#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
24/05/2011 11:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Mπροστά στον Φωτόπουλο η τρόικα δεν πιάνει μία



Για το τέταρτο τρίμηνο του 2012 μεταθέτει η κυβέρνηση την πώληση πακέτου μετοχών έως και 17% της ΔΕΗ, κάνοντας μια προφανή κωλοτούμπα υπό το φόβο του… Φωτόπουλου. Φαίνεται ότι ο πρόεδρος της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ και σημαίνον στέλεχος της ΠΑΣΚΕ, έστειλε πολλά sms στα κινητά τηλέφωνα των υπουργών προειδοποιώντας τους να μη βάλουν χέρι στην Επιχείρηση.

Έτσι, ο Γ. Παπακωνσταντίνου θέλοντας να μην ανοίξει αυτή την ώρα μέτωπο με τους» ταλιμπάν» της ΔΕΗ, μετέθεσε για το τρίτο κύμα αποκρατικοποιήσεων την Επιχείρηση και παράλληλα, φαίνεται να παίρνει πίσω τα σενάρια περί πώλησης συνολικά της ΔΕΗ σε ιδιώτες. Αμφίβολο είναι αν θα δώσει και το management.

Διότι μέχρι το τέλος του 2012, ζήσε Μάη μου να φας τριφύλλι που λέει κι ο λαός.

Ούτε αυτός θα είναι υπουργός ούτε το ΠΑΣΟΚ κυβέρνηση. Ρίχνουμε τώρα τη φωτοβολίδα για να τσιμπήσουν οι τροϊκάνοι κι έχει ο θεός.

Άλλωστε, μπροστά στον Φωτόπουλο η τρόικα δεν πιάνει μία.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Απορία avatar
    Απορία 24/05/2011 12:08:36

    Δηλαδή ο λαός θα ζει και θα δουλεύει για να πληρώνει φόρους και λογαριασμούς της ΔΕΗ και ο Φωτόπουλος και οι δεητζήδες θα κονομάνε τις 50άρες, 60αρε, 70άρες, 80άρες τους και βάλε τον χρόνο.

    Εις υγείαν των κορόιδων.

    Δεν μπορεί το ΠΑΣΟΚ να πάρει κοινωνικά δίκαια μέτρα, τελεία και παύλα. Εκλογές τώρα.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Απορία 24/05/2011 14:30:08

      Ποια είναι ακριβώς τα "κοινωνικά δίκαια" μέτρα; Το ξεπούλημα όσο-όσο; Όσο για τους λογαριασμούς που πληρώνεις, περίμενε να τους δεις μετά την ιδιωτικοποίηση και τα ξαναλέμε.

      • nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
        nickname@taleftaiparhoun.gap @ Αυριανιστής 24/05/2011 19:03:21

        Τα ίδια λέγατε (λέγανε) και για τον ΟΤΕ ,με την απελευθέρωση κε έπεσαν οι λογαριασμοί ή όχι;

        • Εναεριος avatar
          Εναεριος @ nickname@taleftaiparhoun.gap 24/05/2011 21:21:59

          Αναρωτησου μονο για ποσο χρονο μπορεις να δουλεψεις, να διασκεδασεις, να ξεκουραστεις χωρις τηλεφωνο και για ποσο χωρις ρευμα, και θα καταλαβεις οτι το επιχειρημα σου ειναι ακυρο.

          • Απορία avatar
            Απορία @ Εναεριος 24/05/2011 21:45:10

            Και τι δηλαδή το ρεύμα είναι του Φωτόπουλου;
            Ρε δεν πάμε να πνιγούμε καλύτερα.

            Όταν κάνουν απεργία οι δεητζήδες δεν δικαιολογείται να πέφτει το ρεύμα. Οφείλουν να έχουν προσωπικό ασφαλείας να υπάρχει ηλεκτροδότηση. Αυτοί κατέβαζαν κανονικά και ετσιθελικά διακόπτες, δηλαδή ήταν κατευθείαν για φυλακή.

    • ΖΕΡΒΟΣ avatar
      ΖΕΡΒΟΣ @ Απορία 24/05/2011 15:32:24

      ΚΑΙ ΘΑ ΤΑ ΠΑΡΕΙ Η ΝΟΥΔΟΥΛΑ...

    • nickname@taleftaiparhoun.gap avatar
      nickname@taleftaiparhoun.gap @ Απορία 24/05/2011 19:00:47

      εκλογες τώρα και αποκρατικοποίηση της ΔΕΗ τις πρώτες 30 ημέρες !!
      έτσι δώρο στον κο Φωτόπουλο και τους βολεμένους πρασινοφρουρούς 11

      • Εναεριος avatar
        Εναεριος @ nickname@taleftaiparhoun.gap 24/05/2011 21:23:47

        Τρυκιμια εν κρανιω...
        Μπαινει ο κλεφτης μεσα στο σπιτι μας και αντι να φροντισουμε να διωξουμε το κλεφτη, ΠΟΥΛΑΜΕ ΤΟ ΣΠΙΤΙ !!!!

  2. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 24/05/2011 12:46:22

    ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟΣ Ο ΒΙΟΣ ΚΑΙ ΠΟΛΙΤΕΙΑ ΤΩΝ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΩΝ ΤΗΣ ΔΕΗ ΜΗΠΩΣ ΟΜΩΣ ΣΤΗΝ ΠΡΟΚΕΙΜΕΝΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΧΟΥΝ ΔΙΚΑΙΟ; ΜΗΠΩΣ ΣΥΜΠΙΠΤΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΗΣ ΓΕΝΟΠ ΜΕ ΑΥΤΑ ΤΩΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΤΩΝ; ΜΗΠΩΣ ΑΝ Η ΔΕΗ ΠΕΣΕΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΩΝ ΙΔΙΩΤΩΝ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ ΘΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ΔΥΟ ΚΑΙ ΤΡΕΙΣ ΦΟΡΕΣ ΕΠΑΝΩ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ; ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΣ ΠΑΛΙΟΣ ΔΝΤΗΣ ΤΗΣ ΔΕΗ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΨΤΕΜΕ ΤΑ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ, ΑΝ ΕΧΩ ΑΔΙΚΟ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΟΙ ΕΠΕΝΔΥΤΕΣ ΝΑ ΤΕΘΕΙ ΟΡΟΣ ΣΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΠΟΥ ΝΑ ΑΠΟΚΛΕΙΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΟΙ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ ΤΗ ΣΥΧΝΌΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ;

    • Απορία avatar
      Απορία @ ΝΤΙΝΟΣ 24/05/2011 13:08:23

      Ο περισσότερος κόσμος είναι κατά της ιδιωτικοποίησης της ΔΕΗ αλλά είναι και κατά στο να παίρνετε τα λεφτά που παίρνετε και να έχετε τα προνόμια που έχετε.

      Δεν βγαίνει η χώρα να σας πληρώνει τόσα χρήματα πλέον και δεν είναι όλοι οι άλλοι αυνάνες να δουλεύουν μεροδούλι μεροφάι για να καλοζωΐζεστε εσείς εσαεί.

      Και μην αρχίστε πάλι τις μπαρούφες, όλοι έχουμε από έναν γνωστό στη ΔΕΗ και ξέρουμε καλά το τι παίζεται.

    • ΖΕΡΒΟΣ avatar
      ΖΕΡΒΟΣ @ ΝΤΙΝΟΣ 24/05/2011 15:38:59

      ΚΕ ΠΡΩΗΝ ΔΝΤΑ, ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥ ΛΑΟΥ ΝΑ ΣΥΜΠΙΠΤΟΥΝ Μ'ΑΥΤΑ ΤΗΣ ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΗΣ-ΠΡΟΚΛΗΤΙΚΗΣ-ΠΑΡΑΣΙΤΙΚΗΣ-ΑΙΣΧΡΗΣ ΠΡΕΤΟΡΙΑΝΙΚΗΣ ΝΟΜΕΝΚΛΑΤΟΥΡΑΣ ΤΟΥ ΑΝΔΡΕΑ...
      Τ'ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΚΙ ΑΥΤΟ:::
      ΟΙ ΚΟΛΛΑΔΟΦΩΤΟΠΟΥΛΟΠΑΝΑΓΟΠΟΥΛΟΙ, ΠΡΟΣΤΑΤΕΣ ΤΟΥ ΛΑΟΥ...!!!

      • ΖΕΡΒΟΣ avatar
        ΖΕΡΒΟΣ @ ΖΕΡΒΟΣ 24/05/2011 15:39:56

        Α ΡΕ ΜΑΝΙΑΔΑΚΗΣ ΠΟΥ ΜΑΣ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!!!!!!

        • Ο Θείος avatar
          Ο Θείος @ ΖΕΡΒΟΣ 24/05/2011 16:21:21

          Άντε, να βοηθήσει λίγο και τη γεωργία, με σύγχρονες καλλιέργειες.
          h**p://www.valentine.gr/linkOfTheMonth_gr-january2009.php
          Όμως, προσέξτε η καλλιέργεια να είναι βιολογική !

  3. anonymos avatar
    anonymos 24/05/2011 12:49:30

    Να και κάποιος που φοβούνται, καιρός είναι να μας φοβούνται όλους.

  4. Dee Jay Stelios avatar
    Dee Jay Stelios 24/05/2011 12:56:39

    Αυτός κύριοι είναι η διαχρονική εικόνα του Πασόκ,εκβιασμός και κουτσαβακισμός.....

  5. Posidonas avatar
    Posidonas 24/05/2011 13:13:25

    Οσο αυτη η δαιμονικη μαφια θα κυβερνα, στην ουσια δεν κυβερνα αυτη, αλλα οι πισω απο αυτους που ειναι τα αφεντικα, του ανομολογητου που λεγεται δυναστεια Παπανδρεου. Ετσι με αυτο το σατανικο τεχνασμα προσδοκουν να ξεπερασουν τον σκοποελο του αλλου Σατραπη του πασοκ και διεφθαρμενου εργατοπατερα Φωτοπουλου οπου η σταση του δειχνει σαν να ειναι ιδιοκτητης της ΔΕΗ.

  6. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 24/05/2011 13:30:51

    Φωτόπουλος: Κλασσικό προϊόν του ΠΑΣΟΚιΣΤΑΝΙΣΜΟΥ της περασμένης 30κονταετίας.
    Νομίζω ότι ο τίτλος έπρεπε να είναι ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟΝ...ΦΩΤΟΠΟΥΛΟ Η ΤΡΟΪΚΑ ΕΙΝΑΙ...ΓΑΤΑΚΙ".

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Νίκος Αργεάδης 24/05/2011 13:44:28

      Ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω ρε παιδιά.....
      Με το που ξεροβήξουν οι δανειστές μας,παίρνει η κυβέρνηση μέτρα αφαίμαξης
      των εισοδημάτων μας.
      Με το που ανοίγει το στόμα του ο Φωτόπουλος,κρύβουν την ουρά στα σκέλια.
      Μα καλά πόσο ισχυρός είνα πια αυτός ο Φωτόπουλος,και δεν τολμάνε να τον
      αγγίξουν;
      Είναι και δικό τους παιδί.
      Από το Σαμαρά όμως ζητούν συναίνεση......
      Βρε αι σιχτίρ λέω εγώ!

  7. juliet avatar
    juliet 24/05/2011 13:37:57

    Ο ένας κρατάει τον άλλο και όλοι μαζί, εμάς ,δέσμιους των συμφερόντων τους .
    Δεν ξεχνάμε ότι η βάση είναι φυτώριο πράσινων σκουλικιών .

  8. ΟΡΑΤΙΟΣ avatar
    ΟΡΑΤΙΟΣ 24/05/2011 14:20:14

    άλλη μια επιβεβαιωση για το πως υπονομευονται εκ των εσω οι διαφορες προαπθειες σωτηριας τησ πατριδας μας. αποσπασματικά μέτρα και ακρατος κομματισμος..... το συστημα πασοκ που τοσο περιορισε τις οποιες προσπαθειες Καραμανλή για αλλαγες ξαναχτυπα και τωρα στρεφομενο κατα των αφεντικων του χωρις διακρισεις... καιρος να καταλαβει πλεον και ο Παπανδρεου σε ποσο αδιεξοδο δρομο μας εχει βαλει τοσα χρονια με ολα αυτα τα καλοπαιδα... τυπου ΦΩτοπουλου

  9. Νίκος avatar
    Νίκος 24/05/2011 15:25:55

    Είναι προφανές ότι το ΠΑΣΟΚ προστατεύει τα πράσινα παιδιά και τους ψηφοφόρους του. Με μας τους άλλους τι θα γίνει;

  10. ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. avatar
    ΙΩΑΝΝΗΣ ΚΑΣΤ. 24/05/2011 17:10:41

    ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΑΛΙΜΠΑΝ ΤΟΥ ΠΑΣΟΚ ΒΓΑΛΑΝΕ ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΡΑΙΤΟΓΙΑΝΟΙ ΤΟΥ.ΑΥΤΟΥΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΕ ΝΑ ΤΟΥΣ ΜΕΙΩΣΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΜΙΣΘΟ ΟΥΤΕ ΤΑ ΜΠΟΝΟΥΣ ΟΥΤΕ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ!!!.ΤΟ ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΠΡΑΣΙΝΟΦΡΟΥΡΟΥΣ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΕ,ΕΚΕΙ ΚΑΤΑΝΤΙΣΑΜΕ.

  11. Εναεριος avatar
    Εναεριος 24/05/2011 17:52:18

    Κακος ο Φωτοπουλος?? Ναι!!!
    Πρασινοφρουρος??Μεχρι κοκκαλο!!!

    Αντισταθηκε ομως!!!

    Και τουλαχιστον απετρεψε το ξεπουλημα τωρα που το ΧΑΑ πνεει τα λοισθια.


    Ας σοβαρευτουμε λιγο σε αυτη τη παραταξη.
    Αν δε θελαμε το Φωτοπουλο στη θεση του Προεδρου της ΓΕΝΟΠ καλο θα ηταν εκει στη Γραμματεια Συνδικαλιστικου της ΝΔ να τραβηξουν τα αυτια σε καποιους αρχηγισκους της ΔΑΚΕ που εχουν διασπασει τις δυναμεις της παραταξης μεσα στη ΔΕΗ ιδρυοντας ομοσπονδιες σφραγιδες των 200 μελων εκαστη.

    Για τα υπολοιπα φαιδρα περι δηθεν "προνομιων" δε σχολιαζω.
    22 χρονια στη πρωτη γραμμη της ΔΕΗ και αμοιβομαι με το αστρονομικο ποσον των 1300 ευρω (1560 προ περικοπων).

    Τελος ποιος ειναι πιο μεγαλος "τσιφλικας"??
    Ο συνδικαλιστης ή αυτος που μοιραζε επιταγες του ΕΟΤ στα πανηγυρια??
    Ο συνδικαλιστης ή αυτος που διοριζε στη ΑΓΡΟΓΗ το σωφερ του??

    Κακα τα ψεμματα:
    Αν εχουμε αυτου του επιπεδου τους συνδικαλιστες ειναι γιατι καποιοι τους προωθησαν και καποιοι τους επιβραβευσαν.

    Και δυστυχως,αυτοι οι καποιοι ΔΕΝ ειναι μονο πρασινοι.

  12. Ariadne avatar
    Ariadne 24/05/2011 18:44:58

    Οι διάφοροι "Φωτόπουλοι" του παρ'οντος, είναι οι "Πιπεριάδες" του παρελθόντος που κατέβαζαν τους διακόπτες και μετά έγιναν Υπουργοί.Πράσινη ξεφτίλα!

  13. t0p avatar
    t0p 24/05/2011 19:24:05

    Πώληση δεν σημαίνει οποσδήποτε αύξηση τιμών αλλά διακοπή ενός πάρτυ λαμογιάς .
    ποιός σήμερα κλέβει το κράτος και εμάς τους καταναλωτές απλό
    -οι μεγαλονταβατζήδες μέσω των ΔΕΚΟ
    -τα λαμόγια των ΔΕΚΟ που σπρώχνουν τις δουλειές τους
    -οι κακές υπηρεσίες της μονιμότητος και της ατιμωρησίας
    -οι συνδικαλιστές που και δεν δουλεύουν και απαγορεύουν τον πειθαρχικό έλεγχο στους αδιάφορους και τα κονομάνε με λαμογιές βλέπε προγράμματα κοινωνικού τουρισμού ,εισητήρια μετακινήσεων κλπ
    -οι πολιτικοί προιστάμενοι αυτών που καλύπτουν για λογαριασμό των νταβατζίδων τα φαινόμενα διαφθοράς
    Εμείς ,εσείς τι χάσατε με το μανάτζμεντ του ΟΤΕ στους γερμανούς ?μήπως αντίθετα πήραμε καλύτερες υπηρεσίες και τιμές ?
    Το θέμα είναι άλλο πουλάνε για να μας σώσδουν ή πουλάνε για να μας αποτελειώσουν ?

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ t0p 24/05/2011 23:10:52

      Τιμές, σίγουρα δεν πήρες καλύτερες "από τους Γερμανούς". Οι όποιες μειώσεις στα τιμολόγια του ΟΤΕ γίνονται σταδιακά την τελευταία δεκαετία. Ακόμα και τώρα, με τους Γερμανούς να είναι (υποτίθεται) παντοδύναμοι, η ΕΕΤΤ δεν επιτρέπει στον ΟΤΕ να κάνει επιθετική τιμολογιακή πολιτική.

  14. zame avatar
    zame 24/05/2011 19:24:17

    του κανετε και διαφημηση με την φωτο του..του ΠασοκοΑεριτζη...Να ποιοι βαζανε πλατες τοσα χρονια προκειμενου να Γιγαντωθει η Λειλασια και το Πλιατσικο του δημοσιου..

  15. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 24/05/2011 20:24:51

    ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑ ΚΑΤΑΝΟΗΤΟΣ. ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΟΣΑ ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΜΑΡΤΥΡΗΣΕΤΕ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΤΩΝ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΩΝ. ΣΑΣ ΕΠΙΣΗΜΑΝΑ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΜΕ ΤΗΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟΠΟΙΗΣΗ ΘΑ ΑΥΞΗΘΕΙ ΠΟΛΑΠΛΑΣΙΑ Η ΤΙΜΗ ΤΟΥ ΡΕΥΜΑΤΟΣ. ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟ.ΑΝ ΟΧΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΙΔΙΩΤΕΣ ΔΕΝ ΔΕΣΜΕΥΟΝΤΕ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΟΧΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΥΤΩΝ ΤΗΣ ΔΕΗ;

  16. zame avatar
    zame 24/05/2011 20:52:49

    (ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΙΔΙΩΤΕΣ ΔΕΝ ΔΕΣΜΕΥΟΝΤΕ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΙΩΣΗ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΥΞΗΣΕΙΣ ΟΧΙ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΥΤΩΝ ΤΗΣ ΔΕΗ;)
    ΟΤΑΝ ο ΙΔΙΩΤΗΣ θα ειναι ακριβοτερος δεν θα εχει ΠΕΛΑΤΕΣ.

    Δεν ειπε κανεις πως ο ιδιωτης θα ειναι φτηνοτερος (θα δειξει) απο το δημοσιο..αλλα
    αυτο που πετυχαινει ειναι η ΔΡΑΣΤΙΚΗ μειωση της ΣΠΑΤΑΛΗΣ και ΠΑΡΟΧΗ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ τουλαχιστον που δεν θα κολουν ουτε θα ΥΠΟΝΟΜΕΥΟΝΤΑΙ απο το βαθυ κομματικο κρατος & τους εκαστοτε εκφραστες του..που για το μονον που ειναι ικανοι ειναι ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΟΥΜΕ...η δεν ειναι ετσι ?

    • Εναεριος avatar
      Εναεριος @ zame 24/05/2011 21:26:16

      Σε τι διαφερουμε λοιπον απο το Παπακωνσταντινου??
      Μηπως στον αγοραστη??Τι θα αλλαξει δηλαδη αν τη ΔΕΗ την αγορασει η ΕDF ή αν την αγορασει η ELPEDISON??

  17. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 24/05/2011 21:26:36

    Ενα κατάλαβα μετά από 29 χρόνια δουλειάς: οι κάθε λογής "Φωτόπουλοι","Κολλάδες","Παναγοπουλαίοι","Πιπεργιάδες" αποτέλεσαν την μέγιστη τροχοπέδη στην εξυγίανση του ευρύτερου δημόσιου τομέα και την ανάπτυξη.Η Δ.Ε.Η. θα μπορούσε κάλλιστα να εξάγει ρεύμα και όχι να εισάγει την περίοδο αιχμής.Θα μπορούσε εδω και μια 20ετία να πρωτοπορήσει στις Α.Π.Ε. συμπιέζοντας τα κόστη.Θα μπορούσε επιπρόσθετα να επενδύσει το μονοπωλιακό της κέρδος και σε άλλες επικερδείς δραστηριότητες.Ετσι δεν είναι αξιότιμε κε.διευθυντά ή κάνω λάθος;Αλλά είπαμε, να διατηρήσουμε τα "κεκτημένα" σε βάρος του κοινωνικού συνόλου το οποίο-συν τοίς άλλοις-μας πληρώνει και τον δικό μας λογαριασμό.
    Η ευνομία και η ισοπολιτεία δεν επιβάλλονται πειθαναγκαστικά. Αναδεικνύονται πρωτίστως και προβάλλονται από τους ταγούς τους.Και εδώ είναι που απέτυχαν παταγωδέστατα οι κρατικοδίαιτοι συνδικαλιστές μας.

  18. Εναεριος avatar
    Εναεριος 24/05/2011 21:29:54

    Ποσοι συνδικαλιστες της ΔΑΚΕ εγιναν Βουλευτες, Υπουργοι, Διοικητες Οργανισμων, Ευρωβουλευτες??

    Παρτε το χαμπαρι.Αν το κρατος θελει να τελειωνει με τον κακο συνδικαλιστη ειναι πανευκολο.
    Το μονο που δε χρειαζεται ειναι να ξεπουληθουν οι Δημοσιες Επιχειρησεις.
    Οι κακοι συνδικαλιστες υπαρχουν γιατι βολευουν ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠ'ΟΛΑ το Συστημα.

  19. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ avatar
    ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ 24/05/2011 23:05:33

    http://news.in.gr/economy/article/?aid=1231110121

    Τι έγραφα παραπάνω; Η Π.Ν.Ο. αντιδρά στην κατάργηση ορισμένων τελών που επιβάρυναν άδικα και αναιτιολόγητα τις τιμές λιανικής των εισιτηρίων ακτοπλοΐας...Είναι φτηνότερο να πάω με πλοίο στην Ιταλία παρά στην ιδιαίτερη πατρίδα μου τη Λέσβο...

  20. Greco avatar
    Greco 24/05/2011 23:12:57

    οταν ο σαββοπουλος εγραφε το "κωλοελληνες" τον φωτοπουλο πρεπει να σκεπτοταν

  21. zame avatar
    zame 24/05/2011 23:39:48

    @Greco + 10000000000000
    @ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΓΝΟΣ.. θα μπορουσε να εξαγει & να πρωτοπορήσει στις Α.Π.Ε .. +10000000000000
    ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ.

  22. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 25/05/2011 09:27:34

    ΜΗΝ ΜΠΕΡΔΕΥΕΤΕ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΔΕΗ ΜΕ ΤΙΣ ΠΡΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΣΥΝΔΙΚΑΛΙΣΤΩΝ. ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΑ Η ΔΕΗ ΣΥΝΕΤΕΛΕΣΕ ΤΑ ΜΕΓΙΣΤΑ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΕ ΤΙΜΕΣ ΚΟΣΤΟΥΣ ΚΑΙ ΦΘΗΝΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΚΡΑΤΟΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΖΩΝΗΣ. ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΙΜΟΔΟΤΗΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΝΤΙΘΕΤΩΣ ΕΝΙΣΧΥΕΙ ΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΑΣΚΟΝΤΑΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΚΑΝΟΝΤΑΣ ΑΝΤΙΠΑΡΑΓΩΓΙΚΕΣ ΕΠΕΝΔΥΣΕΙΣ ,ΠΡΟΣΦΕΡΟΝΤΑΣ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΕ ΤΙΜΕΣ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ ΣΕ ΕΥΠΑΘΕΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ (ΑΓΡΟΤΕΣ, ΠΟΛΥΤΕΚΝΟΙ, ΑΝΑΞΙΟΠΑΘΟΥΝΤΕΣ κτλ.). ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, ΤΑ ΝΗΣΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΚΡΗΤΗ ΡΟΔΟΣ ΚΑΙ ΟΛΟ ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΑΙΓΑΙΟ ΑΓΟΡΑΖΕΙ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΠΟΛΥ ΚΑΤΩ ΤΟΥ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΚΟΣΤΟΥΣ !!! ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΟΙΟΣ ΙΔΙΩΤΗΣ ΘΑ ΑΣΚΟΥΣΕ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΠΡΙΜΟΔΟΤΗΣΗ;





























    0







    0

  23. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 25/05/2011 09:47:02

    ΟΣΟ ΑΦΟΡΑ ΤΑ ΚΕΚΤΗΜΕΝΑ Η ΟΙ ΔΗΘΕΝ ΜΕΓΑΛΟΙ ΜΙΣΘΟΙ ΠΟΥ ΕΙΣΠΡΑΤΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ. ΚΑΙ ΙΔΙΩΣ ΜΕ ΤΑ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΜΕΤΡΑ.
    (ΙΣΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΓΧΥΣΗ ΜΕ ΑΛΛΕΣ ΔΕΚΟ). ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΣΚΕΥΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΗΡΩΕΣ ΤΗΣ ΔΕΗ ΠΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΛΙΟΠΥΡΙ, ΣΤΟ ΚΡΥΟ , ΣΤΗ ΝΥΧΤΑ , ΑΝΕΒΑΣΜΕΝΟΙ ΣΤΙΣ ΚΟΛΩΝΕΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΦΕΡΟΥΝ ΤΟ ΡΕΥΜΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΑΣ. Η ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΣΤΑ ΟΡΥΧΕΙΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΣΤΑΘΜΟΥΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΝΥΧΘΗΜΕΡΟΝ! ΔΕΝ ΑΝΤΙΛΕΩ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΡΘΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΣΥΝΕΣΗ. ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΟΛΙΤΙΚΟ ΣΗΣΤΗΜΑ ΕΧΕΙ ΚΑΤΟΡΘΩΣΕΙ ΝΑ ΘΕΣΕΙ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΟΥΣ ΟΤΑΝ ΤΟ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥ.

  24. zame avatar
    zame 25/05/2011 13:32:53

    και ετσι το Πολιτικο συστημα να κανει την δουλεια του..αλλα και εσεις την δικη σας...και ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ...ψψψψ!! (που τολμα να διαμαρτυρεται κιολας).. καλυτερα δεν γινεται...ετσι δεν ειναι κυριε @ΝΤΙΝΟ...αλωστε αυτα "δομισαμε" & ΑΥΤΑ ΖΟΥΜΕ..τι φωναζουμε τοτε..

  25. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 25/05/2011 18:36:57

    ΚΥΡΙΕ zame ΑΥΤΑ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΤΕ ΑΥΤΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ. ΠΟΙΟΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΑΣ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΤΟ ΝΙΩΣΕΤΕ ΣΕ ΛΙΓΟ. ΑΛΛΑ ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΘΑ ΜΕ ΘΥΜΑΣΤΕ ΚΑΝ ΓΙΑΤΙ Ο ΝΟΥ ΣΑΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΠΩΣ ΘΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΤΕ. ΚΑΙ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ Η ΔΕΗ ΗΤΑΝ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΩΝ ΒΑΛΚΑΝΙΩΝ ΤΟΣΟ ΣΕ ΜΕΓΕΘΟΣ ΟΣΟ ΚΑΙ ΣΕ ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΟΤΗΤΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΠΙΒΑΡΥΝΕΙ ΤΟΝ ΚΡΑΤΙΚΟ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ. ΤΩΡΑ ΘΑ ΚΑΤΑΝΤΗΣΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΡΟΥΦΗΧΤΡΑΣ ΤΟΥ ΕΛΛΗΝΙΚΟΥ ΛΑΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΚΡΗΓΟΡΩ ΚΑΙ ΣΑΣ ΖΑΛΙΖΩ ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΙΜΟΛΟΓΗΣΗ ΤΩΝ ΔΙΟΔΙΩΝ ΤΩΝ ΕΘΝΙΚΩΝ ΟΔΩΝ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΟΔΟΥ ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΟΥ ΝΕΟΥ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ. ΑΥΤΑ ΕΧΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΠΟΛΥ ΑΓΑΠΗ ΓΙΑΤΙ ΒΡΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΕΧΟΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΔΗΜΙΟΥΣ.