#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
20/05/2008 22:55
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Indiana Jones for ever

Δεν θέλω κουβέντα. Χάρισον Φορντ, Στίβεν Σπίλμπεργκ, Τζωρτζ Λούκας και Ιντιάνα Τζόουνς. Καλός και ο κινηματογράφος «επιπέδου» και «κοινωνικού προβληματισμού», αλλά λίγο βαρετός ρε παιδί μου. Σαν τον ελληνική Αριστερά. Σε παίρνει ο ύπνος.

Η καλύτερη πάντως σκηνή για μένα ήταν στους «Κυνηγούς της Χαμένης Κιβωτού». Εκεί όπου ένας φουσκωτός Άραβας στριφογυρίζει μια σπάθα πάνω από το κεφάλι του και είναι έτοιμος να πετσοκόψει τον Ιντιάνα. Κι αυτός βγάζει με ένας ύφος μπλαζέ το περίστροφό του και τον ξαπλώνει κάτω. Πέρασαν 25 τόσα χρόνια κι ακόμα την θυμάμαι. Πώς πέρασαν; Αφού εγώ δεν μεγάλωσα. Ακόμα είκοσι χρονών είμαι. Περίεργα πράγματα.  

(Σημείωση: Επειδή η διαφήμιση στην μπλογκόσφαιρα ανεβαίνει , παρακαλώ την εταιρεία διανομής να στείλει την αμοιβή για το διαφημιστικό σε ευρώ , η σε δολάρια. Ακόμα και σε γιεν. Όλα μας κάνουν.)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 20/05/2008 23:10:26

    Η πρώτη φιλοσοφική σκηνή ήταν στον Καλό τον Κακό και τον Ασχημο: if your'going to talk, talk, if your'going to shoot, shoot. Πριν πόσα χρόνια; 40;

  2. ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ avatar
    ΠΕΑ ΚΥΑΝΕΑ 20/05/2008 23:16:16

    Πες τα ρε μεγάλε. Ιντιάνα Τζόουνς, Σβαρτζενέγκερ, Σταλόνε και λοιπές old school επιτυχίες είναι όλα τα λεφτά.

    Το ίδιο στηρίξαμε και εμείς τη φοβερή ταινία John Rambo που παίχτηκε φέτος, lol.

  3. Factorx avatar
    Factorx 20/05/2008 23:33:44

    @archaeopteryx. Τώρα με φτιάχνεις και θέλω να κοιμηθώ νωρίς, με το κ...Ακρόπολις τρέχω ολη την μερά στα βουνά. Η δεύτερη καλύτερη σκηνή:
    "I wiil make them an offer they could refuse". Godfather, part I
    Παίζω κι άλλο αν θες

  4. πανέξυπνη avatar
    πανέξυπνη 20/05/2008 23:34:14

    @Factorx
    μια απορεία!
    γιατί τα καλά τα βάζεις όταν εγώ πρέπει να πάω για ύπνο?

  5. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 21/05/2008 00:59:55

    Πανέξυπνη,

    ..."Nobody is perfect"!

  6. Vass avatar
    Vass 21/05/2008 01:57:56

    Φάκτορα, πώς πάνε οι δοκιμές; Δεν μπορώ να καταλάβω πώς βρίσκεις τη διάθεση να ασχοληθείς με τη Μιζενς, τον Αλογοσκούφη και τον υπόλοιπο πολιτικό θίασο όταν μετράς μόλις 9 μέρες από το Τατόι.

  7. Factorx avatar
    Factorx 21/05/2008 02:08:08

    @Vass. Μιλάμε για διχασμό προσωπικότητας.

  8. ant avatar
    ant 21/05/2008 12:08:58

    Προσωπικά θα ήθελα η σειρά να τελειώσει στο τρίτο, με Σων Κόννερυ μπαμπα-Ίντυ :)

  9. Factorx avatar
    Factorx 21/05/2008 12:54:52

    Anonymous Says: "Η ΣΥΝΕΧΗΣ ΠΡΟ ΙΟΥΔΑΙΚΗ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ ΤΟΥ ΣΠΙΛΜΠΕΡΓΚ'
    Τωρα μας το χάλασες

  10. Προφήτης avatar
    Προφήτης 21/05/2008 15:22:26

    Factor, γι΄ αυτό συμφωνούμε, σε αρκετά. Όλα είναι θέμα εκλεκτικής συνάφειας. Κι εμένα αυτή η σκηνή μού έχει μείνει, τελικά.

    Τρελλαίνομαι με Ιντυ, μ΄άρεσε η πρώτη αραββωνιαστικιά, που ήταν κι αυτή αρχαιολόγος και έξυπνη -όχι σαν το βλήτο στην δεύτερη ταινία-, και έβαζε κόντρες σφηνάκια με θιβετιανούς σε άγρια μπαρ.

    Πάντως, η σειρά απηχεί την γιγάντια επιχείρηση αρχαιοκαπηλείας που διενήργησαν οι ΗΠΑ από 1900-1950, σαρώνοντας ό,τι υπηρχε από αρχαίους πολιτισμούς.
    Δεν έχω λινκ για μια συνέντευξη του καθ. Μαρινάτου με θέμα ακριβώς τον Indiana, όπου αναλύει όλο το κύκλωμα, πώς γέμισαν αμερικανικά μουσεία και συλλογές, αλλά και πώς οι ΗΠΑ επιχείρησαν και πέτυχαν να εγκολπώσουν το μεγαλύτερο μέρος της αρχαίας κληρονομιάς.
    ΟΚ, είναι ξενέρωμα η πολλή ανάλυση, αλλά να ξέρουμε τι συμβαίνει. Τέλος.


    Αρχαιοπτέρυξ