Mega ερώτημα: Γιατί το παπάκι του Θεοδωράκη πάει στην ποταμιά;
27/02/2014 10:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Mega ερώτημα: Γιατί το παπάκι του Θεοδωράκη πάει στην ποταμιά;

Μόλις η μουχρίτσα προσέβαλε την «Ελιά», παρουσιάστηκε το σιγανό ποταμάκι του Θεοδωράκη για να ποτίσει λίγο έναν χώρο που μοιάζει με την έρημο Σαχάρα

Από χθες η Ελλάδα ασχολείται –και λόγω Media φυσικά- με το Ποτάμι του Σταύρου Θεοδωράκη, του δημοσιογράφου με το σακίδιο που αποφάσισε να εγκαταλείψει τη δουλειά του για να σώσει τη χώρα από τις επάλξεις της Κεντροαριστεράς. Πολλοί πλέον, είτε μιλώντας σοβαρά είτε κάνοντας χιούμορ αναρωτιούνται γιατί ο Θεοδωράκης διέβη τον Ρουβίκωνα. Γιατί αφήνει μια καλή καριέρα με, σίγουρα, πολλά λεφτά, με ισχυρές διασυνδέσεις στο χώρο της πολιτικής, των μέσων ενημέρωσης και των επιχειρηματιών.

Είναι πράγματι απορίας άξιον πώς εγκαταλείπεις τη δουλειά που σου δίνει και ψωμί και παντεσπάνι για να σώσεις την Ελλάδα. Ίσως εμείς που δεν έχουμε φράγκο να το βλέπουμε διαφορετικά, όμως, το να αποφασίζει κάποιος να πολιτευτεί εγκαταλείποντας τα μέσα επιβίωσής του είναι τουλάχιστον περίεργο. Ή μπορεί και να μην είναι αν από πίσω κρύβονται συγκεκριμένα συμφέροντα που θέλουν έναν δικό τους άνθρωπο στο πολιτικό σύστημα. Έναν άνθρωπο που είναι συμπαθής, έχει μια καλή καριέρα, γυρνά όλη την Ελλάδα και κάνει ωραία μονταρισμένα ρεπορτάζ τα οποία αρέσουν σε συγκεκριμένους κύκλους της χαζοαριστεράς, των δήθεν προοδευτικών, της ψευτοκουλτούρας και ταυτόχρονα των οπαδών της γλυκανάλατης δημοσιογραφίας που δεν τα βάζει με το σύστημα, αλλά το εκμεταλλεύεται για να πλουτίσει.

Γιατί όποιος μας πει σε πιο σημείο της καριέρας του ο «Πρωταγωνιστής» έγινε γροθιά στο μαλακό υπογάστριο του συστήματος τότε εμείς να τον ψηφίσουμε και με τα δυο χέρια. Αν μας πει ποια συνέντευξή του έβγαλε ειδήσεις που συγκλόνισαν την κοινωνία τότε να πάρουμε πίσω όσα γράψαμε. Μην τρελαθούμε και τελείως ότι ο Θεοδωράκης είναι αντισυστημικός επειδή δεν φοράει κοστούμι και κυκλοφορεί σε όλη την Ελλάδα με ένα σακίδιο;

(Αλήθεια, γιατί δεν ονόμασε το κόμμα του «Το σακίδιο»;).

Έχουν σημασία ορισμένα γεγονότα που πρέπει να επισημανθούν.

Το πρώτο είναι ότι μόλις την περασμένη Δευτέρα ο Σταύρος Θεοδωράκης πέρασε την πόρτα του ομίλου Πήγασος και συνομίλησε για αρκετή ώρα με τον Φώτη και στη συνέχεια με τον Γιώργο Μπόμπολα. Να φανταστούμε ότι δεν πήγε να δώσει αυτοπροσώπως την παραίτησή του, αυτό μπορούσε να το κάνει στο διευθυντή του στο Mega και στα Νέα.

Ένα δεύτερο γεγονός είναι ότι η ανακοίνωση του κόμματος «Το Ποτάμι» έγινε –εντελώς τυχαία- μόλις μαράθηκε η «Ελιά». Με το που η μουχρίτσα προσέβαλε την «Ελιά» της Κεντροαριστεράς, παρουσιάστηκε το σιγανό ποταμάκι του Θεοδωράκη για να ποτίσει λίγο έναν χώρο που μοιάζει με την έρημο Σαχάρα. Τόσο τυχαίο που το νέο κόμμα είχε μέχρι και το σύμβολο έτοιμο;

Κατά του συντηρητισμού, υπέρ της Ευρώπης και κατά του παλαιοκομματισμού, είναι τα στοιχεία που συνθέτουν το «Ποτάμι», ότι έλεγε και η «Ελιά». Μήπως είναι λοιπόν μια «σφήνα» που είχε προετοιμαστεί από συγκεκριμένα κέντρα επειδή δεν «τράβαγαν» οι υπόλοιποι;

Πόσο συμπτωματικό είναι άραγε ότι την περασμένη εβδομάδα ο κ. Θεοδωράκης έγινε ευρέως γνωστός για την υπόθεση με το Φαρμακονήσι; Κάποιος δικαστής (αμφιβάλλουμε κι αν υπάρχει) έκανε ήρωα τον δημοσιογράφο γιατί του απαγόρευσε το ρεπορτάζ για τον πνιγμό των μεταναστών λες και επρόκειτο για το πιο αποκαλυπτικό θέμα όλων των εποχών. Λες και ο Θεοδωράκης θα γινόταν ο νέος… Βούλτεψη ή ο Μπέρτσος που έφεραν στο φως τη δολοφονία του Γρηγόρη Λαμπράκη. Αφού βρήκε ο κ. Θεοδωράκης φιλόξενο βήμα στο Mega και σε άλλα μέσα ενημέρωσης, κατήγγειλε όσους θέλουν να τον φιμώσουν. Κάθισαν λοιπόν όλοι οι Έλληνες να δουν το αποκαλυπτικό ρεπορτάζ και είδαν μια… σούπα. Λίγο δάκρυ, λίγο καταγγελία, λίγο γλείψιμο των λιμενικών και ένα καλό μοντάζ και βγήκε το θέμα. Αμ δε γίνεται έτσι η αποκαλυπτική δημοσιογραφία, ούτε στήνονται οι νέοι σωτήρες της Ελλάδας με γλυκανάλατες εκπομπές.

Η ουσία είναι ότι η «ξαφνική» παρουσία του «Ποταμιού» στην πολιτική σκηνή προκαλεί προβληματισμό σε πολλούς χώρους. Κυρίως στο ΠΑΣΟΚ και τη ΔΗΜΑΡ οι οποίοι φοβούνται ότι οι νέοι και άφθαρτοι που θα ακολουθήσουν τον κ. Θεοδωράκη, θα ροκανίσουν τα ποσοστά τα δικά τους. Αλλά και στον ΣΥΡΙΖΑ υπάρχει προβληματισμός διότι ο δημοσιογράφος απευθύνεται στους νέους, τους απογοητευμένους, όσους έχουν σιχαθεί το πολιτικό σύστημα και τα ίδια πρόσωπα που υπηρετούν το σύστημα. Εκεί ακριβώς που θέλησε δηλαδή να χτυπήσει ο ΣΥΡΙΖΑ, εκεί απ’ όπου παίρνει μεγάλο μέρος της δημοσκοπικής του δύναμης, αλλά δεν τα κατάφερε γιατί δεν μπορεί να συνταιριάξει Σταλινικούς, Μαοϊκούς, Πασόκους, αντιευρωπαϊστές και ευρωπαϊστές.

Υπ’ αυτή την έννοια το «παπάκι που πάει στην Ποταμιά» μπορεί να κάνει ζημιά στον κ. Τσίπρα, στον κ. Βενιζέλο, στον κ. Κουβέλη και σε όσους εκσυγχρονιστές θέλουν ξαναβγούν στο προσκήνιο.

Ίσως ο μόνος που μπορεί να κοιτά με διαφορετική ματιά το νέο εγχείρημα είναι ο κ. Σαμαράς ο οποίος είναι στη λογική «αφήστε όλα τα λουλούδια ν’ ανθίσουν». Όμως, πολύ ασχοληθήκαμε με το «Ποτάμι». Αν θα… μπαζωθεί γρήγορα θα το κρίνει ο ελληνικός λαός που ξέρει και κρίνει. Διότι πώς θα κρίνεις έναν άνθρωπο που τον βλέπεις στην τηλεόραση, είναι συμπαθής, κάνει ωραίες εκπομπές αλλά από πίσω του έχει άλλες πλάτες. Εργάζεται σε καρασυστημικά μέσα ενημέρωσης, εξυπηρετεί τους νταβατζήδες της ενημέρωσης που δεν έχουν ούτε άδεια για τα κανάλια τους και που χρωστάνε της Μιχαλούς. Αλήθεια, για όλους αυτούς ο κ. Σταύρος Θεοδωράκης θα βρει χρόνο να ασχοληθεί κατά τη διάρκεια της προεκλογικής εκστρατείας;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Jimakos avatar
    Jimakos 27/02/2014 11:12:49

    Δηλαδή αν αύριο τους χτυπήσει την πόρτα ο Λοβέρδος ή η Διαμαντοπούλου θα τους πούνε όχι, δεν σας θέλουμε;

  2. ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
    ΗΛΕΚΤΡΑ 27/02/2014 11:42:09

    ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΠΟΤΑΜΙΑ ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΤΑ ΣΙΓΑΝΑ....

    • JIM BEAM avatar
      JIM BEAM @ ΗΛΕΚΤΡΑ 27/02/2014 21:52:25

      Τα νεροφαγωματα δεν είναι ποτάμια !

  3. leak avatar
    leak 27/02/2014 11:56:54

    Σιγά το λογότυπο. Δουλειές του ποδαριού. Θα πάει άπατος.

  4. Διογένης avatar
    Διογένης 27/02/2014 12:06:41

    Από την πρώτη στιγμή της ανακοίνωσης της παράταξης "το Ποτάμι", μου ήρθε στο νου το ακόλουθο ανέκδοτο: Ήταν μια φορά ένας νέος που έψαχνε το νόημα της ζωής. Έψαχνε από εδώ, έψαχνε από εκεί, κανένας δεν μπορούσε να του πει το νόημα της ζωής. Τελικά του λέει κάποιος "ξέρεις, το νόημα της ζωής το έχει βρει κάποιος γκουρού, που από ό,τι ξέρω βρίσκεται στις γαλλικές Άλπεις". Πάει λοιπόν ο νέος να βρει τον γκουρού στις γαλλικές Άλπεις. Ψάχνει, ψάχνει, τελικά του λένε ότι ο δάσκαλος έφυγε για το Θιβέτ για να διαλογισθεί. Φεύγει αμέσως για το Θιβέτ. Ψάχνει ψάχνει, τελικά πάνω σε μια βουνοκορφή καταφέρνει να βρει τον γκουρού. Αλλά για κακή του τύχη, του λέει εκεί ένας μαθητής του γκουρού, ξέρετε, ο δάσκαλος μπήκε μέσα σε αυτή τη σκηνή για να διαλογισθεί για τα επόμενα είκοσι χρόνια και δεν μπορούμε να τον διακόψουμε γιατί θα του χαλάσουμε τον διαλογισμό. "Συμφορά μου", λέει ο νέος, "εγώ τώρα τι θα κάνω που ήρθα εδώ για να βρω το νόημα της ζωής;". "Κοιτάξτε", του λέει ο μαθητής, "η μόνη λύση που βλέπω, είναι να μπείτε κι εσείς στη διπλανή σκηνή, που τυχαίνει να είναι άδεια, να διαλογισθείτε κι εσείς για τα επόμενα είκοσι χρόνια και μετά να δείτε τον δάσκαλο. Εξάλλου, λίγος διαλογισμός θα σας κάνει καλό". Τι να κάνει ο νέος, σου λέει, το νόημα της ζωής είναι αυτό, ας μπω να διαλογισθώ για τα επόμενα είκοσι χρόνια. Μπαίνει λοιπόν κι αυτός, βγαίνει μετά από είκοσι χρόνια μεσήλικας, βλέπει πάλι μόνον τον μαθητή, μεσήλικα και αυτόν. "Τι έγινε", του λέει, "πού είναι ο δάσκαλος, δεν βγήκε από την σκηνή;". "Να, ξέρετε", λέει ο μαθητής, "βγήκε, αλλά μόλις βγήκε ξαναμπήκε πάλι στη σκηνή για να διαλογισθεί για τα επόμενα άλλα είκοσι χρόνια, διότι κάτι του ξέφυγε την πρώτη φορά και μπήκε ξανά για να δει τι του ξέφυγε". "Ωιμε", λέει ο αναζητητής του νοήματος της ζωής, "τι θα κάνω, θα τελειώσει η ζωή μου ψάχνοντας το νόημά της". "Τι να σας πω", λέει ο μαθητής, "κάντε ό,τι νομίζετε, εδώ είναι πάλι η διπλανή σκηνή, αν θέλετε μπορείτε να μπείτε για να διαλογισθείτε κι εσείς άλλα είκοσι χρόνια, σίγουρα θα σας κάνει καλό". Τι να κάνει ο φίλος μας, λέει, αφού είναι να βρω το νόημα της ζωής, ας μπω άλλα είκοσι χρόνια στη σκηνή, τόσες θυσίες έκανα, να κάνω ακόμη μία. Βγαίνει λοιπόν μετά από άλλα είκοσι χρόνια, σχεδόν γέρος πια κι αυτός και, ναι! βλέπει τον γκουρού με κατάλευκη μακριά γενιάδα να είναι έξω από την δική του σκηνή και να είναι διαθέσιμος για να του μιλήσει! "Δάσκαλέ, δάσκαλε", του λέει, "ήρθε μέχρι εδώ και σε περίμενα τόσα χρόνια για να μου πεις ποιο είναι το νόημα της ζωής. Πες μου ποιο είναι το νόημα της ζωής". "Το νόημα της ζωής", λέει ο γκουρού, "το νόημα της ζωής, ναι, το νόημα της ζωής είναι.... είναι.... το... το... το... ποτάμι!". Ακούει έκπληκτος την απάντηση ο άνθρωπος, τρελαίνεται, τον αρπάζει και τον πιάνει στις καρπαζιές και στο ξύλο. "Τι λες ρε αλήτη, τι λες ρε παλιάνθρωπε, έφαγα όλη μου τη ζωή περιμένοντας να μάθω από σένα το νόημα της ζωής κι εσύ μου λες ότι είναι το ποτάμι; Ποιο ποτάμι ρε παλιάνθρωπε;". Και δώστου εκεί τον έδερνε. Τελικά τα καταφέρνει ο γκουρού με τη βοήθεια του μαθητή του και γλιτώνει από το ξύλο, οπότε του λέει του ανθρώπου μας απορημένος: "Τι, δεν είναι το ποτάμι;"!!! Κρύο ανέκδοτο, θα μου πείτε, εντελώς κρύο, αλλά νομίζω όχι λιγότερο από την ονομασία που διάλεξε ο Θεοδωράκης για την παράταξή του! Ειλικρινά, αυτό το ανέκδοτο μου θύμισε: Δηλαδή: μια μπούδρα και μισή όλη η ιστορία!

  5. μελιτίνη avatar
    μελιτίνη 27/02/2014 12:29:33

    Το ποτάμι αντιγράφει πολλά από όσα είδε στην ταινία το Κύμμα... ξεχνώντας όμως το τέλος του έργου....

  6. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 27/02/2014 12:41:15

    Τα σκετσακια του Μητσικωστα για τον Θεοδωρακη ειναι απολαυστικα... Με το σακιδιο στις συνεντευξεις,στην κουζινα,στην τουαλετα,στον υπνο... Δειτε το.

  7. nick avatar
    nick 27/02/2014 13:14:46

    Χαλαρωστε παιδιά. Ενδιαφέρον είναι νέοι και αφθαρτοι με διαφορετικό λογο να μπαίνουν στην πολιτική. Είναι για καλό της κοινωνίας, και βέβαια ενοχλεί τους επαγγελματίες του χώρου.

  8. Tassos avatar
    Tassos 27/02/2014 13:19:51

    Την ΝΔ δεν την συμφέρει (στρατηγικά) να ανασυσταθει ο χώρος της κεντροαριστεράς. Γιατί θα ξαναηγεμονεύσει το ΠΑΣΟΚ (έστω και με άλλο όνομα) έχοντας σαν τσόντα τον ΣΥΡΙΖΑ που θέλει να γευτεί εξουσία. Η ΝΔ θέλει το ΠΑΣΟΚ κομπάρσο και τσιράκι της καθώς τα αστικά στρώματα δεν θα θέλουν να δουν τον επικίνδυνο ΣΥΡΙΖΑ στην εξουσία

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Tassos 27/02/2014 13:27:12

      Πώς θα ξαναηγεμονεύσει το Πασόκ,με ηγέτη τον Θεοδωράκη;...

      • Tassos avatar
        Tassos @ Κυθήριος 27/02/2014 13:44:01

        Μην υποτιμάς τον βουβό βρυχηθμό ενός μεγάλου μέρους της Ελληνικής κοινωνίας που ψάχνει τρόπο να εκφραστεί (και φυσικά δεν τον βρίσκει ούτε στους εγκληματίες της ΧΑ, ούτε στους ψεκασμένους, ούτε σε αυτό το πράγμα που λέγεται ΣΥΡΙΖΑ.

        • Κυθήριος avatar
          Κυθήριος @ Tassos 27/02/2014 13:53:50

          Δεν υποτιμώ το συγκεκριμένο μεγάλο κομμάτι της κοινωνίας,αλλά δεν μπορώ και να υπερτιμήσω κάποιους που κατά καιρούς προβάλλονται ως υποψήφιοι ηγέτες και σωτήρες...

    • Διογένης avatar
      Διογένης @ Tassos 27/02/2014 13:30:58

      Αντιθέτως, νομίζω ότι αυτό που θα συμβεί θα είναι να "ανασυσταθεί" ο χώρος της λεγόμενης "Κεντροαριστεράς" (αν και θα έχουν πλέον δυσκολία να πείσουν για το τι ακριβώς εννοούν με αυτό) ως κυβερνητική τσόντα της ΝΔ, για όσον καιρό η ΝΔ θα χρειάζεται κάτι τέτοιο. Ένας τέτοιος χώρος θα είναι εξ ορισμού αντίθετος με τον ΣΥΡΙΖΑ, που εκπροσωπεί αυτή τη στιγμή τα απομεινάρια του πάλαι ποτέ λαϊκιστικού ΠΑΣΟΚ. Στην ουσία, η νέα αυτή "Κεντροαριστερά" είναι έκφραση της κατάρρευσης του λαϊκιστικού ΠΑΣΟΚ. Όσο ο ΣΥΡΙΖΑ δεν πείθει, τόσο μεγαλύτερες πιθανότητες έχει να καταρρεύσει όταν η χώρα βγει από τα Μνημόνια και να ξαναγυρίσει, έτσι, στο 4%, αν μέχρι τότε δεν έχει φύγει ο Λαφαζάνης (οπότε το 4% θα πάει στο καινούργιο κόμμα Λαφαζάνη, στον Αλαβάνο ή οπουδήποτε αλλού). Όταν λακίσουν οι σημερινοί οπαδοί του ΣΥΡΙΖΑ πού θα πάνε; Στην "νέα" αυτή "Κεντροαριστερά", η οποία θα εκπροσωπεί την πλέον απεχθή για αυτούς έκφραση αυτών που κάποτε πίστευαν, ή σε ένα κόμμα Σαμαρά (ΝΔ ή οποιοδήποτε άλλο), στο κόμμα δηλαδή αυτού που μας έβγαλε από τα Μνημόνια και μας έσωσε από την κρίση; Αν γίνουν σωστοί χειρισμοί από τον Σαμαρά, το πιθανότερο σενάριο είναι το δεύτερο. Η ΝΔ ή η πρώην ΝΔ, θα έχει κληρονομήσει τότε την λαϊκότητα που έχασε η δεξιά στη δεκαετία του 1970 και την πήρε το ΠΑΣΟΚ, μέχρι το 2010-2011, και αυτό θα την καταστήσει κυρίαρχη. Η ιντελεκτσουέλ κίνηση των 58, της "νέας" Κεντροαριστεράς, της Ελιάς, του Ποταμιού ή whatever δεν δείχνουν τίποτε άλλο παρά την αμηχανία και το απόλυτο πολιτικό αδιέξοδο αυτού του χώρου, που στην ουσία δεν έχει άλλη επιλογή από το να σεγοντάρει τις δεξιές, δεξιότατες επιλογές της όλης κοινωνίας...

    • Ερωτηματική avatar
      Ερωτηματική @ Tassos 27/02/2014 14:44:41

      Ποιό Πασόκ κύριε; Το Πασόκ τελείωσε οριστικά, στην κηδεία του Ανδρέα Παπανδρέου. Αυτό που λέτε εσείς ''Πασόκ'' το μετά, είναι η αηδιαστική ληστοσυμμορία των ...εκσυγχρονιστοπροδοτών ΣημιτοΤσοχατζοΠαγκαλοΓάπηδων, που ξεπουλήσανε τη χώρα και την αλυσοδέσανε στο άρμα των Ούνων, για τα επόμενα 50 χρόνια. Δεν θα υπάρξει γι αυτούς ποτέ ...συγχώρεση, ούτε παρόν, μα ούτε και μέλλον. Στις προσεχείς εκλογές ό,τι κι αν κάνουν κι όσο αν προσπαθήσουν (αυτοί και οι μεγαλοαπατεώνες συνεργοί τους ντόπιοι και ξένοι) να ενδυθούν μανδύες και ψεύδη, να ταϊσουν ξανά με το σανό των παραπλανητικών …οραμάτων τους αφελείς, να τάξουν αναγεννήσεις και φούμαρα, ο Ελληνικός λαός θα τους εξαφανίσει. Αν διαθέτει έστω και λίγη αξιοπρέπεια-φιλότιμο εν τη δυστυχία του, αν του’ χει μείνει λίγη περηφάνια κι αποφασιστικότητα, όπλα που ίσως του επιτρέψουν να σηκωθεί ξανά στα πόδια του άμεσα, θα τους διαγράψει οριστικά απ΄το πολιτικό σκηνικό. Μακάρι οι χθεσινοί αφελείς εξαγοράσιμοι...πελάτες, να έμαθαν από τα τραγικά τους λάθη και να πληρώσουνε στο νόμισμα που αξίζει, τους κάθε περιτυλίγματος χρωματιστούς ολετήρες. Λαός χωρίς μνήμη, λαός χωρίς μέλλον…. Ας μην ξεχνάμε τόσο εύκολα λοιπόν.

      • Ερωτηματική avatar
        Ερωτηματική @ Ερωτηματική 27/02/2014 14:46:10

        @ Tassos 13:19

      • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
        ΗΛΕΚΤΡΑ @ Ερωτηματική 27/02/2014 15:10:46

        ΚΑΙ ΠΟΙΟΥΣ ΠΕΡΙΕΙΧΕ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΔΛΔ;;; Ο ΣΗΜΙΤΗΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΤΟΥ;;; Ο ΤΣΟΧΑΤΖΟΠΟΥΛΟΣ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΡΩΤΟΠΑΛΗΚΑΡΟ ΤΟΥ;; Ο ΠΑΓΚΑΛΟΣ;;;; Η ΛΗΣΤΟΣΥΜΜΟΡΙΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΝΑΦΕΡΕΣΑΙ ΣΤΟ ΠΑΣΟΚ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΑΝΔΡΩΘΗΚΕ ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟΥΡΓΗΣΕ ΑΦΗΣΤΕ ΤΑ ΑΥΤΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΑΚΟΥΣ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΕΣ ΠΟΥ ΦΤΑΙΝΕ ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΛΛΩΣΤΕ ΣΤΟ ΑΡΜΑ ΤΩΝ ΟΥΝΩΝ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΔΕΝ ΛΕΓΕΤΑΙ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΕΖΕΨΕ;;;; ΕΜΕΙΣ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΜΕ ΕΣΥ ΜΗΠΩΣ ΕΘΕΛΟΤΥΦΛΕΙΣ;;;;;

        • Ερωτηματική avatar
          Ερωτηματική @ ΗΛΕΚΤΡΑ 27/02/2014 15:30:44

          Μπορείτε φυσικά να λέτε ό,τι σας ευχαριστεί και ό,τι σας βολεύει ώστε να καταλήξετε με βεβαιότητα στα ποθητά συμπεράσματα. Η Ιστορία ερήμην όλων μας έτσι κι αλλιώς, θα αποδώσει ακριβοδίκαια χωρίς υστερίες, τα του Καίσαρος τω Καίσαρι ... Όποιος μπορεί να δει αντικειμενικά, διακρίνει την ολοκληρωτική καταστροφή που συντελέστηκε από τη στιγμή που Πρωθυπουργός της Ελλάδας αναγορεύτηκε ο πολιτικός νάνος και άθλιο κινούμενο των ξένων συμφερόντων, Κώστας Σημίτης. Εσείς πάλι με τα όλο ....αυτοπεποίθηση κεφαλαία σας ☺ , μπορείτε ελεύθερα να προσπαθείτε να πείσετε για το οτιδήποτε .... Δημοκρατία έχουμε.

          • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
            ΗΛΕΚΤΡΑ @ Ερωτηματική 27/02/2014 16:04:01

            ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΚΙ ΟΤΙ ΘΕΛΕΤΕ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΛΕΤΕ ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΠΕΙΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΠΟΤΑ ΣΑΣ ΡΩΤΗΣΑ ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΑ ΠΟΥ ΤΣΟΥΒΑΛΙΑΣΑΤΕ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΣΑΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑΤΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΝΑΝΟ ΠΟΥ ΛΕΤΕ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΑΣ ΤΟΝ ΕΙΧΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΗ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΣΟΚ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΤΕ ΝΑ ΑΓΙΟΠΟΙΗΣΕΤΕ ΚΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΥΣ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΚΑΘΩΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΥΙΟΝ ΤΟΥ ΠΟΥ ΠΗΡΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΤΗΣ ΔΙΑΔΟΧΗΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΟΤΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΜΠΑΜΠΑΚΑΣ ΤΟΥ ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΜΟΥ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΟΠΩΣ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΕΚΦΡΑΖΕΤΑΙ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΓΕΝΗΣ

          • Ερωτηματική avatar
            Ερωτηματική @ ΗΛΕΚΤΡΑ 27/02/2014 16:20:16

            Σας απάντησα σε όλα, αλλά με τον δικό μου τρόπο. Λυπάμαι που δεν ...αποκρυπτογραφείτε. Να σας το κάνω λιγάαααακι πιό λιανά : 1) Ψηλά βουνά βαθιές χαράδρες 2) Ουδείς τέλειος 3) Από αγκάθι βγαίνει ρόδο κι από ρόδο βγαίνει αγκάθι 4) Οι λαοί αναδεικνύουν τους ''ηγέτες'' που κάθε φορά τους αξίζουν 5) Στα κόμματα-στάνες, το υλικό ποτέ δεν υπήρξε (ούτε είναι) αντάξιο του όποιου ταλαντούχου (ίσως)...ποιμένα. Έτσι κι αυτός (ο κάθε), υποβιβάζεται σε ό,τι οι στρατηγοί-φαντάροι-χωρικοί, δύνανται να κατανοήσουν και να ...υπηρετήσουν. Νόμος, δυστυχώς..... Υ.Γ : Τα κεφαλαία στο internet, δε μπορεί θα σας το έχουνε ξαναπεί, φανερώνουν μία μικρούλα αγένεια και υποδηλώνουν και τον κραυγάζοντα. Εκτός που βγάζουν ...μάτι. Καλό σας απόγευμα.

          • ΗΛΕΚΤΡΑ avatar
            ΗΛΕΚΤΡΑ @ Ερωτηματική 27/02/2014 16:44:19

            ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΡΕΣΟΥΝ ΟΙ....ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΓΡΑΦΗΣΕΙΣ ΠΡΟΤΙΜΩ ΤΑ...ΛΙΑΝΑ ΩΡΑΙΑ ΤΑ ΨΗΛΑ ΒΟΥΝΑ ΩΡΑΙΕΣ ΚΙ ΟΙ ΧΑΡΑΔΡΕΣ ΤΟ ΤΕΛΕΙΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΛΚΥΣΤΙΚΟ ΚΙ ΟΙ ΠΑΡΟΙΜΙΕΣ ΣΟΦΕΣ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΥΤΗ ΕΠΙΜΕΝΩ ΚΙ ΑΠΟ ΑΓΚΑΘΙ ΒΓΑΙΝΕΙ ΓΑΙΔΟΥΡΑΓΚΑΘΟ... ΚΑΤΑ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΚΡΥΓΟΡΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΧΟΥΝ ΠΕΙ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΕΓΩ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΘΗΚΑΝ ΕΡΗΜΗΝ ΜΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΟΠΩΣ....ΠΡΟΤΙΜΩ ΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΦΑΙΝΟΜΑΙ ΚΡΑΥΓΑΛΕΑ.....ΑΓΕΝΗΣ ΚΑΙ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΗ ΜΕ ΠΡΟΣΠΕΡΝΟΥΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΔΙΑΒΑΖΟΥΝ ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΑ ΑΛΦΑΒΗΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΔΙΑΔΙΚΤΥΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΠΡΟΒΛΕΦΘΕΙ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΝΑ ΜΗΝ....ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΣΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΓΩ ΘΑ ΤΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩ ΚΑΛΟ ΣΑΣ ΑΠΟΓΕΥΜΑ

          • ψυχραιμια avatar
            ψυχραιμια @ Ερωτηματική 28/02/2014 09:11:40

            Aγαπητή Ερωτηματική : Ο Ανδρέας υπερψήφισε τη συμφωνία του Μάαστριχτ και άρχισε την πορεία που συνέχισε ο Σημίτης με τον Αλέκο Παπαδόπουλο γιατί δεν μπορούσε να κάνει αλλιώς.Δεν είναι θέμα προσώπων. Το ΠΑΣΟΚ της δεκαετίας του 80 στηρίχθηκε και σπατάλησε τα οικονομικά,διπλωματικά και δημογραφικά αποθέματα του κράτους της δεξιάς. Παρέλαβε μία χώρα με 25% χρεος με ισχυρή οικονομία,μέλος του ΝΑΤΟ και της ΕΟΚ και στρατηγικό κόμβο της δυτικής συμμαχίας.Μοίρασε λεφτά δανειζόμενο και εκβίασε τους Δυτικούς να του δώσουν και άλλα για να παραμείνει μέλος τςη δυτικής συμμαχίας. Τη δεκαετία του 90 όλα ευτά είχαν τελειώσει.Το ανατολικό μπλοκ είχε καταρρεύσει και ο σοσιαλισμός παγκοσμίως,η στρατηγική θέση της Ελλάδος ελλείψει αντιπάλου είχε υποβαθμισθεί και το χρέος είχε περάσει το 100%. Εάν ο Ανδρέας ή ο Σημίτης ή ο Τσοχατζόπουλος ή ο Αρσένης ή οποιοσδήποτε άλλος επιχειρούσε τη δεκαετία του 90 να κάνει οσα έκαναν τη δεκαετία του 80 θα ερχόταν από τότε το ΔΝΤ. Μπορεί να σας είναι δύσκολο να το καταλάβετε αλλά η απόκλιση της Ελλάδος από τον προηγμένο κόσμο ξεκίνησε τη δεκαετία του 80 όταν όλος ο πλανήτης έστριψε προς τον φιλελευθερισμό και ο Ανδρέας αντίθετα.Τα υπόλοιπα ήσαν συνέπειες αυτής της εποχής.

          • Ερωτηματική avatar
            Ερωτηματική @ ψυχραιμια 28/02/2014 10:44:20

            Αγαπητέ Ψυχραιμία,αυτή είναι η δική σας θεώρηση και η ερμηνεία των γεγονότων υπό το πρίσμα της λογικής του οτι ''όταν όλος ο πλανήτης έστριψε προς τον φιλελευθερισμό, ο Ανδρέας έστριψε αντίθετα''. Δε θα μπω σε παραπέρα λεπτομέρειες γιατί θα είναι κουραστικό για όλους και θα επιμείνω να σταθώ με σεβασμό απέναντι στον Ανδρέα Παπανδρέου (όπως επιλέγω να στέκομαι πάντα απέναντι στις Ιστορικές φυσιογνωμίες των οποίων τις διανοητικές ικανότητες εκτιμώ), καταλογίζοντάς του τις τεράστιες ευθύνες που του αναλογούν, κυρίως ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΑΡΕΛΕΙΨΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ, σε μιά εποχή που όλα συνηγορούσαν υπέρ του.... '' Την Άνοιξη που δεν έφερε'' χρεώνεται κι αυτός.... Τα επόμενα, υπήρξαν αναμενόμενα ....

      • ΠΗΛΕΑΣ avatar
        ΠΗΛΕΑΣ @ Ερωτηματική 27/02/2014 17:02:23

        Μην προσπαθείτε να αποποιήσετε των ευθυνών του τον "Ανδρέα". Γιατί η άλωση της εξουσίας με κεντρικό (ανομολόγητο, πλην πανθομολογούμενο) σύνθημα το "αυτοί τρώγανε χρόνια, καιρός να φάμε κι εμεις" από αυτόν συνετελέσθη. Και όχι μόνον μας έδωσε βορά στους βουλιμικούς ολετήρες οικονομίας ΚΑΙ κοινωνίας, που συναθροίστηκαν πίσω του, αλλά και αποχαλίνωσε το κίνητρο της ιδιοτέλειας σε ΟΛΗ την έκταση της κοινωνίας -και άντε τώρα να το μαζέψεις. Το "είπαμε να κάνει και ένα δώρο στον εαυτό του..." αυτός το είπε. Επί Ανδρέα ωρίμασε το δένδρο της διαπλοκής και τώρα προσπαθούμε να σωθούμε από τον σπόρο του.

        • Ερωτηματική avatar
          Ερωτηματική @ ΠΗΛΕΑΣ 28/02/2014 11:04:04

          Κανένα δένδρο του κακού δεν φυτρώνει και δεν ωριμάζει αν δεν υπάρχει εύφορο χώμα να το θρέψει.... Οι καιροί αλλάζουν, η καταναλωτική μανία διαφθείρει και οι ακαλλιέργητοι άνθρωποι ρέπουν νά πάρουνε το λάθος, παρά το σωστό...μονοπάτι. Δεν ανήκω στους φανατικούς που επιλέγουν στρατόπεδο κι απέναντί τους βλέπουν πάντα μόνο εχθρούς, ανίκανους και υπαίτιους όλων των δεινών που τους ταλανίζουν.... Η κοινωνία βούλιαξε στην παρακμή γιατί δεν είχε ψυχικές, ηθικές και διανοητικές αντιστάσεις. Όχι γιατί την ...παρέσυρε ο τάχα ...Βελζεβούλ Ανδρέας. Στο μόνο που θα συμφωνήσω, είναι οτι οφείλει ο ασκών την εξουσία να δίνει το παράδειγμα της χρηστής διοίκησης καθώς και της σκληρής και αταλάντευτης τιμωρίας οποιουδήποτε παρατρεχάμενου διεφθαρμένου διοικητάκου τολμήσει να παρεκτραπεί. Καρατόμηση άμεσα είναι η μόνη αντιμετώπιση. Σ΄αυτό το έργο όμως, όλοι όσοι κρίνω, έχουν αποτύχει. Συνεπώς ας μην υποκρινόμαστε. Κοιτάξτε γύρω σας χωρίς παρωπίδες. Δείτε τον κ. Αντιπρόεδρο ας πούμε, που είναι και ...φαρδύς και δεν κρύβεται εύκολα.....☺

          • gikon avatar
            gikon @ Ερωτηματική 28/02/2014 11:49:36

            Μα, φαρδύς; Είναι χαρακτηρισμός, αυτός; Πείτε τον ευρύ, που είναι και κομψότερο ...φραστικά.

          • Ερωτηματική avatar
            Ερωτηματική @ gikon 28/02/2014 13:42:38

            ☺ Ηθελημένα και απόλυτα συνειδητά τον λέω ''φ α ρ δ ύ'', γιατί αισθάνομαι την ακατανίκητη ανάγκη να μη χρησιμοποιώ ...κομψές εκφράσεις, όταν αναφέρομαι στο αντιπαθέστατο πρόσωπό του.

  9. Aplos Politis avatar
    Aplos Politis 27/02/2014 14:34:56

    Δουλειά δεν έχει ο διάολος..... και είπε να κάνει λίγα μερεμέτια. Αφού τους έχουμε καλοταϊσει όλα αυτά τα χρόνια και συνεχίζουμε να τους καλοταίζουμε όλους αυτούς τους σαλτιμπάγκους τώρα πιά αισθάνονται πολύ δυνατοί για να κάτσουν στην άκρη.

  10. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 27/02/2014 14:49:38

    Δεν γουστάρω κάποιον που κυκλοφορεί με σακίδιο στην πλάτη. Μου θυμίζει τον παπακωνσταντίνου που πήγαινε στο γιούρογρουπ με σακίδιο! Θυμάστε; Αλλά βρε αντινιούζ, τι επιτίθεσαι στον Θεοδωράκη; Σιγά μην πάρει ποσοστά από την ΝΔ. Πολύ χλωμό.

  11. JIM BEAM avatar
    JIM BEAM 27/02/2014 14:54:37

    Αυτό δεν είναι ποτάμι.... γράνα με νερά βροχής είναι !!!

  12. ιεραξ avatar
    ιεραξ 27/02/2014 15:32:40

    Ο δάκος προσβάλει την ελιά, η μουχρίτσα προσβάλει τα ρύζια που καλλιεργούνται σε ποτάμια νερού

  13. Σαρακατσανος avatar
    Σαρακατσανος 27/02/2014 16:03:49

    Έχει πλάκα τελικά πως.....ενοχλείται το παρασιτικό πολιτικό κατεστημένο της χώρας από τον κάθε Θεοδωράκη. Πού να γίνει και καμία κίνηση από άφθαρτους και ακομμάτιστους ανθρώπους με ένσημα στη κοινωνία να δούμε πόσα απίδια πιάνει ο σάκος και πού θα κρυφτούνε οι.....σωτήρες της χώρας.

  14. Petronius avatar
    Petronius 27/02/2014 16:21:44

    Μαθαίνω ότι ο Μπίστης μπήκε ήδη στο ποτάμι και ετοιμάζεται να ιδρύσει συνιστώσα με την επωνυμία "η εξυπνη πέστροφα".

  15. Θαλασσόλυκος avatar
    Θαλασσόλυκος 27/02/2014 16:27:53

    Μα καλά ρε Θεοδωράκη το σήμα του ΕΑΜ β' του Τραϊανού έκανες λογότυπο! Ακόμα και στα ποτάμια φουρτούνες έχει, άκου τον γέρο τον παλιό.

  16. angel avatar
    angel 27/02/2014 18:10:55

    i) υπερψηφίστηκε η τροπολογία για αποκλεισμό μεταναστών απο τριτες χωρες (χωρις ακομα να εχουν αποκτησει την ελληνικη ιθαγενεια) από τις τοπικες εκλογές. Τι θα γινει ομως με τους αλλοδαπους που απεκτησαν την ελληνικη ιθαγενεια βασει του λαθρονομου ραγκουση που κριθηκε επισης παρανομη(υπολογιζεται γυρω στους 20000 την απεκτησαν ισως και παραπανω);Θα πρεπει αμεσα να ζητηθει δικαστικα η ακυρωση τους βασει της αποφασης του στε .Μπορει καποιος νομικος-δικηγορος απο τον χωρο να αναλαβει μια τετοια πρωτοβουλια; Αυτοι εχοντας την ιδιοτητα του ελληνα πολιτη θα συμετεχουν κανονικα σε ολων των ειδων τις εκλογες,πρεπει δικαστικα να ακυρωθει βασει της αποφασης του στε η ελληνικη ιθαγενεια τους και να ξανα αποκτησουν την ιδιοτητητα αλλοδαπου.

    ii)http://www.capital.gr/News.asp?id=1958807 και τωρα τι κανουμε ;αντι να προχωρησουν σε μαζικες απονομιμοποιησεις ουσιαστικα προχωρανε σε περισσοτερες διευκολυνσεις και νομιμοποιησεις και φυσικα στο τελος την αποδοση της ελληνικης ιθαγενειας. ο νεος αυτος νομος επισημοποιει το τελος της πατριδας μας,νομιμοποιει τον εποικισμο της χωρας μας,οδευουμε σε μια τεραστια πληθυσμιακη αλλοιωση και σε μια αναιμακτη αντικατασταη του πληθυσμου μας.

    Οι άνθρωποι είναι για τα πανηγύρια.

    Εδώ διάφορες χώρες της Ε.Ε. σκέφτονται στα σοβαρά να δυσκολέψουν την μετανάστευση και εγκατάσταση στις χώρες τους διαφόρων ευρωπαίων πολιτών της Ε.Ε. και θα δεχτούν τον κάθε Πακιστανοαλβανό που είναι άνεργος στην Ελλάδα;

    Πιστεύουν πραγματικά ότι είναι τόσο εύκολη η μετακίνηση τους αν προηγουμένως δεν έχουν εξασφαλίσει κάποια θέση εργασίας;Και σιγά μην την δώσουν στον κάθε τριτοκοσμικό που βρίσκεται στην Ελλάδα. Στη Γερμανία προηγείται για μια κενή θέση εργασίας πρώτα ο γερμανός πολίτης,έπειτα πολίτης της Ε.Ε. και στο τέλος πολίτης από τρίτη χώρα,ο τελευταίος μάλιστα πρέπει να πληροί εισοδηματικά κριτήρια.Συν ότι πρέπει να γνωρίζουν στοιχειώδη γερμανικά προκειμένου να τους επιτραπεί η εγκατάσταση τους.

    Στην Ισπανία όποιος αλλοδαπός μένει άνεργος χάνει παράλληλα και την άδεια διαμονής του και απελαύνεται,ενώ εδώ τους δίνουμε επιδόματα ανεργίας και ουσιαστικά τώρα θα τους επιβραβεύσουμε δίνοντας τους και μια νέα άδεια παραμονής.

    διαβαστε και αυτο: http://taxalia.blogspot.gr/2014/02/blog-post_4288.html

    μεγαλε πατριωτη γκιουλεκα με τα πιστοποιητικα αυτα τους ανοιγεις τον δρομο για αποκτηση της ελληνικης ιθαγενειας και δεν θα μπορεσουμε να απαλλαγουμε ποτε απο αυτους,σε ανθρωπους που μπουκαραν με το ετσι θελω στην πατριδα μας και διαλυοντας την εθνικη και κοινωνικη συνοχη της χωρας μας

    iii)http://www.gazzetta.gr/plus/article/587829/mantiles-sta-ellinika-sholeia

    παμε σε μια αναιμακτη αντικατασταη πληθυσμου ,αν διαβασεις καλα το αρθρο η μια κοπελα ανηκει σε εξαμελη οικογενεια και η αλλη σε επταμελη οικογενεια με τα μισα αδερφια να εχουν γεννηθει στην Ελλαδα πριν την εισβολη τους.καταρρεει δηλαδη και ο μυθος των δηθεν φτωχων λαθροεισβολεων οταν μπορουν να γεννοβολουν σαν τα κουνελια σε αντιθεση με τους Ελληνες που δυσκολευονται να κανουν ακομη και ενα παιδι.το παιχνιδι δυστυχως χανεται.....παμε με χιλια προς ισλαμοποιηση της χωρας.

  17. ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ avatar
    ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 28/02/2014 01:21:43

    Το "Ποτάμι" και ο κος Θεοδωράκης είναι η συνέχεια του "stars system". Αν είσαι ηθοποιός (έχουμε αρκετούς απ' αυτούς), τραγουδιστής (αναμένω με αγωνία την κάθοδο του κου Ελευθέριου Πανταζή στην πολιτική), δημοσιογράφος (από δαύτους και αν έχουμε) και γενικά πρόσωπο της "γυάλινης οθόνης" με λαϊκή αναγνωρισημότητα, έχεις πάντα την επιλογή να πέσεις στο "Ποτάμι".

    • Νικος. avatar
      Νικος. @ ΕΝΕΡΓΟΣ ΠΟΛΙΤΗΣ 28/02/2014 12:12:23

      AKΡΙΒΩΣ ΑΥΤΟ !!!!

  18. ΚΩΣΤΑΣ avatar
    ΚΩΣΤΑΣ 28/02/2014 08:12:09

    "ΟΣΑ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ Η ΑΛΕΠΟΥ,ΤΑ ΚΑΝΕΙ ΚΡΕΜΑΣΤΑΡΙΑ"

  19. Kimkar avatar
    Kimkar 28/02/2014 15:17:26

    Μα και η ενασχόληση με την πολιτική έχει αποδειχθεί ότι μπορεί να γίνει πολύ προσοδοφόρα. Όταν μάλιστα έχει "πλάτες" όλους αυτούς που μας οδήγησαν στο σημείο που είμαστε σήμερα.

    http://swell-swell.blogspot.gr/2014/02/blog-post_27.html