19/11/2009 22:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Kυβέρνηση... συνασπισμού Καραμανλή-Ντόρας



(Αποσπάσματα απο άρθρο που δημοσιεύτηκε στις 19/9/2007 στο ΕΘΝΟΣ)

 Η ανάγκη διατήρησης των εσωκομματικών ισορροπιών, μέσα από συμβιβασμούς και παζάρια, «σφράγισε» το νέο (;) κυβερνητικό σχήμα, τα μέλη του οποίου θα ορκιστούν σήμερα. Ο κ. Καραμανλής, υπό την πίεση της ισχνής κοινοβουλευτικής πλειοψηφίας των 152 βουλευτών, όχι μόνο δεν τόλμησε να προχωρήσει σε ρήξεις και τομές, αλλά, αντίθετα, προκειμένου να ικανοποιήσει απαιτήσεις βουλευτών και στελεχών, λειτούργησε εις βάρος της αποτελεσματικότητας και της συνοχής της νέας του κυβέρνησης….

Παράλληλα -σε επίπεδο πολιτικής ουσίας- στο νέο σχήμα περιλαμβάνονται πολλά πρόσωπα τα οποία αποτελούν τακτικούς συνομιλητές αλλά και πολιτικούς φίλους της κυρίας Ντ. Μπακογιάννη, γεγονός που οδηγεί στελέχη της ΝΔ στο συμπέρασμα ότι ο κ. Καραμανλής αποδέχθηκε σχεδόν όλες τις εισηγήσεις της υπουργού Εξωτερικών και προχώρησε σε αυτόν τον συμβιβασμό προκειμένου να διατηρήσει -όσο αυτό είναι δυνατόν- τις ευαίσθητες εσωκομματικές ισορροπίες. Πρόσωπα όπως οι κ. Χατζηδάκης, Κιλτίδης, Κασσίμης, Καμμένος, Καλαντζάκου ανήκουν σε αυτό τον «κύκλο» των τακτικών συνομιλητών της υπουργού Εξωτερικών.

ΠΑΝΩ

Γ. ΑΛΟΓΟΣΚΟΥΦΗΣ: Έλεγξε πλήρως τα πρόσωπα που αποτελούν ουσιαστικά τον «οικονομικό κύκλο» της κυβέρνησης. Στήριξε την αναβάθμιση του κ. Χρ. Φώλια, τον κ. Βασ. Μαγγίνα, ενώ το επιτελείο του στο υπουργείο Οικονομίας αποτελείται «καθαρά» από πρόσωπα δικής του επιλογής.

ΝΤ. ΜΠΑΚΟΓΙΑΝΝΗ: Πέρασαν πολλές από τις προτάσεις της για όλα σχεδόν τα υπουργεία, απέκτησε συνομιλητές σε κρίσιμα πόστα ενώ σε ό,τι αφορά το δικό της χαρτοφυλάκιο, όλοι οι υφυπουργοί αποτελούν δικές της επιλογές.

Γ. ΣΟΥΦΛΙΑΣ: Εκτός του ότι διατήρησε τα πρόσωπα της δικής του επιλογής στα υπουργεία, έκανε προτάσεις που έγιναν δεκτές και για άλλα χαρτοφυλάκια. Επιβεβαίωσε τον τίτλο του τακτικού συνομιλητή του πρωθυπουργού.

ΚΑΤΩ

Γ. ΒΟΥΛΓΑΡΑΚΗΣ: Η μετακίνησή του στο υπουργείο Ναυτιλίας (και με υφυπουργό) θεωρείται υποβάθμιση. Αλλωστε και ο ίδιος, ο οποίος έχει εκφράσει την επιθυμία του να παραμείνει στο υπουργείο Πολιτισμού, δεν έκρυψε τον αιφνιδιασμό του.

Π. ΔΟΥΚΑΣ: Παρά το ότι υπήρχε πρόταση για αναβάθμισή του, παρέμεινε υφυπουργός, αλλάζοντας πόστο. Ο ίδιος είχε ζητήσει το Μεταφορών και Επικοινωνιών, που τελικώς δεν του δόθηκε.

Ι. ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΙΟΥ: Η κακή πορεία του στη Β Αθηνών του «κόστισε» το υπουργείο. Προοριζόταν για το Ανάπτυξης ή το Ναυτιλίας, αλλά ο κ. Καραμανλής «μέτρησε» και τη σειρά εκλογής του.

Η νέα κυβέρνηση

Πρωθυπουργός: Κώστας Καραμανλής

Υπουργός Επικρατείας: Θεόδωρος Ρουσόπουλος

Υπουργός Εξωτερικών: Ντόρα Μπακογιάννη

Υφυπουργοί: Γιάννης Βαληνάκης, Θεόδωρος Κασσίμης και Πέτρος Δούκας

Υπουργός Εσωτερικών: Προκόπης Παυλόπουλος

Υφυπουργοί: Παναγιώτης Χηνοφώτης, Χρήστος Ζώης, Αθανάσιος Νάκος

Υπουργός Εθνικής Αμυνας: Ευάγγ. Μεϊμαράκης

Υφυπουργοί: Κώστας Τασούλας και Ιωάννης Πλακιωτάκης

Υπουργός Απασχόλησης: Βασίλης Μαγγίνας

Υφυπουργός: Σοφία Καλαντζάκου

Υπουργός Οικονομίας: Γιώργος Αλογοσκούφης

Υφυπουργοί: Αντώνης Μπέζας, Γ. Παπαθανασίου, Νίκος Λέγκας

Υπουργός Ανάπτυξης: Χρήστος Φώλιας

Υφυπουργοί: Γ. Βλάχος και Σταύρος Καλαφάτης

Υπουργός Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων: Αλέξανδρος Κοντός

Υφυπουργοί: Κώστας Κιλτίδης

Υπουργός Δικαιοσύνης: Σωτήρης Χατζηγάκης

Υπουργός Εμπορικής Ναυτιλίας και Νησιωτικής Πολιτικής: Γιώργος Βουλγαράκης

Υφυπουργός: Πάνος Καμμένος

Υπουργός Μεταφορών και Επικοινωνιών: Κώστας Χατζηδάκης

Υπουργός Εθνικής Παιδείας: Ευρυπίδης Στυλιανίδης

Υφυπουργοί: Σπύρος Ταλιαδούρος, Ανδρέας Λυκουρέντζος

Υπουργός ΠΕΧΩΔΕ: Γιώργος Σουφλιάς

Υφυπουργοί: Θεμιστοκλής Ξανθόπουλος και Στ. Καλογιάννης

Υπουργός Μακεδονίας - Θράκης: Μαργαρίτης Τζίμας

Υπουργός Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης: Δημήτρης Αβραμόπουλος

Υφυπουργοί: Γιώργος Παπαγεωργίου και Γ. Κωνσταντόπουλος

Υπουργείο Τουριστικής Ανάπτυξης: Αρης Σπηλιωτόπουλος

Υπουργός Πολιτισμού: Μιχάλης Λιάπης

Υφυπουργός Αθλητισμού: Γιάννης Ιωαννίδης

 ΡΕΠΟΡΤΑΖ: ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΑΡΑΝΤΑΚΟΣ

ΣΧΟΛΙΑ

  1. markella avatar
    markella 19/11/2009 22:23:49

    Ασχετο με το αρθρο!

    αρχισε ο βρωμικος πολεμος...παιδια τα παιζουν ολα για ολα.!!

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ markella 19/11/2009 22:30:02

      Τι έγινε?

  2. asheti avatar
    asheti 19/11/2009 22:40:33

    ti egine vre markella??? pes mas kai mas pou menoume eksoteriko!

  3. Κώστας Θ. avatar
    Κώστας Θ. 19/11/2009 22:44:44

    Aσχετο και αυτό.
    Ψωμιάδης στην ΕΤ 3: Μίλησε για συμφέροντα μέσα και έξω από την Ελλάδα..

  4. αρχισαμε avatar
    αρχισαμε 19/11/2009 22:53:36

    Δεν ξερω ποσους θα στενοχωρησω αλλα η προταση της Ντορας για DEBATE μου θυμιζει τις εκκλησεις του Καραμανλη για δευτερο και τριτο debate , μηπως και γυρισει το κλιμα...
    Αντε γεια

    • Factorx avatar
      Factorx @ αρχισαμε 19/11/2009 23:05:37

      Δηλαδή μας έχουν στην μπούκα του κανονιού κι εσυ δίνεις αφορμή. Την επόμενη φορά δεν θα κόχω, θα σβήσω

      • αρχισαμε avatar
        αρχισαμε @ Factorx 19/11/2009 23:23:52

        Sorry Factorx,
        ομως η εκφραση ...συμπαθειας στους Μητσοτακηδες
        μου βγαινει ...αυθορμητα,
        Σαν ...φυσικη αναγκη...

  5. ΑΡΗΣ Θ avatar
    ΑΡΗΣ Θ 19/11/2009 22:59:44

    Και ένα ερώτημα σχετικό όμως (με το άρθρο):Ποια ακριβώς είναι η στόχευση της δημοσίευσης του πιο πάνω αποσπάσματος από το ένα προ διετίας ΕΘΝΟΣ?

    • Κώστας Θ. avatar
      Κώστας Θ. @ ΑΡΗΣ Θ 19/11/2009 23:02:29

      Το ότι πίεζε τον ΚΚ να βάλει τους κολλητούς της στην κυβέρνηση. Και τα κατάφερε. Δεν περιμέναμε φυσικά το ΈθΝΟΣ να μας το πει, ήταν φως φανάρι.

      • Υ. avatar
        Υ. @ Κώστας Θ. 19/11/2009 23:10:11

        Δεν πίεζε. Απαιτούσε. Το δε χειρότερο? Tο πετύχενε!!!

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ ΑΡΗΣ Θ 20/11/2009 00:35:26

      Πόσο αξιόπιστο ειναι το ΕΘΝΟΣ για να μας πείσει ότι πίεζε?
      Και γιατί πχ ο Χατζηδάκης προέκυψε λόγω πιέσεων της Μπακογιάννη και δεν ήταν προσωπική και ελεύθερη επιλογή Καραμανλή? Και από που κι ως που ο Καραμανλής όφειλε να αποκλείσει τους "συνομιλητές" της Μπακογιάννη ?
      Δεν ξέρω αλλά νομίζω ότι ορισμένοι δεν αντιλαμβάνονται ότι Καραμανλής,Μπακογιάννη, Σαμαράς,Ψωμιάδης Αβραμόπουλος και όποιοι άλλοι είναι ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΟΜΜΑ.

      • Υ. avatar
        Υ. @ ΑΡΗΣ Θ 20/11/2009 00:41:06

        Όχι φίλε Άρη Θ. Η ψηλή έιχε κάνει το δικό της κόμμα μέσα στο κόμμα. Κι ο Κωστάκης, ή το αγνοούσε, ή το ανεχόταν. Εν τέλει, εις βάρος της παράταξης. Γιαυτό και το 33%. Με τις υγιές μας.

      • Υ. avatar
        Υ. @ ΑΡΗΣ Θ 20/11/2009 00:46:20

        ...
        Οι πόλεμοι χάνονται κατά κράτος από τον εσωτερικό εχθρό. Τον εξωτερικό, τον έχεις απέναντι σου, και τον βλέπεις. Σταθμίζεις τις κινήσεις του, και καθορίζεις τη στρατηγική σου. Και στο κάτω-κάτω, αν χάσεις απ’ αυτόν, εντάξει, ήταν καλύτερος και έχασες. Τον εσωτερικό, που δρα ύπουλα και υπογείως, δεν τον παίρνεις χαμπάρι. Και φυσικά χάνεις κατά κράτος.

        • ΑΡΗΣ Θ avatar
          ΑΡΗΣ Θ @ Υ. 20/11/2009 01:37:45

          Το ότι ο Καραμανλής το "αγνοούσε" το βλέπω χλωμό. Η άποψη περί κόμματος μέσα στο κόμμα απο τη Μπακογιάννη και περί υπονόμευσης διακινείται χρόνια.Επομένως το "ανεχόταν". Γιατί? Μήπως γιατί οι μηχανισμοί της Μπακογιάννη δεν ήταν μηχανισμοί που υπονόμευαν αλλά μηχανισμοί που απλώς ετοίμαζαν την επόμενη μέρα της? Κι έχεις την εντύπωση ότι αν κουνούσε (ή αν κουνήσει) το μικρό δαχτυλάκι του ο Καραμανλής θα υπήρχε επόμενη μέρα για τη Μπακογιάννη?
          (Και παρεμπιπτόντως ποιο κομματικό στέλεχος δεν έχει "μηχανισμό" ανάλογο βέβαια του μεγέθους του?)

          Και τέλος το απαξιωτικό "Κωστάκης" δεν νομίζω ότι αξίζει σε κάποιον που ηγήθηκε της παράταξης για 12 χρόνια.Είμαι γενικότερα κατά της απαξίωσης ΟΠΟΙΩΝΔΗΠΟΤΕ στελεχών και γιατί τη στάση αυτή "θα την βρούμε μπροστά μας" και γιατί δείχνει μια ιδιότυπη αλαζονεία και γιατί το (όχι αναγκαστικά οριστικά) παρελθόν μας χρειάζεταιμια προσέγγιση με κάποιο σεβασμό.
          Μην θεωρήσεις τις τελευταλιες παρατηρήσεις προσωπικές. Παρα πολλοί (δυστυχώς) είναι αυτοί που υιοθετούν ανάλογη στάση. Απλώς μαζί σου έτυχε να "διαλέγομαι" (τι να έγραφα ?"μιλάω")

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ ΑΡΗΣ Θ 20/11/2009 01:21:10

        και ο Βενιζέλος με τον Λοβέρδο είναι στο ίδιο κόμμα με τον Παπανδρέου, αλλά τα κλειδιά του μαγαζιού τα έχει ο Παπανδρέου και δεν μοιράζει αντικλείδια, διότι ως γνωστόν όσο πιο πολλά μοιράζεις τόσοι κλέφτες κινδυνεύουν να σε γδύσουν -εν προκειμένω, πολιτικά και ιδεολογικά.

  6. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2009 00:00:37

    Αυριο Παρασεκυη ομιλια Αντωνη στο Κερατσινι στη 1 το μεσημερι στο χωρο εκδηλωσεων ΑΝΤΩΝΗΣ ΣΑΜΑΡΑΚΗΣ (Παπαναστασίου και Μικρας Ασίας). Στις 7.30 το απογευμα ομιλία στο ξενοδοχείο METROPOLITAN στην αρχη της Συγγρου, διπλα στο Πλανητάριο. Σειρά έχει η Θεσσαλία όλο το Σαββατοκύριακο..

  7. chris avatar
    chris 20/11/2009 00:51:28

    ότι η ντόρα κυβερνούσε τόσα χρόνια το ξέρουν και οι πέτρες.
    τον φουκαρά τον Καραμανλή τον είχαν για βιτρίνα
    και από πίσω η συμμορία της ντόρας έκανε τις βρωμοδουλειάς της
    δεν ντρέπονται καθόλου και μας μιλάνε για ιδεολογία οι υποκριτές
    οι τυχοδιώκτες

    • ΑΡΗΣ Θ avatar
      ΑΡΗΣ Θ @ chris 20/11/2009 02:18:30

      Τι άλλο θα ακούσουμε!

      • loretta avatar
        loretta @ ΑΡΗΣ Θ 20/11/2009 02:21:31

        το εχουμε αναλυση το θεμα...και ειναι πασιφανες οτι ειχε κομμα μεσα στο κομμα...γιαυτο μην απορεις ακομα αγαπητε ΑΡΗ Θ γιατι καποιοι ακομα το κουβαλανε μεσα τους.

        • ΑΡΗΣ Θ avatar
          ΑΡΗΣ Θ @ loretta 20/11/2009 14:44:37

          lorettα
          από το "κόμμα μέσα στο κόμμα" μέχρι το "κυβερνούσε η Ντόρα και είχαν τον φουκαρά τον Καραμανλή για βιτρίνα" η απόσταση είναι τεράστια όπως τεράστια είναι η ασχετοσύνη ή οφανατισμός όσων εκφράζουν τέτοιες απόψεις

        • loretta avatar
          loretta @ loretta 20/11/2009 15:01:49

          ΑΡΗ θ με προλαβε ο φακτορας ..αν διαβασες το αρθρο με την συνεντευξη μητσοτακη...εμενα μου περισσεύει να σου εξηγησω περαιτέρω.

  8. ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
    ΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2009 01:09:31

    Οι νέες δημοσκοπίσεις του Σαββατοκυριακου θα δινουν προβαδισμα Σαμαρα με 1-2%. Ιδού τί γραφει το nonews και τα συμπεράσματα δικά σας...Ούτε συνεννοημένοι να ήταν οι δημοσκόποι μεταξύ τους. Ξαφνικά (στις δημοσκοπήσεις που θα δημοσιευτούν στα φύλλα του Σαββατοκύριακου) φέρνουν όλοι το Σαμαρά μπροστά, αλλά με μικρές διαφορές από τη Ντόρα.

    Μια εταιρία φτάνει τη διαφορά μέχρι το 2,5%, ενώ μια άλλη που...

    ...έχει χαρακτηριστεί φιλοντορική, παρουσιάζει τη διαφορά στη 1 μονάδα υπέρ του Σαμαρά. Επίσης, το εφεύρημα του Φαναρά (τον διαχωρισμό των ψηφοφόρων σε απλούς Νεοδημοκράτες και σε Νεοδημοκράτες που θα πάνε σίγουρα να ψηφίσουν) το χρησιμοποιούν κι άλλοι.

    Σας λέμε. Έχει πέσει πολύ χρήμα...

    • B.K.Σ. avatar
      B.K.Σ. @ ΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2009 01:16:13

      Δεν πειράζει Γιάννη, είναι ήδη αποφασισμένοι τί θα ψηφίσουν και δεν πρόκειται να απεμπολήσουν αυτή τους την ευκαιρεία.
      Ας υπάρχουν αυτά τα ποσοστά για να νομίζουν πως το παλεύουν και κάνουν και λίγο οικονομία στο χρήμα!
      Μόνον σε μία περίπτωση θα τους κέρδιζε η Ντόρα, εάν ήταν αυτή που πρώτη και με αποφασιστικότητά ζητούσε την εκλογή του αρχηγού από την βάση (αλλά θα μου πεις τότε δεν θα ήταν η Ντόρα...)

    • loretta avatar
      loretta @ ΓΙΑΝΝΗΣ 20/11/2009 01:17:29

      ΓΙΑΝΝΗ

      γιαυτο λεω συνεχως θα παιξουν ακομα πιο βρωμικα.
      το αναφερω και σε προηγουμενο ποστ μου.

      η ντορα θελει να καθαρισει απο την πρωτη αναμετρηση.

      • B.K.Σ. avatar
        B.K.Σ. @ loretta 20/11/2009 01:24:34

        Μόνον με νοθεία θα το καταφέρει. Εάν συμβεί τότε η Νέα Δημοκρατία είναι άξια της μοίρας της. Θα φουσκώσουμε ΓΑΠ για δεκαπέντε χρόνια. Ως άνθρωπος τουλάχιστον έχει ήθος, χαλάλι του.

        • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ @ B.K.Σ. 20/11/2009 01:30:56

          Προσωπικα εγω, και μετα απο 25 χρόνια αγωνων στη ΝΔ, ειμαι πανετοιμος ψυχολογικα να αποχωρισω απο την παραταξη στην απευκταια περιπτωση εκλογης Ντόρας. Δε νομιζω να στηριξη ΓΑΠ. Δεν ειναι διαφθαρμενος οπως η Ντόρα ειναι όμως ανικανος.

        • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
          ΓΙΑΝΝΗΣ @ B.K.Σ. 20/11/2009 01:31:38

          ..να στηριξω εννοω..

        • B.K.Σ. avatar
          B.K.Σ. @ B.K.Σ. 20/11/2009 01:36:37

          Γιάννη εγώ δεν ήμουν ποτέ ψηφοφόρος της Νέας Δημοκρατίας,έχω αριστερή οικογενειακή παράδοση, και υπάρχει η πιθανότητα άμα βγει ο Σαμαράς να γίνω (έχω θέσει ως βασικό όρο στον εαυτό μου το να ικανοποιηθεί η προσδοκία μου να ζητήσει επιτέλους ένας πολιτικός αρχηγός να γίνει δημοψήφισμα επικύρωσης της οιασδήποτε συμφωνίας για εθνικό θέμα, είτε αυτό είναι η Μακεδονία, είτε το Αιγαίο που είναι και η πιό σκοτεινή υπόθεση για το οσονούπω μέλλον...)

        • loretta avatar
          loretta @ B.K.Σ. 20/11/2009 01:41:33

          ΒΚΣ θα βρεις οτι πολυ ελληνες ειναι υπερ του δημοψηφισματος εξαλλου καθε πραγματικη δημοκρατικη χωρα το οφείλει στους πολιτες της.

          Μην ξεχναμε πως πολλες χωρες τις ευρωπης εχουν κανει δημοψηφισματα .

          Πραγματικα ελπιζω και εγω να ερθει αυτη η στιγμη.

  9. asheti avatar
    asheti 20/11/2009 01:22:05

    thelei na parei 50%+1 psifo i Ntora apo ton prwto guro??? (se poia xwra to thelei auto)

    • loretta avatar
      loretta @ asheti 20/11/2009 01:27:05

      Αsheti
      το θελει στην χωρα των ζουλου που ετσι θα καταντησουν την ΝΕΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ αν δεν παμε ολοι να ψηφισουμε ΑΝΤΩΝΗ ΣΑΜΑΡΑ.

  10. Πέννυ avatar
    Πέννυ 20/11/2009 02:03:22

    Συμφωνώ απολύτως με Γιάννη και Λορέττα και πιστεύω απόλυτα ότι είναι Η ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ και το τονίζω "Η" ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ να αποφασίσει ο κόσμος της Ν. Δημοκρατίας, αν θα συνεχίσει η Ν. Δημοκρατία να είναι το κόμμα που ίδρυσε ο Κων/νος Καραμανλής ή αν θα μετατραπεί σε αυτό το εξαύλωμα που δημιούργησε ο μηχανισμός της κυρίας ΘΕΟΔΩΡΑΣ ΜΗΤΣΟΤΑΚΗ και του πατερούλη της, που διέβρωσαν με τα τσιράκια τους την παράταξη μέχρι μυελού οστών. Εγώ προσωπικά θα συμφωνήσω εδώ με τον Γιάννη ότι σε μια τέτοια μεταλλαγμένη παράταξη δεν μου κάνει καρδιά να μείνω γιατί δεν με εκφράζει σε τίποτα, ούτε στον ακραίο φιλελευθερισμό που θέλει να εφαρμόσει η Ντόρα, ούτε στα κλειστά παράθυρα και τις πόρτες που αυτή θα συνεχίσει να έχει προς τη βάση, ούτε στον αυταρχισμό και την τρομοκρατία που έχουν σκοπό να επιβάλλουν οι Μητσοτάκηδες στο κόμμα (θυμάστε πώς απειλούσαν τον Μανώλη και όποιον άλλον τόλμαγε να διαφοροποιηθεί), ούτε σε ένα κόμμα που θα λειτουργεί ως Υπηρεσία Εξυπηρέτησης Πολυεθνικών και άλλων Εγχώριων Διαπλεκομένων Συμφερόντων, ούτε σε ένα κόμμα που θα λειτουργεί ως Εκτελεστικό Γραφείο της Αμερικάνικης Πρεσβείας, και θα ξεπουλά την πατρίδα μου.
    Από την άλλη πλευρά, καίτοι ο Γιωργάκης Παπανδρέου δεν μου είναι αντιπαθής, εν τούτοις ουδέποτε θα τον ψήφιζα, πρώτον γιατί είναι δημαγωγός σαν τον πατέρα του και ζούμε αυτές όλες τις 'μέρες την πλήρη κατάρρευση όλων των υποσχέσεων που έδωσε στον κόσμο που τον ψήφισε αναφορικά με τις οικονομικές παροχές που τους έταζε, και δεύτερον, διότι υπήρξε πρώτος χειροκροτητής του επαίσχυντου σχεδίου Ανάν, αποδεικνύοντας έτσι ότι λειτουργεί κι αυτός ως Υπάλληλος της Αμερικάνικης Πρεσβείας. Δεν του έχω λοιπόν καμία απολύτως εμπιστοσύνη όσον αφορά τον χειρισμό των Εθνικών μας Θεμάτων. Τον έχω ακριβώς στην ίδια συνομοταξία με την Θεοδώρα Μητσοτάκη.
    Και σε "προσκυνημένους" εγώ, την ψήφο μου δεν την δίνω!!

  11. Bill avatar
    Bill 20/11/2009 03:55:30

    Είμαι στο κόμμα από το 1977 (στέλεχος ΟΝΝΕΔ, ΔΑΠ, NΔ) και έχω ζήσει πολλά από μέσα.
    1) Ο Μητσοτάκης εντάχθηκε στη ΝΔ το 1978. Μέχρι τότε ήταν πρόεδρος των Φιλελευθέρων. Η ένταξη του τότε στο κόμμα είχε δημιουργήσει πολλές εσωτερικές αντιδράσεις.
    2) Έξι χρόνια μετά το 1984, παρότι ήταν καινούργιος στο κόμμα έθεσε υποψηφιότητα για πρόεδρος με αντίπαλο τον Κωστή Στεφανόπουλο. Πολλές και τότε οι αντιδράσεις, αφού πολλοί τον θεωρούσαν ξένο σώμα.
    Τότε για εκλογή προέδρου ψήφιζε η κοινοβουλευτική ομάδα. Ενώ μέχρι την παραμονή της εκλογής η νίκη του Στεφανόπουλου θεωρούταν σίγουρη στην ψηφοφορία τελικά εκλέχτηκε ο Μητσοτάκης.
    Πάρα πολλά ακούστηκαν την περίοδο εκείνη για την ανατροπή της νύχτας, όπως παρεμβάσεις στους βουλευτές ακόμη και από "ξένες δυνάμεις", χρηματισμοί, αλλά όπως πάντα σε αυτές τις περιπτώσεις τα πάντα καλύπτονται και ειδικά εκείνη την περίοδο που δεν υπήρχε ελεύθερη τηλεόραση και ραδιοφωνία.

    Η περίοδος που ακολούθησε ήταν από τις πιό οδυνηρές της ΝΔ με διωγμούς στελεχών, αφορισμούς κλπ. Ειδικά στην ΟΝΝΕΔ εμφανίστηκαν ως αλεξιπτωτιστές οι άγνωστοι μέχρι τότε Μεϊμαράκης και Βουλγαράκης, προσωπικοί φίλοι της Ντόρας, και διορίστηκαν πρόεδρος και αντιπρόεδρος στην ΟΝΝΕΔ. Οι αντιδράσεις στη νεολαία πολλές με καταλήψεις στα γραφεία της ΟΝΝΕΔ, ξύλο κλπ.
    Ένα χρόνο μετά ο Κωστής Στεφανόπουλος με 12 βουλευτές και πολλά στελέχη κυρίως από την ΟΝΝΕΔ αποχώρησαν από το κόμμα και ίδρυσαν την ΔΗΑΝΑ.
    Η πλειοψηφία των στελεχών της ΝΔ της περιόδου 1974-1984 είτε αποχώρησε από το κόμμα είτε περιθωριοποιήθηκε.
    Κάποιοι από αυτούς δεν ξαναασχολήθηκαν με την πολιτική και κάποιοι επανεμφανίστηκαν μετά την εκλογή του Κώστα Καραμανλή το 1997.
    Ο στόχος επιτεύχθηκε και η εγκαθίδρυση του μητσοτακισμού μέσα στο κόμμα ξεκίνησε.

    Για την περίπτωση της ΠΟΛΑΝ και για ενημέρωση των γεγονότων γιατί υπάρχει παραπληροφόρηση
    1) Ο Σαμαράς ο οποίος εκδιώχθηκε από υπουργός παραιτήθηκε από βουλευτής τον Οκτώβριο του 1992.
    Η ΠΟΛΑΝ ιδρύθηκε 8 μήνες μετά τον Ιούνιο το 1993.

    2) Εφόσον ο Σαμαράς ήθελε να ρίξει την κυβέρνηση γιατί δεν το έκανε από τον Οκτώβριο του 1992 όπου θα μπορούσε να ανεξαρτητοποιηθεί και να χάσει την πλειοψηφία της η κυβέρνηση που είχε 151 βουλευτές?
    Αντί γι αυτό όμως παραιτήθηκε από βουλευτής.
    Εφόσον ο Σαμαράς ήθελε να ρίξει την κυβέρνηση γιατί δεν το έκανε τον Ιούνιο του 1993 μετά την ίδρυση της ΠΟΛΑΝ?
    Η κυβέρνηση έπεσε τον Σεπτέμβριο του 1993 γιατί 2 βουλευτές της ΝΔ οι Στέφανος Στεφανόπουλος και Συμπιλίδης δήλωσαν ότι προσχωρούν στην ΠΟΛΑΝ.

    3) Λένε κάποιοι λοιπόν ότι ο Σαμαράς έριξε την κυβέρνηση και κάναμε 20 χρόνια να ξαναδούμε κυβέρνηση.
    Και ρωτάω, δηλαδή η κυβέρνηση Μητσοτάκη θα ήταν εις αεί???
    Ούτως ή άλλως ήδη τον Σεπτέμβριο του 93 ήταν 3,5 χρόνια στην κυβέρνηση και σε 6 μήνες θα γινόταν εκλογές.
    Και αφού ή κυβέρνηση Μητσοτάκη ήταν τόσο καλή κυβέρνηση και ο Μητσοτάκης τόσο καλό πρωθυπουργός γιατί στις εκλογές του Οκτωβρίου έχασε με πάνω από 8 ποσοστιαίες μονάδες από τον τότε "μισοπεθαμένο" Παπαπανδρέου?

    Και κάτι τελευταίο.
    Αναρωτήθηκαν κάποιοι γιατί στα 9 χρόνια προεδρίας Μητσοτάκη αποχώρησαν από το κόμμα τόσοι πολλοί βουλευτές και τόσα πολλά στελέχη?

    • ΓΙΑΝΝΗΣ avatar
      ΓΙΑΝΝΗΣ @ Bill 20/11/2009 11:26:43

      Μειμαρακης και Βουλγαρακης δεν ηταν μονο προσωπικοι φιλοι της Ντόρας αλλα και κατι παραπανω. Με σκοπο παντα το να τα εχουν καλα με τον πατερουλη της...Το 1987 ολοι η ΟΝΝΕΔ ηθελε να πεταξει εξω απο το κομμα την ξινη

  12. Varvara avatar
    Varvara 20/11/2009 17:44:34

    Η Ντόρα ζήτησε τηλεοπτική συζήτηση γιατί έχει θέσεις να προτείνει και μπορεί να διεξάγει διάλογο...μεγάλο προσόν αυτό για ένα πολιτικό! Αντίθετα ο Σαμαράς γιατί τον φοβάται το διάλογο?

  13. asheti avatar
    asheti 20/11/2009 17:50:06

    I Ntora zitise dialogo se parakseni xroniki stigmi..ti les fili Varvara? Otan eixe tethei to thema idi stin arxi apo ton Avramopoulo arnithike..