20/07/2008 14:26
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

In memoriam της εθνικής υπερηφάνειας

Με επιδείξεις της τουρκικής αεροπορίας, παρουσία του Ταγίπ Ερντογάν άρχισαν χθες στα Κατεχόμενα οι εκδηλώσεις για την 34η επέτειο της τουρκικής εισβολής. Ο Τούρκος πρωθυπουργός δήλωσε ότι λύση του Κυπριακού μπορεί να βρεθεί στη βάση «δύο ισότιμων ιδρυτικών κρατών». Σε διαβήματα σε ΟΗΕ και ΕΕ έχει προβεί η κυπριακή κυβέρνηση. Δηλώσεις διαμαρτυρίας από τα εξοχικά της έκανε η ελληνική πολιτική ηγεσία.

Και επί κυβέρνησης Σημίτη (υπουργός Εξωτερικών ο Γ. Παπανδρέου) και επί κυβέρνησης Καραμανλή η ελληνική εξωτερική πολιτική στηρίχθηκε στην «πανάκεια Ερντογάν». Στην υποκειμενική δηλαδή εκτίμηση ότι η πολιτική ηγεσία της Τουρκίας μπορούσε να την οδηγήσει στην Ευρωπαϊκή Ένωση οπότε και θα λυνόντουσαν αυτομάτως όλα τα προβλήματα στις ελληνοτουρκικές σχέσεις. Πόσο λανθασμένη είναι αυτή η πολιτική αποδεικνύεται από τις εξελίξεις.

Από το 1981 και εντεύθεν, όποιος τολμούσε να μιλήσει για τα «εθνικά δίκαια» χαρακτηριζόταν αυτόματα «φασίστας», «προβοκάτορας» και «πράκτορας». Ενώ όσοι καλλιέργησαν τον ενδοτισμό στο όνομα της «φιλίας των λαών» της «διεθνούς ειρήνης» και του εξευρωπαϊσμού, ήταν εξ΄ ορισμού «προοδευτικοί», «αριστεροί» και «σωστοί» Έλληνες. Οι ίδιοι που υπεραμύνονταν, δοθείσης της ευκαιρίας, των δικαιωμάτων πάσης ανά την υφήλιο μειονότητας, αλλά έκλαιγαν με μαύρο δάκρυ στα σπίτια τους στην Εκάλη και τη Φιλοθέη επειδή δεν μπορούσαν να δώσουν λύση στο δράμα των αδελφών μας των Κυπρίων. Που λάτρεψαν σαν θεούς τους «σοσιαλιστές» δικτατορίσκους γειτονικών χωρών και τα εγχώρια κακέκτυπά τους, αλλά στο τέλος είχαν τύψεις συνειδήσεως για τα λεφτά με τα οποία γέμισε τις τσέπες τους ο «σοσιαλισμός» - και οι Γερμανοί με τον «Γερμανό».

Μια αέναη διαπλοκή το διαρκές συμβάν της ύπαρξής μας. Το σύνδρομο των Ιμίων ως εθνικό ιδανικό και σταθερή συνισταμένη της εσωτερικής και εξωτερικής μας πολιτικής. Δεν χρειάζεται πλέον ν’ ανοίξει κάποιος απ΄ έξω τις κερκόπορτες. Τις έχουμε ανοίξει προ πολλού μόνοι μας. Παιδιά αποτυχημένων πρωθυπουργών, ως υποψήφιοι σωτήρες του Έθνους. Αδέξιοι δεξιοί με τα χέρια βουτηγμένα στο μέλι ως εξολοθρευτές της διαπλοκής και των νταβατζήδων. Αποτυχημένοι «επαναστάτες» ως διαχειριστές του συστήματος. Πρώην «αριστεροί» ως βολεμένοι απολογητές των προηγουμένων. Άτολμοι πολιτικοί, κρατικοδίαιτοι επιχειρηματίες, ανεγκέφαλοι διανοούμενοι, ατάλαντοι καλλιτέχνες, άφωνοι τραγουδιστές, χαλιναγωγημένοι δημοσιογράφοι.
Μια μεγάλη δημοσκόπηση το παρόν και κάθε προσδοκία στο αόρατο μέλλον.

Πάντα, μετά τις επόμενες εκλογές θα φτιάξουν όλα. Και όπως έλεγε και ο Μητσοτάκης «σε δέκα χρόνια δεν θα θυμάται κανείς τίποτα» - ούτε καν το1821. Μέχρι τότε θα έχουν καταφέρει να ονομάζονται τα Σκόπια «Μακεδονία» και η Μύκονος θα έχει γίνει το αγαπημένο θέρετρο των πασάδων. Έτσι τα πράγματα θα έλθουν επιτέλους στη θέση τους.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 20/07/2008 14:35:07

    Chapeau bas...Μπραβο!

  2. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/07/2008 14:50:08

    Σεβασμος στη μνημη οσων επεσαν στη μαχη.

    Μνημη για την εισβολη + καταπατηση ανθρ.δικαιωματων

    Delete σε οσους παραστατικα αναφερει ο Φχ. Σε ολα τα Λαμογια της Κυρπου που σαν νεοι ηρωες εξαργυρωσαν τον πονο με θεσεις σε ΔΣ Ελληνικων εταιριων, πηραν μιζες απο ολπλικα συστηματα στην Κυπρο, εδωσαν αδειες σε Ρωσικες Οφφ Σορ Τραπεζες που ξεπλεναν χρημα απο ολπα,ναρωτικα και εμποριο λευκης σαρκας.

    Delete, σε ολους τους Κυπρίους, του συστηματος " τα κανω ολα και συμφερω εχω και ενα βαρυ πονο ξερετε.." Ο Κυρπιακος Λαος πρεπει να τους περασει ολους στα κατεχομενα με one way εισιτηρια της δικης τους Μιζενς και να τους αφησει εκει. ( οχι οτι δεν εχουν παει... η δεν εχουν στειλει δικους τους ΠΑΛΙ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ και Βρεταννους ν αγορασουν γη...)

    Delete, τελος σε οσους στην Εκκλησια της Κυπρου ξεπλαινουν χρημα και σημερα που μιλαμε και στα Κικου Κικου "παληκαρια" !

    ΠΠ

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 20/07/2008 14:55:45

    Α όχι.
    Η Μύκονος όχι.

    Όποιος θελήσει να κατακτήσει τη Μύκονο θα βρει ολόκληρο το Κολωνάκι και όλη την Εκάλη να προτάσσουν τα στήθη τους για να την υπερασπιστούν μέχρι τελευταίας ρανίδος.

  4. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/07/2008 15:00:30

    Φακτωρ,
    βαλε ενα μερος στο μλπογκ για οσους θελουν να βριζουν ελευθερα! εστω ανω των 18. Θα σου ειμαι υποχρεος...

    "ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΟΣ Ο ΑΘΥΡΟΣΤΟΜΟΣ" ειδες εκπληξεις η Ελληνικη Γλωσσα?

    Στο κατω κατω μη χανεις και την "αγορα" τον αθυροστομων. Εχουμε πολλα να πουμε με πολυ χιουμορ και ευρηματικοτητα ! Για οσους καποια στιγμη αισθανονται αναιδεις, αυθαδεις και αδιάκριτοι με οσα ακουν και βλεπουν.

    Αρχαιε/Νηπιε/Φιδια/Λαρα/Προφητη/Χαζε/GrpolRvw/ τι λετε ??

    ΠΠ

  5. Ο Χαζος του χωριου avatar
    Ο Χαζος του χωριου 20/07/2008 15:57:07

    Μπι-νε-λι-κια!

  6. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/07/2008 17:23:18

    Στήν Μύκονο θα προτάξουν τά στήθια τους οι Κωστέτσος και Τρύφωνας Σαμαράς..
    Οπότε η Μύκονος θά παραμείνει Ελληνική..
    Μήν αγχώνεστε..
    Αναμένομεν μέ αγωνία τής στάση τού ΄αντιεθνικιστή΄Βαλλιανάτου..
    Οχι τίποτ΄άλλο αλλά μπορεί να πιαστούνε κοτσίδα μέ κοτσίδα.................

  7. "νήπιος γέρων" avatar
    "νήπιος γέρων" 20/07/2008 18:02:01

    @Factorx: απλούστα, "μπράβο", και, απλά, πολλαπλά "εύγε", φίλε μου! Τι άλλο να πω; Συγκίνηση και Οργή... Thanks!

    @ΠΠ: γιατί όχι; συμφωνώ

  8. Νίκος avatar
    Νίκος 20/07/2008 18:27:36

    ΠαραγονταΧ
    "Από το 1981 και εντεύθεν, όποιος τολμούσε να μιλήσει για τα «εθνικά δίκαια» χαρακτηριζόταν αυτόματα «φασίστας», «προβοκάτορας» και «πράκτορας». Ενώ όσοι καλλιέργησαν τον ενδοτισμό στο όνομα της «φιλίας των λαών» της «διεθνούς ειρήνης» και του εξευρωπαϊσμού, ήταν εξ΄ ορισμού «προοδευτικοί», «αριστεροί» και «σωστοί» Έλληνες."

    Ευγε, λαλα τα χρυσοστομε, που λεν καισ το χωριο μου, λες αυτα που πολλοι λεμε χρονια τωρα.

    Το Ελληνικο κρατος ομως ειναι ακομα εκπορθημενο απο εξωελληνικα στοιχεια και αυτο φαινεται στην ολη του πορεια. Το κυριοτερο μυνημα που εκπεμει εδω και 40+χρονια ειναι μαθημα αδυναμιας ή ανικανοτητας να υπερασπιστει τα συμφεροντα του και το χωρο του. Διοτι, αν μη τι αλλο, τι να σημαινει το '55, το 64, το '74 οπου παρ'ὀλη την αεροπορικη υπεροχη (ειχε Φαντομ Φ4, η Τ. οχι, αλλα τα μηχανηματα ειναι εργαλεια νεκρα, χρειαζεται εθνικη συνειδηση γαμωτο για να γινουν πολιτικη) ηταν ενα διαλυμενο κρατιδιο κλεπτων απο την εγκληματικη χουντα (τ'ακους Ανωνυμε αριστερε;). Συνεχιζω, το '95, το 96 (Υμια) το '97 οπου για πρωτη φορα ο συρφετος Σημιτη αναγνωρισε "ζωτικα"δικαιωματα των εξ'ανατολης βαρβαρων στο Αιγαιο (ισοδυναμο των συμφωνιων της Ζυριχης των ἑθνικων"ηγετων Αβερωφ-Καραμανλη) και αλλα μικρα και μεγαλα ων ουκ εστι αριθμος, με αποκορυφωμα το Ελσινκι το οποιοιο παρ'οτι τσουκνιδοπιττα το ΠΑΣΟΚ προσπαθησε να το περασει σαν λαχανοπιττα.. Οσοοι δεν αντιλαμβανονται τι εννοω ας κανουν τον κολπο να διαβασουν τα πρακτικα...

    Και δεν σοβαρευονται. και ουτε δημιουργουν παραδοση πολιτικη συνεχειας (εκτος της υποτελειας και ενδοτικοτητας)και στρατηγικη. Αποκαλουν την ...οντολογικη μεταστροφη της κεμαλοτουρκιάς σε Ελεβτια..στρατηγικη. Εμ βεβαια, σε 100 χρονια ολοι θα ειμαστε αγγελοι.

    Και βεβαια τα αμερικανοτσολιαδακια (τους ξερουμε, δεν χρειαζεται να λεμε τα ονομα τα τους) με δημοσιογραφικο μανδυα στις "προοδευτικες" εφημεριδες του ΔΟΛωματος κυριως, που προσπαθουσαν να μοας πεισουν οτι ειμαστε εμεις οι εθνικιστες, ποιουν την νησσαν.
    Γι'αυτο εγω ειμαι ευγνωμων στους θλιβερους εθνικιστες των Σκοπιων.

    Φωτια και τσεκουρι, αθανατε Κολοκοτρωνη

    Μακεδων

  9. in memoriam M X avatar
    in memoriam M X 20/07/2008 18:55:14

    Η ΑΝΑΓΚΑΙΟΤΗΣ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΟΥ

    Ο πόλεμος είναι απαραίτητος.

    Για να τυπωθεί όσο χαρτί
    Περισσεύει
    Για να ξοδευτεί όση αγωνία βρίσκεται
    Φυλακισμένη
    Για να χυθεί όσο κρασί έγινε ξύδι
    Και δεν πίνεται

    Ο πόλεμος είναι απαραίτητος.

    Για να πιστέψουμε επιτέλους ότι
    Οι κυβερνήτες μας
    Είναι φτηνά πορτρέτα των προγόνων μας
    Ότι
    Στο χέρι μας βρίσκεται μόνο η τύχη των πουλιών
    Κι όχι η δική μας
    Για να πιστέψουμε ακόμη πως οι ε χ θ ρ ο ί
    Έίμαστε εμείς οι ίδιοι.

    Ο πόλεμος είναι απαραίτητος.

    Για να πωληθούν σε τιμή ευκαιρίας
    Οι σεξουαλικές φωτογραφίες
    Για να μην καταφεύγουμε στους αστρολόγους
    Να μας λένε το μέλλον
    Για να μην γεμίζουμε τους τοίχους μας
    Με συνθήματα αμηχανίας.

    Ο πόλεμος είναι απαραίτητος.

    Για να μας εξαφανίσει από τη Γη
    Και να μας μεταφέρει σ' έναν άλλο πλανήτη
    Χωρίς Μύθους
    Χωρίς Ιστορία
    Χωρίς Αναμνήσεις.


    (Αφιερώνεται στους ανδροπρεπείς προλαλήσαντες)

  10. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/07/2008 19:34:28

    @in memoriam M X

    σε βρισκω να εχεις χουμορ ! Ελληνοπρεπες. ειναι δικο σου το χουμορ??
    μηπως εισαι καλλιτεχνησ/σα ?

    ΠΠ

  11. in memoriam M X avatar
    in memoriam M X 20/07/2008 20:03:55

    όχι δεν είμαι καλλιτέχνησ/σα

    in memoriam M X πάει να πει στη μνήμη του Μάνου Χατζιδάκι

  12. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/07/2008 21:31:33

    Μας βρηκαν χαλαρους, πλακωσανε και οι συντροφοι !

    τσοντα "βλεπω" ! προωθηση στον Περισσο ! λετε να το εστειλαν αυτοι ? Φακτωρ βαλτο στους "Χρυσοστομους-Αθυροστομους-Μπι/νε/λι/κια"

    ΠΠ

  13. Φιδίας avatar
    Φιδίας 20/07/2008 22:02:58

    ΠΠ συμφωνω και προτείνω όμως ο σεκτορ για θυρόστομους να ονομαστεί "Νάρκισος και Χρυσόστομος" (απο το γνωστό βιβλίο του Έσσε) και γιατί το χοντρό μπινελίκωμα είναι πράξη βαθύτατα ναρκισιτική, επιβεβαίωσης του "Εγώ", πράγμα υγιές και χρήσιμο βέβαια...

    (Δεν φταίω εγω, μου βγηκε. Μαλλον γιατι πέρασα το απόγευμα με φίλη ψυχαναλύτρια που με πέρασε γενναιές 14 - και κατέληξε ότι είμαι αθεράπευτη περίπτωση χαχαχαχα)

    Φιδιας

  14. Φιδίας avatar
    Φιδίας 20/07/2008 22:04:31

    ...εκει, στην "ψυχαναλυτική" και οι τρολίστες με τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ

  15. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 20/07/2008 22:28:15

    το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι αν διαφωνείς εδώ μέσα και δεν είσαι με την εθνικόφρονα γραμμή, σε λένε ή πράκτορα του σόρο ή τρολ. Απογοητεύομαι σφόδρα και αναρωτιέμαι αν πρόκειται για έναν μηχανισμό άμυνας, μιας και πιάσαμε τα ψυχαναλυτικά ή για πολιτικό χουλιγκανισμό

    Κοίτα η αλήθεια είναι ότι αυτό που αναφέρεται στο πόστ ισχύει Από το 1981 και εντεύθεν, όποιος τολμούσε να μιλήσει για τα «εθνικά δίκαια» χαρακτηριζόταν αυτόματα «φασίστας», «προβοκάτορας» και «πράκτορας». Ενώ όσοι καλλιέργησαν τον ενδοτισμό στο όνομα της «φιλίας των λαών» της «διεθνούς ειρήνης» και του εξευρωπαϊσμού, ήταν εξ΄ ορισμού «προοδευτικοί», «αριστεροί» και «σωστοί» Έλληνες.

    Όπως λοιπόν η μια πλευρά στόλισε την άλλη με άθλιους χαρακτηρισμούς έτσι και η άλλη πλευρά τώρα περνάει στην αντεπίθεση.

    Η αλήθεια είναι επίσης ότι ιστορικά δεν έχει δουλέψει το μοντέλο των προοδευτικών σε καμιά κοινωνία. Μόνο σφαγές προκάλεσε. Το θέμα δεν είναι εθνικιστικό αλλά θέμα του τι ποιότητα ζωής θέλουμε να έχουμε. Με όλες αυτές τις παραχωρήσεις και την καταπίεση που έχουμε υποστεί νιώθουμε μεγάλη ανασφάλεια και η ποιότητα της ζωής μας έχει υποβαθμιστεί τραγικά.

  16. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/07/2008 22:29:11

    @Anonyme,
    κανεις μεγα λαθος. Με τον καιρο θα καταλαβεις ειμαι σιγουρος οτι εδω μεσα χωρανε ολοι οσοι εχουν κατι να πουν εστω με τον δικο τους ιδιαιτερο τροπο.

    Δεν εχω μυριστει εθνικοφρονα γραμμη αν και ειναι παρεξηγημενος ορος οπως πολυ σωστα σημειωνει ο Φχ. Διαφωνεις?

    Αν γινει και το σεκτορ για αθυροστομους που προτεινα, εκει θα χωρανε ακομη περισσοτεροι ελπιζω με χουμορ.

    @Φιδιας
    πολυ καλη ιδεα το “Νάρκισος και Χρυσόστομος” μου κανει. Διευρυνει τους οριζοντες !!! χαχα

    Φχ σειρα σου.!!

    ΠΠ

  17. PORTA PORTA avatar
    PORTA PORTA 20/07/2008 22:33:57

    @Εξαχτινε

    πολυ πολυ σωστα οσα σημειωνεις. Ασ βγαλουμε τις παρωπιδες και να σκεφτουμε ελευθερα. Σε ποια χωρα θελουμε να ζουμε και πως.

    Καλο επισης θα ηταν μα μην εχουμε ανωνυμους πισω απο κουρτινα 2 με Ζονγκ ετσι ωστε να επικοινωνουμε με "προσωπα" και οχι μασκες. Μια φτανει οι 2 ειναι περιτες.

    ΠΠ

  18. Φιδίας avatar
    Φιδίας 20/07/2008 22:36:53

    Ξέχασα να πω, εύγε Φακτορ, πολυ καλό κειμενο.

    Φιδιας

    ΥΓ Btw, δεν αντέχω τα τρολακια να κλαινε

  19. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/07/2008 23:01:52

    Ποιά είναι η ΄Εθνικόφρων Γραμμή΄τού blog όπως συνηθίζουν οι περισσότεροι ανώνυμοι να τήν αναφέρουν??
    Ας ορισθεί τουλάχιστον η ΄Αντ-Εθνικόφρων΄γιά να καταλάβουμε..
    Eκτός εάν θεωρούν ως ΄Αντ-Εθνικόφρονα΄γραμμή το ΄Ναί΄σέ κάθε απαίτηση άλλου κράτους πρός την Ελλάδα.
    Εάν αυτό είναι ΄αριστεροσύνη΄ή΄διεθνισμός΄ευχαριστούμε πολύ αλλά δόσαμε.
    Το χειρότερο δέ απ΄όλα είναι πώς οι ΄Αντ-Εθνικόφρονες΄τής Ελλάδας ταυτίζονται πλήρως μέ τούς Εθνικόφρονες(χωρίς εισαγωγικά)άλλων Χωρών ,κυρίως γειτονικών μέ την Χώρα μας...
    Οπότε λυπηρόν μέν ,αληθές δέ ,αλλά φαίνεται πώς στην καλύτερη περίπτωση ανήκουν στούς γνωστούς ΄Χρήσιμους Ηλίθιους΄.
    Ε μερικοί βέβαια έχουν καί τά συμφεροντάκια τους...
    Ολο και μερικά προγραμματάκια σε κανενα Παιδαγωγικό Τμήμα ή στο Πάντειο θα ΄σκάνε΄οπότε κατανοητές οι ανάγκες να ΄σιτισθούν΄και αυτοί..
    Οτι μπορούν κάνουν οι Λιακορεπούσηδες παρά τό ότι έχουν επανειλημένα γελοιοποιηθεί...

  20. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 20/07/2008 23:11:02

    Επίκαιρο και καλογραμένο αρθράκι! Θα άξιζε να διαβαστεί και από τη μπουρζουαζία του Κολωνακίου-Εκάλης κλπ.
    Μια παρατήρηση μόνο: Ο Ελ. Βενιζέλος έλεγε <>. Νομίζω πως είναι καλύτερα να τπο βλέπει έτσι κανείς. Η ακριβολογία ίσως συμβάλει κάποτε στον εξορθολογισμό του πολιτικού λόγου σ' αυτή τη χώρα!

  21. Σπύρος avatar
    Σπύρος 20/07/2008 23:18:56

    Tελικά ο Γραικύλος πάντα θά παραμένει Γραικύλος...
    Εδώ μέσα επανειλημένα εμφανίζεται, απο Σοράκια, το συγκλονιστικό επιχείρημα πώς τά Σκόπια έχουν αναγνωριστεί σάν ΄Μακεδονία΄απο 130 χώρες...
    Ως εκ τούτου το μήνυμα πού υπονοείται είναι:'Τι θέλετε και ασχολείστε??Επιστρέψτε στην Τατιάνα Στεφανίδου ή στον Νακρατζά,γιά να διαιωνισθεί η εθνική αποβλάκωση και να παραχωρηθεί ασμένως κάθε εθνικό δικαίωμα τής Ελλάδας στούς καλούς μας γείτονες΄...
    Υ.Γ.
    Κάποτε 69 κατασκευαστές πλυντηρίων συνιστούσαν Skip...Παρά ταύτα η ΄μόδα΄άλλαξε...............

  22. Φιδίας avatar
    Φιδίας 20/07/2008 23:22:25

    Ανώνυμους 11:11 pm

    "o Ελευθέριος Βενιζέλος έλεγε..."

    μην χρησιμοποιείς "<" σαν παρένθεση γιατι δεν λειτουργούν, εξαφανίζουν το κείμενο ανάμεσα τους.

  23. Ανώνυμους avatar
    Ανώνυμους 20/07/2008 23:23:56

    Στις 11:11, ανάμεσα στα εισαγωγικά έγραψα ότι
    Ο Ελ. Βενιζέλος έλεγε: Δεν υπάρχουν εθνικά δίκαια, μόνον εθνικά συμφέροντα.
    Για κάποιο λόγο "λογοκρίθηκε" αυτόματα το ποστ λόγω των διπλών εισαγωγικών.

  24. Εξάκτινος avatar
    Εξάκτινος 21/07/2008 00:31:28

    @ Ανώνυμους 11:23 pm οι μυτερές παρενθέσεις χρησιμοποιούνται στον κώδικα HTML και γι αυτό είχες πρόβλημα.

  25. Νίκος avatar
    Νίκος 21/07/2008 04:37:40

    Αγαπητοι συνιστολογουντες/σες,

    η ελλειψη ακριβολογιας συγκρουεται με την στενοτητα του εδω χωροχρονου, γι'αυτο υπαρχουν προβληματα.
    Υπαρχουν ομως ψηγματα αληθειας εκατερωθεν του νοητου τειχους των "πατριωτων/ἔθνικιστων" και των "γραικυλων/ἔξυγχρονιστων".
    Οταν οι δυετεροι μιλουν γαι εξυγιανση της οικονομιας, καλυτερευση τως ζωης μας με οικονομικους ορους, ισων ευκαιριων κλπ, κλπ εχουν καποιο δικιο. Και σας ρωταω, π.χ.ο γιος μου ειναι 4 χρονων, οσο και του Καραμανλη.Πιστευετε οτι θα εχει τις ιδιες ευκαιριες με τα παιδια του Καραμανλη; Ας μη γελιομαστε. Γιαυτο μερη οπως η Δυτικη ΜΑκεδονια και η Ηπειρος εχουν αποψιλωθει και με 20-30% ανεργια. Δεν υπαρχει οικονομια. Αυτα ειναι προβληματα. Οχι οι ασημαντοτητες που συζητουμε καμμια φορα εδω.
    Αλλα δεν αντιλαμβανομαι γιατι επιμενουν (οι "γραικυλοι/ἔξυγχρονιστες")να δινουμε μονομερως εμεις. Π.χ. σας θυμιζω οτι το 1995, μολις η Ελλαδα υπεγραψε την τελωνειακη συνδεση Τ-ΕΕ, αρχισαν οι προκλησεις με καταληξη τα Υμια το 1996. Το ιδιο με το Ελσινκι το 1999 που εφερε τις αλλες γκριζες ζωνες.
    Αληθεια, χρειαζεται θεωρηση απο την Αγκυρα για να επισκεφτω την Χιο;
    Απο την αλλη, οι "πατριωτες/εθνικιστες" -αν και δε τα ταυτιζω αυτα, εχουν προκαλεσει χειροτερα δεινα. Γι'αυτο λεω οτι η χουντα εκανε τους μισους Ελληνες να μισησουν τον "πατριωτισμο" και οτι εχει σχεση με την Ελλαδα (κακως) και πολλοι να περασουν στην απεναντι οχθη με ενα διεθνισμο απειρως επικινδυνοτερο του δεξιου. Απο την αλλη, πολλοι αριστεροι ιδιοποιηθηκαν τον προοδευτισμο (χρησιμο εργαλειο ηγεμονισμου και το εξηγησε απειρως καλυτερα ο μακαριτης ο Κονδυλης, αλλα που να το παρουν χαμπαρι.
    Τα παραδειγματα απειρα, απο τα Συριζοπουλα που μιλαν για Μακεδονια μεχρι...διαλεξτε. Εν τελει η πολιτικη ενος κρατους μπορει να ειναι ο,τι δηποτε απο ολα αυατα αρκει να εξυπηρετει το εθνικο συμφερον. Και εδω ειναι το κουμπι. Διοτι το ποιος το οριζει αυτο εχει σημασια για την στρατηγικη. Και το συμπερασμα, αν και μη ειδικος, ειναι αυθορμητο. ΟΙ τακτικισμοι του ελλαδικου κρατους που εχει αναγαγει τον ενδοτικο Τσαμπαιρλανισμο σε θρησκεια με ιερεις τους πληρωμενους στις εφημεριδες να αλυχταν να μας πεισουν οτι αν δωσουμε κατι παραπανω στη Τουρκιά, αυτοι ομως τα προνομια προνομια, μας εχουν φερει πιο κοντα σε πολεμο που θελουν να αποφθγουν, και οχι να αποτρεψουν.
    Λοιπον, τοχω ξαναπει, ο δευτερος παγκοσμοις πολεμος και ιδιαιτερα ο μεφυλιος κατεστρεψε και τα τελευταια υθπολλειματα της παλιας πατριωτικης αστικης ταξης που εβγαλε Βενιζελο, Παπαναστασιου κ.α. Για να πειστειτε δειτε τι ειδους ανθρωποι μας κυβερνησαν εκτοτε. ΟΙ θλιεβροι δεξιοι δοσιλογοι με αποκορυφωμα την χουντα και μετα το 1981, η νεοκαστα των αυτοβαπτισμενων αριστερων κλεπτοκρστων που τα ισοπεδωσαν ολα μα ολα. Λοιπον, περπει να το αποφασισουμε οτι τον χωρο που λεγεται Ελλαδα θα τον ξανακυβερνησουν ξενοι. Η πανηγυρις ξεκινησε με την Μιζενς ή και με τη Ζαχοπουυλιαδα. Η εκ των ενδο διαλυση ειναι ορατη και θα συνειστει. Οι Αμερικανοι δεν ειναι τυχαια αφεντικα.
    Πολλοι θα στενοχωρηθειτε, αλλοι θα με κατακεραυνωσετε και αλλοι θα με ταξινομησετε. Ολα δεκτα.
    Καλη νυχτα και καλη τυχη

  26. Σπύρος avatar
    Σπύρος 21/07/2008 13:32:30

    Νίκο γιά τον εμφύλιο έχεις απόλυτο δίκιο..
    Απο την μιά η ανυπαρξία αξιοπρεπούς αστικής τάξης πού δικαίωσε τούς μαυραγορίτες και τούς ταγματασφαλίτες ,πού ρήμαξαν τήν ύπαιθρο στέλνοντας τον κόσμο στην Αθήνα(έναρξη κακοήθους αστυφιλίας)αλλά και στην εξορία στερώντας απο τήν Χώρα το πιό ικανό ανθρώπινο δυναμικό της και απο τήν άλλη ΄αριστεροί μικροαστοί΄πού φέρθηκαν σάν κατσαπλιάδες ορισμένες φορές εκκαθαρίζοντας σάν ΄δεξιούς΄,ειδικά στην επαρχία,απ΄όπου πέρασαν ,οποιονδήποτε ήξερε μιά ΄χούφτα γράμματα΄..
    Να μην αναφερθούμε στά λάθη τού Ζαχαριάδη,πού εντελώς τυχοδιωκτικά έστειλε στην σφαγή χιλιάδες ανθρώπους .Η σέ ανθρωπάκια τύπου Γούσια,Βλαντά ,Μπαρτζωκα και όλη την Ο.Π.Λ.Α.,πού αποτελούν ύβρη γιά το αριστερό κίνημα.Ακόμα πληρώνουμε τον Εμφύλιο σάν Χώρα και στό επίπεδο τής ανάπτυξης..
    Υ.Γ.
    Οι όποιες διαφωνίες δέν υπάρχουν στόν καλώς εννοούμενο εκσυγχρονισμό τής Ελλάδας..
    Αλλά στο γεγονός πώς μιά συγκεκριμένη μερίδα διανοουμένων προσπαθεί εσκεμένα να αφελληνίσει τήν Χώρα..
    Ταυτόχρονα διάφοροι κύκλοι διατηρούν πάντα στην επικαιρότητα το ΛΑΟΣ,ακριβώς επειδή είναι απαραίτητο στούς εθνομηδενιστές...Το ένα χέρι νίβει τό άλλο..
    Υ.Γ.2
    Οταν ρώτησαν τον μακαρίτη τον Κονδύλη ,πού κινείται ιδεολογικά όταν ξέκοψε απο την ΄Αριστερά΄απάντησε πώς ΄έκοψε τά ναρκωτικά διά παντός΄.
    Αυτό μερικοί δεν μπορούν να το καταλάβουν και φαντάζονται πώς η Χώρα συνορεύει με το Λουξεμβούργο,παριστάνοντας δήθεν τούς ΄διεθνιστές΄.
    ΄Διεθνιστές΄που μοιάζουν σάν τούς Φαναριώτες..
    Απο την μιά οι Πλεύρηδες ,απο την άλλη τά Σοράκια..
    Εάν επικρατήσει η κοινή λογική καιο κόσμος ξεδοντιάσει αυτούς τούς δύο πόλους πού ο ένας έχει ανάγκη τον άλλον υπάρχει ελπίδα..