14/11/2008 00:07
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

London School of ... Eggs

Ομάδα νεαρών αναρχικών που είχαν καλυμμένα τα πρόσωπά τους με μαύρα κασκόλ επιτέθηκαν με αυγά και φωνάζοντας αντικαπιταλιστικά συνθήματα εναντίον του υπουργού Οικονομίας Γιώργου Αλογοσκούφη, την ώρα που εκφωνούσε ομιλία για την παγκόσμια οικονομική κρίση στο London School of Economics.

Οι νεαροί που δεν ξεπερνούσαν τους 15, εισέβαλαν στην αίθουσα φωνάζοντας συνθήματα στα ελληνικά υπέρ των απεργών πείνας στις ελληνικές φυλακές, ενώ από τον εξώστη της αίθουσας άλλοι νεαροί πέταξαν φυλλάδια με τα οποία ζητείται η άμεση ικανοποίηση των αιτημάτων των απεργών φυλακισμένων.

Η αίθουσα της εκδήλωσης βρίσκεται δίπλα στην έξοδο, με αποτέλεσμα οι νεαροί να φύγουν πριν προλάβει να αντιδράσει η ασφάλεια του κτιρίου.Ο κ. Αλογοσκούφης αποσύρθηκε προσωρινά εμφανώς ταραγμένος, αλλά επέστρεψε μετά από λίγα λεπτά και ολοκλήρωσε την ομιλία του.

Δείτε την σκηνή και της εκφράσεις του κ. Αλογοσκούφη εδώ: http://greece-salonika.blogspot.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 14/11/2008 00:22:26

    egg is egg! Εξαιρετη αγγλικη παριμοια...

  2. περαστικος ξανα avatar
    περαστικος ξανα 14/11/2008 00:31:00

    χι, χι,χι.......

  3. αγανάκτηση avatar
    αγανάκτηση 14/11/2008 00:38:20

    Λίγη ταραχή δεν έβλαψε ποτέ κανέναν. Αλλά για θυμήστε μου, ο κύριος Αλογοσκούφης δεν ήταν ένας από αυτούς που προαλειφόταν για διάδοχος του μεταρρυθιστή μετά από πολλές τετραετίες; Μαζί με τον κύριο Ρουσσόπουλο; Γυρίσματα που έχουν οι καιροί ε;

  4. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/11/2008 00:53:24

    Τιμή και Δόξα, στην Tottenhan Court Rd! Ν' αγιάσει το χέρι των παιδιών!

    Κατά τα άλλα, ωραία 17 Νοέμβρη θάχουμε: οι μπάτσοι ...κλέβουν πορτοφόλια μεταναστών και οι κουκουλοφόροι σούπερ-μάρκετ πολυεθνικών!!!

  5. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 14/11/2008 00:59:16

    μπατσοι γουρουνια πορτοφολαδες

  6. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/11/2008 02:24:56

    @ανωνυμος 5: !!! -άφωνος

  7. ant avatar
    ant 14/11/2008 03:09:08

    Τον πέτυχε κανένα τουλάχιστον; Σε περιόδους λιτότητας πρέπει να προσέχουμε στο σημάδι, δεν έχουμε αυγά για πέταμα!!!

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 14/11/2008 03:22:53

    Αυτα ειναι νεα. Τωρα ο αγωνας των προοδευτικων δυναμεων διεξαγεται με μεταμοντερνα μεσα.
    Και μετα αναρωτιομαστε γιατι η αριστερα ειναι για γελια. Απο τη μια οι ΠΑΣΟκοι που περνιουνται για...σοσιαλιστες. Απο την αλλη ο ΤΣΥΡΙΖΑ, τα Τζιρακια των ασπονδων συμμαχων. Η ..κεντροδεξια ΝΔ.
    Ἑικονα τους εισαι κοινωνια και τους μοιαζεις῾ τελικα τα πραγματα ειναι εκει που ...πρεπει να ειναι.

    καλη νυχτα σε ολους.

  9. ο αράπης avatar
    ο αράπης 14/11/2008 03:30:54

    Γιαουρτάκι μαζί με το πήλινο παρακαλώ...
    Αυτός είναι Αλογοσκούφης δεν είναι άνθρωπος!

  10. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/11/2008 03:35:15

    Τελικά, πώς τα κατάφερα ο ΣΥΡΙΖΑ να είναι στην συνείδηση των δεξιών πιο αριστερά από το ΚΚΕ; Διαβάζεις σχόλια που αν δεν ήξερες την πραγματικότητα, θα πίστευες ότι ο Τσίπρας είναι ο ...κομαντάτε Μάρκος και τα συρίζια οι ...Τουπαμάρος! Κι αυτοί, από Επανάσταση μεριά, "δεν σκίζουν ...βρεγμένη εφημερίδα"

  11. μαρικα απο νεαπολη avatar
    μαρικα απο νεαπολη 14/11/2008 04:16:24

    το βιντεο με τα αυγά ειναι στο greece-salonika.blogspot!

  12. Xase avatar
    Xase 14/11/2008 08:46:23

    Τα μαζεψε τουλαχιστον τα αυγα για να ενισχυση την ελληνικη οικονομια;;;

  13. ronnie avatar
    ronnie 14/11/2008 08:54:11

    Καλή η αρχή,δεν λέω..

  14. spyros avatar
    spyros 14/11/2008 10:27:18

    Εμείς να δεις ταραχή που πέρνουμε, κάθε φορά που μιλάει ο κ. Αλογοσκούφης!

  15. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 14/11/2008 11:59:38

    "the egg is the chickens' way to produce more eggs"

    Ιδιοκτητης Τραπεζας στο Βελγιο μου το εχει πει.. για τα Χρηματοοικονομικα, το 2001.



    ΠΠ

  16. Μάρκος avatar
    Μάρκος 14/11/2008 12:16:36

    Αναρχικοί, τα παιδάκι που σπουδάζουν με τα λεφτά του μπαμπά τους; Σιγά μην σκίσετε κανένα καλτσόν! Είναι οι ίδιες "κότες" που επί Σιμήτη, όταν έχασαν τις περιουσίες τους στο Χρηματιστήριο, δεν σήκωσαν το χέρι τους ούτε για ένα αυγό;

  17. Κάλος avatar
    Κάλος 14/11/2008 12:43:44

    LONDON SCHOOL OF EGGONOMICS

  18. Evros avatar
    Evros 14/11/2008 13:05:18

    Σήμερα πήρα το χαρτί της περαίωσης. Εγώ τι πρέπει να κάνω;

  19. o avatar
    o 14/11/2008 13:06:12

    ΑΠΟΡΙΑ:

    Τα αυγά ήταν, από κότα, πάπια, η χήνα.

  20. Μακρης κ. avatar
    Μακρης κ. 14/11/2008 13:12:40

    Αστεισμοι !! ευφυολογηματα !! ειλικρινα δεν τολμω να παραβγω μαζι σας θα κατατροπωθω.
    Αφου εχετε ολοι μια εξυπνη απαντηση για όλα, θα απαντησετε σε ένα δικο μου ερωτηματικο το οποιο μου προκαλει τρομο.
    Δεν σας ρωτω για τις Ελληνικες Φυλακες ,εκει που ζουν εγκλειστοι σαν σακκια στιβαγμενοι, εκει που πεθαινουν 15χρονα, εκει που πεθαινει ανθρωπος εγκλειστος για μια παραβαση του ΚΟΚ ,την εμαθα την απαντηση καλα. Ότι νομιμο και ηθικο!!
    Αλλα ξερετε να μου απαντησετε, μηπως αυτή η Νομιμοτητα μας και η διαμορφωμενη από αυτη, Ηθικη μας , η οποια μας διαφυλασσει στους εξω και όχι στους μεσα, είναι στην ουσια και αυτη μια απανθρωπη Φυλακη;
    Αισθανεστε καλα με την συνειδηση σας; αισθανεστε ασφαλεις ,σιγουροι , αισθανεστε καλα που θα παραδωσετε μια τετοια κοινωνια και μια τετοια Δημοκρατια να ζησουν τα παιδια σας;
    Συγχωρηστε με εάν καποιος αισθανθη ότι τον προσβαλλω με αυτά που σας γραφω, αλλα ειλικρινα αισθανομαι ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΗΜΕΝΟΣ

  21. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 14/11/2008 13:25:17

    20 ερωτηματολόγια δημοσκόπησης που θα δημοσιευθεί την Κυριακή.

    ...Έλαβον:

    ΠΑΣΟΚ: 6 (4 από ΝΔ -> ΠΑΣΟΚ!!!)
    ΝΔ: 3
    ΣΥΡΙΖΑ: 2
    ΚΚΕ: 1
    ΛΑΟΣ: 1
    Λ/Α: 4 (!!!)
    ΔΓ/ΔΑ: 3 (αναποφάσιστοι)


    ΥΓ. Δικαιολογημένη, λοιπόν, η αναταραχή και η αντάρα στην ΝΔ: η επονομαζόμενη "Λαϊκή Δεξιά" πήρε τις εκλογές, οι life-style (Ρουσό) & golden boys (Αλογό) γιάπηδες, ΟΜΩΣ, υπό την συναίνεση του υποδυομένου τον πρωθυπουργό, ΚΚ του Βου, τους πήραν την Κυβέρνηση! Μετά, πήραν και το κόμμα. Ύστερα, "τα πήραν χοντρά" και, συνακόλουθα, ..."τα πήρε στην κράνα" ο κόσμος, εναντίον ΟΛΩΝ, όμως!

  22. kaskanter avatar
    kaskanter 14/11/2008 13:58:00

    Τόσο σοβαρό το θέμα που για να γεμίσουμε τα σχόλια (ποιός άραγε;) γράφει ο ανώνυμος εναλλάξ!
    Φάκτορα το χάνεις το παιχνίδι αντι για ΑΝΤΙ γράψε ΠΑΣΟΚΑΝΤΙ ή τουλάχιστον καθάρισε την ζυγαριά των σκέψεων σου!!

  23. g.a. avatar
    g.a. 14/11/2008 15:31:25

    Παράγουμε πλέον τόση πολλή αλητεία (όπως φαίνεται και σε πολλά από τα ανωτέρω σχόλια) που αρχίσαμε τις εξαγωγές. Μπράβο μας, προοδεύουμε ως έθνος!

  24. salmonellas avatar
    salmonellas 14/11/2008 16:34:47

    Βλεπετε πρεπει να περιμενουμε απο το Λονδινο, μια και εδω υπαρχουν φρουροι και σωματοφυλακες για να φυλανε - απο εμας - αυτους που εμεις ψηφισαμε. Το συμπερασμα ειναι παντως το ιδιο. Οταν ο κοσμος βοα για την ανικανοτητα του ανδρος, δεν επιτρεπεταιο πρωθυπουργος να κανει τον κινεζο. Σε μια δημοκρατια αυτα δεν στεκουν. Δεν επιτρεπεται να κρυβεται η λαικη βουληση πισω απο τη διαρκεια της κυβερνητικης θητειας. Οσο για τους βουλευτες? Κοτ κοτ κοτ...

  25. Προβοκατωρ. avatar
    Προβοκατωρ. 14/11/2008 19:43:18

    Γεγονος ειναι, οτι στην Αγγλια, τρωγονται περιουσιες απο καμαρια πλουσιων μπαμπαδων, που καμαρωνουν οτι θα τους φερουν τουλαχιστον το βραβειο ...Νομπελ.
    Αλλα για το ΧΑΑ,γιατι το κουραζετε ακομα; Οσοι πανε εκει, πρεπει να ξερουν που μπαινουν. Ενηλικοι ειναι και η αγνοια νομου και κινδυνου, δεν επιτρεπεται.
    Εκτος αν θεωρεις τον εαυτο σου, νηπιο.

  26. Constantine avatar
    Constantine 15/11/2008 19:15:41

    Dystyxws polloi apo emas den gnwrizoun tis drasthriothtes tou Onhsimou sthn Ellada pou mazeuei xilades eurw kai exei bgalei kosmo apo thn fylakh, ellhnes kai 3enous. Etsi gia na ma8enoume kai enhmerwnomaste kai gia ta 8etika pragmata epishs. Kanenas apo emas diadhlwtes kai mh den einai diate8imenos na paei na douleipsei e8elontika gia ton Onhsimo!Ekei emas 8elw lebentes, anarxikous kai magkes: sthn Agaph!
    http://www.onisimos.gr