Independent: Αυτός ο άνθρωπος είναι τώρα επικεφαλής της Ελληνικής Αστυνομίας
29/01/2015 18:31
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Independent: Αυτός ο άνθρωπος είναι τώρα επικεφαλής της Ελληνικής Αστυνομίας

«Αφιέρωμα» στον Νίκο Βούτση κάνει ο Independent, τον νέο υπερυπουργό Εσωτερικών και Διοικητικής Ανασυγκρότησης. Υπό τον ειρωνικό τίτλο «Αυτός ο άνθρωπος είναι τώρα επικεφαλής της Ελληνικής Αστυνομίας», η βρετανική εφημερίδα παρουσιάζει μια φωτογραφία από την σύγκρουση του με τα ΜΑΤ έξω από το ραδιομέγαρο της ΕΡΤ τον Νοέμβριο του 2013, όπου είχε πάει ως εκπρόσωπος του ΣΥΡΙΖΑ.

Το άρθρο αναφέρεται στο κλείσιμο της ΕΡΤ τον Ιούνιο του 2013 από την κυβέρνηση Σαμαρά λόγω των μέτρων λιτότητας. «Εκατοντάδες εργαζόμενοι είχαν καταλάβει το ραδιομέγαρο και το Νοέμβριο τα ΜΑΤ πήγαν να επανακαταλάβουν το κτίριο. Ο βουλευτής του ΣΥΡΙΖΑ Νίκος Βούτσης ήταν ένας από όσους συγκεντρώθηκαν για να διαδηλώσουν και συγκρούστηκαν με την αστυνομία, καθώς επιχειρούσαν να μπουν στο κτίριο. Ένα χρόνο αργότερα, μετά την εκλογική νίκη του ΣΥΡΙΖΑ, ο Βούτσης είναι ο νέος υπερυπουργός Εσωτερικών και υπεύθυνος για την ΕΛΑΣ», λέει ο Independent. Αντιπαραθέτει μάλιστα δύο φωτογραφίες του Βούτση, μία από το …ένδοξο παρελθόν του με τα ΜΑΤ και μία δίπλα στον Τσίπρα από το υπουργικό συμβούλιο.

http://i100.independent.co.uk

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Fotini avatar
    Fotini 29/01/2015 19:30:52

    Τί εἰρωνία! ᾿Επικεφαλής τῶν ἀστυνομικῶν πού συνέλαβαν τό βλαστάρι του γιά ληστεία.

  2. ΚΜ avatar
    ΚΜ 29/01/2015 19:34:32

    Αντί γι'αυτόνε, επρεπε να βάλουνε τον γιόκα του, τον μπαχαλόφρονα ληστή τραπεζών. Τί, μισές δουλειές τώρα;

  3. Απονενοημένος Διάβημας avatar
    Απονενοημένος Διάβημας 29/01/2015 19:56:45

    Ελα Παναγία μου, ούτε την Ουγκάντα δε θα έβαζαν άτομο με τέτοιο μητρώο στην οικογένεια σε τέτοιο Υπουργείο!

  4. Λιψ avatar
    Λιψ 29/01/2015 21:37:29

    Ο Βούτσης, λόγω φάτσας και μόνο, κόβεται από υπουργός...Και επειδή ο γιος του είχε "θεματάκια" με την Ασφάλεια, θα έπρεπε από ευθιξία και μόνο να μην τον είχαν κάνει Υπουργό Δημόσιας Τάξης. Απορώ πώς θα ανεχθεί αυτό τον απερίγραπτο μπάρμπα ο Γιάννης Πανούσης...

    • Vassilis avatar
      Vassilis @ Λιψ 30/01/2015 13:50:20

      Παλι καλα που δεν αναφεραν τιποτα για τον αλλον με τα καροτα....να χασουμε και την φημη μας στο παγκοσμιο γυναικειο στερεωμα....

  5. Άλυτη Εξίσωση avatar
    Άλυτη Εξίσωση 30/01/2015 08:16:10

    Πολύ σωστά. Ο Σταύρος Θεοδωράκης που είναι πολύ πιο...σένιος, θα ταίριαζε περισσότερο για τη θέση, και τότε θα ήταν ικανοποιημένος και ο Σουλτς και ο Independent κι η ανθρωπότητα ολάκερη! Δυστυχώς όμως, δεν το' θελε η μοίρα.... :-) Κλαψ Κλαψ.

    • Fotini avatar
      Fotini @ Άλυτη Εξίσωση 30/01/2015 17:36:22

      Μπᾶ μᾶλλον ὁ ἀλέξης θά ἦταν πιό ἱκανοποιημένος--ταιριάζουν καλλίτερα ὁπτικά, αἰσθητικά. Παιδιά τοῦ (ἐλαφρόμυαλου) λαοῦ καί οἱ δύο!

  6. greg avatar
    greg 30/01/2015 11:13:18

    Πού άν δέν είχε τό αριστερό φωτοστέφανο θά ήταν ένας ακόμη κλασσικός νεοέλληνας: https://www.youtube.com/watch?v=q10cjpes54w

  7. βαγγέλας avatar
    βαγγέλας 30/01/2015 14:24:56

    Ο Τσίπρας έχει χιούμορ. Σου λέει, δε ψηφίσατε όλοι οι αστυνομικοί Χρυσή Αυγή; Πάρτε τώρα αυτό το μπάρμπα να πορεύεστε...

  8. Hunter avatar
    Hunter 30/01/2015 15:13:38

    Ο γιος του Βούτση, όταν συνελήφθη έξω από την τράπεζα, φώναζε: "γ@μώ το κράτος και την αστυνομία" (αυτολεξεί). Κράταγε δύο περίστροφα και μία χειροβομβίδα! Στο σπίτι του βρέθηκαν όλα τα σύνεργα της "οργισμένης νεολαίας" τουτέστιν σιδηρολοστοί, κουκούλες, κατσαβίδια, μαχαίρια κτλ. Από την ηλικία των 16 συλλαμβάνονταν συνέχεια για επεισόδια με μολότοφ στο κέντρο της Αθήνας (ο πατέρας προφανώς σιγόνταρε αυτές τις συμπεριφορές, αν δεν προέτρεπε κιόλας σε αυτές)... Οι δε Βούτσης (πατέρας, νυν υπουργός) και Τσίπρας, αποκαλούν τους αστυνομικούς "μπάτσους" όπως βλέπουμε στα ακόλουθα βίντεο... https://www.youtube.com/watch?v=esqwLAPbTuU https://www.youtube.com/watch?v=1410d9UjLj4

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Hunter 30/01/2015 15:34:04

      Meine Nachbarn Hunter θα τα δούμε όλα. Υπουργο Εσωτερικών οπως ο παραπανω Υπουργό που υποστηριζε την φοροδιαφυγή στην Υδρα Υπουργο αιώνιο φοιτητη Υπουργο που τον εχουν καψει οι ψεκασμοι και οι υδατανθρακες Υπουργο που ανεβαζε στο διαδικτυο ασεμνα βιντεο Υπουργους Αθεους Υπουργο που επαναφερει τις καθαριστριες των 2 χιλ. μηνιαιως και αφηνει τους νοσοκομειακους γιατρους στο χιλιαρικο. Υπουργο που με δικα μας λεφτα εδινε για πολλα ετη συνταξεις και εφαπαξ στους του ΟΤΕ. Υπουργους με απιστευτα πολλα ακινητα και καταθεσεις στο εξωτερικο. Τους τ. συμβουλους του ΓΑΠ Τους τελευταιους των γεγονοτων του Πολυτεχνειου που εγιναν υπουργοι. Εναν Πρωθυπουργο που το μονο που ειχε κανει ειναι να ειναι κνητης και προεδρος 15μελους. Που δεν καταφερε να μαθει ουτε Αγγλικα. Μια Προεδρο Βουλης θυγατερα αλλου Προεδρου (εδω τα τζακια ειναι διαφορετικα) Με ολους αυτους θα πορευτουμε , θα βγουμε απο την κριση και θα διασφαλισουμε την εσωτερικη ασφαλεια και το Εθνος μας. ΚΑΛΑ ΚΡΑΣΙΑ .....

      • ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ avatar
        ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΟΛΛΑΤΟΣ @ Ρεαλιστης 30/01/2015 20:34:46

        Καλά όλα όσα γράφεις μόνο που τα κρασιά θα είναι ξύδια που θα δηλητηριάσουν όλους τους έλληνες. Αυτή είναι η Δημοκρατία και το ξεφτιλισμένο πολιτικό σύστημα στην χώρα μας. Ένα μόλις 32% να αποφασίζει για την τύχη των υπερδιπλάσιων του 68%. Αυτό δεν είναι Δημοκρατία. Είναι καθεστώς παράνοιας.