#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/04/2013 17:32
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

ILO: Στα όρια της κοινωνικής αναταραχής οι χώρες του Νότου



Αν και δεν περιμένουμε να μας το πουν τα διεθνή ινστιτούτα, το βλέπουμε κι από μόνοι μας, όμως, είναι γεγονός ότι οι χώρες του Νότου, μεταξύ αυτών και η Ελλάδα, βρίσκονται στα όρια της κοινωνικής αναταραχής.

Το επιβεβαιώνει και ειδική έκθεση της οργάνωσης ILO που ανήκει στον ΟΗΕ και στην οποία αναφέρεται ότι υπάρχει ιδιαίτερα μεγάλος κίνδυνος για να ξεσπάσουν ταραχές και να υπάρξει κοινωνική έκρηξη στην Ελλάδα, την Κύπρο, την Ιταλία και την Πορτογαλία.

Όπως αναφέρεται στην έκθεση οι χώρες του Νότου, ανάμεσά τους και η Ελλάδα, αντιμετωπίζουν τα μεγαλύτερα προβλήματα καθώς η ανεργία καλπάζει, κυρίως ανάμεσα στους νέους και στους ανειδίκευτους εργάτες. Η οργάνωση καλεί στην άμεση λήψη μέτρων καθώς ο ειδικός δείκτης με τον οποίο η ILO μετράει τον κίνδυνο κοινωνικών ταραχών έχει αυξηθεί κατά 12 μονάδες στην ΕΕ.

Τονίζεται ότι μέσα στους τελευταίους έξι μήνες οι άνεργοι στην ΕΕ αυξήθηκαν κατά 1εκατ.και πως τα μέτρα λιτότητας που λαμβάνονται δεν χτυπάνε τις ρίζες της κρίσης αλλά ευνοούν την αύξηση της ανεργίας.

Ενδεικτικά αναφέρεται πως μόνο πέντε χώρες από τις 27, η Γερμανία, η Αυστρία, η Ουγγαρία, το Λουξεμβούργο και η Μάλτα, είδαν τα ποσοστά ανεργία να υποχωρούν εν μέσω κρίσης. Αξίζει να σημειωθεί μάλιστα πως η Γερμανία είναι και η μοναδική χώρα στην οποία από το 2008 μειώνεται η ανεργία των νέων.

Η ILO, στην έκθεσή της προτείνει να προστατεύονται οι θέσεις εργασίας στις μελλοντικές πολιτικές για τη διαχείριση κρίσεων και ζητά ειδικότερα μια «εγγύηση απασχόλησης» για τους νέους.

Την ίδια στιγμή, στο κύριο άρθρο τους οι FT προειδοποιούν και αυτοί για τις χώρες του νότου και λένε ότι οι ισχυροί της Ευρώπης θα πρέπει να ξαναδούν τις πολιτικές που ακολουθούν πριν είναι αργά.

Πράγματι, η κατάσταση είναι στην κόψη του ξυραφιού. Μια σπίθα αρκεί να βάλει φωτιά σε οποιαδήποτε χώρα. Κι αν αυτή η σπίθα είναι το κούρεμα καταθέσεων, το νέο παιχνιδάκι που παίζει το Βερολίνο και ο υποτακτικός της Όλι Ρεν, τότε είμαστε πολύ κοντά στην κοινωνική ανάφλεξη.

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. B.Q avatar
    B.Q 08/04/2013 18:10:02

    '' ...Αν δεν καώ εγώ,
    Αν δεν καείς εσύ,
    Αν δεν καούμε εμείς,
    Πώς θα γενούνε τα σκοτάδια λάμψη; ''
    Ναζίμ Χικμέτ

  2. Λουκάς Βάρσος avatar
    Λουκάς Βάρσος 08/04/2013 19:02:54

    Φυσικά υπάρχει "κοινωνική αναταραχή" στις χώρες του Νότου.

    Ξηλώνονται νοοτροπίες 50 ετών και ξεβελεύονται πάρα (μα πάρα) πολλοί βολεμένοι...

    Οι χώρες του Νότου με "μεσογειακή νοοτροπία" (οι Έλληνες επιπλέον και με ανατολιτικοβαλκανική) μαστίζονται από ρεμούλα, διαφθορά, φοροδιαφυγή, φοροκλοπή, ρουσφέτια, απάτες κτλ.

    Ξέρετε τι είναι, να εισπράττεις 100 "μαύρα" και να έχεις να ρημάξεις 100 και τώρα να έρχεται το κράτος και να σου λέει οτι από αυτά τα 100 θα πρέπει να δώσεις τα 30 στην εφορία όπως γίνεται σε κάθε πολιτισμένη ευρωπαϊκή χώρα του Βορρά εδώ και 50 χρόνια;;;
    Πώς να μην υπάρξει κοινωνική αναταραχή;;;

    Δεν σας κάνει εντύπωση οτι όλες τις νοικοκυρεμένες χώρες του ευρωπαϊκού Βορρά, οι πολίτες των νότιων χωρών τις αποκαλούνε "αστυνομικά κράτη";;;;;;;;;

    • Φοιτητης avatar
      Φοιτητης @ Λουκάς Βάρσος 08/04/2013 20:17:50

      Ρε φιλε, ελπιζω να αστειευεσαι, γιατι δεν μπορει, τοσο νοητικα πτωχευμενοι δεν μπορει να υπαρχουν...

      Ποτε ακριβως ηρθαν τα Νοτια κρατη που τα νταντευουν τα σοβαρα Βορεια τα τελευταια 3 χρονια και ειπαν σε αυτους που βγαζουν μαυρα, ελα δωσε μου τα μισα "οπως κανουν αυτα τα Βορεια κρατη"; Εγω ειδα τα Νοτια κρατη να απλωνουν χερι στα Εργασιακα, στην Υγεια, στην Παιδεια, οχι στις οφ σορ, την φοροδιαφυγη, την διαφθορα, την δικαιοσυνη, την ρεμουλα, τα ρουσφετια (βεβαια, να το αναγνωρισω, αυτα γινονται πλεον σε ιδιωτικες εταιριες "σοβαρων-αστυνομικων κρατων" οπως μας λες -συμπεριλαμβανεις και τον Καναδα, ετσι;- για περισσοτερες πληροφοριες επικοινωνηστε με δημαρχο Χαλκιδικης και Eldorado Gold)...

      • Λουκάς Βάρσος avatar
        Λουκάς Βάρσος @ Φοιτητης 09/04/2013 03:50:06

        Έχετε επί 39 έτη τα ίδια επιχειρήματα...
        Δεν βαρεθήκατε να σας φταίνε συνέχεια οι άλλοι...;;;

        • Φοιτητης avatar
          Φοιτητης @ Λουκάς Βάρσος 09/04/2013 14:37:20

          Ποιους εννοεις οταν λες "Έχετε επί 39 έτη τα ίδια επιχειρήματα";

          Και ποτε σου ειπα οτι μας φταινε οι αλλοι; Μολις σου ειπα οτι εμεις φταιμε για τα παραπανω, τα οποια δεν διορθωνουμε... Και αν "εμεις" (οποιους κι αν εννοεις) εχουμε τα ιδια επιχειρηματα επι 39 χρονια, εσυ δεν εχεις κανενα. Μονο να γκρινιαζεις και να μην διαβαζεις τις απαντησεις στα σχολια σου ξερεις, πετωντας μια προκατ απαντηση σαν αυτη που μολις εδωσες.

    • Πέτρος avatar
      Πέτρος @ Λουκάς Βάρσος 08/04/2013 20:26:43

      Κυρ Βάρσο μείνε στα γλυκά, στα γιαούρτια και στα παγωτά σου, εκεί στην εξωτική Κηφισιά που διατηρείς και το κατάστημα.
      Άσε τις πολιτικές αναλύσεις.
      Δεν το΄χεις. Δεν έχεις καν επίγνωση που βρίσκεσαι.

      • Λουκάς Βάρσος avatar
        Λουκάς Βάρσος @ Πέτρος 09/04/2013 04:03:57

        Φυσικά έχω επίγνωση.

        Βρίσκομαι στο Ελλαδιστάν (αν και δεν ζω εκεί) όπου τη δημόσια ζωή τη ρυθμίζει η ΓΣΕΕ, η ΑΔΕΔΥ, το ΠΑΜΕ, οι ακροαριστερές συνιστώσες του ΣΥΡΙΖΑ και της ΔΗΜΑΡ, οι πάσα φύσεως "νοσταλγοί" (του Σταλιν, του Χιτλερ, του αυτηνού της μάνας τους, της αναρχίας), οι δημόσιοι υπάλληλοι που σε αντιμετωπίζουνε σαν να σου κάνουνε χάρη και "κατεβάζουνε το διακόπτη" της χώρας όποτε γουστάρουνε δεδομένου οτι κρατάνε και τα "κλειδιά", τα φακελάκια και τα γρηγορόσημα, το κίνημα δεν πληρώνω. οι τελευταίως εμφανιζομένοι "αγανακτησμένοι" που δείχνουνε με το δάχτυλο όλους τους υπόλοιπους πλην του εαυτού τους, τα δυόμιση εκατομμύρια λαθρομεταναστών και αυτοί που "νταλαβερίζονται" μαζί τους (ποικιλοτρόπως ερμηνευόμενο), των 45άρηδων "συνταξιούχων" (άλλων εκ πεποιθήσεως, άλλων στην κυριολεξία) κτλ. κτλ.

        Έχω πολύ καλή επίγνωση.

        Το πρόβλημά σας είναι οτι πλέον έχουνε και οι νοικοκυρεμένες χώρες της Ευρώπης επίγνωση...

        Κοινώς:
        σας πήρανε χαμπάρι εκεί κάτω και τελείωσε το παρτυ...

        • Φοιτητης avatar
          Φοιτητης @ Λουκάς Βάρσος 09/04/2013 14:38:59

          Ξεχασες τα καρτελ, τους πολιτικους, τα διεθνη ιδιωτικα συμφεροντα και την τροϊκα.

  3. ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
    ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 08/04/2013 20:00:20

    Άτιμη τύχη, αγαπητέ, που εσύ γεννήθηκες σε αυτή την χώρα (την οποία χαρακτηρίζεις όπως χαρακτηρίζεις) και ανάμεσα σε αυτούς τους ανθρώπους (τους Έλληνες ντε) ενώ σου άρμοζε μία από τις ευγενείς εκείνες χώρες του βορρά. Έχεις τη συμπάθειά μου...Ίσως στην επόμενη μετενσάρκωση αν είσαι αρκετά καλός και δεν επιβαρύνεις το κάρμα σου...Ίσως...
    Βέβαια, πρώτα, δοκίμασε να διαβάσεις ή να ανασυνθέσεις την ευρωπαϊκή Ιστορία αφαιρώντας τα κομμάτια που περιέχουν την Ελλάδα και την Ρώμη.

    Εμείς πάντως λέμε να μείνουμε Ελλάδα.

    • ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ avatar
      ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ @ ΓΕΩΜΕΤΡΗΣ 08/04/2013 20:45:54

      Το παραπάνω σχόλιό μου αφορούσε (φυσικά) τον κ. Βάρσο

  4. fe avatar
    fe 08/04/2013 20:57:54

    του εβαλες δυσκολα τωρα χααχααχαχχα

  5. Παύλος avatar
    Παύλος 08/04/2013 21:30:00

    Αγαπητέ Λουκά, διάβασα το άρθρο και τα σχόλια που ακολούθησαν και που αφορούν , κυρίως , την δική σας τοποθέτηση.
    Αν μου επιτρέπετε , λοιπόν, έχω να πω τα εξής :
    Δικαίως σας επιτέθηκε το σύνολο σχεδόν των σχολιαστών !

    Κάποτε -αρκετά συχνά δυστυχώς- οι γιατροί κάνουν ένα λάθος :
    ξεκινούν τη θεραπεία με ..."τελικές" δόσεις, ενώ θα έπρεπε να την αρχίσουν με συντηρητική δόση ενάρξεως, προοδευτικά δε, να αυξήσουν τη θεραπευτική δόση .

    Εσείς ξεκινήσατε με ...δόση εφόδου επί νοσήματος που απαιτεί προοδευτική αύξηση της δόσης !

    • Πέτρος avatar
      Πέτρος @ Παύλος 08/04/2013 23:43:00

      Κατάπιε τώρα τα γενοσημάκια σου ήσυχα Σαούλ κι άντε νανάκια.
      Την είπες και σήμερα πάλι την ανέξοδη μπουρδοφιλοσοφία σου, έκανες πάλι το καθήκον σου έναντι της θεάς ανοησίας, που εκ γενετής σε κυβερνά.

  6. Zame avatar
    Zame 08/04/2013 23:14:43

    και οσο πλησιαζουμε προς τον "πυρηνα"..ανεβαινει & η θερμοκασια..?

    *τι αλλο εχουν κοινο οι χωρες του νοτου ..
    την Μεσογειο..?
    δηλαδη τα "χρεωκοπημενα" κρατη της Μεσογειου + τα αλλα με τους "κακους Ηγετες" ?..
    κανουν την Μεσογειακη ενωση ?
    βλπ.εδω. http://atheatignosi.blogspot.gr/2012/11/3_26.html

    *Οσο για (..δεν μπορει, τοσο νοητικα πτωχευμενοι δεν μπορει να υπαρχουν…) μην εισαι τοσο σιγουρος
    γιατι καθε χωρα στην Γη αυτη την στιγμη αναθεωρει την δημοσια της εκπαιδευση..
    & υπαρχουν δυο λογοι γιαυτο
    ο 1ος ειναι οικονομικος ..
    για να βρουν οι νεοι τους μια θεση στις οικονομιες του 21ου αιωνα ..κλπ.
    & ο 2ος λογος ειναι πολιτιστικος οπου η καθε χωρα προσπαθει να καταλαβει πως μπορει να εκπαιδευσει τα παιδια της ωστε να εχουν μια πολιτισμικη ταυτοτητα..
    με τα πολιτισμικα γονιδια των κοινωνιων τους..
    ενω ταυτοχρονα να παραμενουν μερος της διαδικασιας της διεθνοποιησης..
    βλπ.εδω .http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2013/04/98-50video.html

    *Σωστος ο B.Q !!!!!