#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/12/2009 16:17
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Mε ποιο πολιτικό αντάλλαγμα παρέστη ο Αρχιεπίσκοπος;

Για πρώτη φορά παραστάθηκε εκπρόσωπος του Εκκλησίας και μάλιστα ο ίδιος ο Αρχιεπίσκοπος σε συνεδρίαση υπουργικού συμβουλίου!!! Η εικόνα αυτή παραπέμπει αμέσως συνειρμικά σε θεοκρατικό καθεστώς. Τι ακριβώς συμβαίνει;

Φυσικά και δεν πρόκειται για θεοκρατικό καθεστώς αλλά για επικοινωνιακά κόλπα του ΠΑΣΟΚ που δεν διστάζει να κάνει ακόμα και αυτό, προκειμένου να περάσει στο χριστεπώνυμο πλήθος την απόφαση για ψήφο σε 250.000 κυρίως μουσουλμάνους και την εδραίωσή του στην εξουσία.

Αν θυμόμαστε καλά, το ΠΑΣΟΚ δεν ήταν εκείνο που έβγαζε πολιτικούς αφρούς κάθε φορά που ο μακαριστός Χριστόδουλος μιλούσε; Τώρα τι συνέβη ξαφνικά και έστησε τις τηλεοπτικές κάμερες προκειμένου να δούμε τον Αρχιεπίσκοπο στο υπουργικό συμβούλιο;

Θα θέλαμε όμως να γνωρίζουμε γιατί τελικά δέχτηκε να παραστεί ο Αρχιεπίσκοπος και με ποιο πολιτικό αντάλλαγμα;

ΣΧΟΛΙΑ

  1. o aristos avatar
    o aristos 23/12/2009 16:27:45

    Το "Αρμόζον και το Πρέπον"....

    http://exomatiakaivlepo.blogspot.com/2009/12/blog-post_5195.html

  2. nasos avatar
    nasos 23/12/2009 16:27:46

    Κατηγορούσαμε τους Πασοκιστανούς ότι δεν είχαν πρόγραμμα.
    Να τελικά που είχαν!
    Προτού ξεφουρνίσουν το νομοσχέδιο που αλλάζει ριζικά την εθνολογική σύσταση της χώρας-τρεις μέρες πριν τα Χριστούγεννα και με τα ΜΜΕ να το θάβουν- έφτιαξαν και 4-5 εξεταστικές επιτροπές για να μπλοκάρουν την ΝΔ και ανακινούσαν διαρκώς θέμα Εκκλησιαστικής περιουσίας για να έχουν στο χέρι και την Εκκλησία.
    Λογικά όλο και κάτι θα πάρει Ιερώνυμος για να κάτσει στα αυγά του.
    Μην είναι ο ΦΜΑΠ τα 30 Αργύρια της προδοσίας;

    Και τέλος ας δούμε το ζήτημα μακροσκοπικά.
    Αυτό το νομοσχέδιο δεν είναι κεραυνός εν αιθρία,είναι το επιστέγασμα μιας διαδικάσίας που ξεκίνησε από το 1996.

  3. Ι Δ. avatar
    Ι Δ. 23/12/2009 16:58:07

    Δυο φίλλοι απο τα παλιά στην ίδια πόλη.Σρατευμένοι στον αγwνα γεια την επιβολή τηs πολυπολιτισμικότηταs.

  4. fufutos avatar
    fufutos 23/12/2009 18:22:36

    O Jeronimo είναι αλβανός στην καταγωγή.

  5. ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ avatar
    ΝΑΟΥΣΑΙΟΣ 23/12/2009 18:25:53

    Άντε και περίλαμπρος μιναρές στο προαύλιο της Μητρόπολης..!
    Γι' αυτό στείλανε τον Χριστόδουλο νωρίς;

  6. ΣΟΒΟΚΑΗΣ avatar
    ΣΟΒΟΚΑΗΣ 23/12/2009 18:31:28

    να χωρισουν εκκλησια από κρατος.

  7. dr.thess avatar
    dr.thess 23/12/2009 19:07:26

    οριστε....και φορους βαζει και σεβεται την εκκλησια..να μη φωνάζετε νουδούληδες, που κοροϊδεψατε το χριστεπώνυμο πληθος με τις υπογραφες για τις ταυτότητες

  8. ataktos avatar
    ataktos 23/12/2009 19:13:10

    Έχουν μάθει απο παιδια ...εκεί που έφτυναν ...γλύφουν ...είναι καλό το επάγγελμα

  9. ενας ψηφοφορος avatar
    ενας ψηφοφορος 23/12/2009 19:17:25

    Που μπορει να φτασει ενας .... κωλος για να κρατησει κατω του την ζεστη και πολυτελη θεση του...

    Θλιβομαι - Θλιβομαι πραγματικα βλεποντας την αρχουσα ταξη (την οποια..) στην πατριδα μου να εχει πεσει ΤΟΣΟ ΧΑΜΗΛΑ... νομιζω οτι πρεπει να ειμαστε η μοναδικη χωρα στον κοσμο με τετοια σκουπιδια να κρατανε στα χερια τους τις τυχες ενος ολοκληρου ιστορικα περηφανου λαου.. οπου και να γυρισω το κεφαλι μουρχεται εμετος.

  10. ΜΗΤΣΟΣ avatar
    ΜΗΤΣΟΣ 23/12/2009 19:22:32

    Σε προηγούμενα σχόλια μου είχα υποστηρίξει το σενάριο της συγκυβέρνησης και μάλιστα σύντομα.Τώρα δηλώνω ότι έκανα λάθος και το ΠΑΣΟΚ θα μείνει για τα επόμενα 8 χρόνια τουλάχιστον.Το ΠΑΣΟΚ ξέρει να κυβερνά!Αυτό είναι πλέον δεδομένο.
    Η ΝΔ κοιμόταν ,κοιμάται και θα κοιμάται για πάντα.Είναι καταδικασμένη να ψήνεται στην αντιπολίτευση και να βλέπει το ΠΑΣΟΚ να κάνει πλιάτσικο στη χώρα.Ξεφτίλισε τον κόσμο της και τώρα με κοκτεϊλ πάρτυ κατα τη διάρκεια μάλιστα συζήτησης του προϋπολογισμού ,προσπαθεί να σχηματίσει στρατό.Το ερώτημα όμως είναι τι θα τους κάνει τους στρατιώτες με τους άχρηστους λοχαγούς που διαθέτει.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ ΜΗΤΣΟΣ 23/12/2009 19:43:33

      Βλεπω οτι αρχιζουν καποιοι να βλεπουν την πραγματικοτητα.Προσωπικα πιστευα οτι με τη Ντορα θα ηταν καλυτερα αν και οχι πολυ.Θα επιθυμουσε τελος παντων να χτυπησει την κυβερνηση ενω τωρα θα πεσει υπνος βαθυς.

      • ΜΗΤΣΟΣ avatar
        ΜΗΤΣΟΣ @ ψυχραιμια 23/12/2009 19:49:25

        Διακρίνω να μια χαρά αλλά δεν είμαι σίγουρος αν χαίρεσαι για την κατάντια της ΝΔ ή τα μεμέτια που θα σε κάνουν γιοσουφάκι?

        • ψυχραιμια avatar
          ψυχραιμια @ ΜΗΤΣΟΣ 23/12/2009 20:08:27

          Εχω αποδεχθει το προφανες : οτι ειμαι μια δεξια μειονοτητα σε μια κεντροαριστερη χωρα.Θα κοιταξω τον εαυτο μου και την οικογενεια μου οσο μπορω.Δεν μπορουσα να κανω και κατι αλλο απο αυτα που εγραψα εδω επι εβδομαδες και παρεξηγηθηκα απο πολλους.Αν εχει εκλεγει η Ντορα,σημερα τουλαχιστον ο ΔΟΛ θα ηταν θετικος προς τη ΝΔ και το επικοινωνιακο περιβαλλον θα ηταν καλυτερο.Οι κραυγες των ξενων Οικων κατα της κυβερνησης θα συντονιζονταν με εσωτερικη αντιπολιτευση και το ΠΑΣΟΚ θα αρχιζε να πιεζεται.
          Η πλειοψηφια επελεξε αλλιως.Δικαιωμα τους να κανουν λαθος.Εγω ξερω τι εζησα τη δεκαετια του 80 με τη μαχη φωτος και σκοτους και ξερω ποια ειναι η μονη πραγματικη αντιρροπη δυναμη στο συστημα ΠΑΣΟΚ και φυσικα γιαυτο εχει συκοφαντηθει αρκουντως.

  11. Nick avatar
    Nick 23/12/2009 19:35:05

    Αυτό ακριβώς!

  12. man8os avatar
    man8os 23/12/2009 19:45:42

    Το ΠΑΣΟΚ ξερει να ξεγελαει τους ψηφοφορους, οχι να κυβερναει. Και στους νεοτερους,τα κολπακια αυτα δε πιανουν.

  13. xristos avatar
    xristos 23/12/2009 19:50:03

    ''ουε γραμματείς και φαρρισαίοι Υποκριτές''.
    Κάποτε τον Μακαριστό Χριστόδουλο τον κατηγορούσανε γιατί σχολίαζε απλά τους πολιτικούς.
    ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΥΠΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ.
    ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΑΝ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΤΟ ΕΡΓΟ ΤΗΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΤΟΤΕ.
    ΚΑΙ ΤΩΡΑ???ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΥΠΟΚΡΙΤΕΣ ΠΟΥ ΦΩΝΑΖΑΝΕ ΓΙΑ ΧΩΡΙΣΜΟ ΚΡΑΤΟΥΣ-ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ ΓΙΝΑΝΕ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΛΕΝΕ ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΡΓΟ ΚΑΝΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΗΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ.ΓΙΑΤΙ ΑΡΑΓΕ ΤΩΡΑ?
    ΤΩΡΑ Η ΜΙΤΡΑ ΤΟΥ ΔΕΣΠΟΤΑ ΔΕΝ ΖΥΓΙΖΕΙ 5 ΚΙΛΑ?(ΤΟΣΟ ΞΕΡΑΝΕ ΤΕΤΟΙΑ ΛΕΓΑΝΕ).
    ΤΙ ΘΕΛΟΥΝ ΑΡΑΓΕ?ΤΙ ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ?
    ΚΑΥΣΗ ΝΕΚΡΩΝ(ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΕΡΩΝΥΜΟ).
    ΑΦΑΙΡΕΣΗ ΕΙΚΟΝΟΝ ΑΠΟ ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΤΗΡΙΑ(ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΙΕΡΩΝΥΜΟ).
    ΒΙΒΛΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΜΕΣΑ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΟΘΩΜΑΝΙΚΗΣ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑΣ(ΤΟ ΑΚΟΥΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΥΤΟ).ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΑΠΟ ΙΕΡΩΝΥΜΟ.
    ΚΑΙ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΟ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟ ΠΑΣΟΚ.(ΑΛΗΘΕΙΑ ΟΡΚΙΣΤΙΚΑΝ ΟΡΘΟΔΟΞΑ ΟΛΟΙ ΟΙ ΥΠΟΥΡΓΟΙ?).

  14. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 23/12/2009 19:50:45

    ΥΦΟΣ ΜΥΞΟΠΑΡΘΕΝΑΣ ΕΙΧΕ Ο ΙΕΡΩΝΥΜΟΣ.Ε ΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΟΤΑΝ ΜΟΝΟ Η ΑΚΙΝΗΤΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΤΟΥ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣ ΑΠΟΤΙΜΑΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟ ΤΟΥ 2005 ΚΑΙ ΤΑ ΟΣΑ "ΔΗΛΩΝΟΥΝ",ΣΕ 20 ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΕΥΡΩ,ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΕΣ ΠΟΥ ΚΑΤΕΧΟΥΝ ΠΕΡΙ ΤΙΣ 3000 ΝΑΟΙ ΚΑΙ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΑ.ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΑΡΜΙΤΑ.ΕΙΝΑΙ ΕΞ ΑΛΛΟΥ ΒΕΒΑΙΟ ΟΤΙ ΟΙ 300 ΤΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ ΑΠ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΣ ΚΡΕΜΟΝΤΑΙ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΣΦΙΧΤΑΓΚΑΛΙΑΣΜΕΝΑ ΑΛΛΗΛΟΕΞΥΠΗΡΕΤΟΥΝ ΤΑ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΤΟΥΣ.

    • Μάρκο Τ avatar
      Μάρκο Τ @ ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 23/12/2009 20:16:57

      Η περιουσία της Εκκλησίας είναι από δωρεές πιστών, είναι αναφαίρετο δικαίωμά της να έχει (όποιος έχει τα κότσια, ορίστε τα δικαστήρια, ελληνικά και ευρωπαϊκά, για να σπάσει τα μούτρα του), κατά μεγάλο μέρος είναι δεσμευμένη, το μεγαλύτερο μέρος έχει πάει σε ακτήμονες, με ή χωρίς "", η τωρινή της περιουσία είναι ελάχιστη και δεν την χρωστάει σε κανένα.
      Και ρωτήστε πόσος κόσμος περνάει κάθε μέρα από ενορίες για βοήθεια και ένα πιάτο φαϊ. Για ρωτήστε πόσοι μουσουλμάνοι και άλλοι αλλόθρησκοι σιτίζονται από την Εκκλησία, τη στιγμή που το Κοράνι παραγγέλει τη φιλανθρωπία μόνο μεταξύ μουσουλμάνων (οι άλλοι, ας ψοφήσουν).
      Οποιος δεν ξέρει, καλύτερα να σωπαίνει παρά να μιλάει σαν την κομμένη κεφαλή.

  15. ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ avatar
    ΑΔΥΝΑΜΟΣ ΚΑΚΟΣ 23/12/2009 21:03:51

    ΣΩΣΤΑ ΑΠΟ ΔΩΡΕΕΣ ΠΙΣΤΩΝ ΚΑΙ ΔΩΡΕΕΣ ΜΕ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΦΙΡΜΑΝΙΑ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΙΣΙΤΙΑ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΑΠΟ ΔΩΡΕΕΣ ΠΙΣΤΩΝ.ΤΙΣ ΜΕΤΟΧΕΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΤΡΑΠΕΖΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΜΕ ΔΩΡΕΕΣ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ ΠΑΛΙ?ΜΟΝΙΜΩΣ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΟΤΑ ΚΑΙ ΔΙΝΕΙ ΑΥΓΟ.ΕΞΑΛΛΟΥ Η ΜΙΣΘΟΔΟΣΙΑ ΤΩΝ ΙΕΡΕΩΝ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ.ΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΤΩΝ ΠΙΣΤΩΝ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΓΚΑΡΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΒΙΛΕΣ ΚΑΙ ΑΚΡΙΒΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ.ΑΠΟ ΤΙΣ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΕΞΑΙΡΕΣΕΙΣ-ΠΡΟΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΥΠΟΛΟΙΠΟΥΣ ΕΠΙΣΚΟΠΟΥΣ-Ο ΑΠΕΛΘΩΝ ΜΗΤΡΟΠΟΛΙΤΗΣ ΣΙΑΤΙΣΤΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ.

  16. xristos avatar
    xristos 23/12/2009 21:08:51

    ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΟΙ ΜΕΡΙΔΕΣ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ ΠΟΥ ΠΡΟΣΦΕΡΕΙ Η ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ 340.000.
    ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΣΕΣ???
    ΤΑ ΚΤΗΡΙΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΥΡΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΔΩΡΕΑΝ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.ΔΩΡΕΑΝ!!!!
    ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΣΑ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΔΩΡΕΑΝ???
    ΚΑΙ Η ΚΑΡΑΜΕΛΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΕΦΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ!!!!ΑΣ ΡΩΤΗΣΕΤΕ ΝΑ ΜΑΘΕΤΕ.

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ xristos 24/12/2009 03:48:00

      Χρίστο, δεν παλεύεται η κατάσταση, άστο.... έχουμε γίνει πλέον κτήνη, όπως μας έχουνε προγράψει εδώ και εκατοπενήντα χρόνια τα "πεφωτισμένα" μυαλά της μεταπρατικής μίζερης και κομπλεξικής ελλαδικής αστικής τάξης.

  17. «Κασσάνδρα» avatar
    «Κασσάνδρα» 23/12/2009 22:15:14

    Η αριστερά του κυρίου θα δώσει την ευλογία της για αυτό το ανοσιούργημα;

  18. Μάρκο Τ avatar
    Μάρκο Τ 23/12/2009 22:30:34

    Ξέρεις, οι δωρεές των πιστών για την αγορά των υλικών για το συσσίτιο δεν γίνονται αυτομάτως φαγητά, ούτε μαγειρεύονται, ούτε σερβίρονται, ούτε διανέμονται αυτομάτως, ούτε τα καζάνια πλένονται αυτομάτως.
    Αυτά τα κάνουν κάτι θρησκόληπτες θείτσες και κάτι παπάδες που εσύ μάλλον περιφρονείς. Και τα κάνουν εθελοντικά.

    Ο Σιατίστης Αντώνιος - το μόνο που συμφωνώ μαζί σου - είναι ένας σύγχρονος άγιος. Και πιστεύω πως θα καταταγεί επίσημα και στο αγιολόγιο. Μάθημα για όλους μας.

  19. B.K.Σ. avatar
    B.K.Σ. 24/12/2009 03:38:56

    μόνον και μόνον από την σημερινή ειρωνεία του Πρετεντέρη (που τον είχε και καθηγητή κάποτε τον Ιερώνυμο) μπορείς να καταλάβεις πόσο μπαίνει στη μύτη αυτός ο σεβασμός του ΓΑΠ και η επιμονή του σε κάποιες αξίες. Γράφει ο Μάρκος για το έργο της εκκλησίας. όσοι έχετε απομακρυνθεί από αυτήν και δεν γνωρίζετε, πως μιλάτε και κρίνετε; διαβάστε τουλάχιστον πρώτα, ρωτήστε!
    Και δε μου λες Ψυχραιμία, αν είχε βγει η Ντόρα και κυβερνούσε κιόλας μια μέρα κατά τας γραφάς του ΔΟΛ, θα καλούσε τον Ιερώνυμο στο υπουργικό συμβούλιο; ΧΑ ΧΑ ΧΑ!

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ B.K.Σ. 24/12/2009 03:44:20

      ορίστε το ρεσιτάλ ενός θλιβερού και δυστυχισμένου ανθρώπου:
      http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=6&artid=306279&dt=23/12/2009

  20. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 24/12/2009 08:41:11

    Δεν ξερω αν τον καλουσε αλλα θα πρεπει να ξερεις οτι οι σχεσεις Μητσοτακη με τον εκλιποντα Χριστοδουλο ηταν αριστες.Αλλωστε ο Τριανταφυλλοπουλος που με ενθαρρυνση Καραμανλη εβγαλε ή δημιουργησε το παρεκκλησιαστικο αφηνε υπονοουμενα για δακτυλο Μητσοτακη πισω απο το Χριστοδουλο.

  21. Νίκος avatar
    Νίκος 24/12/2009 09:34:44

    Τιραμοοοοοοολα, που κρυβεσαι;
    Πως ειπατε; δεν αναμιγνυονται οι ιερεις στην πολιτικη; Αχαχαχαχαχαχαχα! Οχιιιιιιι! δεν αναμιγνυονται. Ο,τι βλεπετε δεν ειναι ο,τι νομιζετε οτι ειναι... οπως λεμε "υπαρχουν λεφτα".

    Α! ολα κι'ολα, δεν ηταν πολιτικη αναμιξη αυτο.

    Αλλα να ειναι ο αρχιεπισκοπος στο υπουργικο συμβουλιο! μονο οι προοδευτικοι ταλιμπαν θα το εκαναν και θα επεφτε "μουγκα στην στρουγκα" στα ΜΜΕ.

    Τελος, φιλοι, μην ταυτιζετε την εκκλησια με τον Κο Ιερωνυμο.

  22. FRESCO avatar
    FRESCO 24/12/2009 09:45:09

    Υπακοή κάνει...

  23. hpolhtonpoleon@gmail.com avatar
    hpolhtonpoleon@gmail.com 24/12/2009 19:54:43

    KATAΡΧΗΝ ΠΑΙΔΙΑ ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΧΡΥΣΟΒΟΥΛΑ ΚΑΙ .ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΤΙ ΛΕΜΕ.ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΟΒΑΡΑ.ΓΙΑΤΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΕΠΑΝΩ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΧΡΥΣΟΒΟΥΛΑ ΣΤΗΡΙΖΟΝΤΑΙ.ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝ ΟΠΩΣ ΘΕΛΟΥΝ ΜΕΡΙΚΟΙ ΞΕΧΝΑΜΕ ΟΤΙ ΚΑΠΟΤΕ ΠΡΩΤΕΥΟΥΣΑ ΜΑΣ ΗΤΑΝ Η ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΔΙΝΑΜΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΗΣ.(ΝΕΟΕΛΛΗΝΕΣ ΓΑΡ).
    ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΛΕΜΕ.ΟΤΙ ΑΓΟΡΕΣ ΚΑΝΑΜΕ ΜΕ ΔΡΑΧΜΟΥΛΕΣ ΤΙΣ ΞΕΧΝΑΜΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΑΡΙΖΟΥΜΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΤΑ ΕΥΡΩ.(ΤΟΣΟ ΜΑΣ ΦΤΑΝΕΙ ΣΑΝ ΛΑΟ ΔΥΣΤΗΧΩΣ.)
    ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ.ΟΤΑΝ Ο ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΑΝΟΙΞΕ ΤΟΤΕ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ,ΟΤΑΝ ΔΩΘΗΚΑΝΕ ΤΟΤΕ ΤΑ ΚΤΗΜΑΤΑ,ΟΡΙΣΜΕΝΑ ΚΤΗΡΙΑ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑΤΑ ΣΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.ΗΡΘΕ ΣΕ ΣΥΝΝΕΝΟΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΤΟΤΕ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟ ΜΑΚΑΡΙΣΤΟ ΣΕΡΑΦΕΙΜ ΠΩΣ ΣΑΝ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ ΘΑ ΕΚΑΝΕ ΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ Δ.Υ. ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΗΛΑΔΗ.
    ΑΛΛΑ ΤΟ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟΥΣ Δ.Υ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΔΕΝ ΜΑΣ ΦΤΑΕΙ.ΟΙ ΙΕΡΕΙΣ ΜΑΣ ΦΤΑΙΝΕ.
    ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ.

  24. Μ.Ν avatar
    Μ.Ν 25/12/2009 01:37:07

    ΤΟΥ ΖΗΤΗΘΗΚΕ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΤΟΥ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ. ΤΙ ΑΛΛΟ ΑΝΤΑΛΑΓΜΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΓΙΟ ΑΝΘΡΩΠΟ; ΚΑΙ ΤΙ ΑΛΛΟ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΠΕΡΑΝ ΑΥΤΩΝ; ΠΡΟΠΑΝΤΩΝ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ!

  25. xristos avatar
    xristos 26/12/2009 11:29:21

    NA ΠΡΟΣΕΥΧΗΘΕΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΘΥΠΟΥΡΓΟ?ΜΑ ΑΥΤΟΣ ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΣΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ.ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΝΑΙ!!!
    ΑΛΛΑ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΑΓΙΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.ΕΛΕΟΣ!!!
    65 ΧΡΟΝΙΑ ΘΕΛΕΙ Η ΟΡΘΔΟΞΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΓΙΟ.ΑΥΤΟΣ ΕΓΙΝΕ ΣΕ 3 ΧΡΟΝΙΑ.ΓΙΑΤΙ???
    ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΗΣ ΠΑΤΡΙΔΑΣ ΠΟΥ ΚΟΙΤΑΕΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ ΝΑΙ ΒΕΒΑΙΑ!!!
    ΒΓΑΖΕΙ ΤΙΣ ΕΙΚΟΝΕΣ ΑΠΟ ΤΑ ΔΗΜΟΣΙΑ ΚΤΗΡΙΑ,ΑΝΕΒΑΖΕΙ ΤΑ ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΝ ΑΛΛΑ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΑΠΟ 1400 ΚΥΒΙΚΑ,ΚΑΝΕΙ ΕΛΛΗΝΕΣ 250000 ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ,ΤΑ ΑΕΡΟΠΛΑΝΑ ΤΑ ΤΟΥΡΚΙΚΑ ΘΑ ΦΤΑΣΟΥΝ ΣΕ ΛΙΓΟ ΣΤΗΝ ΛΑΡΙΣΑ,ΞΕΠΟΥΛΑΕΙ ΚΥΠΡΟ-ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ,ΛΕΕΙ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΡΑΤΣΙΣΤΕΣ ΟΣΟΙ ΑΡΝΟΥΝΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟΥΡΚΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΑΘΑΡΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ.ΟΤΙ Η ΟΘΩΜΑΝΙΚΗ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΙΑ ΕΔΩΣΕ ΤΑ ΦΩΤΑ ΤΗΣ ΓΝΩΣΕΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.
    ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΣ!!!ΦΤΟΥ ΜΗΝ ΤΟΝ ΜΑΤΙΑΣΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΚΑΛΟΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΑΣ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ.
    ΑΡΕ ΚΟΛΟΚΟΤΡΟΝΗ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΚΑΤΑΝΤΙΣΑΜΕ!!!!

  26. Σπύρος avatar
    Σπύρος 26/12/2009 11:54:52

    Oι φυλλάδες πού έγραφαν γιά την ΄Δεξιά΄τού Κυρίου,πού είναι τώρα να γράψουν γιά την εμφάνιση τού Ιερώνυμου σε Υπουργικό Συμβούλιο τού ΠΑΣΟΚ??
    Μόκο εντελώς.
    Τετοια εικόνα μόνον στα υπουργικά συμβούλια τού Μπούς έχουμε δεί,με τους Υπουργούς του και αυτόν ,να προσεύχονται γιά να τούς ΄φωτίσει΄ο θεός..
    Τι εγινε με τον διαχωρισμό εκκλησίας και κράτους πού διεκήρυσσε ο Γιώργος??
    Οι ΄προοδευτικές φυλλάδες΄που θά ξεσηκωσαν τον κόσμο αν σε αντίστοιχη δεξιά κυβέρνηση έβλεπαν παπά στο Υπ.Συμβούλιο τώρα κάνουν την πάπια.
    Εχουμε ΄αντικειμενικούς δημοσιογραφίσκους΄δεν λέω............

  27. trochalos avatar
    trochalos 26/12/2009 12:22:07

    Η οικογένεια Παπανδρέου δεν είναι Ορθόδοξοι Χριστιανοί
    Ο ΓΑΠ είναι ούτε αυτός ξέρει το παίζει Αμερικανοσοσιαλιστής,τα αδέλφια Πρωτεστάντες Ευαγγελικοί και η ΜΑΜΑ ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ και όλο της το σώι Ιεχωβάδες
    Ο Μακαριώτατος κ ΙΕΡΩΝΥΜΟΣ πήγε στο ΥΣ για να αούσει τις ευχαριστίες του ΓΑΠ για την βοήθεια που πρόσφερε στο κόμμα του ΠΑΣΟΚ με τις θεούσες και τους θεούσους στις εκλογές.Περί του λόγου το αληθές δέστε πολύ προσεκτικά τα VIDEO από τους πανηγυρισμούς έξω από το σπίτι του Γιωργάκη την νύχτα των εκλογών
    Όποιος ξέρει περισσότερα ας τα γράψει.

  28. Σπύρος avatar
    Σπύρος 26/12/2009 13:26:17

    Μα ανώνυμε,ποιος σού είπε οτι δεν καταλαβαίνω τί φούμαρα πουλάνε??
    Απλά ήταν ένα σχολιο υπενθύμισης σέ κάτι ΄ψευτοσοσιαλιστές΄πού έχουν καταντήσει βασιλικότεροι τού βασιλέος ..
    Εδώ ειχαν κάνει ΄ήρωα΄τον δημοσιογραφο-λεμε τώρα-Μ.Βασιλάκη πού γιά να διασωθεί απο τις αγωγές έλεγε οτι ΄παρασυρθηκε΄απο τον μέντορά του Σωμερίτη και τις λοιπές΄εκσυγχρονιστικές δυνάμεις΄και μετά έβγαζε μιά μπούρδα βιβλίο για τον Χριστόδουλο με 666 σελίδες(σημειολογικό το΄666 sic)και τον χειροκροτούσαν ξανά.
    Πού ειναι τώρα ολοι αυτοί γιά να μιλήσουν γιά τον ΄φονταμενταλισμό΄τού Υπουργικού Συμβουλίου τού ΠΑΣΟΚ??
    Υ.Γ.
    Ο Χριστόδουλος μού ήταν αδιάφορος και θεωρώ πώς αυτό που τον χαρακτήριζε ήταν ένας μεγάλος λαϊκισμός..Νάρκισσος πού θα μπορούσε να γινει ΄πετυχημένος΄πολιτικός.
    Φυσικά γελούσα μέ την δαιμονοποίησή του μέσω τής οποίας διάφοροι ανίδεοι και άσχετοι ανεδίκνυαν τήν ΄προοδευτικότητά΄τους αλλά μέχρις εκεί.............

  29. xristos avatar
    xristos 26/12/2009 19:52:08

    ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΑΛΙΟΙ ΜΟΥ ΦΙΛΟΙ(ΕΓΙΝΑΝ ΠΑΛΙΟΙ ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΞΕΧΑΣΑΝ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΝΕ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟΝ ΙΕΡΩΝΥΜΟ ΠΑΙΔΙΑ).ΜΟΥ ΛΕΓΑΝΕ ΚΑΤΗΓΟΡΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΜΑΚΑΡΙΣΤΟ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟ ΠΩΣ ΕΚΑΝΕ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΚΟ ΣΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ.ΣΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΓΙΑΤΙ???
    ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ(ΑΚΟΥΣΟΝ-ΑΚΟΥΣΟΝ)ΓΙΑΤΙ ΜΠΕΡΔΕΥΕ ΤΗΝ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ΜΕ ΤΑ ΕΘΝΙΚΑ ΜΑΣ ΘΕΜΑΤΑ.
    ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΛΟΓΟ ΣΤΑ ΠΟΛΙΤΙΚΑ-ΕΘΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.(ΕΤΣΙ ΛΕΓΑΝΕ ΤΟΤΕ).
    ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΔΙΚΟΥΣ ΤΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΑΛΛΟ ΕΚΚΛΗΣΙΑ,ΑΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑ. ΚΑΙ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ ΠΩΣ ΤΟΣΟΙ ΠΟΥ ΠΕΘΑΝΑΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΗΤΑΝΕ ΛΑΘΟΣ.ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΓΡΗΓΟΡΙΟΥ ΤΟΥ Ε΄,ΤΟΥ ΧΡΙΣΟΣΤΟΜΟΥ ΣΜΥΡΝΗΣ.ΤΟΥ ΠΑΠΑΦΛΕΣΣΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ ΔΙΑΚΟΥ.ΑΚΟΥΤΕ????ΝΑΙ ΚΑΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΕΙΑ.
    ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΕΓΙΝΕ Ο ΙΕΡΩΝΥΜΟΣ ΑΡΧΙΕΠΙΣΚΟΠΟΣ ΜΕ ΞΕΧΑΣΑΝΕ.
    ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΞΕΧΑΣΑΝΕ ΚΑΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΓΑΝΕ.
    ΓΙΑΤΙ Ο ΜΑΚΑΡΙΣΤΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΣ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΗΡΕ ΜΕΡΟΣ ΣΕ ΥΠΟΥΡΓΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ(ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΕ ΑΝ ΕΠΑΙΡΝΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝΕ ΣΤΑ ΜΜΕ Ε?).ΤΙ ΧΤΥΠΗΜΑΤΑ ΘΑ ΔΕΧΟΤΑΝΕ Ε?
    ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ.....

  30. Ένας Τυχαίος avatar
    Ένας Τυχαίος 27/12/2009 02:52:41

    Βρε παιδιά απλό είναι το θέμα!
    Θα εξομολογηθεί και ο Θεός θα τον συγχωρέσει!
    Μια μετάνοια είναι....ΑΠΛΟ!

    Το σίγουρο είναι ότι το ΠΑΣΟΚ χάνει ψήφους από τέτοιες κινήσεις.

    Δεν κερδίζει!

    Ο αντίπαλος ετοιμάζεται. Η νέα ΝΔ μαζεύει στοιχεία και οργανώνεται!

    Ο καιρός γαρ εγγύς...

  31. mike avatar
    mike 27/12/2009 08:42:58

    το κρατος παει κατα διαολου για πολλα πραγματα.μερικα απο αυτα ειναι τα κλασικα που ξερουμε ολοι οπως κομπινεσ,μιζεσ,δημοσια εργα που γινετε τεραστια σπαταλη χρηματος και διαφορα αλλα.οσο αφορα τα ταμια ομως θελω να αναφερω μερικα παραδειγματα.στα χωρια της ελλαδας μας παλαιοτερα ειχαμε κοινοταρχες κατι δλδ σαν τον δημαρχο.ξερετε οτι ολοι αυτοι παιρνουν ακομα συνταξη;μπορει να μην ακουγετε σημαντικο αλλα σκεφτειτε ποσα χωρια εχουμε και ποσοι κοιναταρχεσ περασαν απο καθε χωριο.

  32. mike avatar
    mike 27/12/2009 09:02:20

    το επαγγελμα μου ειναι ξενοδοχουπαληλος και εργαζομαι 6 μηνες τον χρονο.εχω παρατηρηση οτι ο εργοδοτης μου οσα πληρωνει για εμενα στα ταμια που ασφαλιζομαι τα παιρνω πισω τον χειμωνα γιατι ειμαι στο ταμιο ανεργιας.το κρατοσ δλδ απο εμενα δεν κερδιζει τιποτα.γιατι ομως το κρατοσ θα δωσει σε εμενα και σε ολουσ τουσ ξενοδοχουπαληλους εφαπαξ;με απλα μαθηματικα βλεπουμε οτι εμεισ δημιουργουμε μια πληγη στο ταμιο.απο την αλλη πλευρα ο πατερασ μου δουλευει απο τα 15 του οικοδομος.το ενσημο του στοιχιζει 70 ευρω το ενα.με 10 ενσημα κατα μεσο ορο να βαζει τον μηνα το ταμιο κερδιζει τοσα λεφτα απο αυτον.ανεργια δεν πηρε ποτε.δεν εχει ομωσ το δικαιωμα να παρει ουτε εφαπαξ.εχω αναφερει 2 δικα μου παραδειγματα που τα ζω καθημερινα μηπωσ τα διαβασει καποιος και επιτελους θα καταλαβει τι γινετε εξω