09/02/2011 19:05
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Mέχρι τρεις μήνες φυλακή όσοι δεν πληρώνουν εισιτήριο

Αντιμέτωποι με ποινές φυλάκισης μέχρι τρεις μήνες θα είναι όσοι αρνούνται να πληρώσουν εισιτήριο στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς.

    Αύριο ή μεθαύριο το Υπουργείο Υποδομών καταθέτει στη Βουλή τροπολογία στο νομοσχέδιο για τις αστικές συγκοινωνίες, με βάση την οποία καθιερώνεται ως πράξη πλημμεληματικού χαρακτήρα η άρνηση πληρωμής εισιτηρίου στα Μέσα Μαζικής Μεταφοράς.

Οι παραβάτες που θα εντοπίζονται, θα καλούνται να πληρώσουν το διοικητικό πρόστιμο που προβλέπεται ήδη κι αν αρνηθούν, θα διώκονται ποινικά για πλημμέλημα, που επισύρει ποινές μέχρι και τρεις μήνες. Η ίδια τροπολογία θα καθιερώνει ως παράβαση του ΚΟΚ και την άρνηση πληρωμής διοδίων.

Συνέντευξη Τύπου της κίνησης "Δεν πληρώνω διόδια"

"Πολιτική και φρονηματική" χαρακτήρισαν τη δίωξή τους τα μέλη της κίνησης «Δεν πληρώνω διόδια» κατά τη σημερινή συνέντευξη τύπου που έδωσαν ως εκπρόσωποι φορέων και κατοίκων της βορειοανατολικής Αττικής που συμμετέχουν στο Πανελλαδικό Συντονιστικό όργανο του κινήματος, για το θέμα των διοδίων. 

    Υποστήριξαν ότι ο αγώνας τους είναι δίκαιος και πρόσθεσαν ότι δεν πρόκειται να υποχωρήσουν.

    Ο Κώστας Παπαδάκης, νομικός σύμβουλος της Συντονιστικής Επιτροπής Φορέων και Κατοίκων ΒΑ Αττικής, έκανε λόγο για «κλασική περίπτωση δίωξης πολιτικού λόγου» και μίλησε για νομικό αδιέξοδο από πλευράς των παραχωρησιούχων εταιρειών, αφού όπως είπε, στην περίπτωση των διωκόμενων μελών, δεν υπάρχει αδίκημα. «Γίνεται μια προσπάθεια για ποινικοποίηση του αγώνα των κατοίκων χωρίς κανένα ατομικό ενοχοποιητικό στοιχείο», ανέφερε.

    Η δημοτική σύμβουλος Ωρωπού Ιωάννα Στεργίου, αφού επεσήμανε ότι στην ευρύτερη περιοχή του Ωρωπού υπάρχουν οκτώ σταθμοί διοδίων, έκανε λόγο για παραλείψεις και παρατυπίες από πλευράς της κατασκευάστριας εταιρείας σε σχέση με τις συμβάσεις παραχώρησης έργων.

    «Εκφράζουμε το δίκαιο και το νόμιμο ενάντια στο άδικο και παράνομο», τόνισε από την πλευρά του ο Χρήστος Παναγής, ο οποίος υποστήριξε ότι η σύμβαση θα έπρεπε να έχει καταγγελθεί ήδη από το ίδιο το Δημόσιο, αφού, όπως είπε, πολλά έργα και μελέτες, ενώ έχουν πληρωθεί, δεν έχουν υλοποιηθεί.

    «Το αίτημά μας γεννήθηκε από την ασυδοσία της κυβέρνησης και τον εταιρειών», ανέφερε ο Σταύρος Κουδούνης, ενώ επεσήμανε ότι ειδικά για τους κατοίκους στις περιοχές της ΒΑ Αττικής, το κόστος των διοδίων θα έπρεπε να είναι γύρω στα 0,45 λεπτά με βάση τα χιλιόμετρα που διανύουν, ενώ πληρώνουν 2,5 ευρώ.

    «Δεν είμαστε τζαμπατζήδες. Τζαμπατζήδες είναι όσοι κρύβονται πίσω από αυτές τις συμβάσεις, πίσω από αυτή τη διαπλοκή που σήμερα πληρώνουμε όλοι», είπε ο Στράτος Λουπάτατζης και υπογράμμισε ότι «τα μέλη του κινήματος είναι άνθρωποι από όλους τους πολιτικούς χώρους, ενεργοί πολίτες στον τόπο τους». 

    Ο Κώστας Λίτσας, αναφερόμενος στις μηνύσεις που κατατέθηκαν, είπε ότι «η δίωξη είναι πολιτική, άρα και η λύση πρέπει να είναι πολιτική». 

    Παρέμβαση έκανε και η Μαρία Γασπαρινάτου, εκπροσωπώντας το κίνημα «Δεν πληρώνω» για την Αττική Οδό, η οποία υποστήριξε ότι το συγκεκριμένο οδικό δίκτυο πρέπει να παραχωρηθεί στο Δημόσιο, αφού οι εταιρείες έχουν εισπράξει ήδη τα προβλεπόμενα από τη σύμβασή τους κέρδη.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Δημήτριος Κοκκαλάκης avatar
    Δημήτριος Κοκκαλάκης 09/02/2011 19:11:52

    Δικτατορικό καθεστώς.

    • kalimera avatar
      kalimera @ Δημήτριος Κοκκαλάκης 10/02/2011 08:23:09

      Θέλω ένα SUV για να έρχομαι στην δουλειά ...
      Θέλω να σηκώνω μπάρες στα διόδια.

      Θέλω το παιδί μου να τελειώσει το Κολλέγιο...
      Θέλω το παιδί μου να τελειώσει την επανάσταση που εγώ ξεκίνησα!

      Θέλω να πιάνουνε τους φοροφυγάδες...
      Θέλω να μην έχω ανάγκη να μαζεύω αποδείξεις.

      Θέλω να βρω αυτόν που λέει ψέματα για μένα στην δουλειά μου...
      Θέλω να διαδίδω chain mails με αποκαλύψεις και conspiracy theories.

      Θέλω να φωνάζω ότι δεν υπάρχει δικαιοσύνη στην Ελλάδα...
      Θέλω να καπνίζω όποτε θέλω, όπου θέλω!

      Θέλω ανοιχτά ωράρια μαγαζιών...
      Θέλω να παραμείνουν κλειστά τα επαγγέλματα των φίλων και συγγενών μου!

      Θέλω καταναλωτικό δάνειο...
      Θέλω να μην ξεπληρώσει η Ελλάδα τα χρέη της!


      Θέλω...

  2. kiki avatar
    kiki 09/02/2011 19:13:41

    Οι συλληφθεντες να καταδικαζονται και μετα να μεταφερονται σε Γκουλαγκ.
    ας πουμε στην Κερατεα, και να κανουν την ποινη τους σκαβοντας δωρεαν βεβαιως για τον Μπομπολα.
    Βρε αντε ουστ ,φασιστες. Αργυρωνητοι δε.

    • Misha avatar
      Misha @ kiki 09/02/2011 20:24:37

      Ευφυέστατη ιδέα Κική!!!
      Εργασία και χαρά, κοινωνική προσφορά, στου Μπομπολα ωραία θα περάσουμε παρέα!
      Γιατί χαίρεται ο κόσμος και χαμογελά πατέρα;

  3. Ιωαννης avatar
    Ιωαννης 09/02/2011 19:19:54

    Μονο με τρομο πλεον πανε να μας βαλουνε στο καλουπι τους. Απο τι μια νομοι για φυλακη με τα εισητηρια, και απο την αλλη σερνοντας τους πατεραδες μας στους δρομους στην κερατεα και απαγορευοντας τις συναθροισεις στους αγροτες και πολλα αλλα. Ο πανικος σε ολο του το μεγαλειο. Ξυπνησε ο Ελληνας και τωρα πανε με τα βουρδουλα (το χειροτερο για αυτους). Νομιζανε οι χαζοι οτι θα βγαιναμε με στυλιαρια και μολοτωφ στη βουλη αλλα τελικα βγηκαμε ενας ενας ακεφαλοι και δεν μασαμε. Θαρθει μια μερα που θα πεσουν πολλες φαπες ειδικα σε μερικα ανικανα και αναπηρα παχυδερμα.

  4. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 09/02/2011 19:34:15

    Η απάντηση είναι εύκολη. Όχι μεμονωμένοι αντιρρησίες, πολλοί μαζί. Τι θα κάνουν; Θα βάλουν 3.000 μέσα για τρεις μήνες; Xα! Θα πρέπει να μας ταϊζουν!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ archaeopteryx 09/02/2011 19:57:21

      Το εισιτήριο κοστίζει 1-2 ευρώ. Η κάθε μέρα συντήρησης ενός φυλακισμένου πόσα; 100; Άρα 100€ Χ 90 μέρες;
      Αν προσθέσουμε και τις δικαστικές δαπάνες, τη χαρτούρα, τις εργατοώρες κλπ.
      Τι μας λέτε καλέ πασόκοι;

      • Orestios avatar
        Orestios @ Strange Attractor 09/02/2011 20:02:28

        Μπούρδες λένε. Για να γίνετε φασαρία?
        Πότε θα μπεί μέσα ένας της Ζίμενς?

      • anonymous avatar
        anonymous @ Strange Attractor 09/02/2011 20:18:31

        Κοτσάνι θα την περάσουμε 3 μηνες τσάμπα φαι και ύπνο. Χαχα

    • Orestios avatar
      Orestios @ archaeopteryx 09/02/2011 20:04:31

      Πολύ σωστός Αρχαίε. Μαζικά δεν πληρώνουμε.
      Εδώ 300 λαθραίοι με τους δουλέμπορούς τους κέρδισαν δωρεάν διαμονή σε υπερπολυτελή βίλα με την συναίνεση της κυβέρνησης, η οποία τώρα θέλει να φυλακίσει τους Έλληνες.
      Δεν πληρώνουμε μαζικά τα μαμησιάτικά τους.

  5. kouvari avatar
    kouvari 09/02/2011 19:42:08

    Σιγά σιγά θα ανοιξουν την Γυαρο και την Μακρόνησο....

    • archaeopteryx avatar
      archaeopteryx @ kouvari 09/02/2011 20:11:05

      μπα, τις έχει καπαρωμένες η Μπιρμπίλω για τους φίλους της

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ archaeopteryx 09/02/2011 21:24:41

        Ωχ, δηλαδή εξορία μετά χειρωνακτικής ανορθώσεως φουρφουρακίων.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 09/02/2011 19:54:46

    Τρεις μήνες φυλάκιση για μη πληρωμή εισιτηρίου; Ωραία! Λύθηκε το ζήτημα της εγκληματικότητας.
    Άδειες θα δικαιούνται, ή μόνο οι σκληροί κατάδικοι δικαιούνται τέτοια πράγματα κύριε Χάρη καστανίδη;

  7. butcher avatar
    butcher 09/02/2011 19:56:20

    Οι μασκες επεσαν. Το πασοκ δειχνει το πραγματικο του προσωπο.

    Λοιπον .
    ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕΙ και ΟΛΟΙ να ειναι ετοιμοι για "ντου" σε οποιο λεωφορειο τυχει να συμβει καμμια συλληψη.

    ΟΛΟΙ μαζι πανω στον ελεγκτη να τα κανει πανω του απο τον φοβο.
    Να τρεμει και να εκλιπαρει ελεος. Ειμαι σιγουρος ΔΕΝ ΘΑ ΞΑΝΑΤΟΛΜΗΣΕΙ,να το ξανακανει...

  8. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2011 20:01:44

    Ο Τσουκάτος που τα πήρε πόσαους μήνες χρωστάει?
    Ο Άκης?
    Ο Μαντέλης?
    Η υπόλοιπη κομπανία είναι καθαροί?

    Τί λένε οι Σοσιαλιστές?

    • ΣΤΕΦΑΝΟΣ avatar
      ΣΤΕΦΑΝΟΣ @ Orestios 09/02/2011 20:22:27

      ΚΑΝΕΙΣ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΛΑΘΟΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ: ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΥΠΟΙ ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΜΠΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ. ΣΤΟ ΜΟΝΟ ΟΧΗΜΑ ΠΟΥ ΚΑΤΑΦΕΡΑΝ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΕΙΝΑΙ "ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΤΗΣ ΑΛΛΑΓΗΣ"...
      ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΕΠΙΒΑΤΕΣ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΝ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ ΕΠΙ ΜΑΚΡΟΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΗ ΔΙΑΜΟΝΗ ΤΟΥΣ...

      ΣΤΕΦΑΝΟΣ
      ΚΕΡΚΥΡΑ

      • Orestios avatar
        Orestios @ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 09/02/2011 20:44:01

        Αγωνιστές του Σοσιαλισμού είναι όλοι αυτοί.
        Παράσιτα που ρουφάνε ακόμη και τώρα τον κόπο των Ελλήνων.

  9. Κάποιος avatar
    Κάποιος 09/02/2011 20:02:14

    Εντάξει, το πράγμα έχει ξεφύγει εντελώς.
    Σε λίγο αυτά που βλέπουμε να συμβαίνουν στην Κερατέα μάλλον θα αποκτήσουν πανελλαδικό χαρακτήρα.
    Ντροπή και αίσχος.

    • Orestios avatar
      Orestios @ Κάποιος 09/02/2011 20:05:29

      Σοσιαλσμός λέγεται αυτό που σου φαίνεται πως έχει ξεφύγει.
      Και είναι έργο ΠΑΣΟΚ.

  10. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 09/02/2011 20:03:13

    Αν κάποιος πάει μέσα γιατί δεν έχει να πληρώσει την αύξηση 40% στα εισιτήρια των ΜΜΕ μετά από την αύξηση των έμμεσων φόρων και τις μειώσεις στους μισθούς, τότε πόσο κύριε Παπανδρέου θα πρέπει να πάει μέσα ο Υπουργός που αναμφισβήτητα αθώος είναι βέβαια το λένε και όλες οι εξεταστικές οι υφιστάμενοι του παρέλαβαν υπό τη διοίκησή του οι υφιστάμενοί του τρένα φαρδύτερα από τις ράγες ή ακατάλληλα για το σιδηροδρομικό δίκτυο της χώρας; Ο άλλος που οι Γερμανοί φίλοι μας μιλάν για 55 εκατομμύρια μίζες για υποβρύχια που γέρνουν; Ο τρίτος που υπέγραφε συμβάσεις με τη SIEMENS;
    Προσωπικά εγώ αξιότιμε και αξιοσέβαστε Πρωθυπουργέ έχω απεριόριστη εμπιστοσύνη στην δικαιοσύνη (τυφλή γαρ) και στις αμειβόμενες επιτροπές των πολιτικών που ερευνούν πολιτικούς.
    Δυστυχώς οι παραπάνω κύριοι είναι αθώοι και ελεύθεροι καθώς στη χώρα μου η βλακεία δεν διώκεται η ανέχεια και η φτώχεια όμως είναι πλημμέλημα.
    Καλά κάνετε και κλείνετε μέσα όσους δεν έχουν ή αρνούνται να πληρώσουν ένα μισθό σε ετήσια βάση στα ΜΜΜ. Ηλίθιοι μισθωτοί είναι που με τους φόρους τους συντηρούν την κατάσταση. Επιτέλους η ηλιθιότητα πρέπει να αρχίσει να τιμωρείται, ίσως έτσι κάποιοι κάποτε ξυπνήσουν ...άλλωστε και στη Τυνησία στο σοσιαλιστικό παράδεισο της μεσογείου από ένα μικροπωλητή που ξύπνησε ξεκίνησαν όλα και στην Αίγυπτο για μια φρατζόλα ψωμί, είθε να είναι για ένα εισιτήριο εδώ.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 09/02/2011 20:04:08

      ...ο δαίμων ΜΜΜ και όχι ΜΜΕ...

  11. TED avatar
    TED 09/02/2011 20:10:28

    Πασόκοι να σας πω εγώ, με όση ευπρέπεια καταφέρνω να επιστρατεύσω, τι θα κάνετε: θα πάρετε πολλή φόοοοοοοοορα και θα μας ####### τα @@.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ TED 09/02/2011 20:21:01

      Σωστός μου θυμίζει το ανέκδοτο:

      Αντρακλας: κέρασε ένα ουίσκι μην σας γ@μ@σ@ όλους εδώ μέσα
      Μπάρμαν: να κεράσω μια φασολάδα να μας κλάσεις τα @ρχιδι@;

      ...σοσιαληστές μουυυυυυυυυυυυυυυυυυ

  12. sawas avatar
    sawas 09/02/2011 20:25:34

    Για τους βουλευτές του ΠΑΣΟΚ

    Ιδού η (ν)τροπολογία, ιδού και η στάση…….ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ, ΔΕΝ ΨΗΦΙΖΩ!!!

    • Orestios avatar
      Orestios @ sawas 09/02/2011 20:46:06

      Επειδή κάποιοι δεν ψήφισαν στις προηγούμενες εκλογές (πιστεύοντας πως κάνουν δήθεν επανάσταση) κάνουν αυτά οι Βουλευτές του ΠΑΣΟΚ και η κυβέρνησή τους.

  13. ΣΤΕΦΑΝΟΣ avatar
    ΣΤΕΦΑΝΟΣ 09/02/2011 20:26:01

    "Η ίδια τροπολογία θα καθιερώνει ως παράβαση του ΚΟΚ και την άρνηση πληρωμής διοδίων."
    Η ΜΕΓΙΣΤΗ ΔΥΝΑΤΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΑΛΗΤΕΙΑ!!!

    ΣΤΕΦΑΝΟΣ
    ΚΕΡΚΥΡΑ

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΣΤΕΦΑΝΟΣ 09/02/2011 20:47:14

      Έγκλημα που τελείται σε ακινησία οχήματος.
      Τί άλλο θα ακούσουμε??????????????

      Μήπως να προβλεφθεί και επί τόπου εκτέλεση?

  14. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 09/02/2011 20:31:41

    Τώρα που έχουν φτηνό ρεύμα από τα φωτοβολταϊκά ,γιατί δε βάζουν και ηλεκτρικές καρέκλες;

    • Orestios avatar
      Orestios @ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 09/02/2011 20:47:56

      xo xo xo
      "Πράσινη δικαιοσύνη" θα λέγεται.

  15. ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
    ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ 09/02/2011 20:41:44

    Σε θάνατο!!!!!!!!!!!!!
    Και χωρίς δίκη.
    Και η σφαίρα να χρεώνεται στην οικογένεια του καταδικασθέντα.
    Και το ταμείο να μην δικαιολογεί έξοδα κηδείας.

  16. Ηλίας avatar
    Ηλίας 09/02/2011 21:07:09

    Άσχετο [;] Η νδ τοποθετήθηκε επί του θεματος;

    • Orestios avatar
      Orestios @ Ηλίας 09/02/2011 21:19:16

      Η δική σου τοποθέτηση πιά είναι?

      • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
        ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Orestios 09/02/2011 21:46:09

        Τι τον ρωτάς;
        Δε το βλέπεις;
        Από αυτούς που πληρώνει είναι.(ή αλλιώς βιτσιόζος)

      • Ηλίας avatar
        Ηλίας @ Orestios 09/02/2011 22:36:24

        Η δική μου τοποθέτηση είναι ότι δεν πρέπει να πληρώνουμε για ένα έργο που δεν εχει ολοκληρωθει. Συνέταιροι στα έξοδα αλλά όχι στα κέρδη, είναι μια πρακτική που πρέπει να σταματήσει να ισχύει.
        Η νδ έχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθυνη [βλ.σουφλιας] για το πλιάτσικο των εθνικών οδων. Εϊναι ευκαιρία η νδ να πάρει θέση ευθυνης.
        Διαφωνείς;

        • ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ avatar
          ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ @ Ηλίας 09/02/2011 22:55:23

          Η δική μου άποψη είναι να μειώσουν τις τιμές στα επίπεδα που μειώνονται μισθοί και συντάξεις ώστε να μπορώ να τους πληρώνω.Ας μείνει το εισιτήριο 1 ευρώ και θα δεχτώ οποιοδήποτε έλεγχο και φυλάκιση. Ας είναι οι διελεύσεις των διοδίων,στα τμήματα που ολοκληρώθηκαν,στο 1 ευρώ και ας πληρώσω.Αλλά δεν γίνεται σε όλους να μειώνονται οι μισθοί και τα εισοδήματα και συγχρόνως να αυξάνονται τα χαράτσια από τους εργολάβους.

  17. zame avatar
    zame 09/02/2011 22:33:37

    Στην Χωρα μας ζουμε την ΔΙΠΛΗ ΚΡΙΣΗ. την παγκοσμια οικονομικη & την εσωτερικη κοινωνικοπολιτικη.
    ετσι λοιπον πολυ ευκολα και κατα το δοκουν "μπερδευουν" τον κοσμο.
    ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΤΟ "ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΩ" ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΤΟΥΣ ..ΜΕ ΤΑ ΔΙΟΔΙΑ.
    & ετσι ευκολα να γλιστρήσει με οτι αλλο οτιδηποτε..και να δωσει το δικαιωμα να ακουστουν και επικαλεστουν
    ενα σωρό χαρακτηρισμους & δικαιολογιες..τυπου δεν πληρωνω ενοίκιο... δεν πληρωνω φορους..δεν πληρωνω..γενικα..) παίρνοντας ανεπιθύμητες διαστασεις ευλογης ΑΝΑΡΧΙΑΣ.

    Οτι Ακριβως υποψιαζομουν και φοβομουν με την επιπολαιοτητα και διψα για προβολη ορισμενων "εξυπνακιδων"
    που με την σταση & συμπεριφορα εδωσαν την δυνατοτητα να ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΘΕΙ η ΑΝΑΜΕΝΟΜΕΝΗ
    ΥΠΟΝΟΜΕΥΣΗ & ΑΠΑΞΙΩΣΗ
    στην ποιο ΟΡΘΟΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΜΑΡΤΗΡΙΑ ..σχετικα με τις ΛΗΣΤΡΙΚΕΣ ΣΥΜΒΑΣΕΙΣ ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗΣ των αυτοκινητοδρομων
    στριμώχνοντας την ποιο ΕΚΛΟΓΙΚΕΥΜΕΝΗ αντιδραση του κοσμου σε "απροστατευτο" ΚΙΝΗΜΑ που ΝΑ εμπεριέχει μια ΕΚΡΗΚΤΙΚΩΝ ΔΙΑΣΤΑΣΕΩΝ ΑΝΕΠΙΘΥΜΗΤΗ ΑΝΑΡΧΙΑ .(οπως ευλογα αυτοματοποιείτε)
    Ηρθε και εδεσε να γινει "βουτυρο στο ψωμι" των ΜΕΓΑΛΟΚΑΤΑΣΚΕΥΣΤΩΝ καθαριζοντας την "ΚΡΑΥΓΗ" γιατι μαλλον σαν κραυγη θα μεινει ...με μια σχετικη μειωση των διοδιων...!
    *ΟΧΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΠΛΗΡΩΜΗ.. ΛΕΜΕ.
    *ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΤΩΝ ΠΑΡΑΠΛΕΥΡΩΝ ΕΡΓΩΝ
    *ΜΕΙΩΣΗ 50% ΣΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΔΙΟΔΙΑ & ΜΕ ΣΤΑΘΕΡΗ ΤΗΝ ΤΙΜΗ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΤΑ ΕΠΟΜΕΝΑ ΧΡΟΝΙΑ
    ...& ΝΑΙ γιατι οχι να ξαναδουμε αυτες τις συμβασεις παραχωρησης ..ετσι δεν υποσχεθήκατε κυριε υπουργε μας

    ...ENA -ENA να τα θεματα.

  18. Orestios avatar
    Orestios 09/02/2011 23:04:58

    Για 5.500.000 ευρώ ο Βοσκόπουλος έφαγε 10 μηνες επειδή χρωστούσε στο Κράτος?
    Για 3 ευρώ πόσο μπορεί να φάει κάποιος?
    Χώρια που δεν τα κλέβεις τα χρήματα από το κράτος, αλλά αρνείσαι να τα καταβάλεις σε μια ιδιωτική εταιρία, χωρίς να σου δίνεται εναλλακτική επιλογή δρόμου με ασφάλεια, καταστρατηγώντας την ελεύθερη αγορά (δημιουργία καρτέλ ή μονοπωλείου).
    Και τί είδους παράβαση του ΚΟΚ μια διαφωνία ιδιωτών όταν δεν υπάρχει παράβαση?

  19. δημης avatar
    δημης 10/02/2011 02:11:39

    "Mέχρι τρεις μήνες φυλακή όσοι δεν πληρώνουν εισιτήριο"
    ΟΙ ΑΝΤΕΞΟΥΣΙΑΣΤΕΣ ΣΤΗΝ ΕΞΟΥΣΙΑ!!!!!

  20. NIKOS X. avatar
    NIKOS X. 10/02/2011 07:59:33

    ΑΥΤΟ ΤΟ 26% ΠΟΥ ΒΓΑΖΟΥΝ ΤΑ "ΓΚΑΛΟΠ" ΟΤΙ ΨΗΦΙΖΕΙ ΠΑΣΟΚ, [ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΔΑΓΚΩΤΟ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΤΟΣΕΣ ΣΦΑΛΙΑΡΕΣ], ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ;
    ΓΙΑΤΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΝΑΠΟΦΑΣΙΣΤΟΥΣ ΑΝ ΠΑΡΕΙ [ΛΕΜΕ] ΑΛΛΟ 4%, ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΝΑΣ ΣΤΟΥΣ ΤΡΕΙΣ ΙΘΑΓΕΝΕΙΣ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΤΟΠΟΥ, Η ΘΕΛΟΥΝ ΨΥΧΑΝΑΛΥΣΗ, Η ΕΙΝΑΙ ΒΟΛΕΜΕΝΟΙ ΕΣ ΑΕΙ ΜΕ ΤΙΣ ΠΛΑΤΕΣ ΤΟΥ ΥΠ' ΟΨΙΝ ΚΟΜΑΤΟΣ.....ΓΙΑ ΥΠΡΒΟΛΙΚΟ, Η ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ!

  21. STATHIS avatar
    STATHIS 10/02/2011 09:14:27

    Τ

    • STATHIS avatar
      STATHIS @ STATHIS 10/02/2011 09:22:04

      Τελικά ,αυτό που βλέπω είναι μια ΣΥΝΕΧΗΣ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΗ ΑΚΡΟΒΑΣΙΑ στα όρια της ΣΥΝΤΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ !!!
      Τα ενδεχόμενα είναι μόνο δύο : ή θα χάσουν την ισσοροπία τους (λόγω και του ύψους απ΄το οποίο,ΑΛΑΖΟΝΙΚΑ, αντιμετωπίζουν τις καταστάσεις) ή θα τους κόψουμε ΕΜΕΙΣ το "σχοινί" και ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ !!!!

      Το παιχνίδι της ποινικοποίησης των (δικαιωμάτων) πάντων ΕΧΕΙ ΤΕΛΟΣ (ποτέ καλό) και δε μπορεί να συνεχίζεται για πολύ.

      *Μιά άποψη.-

  22. mpampis avatar
    mpampis 10/02/2011 09:42:35

    καινουργιο ανεκδοτο απο την κυβερνηση
    στην πραξη δεν εφαρμοζεται
    αν μας πιασουν χωρις εισητηριο οι ελεγκτες και δεν δωσουμε τα στοιχεια και σηκωθουμε και φυγουμε τι γινεται?
    θα εχουν δικαιωμα οπως εχει η αστυνομια να μας συλλαμβανουν?
    θα εχουν δικαιωμα να μας κρατησουνχωρις την θεληση μας μεχρι να ερθει αστυνομια?
    να μην κοροιδευομαστε ειναι εκφοβιστικα ολα αυτα που κανει η κυβερνηση και οχι ουσιαστικα γιατι αν ηταν ετσι ΔΕΝ θα ανακοινωνε καθε μερα οτι ΘΑ ψηφιστει νομος που θα επιφερει φυλακξση η φυλακιση αλλωστε ειναι η τελευταια λυση αλλα θα τον ψηφιζε με συντομες διαδικασιες και θα αρχιζε η εφαρμογη του αμεσα η ενημερωση θα ηταν περιττη

  23. Άλλος avatar
    Άλλος 10/02/2011 19:58:40

    Όλοι τα μέτρα μπορούν στην πράξη να ακυρωθούν επειδή καλούνται κάποιοι "ταλαίπωροι" να τα εφαρμόσουν και να πάρουν όλο το βαρος της παρανοϊκής νομοθεσίας το οποίο ούτε οι ίδιοι δεν αντέχουν. Φανταστείτε τους ελεγκτές στη διάρκεια της βάρδιας τους να πέσουν σε πέντε-δέκα ιδιότροπα περιστατικά. Τι θα κάνουν στο τέλος; ή θα κάνουν τα στραβά μάτια ή θα γίνουν βίαιοι οπότε οι μηνύσεις θα πέσουν βροχή.