07/01/2010 11:54
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Mείωση μισθών στο Δημόσιο κατά 7% ζητά η Κομισιόν από την κυβέρνηση

Αύξηση των ειδικών φόρων κατανάλωσης στα καύσιμα και μείωση μισθών στο Δημόσιο κατά 7% ζητά μεταξύ άλλων η Κομισιόν από την κυβέρνηση, με ενημερωτικό σημείωμα που απέστειλε στην Αθήνα πριν αφιχθεί το κλιμάκιο της  Κομισιόν και της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζαςγια έλεγχο στα κιτάπια. Το κλιμάκιο βρίσκεται από χθες στην Αθήνα και περνά απο κόσκινο το Σχέδιο Σταθερότητας. Σήμερα οι κοινοτικοί αξιωματούχοι θα επισκεφτούν τα υπουργεία Εθνικής Αμυνας, Υγείας και Εργασίας όπου θα έχουν συναντήσεις με τις ηγεσίες τους. Η επίσκεψη του κλιμακίου στη χώρα μας θα ολοκληρωθεί αύριο με τις συναντήσεις που θα έχει με τους υπουργούς Οικονομίας και Οικονομικών Λούκα Κατσέλη και Γιώργο Παπακωνσταντίνου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. thespieys avatar
    thespieys 07/01/2010 12:10:48

    Συγκλονιστικές αποκαλύψεις έφερε στο φως της δημοσιότητας η χθεινοβραδυνή τηλεοπτική εκπομπή του δημοσιογράφου Άρη Σπίνου στο Extra3. Έγγραφα-φωτιά αποδεικνύουν πως με μια απλή υπεύθυνη δήλωση Αλβανοί και Πακιστανοί λαθρομετανάστες με ελάχιστη χρονικά παραμονή στη χώρα λαμβάνουν παρανόμως το επίδομα αλληλεγγυης των 800 ευρώ, δηλώνοντας ως διευθυνση διαμονής σκηνές ή ..δεντρα, την ώρα που το 20% των ελληνων βρισκεται κάτω από το όριο της φτωχιας...

  2. Χρήστος avatar
    Χρήστος 07/01/2010 12:17:54

    άντε καλά κρασιά...

  3. Anonimi avatar
    Anonimi 07/01/2010 12:51:12

    Να δω μείωση μισθών στο δημόσιο κι ας πεθάνω. Για όλη την αγένεια, τα μούτρα, τα προσωπικά τηλεφωνήματα ενώ περίμενα στην ουρά και τα "δεν είμαι εγώ αρμόδιος" που έχω ακούσει στη ζωή μου.

  4. αντί avatar
    αντί 07/01/2010 12:57:56

    Να πληρώσουν πάλι το μάρμαρο αυτοί που δεν έχουν δηλαδή!
    Μείωση μισθών, αύξηση των άμεσων και έμμεσων φόρων για να μπορούν να βγάζουν κάτι παραπάνω από μίζες, δημόσια έργα που κοστίζουν 10 φορές πάνω, βατοπέδια, χρηματιστήρια με λεφτά των ταμείων, πλουσιοπάροχες εθελούσιες (ΟΤΕ, ΟΛΠ, ΟΛυμπιακή;) κτλ.
    Με τα λεφτά που χρωστάνε οι εφημερίδες και τα κανάλια τι θα γίνει;
    Με τα διπλά βιβλία "φιλικών" επιχειρήσεων;
    Με τις προμήθειες των νοσοκομείων;
    Με τις λίστα φαρμάκων που καταργήθηκε για να βγάλουν λεφτά οι φαρμακοβιομήχανοι και έχουν γονατίσει τα ταμεία;

    Από εκεί να βρουν τα λεφτά!

  5. (Α)θανάσης avatar
    (Α)θανάσης 07/01/2010 13:50:24

    Μακάρι να γίνει αυτή η μείωση.
    Διότι μετά θα πάψει η δικαιολογία και θα φανεί ότι η μαύρη τρύπα που καταπίνει τα λεφτά δεν είναι οι μισθοί...

  6. Σαος avatar
    Σαος 07/01/2010 14:00:32

    Άραγε θα το περάσουν και σε μας που είμαστε ιδιωτικό τομέα;

  7. ndvoice avatar
    ndvoice 07/01/2010 15:28:46

    Η πραγματικότητα είναι μία και μοναδική. Αν δεν μειωθούν οι δαπάνες του Δημοσίου τομέα, κανένα απολύτως φορολογικό μέτρο δεν πρόκειται να αποδώσει και το έλλειμμα μονίμως θα διογκώνεται. Με ποιο τρόπο και ποιές ακριβώς δαπάνες θα μειωθούν, αυτό είναι πρόβλημα που πρέπει να αντιμετωπίσει η εκλεγμένη κυβέρνηση. Αυτή ξέρει. Τα ψέμματα δεν οδηγούν πουθενά.

  8. Σαος avatar
    Σαος 07/01/2010 16:05:12

    Ναι αλλά οι εργοδότες συνηθίζουν να αντιγράφουν ότι τους συμφέρει. Εδώ πριν λίγους μήνες εν μέσω της κρίσης μας έλεγαν για μείωση αποδοχών 20% και ανάλογη μείωση ημερών εργασίας, κάτι που ευτυχώς δεν έγινε. Ίσως βρουν τώρα ευκαιρία να κάνουν μειώσεις, χωρίς βέβαια να μειώσουν τον χρόνο εργασίας.

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ Σαος 07/01/2010 16:15:24

      Δεν νομίζω ότι τίθεται τέτοιο θέμα.
      Αντίθετα, ΑΥΞΗΣΗ των μισθών στον Ιδιωτικό τομέα θα προταθεί από τους ειδήμονες...

    • Περίεργος avatar
      Περίεργος @ Σαος 07/01/2010 16:29:41

      Δεν έγινε παντού....
      έχει γίνει με συναίνεση των εργαζόμενων .... που πληρώνονται για όσες μέρες εργάζονται (έχω υπόψη μου οικοδομή....)

  9. Περίεργος avatar
    Περίεργος 07/01/2010 16:32:42

    Το θέμα είναι εκπαιδευτικό...... με 7% μείωση δεν υπάρχει μεγάλη διαφορά στα έξοδα του δημοσίου....

  10. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 07/01/2010 17:00:55

    Βεβαίως να μειωθούν οι μισθοί όλων, είτε παράγουν είτε όχι, κι ας είναι οι μισθοί στο Δημόσιο εδώ και πολλά χρόνια από τους χαμηλότερους στην ΕΕ. Να πέσει ακόμη περισσότερο η κατανάλωση και η συνολική ζήτηση για να ψοφήσει τελείως η αγορά. Αλλά βλέπεις, την ορθή λύση, δηλαδή το διώξιμο όσων κάθονται και παράγουν λίγο ή καθόλου, τη μετακίνηση δημόσιων υπαλλήλων εκεί όπου υπάρχει έλλειψη προσωπικού, καθώς και την ανταμοιβή ανάλογα με την ποιότητα της εργασίας, που θα αύξανε και την παραγωγικότητα, δεν την προτείνει καμιά ελληνική κυβέρνηση γιατί θα ξεσήκωνε θύελλα αντιδράσεων από τους βολεψάκηδες, που έχουν γίνει ολόκληρο κοινωνικό στρώμα με μεγάλη επιρροή και, φυσικά, πολλές χιλιάδες ψήφων. Κι έτσι συνεχίζουμε με στρατηγικές που ενοχλούν λιγότερο και που μας οδηγούν στον γκρεμό (αν και νομίζω ότι έχουμε ήδη αρχίσει να πέφτουμε).

    • (Α)θανάσης avatar
      (Α)θανάσης @ Δημήτρης 07/01/2010 23:03:39

      Σωστός.

  11. ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ avatar
    ΚΟΥΡΚΟΥΜΠΙΝΙ 07/01/2010 18:30:33

    Είμαι σίγουρος ότι και οι δημόσιοι υπάλληλοι τότε θα δουλέψουν 7% παραπάνω.Αν μειώσουν κατά 7% το εισόδημα αυτών που είναι από τους ελάχιστους που φορολογούνται θα πρέπει να περιμένουν και την αντίστοιχη μείωση στα φορολογικά έσοδα.Εν κατακλείδι πολύ αμφιβάλλω...

  12. Σαος avatar
    Σαος 07/01/2010 19:55:46

    Εμάς στο τσακ δεν έγινε αλλά απολύσανε κόσμο και μιλάμε για οικογενειάρχες. Εγώ έμεινα λόγο ειδικότητας αλλά οι ανάγκες των επιχειρήσεων αλλάζουν συχνά, οπότε λέω να αρχίσω να κοιτάζω για δουλειά και για αλλού!

  13. Σαος avatar
    Σαος 07/01/2010 19:57:34

    Τι να σου φίλε μου! Εμένα πάντως μου έκαναν μικρή μείωση τον προηγούμενο χρόνο και δεν βλέπω να δίνουν αύξηση φέτος, πάλι με πρόσχημα την κρίση που έχει ο κλάδος.

  14. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 07/01/2010 22:15:19

    Πως αναφωνούσε ο Ιωάννου στην δεκαετία του '80 που μεγαλουργούσε πάλι το ΠΑΣΟΚ; Θαύμα παιδάκι μου Θαύμα.

    Ως Δημόσιος Υπάλληλος συμφωνώ απόλυτα με την σύζυγο του τσάρου της Οικονομίας του ΠΑΣΟΚ του Α΄ και με τον επόμενο απόφοιτο του LSoE:

    να μειωθούν οι μισθοί στο Δημόσιο κατά 20% όχι μόνο κατά 7%

    Απορίες:

    -οι μισθοί όλων ή οι 16 μισθοί της Βουλής;
    -οι μισθοί όλοι ή τα επιδόματα, γιατί όσο είναι ο μισθός μου είναι τα επιδόματα της καθαρίστριας στο Οικονομικών ...οι κλητήρες παίρνουν παραπάνω
    -οι μισθοί όλων ή οι αμοιβές των Προέδρων, ΔΣ, Οραγανισμών-ΝΠΙΔ-ΝΠΔΔ σφραφίγοκαρεκλων που δεν επιτελούν κανένα έργο ή έχουν αλληλεπικαλυπτόμενες αρμοδιότητες;
    -οι μισθοί όλων ή η αυτοτελή φορολόγηση: Βουλευτών, δικαστικών,τελωνειακών, εφοριακών, μηχανικών, συνδικαλιστών, οδοιπορικών, επιτροπών κλπ

    Η δημόσια σπατάλη (και ο στόχος της μείωσης) είναι :

    α) στις μίζες των δημοσίων έργων (στημένα, σπασμένα, άχρηστα κλπ)
    β) στις υπερτιμολογήσεις
    γ) στις προμήθειες
    δ) στον εγκέφαλο του εκάστοτε "σωτήρα"
    ε) όλα τα παραπάνω

    Οι άνθρωποι είναι παντελώς ανίκανοι και πετάνε επικοινωνιακές μπαρούφες.
    Ας μειώσουν τους μισθούς λοιπόν αφού έχουν στελεχώσει με βιογραφικά τους ΓΓ και τα ΔΣ, έχουν καταθέσει και ψηφίσει τα νομοσχέδια των 100 ημερών και εντόπισαν την πηγή της κακοδαιμονίας.
    Το μόνο παρήγορο είναι ότι το Πάσχα πέφτει νωρίς και έτσι οι 100 ημέρες συμπίπτουν με την έναρξη των Αποκριών οπότε θα συμβαδίζει η εγκεφαλική λειτουργία και η εικονική πραγματικότητα.