αθήνας κλπ. Μερικοί λαϊκιστές μάλιστα σχολιάζουν χαιρέκακα πως οι Γερμανοί τιμωρούνται διπλά για την ελληνική οικονομική καταστροφή.

1-Θα τη πληρώνουν για χρόνια με υψηλότερα χρέη, περικοπές μισθών κλπ. και

2-Θα χάσουν τις ονειρεμένες διακοπές τους.

 The Guardian

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 05/05/2010 21:52:36

    Λάθος που αφήσαμε την Γερμανία να ενωθεί χωρίς να πληρώσει τα χρέη της.

    • Beyond The Stars avatar
      Beyond The Stars @ Ο Ιθαγενής 05/05/2010 22:07:23

      Ναί. Μέγα λάθος. Αλλά τότε έπαιζαν εδώ τα σκάνδαλα Κοσκωτά,
      οι οικουμενικές κυβερνήσεις κτλ...

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Ο Ιθαγενής 05/05/2010 23:52:09

      Λάθος που αφήσαμε τη Γερμανία να ενωθεί και δεν την χωρίσαμε στα 4, μία ζώνη υπό την ΕΣΣΔ (που υπήρχε), μία υπό τις ΗΠΑ, μία υπό το ΗΒ και μία υπό τη Γαλλία.

      Και η Βαυαρία θα έπρεπε να δοθεί ως αποζημίωση στους απανταχού ΕΒραίους τής γης, θα έπρεπε να είχε γίνει εκεί το Ισραήλ.

      Α, και το Βερολίνο έπρεπε να γίνει εθνικός κήπος...

  2. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 05/05/2010 22:02:14

    Η μικρή Ελλάδα ΕΦΤΙΑΞΕ την Ευρώπη, απόγονοι των Ούννων.
    Όχι μόνο θα την ταρακουνήσει ,αν χρειαστεί, αλλά θα την τσακίσει και θα φτιάξει καλύτερη.
    Ως γνωστόν τα λάθη πληρώνονται και δη ,ακριβά, καμμιά φορά...

  3. Κάποιος. avatar
    Κάποιος. 05/05/2010 22:07:37

    Ηταν ατυχία που δεν πρόλαβαν οι μπολσεβίκοι του κόκκινου στρατού να καταλάβουν ολόκληρη την ναζιστική Γερμανία για να στρώσουν χαρακτήρα.

  4. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 05/05/2010 22:13:08

    Είναι προφανές πλέον ότι κι εμείς οφείλουμε, ως ελάχιστο δείγμα εθνικής αξιοπρέπειας, να υιοθετήσουμε τη λογική του Σαμψών.

    "Αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλων!"

    Κι ασ' τους μετά να μαζεύουν τα χρηματιστηριακά τους ερείπια...

  5. πολίτης avatar
    πολίτης 05/05/2010 22:15:06

    Μπορεί να μου πει κάποιος γιατί βλάπτεται η εικόνα μίας χώρας που ο λαός της διαμαρτύρεται γιατί δε θέλει να μπει στο ΔΝΤ; Είμαστε άνθρωποι, όχι πρόβατα. Δε θέλουμε να πάμε για σφαγή χωρίς να αντιδράσουμε, κακό είναι;
    Ας μην ξεχνάμε ότι δεχήκαμε πολλές "δόσεις" μέτρω΄ν. Αλλά κάθε φορά έρχονταν κι άλλα. Πως λοιπόν να εμπιστευτούμε μία κυβέρνηση που δεν τηρεί τίποτα από όσα λέει; Ακόμη κι αν δεχόμασταν αυτή τη "δόση" τίποτα δεν εξασφαλίζει ότι δε θα έρχονταν κι άλλη. Μέχρι πού; Μέχρι πότε; Ας μας δίνατε μία αλήθεια, να την πιστέψουμε. Μας γεμίσατε ψέμματα, γι'αυτό δεν εμπιστευόμαστε.

  6. ΒΡΑΧΟΣ avatar
    ΒΡΑΧΟΣ 05/05/2010 22:18:40

    Είσαι σίγουρος ότι θα είναι μόνο τα χρηματιστηριακά ερείπια που θα μαζέψουν;

  7. donaE avatar
    donaE 05/05/2010 22:21:36

    Λαθος ειναι που αγοραζουμε οτι μας δινουν.Διαφορετικα θα μας παρακαλουσανε.Απλη μπακαλικη...

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ donaE 05/05/2010 22:27:52

      Δυστυχώς όμως, τόσους μήνες δεν άκουσα καμία συντεταγμένη προτροπή για μποϋκοτάζ κάθε γερμανικού προϊόντος. Μόνο το '92, τότε με τη "Μακεδονία" ξέραμε να ζητάμε μποϋκοτάζ. Τώρα που μας καταδίκασαν σε αργό θάνατο, έχουμε απονευρωθεί τελείως.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Αυριανιστής 05/05/2010 23:53:04

        Δεν χρειάζονται φανφάρες. Ο καθένας μποϊκοτάρει τα γερμανικά προϊόντα και υπηρεσίες από μόνος του, για πάντα.

  8. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 05/05/2010 22:28:06

    Γιατί επέτρεπε η ρουφιάνα τις εξαγωγές Porsche, BMW, Mercedes προς τη χώρα μας; Δεν ήξερε με ποιανού λεφτά τις πληρώναμε;
    Αλλά τη βόλευε τότε για να μη μετράει ανέργους. Και τώρα που δε μας έχει ανάγκη μας απαξιώνει.
    Ας γίνει μάθημα αυτό. Τα φίδια πρέπει να τα πατάς στο κεφάλι όταν τάχεις πιάσει από την ουρά.
    Αυτή το ξέρει, δυστυχώς.

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ Βρασίδας 05/05/2010 22:41:48

      υποβρύχια, ζήμενς, τανκς...

    • zonitis avatar
      zonitis @ Βρασίδας 06/05/2010 10:28:41

      Και οτι αφορα σοτυς ανεργους. Τους εκανε εξαγωγη τους περισσοτερους στην Ελβετια. Τους δινουν επιδωμα μετακομησης αν βρουν θεση εργασιας. Εχει γεμισει η Ελβετια γερμανους. Απο σκατατζηδες μεχρι και διευθυντες μεγαλοεπιχειρησεων θα τους βρεις.

  9. JOHNY F. avatar
    JOHNY F. 05/05/2010 22:32:15

    RAUS! ΟΞΩ! FERBOITTEN!ΠΟΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΜΑΛΑΚΙΕΣ,ΟΤΑΝ ΤΑ ΣΥΝΔΡΟΜΑ ΚΑΙ Η ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΠΑΝΕ ΣΤΟ ΘΕΟ ΤΗΣ ΠΑΡΑΝΟΙΑΣ ΤΟΤΕ ΚΑΤΙ ΜΕΛΛΟΝΤΟΛΟΓΙΚΕΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑI SOFT ΠΟΛΥ SOFT!

  10. Εκηβόλoς avatar
    Εκηβόλoς 05/05/2010 22:39:17

    Λάθος που δεν έπεσε ατομική βόμβα και στη Γερμανία μετά την Ιαπωνία

  11. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 05/05/2010 22:41:05

    Simitis, eat shit!...

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 05/05/2010 22:50:48

      χο! χο!

  12. Believer avatar
    Believer 05/05/2010 22:43:43

    Βρέ έχετε τρελλαθεί τελείως, δηλαδή καλώς μάς έβαλε ό Σημίτης στήν ΟΝΕ; Καί μάλιστα 2 χρόνια νωρίτερα, καί με δημιουργική λογοστική made by Goldman Sachs, τα έγκρίνετε όλα αύτά πού έγιναν γιά να έκτελέσουν τήν Ελλάδα; Είναι άλλο θέμα τί μπορούμε να κάνουμε σάν Ελληνες καί άλλο τί κάνουν οί προδότες σε βάρος τής χώρας. Κι ό Σημίτης πούλησε τήν Ελλάδα καί τό νόμισμά μας τήν φοβερή καί τρομερή δραχμή μας....

  13. Εκηβόλoς avatar
    Εκηβόλoς 05/05/2010 22:48:57

    Να μετριάσω το σχόλιό μου;Γιατί;Όταν σου τσαλακώνουν τη ζωή,τα όνειρα και την ελπίδα ,δε μετριάζεται η οργή και δεν μαλακώνει ο θυμός.Οι Γερμανοί εφαρμόζοντας πιστά το σχέδιό τους για τη μετατροπή της Ελλάδας σε τουριστικό θέρετρο από την εποχή του Χίτλερ δε γ...ε τους Έλληνες;

  14. Μαυρη Αντιδραση avatar
    Μαυρη Αντιδραση 05/05/2010 22:51:38

    Η μερκελ λεει οτι λεει για δικους της η εθνικους η διευρωπαικους λογους και καλα κανει. Γιατι δεν της εγινε ακριβως σαφες αυτο που φοβαται? Οτι τυχον ναυαγιο της Ελλαδας -πραγμα που ερχεττια με τοσους ανικανους και ασχετους ποπυ μας κυβερνουν- αυτοματα θα προξενησει μεγαλη ζημια στο ευρω "μας" και δευτερογενως και στη Γερμανια που εχει καθε λογο να ανησυχει. Φυσικα τετοιες κινησεις προυποθετουν παιχνιδι για γερους "παιχτες", εμπειρους και κυριως που ξερουν καλα τη δουελια τους. Οχι λαμογια και υπηρετες δυο αφενταδων...

    • Mak avatar
      Mak @ Μαυρη Αντιδραση 05/05/2010 23:44:22

      Αυτό ακριβώς! Ας λέει η Μέρκελ ό,τι θέλει!

      Αντί να το παίζεις ζητιάνος και κλαμένος νεόπτωχος, εκβίασε τους όπως σε εκβιάζουν αυτοί!

      Πες τους ότι αν με αφήσετε να πέσω, θα ψαχτώ αλλού. Κάναμε καμιά κίνηση για δανεικά από Ρωσία ή Κίνα;

      Αντί να πούμε για επαναδιαπραγμάτευση του χρέους αν δεν μας στηρίξουν, πράγμα που θα έριχνε τις μετοχές των γαλλικών και των γερμανικών τραπεζών στα τάρταρα, εμείς μιλήσαμε για ΔΝΤ βάζοντας ουσιαστικά το πιστόλι στον κώλο μας και όχι στο τραπέζι!!!!!

      Αλλά όπως λες για να παίξεις τόσο χοντρό "παιχνίδι" και ανάλογους "παίκτες"...

  15. Ελληνας avatar
    Ελληνας 05/05/2010 23:00:35

    ... εμείς τουλάχιστον ξέρουμε και από Ζάλογγο και από Κούγκι, και από Θερμοπύλες. Οι Γερμανοί τι ξέρουν?

    • ΒΡΑΧΟΣ avatar
      ΒΡΑΧΟΣ @ Ελληνας 05/05/2010 23:15:46

      To Δίστομο...

    • man8os avatar
      man8os @ Ελληνας 06/05/2010 05:20:28

      Aς μην ημαστε αδικοι... Το Βατερλω ηταν ΚΑΙ Γερμανικη επιτυχια...

  16. vassilis avatar
    vassilis 05/05/2010 23:03:30

    οταν τιθεται ως κακη επιλογη η συμμετοχη της Ελλαδος στο ευρω σημαινει οτι γνωριζαν πραγματα για τα οποια δεν θα επρεπε να μπει η ελλαδα.Το οτι συμφωνησαν με τα λαμογια Ελληνες πολιτικους τεκμερεται συνενοχη.Συμφωνησαν δηλ.να κλεψουν εναν λαο αντι να μεριμνησουν για την ευμαρια του.ζημενς,χριστοφορακος,μπακογιαννη,υποβρυχια.κ.λ..

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/05/2010 23:03:50

    Μούσα... Ακούς; Τι να μας πουν οι λουκανικοφάγοι μπυρομανείς σβάϊνχουντς με τα πέδιλα και τις κάλτσες τους;

    • Βρασίδας avatar
      Βρασίδας @ Strange Attractor 05/05/2010 23:47:58

      μην απαξιώνεις το λαό της Γερμανίας. Τυς πολιτικούς τους ναί. Είναι σαν τους δικούς μας.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Βρασίδας 05/05/2010 23:53:35

        Ναι αλλά και οι δημοσκοπήσεις με τις απαράδεκτες απόψεις για τους Έλληνες, από το λαό τους βγαίνουν.

      • Στέργιος avatar
        Στέργιος @ Βρασίδας 05/05/2010 23:55:02

        ΚΑΙ τον λαό.

        Συμμετέχει στην υστερία και αναπαράγει τα όσα γράφουν τα ΜΜΕ του άκριτα.

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 05/05/2010 23:48:28

    Άους!
    http://www.antinews.gr/?p=42988

    • Lalakis avatar
      Lalakis @ Strange Attractor 06/05/2010 11:31:45

      Έτσι ακριβως. Ομως που να βρισκεται η αυθορμητη σχολιαστρια Μουσα; Πήγε στη γερμανία να πάρει εντολές;

  19. Μποτίλια στο πέλαγος avatar
    Μποτίλια στο πέλαγος 05/05/2010 23:49:44

    Βλέποντας τις φωτογραφίες της κας. Πρωθυπουργού, διαπιστώνω καλπάζουσα γήρανση. Τραβάει κοκαΐνη, ή μήπως η Ναζιστική Διεθνής αποφάσισε την γρήγορη μετατροπή της σε μούμια με την μέθοδο Μέγκελε, πριν τραβηχτεί από το ημίψηλο ο νέος "ηγέτης";

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Μποτίλια στο πέλαγος 06/05/2010 00:02:05

      Σαν διασταύρωση της Βέφας Αλεξιάδου με μπουλμαστίφ είναι η κυρία.

  20. thouthou avatar
    thouthou 06/05/2010 00:17:10

    Κακώς;;; Κάκιστα!
    Κακώς δέχτηκαν μια αγροτική χώρα, και με ποσοστώσεις και αποκλεισμούς την έκαναν "χώρα υπηρεσιών"...
    Κακώς πήραν μια χώρα αγροτιάς, βιοτεχνίας και θάλασσας, και με τις "επιδοτήσεις" την έκαναν χώρα "υπηρεσιών, εισαγωγών, και κομμένων καϊκιών με την κορδέλα"....
    Κακώς δέχτηκαν μια χώρα που δεχόταν τις μίζες τους για να συντηρεί την βιομηχανία τους....
    Κακώς αγόρασαν τον ΟΤΕ, τα Ναυπηγεία, αεροδρόμια....
    Κακώς διέλυσαν τους Ζήκους, για να κάνουν αλυσίδες με LIDL, και λοιπά σαβουρομάγαζα ευκαιρίας...

    Και τώρα που θυμηθήκαμε και τους νεκρούς του Κ.Μαρούση... Μπήκαμε στην ΕΟΚ για να έχουμε μια στοιχειώδη εθνική διασφάλιση, και για να γίνει αυτό, κρατικοποιήθηκαν και διαλύθηκαν όλες οι Ελληνικές βιομηχανίες-βιοτεχνίες... Κάηκε το Μινιόν, και τα άλλα ηγετικά εμπορικά σχήματα...

    Ευτυχώς, μπήκαμε στο ευρώ χωρίς απώλειες... Ώπα... Χρηματιστήριο... 340GRD/1EUR.... Και μετάβαση με αναλογία αγοράς 1cent=1δραχμή....

    Βεβαίως κυρία Αγγέλα κακώς μπήκαμε στην Ευρωζώνη... Αλλά εσείς δεν έχετε καμιά μα καμιά ηθική νομιμοποίηση να ψελλίζετε κάτι τέτοιο!

  21. nikos avatar
    nikos 06/05/2010 00:26:24

    ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΤΑ ΡΕΣΤΑ ΑΠ ΤΟΝ ΣΗΜΙΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΙΔΡΥΜΑ ΤΟΥ. ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΟΥΝΟΙ ΜΟΛΙΣ ΞΕΘΑΡΕΨΟΥΝ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟ ΠΟΛΕΜΟ, ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΟΙ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΝΕ ΝΑ ΔΑΓΚΩΣΟΥΝ ΟΤΙ ΧΩΡΑΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΜΑΣΣΕΛΑ ΤΟΥΣ! [ΚΡΥΦΟΤΣΙΡΑΚΙΑ ΤΩΝ ΑΜΕΡΙΚΑΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΕΒΡΑΙΩΝ ΜΕΓΑΛΟΤΡΑΠΕΖΩΝ ΑΝΕΚΑΘΕΝ]. ΦΑΣΙΣΤΑΡΙΑ!!!

  22. Κ.Τ avatar
    Κ.Τ 06/05/2010 00:33:10

    Και απο πανω μας σορταρει με την ασκοπη κατηγορια της την ωρα που
    ξεσηκωνομαστε με τα υφεσιακα μετρα του ΔΝΤ. Να ζητησωμε το κατοχικο τους δανειο και τις αποζημιωσεις.Μαζικες αγωγες για τισ υπερτιμολογησεις στα σαβουρομαγαζα, σε σχεσι με τις τιμες τους αλλου,
    και στη Ζημενς κλπ. Ισως μας ξεπληρωνει απο ναζιστικο αποθημενο που
    τους τη σπασαμε και στους δυο Π.Π.

  23. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 06/05/2010 01:20:35

    Ήταν λάθος τελικά που ζήτησε η Ελλάδα να συμμετάσχει στην ευρωζώνη, κυρία Μέρκελ, γιατί μας ήπιατε το αίμα, μας διαλυσατε την οικονομία και τώρα μας λέτε και μακακίες και από πάνω.

  24. Γιάννης avatar
    Γιάννης 06/05/2010 02:27:40

    Η έννοια "αυτοκριτική" σας είναι άγνωστη; Μεγάλη αλήθεια λέει η Μέρκελ, θα ήταν καλύτερο και για μας και για το ευρώ! Και η αντίδραση;

  25. JOHN avatar
    JOHN 06/05/2010 10:59:59

    Λαθος που μπηκε η Ελλαδα στο Ευρω>Μηπως ομως θα μπορουσε να μας διευκρινισει η κυρια Μερκελ γιατι ενω ΓΝΩΡΙΖΑΝ τις συναλλαγες και τα λογιστικα τερτυπια που προηγηθηκαν της εσοδου μας στο κοινο νομισμα τα δετηκαν?Μηπως το Ευρω ειναι ο δουρειος ιππος που σε καπεια στιγμη σκοπο εχει να διαλυσει τα παντα?Ποιοι τελικα ωφελουνται και εχουν πλεονασματα απο το Ευρω?Πολλα παιγνιδια παιζονται που η εκβαση τους αναμφιβολα σαν πιο ευαλωτοι θα μας επιρεσουν αμεσα!

  26. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 06/05/2010 11:05:49

    Φτάνει πια και η Μέρκελ. Οι μόνοι κερδισμένοι τελικά από το ευρώ θα είναι Γερμανοί. Δεν υπάρχει ρε παιδί μου ένας σοβαρός ηγέτης σήμερα μέσα στη ΕΕ να της το πει κατάμουτρα.

    Κάθε λίγο ακούμε τις παπαριές των Γερμανών να κλαίγονται ενώ διάλυσαν τις οικονομίες όλων των αδυνάτων κρατών της ευρωζώνης και τις έκαναν δικά τους πλεονάσματα. Ρε ουστ γκεστάπιδες.

  27. Ρίψασπις avatar
    Ρίψασπις 06/05/2010 12:32:02

    Βλέπω ότι δεν αναρτήθηκε το προηγούμενο post. Αναρωτιέμαι γιατί. Δεν αποτελεί ένδειξη δημοκρατικής νοοτροπίας η στάση αυτή. Μία από τα ίδια και εσείς λοιπόν; Δεν περιείχε απολύτως τίποτα το μεμπτόν, παρά μόνο την υπόδειξη να ελέγχετε καλύτερα τις πηγές σας και να μην παρερμηνεύετε κατά το δοκούν τις ειδήσεις. Ιδίως στο βαθμό που δεν είστε δημοσιογράφος, οφείλετε να είστε πολύ προσεκτικός. Όπως δεν είναι οι δημοσιογράφοι ετούτης της χώρας. Ιδού λοιπόν τι είπε η Μέρκελ, που δεν έχει σχέση με όσα γράφετε:
    http://blog.taragana.com/business/2010/05/05/merkel-urges-german-lawmakers-to-pass-aid-package-to-secure-future-of-europe-57519/