#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/09/2011 11:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Mήπως οι "απολύσεις"... βολεύουν το ΠΑΣΟΚ;




Το ερώτημα του τίτλου, εκ πρώτης όψεως, ακούγεται περίεργο.

Για να το ξανασκεφτούμε, όμως, λίγο καλύτερα:

Ποιούς προτίθεται να απολύσει  η Κυβέρνηση;

Πρόκειται για ΔΥ, που θεμελίωσαν, ή θεμελιώνουν σύντομα συνταξιοδοτικό δικαίωμα.

Άτομα βασικής και μέσης εκπαίδευσης κατά προτεραιότητα.

Άρα πρόκειται για εκείνους που έχουν περίπου 30 χρόνια απασχόλησης (λέμε τώρα).

Δηλαδή, πρόκειται για τα  άτομα που άρχισαν να προσλαμβάνονται από το 1981 και μετά!

Τα χαρακτηριστικά προσιδιάζουν στους τυπικούς ...πρασινοφρουρούς που εισέβαλαν κατά κύματα στο δημόσιο τα πρώτα έτη της "Αλλαγής".

Ποιός ανέλαβε το έργο συνταξιοδότησης των  πρασινοφρουρών;

Ένας γνήσιος εκπρόσωπος, ο πρώην πανελίστας του Αυτιά!

Έτσι η Κυβέρνηση του κ.Παπανδρέου βολεύει την εκλογική της πελατεία.

Την εξασφαλίζει διά βίου.

Όμως, η ...βιομηχανία δεν σταματάει εκεί!

Για να μη μείνουν κενές οι θέσεις με τις μετατάξεις θα βολέψουν και τους άλλους, που δεν προλαβαίνουν να βγούν στην σύνταξη!

Τραβάνε και καμιά 25 χιλιάδες προσλήψεις!

Βάζει μπροστά ο Κουτρουμάνης και τα "πράσινα stage των ΜΚΟ και η ΝΔ τα ... διαφημίζει με αλλεπάλληλες καταδικαστικές ανακοινώσεις!

Και εμείς αναρωτιόμαστε γιατί δεν διαλύεται το ΠΑΣΟΚ!

Μια ζωή ...αδέξιοι δεξιοί

Αδέξιος Δεξιός

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Prometheus avatar
    Prometheus 15/09/2011 11:08:26

    καλή παρατήρηση, μανούλες στη λαμογιά οι σοσιαλιστές...
    δείτε για να μαθαίνετε και να εφαρμόζετε τέτοιες win-win τακτικές στην εξωτερική πολιτική.

  2. Lampros avatar
    Lampros 15/09/2011 11:18:44

    Πουλουσαν προσλήψεις για 35 χρονια, λέτε να μην το ξέρουν το προιόν τους?? Πλάκα κάνουμε?

  3. Απορία avatar
    Απορία 15/09/2011 11:32:20

    "Και εμείς αναρωτιόμαστε γιατί δεν διαλύεται το ΠΑΣΟΚ!"

    Το ΠΑΣΟΚ θα διαλυθεί τελικά όπως και η ΝΔ.
    Όσους και να βολέψουν τα δύο αυτά κόμματα δεν αρκούν.

    Μπορεί να πάρει κάποιο από τα δύο την αυτοδυναμία σε εκλογές αλλά τα ποσοστά τους δεν είναι τόσα όσα να εξασφαλίζεται η κοινωνική συνοχή της χώρας.

    Μέχρι τώρα είχαμε ένα 40% γύρω από τα κόμματα που πέρναγε καλά και ένα 60% που τα φέρνε ίσα βάρκα ίσα πανιά. Αυτό πλέον αλλάζει άρδην. Σε λίγο θα έχουμε ένα 40% που θα τα φέρνει βόλτα και ένα 60% που θα πεινάει.

    Αυτό στην κοινωνιολογία λέγεται βόμβα με βραδυφλεγές φυτίλι. Και ήδη το μισό απ'αυτό το φυτίλι έχει καεί.

  4. tpe avatar
    tpe 15/09/2011 11:36:25

    @ΑΔ: Αυτοί το ξέρουν. Οι original δεξιοί το ξέρουν. Οι "ψευτο"δεξιοί της ΝΔ ΔΕΝ το ξέρουν. Αυτοί ξέρουν μόνο από copy-paste με το ποντίκι και δεξί κλικ και φυσικά, δεν έχουν ιδέα γιατί το κάνουν.

    Όσο περνάει ο καιρός, πιστεύω πως τελικά χρειαζόμαστε ένα άλλο, πραγματικά, δεξιό και αστικό κόμμα... Περιμένοντας το ΣΚ...

  5. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 15/09/2011 11:46:50

    Σωστός!

    Με τον ένα τρόπο ή με τον άλλο ,οι "απολύσεις" είναι κοροϊδία.

    Το μόνο που θα μείνει είναι το χαράτσι στον κοσμάκη ,για να πληρώνουμε τους πράσινους κηφήνες.

    Και εφ'οσον δεν αντιδράσουμε ΤΩΡΑ ,και το επόμενο χαράτσι, και το μεθεπόμενο...

  6. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 15/09/2011 12:00:01

    Και οι "απολύσεις" και η τεχνητή εξώθηση σε μαζικές παραιτήσεις επίσης.

    Νομοθετούν επίτηδες τέτοια μέτρα ώστε να "εξωθηθούν" δήθεν σε παραίτηση οι κατηγορίες των δημοσίων υπαλλήλων που εχουν τα χαρακτηριστικά που αναφέρετε.

    Και οι θέσεις θα αναπληρωθούν φυσικά από δικούς τους, εφόσον τα πάντα είναι ελεγχόμενα από αυτό το καθεστώς και η πληροφόρηση για τις θέσεις εσωτερική.

  7. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 15/09/2011 12:51:04

    Και εμείς αναρωτιόμαστε γιατί δεν διαλύεται το ΠΑΣΟΚ!

    Το ΠΑΣΟΚ δε διαλύεται γιατί η ιδεολογία του έχει μαζική υποστήριξη.

  8. Jimakos avatar
    Jimakos 15/09/2011 12:51:09

    ΠΑΣΟΚ: το καλύτερο επενδυτικό/ασφαλιστικό/συνταξιοδοτικό πρόγραμμα για τα μέλη του.

    • καποιος avatar
      καποιος @ Jimakos 15/09/2011 13:49:19

      ++!

  9. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/09/2011 12:59:41

    Μπάαθ, αλλενάκι, Μπάαθ...

  10. koinos_nous avatar
    koinos_nous 15/09/2011 14:54:51

    Γραφαμε σε αλλο ποστ οτι οι παραιτησεις υπαλληλων πεφτουν βροχη στο υπουργειο οικονομικων.
    Πριν λιγο μιλουσα με καποιον σχετικο (που παραιτηθηκε) και μου ειπε οτι το κανουν αρκετοι που εχουν θεμελιωσει δικαιωμα αλλα λογω των επιδοματων, ΔΙΒΕΤ κλπ επαιρναν πολλα περισοτερα απ οτι αν συνταξιοδοτουνταν και εμεναν και περαν της συμπληρωσης των οριων ηλικιας αφου ειχαν τετοιο δικαιωμα, τωρα που θα κοπουν τα εξτρα επιδοματα οπου φυγει φυγει.

  11. ΣΠΥΡΟΣ avatar
    ΣΠΥΡΟΣ 15/09/2011 15:52:17

    ΑΠΟΛΥΟΥΝ,ΜΕ ΧΑΡΙΣΤΙΚΕΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΥΝ (25.000
    ΠΡΑΣΙΝΟΥΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ),ΩΣΤΕ Η ΝΔ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΕΛΠΙΔΑ
    ΕΠΑΝΕΚΛΟΓΗΣ..........

  12. igognito avatar
    igognito 15/09/2011 17:00:35

    ΑΥΤΟΣ ΗΤΑΝ Ο ΠΕΡΙΘΡΥΛΗΤΟΣ ΤΡΙΤΟΣ ΔΡΟΜΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΟΣΙΑΛΙΣΜΟ.
    ΤΡΩΝΕ ΜΕ ΔΕΚΑ ΜΑΣΣΕΛΕΣ ΟΙ ΕΧΟΝΤΕΣ ΚΑΙ ΚΑΤΕΧΟΝΤΕΣ ΤΗΝ
    ΕΞΟΥΣΙΑ ΚΑΙ ΑΜΟΙΒΟΝΤΑΙ ΠΛΟΥΣΙΟΠΑΡΟΧΑ ΚΑΙ ΟΙ ΓΕΝΝΙΤΣΑΡΟΙ ΤΟΥΣ ΗΤΟΙ ΤΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ.
    Ο ΥΠΟΛΟΙΠΟΣ ΛΑΟΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΚΛΗΡΑ ΙΣΑ ΝΑ ΑΝΑΣΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΟΥΣ ΚΗΦΗΝΕΣ .
    ΣΑΙΝΙΑ ΣΤΟΥΣ ΧΕΙΡΙΣΜΟΥΣ ΤΑ ΠΑΙΝΤΙΑ , ΔΕΝ ΘΑ ΜΗΧΑΝΕΥΟΝΤΑΝ
    ΤΡΟΠΟΥΣ ΑΝΤΑΜΟΙΒΗΣ ΤΩΝ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΩΝ ΤΟΥΣ??ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ
    ΥΨΗΛΗΣ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ .ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΠΑΝΤΑ ΟΠΑΔΟΥΣ ΔΙΑ ΠΑΝ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ ΟΠΩΣ ΤΟ 2009 ΠΟΥ ΗΤΑΝΕ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΚΑΙ
    ΒΡΕΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ.ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΤΑΡΓΟΥΝΤΑΙ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΣΥΜΦΩΝΙΕΣ ΧΩΡΙΣ ΧΟΡΤΑΤΑ ΚΟΜΜΑΤΟΣΚΥΛΑ???

  13. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 15/09/2011 20:24:00

    Ποια ΝΔ; Αντε να ξανά βγουν ορισμένοι και να τακτοποιήσουν τα ...ΜΚΟ με κανένα ΠΔ 164 όπως τακτοποίησαν όσους είχε βάλει εκτός ΑΣΕΠ ως συμβασιούχους η κυβέρνηση Σημίτη και τους μονιμοποίησε ο Παυλόπουλος.