#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/02/2011 21:58
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Mega, όπως Circo Medrano



Τέτοια κωλοτούμπα ούτε στο τσίρκο Medrano δε θα μπορούσαμε να δούμε. Την είδαμε όμως στο Mega όπου ξαφνικά στο δελτίο ειδήσεων οι σχολιαστές, ο Πρετεντέρης, η Τρέμη, ο Καψής κατάλαβαν την γκάφα της κυβέρνησης, αντιλήφθηκαν ότι ο Παπακωνσταντίνου και η παρέα του είναι επικίνδυνα άσχετοι. Τι για λάθος χειρισμούς ακούσαμε, τι τον Πρετεντέρη να λέει ότι έτρεχαν να βγάλουν ανακοίνωση το βράδυ. Ακούσαμε επίσης ότι το σχέδιο που έχει κυβέρνηση για αποκρατικοποιήσεις 50 δισ. ευρώ δεν είναι εφικτό να γίνει, είναι ουτοπικό, ουσιαστικά έλεγαν από το Mega στην κυβέρνηση “τι βλακείες είναι αυτές που λέτε για 50 δισ.”

Ολα αυτά δηλαδή που λέγαμε τα προηγούμενα 24ωρα τώρα τα κατάλαβαν στο Μεγάλο Κανάλι; Φαίνεται ότι το κράξιμο έπιασε τόπο και κατάλαβαν ότι η άνευ όρων παράδοση στην κυβέρνηση δεν πιάνει στον κόσμο. Οι πολίτες ξεσηκώθηκαν με αυτά που έκανε η τρόικα και η κυβέρνηση, οι υπουργοί απείλησαν με αποχώρηση, όλα τα μέσα ενημέρωσης έβγαλαν στο κλαρί τις κυβερνητικές αστοχίες αλλά και το σχέδιο για ξεπούλημα κρατικής περιουσίας. Βέβαια, στο Mega,την κωλοτούμπα την έκαναν με χαριτωμένο τρόπο υπενθυμίζοντας ότι αυτοί ήταν που έθιξαν το ζήτημα με την τρόικα “για να βλογήσουμε και τα γένια μας” είπε ο κ. Πρετεντέρης.

Ξέχασαν ότι το Σάββατο μιλούσαν με τα καλύτερα λόγια γι' αυτόν τον καημένο τον υπουργό Οικονομικών που πήρε στις πλάτες του το... Project της σωτηρίας της χώρας.

Αλλά θα μου πείτε τεράστια κωλοτούμπα δεν ήταν αυτή που έκανε και ο Γ. Παπανδρέου που διέρρευσε και πάλι την οργή του κι ότι δεν πωλείται η δημόσια περιουσία; Αυτοί δεν είχαν συμφωνήσει εκ των προτέρων γι' αυτό;

Αλλά έτσι είναι, όπου φυσάει ο άνεμος.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Nick avatar
    Nick 14/02/2011 22:18:40

    Σε λίγο καιρό θα απαγορευτούν τα τσίρκο στην Ελλάδα. Να ελπίζω το ίδιο και για το Mega Channele και για τη κυβέρνηση; :lol:

  2. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 14/02/2011 22:20:53

    Του είπαν φαίνεται του Μπόμπολα ότι δεν θα έχει μερίδιο από το πάρτυ του ξεπουλήματος και έβαλε τα τσιράκια να φωνάζουν ,μήπως και του πετάξουν κανένα ξεροκόμματο.

  3. Orestios avatar
    Orestios 14/02/2011 22:25:03

    Τραγικά τα κουνελάκια της Siemens στο Mega.
    Ας εύχονται το κλείσιμο του καναλιού να είναι κοντά.

  4. Ιωάννης Παντόπουλος avatar
    Ιωάννης Παντόπουλος 14/02/2011 22:26:23

    Δεν ήταν κωλοτούμπα. Κομμάτι τού προγράμματος Σόκ και Δέος είναι. Αν δεν εκφράζανε τίς έντονες ανησυχίες και τον αποτροπιασμό τους, πώς θα συνειδητοποιούσανε οι αποβλακωμένοι τηλεθεατές το μέγεθος τού Σόκ; Επιταχυντές είναι. Πώς λέμε καταλύτες.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ιωάννης Παντόπουλος 14/02/2011 22:33:47

      Δεν έχεις άδικο.
      Κανείς δεν μπορεί να εμπιστευτεί το MEGA.

  5. juliet avatar
    juliet 14/02/2011 22:51:21

    οπως είπε και ο αντιπρόεδρος για κάποιον υπουργό ,ονόματα δε λέμε, καλύτερα να τον έχεις εχθρό παρά φίλο...εδώ ισχύει αυτό,καλύτερα να παινεύει την κομπανία παρά να τη κατηγορεί....φοβού τους Δαναούς και δώρα φερόντας....παιχνίδια συμφερόντων παίζουν

  6. Aris. A avatar
    Aris. A 14/02/2011 22:52:57

    Πληροφορίες λένε ότι τα νέα δάνεια που ζητούν τα ΜΜΕ δεν έχουν την έγκριση της τρόικας γιατί αποτελεί παγκόσμια πρωτοτυπία να δανειοδοτούνται φαληρισμένες επιχειρήσεις.

    Μην ξεχνάμε ότι το ρεσάλτο της Πειραιώς στο ΤΤ κόλησε στην εμμονή της τρόικας να γίνει ανοικτός μειοδοτικός διαγωνισμός.

    Τα φιλέτα του δημοσίου θα κρατηθούν για τους ξένους και όχι για τα ελληνικά τρωκτικά.

    Για παράδειγμα οι τιτλοποίηση των μελλοντικών εσόδων της Αττικής Οδού και η πώληση των δικαιωμάτων σε συμφέροντα του εξωτερικού θα σήμαινε ότι ο Ομιλος Μπόμπολα δεν θα είχε συνέταιρο το απόλυτα ελεγχόμενο Ελληνικό Δημόσιο αλλά ξένα κεφάλαια με ότι αυτό σημαίνει.

    Για να δούμε τα ΜΜΕ θα στηρίζουν ως το τέλος της διαδρομής ΔΝΤ και Παπανδρέου.

    • drider avatar
      drider @ Aris. A 15/02/2011 00:13:48

      Οι ιδεολόγοι της "παγμοσμιοποίησης" ορίζουν μια νέα μορφή "εθνικισμού": η άρνηση μια χώρας να "ανοίξει" καίριους τομείς της οικονομίας της στο διεθνές κεφάλαιο - ήτοι να ακολουθεί προστατευτικές πολιτικές.

      Για την Ελλάδα της Ε.Ε. θεωρητικά δεν υπήρχαν τέτοια εμπόδια. Πρακτικά όμως οι εγχώριοι "νταβατζήδες" συνέχιζαν να απολαμβάνουν "ειδικών" προνομίων.

      Από ότι φαίνεται η "δημοκρατία" στην Ελλάδα και η "καλή" λειτουργία της αγοράς θα ενισχυθεί με τις προτεινόμενες από το Γαλλο-Γερμανικό άξονα συνταγματικές προσθήκες.

      -- Πολεμικό ανακοινωθέν από το μέτωπο του ακήρυκτου αλλά διαρκώς μενόμενου πολέμου μεταξύ ντόπιου και ευρωπαϊκού/διεθνούς κεφαλαίου --

      Υ.Γ. Με τους αμάχους τί γίνεται;

  7. Νίκος avatar
    Νίκος 14/02/2011 22:53:58

    Τους ξέρουμε εδώ και χρόνια ότι είναι καραγκιόζηδες με μάστερ. Η λύση είναι μια και δεν χρειάζεται να είναι κανείς ειδήμων περι τα οικονομικά. Βγείτε απο το "στενώ". Μόνο έτσι θα έχουμε μέλλον. ειδάλλως, θα παραμείνουμε στην κινούμενη αμμο των διεθνοφασιστών τοκογλύφων έως ότου χάσουμε παντελώς την εθνική κυριαρχία.

  8. Sceptic avatar
    Sceptic 14/02/2011 23:10:33

    Εγώ πάλι γιατί νομίζω ότι ήταν ένα μήνυμα του Doctor Μπό προς την κυβέρνηση για την δύναμη που έχει στην διαμόρφωση της γνώμης των προβάτων....συγνώμη της κοινής γνώμης ήθελα να πώ....
    Ξέρετε...στα πλαίσια της αλλαγής των συμβάσεων για τους δρόμους και τα διόδια....

  9. anonymous avatar
    anonymous 15/02/2011 00:16:42

    Απολαύστε τον Σαχινίδη στην εκπομπή του Πρετεντερη, για να δείτε ποιοι είναι οι οικονομικοί υπουργοι του Γιωργάκη, ένας τσομπάνης θα ήταν καλύτερος

    • ΠΙΠΙΝΑ avatar
      ΠΙΠΙΝΑ @ anonymous 15/02/2011 06:54:03

      ΤΙ ΣΑΣ ΦΤΑΙΝΕ ΟΙ ΤΣΟΠΑΝΗΔΕΣ? ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ , ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΓΕΛΟΙΟΙ ΤΙ ΔΙΑΒΟΛΟ ΓΥΡΟΦΕΡΝΟΥΝ?

    • xenios avatar
      xenios @ anonymous 15/02/2011 09:23:09

      Παπακωνσταντίνου και Σαχινίδης, είναι αναλώσιμοι.
      Προκειμένου να διασωθεί η κυβέρνηση των μεγάλων συμφερόντων και η αγαπημένη των megaλοεκδοτών, θα φάνε όποιον θέλουν, για να βγάλουν λάδι τον GAP.

      Ρίξτε μια ματιά στην κυβερνητική διαδρομή του ΠΑΣΟΚ και θα δείτε ότι η ιστορία επαναλαμβάνεται. Το Τσοβόλα δώστα όλα, το είπε ο Ανδρέας, όπως τελικά ο Τσοβόλας την πλήρωσε,τον έστυψαν σαν λεμονόκουπα και τον πέταξαν. Τα ίδια έκανε και ο Σημίτης.

  10. juliet avatar
    juliet 15/02/2011 07:47:31

    καλή μέρα συντρόφια,τι σου ήλθε να συγκρίνεις τον Σ....ίδη με το τσομπάνο,ο τσομπάνος ξέρει τι πρόβατα έχει στο μαντρί,ο ......ίδης μετράει και αθροίζει κατά τω δοκούν,φίλε τους ηλιθίους να φοβάσαι και όλοι αυτοί είναι ηλιθίοι.

  11. Νίκος Θ. avatar
    Νίκος Θ. 15/02/2011 08:10:12

    Οι σχολιαστές του Δελτίου Ειδήσεων του MEGA είναι ο,τι πιο τραγικό και επικίνδυνο στην ενημέρωση. Ο Στάθης της Ελευθεροτυπίας τους στόλισε με το γάντι και με τρόπο που προκαλεί σύνδρομα αυτοκτονίας στην κα Τρέμη, κ. Πρετεντέρη, κ. Καψή και Siemensκαμμένο κ. Τσίμα.

  12. butcher avatar
    butcher 15/02/2011 08:43:13

    Η «πόλις» κόβεται στα δύο, το παρακάτω κείμενο δεν είναι επί προσωπικού. Είναι περί του επερχόμενου εκφασισμού...

    Τι Τρόμος είναι αυτός;!

    Το κεντρικό δελτίο ειδήσεων του Μέγκα.

    Τι οργουελικός εφιάλτης!

    Σαν τα κοράκια παραμονεύουν οι δύο απ' τους παρουσιαστές, η κυρία Τρέμη και ο κ. Πρετεντέρης

    να αρπάξουν απ' το στόμα του καλεσμένου τους, όταν δεν είναι φιλοκυβερνητικός, την κουβέντα του, να την δαγκώσουν

    να την διαστρέψουν, να την ανασκολοπίσουν

    και να του τη δώσουν πίσω να την φάει, να τού κάτσει στον λαιμό, να πνιγεί, να σκάσει -και

    αυτό το λένε διάλογο, ενημέρωση, ειδήσεις.

    *****

    Τι οργουελικός τρόμος είναι αυτός! Αυτό το φρικτό δίδυμο δεν επιτίθεται με μένος ταλιμπάν εναντίον των στόχων του μόνον με το (απύλωτο, ιταμό και υπερφίαλο) στόμα του, αλλά

    με όλην τη γλώσσα του σώματός του να κορυβαντιά, να ωρύεται, να σκούζει, να προσβάλλει, να ειρωνεύεται -είναι αυτό ειδήσεις; έστω σχόλιο μέσα στις ειδήσεις; είναι άποψη;

    Οχι, είναι τρομοκρατία! Είναι προπαγάνδα! Είναι κουστουμάτος ταλιμπανισμός, είναι φασισμός,

    είναι, ακόμα χειρότερα, εθισμός των θεατών στον φασισμό.

    ...................................

    Τίποτα απ' όσα γίνονται σε αυτό το δελτίο δεν έχει σχέση με τη δημοσιογραφική δεοντολογία, ρωτάνε και απαντάνε οι ίδιοι,

    διακόπτουν όποιον γουστάρουν

    και το στόμα τους στάζει μέλι μόνον μπροστά στους κυβερνητικούς και τους φίλους τους. Αλλά, το πιο θλιβερό είναι όταν για «ξεκάρφωμα» οι δύο αυτοί παρουσιαστές (των οποίων, τουλάχιστον η ταπεινότης μου δεν είναι συνάδελφος) κάνουν τάχα ζόρικες ερωτήσεις στους υπουργούς, ανάλογες

    με εκείνες που θα έκαναν δουλικά στους αφεντάδες τους σε άλλες εποχές.

    Δεν ξέρω αν λέει αλήθεια η AGB ή η Πωστηλέν τώρα, για τη θεαματικότητα αυτού του δελτίου, ούτε με νοιάζει αν είναι πρώτο ή έσχατο. Με νοιάζει ότι είναι όνειδος για τη δημοσιογραφία, πληγή για τη δημοκρατία, ντροπή για την πολιτική.

    Ούτε απορώ με τους πολιτικούς που πάνε και προσκυνάνε τα ξόανα της τηλεοπτικής τυραννίδας στην πιο απεχθή τους μορφή, αμφισβητώ όμως ότι οι πολίτες δεν αισθάνονται έστω κι απ' τον καναπέ τους τον κίνδυνο που πηγάζει απ' αυτήν την τηλεοπτική χούντα -αυτό

    το διαρκές εξουσιαστικό ξεσάλωμα

    του πρασινοφρουρισμού. Αυτής της ανωφελούς γλίτσας που σπαράζει τη χώρα παραπάνω από δυο δεκαετίες τώρα.

    Αυτός ο συνδυασμός γκαιμπελισμού και σταλινισμού παντός καιρού, όστις υποστήριξε υπό την δορά του εκσυγχρονισμού με τον πιο καθωσπρεπίστικο τρόπο ό,τι πιο αισχρό μάς έχει συμβεί τα τελευταία χρόνια, απ' το άγος του Χρηματιστηρίου έως την αποκοπή των μισθών και τις επιχειρησιακές ή ατομικές συμβάσεις,

    αυτός ο συνδυασμός, καλά οχυρωμένος από αφεντικά, χορηγούς, διαφημιστές, τραπεζίτες και συν-ένοχους δημοσιογράφους, έχει βλάψει τον λαό και το πολίτευμα περισσότερο απ' όσον έβλαψε η μαύρη πανώλης το Λονδίνο και τις τρεις φορές που το επισκέφθηκε.

    Η ενημέρωση είναι δικαίωμα του λαού.

    Το δελτίο του Μέγκα και τα άλλα δελτία όπως αυτό δεν ενημερώνουν τον λαό, τον στραβώνουν, τον αιχμαλωτίζουν, τον χειραγωγούν.

    Βγαίνουν στον αέρα, που είναι περιουσία του λαού, μόνο και μόνο για να τον τρομοκρατήσουν, για να τον κάνουν να κάθεται σούζα,

    οι σταθμοί αυτοί είναι η μαύρη χειρ και η σιδερένια φτέρνα των διαπλεκόμενων - είναι εχθροί του λαού με περικεφαλαία.

    Την περικεφαλαία της οίησης, του (ραγιάδικου) θράσους, του κυνισμού, του αμοραλισμού, της αναισχυντίας, της αγένειας - με έναν λόγο: μιλάνε στον λαό σαν να μιλούν σε κατσαρίδες...

    Ντροπή

    Απο την ελευθεροτυπια.

  13. juliet avatar
    juliet 15/02/2011 08:43:33

    δε του αρέσουνε τα σταράτα λόγια του Γεννηματα του μιστερ Καμπουρακη,τώρα στο Μέγαλο Τσίρκο.....είναι γελοίοι...

  14. netakias.wordpress.com avatar
    netakias.wordpress.com 15/02/2011 09:16:40

    Τι το γράφεις το "Οι πολίτες ξεσηκώθηκαν ..." 'έχουμε δρόμο ακόμη.

  15. juliet avatar
    juliet 15/02/2011 10:21:39

    το έχουμε δρόμο ακόμη είναι σχετικό,εξαρτάται το μήκος του δρόμου και τη ταχύτητα του δρομέα,και οπως φαίνεται μας έχουνε κάνει τουρμο.