#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/02/2011 14:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Kανόνας 1 προς 5: μία πρόσληψη ανά πέντε ψήφους



Το επικαιροποιημένο μνημόνιο στην ανεπίσημη μετάφραση του αναφέρει το εξής εκπληκτικό στο κεφάλαιο 3 για τα μέτρα που πρέπει να έχουν ληφθεί ως το τέλος του τρίτου τριμήνου του 2011:

600 εκατομμύρια ευρώ μπορούν να εξοικονομηθούν από τη μείωση των δημοσίων υπαλλήλων πέραν του κανόνα 1 προς 5 και με το προσωπικό που μετατάσσεται από τους δημόσιους οργανισμούς να εμπίπτει στον κανόνα.

Δεν μας είχαν διαβεβαιώσει οι αρμόδιοι ότι η εφαρμογή του κανόνα έφτανε για να μειωθούν οι εργαζόμενοι στο δημόσιο κατά 250.000 ως το 2014;

Η έρευνα της ανεξάρτητης πλέον Στατιστικής αρχής αποκαλύπτει ότι το 2010 ο αριθμός των εργαζομένων στη δημόσια διοίκηση, δηλαδή των δημοσίων υπαλλήλων, των εργαζομένων στους ΟΤΑ και των ένστολων (στρατιωτικών, αστυνομικών, πυροσβεστών, λιμενικών) μειώθηκε μόλις κατά 0,9%!. Σε απόλυτους αριθμούς το "σώμα" των δημοσίων υπαλλήλων κι όσων αμείβονται από το δημόσιο που αριθμεί 768.000 άτομα περιορίστηκε μόνο κατά 7000 άτομα. Δηλαδή το δημόσιο εξακολουθεί να απασχολεί 761.000 ανθρώπους.

Κι αυτό παρά το κύμα συνταξιοδοτήσεων 40.000 υπαλλήλων, της απόλυσης ορισμένων κατηγοριών συμβασιούχων και της περιβόητης κατάργησης φορέων και οργανισμών του δημοσίου που δεν έχουν αντικείμενο.

Η εξέλιξη αυτή αποδεικνύει περίτρανα ότι το 2010 όχι μόνο δεν τηρήθηκε η αρχή "πέντε αποχωρήσεις μία πρόσληψη" στο δημόσιο, δεν έκλεισε κανένας δημόσιος φορέας, αλλά αντιθέτως έγιναν διορισμοί από το παράθυρο του μνημονίου. (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=6&artid=386280&dt=24%2F02%2F2011#ixzz1F3OjDF6A)

Και βέβαια εγείρονται και άλλα ερωτήματα: γιατί η τρόικα δεν επεσήμανε αυτή την κραυγαλέα μη τήρηση των συμφωνηθέντων;

Πολύ ελαστικό είναι το μνημόνιο στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Προφανώς  όλα αυτά συμβαίνουν διότι για το κυβερνών κόμμα ισχύει ο κανόνας 1 πρόσληψη ανά 5 ψήφους.

Μικρός Οδυσσέας

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 26/02/2011 14:31:52

    Στη φωτό, πρασινοφρουρός προϊστάμενος δημόσιας υπηρεσίας (εν ώρα υπηρεσίας), σε διάλειμμα από τις κομματικές ζυμώσεις.
    Κάτω απ το τραπέζι διακρίνεται η κουτάλα.

    • loretta avatar
      loretta @ Strange Attractor 26/02/2011 17:29:46

      Και απο την ακρη του στοματος του τρεχουν τα σαλια....!!

  2. kiki avatar
    kiki 26/02/2011 14:32:44

    Το καταλαβαν αναποδα, ενας φευγει πεντε προσλαμβανονται.
    Αλλωστε τοσες δουλειες εχουν οι ανθρωποι, κατα Πεταλωτη για τον νομο του Ντολιου τοσα νομοσχεδια φτιαχνουμε , ε και κανα λαθος γινεται.
    Α ρε να παρω φορα φορα , να αρχισω να ριχνω αναποδες δεξια και αριστερα.

  3. effie B. avatar
    effie B. 26/02/2011 15:34:07

    Μικρε Ταξιδευτη,
    δεν ειμαι σιγουρη οτι πραγματικα εχουν καταλαβει τι τους ερχεται....
    Η παραξενη σιωπη "οραματιζεται" μελλοντικους θανατους.....(απο τον Καρυωτακη το τελευταιο).
    Θλιβομαι βαθεια......

  4. straydog avatar
    straydog 26/02/2011 15:36:22

    Επειδή,λοιπόν,μας έχουν πρηξει τα συκώτια με τον ``τεραστιο`` δημόσιο τομέα
    της Ελλάδας,μάθετε λοιπόν οτι πχ στη Βρετανία,που είναι προπύργιο(υποτίθεται)
    του νεοφιλελευθερισμού και η χαρά της Thatcher,o αριθμός των εργαζομένων
    στον public sector είναι 6.000.000 περίπου σε μιά χώρα 60.000.000,δηλαδή
    αναλογικά ισως και περισσότεροι απ`όσοι στη Ελλάδα...

    • loretta avatar
      loretta @ straydog 26/02/2011 17:32:04

      ...και δεν μας ειπες...εχουν την ιδια γραφειοκρατεια με μας??? πεφτει το ιδιο λαδωμα??

      • lampros avatar
        lampros @ loretta 26/02/2011 20:12:43

        και δεν μας είπες, για την γραφειοκρατία φταίνε οι υπάλληλοι;

        Αυτοί οργανώνουν τη δομή των υπηρεσιών;

        Αυτοί ψηφίζουν τους δαιδαλώδεις νόμους να θέλεις 10 χαρτάκια και 20 σφραγίδες για να βγάλεις ένα πιστοποιητικό; Είναι ηλίθιοι να προσθέτουν άχρηστη δουλειά στους εαυτούς τους;

  5. man8os avatar
    man8os 26/02/2011 16:18:57

    Ευστοχος!
    Αλλα για ποσο θα αντεχει να μην πεταξει τους ΠΑΣΟΚΟΥΣ στο δρομο?

  6. zap-zap avatar
    zap-zap 26/02/2011 16:22:18

    ειναι σίγουρα λιγότεροι στην Ελλάδα, είναι ζήτημα αν έχουμε περισσότερους δημ. υπαλήλους από πέντε χώρες στην ευρωζώνη (ποσοστιαία).
    το παραμύθι του υπερτροφικού τομέα έληξε με την απογραφή.
    μόνιμοι πολιτικοί δημόσιοι υπάλληλοι 460.000
    ένστολοι όλων των ειδών 160.000
    συμβασιούχοι όλων των ειδών, παπάδες, μετακλητοί, βουλευτές, δήμαρχοι, 140.000.
    Οι μόνιμοι πολιτικοί δημ. υπάλληλοι συρρικνώνονται, αντιθέτως από το παράθυρο μπαίνουν εξαμηνίτες και εννιαμηνίτες, που κάτι μου λέει ψήφισαν ΘΑΣΟΚ.

  7. sawas avatar
    sawas 26/02/2011 16:55:06

    Το 1/5 θα ίσχυε από το 2011 και όχι από το 2010! Όπως συμβαίνει σήμερα
    και περιλαμβάνει τομείς όπως Παιδεία, Υγεία, Σώματα Ασφαλείας, παρά τις αντίθετες εξαγγελίες.

    Μέχρι της 31/12/2010 μπορούσε το ελληνικό δημόσιο να διορίσει όσους ήθελε.
    Από την 01/01/2011 υπάρχει ο περιορισμός και υπολογίζεται ότι οι νεοδιορισθεντες θα είναι περίπου 10600. Αφαιρέστε ~2800 άτομα από μετατάξεις οπότε ο καθαρός διορισμός θα αφορά ~7800 άτομα.

    h**p://www.aftodioikisi.gr/proto_thema/10157

  8. χρήστος παοαζήσης avatar
    χρήστος παοαζήσης 26/02/2011 21:35:08

    Και τέλος πάντων αν όλοι αυτοί οι δημόσιοι υπάλληλοι υπάρχουν, πού είναι τα λεφτά τους; Δεν εκδίκαση σπίτια; Δεν ψωνίζουν στα σούπερ; Δε βγαίνουν έξω; Δεν... Δεν... Δεν...; Όλο αυτό το χρήμα που παίρνουν κάθε μήνα ανακυκλώνεται. Σίγουρα δεν είναι αυτοί που το έβγαλαν στην Ελβετία...

  9. victoria avatar
    victoria 26/02/2011 21:55:12

    Το έγραψε τούτο και το Βήμα;
    Εντυπωσιάζομαι.

  10. Tem avatar
    Tem 27/02/2011 10:30:29

    τα πασοκικά παπαγαλάκια κάτι έλεγαν για 1.500.000-2.000.000 υπαλλήλους.
    Η αλήθεια ήταν εντελώς διαφορετική και πλέον δεν μπορεί να ααμφλσβητηθεί.

  11. Tem avatar
    Tem 27/02/2011 10:31:43

    δεν μπορεί να αμφισβητηθεί.

  12. ΚΑΤΕΡΙΝΑ avatar
    ΚΑΤΕΡΙΝΑ 27/02/2011 14:50:05

    Η αποχώρηση των Δ.Υ είναι μεγάλη αλλά οι θέσεις καλύπτονται αμέσως και έτσι δεν προκύπτει καμμία διαφορά .Τελικά θα ξαναμετρήσουν τους υπαλλήλους και βρίσκοντας περισσότερους θα ισχυρισθούν ότι αρχικά είχαν κάνει λάθος.