#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/10/2013 16:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Kοινό μέτωπο του Νότου ζήτησε ο Σαμαράς



Την ανάγκη για μια κοινή ευρωπαϊκή πολιτική για την αντιμετώπιση της παράνομης μετανάστευσης επισήμανε ο Αντώνης Σαμαράς στις δηλώσεις του μετά τη συνάντησή του με τον πρωθυπουργό της Μάλτας Joseph Muscat.

Ο Έλληνας πρωθυπουργός τόνισε ότι είναι πολύ σημαντικό να συγκροτηθεί ένα κοινό μέτωπο των νότιων ευρωπαϊκών χωρών, και, ειδικότερα για τη χώρα μας, είπε ότι η ανεργία είναι 27% και έχουμε πολλούς ανέργους και πολλούς παράνομους μετανάστες, κάτι που δεν πρέπει να συνεχιστεί.

«Στην περίπτωση της Ελλάδας, κάνουμε όπως γνωρίζετε, και περνάμε δια πυρός και σιδήρου, ό,τι είναι σημαντικό για εμάς, δημοσιονομική εξυγίανση, σημαντικές διαρθρωτικές αλλαγές που φέρνουν την Ελλάδα πίσω στην ομαλότητα, στην οικονομική ομαλότητα», ανέφερε ο κ. Σαμαράς εξηγώντας παράλληλα ότι την ίδια στιγμή αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα της ανεργίας.

Για κοινό μέτωπο με άλλα ευρωπαϊκά κράτη για το θέμα της παράνομης μετανάστευσης έκανε λόγο και ο Μαλτέζος πρωθυπουργός ο οποίος αναφέρθηκε στην προεδρία της ΕΕ που θα έχουν διαδοχικά το 2014 η Ελλάδα και η Ιταλία.

«Μία λύση δεν μπορεί να έρθει με μαγικό τρόπο αλλά δείχνουμε αποτελέσματα και αυτό το θέμα δεν μπορεί να αφεθεί στο έλεός του, ούτε να ελπίζουμε ότι ο χειμώνας έρχεται και θα υπάρξουν άλλες διελεύσεις», σημείωσε ο κ. Joseph Muskat.

Ε.Τ. 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μαχητής avatar
    Μαχητής 21/10/2013 17:44:16

    Οι νότιοι με τους κατάλληλους χειρισμούς θα συνεργαστούμε σε αυτήν την προσπάθεια, οι βόρειοι όμως θα συνδράμουν ή θα συνεχίσουν να επαναπαύονται στα Δουβλίνα? Μάλλον το δεύτερο...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ Μαχητής 21/10/2013 19:48:04

      Αν δώσουμε όπως πάει το πράγμα να γίνει, άδειες επί μακρός διαμένοντος στους για πολλά χρόνια εν Ελλάδι νόμιμους μετανάστες και ορμήσουν στα βόρεια που ακόμη δεν έχει τόση ανεργία, θα τσούξει και τους βόρειους το θέμα, θέλοντας και μη...

  2. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 21/10/2013 18:26:17

    Πρώτη αντίδραση των Νοτίων πρέπει να είναι η απαγκίστρωση από τα "Δουβλίνα" και μετά έπονται τα υπόλοιπα ή μάλλον το μπαλάκι θα πέσει στο τερέν των Βορείων!

  3. Ρηνα avatar
    Ρηνα 21/10/2013 20:28:44

    Kουραστηκαμε πια, σε λιγο θα εχει αντικατασταθει ολος ο γηγενης πληθυσμος. Οι νεοι φευγουν και μας πλημμυριζουν οι λαθρο, αλλαζει η μορφη της χωρας και αυτο θα το νοιωσουμε με τον πρωτο ξεσηκωμο. Λογια, λογια, λογια......

  4. Στέργιος avatar
    Στέργιος 21/10/2013 20:30:34

    Μια μικρή λεπτομέρεια: οι Νότιοι Ευρωπαίοι αλλάζουν πεζοδρόμιο όποτε αντικρύζουν μπροστά τους την Ελλάδα, τσιρίζοντας με φρίκη ότι αυτοί δεν είναι σαν εμάς, αλλά είναι πιο αξιόπιστα γιουσουφάκια τού Βερολίνου. Η Γαλλία και το Λουξεμβούργο, δυο Βόρειες χώρες, έχουν δείξει περισσότερη σεβασμό, και έχουν μιλήσει με πιο αρμόζοντα τρόπο για την Ελλάδα και τον λαό της από ό,τι κάτι Ισπανοί και κάτι Πορτογάλοι, που βράζουν στο ίδιο καζάνι με μας.
    Δεν υπάρχει αλληλεγγύη στην Ευρώπη. Δεν υπάρχουν συμμαχίες. Ακόμη κι αν υπήρχαν πριν από 10 χρόνια, σήμερα δεν υπάρχουν. Η κρίση σκότωσε την Ευρώπη, όσο κι αν η νομενκλατούρα των Βρυξελλών (με μέσο μισθό τα 10.000 ευρώ) κάνει ότι δεν καταλαβαίνει.

  5. roadrunner avatar
    roadrunner 21/10/2013 21:06:20

    Πώς εννοείτε την "απαγκίστρωση" ;

    • Αμφίθυμος avatar
      Αμφίθυμος @ roadrunner 21/10/2013 23:44:35

      ..απλά Καταγγελία του κατάπτυστου και εθν0κτόνου ΔΟΥΒΛΙΝΟ ΙΙ και του ψευτοασύλου που το συνοδεύει απο την Ελλάδα...όχι ...τώρα αλλά ..εχθές!!!!...τόσο απλά...

  6. helios avatar
    helios 21/10/2013 21:11:12

    μην το ψαχνεις Ρηνα,
    αν διαβασει κανεις τα καθημερινα δελτια τυπου απο αστυνομια,λιμενικο κλπ... μεχρι και 100 λαθρομεταναστες την ημερα συλλαμβανουν,οποτε η εισβολη συνεχιζεται κανονικοτατα.
    προσθεσε σε αυτους και εναν αριθμο που τα καταφερνει να μπουκαρει και μενει ασυλληπτο.
    ουτε μια δεκαετια δεν μας μενει αλλο και φοβαμαι πολυ οτι προκειται για μη αναστρεψιμη κατασταση.

  7. Neutral Observer avatar
    Neutral Observer 21/10/2013 21:17:37

    Δεν πιστεύω να ζητά ο πρωθυπουργός να φορτώσουμε την Ευρώπη με εκατομμύρια αφροασιάτες;
    Οι λαθρομετανάστες πρέπει να πάνε στις πατρίδες τους. Πουθενά αλλού.
    Αν θέλουν μπορούν να πάνε και στο σπίτι του Κούλογλου η του αφεντικού του, του Σόρος. Στην Αμερική δηλαδή η στο Ισραήλ.

  8. ntek avatar
    ntek 21/10/2013 22:03:58

    αν μιλήσει και για βαρβαρότητα του μνημονίου θα πάω αναπαμένος

  9. Anonymouse avatar
    Anonymouse 21/10/2013 23:26:44

    1) Αυτο δεν θα λυσει το ιδιο το προβλημα της λαθρομεταναστευσης , ουτε θα βοηθησει στην επιλυση του απο εδω.

    Δηλαδη ποια η λογικη ;;

    Να δωσουμε διαβατηρια στους ηδη υπαραχοντες "νομιμους" για να φυγουν και στην θεση τους να νομιμοποιησουμε ισο αριθμο απο τις καραβιες που ερχονται καθημερινα ;

    Γιατι στην κυβερνηση δεν βλεπω να λενε τιποτα να διωξουν τους λαθρο αλλα να δωσουν διαβατηρια στους ηδη νομιμοποιημενους...

    2)Ξερεις τι εγινε στην Ελβετια καπου προς τα μεσα του '60 οταν αντιμετωπισαν τεραστια εισροη μεταναστων (νομιμων !!!) απο την Ιταλια που εκεινο τον καιρο αντιμετωπιζε υψηλη ανεργια;

    Επαψαν να κανουν δεκτα τα διαβατηρια απο οσους ερχονταν απο την Ιταλια βαζοντας ενα "πλαφον" !

    Αμα νομιζεις εσυ καημμενε οτι Γερμανια θα διστασει εστω και ενα λεπτο να βαλει και αυτη τετοιο "πλαφον" ή οσους δεν τους κανουν να τους κολλησουν "επιστρεφεται στην χωρα προελευσης" οπως οριζουν Δουβλινα 2 και Σεγκεν , τοτε εισαι πολυ γελασμενος.

    Και αν δεν πιστευεις δες το "πλαφον" που ζητηθηκε να βαλουν στα διαβατηρια οσων μεταναστευσαν απο Ελλαδα στην Γερμανια τα τελευταια 2 χρονια.

    h**p://www.inews.gr/266/freno-stous-ellines-oikonomikous-metanastes-zitoun-meli-tis-ee.htm

  10. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 22/10/2013 04:29:57

    Υπαρχει καμια πιθανοτητα η Ε.Ε συντεταγμενα, να βοηθησει να επιστρεψουν μαζικα οι Λαθρο στις χωρες τους?
    Ειτε πιεζοντας να τους δεχτουν πισω, οι χωρες της καρπαζιας απ τις όποιες προερχονται, ειτε βοηθοντας με τη παροχη εξτρα μεταφορικων μεσων, για να στειλουμε πισω?? (ή εστω στη πιο κοντινη χωρα που ειναι εφικτο??? )