18/10/2008 20:22
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Independent: Σε κίνδυνο ο Ελληνικός Παράδεισος

Γράφει η αγγλική εφημερίδα Independent (πατήστε εδώ):

«Σε κίνδυνο ο Ελληνικός Παράδεισος, με την Αθήνα να σχίζει τον χωροταξικό σχεδιασμό»

Τα Ελληνικά νησιά αντιμετωπίζουν την αναπτυξιακή καταστροφή της Ισπανίας με την Αθήνα να σχεδιάζει πυκνή δόμηση σε μερικές από τις ελάχιστες παρθένες ακτές της Ευρώπης, την ώρα που η Ευρώπη μετράει τις ζημιές της από αντίστοιχες πρακτικές.

Ο Γιώργος Παπανδρέου (κατά την εφημερίδα) κατηγορεί την κυβέρνηση για βεβιασμένη προσπάθεια να περάσει αυτόν τον μάλλον καταστροφικό νόμο, πριν τις εκλογές που μπορεί να γίνουν απρόοπτα.

Ξέρω ότι υπάρχει οργανωμένη αντίδραση από αρχιτέκτονες, μηχανικούς, περιβαλλοντολογικές και άλλες οργανώσεις.

Κύριε Σουφλιά, το κρίμα πάνω σε σας και στους υποστηρικτές σας και ευχές για ότι χειρότερο. Είστε άξιο μέλος της Κυβέρνησής σας.

http://www.ophioussa.blogspot.com/

ΣΧΟΛΙΑ

  1. MEGARHITIS avatar
    MEGARHITIS 18/10/2008 20:55:32

    Μάλλον το¨"ΚΡΙΜΑ" Είναι οι ψήφοι του 30% της Ελλαδίτσας και τον φέρνουν πρώτο "φιλολοαϊκό" -"ΠΟΛΙΤΙΚΟ" τον Σαρακατσιάνο.
    ΔΥΣΤΥΧΩΣ.........

  2. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 18/10/2008 21:03:51

    η Βιστωνιδα μπορει να γινει Μαλδιβες. Σουιτες πανω σε πασαλους.. κοροιδαααα ! Απο Φαφλαταδες αλλο τιποτε.

    Ακουσα οτι ο Δοξιαδης... εχει κανει πλανο για την εκμεταλλευση των ακινητων του ΓΕΣ !!.. δεν περασε ομως.. αλλα εγινε !

    Με λιγα λογια εχει αδικο οποιος λεει οτι η Ελλαδα διωχνει τα "μυαλα" της στο εξωτερικο!

    Διαφωνει κανεις?

    ΠΠ

  3. ammmodytes vipera meridionalis avatar
    ammmodytes vipera meridionalis 18/10/2008 21:08:45

    Σας ευχαριστώ για την αναφορά του θέματος. Το νησιωτικό τοπίο έχει αλλάξει, με τους καιρούς, αλλά μερικές αλλαγές είναι χωρίς επιστροφή. Η αλόγιστη δόμηση γίνεται χωρίς να υπάρχει νερό ή άλλες υποδομές.

    Θυμάται κανείς από τους αναγνώστες την Μύκονο ή την Κρήτη του 1960 ή 1970;

  4. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 18/10/2008 21:11:17

    Εἶπε κάποτε ὁ Μέγας Ἀντώνιος ὅτι θὰ ἔρθει καιρὸς ποὺ οἱ ἄνθρωποι θὰ τρελλαθοῦν· καὶ ὅταν θὰ δοῦν κάποιον ποὺ δὲν εἶναι τρελλός, θὰ πέσουν καταπάνω του λέγοντας· ἐσύ εἶσαι τρελλός! Ἐπειδὴ δὲν θὰ εἶναι ὅμοιός τους.

    "Ἔρχεται καιρὸς ἵνα οἱ ἄνθρωποι μανῶσιν. Ἐπὰν δὲ ἵδωσί τινα μὴ μαινόμαινον, ἐπαναστήσονται αὐτῷ λέγοντες· σὺ μαίνει. Διὰ τὸ μὴ εἶναι ὅμοιον αὐτοῖς".

    Γι᾿ αὐτὸ μακάριοι ὅσοι θεωρηθοῦν τρελλοὶ σὲ μιὰ τέτοια ἐποχὴ παραφρόνων!

    ΠΠ

  5. miaouth avatar
    miaouth 18/10/2008 22:07:49

    "Η οικοδομή, κινητήρας της οικονομίας"!
    Χα χα, Εδώ Ροκανίζουν Εργολάβοι. Παμπάλαια ιστορία.
    Όποιος δεν θέλει να παράγει και να προστατεύσει τη χώρα του, ρίχνει μπετά.
    Το πρόβλημα είναι τι θα γίνει με το μπετόν που έχουν μέσα στο κεφάλι τους. Και όχι μόνον ο Σουφλιάς.
    Εδώ που τα λέμε όμως, είναι σαν ανέκδοτο να έχεις Υπουργό Περιβάλλοντος έναν άνθρωπο σάν το Σουφλιά.
    Κάι όχι τόσο για το σπίτι του αλλά για τα πιό σοβαρά.

  6. Ανατόλ avatar
    Ανατόλ 18/10/2008 23:29:07

    Τελικά η ανοησία του ανθρώπου δεν στερεύει.
    Και ποιος ξέρει πάλι πια προσωπικά συμφέροντα εξυπηρετούνται.

  7. Αθ. Κλάρας avatar
    Αθ. Κλάρας 18/10/2008 23:35:52

    Δηλαδή τζάμπα κάψανε την μισή Πελοπόννησο ;
    Τι μας λένε τώρα οι Αγγλοσάξονες …

  8. Νεοκλής avatar
    Νεοκλής 18/10/2008 23:37:09

    Μην ξεχνάμε ότι ο Σουφλιάς παραμένει στη κορυφή της δημοτικότητας μεταξύ των "πρωτοκλασάτων" της ΝΔ. Όπως και η Ντόρα. Όπως και ο Αβραμο. Τα περαιτέρω σχόλια περιτεύουν ... (αυτά τα polls θα μας φάνε).

  9. Ανατόλ avatar
    Ανατόλ 18/10/2008 23:55:03

    Ξέρω κάτι λόγια,
    κάτι σαν ανάποδο ξεμάτιασμα....
    να τα πω?

  10. archaeopteryx avatar
    archaeopteryx 19/10/2008 07:02:48

    Κύριε Σουφλιά και κύριοι προϊστάμενοι του κυρίου Σουφλιά, το θέμα ελιναι οικονομικό. Αποτυχημένη είναι η ιδέα σας, το έμαθε ολοκληρη Ισπανία. Οικονομικά αποτυχημένη. Για πάντα.

  11. δημοσθενης avatar
    δημοσθενης 19/10/2008 14:17:20

    ΑΦΟΥ ο κυριος ουτε ακουει ουτε βλεπει απλα τρωει απο τους "εργολαβους" προυσπρατοντας και τα μηραζει στους Τατουληδες

  12. Factorx avatar
    Factorx 19/10/2008 21:02:30

    Τωρα μόλις το ανακάλυψε το ιδιο θέμα και το
    http://www.press-gr.blogspot.com/

    “Ενα αποκλειστικό θέμα - σοκ…… που ενδιαφέρει όλους τους Έλληνες και ιδιαίτερα στα νησιά. Σε λίγο μόνο από το Press-gr!

    Προφανως έψαξε μονο του, δεν το είδε σε εμας

  13. αγγλόφων avatar
    αγγλόφων 19/10/2008 23:53:36

    imitation is the best form of flattery

  14. Theodore avatar
    Theodore 28/11/2008 11:36:29

    Sto Mexico me in anaptiksi xoris sxedio tin patisan sxetika grigora ke apotoma.Otan toys proidopoiisan den edosan simasia. Vevaia aftoi ine ypoanaptiktoi ke exoun kataliksi ekei. to thema ine perissotero i ligotero apo emas?

  15. Theodore avatar
    Theodore 28/11/2008 11:38:03

    Sygkekrimena dieykrinizo:
    Katastrofi ypothalasiou oikosystimatos (eidika sto Kolpo tou Mexico pou ine full touristiki perioxh), diavrosi ypedafous, plimires, katolisthiseis klp klp